Reklama

úterý 29. srpna 2017

Oxytocin ve spreji nás nikoho milovat nedonutí

Ivan David
27. 8. 2017       Parlamentní listy
Nedávno publikovaný článek na Parlamentních listech ZDE, referoval o experimentech, jejichž smyslem bylo dosažení vstřícnosti k imigrantům pomocí hormonu oxytocinu. Kolem každé výzkumné studie je třeba vznést řadu otázek. První je nutně PROČ zkoumat právě toto, tedy otázka účelnosti, další otázka se musí týkat přiměřenosti nákladů, další naděje, že je možno dospět k užitečným výsledkům, další, zda je použitá metodika vhodná k testování hypotézy. A samozřejmě je nutno vnímat etická hlediska.


Základní otázka PROČ, by měla vést k znepokojení. Kdo si takový výzkum vymyslel, a čí „společenské objednávce“ chtěl vyjít vstříc. Není to tak, že „vědec“ hledal cestu jak sehnat peníze na provoz své laboratoře a předpokládal, že s tímto tématem se ke grantovým prostředkům dostane? Nebo tak, že byly k dispozici grantové peníze na „výzkum“ jak dosáhnout pozitivního postoje veřejnosti k imigrantům? Tyto výzkumy jsou drahé. V našich podmínkách bych náklady odhadl na řádově několik miliónů, v Německu pětkrát tolik.

Je prvořadým zájmem Německa dosáhnout vstřícnosti k imigrantům? Asi ano. Pokud Německo reprezentují lidé, kteří chtějí společenský rozklad, tak zřejmě ano. Ty grantové peníze přece někdo musel schválit, stejně jako další obrovské peníze na podporu imigrace, řešení a utajování následků.

Má-li jít opravdu o pomoc chudákům, není na místě řešit spíš příčiny jejich bídy a ty odstraňovat? Zřejmě ale má být dosaženo toho, aby příval imigrantů nenarazil na odpor. Jde o to odpor zlomit. Oblafnout veřejnost. Mediální masáž nestačí.

Oxytocin není důležitý jen pro hladký průběh těhotenství, porodu a kojení, zdárný průběh soulože, ale také k zesílení pozitivního vztahu mezi jedinci, nejen u zvířat, ale také u zvířete zvaného člověk. Jenže ten řetězec devíti aminokyselin vzniká v organismu a „má“ zvyšovat naději na přežití populace. Uměle ho lze aplikovat například v nosních kapkách, tedy těžko tak, aby o tom jedinec nevěděl, nelze ho aplikovat v pitné vodě nebo potravinách. Nikdo tedy nemůže myslet vážně, že by aplikace oxytocinu mohla změnit společenskou atmosféru.

Výsledky německého experimentu jsou zřejmě slabé. Oxytocin statisticky prokazatelně funguje, ale málo. Studie ukazuje, že oxytocin i u lidí může trochu měnit vztahy a postoje, to není nic zcela nového. Praktické uplatnění pro ovlivnění postoje k imigrantům není v širším měřítku možné. Lidé budou i nadále vycházet ze svých zkušenosti. Všechny důležité informace nebude možné utajit.

„Pokusy na lidech“ se samozřejmě běžně provádějí. A nejenom výzkumně. Celá politika a mediální manipulace jsou „pokusy na lidech“. Výzkumníci musejí testovat léky pro lidi v poslední fázi výzkumu na lidech. Když je o léku známo dost, aby riziko bylo minimální. V experimentální psychologii se také dělají pokusy na lidech, a samozřejmě i jinde, kde je člověk jako objekt výzkumu nenahraditelný.

Všichni manipulujeme. Nelze nemanipulovat. Jednáme tak, abychom dosáhli cíle. I v mezilidských vztazích. Politici musejí manipulovat veřejností, bez toho nelze dosáhnout skupinového zájmu, který reprezentují. Mají na to média. Ta sloužila manipulaci vždy. Každá informace je manipulativní už proto, že je nutně neúplná. Nezávislá media existují jen proto, že ta závislá nejen přímo lžou, ale i manipulativně zamlčují. Nezávislá média manipulativně sdělují to, co závislá zamlčují.

Psychologická manipulace je, myslím, do jisté míry přijatelný prostředek, i když není ničím jiným než podvodem, využitím znalosti cizí neznalosti. Používání chemických a jiných technických prostředků je už pro mne těžko přijatelné (i když samozřejmě papírová i elektronická média jsou také technické prostředky).

Celý problém je v tom, že těm, kteří chtějí vládnout, vadí, že část veřejnosti má informace a dokonce poměrně samostatně myslí. Udělejme všechno pro to, aby to tak zůstalo. Nedovolme monopol na informace.

Snaha manipulovat nejen jednotlivými lidmi ale i veřejností byla, jest a bude. To, co by mohlo být v budoucnu omezeno, je možnost čelit pokusům o manipulaci. Chovancové a Jandové jsou zatím směšní. Existují jenom proto, že monopol na informace neexistuje. Horší by to bylo, kdyby vládcové cenzory už nepotřebovali.

21 komentářů :

 1. Zase němečtí chemici na scéně. Vynalezli bojové plyny a teď tohle. Dalo by se to rozprašovat v ulicích, zvláště před volbami. Nejekonomičtější se to jeví v Praze, pro vysokou koncentraci obyvatelstva, zvláště v Praze 1. Kdo ví, už to možná použili. V pražských kavárnách se to rozprašuje pořád nebo to přidávají do kávy. Po posledních událostech v Lidovém domě to vypadá na to, že socani šetřili na nepravém místě.

  OdpovědětSmazat
 2. "Horší by to bylo, kdyby vládcové cenzory už nepotřebovali."

  - Korejsko-německý filosof Byung-Chuk HAN popisuje v knize
  "Psychopolitik. Neoliberalismus und die neuen Machttechniken" upozorňuje, jak se v neoliberální éře mění mocenské techniky kontroly a disciplinace, mj. směrem k sebevykořisťování, což souvisí s atomizací (tedy rozpadem) společnosti. Jeden z jeho závěrů je, že se v důsledku této individuace neformuje "politické My", které by bylo schopné společného jednání.

  Ne všechny jeho vývody jsou úplně přesvědčivé, ale za přečtení stojí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Politické MY" přichází vždy v pravém okamžiku i s těma individuama a
   atomizací.Politologové jsou pouze teoretici.SPOLEČNÉHO jednání bude toto "MY" schopno v momentu
   možná již smrtelného nebezpečí a kdy už jednotlivec nebude mět co ztratit.
   Potom to bude ovšem sīla.
   j

   Smazat
  2. Co je to pražská vlaštovka - nerozumím vašim vývodům, ani vaší řeči. K čemu diskutujete -a vůbec - o čem je tento článek a o čem jsou diskuze? Je to nějaké abstraktní blábolení? Úroveň diskuzí už klesla na bla bla bla a he he he - 16.20 a 16.30 mají absolutní pravdu. Bláboly dementních starců? Myslel jsem, že starci chodí žvatlat do cukráren, nebo když krmí holuby na lavičkách - no ale - když holt si každej pořídil počítač, a taky internet, tak se cítěj světově, ale ty bláboly jsou fakt dementní.

   Smazat
  3. Hloupé děcko z 18:03 Máš pravdu, mladý demente. Jen piš dál, ať se my starci trochu poveselíme.
   Apropo? Proč to bla bla bla a he he he musíš psát znovu a k tomu se ještě pochválit.

   Smazat
  4. 18:03
   A tvuj utok na stare lidi, uhrovity mlady zmrde kterymu se vyhybaj zeny i buzeranti, ukazuje ze jsi mentalni zmrd
   Redakce, dejte si pozor, nosite zde utok proti skupine obyvatel, at nebrucite
   Horni Dolni

   Smazat
  5. No - ty jsi ale ubožák, ty duševní mrzáku. Ty nejsi českej člověk? Tak co sem lezeš,emigrantskej chcípáku? Dnes jsi Horní Dolní ty schizofreniku? Kdypak budeš Honolulu světlonoš - taky takovej kráva. Exulanti - ti se na český diskuze hodí jak zadek na nočník a denně to sem leze!

   Smazat
  6. 22:35
   No ty se zase vysíráš nebo vytahuješ ty přemřelo neschopné si sám dojít k nočníku!!!!!!
   Táhni lovit tu verbež svinskou emerickou do Houstonu a utop se tam taky,blábole vzezlej blbej!!!!

   Smazat
 3. 16:38 Díky, cítím to přesně tak. A.Š.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I já. To tak cítím. Politické my bude společné oni -vlastně my schopné smrtelného nebezpečí. Nemáme co ztratit ( statisíce lidí) a už dávno. A smrtelné nebezpečí je pořád kolem dokola, číhá v koupelně, na záchodě, v myčce nádobí -všude. Stačí si otevřít internetové zpravodajství (zejména novinky) a člověk se chca nechca tetelí hrůzou. Asi to bude síla. Už si kopu zemljanku.

   Smazat
 4. Multikulturalismus je jiné slovo pro černý rasismus.
  Žádný multikulturalismus ve skutečnosti neexistuje, je to utopie.
  Problém, se kterým si v USA už 300 let nevědí rady, vyváží do světa.

  OdpovědětSmazat
 5. Proč to ti pokračovatelé Mengeleho, místo na slušné vlastence, neaplikují raději na frustrované, psychicky labilní a neukojené krimigranty?

  OdpovědětSmazat
 6. Jednu z metod, jak se lidi mohou mít nefalšovaně rádi, již přece dávno objevili mexičtí Indiáni i US hippies. Ke společně sdílené chvilce štěstí jim stačilo "zobnout" trochu toho mezkalinu či LSD(25) apod..
  Jsem zvědav, kdy i v té naší drahošovské AV začnou grantově "studovat" vliv psychofarmak přidávaných do piva či coly. To bude radostných setkání! I celý svět bude rázem duhovějším, a to nejen podle barvy kůže nebo sexuální orientace ...

  OdpovědětSmazat
 7. Kde je clanek o zverstvech v Rimini? Ctyri bezenci
  Horni Dolni

  OdpovědětSmazat
 8. Tyhle šmejdi překonaly i hitlera pryč z totalitní eu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co je to Horní Dolní? Už podle tohoto "jména" je to magor, kokot a absolutní blb. Sprostej duševní mrzák, co przní a mrzačí všechny diskuze. Kde se objevíš ty, ty filcko, všichni ostatní zalezou. Diskutuješ rád sám se sebou? Jeden magorskej příspěvek za druhým - všechno debil z Hornídolní.

   Smazat
  2. 22:55 HorníDolní, alias honolulu, alias Marat, je jeden magor pod několika pseudonymy.
   Take zkoušel přezdívku Dante, je to zřejmý schizofrenik považující se často za historicky důležité osoby.

   Smazat
 9. Kez by vas vsechny dementy paranoidni navstivili imigranti, ty nejcernejsi co muzou bejt, a vy se zesrali strachy :))) vy chudinky z vesnic, s lejnem misto mozku, jste politovanihodni :)) ale i dement ma narok na zivot, jen volebni prava by vam meli vzit :))

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.