Reklama

.

.

úterý 15. srpna 2017

Severní Korea: ohnivá zloba a strach

Napsal/přeložil: Pepe Escobar
15.8. 2017   Eurasia24
Zvony bijí na poplach, neboť se objevily přebujelé spekulace ohledně „možných“ miniaturizovaných jaderných hlavic, které by měl Pchjongjang vlastnit.
Dejte si pozor na válečné štváče. Na ty stejné „lidi“ od zpravodajských služeb, kteří v minulosti přišli se zprávami o tom, že „zlí“ Iráčané vytahují miminka z inkubátorů nebo že neexistující zbraně hromadného ničení jsou známkou toho, že Severní Korea vyrobila miniaturizované jaderné hlavice, které jsou kompatibilní s nedávno testovanou mezikontinentální balistickou raketou (ICBM).To je jádro analýzy, kterou v červenci dokončila Obranná zpravodajská agentura (DIA). Navíc americké zpravodajské služby věří, že Pchjongjang má nyní přístup až k 60 jaderným zbraním.

Na území Severní Koreje jsou americké zpravodajské služby prakticky neexistující – takže toto hodnocení je učiněno na základě nejlepších odhadů.

Ale když spojíme tyto odhady s každoročně vycházejícím 500stránkovým dokumentem, který začátkem týdne zveřejnilo japonské ministerstvo obrany, zvony skutečně bijí na poplach.

Dokument zdůrazňuje „významné pokroky“ Pchjongjangu v jaderných závodech, a jeho „možné“ schopnosti vyrábět miniaturizované jaderné hlavice, kterými lze osadit balistické rakety.

Tato „možná“ schopnost je však utopena v naprostých spekulacích. Jak se uvádí ve zprávě: „Je myslitelné, že severokorejský program jaderných zbraní již značně pokročil, a je možné, že Severní Korea již dosáhla miniaturizace jaderných bomb do velikosti hlavic a získala jaderné hlavice.“

Západní korporátní média by se stěží vyhnula metastazování čistých spekulací do zpráv typu „Severní Korea má miniaturizované jaderné zbraně“, které se dostaly na hlavní stránky novin a do hlavního televizního zpravodajství.

Pojďme mluvit o srdcích a myslích, které lehce přehlušil faktor strachu.

Japonský dokument také příhodně vystupňoval odsouzení Číny za pekingské akce ve Východočínském i Jihočínském moři.

Takže se podívejme na to, jaké agendy jsou ve hře. Válečná strana ve Spojených státech se spoustou vazeb na vojensko-průmyslový a mediální komplex, očividně chce/potřebuje válku, aby byla celá mašinérie v chodu.

Tokio by zase hodně ocenilo preventivní vojenský útok USA – a zatraceně nevyhnutelné, masivní jihokorejské ztráty, které by vyplynuly z pchjongjangského protiúderu (silná sjednocená Korea, nota bene disponující jadernými technologiemi, je pro Japonsko strašákem: eticky velmi homogenní korejský národ ze severu i z jihu poloostrova si navzdory politickému rozdělení nese společnou historickou křivdu, silnou averzi vůči Japonsku a pocit nevyřízených účtů s ostrovní zemí – pozn. edit.).

Je celkem poučné si uvědomit, že Tokio z praktických důvodů považuje Čínu za stejně velkou „hrozbu“, jakou představuje Severní Korea; ministr obrany Icunori Onodera šel rovnou k věci, když řekl: „Rakety Severní Koreje představují stále se prohlubující hrozbu. To je společně s pokračujícím ohrožujícím chováním Číny ve Východočínském a Jihočínském moři hlavním problémem pro Japonsko.“ Reakce Pekingu byla rychlá.

Kim Čong-un, démonizovaný ad infinitum, není žádný blázen a nebude se oddávat rituálu seppuku, kdy by jednostranně zaútočil na Jižní Koreu, Japonsko nebo americké území.

Pchjongjangský jaderný arzenál představuje odstrašující prostředek, který má zabránit změně režimu, tedy něco, s čím Saddám Husajn ani Kaddáfí nemohli počítat. Existuje pouze jediný způsob, jak se vypořádat se Severní Koreou, jak jsem již tvrdil dříve – diplomacie. Řekněte to Washingtonu a Tokiu.

Zatím tu máme rezoluci Rady bezpečnosti OSN 2371. Ta se zaměřuje na hlavní severokorejský export – uhlí, železo, mořské plody. Uhlí představuje 40 % exportu a pravděpodobně 10 % HDP.

Tento nový balíček sankcí se však nedotýká dovozu ropy a rafinovaných ropných produktů z Číny. To je jeden z důvodů, proč Peking hlasoval pro.

Strategie Pekingu je zcela jasně asijský pokus o nalezení řešení, které by jim zachránilo čest – a to nějaký čas potrvá. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2371jim pomůže získat čas – a může odradit Trumpovu administrativu, alespoň pro nynějšek, od použití těžkého kovu s nedozírnými následky.

Čínský ministr zahraničí Wang I s opatrností uvedl, že sankce jsou známkou mezinárodního nesouhlasu se severokorejským jaderným programem. Poslední věc, kterou Peking potřebuje, je válka na jeho hranicích, která by také negativně narušovala rozšiřování Nové hedvábné stezky, známé pod názvem projektu „Jedno pásmo, jedna cesta“.

Peking by stále mohl pracovat na obnovování důvěry mezi Pchjongjangem a Washingtonem. To je příkaz, který je vyšší, než Himaláje. Stačí se jen podívat na Sjednaný rámec vztahů mezi USA a Severní Koreou z roku 1994, který podepsal během svého prvního volebního období Bill Clinton.

Tento rámec měl zmrazit – a dokonce i zrušit – jaderný program Pchjongjangu a měl normalizovat vztahy mezi USA a Severní Koreou. Konsorcium pod vedením USA by postavilo dva lehkovodní jaderné reaktory, aby tak byly kompenzovány ztráty jaderné energie Pchjongjangu; sankce by byly zrušeny; obě strany by vydaly „formální ujištění“, že nepoužijí jaderné zbraně.

Nic z toho se nestalo. Rámec se zhroutil v roce 2002, kdy Cheneyho režim zakotvil Severní Koreu do „osy zla“. Nemluvě o tom, že korejská válka stále technicky probíhá; příměří z roku 1953 nebylo nikdy nahrazeno skutečnou mírovou smlouvou.

Takže co bude dál? Tři připomenutí.

1) Dejte si pozor na vykonstruovanou falešnou vlajku, kdy veškerá vina bude svalována na Pchjongjang; to by totiž byla dokonalá záminka pro válku.

2) Současné zprávy se podivuhodně podobají těm, které obvyklí podezřelí stále vyřvávají do světa, že Írán je už jen o píď od „vyrobení jaderné zbraně“.

3) Severní Korea vlastní biliony amerických dolarů v neprozkoumaném nerostném bohatství. Pozorujte stínové hry jednotlivých kandidátů, kteří by profitovali z tak šťavnaté kořisti.

Pepe Escobar

Zdroj: ICH

17 komentářů :

 1. Opět ušácká nenažranost.Do prdele s ZUSA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dvě historické zkušenosti15. srpna 2017 18:38

   1. USA začínají války, ale je neukončují!
   2. Rusko nezačíná války, ale je ukončuje!
   Tak to bylo a tak to bude!
   PS: A co se týče zločineckých USA a Jižní Korey zřejmě už zapomněly jak v r. 1953 dostaly přes svou válkychtivou držku od Sev. Korey (a dobrovolníků Číny a SSSR).

   Vymazat
 2. Všichni si uvědomujeme že žijeme v zvrácené době a že lidí kteří by byly ochotni snížit svojí spotřebu je čím dál méně. Přeci všechny války se vedly pro nenasytné zvrhlé parazity, kteří nebudou mít nikdy dost. Nejhorší je že se ta zvrhlost parazitů šíří jako epidemime až k Úplně blbým lidem. Pokud nejsi odfajfknutej nejsi IN.

  OdpovědětVymazat
 3. Cesi,kritizujete amiki a vasi politici vam rozebrali cr po soucastkach....a neudelali jste nic!svejkove,cimrmanove!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. HorníDolni zalézt do kurniku a nesrat po dvorku.

   Vymazat
  2. Cesky hofno, nemlufit tady, lestit boty
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. 4,20
   Hubu otevřít a blafat ptáky z ussácký amasády za polívku ty bratře porno Jandy!!!!!!

   Vymazat
 4. http://www.neonnettle.com/news/2532-putin-north-korea-doesn-t-have-nuclear-weapons-it-has-trillions-in-minerals

  North Korea] don't have any nuclear weapons. This is a lie being forced on the people by the corporate-owned Western media", said Putin during an emotionally charged Q&A session in Sochi. "They know they can easily provoke the North Koreans and they will react, but the story that they are a threat is false.""I will tell you the facts about North Korea: They don't have nuclear bombs. They don't have Western-controlled banks. They don't depend on the US dollar. What they do have is a land full of wealth in unmined minerals."

  Read more at: http://www.neonnettle.com/news/2532-putin-north-korea-doesn-t-have-nuclear-weapons-it-has-trillions-in-minerals

  OdpovědětVymazat
 5. 18,09 amici jsou zdrojem toho moru již 200 let a paraziti jako Vy se rychle učí a jsou pod ochranou demokracie made in USA. Teď již jsou ve stádiu BANDITIZMU.

  OdpovědětVymazat
 6. Pepa Goebels byl při zpětném pohledu docela slušný a milý člověk.

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, přírodní bohatství jiných států, jako Ruska a třeba i Severní Koreje jsou hnacímu motory militaristů. Jen si představte tu báječnou loupež, jakou by přinesla USA militantním oligarchům taková Sibiř či Ural. Ta touha si nakrást je prostě v některých státech tak hluboce zakořeněná, že těžko se ji zbavit. A pak když je to ještě ve spojení s nacismem ala Hitler, tak to nemá chybu. Proto ta krásná záplava hákových křížů, šířící se USA, obroda Ku-Klux-Klanu, pogromy na černochy....
  Také čekám, že budou USA rehabilitovat nejen ideologii Adolfa Hitlera, ale jeho samého.

  OdpovědětVymazat
 8. Čína řekla že nenechá padnout KLDR. Takže se o to nemůžou pokoušet.

  OdpovědětVymazat
 9. Zamysleme se nad tímto: proč jsme chtěli v roce l989 "západní" poměry? Nemůžu na nic jiného přijít než na to, že většina lidí si myslí, že krást je lepší než nekrást. Kapitalistický režim je totiž založen na lži a zlodějině. Jaký je kapitalismus - pro toho co žije zahrabán v knihách - viz film Tenkrát na západě, produkce USSA. Kdo z nás pomyslel, že po změně poměrů z těch totalitních na ty kapitalistické, současně bude třeba vzít všechno to, co teď máme, s čím nesouhlasí každý člověk, který má srdce na svém místě. Nevím, když se na to takhle podíváme, jestli jsme si opravdu tak polepšili. Většina lidí u nás a nejen u nás nechápe, že člověk je tím co má v hlavě, nikoliv tím, co vlastní. Dál už to nerozebírám. Spěchám jen říci, abych předešel především trolskému řádění, že vůbec jsem nebyl nadšen vším, co jsme zažívali na totality ale na druhé straně nelze než nesouhlasit s mnohými, kteří říkají že ta totalita byla lepší. Proč lepší - to také zde nebudu opakovat, bylo to již řečeno mockrát. Jinak vždy jsem byl fanda kina. Chodím občas kolem našeho kina. Nějak se mně zdá, že již dlouho tam nebyl žádný film, který by byl hoden vidění. V současné době se dá točit snad již jen zdařile pohádky - něco ve stylu: Bezhlavý muž. Chtěl bych vidět režiséra, který natočí opravdu realistický film ze současnosti - myslíte, že je to možné? Jo, nějak jsou pryč doby, kdy se psalo takové knihy jako Hrozny hněvu a dělalo se podle této knihy film. V Holywoodu je nějak mrtvo. A možná je to tím, že již nečumím do CSFD - české i slovenské filmové databaze. Podpis: Introvert.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:44 " ... opravdu realistický film ze současnosti .."?
   Proboha! Člověče! Vždyť to by bylo první opravdové podněcování k nenávisti!
   Pro režizéra opravdový realistický kriminál!

   Dnes už není potřeba filmů. Kdo sledují alternativu jsou diváci, kdo nikoliv herci.
   Děda.

   Vymazat
  2. Nesouhlas. Potřeba krásných umění bude pořad. Film Tenkrát na Západě - je jeden z nejlepších filmů vystihujících podstatu kapitalismu, jenže většina lidí si to neuvědomuje. Jak chcete jinak vyburcovat lidí ke změně nežádoucího, než literaturou, filmem, v menší míře malířstvím nebo jinými druhy umění - třeba fotografií. Potřeba dobrých filmů, stejně jako knih apod. bude vždy. Dále již nediskutuji, ne že bych pohrdal Vašim názorem - ty jsou obvykle dobré - ale nemám na další diskuse čas. To že se netočí "politické" filmy ze současnosti, tak jak tomu bylo dříve, kdy se na aktuální temata i psalo - Steinbeck: Hrozny hněvu - něco vypovídá o současné době. Já bych řekl, že nyní se mi to jeví horší než kdysi, i když kdysi pochopitelně /ve Steinbeckových dobách/ jsem nežil. Podpis: Introvert.

   Vymazat
 10. Zpověď bezdomovce16. srpna 2017 2:36

  22:44:
  Zpověď bezdomovce
  Na Václaváku v XI/1989 jsem měl v rukou klíče od bytu, chaty, garáže a kanceláře. Měl jsem sytý žaludek! To se mi zvesela štrngalo! Teď jsem hladný, nezaměstnaný, rozvedený, bez stálého příjmu a důchodu. Nemám z čeho platit výživné! Mám na krku exekuce! Mám prázdní ruce bez klíčů a nemám čím už štrngat. Chodím v otřepaných sandálech a s holou prdelí! Občas přespávám u charity!
  Děkuji, Havle, že jste se o mně tak hezky postaral!!! Děkuji všem panům politrukům z dosavadních protilidových vlád po r. 1989!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Soucítím s Vámi. Jediné co vidím je snažit se o změnu politických poměrů v naši republice. Já Vám nenapiší, jak to udělají mnozí, nejčastěji trollové, že si za svou situaci můžete sám. Nežádoucí poměry nyní se vždy dá něčím omluvit, např. planovanou privatizaci zdravotnictví na první pohled přijatelnou myšlenkou - vše soukromé je lepší než státní. Víte já stále spoustě věcí nerozumím. To podstatné snad k pochopení je to, že lidé - převážně ti bohatí - můžou být taková hovada, jaká jsou. Zdalo by se jak někteří a je jich bohužel hodně, by si nezasloužili jméno - člověk.

   Vymazat