Reklama

.

.

středa 16. srpna 2017

Requiem za americký sen: Chomsky vysvetlil, ako prešla moc v USA k elitám

16.8.2017 HlavnéSprávy

Profesor lingvistiky z Massachusettského technologického inštitútu Noam Chomsky hovoril s moderátorom programu “Je kontakt” Chrisom Hedgesom o svojej novej knihe Requiem za americký sen. V nej intelektuál uviedol desať spôsobov, pomocou ktorých sa západným elitám podarilo dostať vládu do svojich rúk.
Podľa Chomského prebehol na začiatku 70. rokov minulého storočia v západných krajinách takzvaný neliberálny zlom. To znamená, že rozhodovanie v spoločnosti začalo prechádzať od spoločenského k takzvanému slobodnému trhu. Liberalizmus začal meniť neoliberalizmus.

“Podľa všetkého je to politika zameraná na privatizáciu, umenšovanie roly štátnych podnikov, zrušenie regulácií, ochranu a povzbudenie rastu finančných organizácií. Ideologicky sa takéto kroky označujú ako posilnenie slobôd, ale v skutočnosti je to upevnenie tyranie,” povedal Chomsky.

Rozhodovanie v štáte sa presunulo z politickej sféry, na ktorú majú obyčajní ľudia vplyv, do korporatívneho sektora. A po uplynutí rokov hlavnú rolu začali hrať monopoly a oligopoly alebo súkromné ​​tyranie, ako ich nazýva profesor.

Vďaka tomu sa podstatne zhoršil život pracujúcich a kvôli dohodám o slobodnom obchode sú pracovníci na celom svete nútení si medzi sebou konkurovať. Pracovníci v Európe a Amerike podstatne prehrávajú s Číňanmi, ktorí sú ochotní pracovať za drobné v ťažkých podmienkach.

Podľa Chomského sa takáto neistota pracujúcich v USA tvorila zámerne.

“Tak (zosilnením neistoty, pozn. red.) sa platy udržujú na nízkej úrovni, pracujúci neustále žiadajú o sociálnu pomoc, inflácia je nízka,” povedal profesor a vysvetlil, že v globálnom meradle je toto pre ekonomiku krajiny pozitívnym faktorom.

Pracujúci boli uvedení do takých podmienok, že sa jednoducho boja biť za svoje práva. Odbory sa likvidujú. Je to prvok toho, čo ekonómovia označili za “veľké uspokojenie”, ktoré nastalo v dôsledku úspechu neoliberálnych programov. Pred krachom ekonomického systému v roku 2007 boli reálne platy nižšie ako v roku 1979, teda v okamihu začiatku neoliberálneho experimentu.

- - -

24 komentářů :

 1. No a do toho vlezli cesi havlismem
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad Dolní: Není tomu tak, Češi tam byli vlezeni, kdyby ne havlizmem, tak jiným "sorosizmem". Vystoupením z RVHP byl náš osud zpečetěn. SSSR se tomu brání dodnes.

   Vymazat
  2. 9:13 rozhlidni se okolo, poptej se kdo z tvyho okoli cinkal Havlovi
   A konverzne kdo byl pripraven s pendrekem v ruce branit i to RVHP,
   Pokud si ty byl pripraven branit RVHP proti nepratelum tak jsi opravdu obet
   Ovsem pokud si tleskal havlovi tak jsi byl na zle strane
   Neznam te a odpovedet si musis sam
   Ja treba fandim Trumpovi a jsem na nej hrdy a stojim s Trumpem
   Otocil si nebo ne?
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. Koukej zalezt hornídolní prase smradlavý s tím svým Trumpem, tady lezeš na českej web, a my ti na tvýho Trumpa serem hnuse. Uvědom si to, a alespoň předstírej, že žiješ v ČR a že rozumíš českým problémům. Zatím jim nerozumíš vůbec, proto jsi schopnej jen nadávat a urážet. Pokaždý ti vyleze z držky úžasnej Trump a blbí Češi ty filcko smradlavá. Vytrč palici z Trumpovo prdele, když píšeš na českej web, anebo sem nepiš. Nikdy jsem tady nečetl takovej vlezdoprdelizmus, aby Češi psali na americký weby ze Zemanovo prdele, ale ty jsi tím úplně posedlej. A to blbý přízvisko pod kterým sem lezeš, i když víme, že sem lezeš i pod jinejma, zkrátka, ty smradlavej zmetku, ty bez českýho webu nedokážeš žít, jsi na něm závislej, denně musíš žblechtat svoje sprostý urážky, a při tom čouháš z Trumpovy prdele - to svět neviděl, takový hovado!

   Vymazat
  4. Ad Dolní 10:05 - Je třeba, abys uvážil skutečnost, že politiku nedělají ti, co cinkají klíčema, nebo boří u tebe doma sochy konfederace. A pokud to Trump nezvládne, tak Tě čeká občanská válka. God save America.

   Vymazat
  5. Horni Dolni běž k šípku sem chodí samí fanoušci venci flašky. Nejdřív tu prudí ten fašoun a teď začneš i ty. Bohužel my nemůžeme milovat usa a tu loutku jsi strčte za klobouk.

   Vymazat
 2. 9,00
  Havloflašku podporovali ty mamrdi z USSA,ten tvůj vyhoněnej zdegenerovanej podnárod vzniklej z Anglickejch šmejdů!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a odskakalito ceske nevolnicke onuce co si neumi vladnout
   Tobe bych podporoval narazeni na kul jako to delal Drakula

   Vymazat
  2. 10,07
   Ty sráči,sám seš nevolník až na půdu,ale hlavně seš nesvépravnej zmrd a Jandovo příBUZNA!!!!!!

   Vymazat
  3. Ano,americkej zmetku hornídolní, my Češi to máme těžký a blbý, když musíme strpět, aby nám nadávalo a uráželo nás kdejaký hovado. Nikde jinde, k jinýmu národu, by sis to totiž nedovolil! Žádný anonymní sračky - rychle by tě našli, a rovnou u počítače by ti rozmlátili držku na kaši ty hajzle zbabělej. To je pro tebe normální sprostě urážet svoje spoluobčany, pokud jsi Čech? A ty jsi nezvonil ty kryso? Ty jsi nevolal Havlovi sláva? Havel lezl do prdele Američanům, a právě od jeho vlády, z not pod americkou taktovkou kterou tady dosadili, schválili, financujou a kočírujou s ní prašiví američané, to tady je v prdeli. Nic českého se nesmí, lézt do prdele američanům je nařízeno, aby media psala všechny ty křivárny taky mají nařízeno, kromě toho je tady spousta úplatných zmetků, třesoucích se na prachy jako kdyby pocházeli z nějakých ubožáckých chatrčí u silnice, a ne z normálních, důstojných poměrů, jaké tady byly, a o jakých se řadovým občanům v celém kapitalistickém bordelu ani nesní. 40 let jsme nevěděli,co je to svrab, bída, neštovice, bezdomovci, žebráci, chcípající lidi na ulicích -nic takovýho - jako tomu bylo v prašivý Americe, kde je považován za člověka jen ten, kdo má prachy. Jestli k nim přišel vraždami, loupežemi, podvody, to je jedno. Proto se tam všichni za nimi honí a pro prachy se zabíjí, štvou, kradou, mučí -taky chtějí být považováni za lidi a cpou se i mezi lotry, neboť i lotr a sprostej vrah - pokud má peníze - je v něčem tak zvráceném, jako je americká společnost, považován za ctěného občana. Na to jsme tady najeli taky, a dojeli na tuhle prašivou americkou manýru, a komu se to hodilo do krámu? Slušnej člověk by se něčeho takovýho štítil, takže se to hodilo jen potencionálním šmejdům, lumpům, lichvářům, zabijákům, loupežníkům a bezcitným, bezpáteřním krysám. A to nám tady vládne (pravidelně si to jezdí pro pokyny do USA) a v těchto sračkách musíme žít. Hnusné celebrity ( pitomí šaškové) modelky, a podobná havěť si polepšila, przní i svoje česká jména, dětem dávají americká jména, stydí se za své české rodiče, mají make-up z amerických hoven, a odporní mladíci chodí ostříhaní na "shreka" - tedy chodí jako čingischánovi mongolští bojovníci, taky chodili vyholení, jen s chocholem vlasů na palici, ale tihle sráči o tom nic neví, znají jen Shreka. Tenhle ksindl jednou bude postřílen, to si piš. A neutečou, a nepostačí si ani převlíknout hadry a hrát si zase na vlastence. Už je nenecháme. A ty nás přestaň urážet, lehni k Trumpovým nohám, vylizuj americký chcanky, a nás nech na pokoji zmetku hnusnej.

   Vymazat
  4. Moc hezky napsáno, zcela jistě z duše mnoha lidí.

   Vymazat
 3. 9.13,Trumpeta je uz jenom chroma kachna,bez pravomoci.Kongres n anej nanajvys prenecha zodpovednost za vyhlasenie vojny,ci utok na inu krajinu.Ses pekny hlupak!

  OdpovědětVymazat
 4. Celý tento proces byl hezky popsán v kize "Motroci 21 století" kterou jsem četl 90 roce. Ranný kapitalismus přešel do fáze imperialismu a v současnosti přechází do konečné fáze BANDITIZMUS. už Obama veřejně říkal jak budou kroutit ruce.

  OdpovědětVymazat
 5. Lidi, vy si tady nadáváte, namísto vysvětlování.
  V diskuzi se je emoce nutno krotit, zachovat rozvahu a nadhled a ne sprostě nadávat. To je totiž cílem těch, co vám vládnou. Ti jsou pro vás ten největší problém, ne vaše názorová různost. Třeba po pochopení jeden druhého zjistíte, že uvažujete stejně, máte podobné zájmy.
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní16. srpna 2017 12:14
   Ty jseš asi hodně naivní, že. To nevidíš, že jistá individua sem nechodí tříbit názory, ale cíleně diskuze rozbíjet? Jestli k nim nepatříš, tak už se probuď.

   Vymazat
  2. Re (12:14):
   Sotva však očekávat, že po 25letém výplachu budou lidi uvažovat stejně (spíš podobně), zejména ti, kteří náleží k mladé generaci.
   Jiné je ovšem s jejich zájmy.
   Většinově mají lidi zájem stejný, jen si jej mnozí z nich nedokážou artikulovat (či formulovat).
   Nevím už, kdo to před lety řekl, ale znělo to asi takto: "... snad nejúsměvnější je u nás zaměstnankyně-odborářka, která se sama považuje za přesvědčenou voličku pravice - ODA/ODS/US ..".
   A právě o to jde těm, jejichž zájem je právě protichůdný. Ať již na společenské mikro- či makro-úrovni.

   Vymazat
  3. Ano Františku,je to tragedie,to zmatení pojmů a lidí...a o to právě šlo těm Vencům Flaškům a těm jejich pomahačům "absurdních her a nepolitické politiky".
   Jak praví klasik:"bohatý levičák je rozmar a chudý pravičák je idiot"...stále platí,voda to kopce nepoteče!!!

   Vymazat
 6. 12,14
  Honolulanovi ani tomu druhýmu trotlovi nelze nic vysvětlit.....NEROZUMÍ PSANÉMU,DOVEDOU JEN PLÁCAT NESMYSLY A URÁŽET!!!!!

  OdpovědětVymazat
 7. To je tím,že volíme komunisti,ať jsou v kterékoliv straně.Jenže co komunista tak to žid a ti nám líp vládnout nebudou,když musí poslouchat nařízení z USA.Jedině židé mohli studovat a ti co studovali v zahraničí,ti už byly obdařeny tituly a vyhlídnuti pro dnešní spolupráci s USA.

  OdpovědětVymazat
 8. 12:29.... vy na to urazeni mate dvojite meritko !
  HORNI DOLNI je inteligentni americky gentleman, ktery ma pravo vas urazet, protoze vy urazite jeho !

  Mate zakrnely intelekt, kratkozraky obzor a to , ze HORNI DOLNI kvam chodi na navstevu, je to NEJLEPSI co se vam stalo, nebot je to lekar, ktery vam rozpusti sracky, ktere nosite ve vasich makuvkach.
  LONG LIFE TO PRESIDENT TRUMP !
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 9. Mazej zpátky ba hajlz leštit prkýnko na hajzlu Šábesdeklovi,má to za par,tak ať si to ještě užiješ ty bezpáteřní imbecile debilni!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Horní Dolní i Honolulu mají dost dobré příspěvky, pokud se nezačnou na diskuzi s někým hádat. Ale od toho diskuze není, aby se lidi napadali.
  Já jejich příspěvky vítám, je to zase pohled na naše problémy z jiné strany, i o tom, co se děje v SSA /USA/ a nakonec z toho vychází, že je to všude podobné, všude je potřeba se vypořádat s tím ksindlem, co je u moci a škodí a škodí ... a resumé je, že jsme na jedné lodi a neměli bychom jít proti sobě, ale spolu.
  Ona ta vládnoucí "elita" (čti hnus a póvl) se ze všeho nejvíc bojí toho, že lidi budou jednotní, protože to bude pro ně konečná. Dokud si jdou lidi po krku kvůli kravinám, jako je příspěvek na NR, mají vyhráno ..........

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidím to velmi podobně, proto souhlas. JanDrda

   Vymazat
 11. USA je rakovina naordinovaná světu.

  OdpovědětVymazat