Reklama

středa 30. srpna 2017

Rusko a Čína předložily záměr letu na Měsíc

Marina Baltačeva, Nikita Kovalenko, Michail Moškin
30.8.2017 VZ a ČNL (překlad P.Rejf)

Jedná se o kosmickou soutěž se Spojenými státy, Rusko a Čína spojují svůj potenciál, tak odborníci ohodnotili záměr Moskvy a Pekingu podepsat dohodu o společném průzkumu vesmíru do roku 2022. Čínské ambice zahrnují nejen Měsíc a Mars, ale také armádní programy anti-satelitních raket. Co Rusku slibuje kosmická družba s Čínou?


Rusko a Čína podepíšou dohodu o společném osvojování kosmu v letech 2018-2022, jak sdělil čínský televizní kanál CGTN . Poprvé se taková dohoda uzavírá na pět let. Dokument zahrnuje také měsíční program a znovupřistání člověka na jeho povrchu. Ředitel oddělení mezinárodní spolupráce China National Space Administration (CNSA) Syju Jan-sun sdělil РИА «Новости» : Čínské programy "Čang-4", "Čang-5", "Čang-6" a ruské „Luna-26", „Luna-27“, „Luna-28“ jsou velmi podobné, takže spolupráce mezi oběma zeměmi by pomohla významnému pokroku při realizaci projektů.

Čínský program „Čang“ zahrnuje tři fáze: oblet kolem Měsíce ( „Čang-1“ a „Čang-2“), přistání na Měsíci ( „Čang-3“ a „Čang-4‚) a návrat z Měsíce na Zemi ( "Čang-5" a "Čang-6").

Rusko a Čína mají v úmyslu spolupracovat při osvojování vesmíru. Kromě toho se dohoda týká vývoje speciálních materiálů, spolupráce v oblasti družicových systémů, dálkového průzkumu Země a vyhledávání zbytků kosmických aparátů. Podepsání dokumentu se předpokládá v říjnu, bude prospěšné pro obě země, zdůraznil čínský televizní kanál CGTN .

V květnu letošního roku prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko a Čína budou posilovat spolupráci v oblasti kosmonautiky. „Spolupracujeme v kosmonautice dost úspěšně“ - řekl, představitel země. „Na programu je vývoz našich raketových motorů do Číny“, - řekl Putin.

Dodal, že Rusko a Čína jsou schopny realizovat společný projekt širokotrupového letadla s tím, že Rusko pro něj už vyvíjí motor . Připomeňme, že v listopadu loňského roku se obě země dohodly, že společné širokotrupové dopravní letadlo se bude montovat v Šanghaji.

Čínské kosmické ambice

ČLR vypustila první raketu s posádkou do vesmíru až v roce 2003 (na palubě byl podplukovník Jan Li-vej). Tak se Čína stala třetí mocností po USA a SSSR/Rusku, která vyslala člověka do vesmíru vlastními silami.

O pouhých 13 let později, v dubnu loňského roku, řekl zástupce ředitele pilotovaného kosmického programu Číny, generálporučík Čan Juj-lin: do roku 2036 plánuje Čína vyslat kosmonauty na Měsíc. Čína by měla „získat tyto schopnosti a využít dalších 15-20 let pro průzkum Měsíce,“ citovalo Čana anglické vydání China Daily .

Pro čínský lunární program mají odborníci vyvinout raketu schopnou vynést nejméně 100 tun na nízkou oběžnou dráhu Země a zlepšit další technologie, včetně vytvoření nového skafandru, řekl výzkumník z Čínské akademie kosmických technologií Pan Čži-chao.

Podle agentury Reuters plánuje Čína v roce 2017 vyslat na Měsíc zařízení pro odběr vzorků půdy, a pro rok 2018 je plánováno přistání první sondy na odvrácené straně Měsíce.

Podle agentury „Xinhua“ chystá se Čína v roce 2020 vypustit sondu k Marsu. Čína plánuje dopravit na Měsíc člověka a vybudovat vlastní plnohodnotnou orbitální stanici.

Dosud si Podnebesní říše aktivně osvojuje prostor v blízkosti Země. Do roku 2014 se počet čínských družic vyrovnal počtu ruských: 117 kusů z Číny (nárůst v období 2011-2014 o 72%), 118 z Ruska (zvýšení o 20% ve stejném období).

Odborníci spojují čínské „kosmické závody“ s osobou současného prezidenta Xi Jin-pinga, který spravuje zemi od roku 2013. Xi stanovil úkol, aby se Čína stala plnohodnotnou kosmickou velmocí. Nejde jen o mírový výzkum vesmíru. Na konci července, prošla testem (byť neúspěšně) čínská anti-satelitní raketa DN-3. Předpokládá se, že rakety jsou navrhovány tak, aby byly schopny sestřelit americké armádní a zpravodajské satelity. Jak připomíná РИА «Новости», testy DN-3 se provádí nejméně od roku 2013. Čína je jediná kosmická mocnost, se kterou Spojené státy nespolupracují. Je to důsledek omezení činnost NASA, přijaté oficiálně rozhodnutím Kongresu USA v roce 2011, ale de facto existujícího již předtím.


Proč Rusko potřebuje kosmickou spolupráci s Čínou

„Rusko a Čína nyní aktivně hledají nové oblasti pro rozvojovou spolupráci. Rozšiřování obchodních a hospodářských vztahů nestačí. Kromě toho, jít nad současný dvoustranný obchod je z objektivních důvodů nevýhodné. V důsledku toho se přesouváme do oblasti high-tech technologií“, uvedl novinám VZGLJAD vedoucí východního oddělení pro vnější ekonomické vztahy MH Aleksej Maslov. Dříve 70% z celkového vývozu Ruska do Číny představovaly energetické suroviny. Tímto způsobem bychom mohli obchod zvýšit, nicméně Čína nyní prochází globálními změnami a snaží se, aby byla tak málo, jak je to jen možné, závislá na nějaké zemi s nákupem energií, vysvětlil expert.

V zemi probíhá přechod od extentivní k intenzivní produkci, což znamená více high-tech technologií a vyžaduje menší energetický výdej. Kromě toho, jestli dříve Rusko kupovalo v Číně velké množství produktů, od potravin a textilu, cenový index čínského zboží kvůli změnám pro Rusko výrazně vzrostl. Takže „je třeba hledat nové oblasti spolupráce“, řekl expert.

„Osvojování kosmu“ je pro Čínu - pokud ne problém číslo jedna – pak jeden z pěti nejdůležitějších“ - řekl Maslov. Čína zahájila vývoj nových modelů kosmických raket, ale zdá se, že jí „nápadně chybí příslušné technologie“, řekl expert.

„Probíhá závod mezi Spojenými státy a Čínou. A zde Rusko podává své rameno" - řekl Maslov. Podle něj v nové dohodě půjde v první řadě vypouštění společných satelitů, rozvoj společných komponent pro střely a rakety. Projednávání spolupráce v kosmonautice mezi oběma zeměmi probíhá v posledních dvou desetiletích, sdělil expert. „Rusko má velmi opatrný přístup k této problematice, protože jsou to technologie a znalosti, které má Rusko jasně lepší než Čína,“ - upozornil odborník. Poznamenal, že pro naši zemi, je tato spolupráce prospěšná jak z komerčního hlediska, ale také z hlediska rozšiřování a posilování vzájemných vazeb. Nicméně, „jak dalece to bude výhodné v dlouhodobém horizontu - je problém,“ zdůraznil. Musíme chápat, že nyní musíme být o krok nebo dva vpředu, aby nám po předání těchto super technologií do Číny, nezůstaly v oboru high-tech technologií prázdné ruce, řekl expert.

„Spolupráce je obecně normální proces“, - řekl v komentáři novinám VZGLJAD člen korespondent Ruské kosmické akademie Ciolkovského Andrej Jonin a dodal, že taková dohoda je nezbytná. „Podle jeho názoru není dostatečně rozsáhlá a ambiciózní. Ve skutečnosti je třeba rozvíjet spolupráci s Čínou v mnohem větším měřítku a mnohem intenzivněji“,- dodal. Přichází další etapa ve vývoji pilotovaných kosmických programů, a ta je velmi drahá, řekl Jonin. „Rusko, ani žádná jiná země na světě, není schopné zajistit prostředky k jejímu rozvoji. Myslím, že prostředky nedostačují ani USA. Takže sjednocení sil, schopností a zdrojů by bylo velmi potřebné,“ - řekl. Ve skutečnosti jsme nyní ve stejné situaci, která byla v Rusku, Spojených státech amerických a u dalších partnerů na projektu ISS v roce 1990, řekl expert. „Je jasné, že Spojené státy nezahájily projekt ISS z důvodu velké lásky k demokratickému Rusku, ale protože neměli dostatek zkušeností a technologií k vytvoření ISS a k jejímu fungování,“ - dodal.

„V posledních 25 let jsme byli v kosmonautice partnery západních zemí“, řekl Jonin. Ale nyní, podle jeho názoru, potřebuje Rusko z objektivních důvodů nové partnery. „Je přirozené, že pro nás se staly partnery země SCO, BRICS a tak dále,“ - řekl expert.

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

11 komentářů :

 1. Tak by to mělo být spolupráce hodně úspěchů Rusku a Číně.

  OdpovědětSmazat
 2. Když se tito dva spojí, nebudou mít konkurenci.
  Nyl jsem v Číně před pár měsíci a nestačil jsem valit oči, proti nim jsme země třetího světa. A to číňany nemusím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A když se k nim přidá ještě Indie, tak si amíci už ani neškrtnou.

   Smazat
 3. Amíci a ta jejich elita jsou fakt blbí jak to pověstní tágo! Pro jejich zamanulost a blbost jim utíkají celosvětové možnosti a programy. Téměř nikdo je nemá rád! Nakonec ostanou osamělý na ocet! A na tom svém smetišti dějin budou po zásluze zahnívat až konečně chcípnou!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Yankee no!30. srpna 2017 14:41
   Docela jste to barvitě popsal, jaká je naplánovaná budoucnost nejen USA, ale celému Západu. 1% majitelů všeho, po dlouhá léta vyplachovalo zápaďanům mozky o bezalternativnosti liberalismu, takže nyní ho využili k přestěhování svých fabrik a technologií do Číny. Cena pozemků je, nebo byla, když se do toho pustili zlomková, vůči cenám v USA, takže si vše skoupili a budují si tam novou, nezadluženou Ameriku. P.K.

   Smazat
 4. Brzo bude Číny všude až příliš. Rusové jim nepředávají technologie z lásky, ale protože nemají kromě nafty nic jiného co nabídnout za čínské zboží. Také si tím částečně udržují kontrolu nad Čínou.
  Z Číny totiž roste silnější Amerika. Zde jsem na straně Ruska, je nám civilizačně bližší, než Čína. Střední Evropa by měla být napojena jak na upadající západ, tak také na Rusko. Musíme někde umisťovat svoji výrobu. Nemít spojení s Čínou, snad ani nebude možné. Čína bude světový dodavatel kdečeho. Jde jenom o to, čím jí platit. P.K.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak to USA budou v hajzlu až se jednoznačně ukáže, že na Měsíci nikdy nebyli a byl to jen superpodvod ála Holywood. To bude ostudy a půjdou z pískoviště jako spráskaný rozmazlený frocek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Keď práve k tejto téme som nedávno natrafil na YTB na príspevok a to z Čiech, podľa ktorého (neoverene) družice tuším čínska a indická potvrdili "stopy" po Američanoch na Mesiaci.

   Smazat
 6. Hovado censor zlodej clanku vaclav dvorak fandil havlovi a ted maze a cenzoruje

  OdpovědětSmazat
 7. 20:59
  Tentokrát se ani nepodepisuješ ty alkoholická cirhózo jater???
  Tak ti poradím,ZAVŘI TU HAVLOBANDEROVSKOU DRŽKU BEBO TĚ POŠLU DO VĚČNÝCH LOVIŠŤ TY ZMRDE USSACKÝ KURVY Z PALMY SPADLÝ!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Toz je potreba abe sa Ceská repoblicka a aj Slovensko vrátile k vesmírné spolopráci s Ruskem.......a nechale te Spojené státe teroristické jaksi padnót na hobo...........i stema pederastama bazinovéma...slonce v srdci ......howk

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.