Reklama

středa 30. srpna 2017

V pátek bude konec světa


Zbyněk Fiala
30.8.2017   VašeVěc


Až se v pátek prožene kolem Země asteroid Flerence, jen o málo menší než ten, který vyhubil dinosaury, snad si konečně uvědomíme, že konec světa je možný. Avšak dřív, než se nějaký kus skály trefí do naší planety, zničíme ji sami. Půjdeme na to přes klima a přes vodu. Den v týdnu možná bude jiný, ale vývoj zatím odpovídá tomu nejhoršímu myslitelnému scénáři.


Okurky to pomalu balí, a tak si asteroid Florence vybral pátek 1. září jako nejzazší datum, kdy jeho prosvištění kolem Země vyvolá aspoň trochu poplašných zpráv. Má v průměru 4,5 kilometru a je prý největší, jaký kdy byl v naší blízkosti spatřen. Dokonce „největší, jaký kdy proletěl kolem Země, a netrefil ji,“ četl jsem povzbudivě v jedné zprávě.

Florence má kolem nás proletět v bezpečné vzdálenosti asi devítinásobku cesty na Měsíc, ale to jen v případě, že Putin tuhle tlustou tetu nevychýlí. Bojim, moc bojim. Může za všechno, obrátil americké volby, Rusko pod jeho vedením už je na dotyk zemí NATO, všude je ho plno. Jestli odloží rybářské pruty či sleze z motorky, je to to pro něj maličkost.

Stopy toho, co takový asteroid dokáže, můžeme vidět v Mexickém zálivu, kam spadl před 65 miliony let a vyhubil dinosaury. To byla větší pecka, asteroid Chicxulub měl průměr 10 nebo možná 15 kilometrů. Jak však nedávno ukázal dokument BBC, to samo by ke globální extinkci nestačilo. Zdrojem zkázy bylo něco jiného. Když asteroid pronikl zemskou kůrou do hloubky 30 kilometrů a uvolnil energii srovnatelnou s deseti miliardami hirošimských atmovek, vynesl do vzduchu obrovské množství horniny. A tam měli dinosauři smůlu. Chicxulub se totiž trefil do jednoho z největších světových ložisek sádrovce, minerálu na bázi síry.

Co udělá síra, která se dostane do vrchních vrstev atmosféry? Velice účinně odráží sluneční energii. Zafunguje tedy přesně opačně než skleníkové plyny a je zdrojem ochlazení. Proto krátce na to vypukla globální zima, která za týden zabila veškerou potravu v mořích, a o něco později i na souši. Co tedy nerozprášila tlaková vlna a nezničily další průvodní jevy samotného dopadu vesmírného tělesa, to zemřelo hladem.

Jak vidět, atmosféra je důležitá, ale všechno směřuje k tomu, že tentokrát zkusíme extinkci nikoliv v ledničce, ale v pečící troubě. Klimatická krize zrychluje. Znovu na to upozornila vládní Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR, která byla vydána v minulých dnech společně ministerstvy zemědělstva a životního prostředí. Sama sice vychází z prognóz průměrného tempa oteplování, ale s nečekanou otevřeností upozorňuje, že to může být horší.

Co horší, nejhorší. Jak píše: „Vývoj emisí skleníkových plynů k roku 2014 zatím odpovídal nejhoršímu scénáři.“ Potvrzuje to graf, na kterém jsou vyneseny „reprezentativní směry dosažení koncentrací“ (RCP) skleníkových plynů. Sledujme červenou linii RCP 8,5, která předpokládá růst globálních teplot na konci století o 3,2 až 5,4 stupně Celsia. Právě na ní leží odhad roku 2014 (Estimate).

„Měnící se klimatické podmínky zvyšují pravděpodobnost výskytu suchých epizod,“ konstatuje (suše) koncepce. Vody je málo a bude jí ještě méně. Trochu nám to usnadňuje situace, že se víc šetří. Spotřeba domácností i průmyslu klesla na polovinu. Asi pomohlo, že je drahá. Stinnou stránkou tohoto vývoje je, že drahá je pro nás, ale kasírují cizí.

Značná část území ČR je ohrožená nedostatkem spodní vody, tedy tím, že čerpá se víc, než příroda stačí doplnit.

Drsné je to i z pohledu zemědělství, přestože jeho spotřeba vody je zlomkem toho, co vyžaduje průmysl. Mimochodem, spotřeba vody energetikou je stejně velká jako spotřeba všemi domácnostmi. Pokud se však začnou stavět nové jaderné bloky, ještě podstatně vzroste a někomu se ta voda bude muset sebrat. Takže u jaderné energetiky nejde jen o peníze.

Obrázek s prognózou akademického ústavu CzechGlobe podle středního scénáře ukazuje, jak bude přibývat dní s kritickým nedostatkem vláhy pro rostliny v období největší vegetační intenzity, tedy od dubna do září. Za padesát let (až se nemluvňata stanou dědečky) to bude všude dost hrozné.

Zemědělské sucho má spoustu příčin, ale vedle klimatu jsou důležité také retenční vlastnosti půdy a krajiny, terénní poměry nebo vývojová fáze rostlin. Když slunce zasvítí na holé pole, ohřeje je třeba na 50 stupňů a všechna voda doslova letí do vzduchu. Proto znalí hospodáři (jak mi ukázali třeba na farmě v Krásné Hoře) zavádějí vedle hlavních plodin i meziplodiny, jako třeba svazenku, která je zelená v době, než kukuřice vzklíčí. Tím chrání v půdě vláhu, a pokud je to na svažitém pozemku, zabraňuje erozi po dobu, než ji kukuřice přeroste. Jinak po dešti voda odteče a vezme půdu sebou.

Jenže česká půda je jako můj stárnoucí mozek, neudrží. Retence vody v půdě klesá. Vládní koncepce uvádí odhad, že zemědělské půdy zadrží 8,4 miliardy kubických metrů vody ročně,. Jak však dodává, podle hydrologických a pedologických analýz je tento objem o 40 % menší, než by odpovídalo stavu půdy před rokem 1950, tedy v době, kdy půda ještě nebyla systematicky odvodňována, zcelována do velkých půdních bloků a obdělávána s uplatněním těžké zemědělské mechanizace.

„Rozdíl mezi stávajícím stavem a potenciální retenční kapacitou půdy činí přibližně tři miliardy kubíků, což odpovídá objemu všech přehradních nádrží v ČR,“ informuje koncepce, aby bylo jasno, kde hledat ztracenou vodu.

Zvětšují se oblasti, kde rostoucí potenciální výpar vody přesahuje hodnotu ročních srážek. To pak spouští nebezpečnou spirálu. Jakmile chybí dostatek vody v půdě, přestává fungovat přirozená klimatizace, kdy odpařování chladí vzduch v krajině. Zvyšuje se nebezpečí vlny vedra, šíří se sucho a horko zvyšuje schopnost atmosféry pojmout a udržet vodní páru. Výsledkem jsou mračna do výšky dvaceti kilometrů, ze kterých pak spadnou divoké přívalové deště. Voda valí proudem – a proudem mizí.

Můžeme s tím něco dělat? Jistě, můžeme to zhoršit, pokud se bude našich polích pěstovat jen řepka a kukuřice. Pokud budeme lehkomyslně povolovat stavby na zemědělské půdě a zbavovat krajinu vegetace. To jsou kroky navíc, které zvyšují zničující sílu skleníkových plynů. A to je spolehlivá cesta ke konci světa, alespoň takového, jaký známe.

- - -

30 komentářů :

 1. Pane Fiala , vas clanek me velmi zaujal a
  rozradostnil !

  Na zklade vaseho clanku jsem prisel k zaveru, ze v Cesku vsichni ti kousavi sprostaci pomrou, jasko cervi na Kalahari, kdyz tam rok neprsi.

  Na druhe strane u nas, je tolik vody ze spodu z vrchu a ze stran, ze si nemohu dovolit umrit. Musel bych lezet ve vode a chytl bych reumatismus...

  Take si pamatuji v podvedomi , ze pred 70 000 lety vybuchla Mount TOBA supervolcano (Indonesie) a 10 let nesvitilo slunce ! My co jsme to prezili - bylo nas jen 12 000, ted mame neobycejne krasnou plet !
  nick HONOLULU - pametnik !

  OdpovědětSmazat
 2. A teď si představte, že tohle všechno se učilo v základech zemědělské výroby v polovině šedesátých let i na tzv. jedenáctiletkách či SVVŠ! Nejen na kydárnách a hnojárnách. Pan Fiala asi mnohým zjevil hořkou pravdu. A to byl velmi, ale velmi stručný a nechtěl vás na noc moc vyděsit.

  OdpovědětSmazat
 3. Panove to to je BOMBA - ted to zde bezi na vsech TV kanalech !!!

  Prasident Donald TRUMP podal DEMISI !

  Neverim vlastnim usim. Musim zjistit vice.
  Ozvu se pozdeji.
  nick HOLONULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. že mu někdo taktně sdělil, že příští týden jede do Dallasu !!! P.

   Smazat
 4. A ted si pane Fiala naguglujte reku v Africe, ktera se jmenuje TUGELA..
  Proti proudu te reky, ktera tece z Lesotha prijdete do mist, kde se 2 milliony let nic nezmenilo, coz je jedine misto na svete a kdyz se divate z hor do udoli Tugeli, tak se vam v pravidelnych interalech zjevuji obdobi na teto planete, ktere existovaly pred existenci nasi.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 5. Ja jsen NENAPSAL clanek 21:57 !
  Navrhuji okamzite ZASTRELIT, toho prazskeho opicaka , ktery si mysli, ze se muze priblizit moji krasne povaze tim, ze se vydava za me !
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 6. 2207
  CHCÍPNUTÍ TĚ TY SMRADLAVÁ TLUSTÁ KURVO NEMINE!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Prazska kavarna je plna nemoralnich opic, ktere jsou puvodem z brehu jezera Malawi. (Tam jsem take pracoval.) - Poznam je snadno !

  Kdezto my hezci Arijci mame puvod v konstelaci
  PLEJAD - (Taurus) !

  Vim to urcite, nebot jsem 30 let hledal Atlanis a prisel jsme na zajimave veci.

  Velmi rad vam je casem zdelim, ale muj velebny pan rikal, ze nesmim hazet perly svinim , ze je to svate prikazani, tak musite dockat casu, jako husy klasu, nez budete civilizovanejsi !
  Pheee ! Ani zdaleka jsem jeste nezkoncil.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 8. Ty seš stejnej árijec jako byl Hitler,Himler,Göring a Goebbels!!!!!
  Všichni nemají s OORAVDOVEJMA ÁRIJCEMA ANI CO BY SEVZA NEHET VEŠLO,lžide zkurveneh zdegenerovanej!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Stejně lidstvo jednou příroda donutí jí ochraňovat. Ale aby už nebylo pozdě.

  OdpovědětSmazat
 10. Ono v tech horach Lesotha se zjevuje pravidelne LUMERIA, coz je obdobi, kdy Cesi z prazske kavarny zili na stromech.
  Kvuli nim Charles Darwvin, prisel k zaveru, ze jsme vsichni z opice ! V jejich pripade se nemilil ! V nasem ano !

  My uslechtili Cesi ze Smichova mame puvod v Atlantis ! To se pozna v Praze pouckami na rasovy profil, ktere prodavali v 70-tych letech v Pretorii v JAR.

  Jelikoz jsem je svedomite prostudaval, tak ted snadno v ulicich Prahy poznam , kdo je puvodem z brehu Malawi.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 11. Teprve to zacne zapecnici a tak dale...
  A dodrzovat prikazani musi kazdy Katulik ! Byt by treba byl v Africe a nebo jak
  Kuratka M45 ve vzdaleny hlmovine.

  Ale toho bohda nebude , bych zde hazel perly svinim.
  NEnapsal jsem komentar ve 22 : 18 !!!
  nick HOLONULU - Svetlonos a astronom amater

  OdpovědětSmazat
 12. 22:15 & 22:25... tak se me zda, vy dva opicaci z brehu jezera Malawi, ze nejste kvalifikovani na vedeckou diskuzi a informace o vasem puvodu !
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 13. Dva dementní kreténi z hoven čokovopice v jednom?!!!!
  No to je báječný,to zas bude LOS DEBILOS ORUGINALOS V PŘÍMÉM PŘENOSU!!!!!

  OdpovědětSmazat
 14. Ani ve 22 : 33 !!!
  Smichovskej zmetku !
  nick holonulu

  OdpovědětSmazat
 15. Panove nebojte se budoucnosti ! Polovinu uslechtilych Cechu snadno uzivime a ty druhe puvodem z Malawi nechame vyhynout, jako ty zizaly na Kalahary - a na svete bude vice hezkych lidi !
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 16. 22:44
  Dobrej vtip;-DD

  OdpovědětSmazat
 17. To je ono nicku z Malawi
  Ty zizalo z Kalahary
  zajedem si na cernosky na Safary do :
  Honi Dolni

  OdpovědětSmazat
 18. NENAPSAL jsem prispevek 22:36 & 22:43 !
  Jak vidite panove, tak mezi opicemi puvodem z Malawi, o kterych psal Darwnvin a ktere se vetrely do Prahy je POPLACH !

  A to jsem vas jeste nestacil informovat o Evrope pred 50 000 lety, jak jste obchazeli ledovec a kam jste se dostali.
  To vse mam prostudovano do detailu.
  A take jsem PYSNYM vlasnikem anticke knihovny, zatim co opicaci z Malawi, (docasne v Praze), studuji pouzity toaletni papir.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 19. 22:42...!
  Ty me zdrzujes od vedecke prednasky , kterou se snazim Cechum vyzradit jejich puvod !

  Ty sabotujes moje usli o osvetovou praci, aby nevysel na povrh tvuj puvod - ty nejstaredsi hemeroide odpadnuty z rektalni oblasi africke opice - z brehu Malawi.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 20. ZPOZORNETE vy slabomyslni Hurvinci ! Tak jako vysichala oblast mezi Kaspickym a Aralskym morem (vase kmenova kolebka po obejiti ledovce) , tak ted bude vysichat i oblast stredni Evropy.

  Kralovna priroda se vas chce zbavit !
  Priznaky toho, ze jste na obtiz se nejdrive projevuji
  vysichanim mozku a z toho pramenici utocnosti a kousavosti.

  Tak jako se chovaji opice ve stressu na brezich Malawi, tak se chovate i vy.

  Jde zvratit tato situce ? ANO JDE ! B.j. Vorster (prime minister of South Africa), prohlasil vodu za strategickou vec a ja musel mnoho let pracoval na vodnich studiich v Africe.

  Ale kdyz ja vam reknu nekolik veci, jak zachranit stredni Evropu, tak je to k nicemu, protoze to date vsechno kozomrdum z Afriky vy politicti prostituti.

  Polovina z vas jsou stejne lidozrouti, tak nac se snazit. Svuj ke svemu a potom bude sranda, az se budete fackovat !
  nick HONOLULU  OdpovědětSmazat
 21. Pane Fiala ! Vezmete mapu Stredozemniho more a prekleslete ji tak, aby hladina vody byla o 150 metru nize. Tak vypadala oblast pred "potopou sveta" !

  Ledovec ktery zacal ustupovat z Evropy na sever zvedl hladinu Atlantiku , potopil Atlantis (jizne od Islandu) a voda se prevalila pres Gibraltar do stredozemniho more.
  Tim chci rici, ze v casovych periodach jsou klimaticke zmeny, ktere vyhubi narody.

  Uprchlici se dostali za nekolik generaci stradani k Aralskemu mori a po vysichani zminene oblasi utekli tam, kde prameni velke ruske reky (Pripety.) V Cesku jsou Cesi od roku 450 A.D. ! Jelikoz se projevuje u nich upadek tak zmizi v dejinach, jako treba Hittites.
  Amen nick HONOLULU - ukoncil prednasku pro zivocichy kterym vysicha VSECHNO !

  OdpovědětSmazat
 22. Tim , ze kradete nicky, tak delate vsude velky zmatek !
  Presne tak, jako opice v Africe ! Vy v sobe mate neco velmi podradneho, a to je dobre vy mentalni chciplinky !
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0,32
   V tom případě ty chcípáku píšeš ze záhrobí!!!!!!!

   Smazat
 23. Pane Fialo, píšete (citujete), že "vývoj emisí skleníkových plynů odpovídá nejhoršímu scénáři". V tom je právě vidět, jak je odtržena hypotéza GO od reality. Ono totiž po dobu asi 20 let se skoro vůbec neotepluje (kromě El Nina 2015-2016 a El Nina 1998). Nynější globální teplota podle Hadcrut4 je 0,6°C a v roce 2002 byla 0,45°C. Tedy rychlost nárůstu teploty je 1°C/100 let, tedy cca 5x nižší než podle toho "nejhoršího scénáře", který by odpovídal koncentraci CO2 v atmosféře. Tady vidět, že teorie není potvrzena reálným pozorováním. Co je špatně? Teorie nebo pozorování? Navíc, takových rychlostí růstu teplot bylo za posledních 17000 let pozorováno více a nevšiml jsem si, že by v té době propukla průmyslová revoluce. Pouze se měnila sluneční aktivita a parametry orbity Země (Milankovičovy cykly). PK2

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi výstižné a přesné. Díky anonymovi 7:36!!!

   Smazat
 24. Mračna do výšky dvaceti kilometrů, ze kterých pak spadnou divoké přívalové deště. Tím máš na mysli tu chemickou kovovou a bakteriální setbu, kterou např. dnes máme nad hlavami?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přívalové deště byly v létě vždy. Nevím, proč do toho taháte ještě fantasmagorie o kovech a chemii.

   Smazat
 25. 8:14... bla, bla, blabolo zplachni se ty vykale a neotravuj !
  nick honolulu

  --------------------------------------------------------

  3:36.. planeta se periodicky otepluje a ochlazuje. Kontinenty se stehuji. Civilizace vznikaji a zanikaji.
  Al Gore se z toho snazi udelat kseft.

  Dalsim duvodem theorii o oteplovani je prerozdelovani toho, co nektere narody nabudovali a jine postradaji.

  Pro zajimavost ! U nas na Floride mame kazdych 10 let zmeny, kdy se Florida topi ve vode a potom je zase obdobi, kdy je vice sucho.

  Rychlost proudu z Gulf of Mexico do Evropy se take meni v casovych periodach.
  Takze vse je v poradku.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pane Honolulu,
   Procetl jsem si pred tydnem knihu o Atlantis (ciste nahodou).
   O Cesich tam nic nebylo ale vse tam bylo tam , za Atlantidane = Phoenicane , ze meli stejnou barvu pleti jako Americti Indiani...mirne rudou mozna stejne postavy. Videl jsem nejake indiany z kmene Kiowa a skutecne vypadali trochu podobne jako Zidi z Khazarie.

   Ja ale ovsem nic netvrdim , je to podivne specialne s Phenicany.

   Tak nam to vysvetli.

   S uctou Brouk von Pytlik

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.