Reklama

.

.

čtvrtek 24. srpna 2017

Projev prezidenta republiky při zahájení 44. ročníku mezinárodního agrosalonu „Země živitelka 2017"

24. 8. 2017    Hrad
Vážený pane prezidente Klausi, vážený pane prezidente Agrární komory, vážený pane prezidente Potravinářské komory, to je tady najednou prezidentů, co? To se málokdy takhle sejde. Vážená paní hejtmanko, vážený pane ministře zemědělství, dámy a pánové, já bych svůj příspěvek rozdělil na dvě části. V té první části bych rád mluvil, ne o tom, jak všichni máme rádi naše zemědělství, říkáme to a je to pravda, ale co dělat proto, aby zemědělství ještě lépe prosperovalo, jak odstraňovat některé překážky a naopak nacházet nové příležitosti.


Zdá se mi, že v poslední době Evropská unie, na kterou už tady bylo řečeno několik kritických slov, přikročuje ke krokům, o nichž jsme až dosud četli pouze v románech, a sice, že vyplácí dotace na nevýrobu, nikoli na výrobu, ale na nevýrobu, a mně to připadá jako naprosté zvěrstvo, protože pokud vůbec máme vyplácet dotace, tak proto, abychom něco vyrobili a ne proto, abychom výrobu zastavovali. Týká se to třeba konkrétně mléčných produktů, ale ne jenom jich.

To je teda ta negativní stránka věci. A pokud jde o tu pozitivní stránku, já jsem například velice uvítal, když můj přítel Milan Teplý z Madety nedávno podepsal smlouvu o vývozu sušeného mléka do Číny. To je naprosto konkrétní krok, který umožňuje rozšířit odbyt našim výrobcům mléka a mléčných produktů. Takže vezměte si tuto kontrapozici, na jedné straně usilujeme o rozšíření odbytu a na druhé straně někdy dotacemi brzdíme vlastní výrobu.

Stejně tak bych mohl připomenout, že před rokem jsme tady s Milanem Štěchem oba dva protestovali proti sankcím ve vztahu k Ruské federaci, protože škodí jak českému průmyslu, tak českému zemědělství. Musím politovat, že od té doby k žádnému pozitivnímu vývoji nedošlo, tak se proto v listopadu chystám do Ruské federace a pokusit se tam alespoň trochu něco změnit. Potěšilo mě, že se přihlásilo tolik podnikatelů, včetně zemědělských, že naplní tři letadla, takže musíme najmout od Travel Service třetí letadlo. A asi tito podnikatelé jsou agenti Vladimira Putina, jak by řekli někteří přihlouplí novináři, ale ve skutečnosti jsou to prostě lidé stejně jako já, kteří chtějí obchodovat a nacházet nové příležitosti. Tolik k té první věci.

Druhá věc se týká ochrany životního prostředí a jsem rád, že tady sedí Richard Brabec. Když jsem, Richarde, nejdříve četl o tvém projektu Dešťovka, domníval jsem se, že se jedná o nějaký další šílený projekt na ochranu žížal, pak jsem zjistil, že je to projekt na zachycení dešťové vody. Nic proti tomu, ať každý rodinný domek má plechový sud na zachycování dešťové vody, on už ho většinou stejně má, ale tímhle tenhle problém nezachráníme.

Já bych chtěl připomenout, že před sto lety bylo v našich zemích třikrát víc rybníků, než je teď. Když se třeba podíváte na Kunětickou horu, tak vám ukážou, že za doby panství Pernštějnů, kterým patřili i Pardubice, tam byla celá řada rybníků, včetně největšího, který měl dva tisíce hektarů. Všechny tyhle rybníky jsou dnes vyschlé. Nebo jak se někdy říká zaletněné. Takže ano stavme si klidně sudy na dešťovou vodu, ale to co je daleko důležitější pro udržení vody v krajině, je obnova malých, středních, ale i velkých rybníků. Myslím si, že to by měl být náš základní cíl.

Já jezdím na Vysočinu a tam byl takový ubohý rybníček, který v létě vždycky vysychal, říkalo se mu Nebesák, protože byl zavodněný pouze, když pršelo. A teď, letos, jsem tam jel, krásný velký rybník, u něho nějaká chatka buď myslivců nebo soukromá, to není podstatné, a rybníčku se dostalo pramínku z lesa, takže je naplňován.

A zcela závěrem, abych nekázal vodu a pil víno. Oznamuji vám, že v lánském parku jsme obnovili zašlý rybník, Václave, který měl propustné dno a tak se tam natáhla folie, na tu folii se dal štěrk, napustila se voda, ta voda je krásná, čistá a je spojená s dříve obnoveným potokem, takže je to taková malá vodní soustava a říkám to proto, protože je vždycky lepší udělat jakoukoli malou věc, než jenom kázat druhým, co mají udělat oni.

A tak bych vám chtěl závěrem říct. Zemědělci jsou nejdůležitějším oborem národního hospodářství, když nebudeme mít co jíst, vyhyneme. Bez všeho ostatního se můžeme obejít, bez jídla ne. Ale zemědělci nejsou jenom producenti jídla. Zemědělci jsou architekti, architekti krajiny, ať už jsou to remízky, ať už jsou to ty rybníky, ať je to cokoli jiného, co krajinu dotváří. A já vám v téhle krásné práci přeji plný úspěch.

Děkuji za pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, České Budějovice, 24. srpna 2017

33 komentářů :

 1. Pan president má pravdu chtělo by to obnovit zemědělství.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou pindy starého zbrojnoše. A proč Zeman neobnovoval zemědělství, když byl premiérem české vlády?!

   Vymazat
  2. 23:57 Také mám dojem, že dotace na zatravňování a zalesňování zemědělské půdy vznikly někdy v době jeho premiérování. A že by udělal něco proti záměrné likvidaci družstev a státních statků jsem si také nevšiml.

   Vymazat
  3. Vy jste si toho nevšimli více protože vedne spíte vnoci bdíte a píšete samé píčoviny.

   Vymazat
  4. 9:46 Na rozdíl od nás vy píšete píčoviny bez ohledu na denní dobu (viz "vedne, vnoci"). Co tedy za své vlády Zeman udělal, aby zemědělství nebylo cíleně likvidováno? Copak je na venkově málo trosek dříve skvěle prosperujících zemědělských podniků? Jestli je nevidíte tak jste slepý, hloupý nebo zpitomělý propagandou.

   Vymazat
 2. V prvé ředě by to chtělo vytvořit moderní zemědělství, protože mladí se dřít na poli jako naši prarodiče nebudou. Dále by to chtělo řádně zemědělce za jejich práci odměnit. Je hezké říkat, že jsou nejdůležitěším oborem a současně je nechat na pokraji odměňování. A samozřejmě vytvořit poctivý systém dotace zemědělství, protože pokud se málo urodí, jsou zemědělci trestáni za nedodržení smluvních podmínek a když se naopak urodí více, jsou trestáni zase tím, že nemají komu úrodu dodat a dle smluv to jinému odběrateli dodávat nesmí, rovněž nesmí uvážit kolik a za jakou cenu a komu úrodu dodají. V této v+ci by mohl pomoci náš pan president. V minulosti bylo s vaničkou vylito i dítě. V poslední části období socialismu dosahovali zemědělci slušné životní úrovně a vyspělá technika jim pomáhala. Bohužel v době demokracie bylo zemědělství záměrně zničeno. A opět nikdo nenesl žádnou odpovědnost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zde nikdy nebyla demokracie, jen demokratúra ODS a ČSSD!

   Vymazat
  2. 23:59 ano
   Horni Dolni

   Vymazat
 3. Vazeny pane presidente Zemane !
  Nas oblibeny president Trump , ktereho volilo milliony obcanu, (ja take, na coz jsem pysny !)

  Rekl nekolikrat ve svych projevech, ze je PROTI SANKCIM
  vuci Rusku ! Ze chce spolupraci s Ruskem obchodni a ekonomickou.

  Rekl, ze sankce zvysuji napeti s Ruskem a ze valka je nemyslitelna...
  My musime zvolit jine lidi do Congressu, jinak nikdy nebude s Ruskem mir.

  Congress je pod vlivem specialnich zajmu, ktere demonizuji Rusko a my ani nevime proc !
  Rusko je tak ohrozeno Islamem jako jsme my, a je proto prirozenym spojencem.
  (My z tech Islamskych fanatiku mame strach, protoze jsou nevypocitatelni a vrazdi i krestanske deti !)

  Kdyz se nemuzete na prani Trumpovi nepratelskych politiku setkat s nasim presidentem, pozvete na besedu Stephena Bannona ! T.j. nejchytrejsi strateg v Americe a neni vice pod protokolem a pravidly Bileho domu. On si muze delat co chce !
  nick honolulu - supporter of president Trump.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cesko, ha ha
   Piha na camfrdliku co vycuhuje na zapad z Ruska
   Evropa je nic
   Horni Dolni

   Vymazat
  2. No a do dalsiho teroristickeho utoku schazi tri dny
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. Ad Honolulu 0:00 - „..ktere demonizuji Rusko a my ani nevime proc !“ To se trochu divím! Globální US četnictví, rozhodnutím hlavních financiérů, se přenáší z USA do . Statisíce, nejenom státních us úředníků, politológů, redaktorů, univerzitních činovníků a think tanků, přichází o živobytí. Jde o řízený převrat, který se buď podaří zvládnout, nebo se rozhodne v občanské válce. Ale globální nadvláda určitě končí, se skřípáním zubů těch postižených, kteří nemohou pochopit realitu a plkají pořád o vlivu Ruska a Putinovi.

   Vymazat
 4. Krásný projev, pane prezidente. Je vidět, že jste moudrý člověk a vlastenec každým coulem, který se snaží pro naši zem udělat vše, co je v jeho silách, aby naše zem opět vzkvétala. Zasloužíte si naše poděkování. Lepšího prezidenta jsme tady neměli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, M.Z. je stále rozumět, aniž musíte mít "politologické vzdělání".

   Vymazat
  2. Že je náš pan prezident Ing. Miloš Zeman enormně inteligentní, vzdělaný, obrovsky sečtělý, zkušený, moudrý, to už vím nejméně dvacet let. Avšak nevěděl jsem, že má tak těsný, vlastenecký vztah k zemědělství i ke krajině českých zemí. A takové krásné proslovy on už roky říká spatra neboli bez papíru. A ne že by se na jedno vystoupení mohl čtrnáct dní připravovat, on má tak dvě akce denně s aktivním proslovem. Takže souvětí on zřejmě mnohdy formuluje bez přípravy, jak se říká, "z voleje", jeho geniální řečnické schopnosti obdivuji. A dnešním krásným projevem mě přímo citově dojal, neboť vlastně mluvil o mých dvou strýcích a dvou mých tetách, kteří (jakožto čtyři sourozenci) obdělávali svá moravská nevelká pole plus louky ruční dřinou, všechno ručně až do svých 75 let, nikdy nevstoupili do JZD, žito a ostatní obilniny sekli ručními naklepanými kosami, vše těžká fyzická dřina, ale s láskou k půdě. Takže říkám, že všichni ti dnešní "3M", to znamená "manažéři, moderátoři, redaktoři, možná i makléři" by měli jít pracovat do zemědělství, tam by byli mnohem platnější. Jsem věru rád, že prezidentem naší republiky je a bude urostlý muž z Kolína a nikoli falešný huhňa odkudsi z Vídně. A tak, sorry, ještě mimo téma: Pročpak se Kchárl Černohorský čtyřicet let držel v "demokratické cizině"? Víte, on by mu tady před 1989 nikdo moc neubližoval. Avšak v OP (v občance) by tady musel mít razítko o pracovním poměru. A zařezávat každý ráno do práce, to holt na Kchárla nebylo. Co myslíte, makal on vůbec někdy někde? Hospodský, co nečepuje a lesník, co soušky neprořezává. Kchárl říkává "Jsem Čech jako poleno" (už to příjmení echt slovanské, že), leč knižní životopis mu musela sepsat tuším jakási Rakušanka; a v českém parlamentě Karel ležmo "vévodí" coby Švýcar. Nu a ve zmíněném spisku oné germánky se dočtete (v náznaku?), že Kchárl jel zamlada bujarej mejdán (takřka) noc co noc. A z nápojů tam limonády asi nepřevažovaly ... Jakpak by poté s rozbřeskem svedl kvačit k soustruhu?
   V pokoře Václav Urbánek

   Vymazat
 5. Bohužel se často setkáme s tím, že jsou zemědělské podniky vedeny výhradně finančními hledisky a o půdu a krajinu příliš nedbají. A tak se na velkých lánech pěstuje řepka a nevyužívají se dotace z EU na tvorbu krajiny: např. právě ty Zemanem zmíněné remízky, které by jednoduše a efektivne pomohly vyřešit problémy se suchem.
  Někomu to může připadat nezáživné - jenže z toho krajina (včetně lidí) žije. Naši předkové nebyli blbci. Velké lány se hodí do Texasu, ale na na Českomoravskou vysočinu.
  Do Rakouska i Německa jezdí už dlouhou řadu let každodenně stovky těžkých náklaďáků a vezou stromy z plundrovaných českých a moravských lesů = další příklad toho, jak lidi zajímají rychlé peníze víc než starost o vlastní zemi.

  Kokotko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víš sice úplný hovno, ale o to víc žvaníš.

   http://letemlesem.cz/zajimavosti/v-ceskych-lesich-je-vice-nez-dvakrat-vice-lesu-nez-za-dob-marie-terezie/

   Vymazat
  2. Velke lany nepatri ani do Texasu
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. 1:30 nehavluj tady
   Horni Dolni

   Vymazat
 6. V té první části bych rád mluvil, ne o tom, jak všichni máme rádi naše zemědělství, :))))

  A PODLE TOHO SE TAKÉ ZEMĚDĚLCŮM DAŘÍ*

  OdpovědětVymazat
 7. 7,48
  Od havlolejnolahvárenskýho převratu se mají naši zemědělci""""" líp než nejlíp"""""

  OdpovědětVymazat
 8. dement hraje na city a vovce čumi a poslušně tleskaji každemu slovičku nevědouce co kazal včera a tak to ma bit drze čelo lepši poplužniho dvora na druhou stranu kida velice vtipně o chudem kapitalistickem jezedakovi aby vovcim nebylo lito že jsou to bohati a bohatě dotovani řepkovi milionaři

  OdpovědětVymazat
 9. 8,06
  Bože můj,další Hovnolulan z Horní Dolní !!!!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Ta toho horní dolní nereagovat, je to bývalý vidlák a parchantem zůstal.

  OdpovědětVymazat
 11. Zeman byl ve vládě v období, kdy jsme přestali být ve výrobě potravin soběstační a začali nám dovážet něco, co by za komunistů oborové normy nedovolovaly.

  Omluvil se Zeman lidem a omluvil se zvlášť komunistům, za to, že selhal?

  OdpovědětVymazat
 12. S Honolulem nemá cenu diskutovat, ze všeho se vykrouti.

  OdpovědětVymazat
 13. Vim velmi dobre, ze vam prinasim spravy, ktere se na Ct.24 nedozvite !
  A vy misto toho, aby jste ocenili muj prinost - moje zasehnuti svetla, do pritmi vaseho rozhledu, me porad jen nadavate ! (8:21)

  Chovate se vuci me PRESNE TAK, jako opice, kdyz jsem v mladi pracoval v Africe, pro slavu Pretorie !

  Ano, vy slabomyslni Hurvinci !
  Vase "intelektualni" hovinka po me metate a curate na me dehonestaci - jako ty africke potvory v korunach stromu ! (A byly na tom zjevem lepe nez vy !)

  UZIRATE se zavisti ! Protoze mam krasnou povahu a vsichni me maji radi ! Vas nema rad nikdo ! Vy nemate radi ani sami sebe ! Kousete se vzajemne jako paviani na Limpopu.

  To , ze je zde HORNI DOLNI - cestny ryrir, je vyborna
  vec , protoze na vas staci !

  Znam kraj kde zije ! Mangos, Avokados a Pomerance tam rostou na stromech. U vas roste REPA ! Proto jsme my po vsech strankach SUPRIORNI ! Kralovna priroda to z nas udelala a zde je zdroj vasi zavisti !

  (Kdyz slapnu u velke vody do vykalu od Pelicana - tak i to mi zavidite. )

  Smirte se, slabomyslni Hurvinci, s nasi intelektualni prevahou !
  nick HONOLULU - SVETLONOS !

  OdpovědětVymazat
 14. Zemedelci ZPOZORNETE ! V Africe maji nejlepsi pudu na svete a nejlepsi pocasi na svete ! Jejich uroda je 2x, nebo i 3x do roka !

  Kdyz Ian Smith vladl v Rhodesii a B.J. Vorster v JAR, tak obe zeme vyvazely zemedelske produkty do celeho sveta ! Ted je tam hladomor a milliony barbaru, jsou na pochodu do Evropy, vam sezrat to malo co mate.

  Tuto zakladni informaci vam Ct.24 nerekne ! A ja za ni sklidim pouze nadavky.
  Vase vazna mentalni diagnoza je zakrnely rozhled !

  Citim radost z toho, ze prave ja "doctor" vam to mohu rict.

  A ted vas necham intelekualne chradnout do neunosnosti a jdu na velkou vodu, kde sezeru Makrelu a vy si otevrte sardinky !
  nick HONOLULU - nebesi denne odmenovan !

  OdpovědětVymazat
 15. Ten Honolulu... To je nějaký psychouš, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý postřeh, bohužel, je to stále horší.

   Vymazat
 16. 18:20
  On a Hovnolulan jsi dvě hovna v jednom!!!!!!
  Ave Já

  OdpovědětVymazat
 17. Pokud vím, tak pan prezident je velikým propagátorem betonáže kanálu Dunaj-Odra-Labe. Pokud by se tento projekt uskutečnil, tak by nějakému vsakování vody z řek do krajiny byl konec. Každý litr by byl potřebný, aby bylo možno zvyšovat tonáže lodí.
  Aby tento zlikvidovaný zdroj vody do krajiny nahradil, to by tu ti Číňani museli vybudovat pěkných pár tisíc bazénků. P.K.

  OdpovědětVymazat