Reklama

.

.

středa 16. srpna 2017

Mor a svině

Václav Umlauf
15.8.2017   e-republika

Valaši jsou národ hloubavý a rádi přichází věcem na kloub. Oba chlapi ve vlaku našli podstatné spojení mezi dvěma druhy sviní a příslušným neoliberálním jevem zvaným "prasečí mor".


Česko má prasečí mor, čili přesně řečeno africký mor prasat, který u nás za komunismu nebyl, ale vynořil se s kapitalismem. Odborník řekne, že souvislosti tohoto typu nelze prokázat a že nemám šířit poplašné zprávy ohledně kapitalismu. Prý je jich i tak celkem dost, a obzvláště na našem webu. Ohnisko nákazy se nachází na Zlínsku (asi 50 km2) a je tak nějak izolováno, aby nakažení divočáci nemigrovali do jiných oblastí. Mají v klidu zdechnout v kukuřici a v jiných plodinách, které místní zemědělci nesmějí sklízet. Krajská veterinární správa podala v souvislosti s nákazou africkým morem prasat trestní oznámení na neznámého pachatele u zlínské policie dne 19.7. 2017. To bylo pondělí a v úterý policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat. Je to asi na 1 rok do lochu, pokud to někomu prokáží. Virus nepřežije první mrazy. Pak by se svět a bulvár měl vrátit do normálních kapitalistických kolejí. Místo prasečího moru budou české parlamentní volby a tento společenský jev svou virulencí a plošným rozšířením v médiích nahradí byvší chcíplá prasata.

Jel jsem za bráchou na Zlínsko a poslouchal sousedy ve vlaku, kteří analyzovali teorie ohledně chcíplých prasat. Oba odborníci na tento u nás nevídaný jev porovnávali pravdivost dvou hlavních verzí šířených v kraji. Tak prý za prvé, divočáci jsou u nás totálně přemnožení a nejlépe se jim daří na okrajích sídlišť v lesoparcích u Prahy a také kolem Zlína. Ráno vyberou popelnice kolem sídlišť a pak na večeři si vlezou do lánu kukuřice. Zvířecí rasisté se sklonem k neoliberalismu by řekli, že černým sockám se daří dobře, proto mají hodně mláďat. Celé stádo čtyřnohé černé je tak chytré, že bez problémů obelstí starého, hluchého a slepého mysliveckého dědu s platným razítkem na flintu od spřáteleného, stejně starého a stejně zdatného doktora. Takový exemplář s rozklepanou rukou trefí tak akorát cyklistu nebo běžce. Tito nadšenci za zdravý životní styl běhají v pestrobarevných úborech a vypadají v lese jak papoušci při kolektivním páření organizovaném sportovními korporátkami.

Oba spolucestující porovnávali platnost a výpovědní hodnotu dvou základních teorií šíření prasečího moru na Zlínsku. První teorie pravila, že jedna "sviňa" koupila z ukrajinské kafilerky nakažené maso, vozila to do Česka přes podmazané celníky a zfalšované doklady. Prostě a jednoduše, tato "sviňa" podnikala stejným neoliberálním způsobem jako západní supermarkety, které vypěstují a vyrobí zadarmo na Ukrajině. Toto agro-alimentární svinstvo nazývané "potraviny" přerazítkují v Polsku na "Made in EU" a pak to prodávají v českých supermarketech za cenu západních výrobků. Zlínská drobná svině "toť tuto prasačinu" prodávala do místní zoologické zahrady. Když už to shnilé maso nikdo a nic nemohlo žrát, tak zbylý importovaný produkt zahrabali do lesa, kde to sežrali ti divočáci a mají mor. Druhá teorie měla také neoliberální podnikatelské jádro a byla podobně zajímavá. Místní mafiánské "svině" vytunelovaly, nakradly, a na pozemku myslivců si postavily nelegální golfové hřiště. Myslivci jim do této mafiánské prasečiny šikovnými triky nahnali divoké svině, které z golfového ráje českých "sviň" opět udělaly původní ekosystém. Tento lítý boj o ovládnutí citovaného teritoria prý vyřešila skupina těch mafiánských sviní tím, že přírodní konkurenty jednoduše otrávila. Tak prý vznikl prasečí mor.

Obě historky sociologicky viděno patří do kategorie tzv. "městských legend" (urban legend), viz knihu Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Valaši jsou národ hloubavý a rádi přichází věcem na kloub. To mohu potvrdit sám na sobě. Oba chlapi ve vlaku našli podstatné spojení mezi dvěma druhy sviní a příslušným neoliberálním jevem zvaným "prasečí mor". Plošné šíření tohoto jevu je zajištěno tím, že ideologický a jiný vir skáče "ze svině na sviňu", jak moudře poznamenal jeden z citovaných expertů na tento jev. Analyzované spojení obou druhů prasat svou virulencí a silou vykazuje všechny znaky mafiánského kapitalismu bez přívlastků pěstovaného na vlády klausovců a jejich současných pohrobků.

Pro agenta Nováka a vnitrácké chovance připomínám, že nešířím ani poplašnou ani falešnou zprávu o spiknutí různorodých sviní za účelem šíření prasečího moru a mafiánského kapitalismu. Tato odborná etnografická a sociologická stať jen obohacuje strukturu městských mýtů o novou valašskou variantu vyprávěnou v epoše reálného kapitalismu. Jel jsem prosím v přecpaném vlaku soukromé společnosti Arriva z Prahy dne 13. 8. 2017. Na rozdíl od líných Českých drah tato německá soukromá dopravní společnost pochopila, že napůl zavřená trať mezi Bylnicí a Trenčínem je schopna produkovat zisk převozem Valachů a Slováků z Prahy až do Piešťan a do Nitry.

16 komentářů :

 1. Pane Umlauf, Vy jste umelec pera !
  Vy jste Cesky Honore de Balzac !
  Kdyby byl Vas clanek delsi, tak neudrzim stolici
  smichem.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hádej, který nick to napsal16. srpna 2017 16:42

   To 15:18:
   Zadrž a vydrž s tou stolici, milý HOVNOluláčku! Uvědom si, že jsi na Floridě v Emerice známá persona a celebrita přes Hajzly. Vždyť Ti taky říkají HAJZLdedek.

   Vymazat
  2. Ba, ba... a proto Africký prasečí mor šíří volně, svobodně se pohybující (hranice nehranice) černá prasata. A bílá prasata domácí musí být před nimi chráněna armádou střelců, ohradníky a ploty...

   Jsem zvědavý, kdy nějaká nová nezisková organizace, třeba "Prase v tísni"... zahájí boj za svobodu a nedotknutelnost pro všechna prasata světa.

   Vymazat
  3. 16:42 cesky nevolnik se venuje stolici protoze za politiku by ho zavreli
   Horni Dolni

   Vymazat
  4. Hádej, který nick to napsal17. srpna 2017 1:10

   0:27 - Horní Dolní, nevypisuj tady voloviny a krávoviny! Nemáš na to!

   Vymazat
 2. 17;22 o všech prasatech světa napsal hezkou knížku Orwell,jenže ty jako zasepenec si ji jistě nečetl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17.31 A ČETL JSTE VY, JAKO ILUMINÁT (OSVÍCENEC) také ještě nějakou jinou knížku (Slabikář a sebrané spisy Václava Havla se nepočítají...)?

   Vymazat
 3. Mě spíše zaujaly jiné oficiální zprávy šířené samotným Českým rozhlasem.
  1.Divoká prasata se u nás tak přemnožila, že páchají nejen milionové škody ale napadají i lidi.
  2.Prasečí mor je prudce nakažlivý, ale jen mezi živými prasaty.
  3.Myslivci si vymohli za každý skolený kus 1.000,- Kč odměnu.
  4.Myslivci potvrdili, že za odměnu 1000,- korun se za divočáky plahočit nevyplatí, protože na vypátrání jednoho přemnoženého divočáka potřebuje myslivec více než 10 hodin času.
  5. Jurečka řekl dám za jednoho skoleného divočáka 2000,- korun
  6. Nic se však nedělo.
  7. Jurečka přidal za jednoho skoleného divočáka a zvýšil odměnu na 3000 korun a zabitého divočáka, pokud se neprokáže morová nákaza,může střelec třeba prodat hospodskému na guláš.
  8. A když ho někdo chytí živého jako Bivoj, dostane rovných 4000,- korun
  No řekněte mi nemá to dobrý vývoj? Super kšeft, kdo ho vymyslel ?
  S bušícím srdcem čekám další vyjádření Jurečky.

  OdpovědětVymazat
 4. Včera jsem slyšel v hospodě, že čtvrtka másla bude před vánocema za 70 korun. Už nyní je za skoro 50 korum. Prý není dostatek mléčného tuku (donedávna jsme měli nadprodukci mléka).A prý je to v celé unii stejné.
  Jedu do Polska kde nakupuji zásadně potraviny, které jsou až o 1/3 levnější a co nevidím, regály zacpané máslem, Finským, Dánským, Polským, Irským, Holandským, Italským, Francouzským. Cena o 20 korun méně než u nás za nedostatkové české máslo.Následně jsem četl výrok jednoho našeho europoslance, že za nedostatkem mléčného tuku jsou sankce proti Rusku, kde jsme mléčne výrobky vyváželi. Aby v důsledku nadprodukce nešla cena u nás dolů, omezili jsme výrobu mléka a každý zemědělec, který snížil produkci dostane vyrovnání formou dotace. Valím na to oči. Kdo to zase vymyslel ? To je lepší kšeft než ty prasata kde za ulovení dostanu 3000 korun a ještě prase na guláš, v případě mléka dostanu peníze za to, že nic nedělám. Kdo to vymyslel?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vymyslela to neviditelná ruka trhu - z anatomie plyne, že nemá mozek. A tohle to potvrzuje.

   Vymazat
  2. Mráz přichází z Bruselu17. srpna 2017 1:15

   Já si myslím, že to nebyla neviditelna ruka trhu, ale blbost soudruhů z Bruselu!

   Vymazat
  3. Vymysleli to vycinkaní demokraturisté, banda zapič...zlodějů, zločinců a vlastizrádců, co se tu po zrušení gulagů přemnožili jako ti divočáci.
   Dnes jsou hájení..., a zítra? Kdoví...???
   Každopádně ten zatuchlý "samet" nahradí krev. To si pište!

   Vymazat
 5. Pamatujete si jak vepřožrouti chtěli nevepřožroutům nahánět k mešitám prasata??? Co když si teď nevepřožrouti řekli, že vepřožroutům jejich prasata pobijí. Konečně biologická válka je celkem levná a efektivní. Co když už začala??? Tuto verzi by měla potvrdit nebo vyvrátit BIS. To by však nesměla být zaměstnána sledováním levicově smýšlejících osob nebo paralýzou Babiše!

  OdpovědětVymazat
 6. Do Polska nejezdím, tak nevím. Ale je-li tomu tak, pro tedy v liberální Uhnii někdo to levné máslo za všech států, které jste jmenoval, do Čech a Moravy nedoveze? Omlouvám se Slezanům, ti zřejmě čekat nemusí, hupsnou přes hranice a mají levné máslo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to 11:12
   Když kterýkoliv pátek, sobotu či neděli zajedete za Polské hranice tak vidíte plné parkoviště českých SPZ a domů vezou plné kufry dětských plenek,dětské výživy, potravin, nábytku, vybavení pro domácnost a oblečení, bot....Lidé si už zvykli, že tam nakoupí levněji.Každá ušetřená koruna je dobrá a Poláci se radují, kompenzujeme jim zákaz vývozu do Ruska.

   Vymazat
 7. A kuwa vychcaná Švarcnberská toho hnedle využila a pod záminkou prasečího moru zakázala jeho jasnost vstup prostému lidu na svá panství. Nikomu však evidentně nevadí, že tím porušuje zákon, konkrétně § 63 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. Opravdový a nefalšovaný lidumil.

  OdpovědětVymazat