Reklama

.

.

sobota 19. srpna 2017

Robotizace a korporátní fašismus


Václav Umlauf
19. 8.2017 e-republika

Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.Nedávno jsme publikovali článek Čapkův R.U.R. vykročil do světa, ale Facebook ho zatím vypnul. Týkal se neúspěšného využití umělé inteligence. Společnost Facebook zavřela jeden ze svých systémů umělé inteligence poté, co automaty začaly komunikovat mezi sebou v nesrozumitelném jazyce, který samy vynalezly.

Rád bych se v této souvislosti podíval na oblast robotizace, která je pro Česko velmi zajímavá. Zchudlá rozvojová země, která si zničila korunu, aby mohla lacino vyvážet polotovary do Německa a jež si volí oligarchy, kteří si sníží daně a vyvezou veškerý zisk ze země přes nastrčené zahraniční banky, je na robotizaci připravena přímo ideálně. Za ožebračenou korunu si většina českých podnikatelů není schopna koupit drahé nové technologie. Vládnoucí korporátní fašisté a koupení politici včetně banksterů z ČNB pak u nás ničí poslední zbytek sociálního systému privatizací čehokoliv a zisky vyvážejí do daňových rájů. Vše pochopitelně legálně, protože jedno procento si tuto tvrdou povinnost zlodějen dá samo sobě zákonem a daně bude platit jen střední třída. O to už se Babiš postaral a proto ho tato třída se zkorumpovanou a zbankrotovanou levicí zvanou „sociální demokracie“ bude volit. O zbytku partají nemá cenu mluvit: buď v tom jedou, nebo jsou úplně pitomé. A nyní k robotizaci. Psali jsme o tom dva důležité články: Robotizace a ničení pracovních míst


Jak sami vidíte, články vytvořené v roce 2013-14 mají čtenost přes 20 tisíc a jsou pořád aktuální. Proto se na ně pokusíme navázat.Robotizace a ničení pracovních míst


Opakuje se situace z konce 19. století, kdy dělníci ničili moderní stroje v továrnách, protože jim braly práci. Hnutí rozbíječů strojů se jmenovalo luddismus podle anglického tkalce Neda Ludda, který slavnostně a neznámo kdy zničil z těchto důvodů první tkalcovský stroj. Pět předních zemí na trhu představovalo 70 % celkového objemu prodeje průmyslových robotů v roce 2014. První je Čína, která bude představovat více než jednu třetinu veškeré průmyslové robotiky instalované po celém světě asi do roku 2018. Pak následuje Japonsko, Jižní Korea a Německo. Pokud jde o hustotu robotů, tak průmyslově a ekonomicky upadajícím Spojeným státům patří až 7. místo ve světě, Jižní Korea, Japonsko a Německo tvoří s Čínou hlavní tahouny robotizace. A nyní se podívejte na důležitý graf předpokládající úsporu pracovních míst ve světě skrze robotizaci do roku 2025.
V průměru ve světě přijde další generace skrze robotizaci o jednu pětinu pracovních míst a v průmyslově vyspělé EU asi o jednu třetinu. To znamená, že slavná doba korporátních montoven v příští generaci skončí a je otázkou, co ji ve zchudlém a vytunelovaném Česku nahradí. V USA už nyní platí, že než platit dělníka u otrokářského korporátního pásu mzdou 15 dolarů na hodinu, tak je výhodnější koupit robota za 35 tisíc dolarů. Takže to shrňme. Nechat si od miliardářů vykrást stát, školství, důchody, zdravotnictví a všechno zprivatizovat a přitom přijít o práci, to je jistě ideální politická budoucnost pro 99 procent občanů, jimž roboti vezmou klasickou práci asi ze 30 %.

Jak se práce a kapitál podílí na tvorbě národního důchodu


Statistika růstu HDP zkoumá, jak velkou část růstu produkce ekonomiky lze vysvětlit růstem kombinovaných vstupů. Reálný HDP může vzrůst zejména ze třech různých zdrojů: zvýšením vstupního objemu práce, zvýšením kapitálových investic nebo zvýšením výroby pomocí různých faktorů, tedy i robotiky. Následující graf z Austrálie a Nového Zélandu ukazuje růst HDP v letech 1978 až 2008 pro růstové cykly identifikované v sérii zmíněných tří faktorů.
Vezměte si rok 2008 s vysokým růstem HDP v Novém Zélandu (3,6 %) a podívejte se na tři faktory, které způsobily tento růst. Z poslední kolonky roku 2008 jasně vidíte, že jedno procento plutokratů z korporací, které má kapitál, dosahuje největší podíl na růstu zisku a produkce. To potvrzuje i graf z Pikettyho klíčové ekonomické práce o proměnách západního kapitálu, viz jeho jméno v heslech. A při normálním růstu HDP zhruba o 1-1,5 % se podíl kapitálu na tvorbě bohatství zvyšuje mnohem rychleji. V normálních a dlouhých obdobích hospodářské stagnace nebo pomalého růstu se zásadně zvyšuje při tvorbě bohatství společnosti podíl kapitálových dividend a zisky dané zúročenými vklady. Ale jak sami vidíte, i v době hospodářského růstu tvoří práce a všechny ostatní faktory pouhou polovinu růstu bohatství ve srovnání s kapitálovými investicemi. Pokud jedno procento bude investovat do robotiky, což je logické, pak se dočkáme v jimi ovládaném státě zajímavých věcí.

Robotizace a korporátní fašismus


Závěr z vývoje robotizace je jasný. Dáme jednomu procentu korporátních fašistů moc nad státem, odpustíme jim všechny daně, necháme je pobírat všechny dotace, výhody a ulehčení. A dnes jim pomůžeme k zisku i tím, že kapitál výhodně investují do robotizace, kde si sami sobě dají daňové výhody. Pak šéfy korporací a jimi uplacené politiky zase zvolme do čela úplně zchudlých a ožebračených států. A pak toto báječné jedno procento plutokratů zase nechme, aby sami sobě už zase odpustili daně a opět legálně pustili žilou již tak hodně zchudlému státu. Nechme si zničit sociální stát tichou privatizací a robotizací, která nás připraví o práci. Robotizovat v politickém systému korporátního fašismu znamená, že tato volba nám nenechá žádný podíl na bohatství vytvořeném extrémně zvýšenou produktivitou práce, která se navíc Česku asi obloukem vyhne. Pak je jasné, že taková nerovnováha historicky viděno vždy končí válkou nebo revolucí, která násilím zavede do společnosti změny a znovu přerozdělí vzniklé bohatství. Tak si korporátní fašismus zadělává na svůj hrob a na celosvětovou krizi se zásadními důsledky pro celé lidstvo.

Řešení této situace není jednoduché, protože k této rovnici práce a kapitálu ještě přichází otázka surovin, půdy, vody a energií, které jsou na planetě omezené a jen z malé míry recyklovatelné. Od druhého srpna žije celá planeta na dluh dalších generací, protože si spotřebovala všechny dostupné zdroje pro daný rok. Podívejte, kolik planet Země potřebují obyvatelé vyspělého světa, a o kolik tím pádem okrádají ostatní obyvatele Země.
Sami vidíte, že globální průměr světové devastace je 1,7 zeměkoulí, které bohužel nemáme. Takže je celkem jasné, o čem budou další války. Země je jen jedna a její zdroje jsou omezené.

Tři možné volby


Obecně existují tyto tři možnosti dalšího růstu vzhledem k surovinám, kapitálu a práci.
 • Společenství si zvolí kvalitu života jako hlavní cíl své smysluplné existence. Viz naše články pod heslem „index štěstí“, například (Česko a jeho umístění v Indexu sociálního růstu). Pak si daná komunita nebo stát zvolí střízlivý a šetřivý způsob života a bude si šetřit práci i suroviny. Neoliberálně masírovaný Čech a Moravák se v takové komunitě asi střelí do bedny, protože v ní nenajde smysl života. Náš konzumní životní styl se dnes redukuje na to, aby se vydělaly peníze v montovně nebo v kšeftu a pak se všechno okamžitě utratilo v západním supermarketu. Nebo to střední třída masírovaná konzumním a sobeckým neoliberalismem profrcá kdekoliv jinde. 
 • Budeme pracovat stále více, stále více budeme ničit zdroje a povedeme stále více hybridních válek a různobarevných revolucí za ovládnutí mocenských sfér vlivu. Zkrátka, nezměníme nic. Necháme bobtnat náš nihilistický životní styl a potřeby, globálním oteplováním a ničením životního prostředí nenapravitelně zničíme biosféru. Graf spotřeby Země jasně ukazuje, že například Indie s 1,2 miliardami obyvatel bude brzy vyžadovat právo na spotřebu své jedné Země. Pak je jasné, že při omezené kapacitě zdrojů se současná studená válka mezi čínsko-ruským (BRICS) a euroatlantickým (USA-EU) blokem brzo změní na horkou válku o zbylé zdroje planety. A mezi střílejícími děly budou kolovat světoví uprchlíci z neobyvatelných oblastí a zavládne globální teror. 
 • Přejdeme do hypertechnologické společnosti pod vládou korporátně-fašistického jednoho procenta, které jako jediné bude mít kapitál a stát pro osobní potřebu. Jedno procento zblbne mediálně masírovanou střední třídu, která jim bude sloužit za zbytky spadlé ze stolu korporátní oligarchie. Zbytek společnosti bude bez práce a postupně se mu vezmou volební práva. To bude probíhat pochopitelně zcela legálně, jako se to již nyní děje v USA. Pod záminkou „boje proti terorismu“ pak většina neproduktivních občanů skončí v panelákových rezervacích, kam se jim pustí televize, kontrolovaný internet a počítačové hry. Tento život občanů druhého řádu bude kontrolovat umělá inteligence, jak to naznačil konec článku citovaný v úvodu. I nekonečný supermarket s jedovatými průmyslově vyráběnými potravinami tam bude. Zkrátka, budoucí vytunelovaní Češi obhospodařovaní roboty a umělou inteligencí se nemusí ničeho bát. Nebudou mít práci, ale jejich specificky český způsob života jim nikdo nevezme.

Možná by bylo dobré o těchto třech možnostech vážně přemýšlet. Doba je na to zralá dost a u nás budou brzo volby. V nich sice nebude koho rozumného volit, ale alespoň mladá generace by se po prohře naší neoliberalismem zpitomělé generace měla vážně zamyslet nad svými mizernými vyhlídkami. Ty jsme jim bohužel připravili naší pitomostí, leností a občanskou hloupostí. K tomu viz článek Jak šlape český korporátní fašismus.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

29 komentářů :

 1. Motiv zapichovače z Finska je nejasný, protože při činu řval Allah akbar.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dnes už jsou vražedné útoky muslimů v Evropě pro média fádní až nezajímavá matérie, které se už nevěnují ani velké nadpisy ani první místo v tv-zprávách. To jsme to v té EU pod idiotkou Merkelovou dopracovali! Kdy to přijde k nám?

   Vymazat
  2. Moje babička, která přežila heidrichiádu, vždy říkala: Němcům nevěřit, nevěřit, nevěřit!!! A měla pravdu. Lze to vidět na býv. východoněmecké svazačce Merkelové, která si myslí, že řídí celou EU a řádí jak černá ruka mafie!

   Vymazat
 2. Obyčejným lidem bez práce nezbude než se vrátit k socialismu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozde
   Zbyde jen sebevrazda
   Horni Dolni

   Vymazat
  2. H-D zase píše jalové "komentáře" , jen aby něco žvanil. S tou sebevraždou by však nebylo od věci, kdyby Horní Dolní šel příkladem.

   Vymazat
  3. 10:21 - návrat k socialismu ti přijde jako řešení?

   Vymazat
  4. 10:44 Samozřejmě já v něm žil tak vím co to je. Nejlepší systém pro obyčejné lidi.

   Vymazat
  5. 12:12 - i já v něm žil a za mě rozhodně - už nikdy více.

   Vymazat
  6. Anonymní19. srpna 2017 10:21
   Nestraš lidi takovým fujtajblem, čéče.

   Vymazat
  7. 10:21 Chceš zas "chodit do práce", čéče? No tááák! Přestaň blbnout! Jedině komunismus je budoucnost lidstva! - http://gci-icg.org/czech/komunismus1.htm#budpracicest

   Vymazat
  8. 14:28 Pověz důvod. Já v něm žil celých 40 let a vrátil bych se, i když materiálně jsem se zařídil o dost líp, než bylo možné za totáče. Proč bych se vrátil sobci, supermarkeťáci a tupci samozřejmě nepochopí. Možná jim to dojde, jenže pro mnohé už nejspíš bude pozdě. Mějte se.

   Vymazat
 3. Podle mého mínění, ani jedna ze tří autorových možností „ ..dalšího růstu vzhledem k surovinám, kapitálu a práci.“, nenastane. Bude tomu stejně, jako mnohokrát v minulosti, kdy se lidstvo podřízené pravidlům přirozeného zákona rozvoje přírody i člověka, s nebezpečím robotizace, vyčerpáním zdrojů, globálními změnami ekologických podmínek… umělo vždy vyrovnat a rozvoj společnosti pokračoval. Limitní událostí samozřejmě bude pouze a jenom konec světa, ale tuto možnost autor nepředpokládá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konec světa - to je globální nukleární válka, kterou chystají země NATO.

   A to vaše "...umělo vždy vyrovnat a rozvoj společnosti pokračoval..." je velmi naivní představa. Všechny radikální změny v životě lidí, a robotizace takovou změnou určitě bude, v minulosti vždy odnesli ti nejprostší lidé. A právě o ně má autor obavu. Leo

   Vymazat
  2. Vyrovna se tak ze cesko bude jako Venezuela ci Zimbabwe
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. Exhibicionisto Horní Dolní - přestaň otravovat s těmi tvými blbinami! Kdo ty tvoje idiocie má pořád číst?!

   Vymazat
  4. Ad Leo 10:27 – Obava - nejprostším lidem vůbec nepomůže! Oni to totiž odnesou vždycky! Samozřejmě, že to postihne také „jenom“ prosté lidé, koho jiného? Ti, co mají vliv a moc, se vždy budou snažit svoje "ztráty" eliminovat.

   Vymazat
  5. Pisu moudrosti kterym cesky nevolnik nerozumi
   Cesky nevolnik drzet hubu a makat na nemce
   Ceske onuce smradlave nic nevi
   Horni Dolni

   Vymazat
  6. To 12:15:
   Hele, blbe Horní Dolní, to ještě stále nemáš pár doláčů na zakoupení české klávesnice? To jsi takový chuďas nebo negramota? Že ti není hanba, blbečku!
   A co ty a HOVNOlulu vlastně pohledáváte na našem českém webu? A vylepujete zde své retardované nesmysly! Zřejmě proto, aby jste jen opruzovali a nasírali české čtenáře! Vypadněte odsud a jděte si dělat pořádek na tom vašem emerickém posraném dvorku. Sejrajtu, špíny a smradu tam máte dost, jako v prasečím chlívu!!!

   Vymazat
  7. Vvenci 10:23 „lidstvo se vždy umělo vyrovnat“ protože jednak muselo a také mohlo, nikdy ale beze ztrát pro ty nebo jiné, vždy za okolností, kdy byly možnosti. Tvrdit, že ty jsou nekonečné, že schopnost lidí řešit jakoukoli situaci je neomezená je nesmysl. Nakonec, v prostoru planety země platí objektivní přírodní zákon – cokoli se přemnoží nad únosnost jeho životní niky, je redukováno. Namítnete, že adaptační schopnost některých je taková, že jsou schopni migrovat... to ano, vždy na něčí úkor. Lidstvo třeba mimo tuto planetu... otázkou je, kdo by o to stál, kardinální potom – proč si pro to, jako absolutní nutnost, vytvářet důvod? Nepřijde Vám to jako značně hloupé a nezodpovědné?

   Vymazat
 4. No a kdybych ja rek to same co clanek, tedy to ze cesko je v prdeli a cesi jdou na popravu a bucisi k tomu, kdybych to rek ja tak se zase budete vztekat jak mali jardove
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. HD - dej už pokoj s těmi kravinami.

   Vymazat
 5. vvenc19. srpna 2017 10:23
  Vzhledem k tomu, že život je strom zelený, se domnívám, že je těch možných scénářů vývoje nějak málo. Řešením musí být nějaký způsob zkolektivnění, nebo důsledná demokracie. Profit z automatizované výroby musí být rozložen mezi všechny a ne použit k další koncentraci majetku a moci u několika rodin.
  Ale nutnou podmínkou je aktivita občanů a jejich zájem o tyto věci veřejné, či společné. Lidé musí říct, co je jejich, to za ně nikdo neudělá. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad PK 10:47 - Nemohu sdílet Váš naivní pohled na dění ve společnosti. Lidé byli a vždy budou pouze řízeni, ať si říkají cokoliv.

   Vymazat
  2. vvenc19. srpna 2017 11:04
   Nechci s Vámi polemizovat, s Vaším příspěvkem 10:23 vlastně souhlasím. Nejspíš máte pravdu i v 11:04, ovšem je tu malý detail. A tím je způsob řízení. Být řízen ještě není nic negativního, ale negativní můžou být určité způsoby řízení. Je důležité znát, či se podílet na určení cíle, ke kterému chceme směřovat. P.K.

   Vymazat
 6. to 10:47
  Zapomeňte, lidská společnost je důsledně atomizována a tím ztratila faktickou možnost nějakého rozumného řešení.Co se musí stát aby lidé obnovili zatracovanou soudržnost? Nic takového nevidím a třetí světová to je úplný konec civilizace jak ji známe.

  OdpovědětVymazat
 7. Konzumní společnost vyhrává na celé čáře a nikdo už nepřesvědčí lidstvo ať se vratí k životu v souladu s přírodou.Jednak to už neumí a hlavně nechce.A tak budeme vesele konzumovat co se dá a dokud to půjde.Kde jsem to slyšel,aha v Matrixu.Člověk je jako vir,žere vše okolo sebe ,dokud všechno nesežere a pak skočí na jiného hostitele.Člověk tedy na jinou planetu.Druhá možnost je likvidace virů nebo snížení jejich počtu na únosnou mez.
  A to je to co nám hrozí,pokud nedostaneme rozum.Viry jsou přemnožené! Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 8. Anonymní19. srpna 2017 11:06
  „Co se musí stát aby lidé obnovili zatracovanou soudržnost?“
  Třeba podpora a rozvíjení lokální ekonomiky v lokálních firmách, decentralizovaná energetická řešení a odpovídající daňová podpora. Přeci nemusí dostávat daňové prázdniny jen nadnárodní kolosy. Naopak by měl být zdaňován, či jinak omezován vývoz kapitálu ze země.
  Vnímán, že něco z toho je tak trochu krok zpět, vzhledem k současnému vývoji, ale je třeba vidět, že současný vývoj zklamal. Také jsem byl pro vstup do EU, také jsem to považoval za krok správným směrem a dle proklamací, také byl. Ale řízení EU se zmocnili síly, které ji směřují nikoli k prospěchu, ale k rozvratu členských států. Proto je třeba jít od toho pryč, bohužel tzv. zpět. Následující krok může být opět vpřed, třeba k integraci středoevropských států. P.K.

  OdpovědětVymazat
 9. Chmurny a pravdivy clanek. Obavam se ale, ze mlada generace na to co nastane, kasle. Prece je to ona, co rika, nac se o politiku zajimat, stejne nic nezmenim. Muj nazor je, ze je to jak s ctenim Nove republiky. Tu ctou hlavne duchodci a zel bohu prevazne duchodci, tedy presneji jejich cast, ma prehled. Informovani lide predstavuji asi deset procent populace. Zel bohu, ale pouze informovanych, bez jakehokoliv vlivu na spolecenske deni. Ono po pravde receno, pripada mne to jak s tim novinarem ve filmu o Adolfu Hitlerovi, Vzestup zla. Nikdo v dobe vzestupu nacismu, ho neposlouchal.

  OdpovědětVymazat