Reklama

.

.

středa 9. srpna 2017

Statistika rozpuštěná v másle

Zdeněk Hrabica
9. 8. 2017
Léto v jiném kulturním prostředí je pro člověka nad jiné povznášející; je zbavené denního tisku a obohacené o televizní reprízy Chalupářů, Sanitky, o Hříšné lidi města pražského, o Četnické humoresky – o co také jiného? Chléb a hry. Je to přece jenom krásný vzhled na ten boží svět. O to přesvědčivější jsou informace o předem ohlášené svatbě charismatického Andreje Babiše, kde jinde než v Čapím hnízdě a o bělostné róbě nevěsty. 


 O přezdívce předsedy vlády Bohuslava Sobotky – alias o Bohuslavu „Večerníčkovi“. Nikdy bych nezvěděl nic o chování s hvězdičkou - ještě žijících původních a od nás odsunutých Němců ve srovnání s panovačným chováním jejich, již také v seniorském věku, velmi nadřazených potomků. A o jejich stálé kalkulaci a také o jejich naději na právo na vlast.

Nejčastější téma rozhovorů bez ohledu na podpisové archy kandidátů pro přímou volbu prezidenta se rozcházejí – Horáček sem a Horáček tam, Drahoš jako Masaryk, zatím stále nezískaný pro stolec Pithart z „dvojdomku“, byl by to on - „Podiven“ - tou nejlepší záměnou za Havla? Snad jen teplický senátor!

Také všichni jiní ať jsou prezidenty!

Jenom ne, ksakru, ten zpropadený Zeman.
 Řeči se vedou a tráva roste na horách a na lučinách.
Tož, jak říkáme u nás, tož to sa eště uvidí. Aby ze všeho nakonec přece jenom nepršelo.

Kdysi mne filozof dr. Zbyněk Fišer zvaný Egon Bondy vtloukal do hlavy, že se dožijeme doby, kdy nedospělci budou rozhodovat o nákupu zboží, kterého bude přebytek. Budou mít hlavní slovo ve výběru funkční módy a sportovní obuvi nebo selfíček. Také připomínal, že máslo bude jednou zase tak drahé, že sáhneme znovu, jako za Protektorátu Bőhmen und Mähren, po margarínu z nafty nebo z rostlin - jinak ze surovin, určených dneska spíše pro bioplynky nebo do pohonných hmot.

Budou z něho zase a zase jenom vředy?

Ráno mne probudila rozhlasová relace – vystoupení předsedy českého Svazu zemědělců o cenách másla na českém trhu.Tehdy, pokud nemůžeme jako někde u Aše nebo u Chebu nakupovat máslo na bavorském trhu levněji než doma, prý bude dále, jako nikdy v historii , stoupat jeho cena vysoko nad 50 Kč za čtvrtinku, tedy za 250 g. A pak potvrdil svou nejhlubší znalost v moderní statistice; udělal srovnání. Za komunistů jsme si při průměrných platech mohli koupit máslo 300 krát v roce, kdežto nyní, při nynějších průměrných platech, kdy žijeme stále lépe a radostněji, dokonce asi 600 krát.

A ať si někdo dovolí o této vědecky ověřené informaci jakoliv pochybovat. Máslo ani dneska opravdu ničím nenahradíš. V sýrech najdeš sílu – sýry stejně jako margarín se dají už vyrobit z ledačehos.

A tak, když už nesmíme ani pomázankové máslo ani rum, příjde margarín zase vhod, příjde zase k duhu.

Foto autor

68 komentářů :

 1. "Máslo nemá sourozenců!" (Jan Werich v reakci na reklamu "Sana - rodná sestra másla")

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejvíce se mi líbí srovnání průměrných mezd za socialismu- rok 89 ... 3670 Kč s dnešními " průměrnými" mzdami, které nedosahuje 75% zaměstnanců a o důchodech škoda mluvit ! Za socialismu byly mzdy vyrovnané , kdežto dnes platí, že čím menší práce( zbytečná) , tím vyšší odměna !!!

   Vymazat
  2. Heroute, jdi do prdele. Aspoň tu průměrnou mzdu v roce 1989 - 3170 Kč jsi mohl uvést správně. Medián se nedá dohledat, víc jak 3000 určitě nebyl, spíše 2800-2900.
   Letos se očekává průměr 29000 a medián 25000.

   Důchod byl 1600, dnes je 12.000. A důchodců je přitom 2x víc než v 80. letech.

   Vymazat
  3. Co nájemné , voda , elektřina , co obrovský státní dluh ??

   Vymazat
  4. Lžeš ty havloidní zmetku, lež a zlodějna je vaše jediná "demokratická" výbava ! Neboj se pod tu svou režimní propagandu podepsat ! Nezapomeň připomenout, instituci "předčasných" důchodů, které slouží jako náhrada žebračenek pro nezaměstnané !! Průměrná mzda byla 3670 Kč a medián minimálně 3 000 Kč. Důchod byl o stovku vyšší než uvádíš a za byt platil důchodce včetně inkasa dokonce až 350 Kč a za léky a zubaře nic neplatil, buržoazní politruku !! Navíc od Listopadového puče uběhlo cca 28 let !!

   Vymazat
 2. Dobrý článek, je o shrnutí letošní sezóny v českých luzích a hájích.Kdysi generální ředitel Madety p. Teplý v médiích prohlašoval, že máslo bude v relaci 65-70Kč, pan generální myslel nadčasově.Na vrácení Sudet sudeťákům už pilně pracují Herrmnan a Holobrádek, kamarádi Landsmanšaftu.Po spolknutí ČR 4.říší, se můžeme těšit, že echt deutschlander butter bude za 1,39 Ojra.
  Spousta lidí kupují ve slevě a konzumuje prošlé potraviny nebo s právě končícím datem spotřeby.Na margarín si jistě zvykneme, drahý cukr a kafe časem také nahradíme cikorkou a bílou kávou či meltou a k tomu zakousneme bílý chléb.Jako rozvojová země se přizpůsobíme, krom výše platů, již všemu i novodobým europořádkům a europředpisům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NEBOJTE - ono že lidi si to zatím ještě nechají líbit, neznamená, že to tak zůstane navěky.
   Jinak ale na cikorce a bílé kávě není nic špatného, to je to poslední, co mi vadí. Zdar.

   Vymazat
  2. Kandidátka TOP 09 (pro koho?) svobodnou, prosperující a zdravou zemi...

   Nikdo z TOP 09 nehlasoval pro zvýšení důchodů od 1.ledna 2015 !!!

   Nesouhlas : 13
   Zdeněk Bezecný, Jan Farský, Petr Gazdík, Leoš Heger, Václav Horáček, Jiří
   Koubek, Marek Ženíšek, Věra Kovářová, Michal Kučera, Helena Langšádlová
   František Laudát, Jaroslav Lobkowicz, Karel Tureček

   Nepřihlášeni: 4
   Nina Nováková, Stanislav Polčák, Karel Schwarzenberg, František Vácha

   Zdrželi se: 3
   Jiří Skalický, Anna Putnová, Gabriela Pecková

   Omluveni: 6
   Markéta Adamová, Jitka Chalánková, Daniel Korte, Miroslav Kalousek, Rom
   Kostřica, Herbert Pavera


   Zvýšení platů poslanců ?
   Všichni z TOP 09 hlasovali pro zvýšení platů !...za TOP-09 pro ..26 poslanců !

   r. 2017?
   http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Kandidatka-TOP-09-pro-svobodnou-prosperujici-a-zdravou-zemi-499431

   Vymazat
  3. 23:53

   SEZNAM VYTISKNOUT - A LEPIT NA JEJICH VOLEBNÍ PLAKÁTY !!!

   Vymazat
  4. Pane Anonymní , po těchto zdravých náhražkách nebudeme alespoň vyžraní jak svině.

   Vymazat
  5. Myslíte ,že tito zmrdi budou někdy pracovat ? nikdy! naházejme je do vysoké pece !

   Vymazat
 3. Cena másla je svinstvo a kdoví, jestli to není umělá kauza k odvedení pozornosti od něčeho jiného, zkrátka ať mají lidičky o čem mluvit a na co nadávat a "nás" nechat v klidu dělat si své kšeftíky a špinavá svinstva.
  A za druhé - když vidím ten jekot "elit", umělců, novinářů a vůbec havěti všeho druhu, jen ať proboha tu naši čistou, krásnou a tak moc pro lidi dělající "demokracii" nezničí ten strašný Zeman - bože, taková péče a starost o blaho občanů se hned tak nevidí - no prostě když to vidím, tak ho budu volit na 1000%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vol ho, vole. Ať maj Nejedlí a Mynářem hezký kšeftíky. Takové užitečné idioty jako jsi ty potřebují.

   Vymazat
  2. A ty myslíš, chytráku, že stb-man Horáček či pseudovědec Drahoš nebudou mít kolem sebe ějaké pijavice??? Budou, a mnohem ve vetším počtu, protože Zeman není užitečná tupá loutka, jako by byli tito páni, neschopní - resp. všeho schopní a hlavně jim nejde o naši zem, ale jen o jejich ego a korýtko, navíc Drahoš je podle mého dosazen nadnárodním kapitálem jako Macron ... Zamana nemusím mít nijak osobně v oblibě, ale z té nabídky prostě není na výběr, pokud mi jde o naši zem jako takovou - vím, že nemáme prezidentský systém, ale i tak - když vidím ten ryk, tu hrůzu, ten strach ze Zemana maskovaný tzv ušlechtilými zájmy o republiku - jo, to jsou zájmy, být ještě větší kolonií, ještě víc se zavrtat do toho špatného zadku, ještě víc sloužit a poslouchat páníčka ze Západu na slovo ... JE MI Z TĚCHTO "DEMOKRATŮ" na blití ....

   Vymazat
  3. Zeman agitoval za levnější máslo? Nějak jsem si nevšiml.

   Vymazat
 4. Hrabice a tento jeho nesmyslný blábol bez jakékoli nosné myšlenky jsou nádhernou ukázkou typického frustráta, který stále a usilovně hledá něco jen proto aby mohl být nasraný. Cokoli. A touto svou nasraností chce infikovat podobně postižené jedince.
  Úplně zbytečný ubožák šířící kolem sebe jen smrad, negativismus a blbou náladu. Nic pozitivního, ani náznak radosti ze života.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě nyní se svým blábolem projevil velmi negativní, nefalšovaný, přebytečný a sprostý anonymní blb bez argumentů, plný zloby.

   Vymazat
  2. Bez jakých argumentů, ty jeden blbe? Za komoušů stálo máslo 10 Kč a mzdy a důchody byly desetinové. Žrádlo je dneska skoro zadarmo.
   http://www.zakomunistu.cz/
   Když už mermomocí chcete nadávat, tak třeba na vodné a stočné. I to vám musím radit, idioti jedni.

   Vymazat
  3. Jsou tady tací, že argumentují průměrnou mzdou a lineárně přepočítávají, ignorují skutečnost, že srovnávat nelze to, co bylo před sto, podobně před třiceti lety se současností, když se honosíme pokrokem! A nakonec průměrné výdělky - když už, tak medián. Krom toho jsou tady i důchodci. Vy analytici! Přeberte si to.

   Vymazat
  4. 0:34 roztleskavas pro havlobruslismus, hlavne aby lide nedostali blbe nalady, co? Havlismus si rozvracet nedas?
   Tak se tuz, kdyz prohrajes tak te polibi madame la guilotine

   Vymazat
  5. věřím, že Venda Hejvl už se smaží v pekle za to, co provedl této zemi a lidem !

   Radek

   Vymazat
  6. ano, ano,..
   Vždycky když mě začne dobíhat nespsokojenost, smrad, negativismus a blboá nálada, tak si nakliknu na tuhle tabuličku. A hned je mi líp. Zjistím například, že to ono máslo stojí jenom 30,- a že vlastně zlevnilo o celých 61% !!!
   Byl jsem já to teda idiot jeden.

   Teď mě omluvte jdu zaplatit nájem, školu, doktora a tu vodu. Třeba na to taky někdo sestaví tabuličku...

   Vymazat
 5. A posypova teda pro Cechy stolni sul?
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
 6. Pane Hrabica, vy me vzdy inspirujete k premysleni !

  Musim vas informovat ! Kvuli zamestnani jsem proposkakoval Ameriku nekolikrat a prisel jsem nekdy do styku s farmari.

  Americky farmar prodava suche produkty v BUSHELS (T.j. 35.2 litru zemedelskeho produku.)
  On prodava produkt PROSTREDNIKOVI a dostane za Bushel malo penez !

  Hospodynky produkt draze nakupuji. Takze farmar je bez penez a hospodynka take a akorat prostrednik MIDDLEMAN dela profit, jak na vyrobci (Farmari), tak spotrebiteli, (hospodynce.)

  Proto je treba v Cesku zavest specializovane obchody, ktere odstrani prostrednika (Middlemana).

  Farmari se domluvi a otevrou obchod ve meste a vykopnou prostredniky. Me se to libi velmi.
  Nakupuji od nich ovoce , ktere je daleko lacinejsi a nekteri ty farmari otevrou stanek i u silnice. Coz neni mozne na severu , ale zde na jihu (Florida) je to bezna vec. Rozdil v cene ovoce, nebo zeleniny je velky.
  S rybami je to jeste zajimavejsi. Kdyz pozvu kamaradku na rybu do restaurace, tak platim za jednu porci $ 28,(takze dinner prijde na $ 60-70), ale rybar me proda velkou rybu za $ 10 a bezdomovec za $ 5..
  Zde vidite, ze potraviny jsou dul na zlato.
  T.j. velka veda to zemedelstvi. Ted studuji co zerou slepice. Ani jeden chlap z New Yorku to nevi !
  nick HONOLULU - labuznik.
  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když máš holou prdel tak nemachruj a nezvi "kamarádku" na rybu do restaurace, ale do mekáče.

   Jo a jasně. Celý sortiment Walmartu přesuneme k silnicím. Aby náhodou ty 2 miliony jeho zaměstnanců neměli výplatu.

   Vymazat
  2. Jo, Honolulu, i u nás jsou stánky u silnic a taky stánky na tržištích, ale kupř. meruňky byly všude za 59,-Kč. A tak si můžeš vybrat, za tutéž cenu je můžeš jet koupit i do Kauflandu. A tak je to i u jiných zeměd. plodin. Rozdíl v ceně takřka žádný.Ale proč to zvyšování cen? M.j vláda musí vybrat dalších pár miliard na nákup zbraní. Musíme přece zvýšit výdaje na 2% HDP. Zdar, Q.

   Vymazat
  3. Ale to už tu bylo, pane Honolulu... vzpomínáte na "mlékomaty"? Stál před super-hyper a mlíko bylo dražší než to v Hypersuper. A to ještě to mlíko uvnitř bylo homogenisované pasterisované a zabalené v drahé krabici ošetřené UHV...
   -----------------
   Cena, pane Honolulu, je právě ta nejvyšší částka, kterou je dostatečné množství hejlů za ten šmejd zaplatit
   -----------------
   nemá to nic společného s kvalitou, prostředníkama, nebo jinýma piškuntáliema...

   Vymazat
  4. To, že u nás v ČR je bordel, to není vina Nicka Honolulu, oni nejsou všude takoví jako tady, věřím mu, že to na Floridě opravdu takto je ... a mělo by to být u nás taky, vypráskat ty nadnárodní hyper- a supermarkety a mít české řetězce ... rozumný stát se stará, aby byl soběstačný, ČR se stará (tedy před ty své tzv politiky, zastupitele) aby bylo zavrtané v zadku Bruselu, Německa, USA .. kdekoliv, jen abychom nebyli svéprávný sebevědomý a prosperující stát. Nevím, kolik lidí si tady uvědomuje, jak krátkozraká politika je být závislý na dovozu a nebýt soběstačný v potravinách. Zamyslete se. A že dřív jsme byli, akorát to vznešenému Západu nešlo pod nos, tak to tady zplundrovali jak dobytou zem a navozili nám sem ten jejich šunt ...

   Vymazat
  5. Pan Vlastimil Čech použil několik aktuálních výrazů, ale detaily popisuje nepřesně. Neřekl bych, že je to jeho vina, dodavatelé mléka do mlékomatů (ten výraz si můžete prozkoumat vyhledavačem,abyste zjitili nejbližší mašinu)
   soudě podle reklamy - která mi nabízí v pondělí odstranění impotence a v úterý zvětšení poprsí-zemědělci jako by chtěli zůstat inkognito. Překvapilo mne, že nejbližší farma s kvalitním mlékem sídlí ve Vítkově, což bych ušel i pěšky, kdybych o ní věděl. Náhodou se na ulici povalovala prázdnmá láhev.Pro příklad uvedu mlékomaty Milknatur v Plzni:
   www.milknatur.cz
   Americká 35 (kousek pod provizorním pomníkem)
   Galerie Slovany (Dvořák)
   Area Bory (Sulkova ulice)
   NC Košutka (Gerská ul.)
   Mléko je okamžitě k použití, na rozdíl od mléka ze stejných automatů např. v Ostravě, kde je nutno mléko převařit.Láhev si můžete přinést, nebo koupit v automatu. Cena 20....25 korun/litr. Pozor, automat okamžitě reaguje na inflační cíle ČNB a upravuje cenu dle aktuálního kursu.Češi jej také nevyrobili,dováží se (dle sdělení na automatu) i krmivo pro krávy.Mléko je chuťově výborné, ovšem většina obyvatel státu k němu nemá přístup.Když místní škola použije mléko v jídelně, objeví se v separovaném odpadu halda TETRAPAC katonových obalů, což je nepochybně neracionální, ale my si to zaplatíme.A ještě poznámka: ve šlehačkách v bombě je pochopitelně margarin.

   Vymazat
 7. 23:53... Tak oni duchodcum nepridali a sami sobe ano ?
  To je strasne ponizuji degradace, kazdeho kdo ketasi na starych lidech.
  To je strasna hanba ! Je treba jejich jmena a ksichty vylepit na kazdem rohu se zubami VAMPIRU !
  nick HONOLULU - statni tajny rada.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. STOP 0,9% patří mezi ty nejhorší strany, podporující zlo, války a korporátní fašismus.Nemohu pochopit obyčejný lid, který nepožívá politických prebend a volí tyto a podobné zrůdy.

   Vymazat
 8. 0:59... Ty bez do prdele s ochranarsvim ! Kapitalismus je zdrava konkurence ! Ryba je plevel a ma stat $ 5 nejvice.
  (Samozrejme, ze jsi je nikdy nechytal na mori. Proto vis hovno.)

  A Walmart rozhodne neni zavisly na potravinach HNUPE ! T.j. pouze dodatek.
  nick HONOLULU - s vrozenou inteligenci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1:15

   Rybu musí někdo chytit, někdo vybrat a dopravit do restaurace, nějaký kuchař připravit, číšník obsloužit, někdo musí zaplatit nájem restaurace a energie. Aby ty si tu rybu mohl sežrat. A ty by jsi za ni chtěl dát 5 baků?

   Je vidět že jsi jen zelený mozek který v životě skutečně nepracoval a o ceně práce nemáš ponětí.

   Vymazat
  2. ! Kapitalismus je zdrava konkurence !
   ---------------------
   NENÍ!
   ---------------------
   Kapitalismus je o tom, jak odřít toho druhého. Nejlépe nějakým trikem, nejlépe tak, aby kapitálista a podnikaděj získal nějakou RENTU.
   a cena tovaru či služby? S náklady souvisí jen okrajově, jen jako podružný ukazatel... proč něco dávat zbytečně lacino, že... osvěty není nikdy dost. Pamatujte si jedno ze základních zlatých ekonomických pravidel dle V. Čecha:
   Cena tovaru či služby je v kapitalismu právě ta nejvyšší částka, kterou je dostatečné množství hejlů za ten šmejd ochotno- či lépe nuceno- zaplatit
   -----------

   Vymazat
 9. 0:59... Ted mi napadlo ! Nejsi ty nejaky Middleman mezi spotrebitelem a Farmarem ?

  HALLO, pane Hrabica, mate na farme BIC, na dobytek ?
  Pouzijte na prostrednika !
  nick HONOLULU - s dobrymi napady.

  OdpovědětVymazat
 10. Pivonko (1:12) ! Ten kreten (0:34)je flustrated !
  To zas nejaky slepy a ozraly americky turista mu pojebal starou, tak prska ne vsechny strany a ona se mu priznala volovi, aby se ho zbavila. Tak to ted odskace Hrabica.
  nick HONOLULU - bystozraky !

  OdpovědětVymazat
 11. Evropa je kontinentem hladu
  Neni sobestacna ani v jidle ani v surovinach ani v energiich
  To je smutne
  Ovsem muze vyvazet aroganci
  Stejne jako cesko vyvazi prostituci
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2,54
   Ty svou debilitou budeš za chvíli bohatší než Gates!!!!!!:_DDDD

   Vymazat
  2. S tou arogancí máte pravdu.

   Vymazat
  3. Rád bych věděl kolik je zrádcovský Čehuňu ,kteří utekli z Čech ? Miliony nejsou aspoň slyšet ale ti dva zmetci ne a nedají pokoj !

   Vymazat
 12. Nepochopím jednu věc. Máme od Američanů v rámci sankcí zakázáno vyvážet máslo a mléčné výrobky do Ruska. Tudíž by mělo být na našem trhu přebytkové. Tak proč ho zdražovat? Nemělo by jít naopak do slevy? Kolik by tedy stálo kdyby ho navíc Rusové mohli brát ve velkém?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě, že není podepsané, zatím, TTIP.USA by EU zdecimovalo během kfátké chvíle na prach.Je to říše zla a v dohledné době budou mít hodně starostí sami se sebou.

   Vymazat
 13. pretože ako reakcie na tento krok bola vystrieľanie kráv - a je to

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní10. srpna 2017 7:49

   perfektní!!!
   Pryč z EU!

   Vymazat
  2. Pryč z EU!!!!! Souhlas.
   A zvysoka kašlat na nějaký zákaz Amíků - ať se kousnou. Co má co nějaká zem některé jiné na druhém konci světa co zakazovat, s kým má obchodovat. Pokud naši představitelé (lžipolitici) budou skákat, jak Západ a SSA píská, bez ohledu na naše zájmy, bude to tu napořád v řiti. Národ má být hrdý, svéprávný a chovat se k ostatním jako rovný k rovnému. To neustálé řiťolezectví našich politiků je trapné, ale máme, co jsme si zvolili!
   Volte v říjnu lépe, prosím.

   Vymazat
  3. Pryč z EU volme SPD.

   Vymazat
  4. Volím SPD , a všem to říkejte ,nebo Č.R. nebude!

   Vymazat
  5. Já taky.

   Vymazat
 14. Havel svými kecy o rodinných farmách, malých obchůdcích, nulové nezaměstnanosti , pravdě a lásce, spolu s klausovým trhem bez přívlastků tuhle společnost tak rozsekal, že ji již nikdo nedá dohromady. Můj táta sedlák za první republiky všechnu produkci prodával přes odbytová družstva. Západní řetězce již nikdy nedovolí jejich vznik tak si laskavě zvykněte na máslo za 100kč, třešně za 90kč, brambory za 30 stejně jako banány. Některé změny jsou totiž nevratné.

  OdpovědětVymazat
 15. Máslo je 2x levnější než za totality a bydlení je 100x dražší. Kolik asi kupujete za měsíc másla a kolikrát platíte nájem? Když si koupím měsíčně 500 kilo másla, tak ušetřím tolik, abych zaplatil jeden nájem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když platíte nájem 100 000, tak už vás to máslo nerozhází.Půl tuny másla je ostatně dávka na spoustu let.

   Vymazat
 16. A to stát bude kupovat vepřín v Letech. Proč?
  Co lidí žije u prasečáků a kravínů a přežijí to.
  Jen "navoněný" premier to nesnáší. Herrmannovi s Bělobrádkovi se dělá "šoufl" pokud neusnou na zahradě .... To bude "tunel", juch máme se na co těšit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stát ho bude vykupovat protože na toto místo jezdí uctít pietu svých tam umučených a postřílených předků tisíce Romů, tehdá ještě Cikánů. Zlí jazykové tvrdí, že se tam má stavět na počest obětí tábora nějaká velká skulptura snad z mědi, hliníku nebo dokonce z bronzu, tak aby něco nezameškali.

   Vymazat
  2. Jéžiši Kriste, tak ať si ten vepřín ty tisíce Cikánů vykoupí sami!!! Do pr..., o se ten stát má ještě starat??? Navíc to byl jen pracovní tábor a pan Šláfenberk by o to mohl vyprávět ...

   Vymazat
  3. Předkové zdejších Romů na území ČR nežili.Většina jich přišla ze Slovenska a část z Maďarska po 2. světové válce. Ze zdejších Cikánů přežilo několik set lidí. Příchod migrační vlny ze Slovenska (1961)
   pamatuji.Bylo nás ve třídě 45.Bylo to v Nýřanech a nově příchozí bydleli na opuštěných statcích a v rodinných vilách po vysídlených Němcích.Nekontrolovatelný pohyb osob brzdilo město postupným bouráním (zdevastovaných) staveb , lidé s trvalým bydlištěm na Slovensku byli vraceni na Slovensko. Na místě předsedů MěNV byli postupně po sobě dva Slováci,kteří uplatnili praktickou zkušenost s romským etnikem. Pracovali, jak ostatně bylo tehdy povinné (Škoda Plzeň).

   Vymazat
  4. Ale s potomkem těch, kdož v Letech zahynuli -
   panem Čeňkem Růžičkou přináší rozhovor SEZNAM (Jindřich Šídlo)

   Vymazat
 17. Jestli něco, tak potraviny a pohonné hmoty dnes, v poměru k reálným výdělkům, dražší, než za socíku určitě nejsou. Samostatnou kapitolou zůstává jejich kvalita. Tenkrát neexistovalo systémové okrádání zákazníků. Byly oborové normy a pokud tyto např, říkaly, že v buřtech bude 70% masa, tak tam to maso skutečně bylo. Pokud ne, neselhal systém, ale jednotlivci v něm, když se pokusili maso rozkrást a na černo prodat. Potom ovšem riskovali porušení paragrafu "rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví", za které byly druhé nejpřísnější tresty, hned za hrdelními zločiny.
  Problémem zůstávají náklady na bydlení a nově na vzdělání a lékařskou péči. Kdysi mne bydlení stálo komplet, včetně energií a služeb, cca 25% MÉHO platu. Dnes na to samé zpravidla vydělává jeden z manželů. To znamená 50% příjmu celé rodiny. Když si od zbytku odečteme náklady na stravu a výše zmíněné i nezmíněné poplatky, jsme na nule, resp. velmi často pod ní.
  Kdysi nám tuto cenovou rošádu vysvětlovali "narovnáním" cen, pokřivených komunistickým plánovaným hospodářstvím. Nevím, co na to dnes říct, když sleduji tok desítek miliard ročně do zemědělství a energetiky. Asi jenom to, že jsme to s tím narovnáváním krapet přepískli a ekonomiku ohnuli na druhou stranu a o poznání víc. Když poslouchám kritiky socialismu, o kterém jsem mimochodem také neměl vysoké mínění, napadá mne jediné. Až se dnešní "ekonomové" naučí hospodařit alespoň tak, jak hospodařili komunisté, začne se lidem dařit lépe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakože náklady na bydlení průměrné rodiny jsou 20 až 25 tisíc měsíčně? No to asi ne, viď.

   Komouši nedokázali uspokojit ani základní materiální potřeby lidí. Vše bylo buď vůbec, nebo v lepším případě pod pultem, po známosti, za úplatky či protislužby, na pořadníky...

   Kdo stavěl dům, nebo čekal 3 dny a 3 noci před Mototechnou aby se mohl zapsat do pořadníku na favorita, či marně čekal 5 let na připojení telefonu apod, ví své.

   Vymazat
  2. 11:10

   Řekl bych, že - i když, pochopitelně, leccos vypustil - popsal pan Hricák věci střízlivě.

   Komouši nedokázali ...
   Klaus a Kožený dokázali ...
   Kdo umí - umí, kdo neumí - čumí.

   Vymazat
  3. 11:10 asi jsem oněch 40 let žil někde jinde, ve 24 letech si pořídil nové auto, za 11 let další, v roce 1976 dostavěl dům s bezúročnou půjčkou od státu a příspěvkem za dostavění ..., pod pultem? Ale ne, zcela sebevědomě jsem upozornil, pokud není, já si počkám! Uvidíme. Automatická pračka, chladnička, televizor. Nic nebylo, ale všichni měli všechno. A pozor, je tomu 28 let, víc jak generace, takže něco se snad , samo od sebe, zlepšit muselo!

   Vymazat
  4. Anonymní 11:25
   "...je tomu 28 let, víc jak generace, takže něco se snad , samo od sebe, zlepšit muselo!"

   Banány jsou už celoročně bez výpadků v dodávkách, chvála Bohu za ně. Vždyť nic nedokládá progresi růstu blahobytu lidských zdrojů v troskách Československa tak nezpochybnitelně, jako tento požehnaný výdobytek doby. Václav Letiště se svými věrnými dokázali, že to dokážou. Když se za sebe ohlédnou, mohou na sebe býti hrdi.

   Vymazat
  5. 11:10
   20-25 tis.? Kolik si myslite, ze maji zenske v montovnach? Nebo u kasy v supermarketech? Tech 20-25 tis. Nemaji casto ani brutto. Natoz v cistem.
   Opustte prahu a velka mesta a zajedte na venkov. Zjistite, ze mame v cesku dva financni svety.

   Vymazat
  6. Pro 11:10 Na Favorit jsem čekal 6 hodin , ale jiné škodovky ,žilguli ,atd jsem si mohl koupit bez fronty a pořadníků už min. 15 let !! Za Husáka se už skutečně na běžné věci fronty nestály !!

   Vymazat
 18. 11,10
  Ty nedoveseš uspokojit ani kliku u dveří,ty havlobanderovská násosko!!!!.-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co ty chceš uspokojovat, ty dávno povadlý, scvrklý, impotentní úde?

   Vymazat
 19. 11,45
  a co ty,impotentní královno?????

  OdpovědětVymazat
 20. Zvyšování cen potravin a másla zvláště ukazuje pěkně na podstatu kapitalismu. Co je potřeba k životu, u toho maximální možná cena a u věcí, které nutně nepotřebujeme, cena nízká. Posilování koruny nutí zahraniční vlastníky našich obchodů zvYšovat ceny, neboť akcionáři mají dividendy v eurech.

  OdpovědětVymazat
 21. Nemusím být obhájcem minulého režimu abych, při jistých znalostech věděl, že porovnat tehdejší a dnešní životní úroveň nelze jen srovnáváním jediné komodity s průměrným výdělkem. Nabízí se dostupný parametr parity kupní síly tehdy a dnes třeba vůči sousednímu Rakousku či SRN, průměrného starobního důchodu vůči průměrnému výdělku tehdy a dnes, tehdejší průměrné inflace a průměrného růstu výdělků tehdy a dnes atd. atd. Do úvah samozřejmě patří i to, že dnešní okamžitá srovnání jsou z období konjuktury, nepočítají s ekonomickou depresí a krizí, což jsou zákonité cykly tržní ekonomiky, nepočítají s příjmovými rozdíly tehdy a dnes ani s otázkou sociálních a existenčních jistot, nebo dokonce nejen životní úrovně, ale úrovně života tehdy a dnes. Soudný člověk, pohledem většiny, současnosti plédovat nemůže.

  OdpovědětVymazat