Reklama

.

.

úterý 8. srpna 2017

Robotizace a korporátní fašismus

Václav Umlauf
8.8.2017   E-republika
Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.Nedávno jsme publikovali článek Čapkův R.U.R. vykročil do světa, ale Facebook ho zatím vypnul. Týkal se neúspěšného využití umělé inteligence. Společnost Facebook zavřela jeden ze svých systémů umělé inteligence poté, co automaty začaly komunikovat mezi sebou v nesrozumitelném jazyce, který samy vynalezly. Rád bych se podíval na oblast robotizace, která je pro Česko velmi zajímavá. Zchudlá rozvojová země, která si zničila korunu, aby mohla lacino vyvážet polotovary do Německa a která si volí oligarchy, kteří si sníží daně a vyvezou veškerý zisk ze země přes nastrčené zahraniční banky, je na robotizaci připravena přímo ideálně. Za ožebračenou korunu si většina českých podnikatelů není schopna koupit drahé nové technologie. Vládnoucí korporátní fašisté a koupení politici včetně banksterů z ČNB pak u nás zničí poslední zbytek sociálního systému privatizací čehokoliv a zisk vyvezou do daňových rájů. Vše pochopitelně legálně, protože jedno procento si tuto tvrdou povinnost zlodějen dá samo sobě zákonem a daně bude platit jen střední třída. O to už se Babiš postaral a proto ho tato třída se zkorumpovanou a zbankrotovanou levicí zvanou "sociální demokracie" bude volit. O zbytku partají nemá cenu mluvit: buď v tom jedou, nebo jsou úplně pitomé. A nyní k robotizaci. Psali jsme o tom dva důležité články:

Jak sami vidíte, články vytvořené v roce 2013-14 mají čtenost přes 20 tis. a jsou pořád aktuální. Proto se na ně pokusíme navázat.

Robotizace a ničení pracovních míst

Opakuje se situace z konce 19. století, kdy dělníci ničili moderní stroje v továrnách, protože jim braly práci. Hnutí rozbíječů strojů se jmenovalo luddismus podle anglického tkalce Neda Ludda, který slavnostně a neznámo kdy zničil z těchto důvodů první tkalcovský stroj. Pět předních zemí na trhu představovalo 70% celkového objemu prodeje průmyslových robotů v roce 2014. První je Čína, která bude představovat více než jednu třetinu veškeré průmyslové robotiky instalované po celém světě asi do roku 2018. Pak následuje Japonsko, Jižní Korea a Německo. Průmyslově a ekonomicky upadající USA patří až 7. místě ve světě, pokud jde o hustotu robotů. Jižní Korea, Japonsko a Německo tvoří s Čínou hlavní tahouny robotizace. A nyní se podívejte na důležitý graf předpokládající úsporu pracovních míst ve světě skrze robotizaci do roku 2025.
V průměru ve světě přijde další generace skrze robotizaci o jednu pětinu pracovních míst a v průmyslově vyspělé EU asi o jednu třetinu. To znamená, že slavná doba korporátních montoven v příští generaci skončí a je otázkou, co ji ve zchudlém a vytunelovaném Česku nahradí. V USA už nyní platí, že je výhodnější koupit robota za 35 tis. dolarů, než platit dělníka se mzdou 15 dolarů na hodinu. A to je prosím průmyslová mzda normálních dělníků na otrokářském korporátním pásu. Takže to shrňme. Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, z jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.
Jak se práce a kapitál podílí na tvorbě národního důchodu

Statistika růstu HDP zkoumá, jak velkou část růstu produkce ekonomiky lze vysvětlit růstem kombinovaných vstupů. Růst reálného HDP může vzrůst zejména ze třech různých zdrojů: zvýšením vstupního objemu práce, zvýšením kapitálových investic nebo zvýšením výroby pomocí různých faktorů, tedy i robotiky. Následující graf z Austrálie a Nového Zélandu ukazuje růst HDP v letech 1978 až 2008 pro růstové cykly identifikované v sérii zmíněných tří faktorů.
Vezměte si rok 2008 s vysokým růstem HDP v Novém Zélandu (3,6%) a podívejte se na tři faktory, které způsobily tento růst. Jasně vidíte z poslední kolonky roku 2008, že jedno procento plutokratů z korporací, kteří mají kapitál, dosahují největšího podílu na růstu zisku a produkce. To potvrzuje i graf z Pikettyho klíčové ekonomické práce o proměnách západního kapitálu, viz jeho jméno v heslech. A při normálním růstu HDP zhruba o 1-1,5 % se podíl kapitálu na tvorbě bohatství zvyšuje mnohem rychleji. V normálních a dlouhých obdobích hospodářské stagnace nebo pomalého růstu se zásadně zvyšuje při tvorbě bohatství společnosti podíl kapitálových dividend a zisky dané zúročenými vklady. Ale jak sami vidíte, i v době hospodářského růstu tvoří práce a všechny ostatní faktory pouhou polovinu růstu bohatství ve srovnání s kapitálovými investicemi. Pokud jedno procento bude investovat do robotiky, což je logické, pak se dočkáme v jimi ovládaném státě zajímavých věcí.

Robotizace a korporátní fašismus

Závěr z vývoje robotizace je jasný. Dáme jednomu procentu korporátních fašistů moc nad státem, odpustíme jim všechny daně, necháme je pobírat všechny dotace, výhody a ulehčení. A dnes jim pomůžeme k zisku tím, že kapitál výhodně investují do robotizace, kde si sami sobě dají daňové výhody. Pak šéfy korporací a jimi uplacené politiky zase zvolme do čela úplně zchudlých a ožebračených států. A pak toto báječné jedno procento plutokratů zase nechme, aby sami sobě už zase odpustili daně a opět legálně pustili žilou již tak hodně zchudlému státu. Nechme si zničit sociální stát tichou privatizací a robotizací, která nás připraví o práci. Robotizovat v politickém systému korporátního fašismu znamená, že tato volba nám nenechá žádný podíl na bohatství vytvořeném extrémně zvýšenou produktivitou práce, která se navíc Česku asi obloukem vyhne. Pak je jasné, že taková nerovnováha historicky viděno vždy končí válkou nebo revolucí, která násilím zavede do společnosti změny a znovu přerozdělí vzniklé bohatství. Tak si korporátní fašismus zadělává na svůj hrob a na celosvětovou krizi se zásadními důsledky pro celé lidstvo.

Řešení této situace není jednoduché, protože k této rovnici práce a kapitálu ještě přichází otázka surovin, půdy, vody a energií, které jsou na planetě omezené a jen z malé míry recyklovatelné. Od druhého srpna žije celá planeta na dluh dalších generací, protože si spotřebovala všechny dostupné zdroje pro daný rok. Podívejte, kolik planet Země potřebují obyvatelé vyspělého světa, a o kolik tím pádem okrádají ostatní obyvatele Země.
Sami vidíte, že globální průměr světové devastace je 1,7 zeměkoulí, které bohužel nemáme. Takže je celkem jasné, o čem budou další války. Země je jen jedna a a její zdroje jsou omezené.

Tři možné volby


Obecně existují tyto tři možnosti dalšího růstu vzhledem k surovinám, kapitálu a práci.
 
 • Společenství si zvolí kvalitu života jako hlavní cíl své smysluplné existence. Viz naše články pod heslem "index štěstí", například (Česko a jeho umístění v Indexu sociálního růstu). Pak si daná komunita nebo stát zvolí střízlivý a šetřivý způsob života a bude si šetřit práci i suroviny. Neoliberálně masírovaný Čech a Moravák se v takové komunitě asi střelí do bedny, protože v ní nenajde smysl života. Náš konzumní životní styl se dnes redukuje na to, aby se vydělaly peníze v montovně nebo v kšeftu a pak se všechno okamžitě utratilo v západním supermarketu. Nebo to střední třída masírovaná konzumním a sobeckým neoliberalismem profrcá kdekoliv jinde.
 • Budeme pracovat stále více, stále více budeme ničit zdroje a povedeme stále více hybridních válek a různobarevných revolucí za ovládnutí mocenských sfér vlivu. Zkrátka, nezměníme nic. Necháme bobtnat náš nihilistický životní styl a potřeby, globálním oteplováním a ničením životního prostředí nenapravitelně zničíme biosféru. Graf spotřeby Země jasně ukazuje, že například Indie s 1,2 miliardami obyvatel bude brzy vyžadovat právo na spotřebu své jedné Země. Pak je jasné, že při omezené kapacitě zdrojů se současná studená válka mezi blokem Čína-Rusko, BRICS versus USA-EU brzo změní na horkou válku o zbylé zdroje planety. A mezi střílejícími děly budou kolovat světoví uprchlíci z neobyvatelných oblastí a zavládne globální teror.
 • Přejdeme do hypertechnologické společnosti pod vládou korporátně-fašistického jednoho procenta, které jako jediné bude mít kapitál a stát pro osobní potřebu. Jedno procento zblbne mediálně masírovanou střední třídu, která jim bude sloužit za zbytky spadlé ze stolu korporátní oligarchie. Zbytek společnosti bude bez práce a postupně se mu vezmou volební práva. To bude probíhat pochopitelně zcela legálně, jako se to již nyní děje v USA. Pod záminkou "boje proti terorismu" pak většina neproduktivních občanů skončí v panelákových rezervacích, kam se jim pustí televize, kontrolovaný internet a počítačové hry. Tento život občanů druhého řádu bude kontrolovat umělá inteligence, jak to naznačil konec článku citovaný v úvodu. I nekonečný supermarket s jedovatými průmyslově vyráběnými potravinami tam bude. Zkrátka, budoucí vytunelovaní Češi obhospodařovaní roboty a umělou inteligencí se nemusí ničeho bát. Nebudou mít práci, ale jejich specificky český způsob života jim nikdo nevezme.

38 komentářů :

 1. Úplně blbý článek. Na co by potřebovali roboty, když mají sebezaopatřující levnou pracovní sílu, která drží hubu a krok a maká za směšný obolos? Robotizace je drahá. Roboti mohli být nasazeni už před 20 lety. Vzpomeňte si třeba na Asima, jak udělal blbce z jistého úžasného předsedy vlády. Dokud budou levní a pracovití bílí negři, tak určitě v Čechách žádní roboti nebudou. Přitom humanitní roboti by mohl bý stejný šlágr jako automobily. Nebál bych se robotů spíš našich a zahraničních pitomých a bezcharakterních politiků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebyť prvej vety, mohol to byť platný protinázor - oponentúra - k článku. Skoda.

   Vymazat
  2. 16:21: Toto vůbec není blbý článek. Ty mu prostě nerozumíš, nemáš informace, které má autor tohoto článku, natož bys s nimi uměl operovat. Připomínáš mi svým výběrovým postojem pouze k jedné položce naši skvělé budoucenosti, to jest k otázce bílých negrů, stejně jak ten diskutující k jinému článku, který napsal jak na tom je skvělé naše zdravotnictví, protože délka života se nám zvýšila o 8 let - myslím pro ženy a něco méně pro muže. Nějak ale podobný diskutující již nemyslí na to, jak asi máme skvělé zdravotnictví, jež je podobné tomu vysněnému západnímu /nyní pořad slunce vychází na západě/, že v roce 2030 bude 10 procent chronicky nemocných v populaci. Přičinou bude devastace prostředí průmyslem, nevhodná vyživa a v poslední době se říká o stále masivněji zaváděném očkování, které je mimo jiné příčinou strmého vzestupu autismu a to v bájné to a vzorové pro nás zemi - USSA. Cukrovka prosím, stejně jako infarkt srdeční byly téměř neznámé onemocnění, to druhé bylo před rokem 1900 zcela neznámé. Blb řekne, že teď máme lepší diagnostiku. Blíže k tomu diskutovat nebudu, ale je to stejný problém jako pořad v televizci omílané, jak prý se dobře daří naši ekonomice - to je ale tak jak s tím Titanikem. Hlupáci vnimají konfort Titaniku, o ledovci nevědí ani nechtějí vědět. Podpis: Namýšlenec.

   Vymazat
  3. Ad 16:21: Pro blbce všichni blbí!

   Vymazat
  4. 10:42
   Ne všichni, jen rudý blb Umlauf, vole. A zřejmě i ty.

   Vymazat
  5. 11:04

   Jen pro informaci, barvoslepé trdlo: Václav Umlauf je vysokoškolský učitel a člen jesuitského řádu.

   Vymazat
 2. Je důležité držet se základních pravidel: Pokud má počítač něco, co se podobá inteligenci, má ji proto, že to programátor vložil do programu. K tomu ovšem musí mít inteligenci programátor. Vzpomínám si, jak si někdy před čtyřiceti lety kdosi koupil na západě sestavu procesoru 8080, zapojil jí, připojil a zíral, jak se na sběrnici objevují chaotická čísla. Jak vidět, historie se opakuje.
  J. Hruška

  OdpovědětVymazat
 3. Na odlehčení bych dodal, že veškeré opravdové vynálezy vymysleli docela líní lidé. Člověku se nežije lépe, jen se bláhově přemístil z reality do umělého prostoru a o víkendech z něho utíká.
  Co z toho máme, že víme, že Země není placatá a zíráme na okraj vesmíru, jen strach se přemístil z temných koutů lesa do jiných dimenzí ...

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud chce kapitalista bohatnout,musí také někdo výrobky kupovat a roboti výrobky nekupují.Takže,buď se budou kapitalisté dělit a dávat občanstvu stálý příjem,nebo půjdou na dlažbu také.Vlastimil Tlustý to nějak prezentoval,dokonce bylo ohledně toho ve Švýcarsku referendum,ale neprošlo,je jen otázkou času,než na to mafiáni přijdou.Vyvraždit polovinu lidstva,jak někdo o tom uvažuje,bohatnutí to neřeší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní8. srpna 2017 17:47
   „Pokud chce kapitalista bohatnout,musí také někdo výrobky kupovat a roboti výrobky nekupují.“
   Já bych ten rozvoj umělé inteligence nepodceňoval. Nebude problém naprogramovat robotům ješitnost, pustit jim reklamy a budou nakupovat a makat, aby bylo za co nakupovat, až se z nich bude kouřit. P.K.

   Vymazat
  2. PéKá, už to nehul vole.

   Vymazat
  3. Anonymní 11:03
   Došlo mě jak myslíte,ale pořád v tom jsou nutné peníze.

   Vymazat
  4. Anonymní9. srpna 2017 11:13
   Peníze budou. Roboti budou jako agenturní pracovníci. Cožpak to musí být výsada jenom homo sapiens, být agenturní pracovník? P.K.

   Vymazat
 5. "Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce?" - tož toto si musím ale honem přečíst - že by se nám z jesuity vyklubal zastánce pracovní teorie hodnoty (Ricardo, Marx)?!

  Kokotko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, ten článek je dobrý - mohu doporučit.

   Např. pod grafem, který znázorňuje růst produktivity v USA od roku 1947 a pod kterým autor píše, že "reálné mzdy kopírovaly růst produktivity asi do 70.let, pak se jejich růst zastavil a stouply jen platy ve vyšší sféře" chybí snad už jenom zmínka, že tehdy byl presidentem jakýsi Richard Nixon.

   Zbytek příběhu se dočtete prakticky všude, nejlépe to ale asi líčí Noam Chomsky, Naomi Klein a Janis Varoufakis ("Globální Minotaurus" - Tam je obzvlášť veselá příhoda, jak si Francouzi poslali pro své zlato uložené v USA torpedoborec. Vrátil se s nepořízenou.)

   Kokotko

   Vymazat
  2. Nehledej za tim nic jineho, nez Brettonwoodsky system. Predtim byly totiz penize emitovane bankou (bankovky), vazane na zlato, coz predstavovalo velke omezeni a mnozstvi bankou vydanych penez nemohl rust donekonecna, jako dnes. Na druhe strane ze statem vydanych penez (statovek - cilem BW bylo tyto odbourat), stat neplati urok bance. Mezinarodni bankovni system se jim ale snadno muze branit, protoze je odmitne smenovat (pripad Ceskoslovenske Koruny).
   Nevim, co je na techto mechanismech tak nepochopitelneho.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. jura - 15:50
   (srv. dole včera 9.srpna 2017 22:23 - "Kokotko")

   Vymazat
  5. 15:50

   To s Bretton Woods je obecně známé - o tom už psal kdekdo, včetně Varoufakise, na kterého i proto upozorňuji nahoře.

   Méně jasné (alespoň mně) jsou souvislosti OPEC - válka na Yom Kippur (1973) - Brežněvova doktrina - eurokomunismus (např. zavraždění Aldo Mora v květnu 1978 kvůlivá tomu, že připravoval vládu s komunisty: "compromesso storico") - britské tajné služby ...

   Dneska chce kdekdo všecko odvozovat od JEDNÉ příčiny - a to se mi nepozdává -

   -- Je-li Vám to ale všechno ("ty mechanismy") tak jasné, co kdybyste to třeba blíže vysvětlil? Určitě máte Keynese v malíku (levé nohy?).

   Kokotko

   Vymazat
  6. Přijde mi, že termín který razí oba Umlaufové (ale také Miroslav Sládek)
   - "korporátní fašismus" -
   je trochu zavádějící. Tvrdit např., že "Trump bude nemilosrdně budovat US-korporátní fašismus, nejspíše stát Mussoliniho typu" vypadá jako razantní kritika - ale je - sledujeme-li aktuální konflikty v USA - dost odvážné.
   (srv. https://www.stalose.com/item-42876-rozkraden%C3%BD-a-vytunelovan%C3%BD-%C4%8Desk%C3%BD-z%C3%A1jem)

   Vymazat
 6. Kam co Babiš zase vyváží? Proč ho vyštvali z vlády, když se jim o všechno postaral? Zajímal by mne názor autora na MF Sobotku a Kalouska. Vlastně mě vůbec nezajímá, protože tuším, za kterou ligu kope.

  OdpovědětVymazat
 7. Kapitalismus, jako všechny předešlé nepřirozené společenské formace spěje ke zhroucení sama do sebe. Chaos to doprovázející je nevyhnutelný. Nechtěl bych žít život mých dětí a vnuků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:05

   Tak si říkám, jestli by naši rodiče a prarodiče (byli) chtěli žít životy naše? (A my jejich - dvě světové války...?)

   Vymazat
  2. A on se nás (jich) někdo odpovědný na to někdy ptal?

   Vymazat
 8. Doufám že předposlední odstavec už nestihnu i kdyby tak jak začnou střílet děla bude konec.

  OdpovědětVymazat
 9. Žádná další pronikavá vlna robotizace nebude! Proč by měla být? Korporátní fašisté ji nepotřebují. Mají své levné pracovní síly a je jich nadbytek. Roboti jsou stále drazí. Kdyby byl opravdový zájem na robotizaci už mohli být funkční roboti i v domácnostech minimálně 20 let. Je to stejné jako s elektromobilitou. O elektrických autech se kecá 40 let a zatím jsou jen vyjímečné a pouze pro bohaté. Rozhodně ne pro každého a dlouho nevytlačí spalovací motory z provozu. Stejné je to i s výzkumem vesmíru nebo genetikou. Teoreticky máme všechny schopnosti a možnosti ke kolonizaci Měsíce a teraformaci Marsu. Ve skutečnosti je to drahé a neni naprosto žádný zájem to realizovat. Úplně stejné je to v oblasti ekologie. Z té se stal jen grandiozní podvod a pračka na peníze, ale přírodě ve skutečnosti nepomohla za 20 let ani za mák. Naopak! On totiž je korporátní fašismus líným klonem kapitalismu. Jeho hlavním kredem je málo investovat a hrabat pohádkové spekulativní zisky. Bohužel je korporátní kapitalismus i parazitický, takže potřebuje čas od času doplnit zdroje vyrabováním nějaké bohatnoucí země. Jenže jejich počet klesá a potřeba zdrojů je stále větší. Všichni pamětníci si najdou dost důkazů o tom, že posledních 20 let z hlediska pokroku lidstvo doslova pročumělo. Tak a teď mi můžete roztrhat na cucky jaký že se to udělal pokrok v komunikačních a dalších oblastech, jenže to byly výsledky z dřívějších výzkumů.

  OdpovědětVymazat
 10. Nepřítel je stále stejný a tím je neskutečně koncentrovaný kapitál, který uplácí úředníky na všech úrovních. A všichni trnou, co kapitál zase udělá, pro co se rozhodne.
  Je třeba vrátit kapitál pod vládu zákona a zákonodárství pod vůli občanů. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.K. 11:10

   "Je třeba VRÁTIT kapitál pod vládu zákona a zákonodárství pod VŮLI OBČANŮ."

   On kapitál ("mrtvá práce") někdy byl pod vládou zákona?

   JAKOU vůli (KTERÝCH?) občanů ráčíte mít na mysli?

   Kokotko

   Vymazat
  2. Anonymní9. srpna 2017 11:19
   „On kapitál ("mrtvá práce") někdy byl pod vládou zákona?“
   Samozřejmě, že byl mnohem více kontrolován, než za současného neoliberalismu, kdy je mu povoleno téměř vše. Tak např. ještě po revoluci jsme měli státní národní banku, která emitovala peníze. Státní, nikoliv soukromokapitalistickou, které stát za to platí úroky. Soukromé banky nesměly současně koncentrovat peníze střadatelů a současně investovat na finančních trzích, anebo investovat pouze do bezrizikových cenných papírů. Také by se mělo obnovit zdanění finančních transakcí. Nemyslím na přepážkách bank, nýbrž transakce, mezi finančními institucemi. Porovnejte, jak je oproti tomu mnohem více zdaněná lidská práce. Atd., atd.

   „JAKOU vůli (KTERÝCH?) občanů ráčíte mít na mysli?“
   Myslím občany země, voliče. Současné zákonodárství (většinou přebíráme z EU) vzniká pod tlakem korporátních lobbistů a v zájmu korporací, proti zájmům občanů. Restituční zákon, zákaz žárovek a další „ekologické“ nesmysly, řešení sporů mezi státem a korporacemi arbitrážemi a další a další.
   P.K.

   Vymazat
  3. Souhlas. Kdo si ale takové názory bere k srdci? Většina lidu žije s "mně to nezajímá, stejně s tím nic neudělám".

   Vymazat
  4. P.K. 14:30

   (Děkuji-)

   K té změně (jak jsem naznačil nahoře (8.srpna 2017 19:32) došlo v 70. letech.

   - Ve stejné době vzniká OPEC (ekonomové by nám možná vysvětlili, nakolik tu byla souvislost mezi vznikem tohoto kartelu a zrušením zlatého standardu v USA).

   - Ve stejné době museli Američané prchat ze Saigonu.

   - Ve stejné době provedla CIA převrat v Chile.

   atd.

   Kokotko

   PS: Nostalgie sotva něčemu pomůže.

   Vymazat
  5. 22:23 Nepřeháněj! Normálně evakuovali svou ambasádu v důsledku porušení dohod komoušema, který žádný dohody nectí. Proto na ně je nejlepší vyjednavač Agent Orange:) Kdo ale prchal především byli vietnamští antikomunisté a svobodní Hmongové! Ti první vrtulníkem, ti druzí pešo džunglí! To byla tragédie! -
   http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2004/08/040813_mongs_laos_vietnam_usa_pckg.shtml


   Dnes se totéž může stát i Kurdům nebo Drúzům! Pokud by se páni Trump či Netanjahu zachovali jako prase jménem Gerald Ford! (nebo De Gaulle o patnáct let dříve vůči tzv. černonožcům)!

   Vymazat
 11. Tyto "názory" a "teze" ohledně robotizace prostě teď frčí mezi nesamostatně myslící fantomovou inteligencí. Kdo nečte Ayn Rand a nemluví o "Průmyslu 4.0" jako by nebyl. Tahle filozofie má ale významné trhliny. Za prvé - na příkladu současných zdegenerovaných pseudoelit se jasně ukazuje, že na dětech géniů příroda odpočívá, takže kádrová základna chybí a za druhé, i pokud se zdaří robotizace a tím i nadprodukce s úsporou na pracovní síle, nebude kdo by tu nadprodukci kupoval...

  OdpovědětVymazat
 12. Již dlouho tady píši, že za vším současným děním v podstatě jde o zásadní snížení počtu obyvatel ZEMĚ. Moderní otroky potřebují čím dál méně a jsou brzdou robotizace. Ovšem co s níma? Je to tak odporné, že si to většina lidí nechce připustit. Mrzí mě, že pan Podaný kdysi napsal, jestli Honolulovi nezávidím. Závist neznám, jenom nemohu pochopit tu BOHOROVNOST. Čech vymyslel slovo ROBOT a Slovák MOTROK. Teď hnidopiši dotoho, práci Vám dává pologramotný PRADĚDA.

  OdpovědětVymazat
 13. "... a za druhé, i pokud se zdaří robotizace a tím i nadprodukce s úsporou na pracovní síle, nebude kdo by tu nadprodukci kupoval... "

  - proč by to měl někdo kupovat ?
  - proč by měla být nějaká nadprodukce ?
  Jsou to stále stejně hloupé a zcela nesmyslné argumenty. Co vám blokuje mozek - Marx to asi nebude.
  Co vždy rozhodovalo a rozhodovat bude je K O N T R O L A

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nadprodukce musí být, kvůli získávání zdrojů. Bez zdrojů nebude kontrola...
   Z vašeho pohledu mi mozek blokuje fenomén, kterému se říká "lidství"...;-)

   Vymazat
 14. „Statistika růstu HDP zkoumá, jak velkou část růstu produkce ekonomiky lze vysvětlit růstem kombinovaných vstupů. Růst reálného HDP může vzrůst zejména ze třech různých zdrojů: zvýšením vstupního objemu práce, zvýšením kapitálových investic nebo zvýšením výroby pomocí různých faktorů, tedy i robotiky.“
  Tak nějak mi vychází, že růst HDP není to, co bychom měli vyznávat, jako božstvo. Dokonce ani samotné HDP, nic neříká o kvalitě života, která by měla být prvotním kritériem, vhodnosti nějakého uspořádání společnosti a ekonomiky.
  Ta bezuzdná spotřeba nevychází z potřeb lidí, ale z růstu korporací, které stále chtějí větší zisky. Proto bych se neobouval do občanů, ale do těch korporací a finančních institucí, které chtějí mít občany ve spotřebitelské pozici. P.K.

  OdpovědětVymazat
 15. Stále jste uvězněný do nepodstatných věcí. HDP, kdo bude kupovat šmejd atd atd. Pro těch pár lidí co má zůstat bude všeho dost a obslouží je roboti. Jde o to aby se snížila spotřeba přírodních zdrojů. Už od 2.8. se požíráme, příroda se nestačí reprodukovat. Samozřejmě je to dlouhodobý cíl, ale musí začít včas aby se to nevymklo kontrole. Kvalita života by postupně začala upadal. RODÍ SE MOC LIDÍ.

  OdpovědětVymazat