Reklama

.

.

středa 23. srpna 2017

Víc, ale pořád málo


Fiala Zbyněk
Zbyněk Fiala 
23.8.2017  VašeVěc

Zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč je krok správným směrem. Vytknout se mu dá jen to, že měl přijít dřív, a po něm další. Český ekonomický vývoj jde jiným směrem než oposlouchaný řev opozice o hrozbě nezaměstnanosti a „likvidačním“ efektu na malé a střední podniky.

Sociální demokracie ve vládě iniciuje rázné zvyšování českých mezd, aby oslabila kritiku, že ČR se pod jejím vedením posunula mezi rozvojové země. Motorem je samozřejmě hrůza z volební porážky, ale teď už prostě nezbývá, než zavřít oči a skočit. Zvýšení minimální mzdy na 12 200 korun je vzhledem k dosavadní praxi celkem odvážné, ale až tak radikální zase není. Prostor pro zvyšování je obrovský, jak znovu připomene podzimní vlna odborové kampaně Konec levné práce.

Avšak ani řev proti zvyšování mezd nelze přeslechnout. Karlínské muzikály nejsou secvičeny lépe. Ministerstvo práce ohlásí záměr zvednout minimální mzdu, a již se vzedme sbor, z jehož změti neklidných hlasů (ti vzadu brumlají jen „rebarbora, rebarbora“) tušíme, že bude zle. Sólisté se tlačí před kamery a na forbíně vysvětlují, jak to způsobí nezaměstnanost, krachy podniků a pokles hospodářství. Lepší je snižovat daně, radí jeden. Nebo ořezat sociální výdaje, přispívá druhý. Snižte odvody a další náklady práce, a podnikatelé zvednou mzdy sami. A napusťte sem Ukrajince, těm to stačí, vykřikuje třetí. Rozechvělí důchodci v popelnicích míří na ořezávače sociálních výdajů shnilou bramborou, ale zůstávají mimo záběr, protože na forbínu nedohodí.

Je to tak úspěšný kus, že je škoda to nechávat jen nějakým mluvčím.

„Malé a střední firmy v úklidových službách, v pohostinství, ve stravování nebo malé výrobny, které mají velký podíl mzdových nákladů na celkových nákladech a nemají příliš velký zisk, ty nemohou mzdu tak zvednout,“ vypočítával v Interview ČT prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Říká se, že je nebezpečí, že třeba na malých obcích, kde je jediný konzum, tak zavře právě kvůli tomu, že se musí navýšit minimální mzda,. Zároveň se diskutuje o tom, že stát by měl dotovat tyto firmy a obce, aby se tam konzum udržel.“
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/nazory/2218084-minimalni-mzda-je-bic-proti-chudsim-lidem-nejvic-na-tom-vydela-stat-rika-dlouhy

Má pravdu, u nás lze takhle argumentovat, ale jinde ve světě právě z tohoto důvodu vznikají družstva a komunální podniky. Lidé tam svými nákupy podporují místní výrobu, protože se na ní zároveň podílejí. Stát jim pomáhá hlavně vytvářením podmínek, legislativou, posílením daňových příjmů a kompetencí samospráv. Prosazuje to zejména Progresívní aliance evropských socialistických a demokratických stran („progresivci“), která je druhou největší frakcí v Evropském parlamentu. Proto financovala studii o „lidovém podnikání“ družstev a komunálních podniků, ve které se tvrdí, že tohle by mělo být nové hlavní téma progresivců (Framing the New Progressive Narrative: A Mutual and Cooperative Approach to the Economy and Society, FEPS, 2016).
http://www.feps-europe.eu/en/publications/details/461

V družstvech jde veškerý zisk podniku zaměstnancům, takže nemusejí se mzdami čekat, až si majitel našetří na vilu, tlustý SUV, bazén a cestu kolem světa. Proto lidé, kteří se vezou na vlně českého sociálního džúsování o družstvech neradi slyší. Aby se je podařilo potlačit, byly v ČR všechny zkušenosti se vzájemností, sdílením a solidaritou, které získali naši pradědečkové za první republiky (a jejich otcové ještě za Rakouska), překryty rudým hadrem totality.

Sledujme však dál strhující show, jaké hrůzy nás čekají, až se mzdy zvednou. Nemělo by zapadnout, že běží v kulisách zrychleného hospodářského růstu, hnaného rostoucí spotřebou, kterou povzbudily vyšší mzdy. Nezaměstnanost je nejnižší v EU.

Možná už máme plnou zaměstnanost, uvažuje analýza Českého statistického úřadu nad nejnovějším Výběrovým šetřením pracovních sil (VŠPS). To neposuzuje míru nezaměstnanosti v porovnání s obecným odhadem počtu ekonomicky aktivních osob (dáno věkem mínus zdravotní překážky), ale s konkrétním počtem uchazečů o zaměstnání, kteří jsou zaregistrováni na úřadech práce. Je to jiný pohled než běžné statistiky nezaměstnanosti. Řada nezaměstnaných, třeba matek po mateřské nebo osob po padesátce, to s hledáním místa po nějakém čase vzdá, takže počty „nezaměstnaných“ jsou teď zhruba dvakrát vyšší než počty „uchazečů“. Ale s touto výhradou jde o velice užitečný údaj, protože nespoléhá na odhady a srovnává údaje z konkrétního seznamu registrovaných uchazečů o práci se seznamem volných pracovních míst evidovaných na úřadech práce.

Takto vzniklá statistika VŠPS nám říká, že na konci 2. čtvrtletí letošního roku Úřad práce ČR evidoval na jedno volné místo 1,6 uchazeče. Samozřejmě, o práci se vždycky hlásí celí lidé, ale toto číslo s přesností na desetiny je třeba porovnat se stavem před sedmi lety, kdy bylo na jedno místo 15,2 uchazeče. Roku 2010, kdy byly nízké mzdy a ořezávání sociálních výdajů onou zázračnou střelou, která vždy neomylně trefí, tak bylo desetkrát víc uchazečů o volné místo ve srovnání s dneškem. Také ekonomika byla jinde, a sice v háji.
https://www.czso.cz/csu/czso/analyzy-openform--2014

V uvedené statistice VŠPS vidíme dva pohyby. Evidovaných volných míst je teď skoro 200 tisíc, mnohonásobně víc než roku 2010, ale počet registrovaných uchazečů o práci mezitím klesl skoro na polovinu (z půl milionu na necelých 300 tisíc). Mzdy vzrostly, a přesto nejsou lidi. Minimální mzda vzrostla o tři tisíce korun z 8000 Kč na 11 000 Kč a rozhýbala i průměrnou hrubou nominální mzdu (z 23 504 Kč na 27 889 Kč). Současná česká průměrná mzda je přesto jen poloviční ve srovnání s německou nebo rakouskou minimální mzdou, zatímco české výrobky jsou exportovány i pod německými značkami, tedy v zaměnitelné kvalitě.

Česká mzdová hladina je tedy nadále ostudně nízká, řeči o konkurenční výhodě může přijmout jen osoba mysli mdlé. Je to konkurenční výhoda zahraničních podniků, které u nás mají nejvyšší ziskovost v Evropě na úkor českých zaměstnanců. Spoustě domácích podnikatelů to také vyhovuje, ale všichni se přece nemusíme přizpůsobovat tomu, že někdo má velké oči a s podnikáním to moc neumí.

Rozhodnutí české vlády zvednout minimální mzdu na 12 200 korun je správné. Vytknout se mu dá je to, že mělo přijít dřív, a po něm další. Z národohospodářského hlediska je růst mezd naprostou nezbytností. Dokonce i Čína opouští levnou práci a orientuje se na technologickou vyspělost (a větší podíl domácí spotřeby). S kým se pak chceme utkat v „závodech ke dnu“? S Bangladéšem? Somálskem? S rozvrácenou Ukrajinou?

Z pák, které má vláda k dispozici, je minimální mzda nesilnější, protože tímto heverem se nadzvedává celý mzdový systém. Političtí protivníci to pochopitelně odmítají. Jistěže by raději viděli soupeře v podobě nevyprofilované mátohy, která se nechává natlačit do čela neoliberálních zlodějen, aby pak slízl facky od voličů za všechny.
 
- - -

46 komentářů :

 1. V republice je několik tisíc invalidních důchodců, kteří mají plný invalidní důchod 3 až 5 tisíc korun. A to jenom díky tomu, že jim v devadesátých letech v polistopadovém chaosu vypadla, byť třeba krátká, pojišťovací doba. A neexistuje žádná zákonná možnost, jak by si mohli důchod zvýšit.
  Zajímalo by mne, jestli si stát těchto neobčanů někdy všimne a něco s touto nespravedlností udělá!

  OdpovědětVymazat
 2. Progresívní aliance evropských socialistických a demokratických stran je tak něco u nás zprofanováno, že by odkazem na ně neměl pan Fiala čtenáře NR urážet. Socialisté a demokraté v západní Evropě dobře vědí, že jsme intenzivně vykořisťování a už desetiletí nehnou prstem. Přidávat tisícovku když je rozdíl 50 tisíc je sprostota. Článek chlácholí nespokojence, že za 10 generací bude lépe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:35
   Ano, zanedlouho oslavíme 30 let pádu,který stále trvá. Když na severní Moravě naroste vnitřní dluh na domě (zchátrá, potřebuje výměnu střechy, zavedení plynu) , vyřeší se záležitost jeho zbouráním bez náhrady . Beztak se severní Morava vylidňuje . Zvýšením minimálních mezd se vnitřní zadlužování bytového fondu zpomalí, v případě velkho úspěchu zastaví na současné úrovni,pokud mezi obyvatelstvem převažují zaměstnanci.(to není všude tak jisté)

   Vymazat
 3. Rady v článku bych přirovnal jedné scéně z pohádky Pyšná princezna. Král propašuje do vězení pilník, aby si babička přepilovala mříže a z vězení utekla. Děti se zasmějí, dospělý si odplivna.

  OdpovědětVymazat
 4. Jen pro zajímavost, minimální mzda ve vzoru zdejších rudých ukvičených idiotů, v ekonomickém a sociálním ráji Rusku, je 7500 rublů, což je 2800 Kč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. agente Pepku Vyskoči, odpal ! Jenom retarda jako ty dokáže srovnávat hrušky s jabkama.

   Vymazat
  2. 20:11
   Srovnávám minimální mzdu s minimální mzdou, idiote.

   Vymazat
  3. Alespoň vidíš ty debile jaký je v Rusku tvrdý kapitalismus a vy hnihy pravičácký pořád - nějaké sankce !

   Vymazat
  4. Chápete někdo, proč kretén 18.56 diskutuje tak, že vždycky jen sprostě nadává ostatním "rudých ukvičených idiotů"? Proč ta sprostá nadávka, když Českej dělník pracuje pro německýho podnikatele za třetinu mzdy, za kterou pro něj pracuje Němec? To se jako má lidem líbit? Nechápu, proč bych měl bejt "rudej idiot" když se mi nelíbí, že mně někdo okrádá. Víš co? Naval šrajtofli, a po prdeli - jak by se ti to líbilo, anebo ono to není stejný? Okrádání jako okrádání - ne? A proč se vůbec ty hnusnej trapáku 18.56 zase sereš do Ruska? O Rusku není v článku ani slovo ty magore podjatej. Nech si tu svou nenávist vůči Rusku pro svojí bábu jestli nějakou máš - s ní žvatlej po večerech o strašných poměrech v Rusku, a necpi to pořád do diskuzí. Musíš mocí mermo dokazovat, jakej jsi zfanatizovanej magor? Čteš vůbec články, k nimž diskutuješ, nebo ti stačí jen diskuze pod nimi, k nimž napíšeš obvyklou blbou sračku, jak je to v Rusku - tak podruhý si nejdřív přečti článek, nebo se raděj škrab v zadku, a nečti nic. Stejně nic nechápeš, jsi jen trapnej. A druhá možnost - že provokuješ schválně - proč? Čus.

   Vymazat
  5. 18:56 nejen že to tvoje „pro zajímavost“ nesouvisí s článkem, ono to dokonce zajímavé není, když každý poněkud vzdělaný člověk ví, že industrializace postupovala od západu na východ a migrací především na sever amerického kontinentu, zcela nezávisle na politických režimech. Ono to bylo k povšimnutí i v Rakousko-Uhersku (Zalitavsko), dokonce v meziválečném Německu (východní Prusko) i poválečném Československu (východní Slovensko, o bývalé Podkarpatské Rusi nemluvě). Víme, primitive?

   Vymazat
  6. 21:53 A pro koho pracuje rusáckej mužik za desetinu německý mzdy, co? To se tu rozhodně nedozvíš! Tu se totiž maže každá "nevhodná" pravda a maže ji spolek rudých zkrachovanců placených Putlerem z peněz, o který kremelský židočekista, tenhle ugrofinskej gauner s krysím xichtem, okradl ruskej národ a slovanskej lid! - http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/putin-ma-byt-nejbohatsi-clovek-na-svete-vlastni-az-200-miliard-1329131

   Kam se na něj hrabe ňákej Gates! Nebo tahle jeho jevrejská podržtaška - http://iks2010.info/?p=112380

   To sou panečku sídla, to je jachtička! To by bylo výživná publicistika tu, furt je co se Ruska týká vo čom psát, ale toho se právě místní bojej!! Páč by jim Putler zastavil tučný apanáže! Proto se tu překládaj jen sračky co jeho zlodějskou bandu vynášej do nebe a na jeho odpůrce snášej hromy blesky, třesky plesky! - http://iks2010.info/

   Vymazat
 5. Toz prosim vás to só kecy k smíchu.....je to rízená destrokce vod sameho pocatko otahování opaskó a dohánení západo opte falesná vlajka....to nosaté chcó zlató miliardo a nacipované Pepky Veskoce, abe mnele dost slozebnictva taková je pravda.....pripravte si balicke a toaletné papir neb NIBIRO to bode co be dop.......proto volim Milosa a teho Ykohamo vostatné politické výkale ignorojem....slonce v srdci.....howk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechceš psát diskuze normálně česky? Kdo myslíš že bude číst tyhle blbý slinty - není to ani žádné nářečí. Snažíš se bejt zajímavej? Tak to se ti nevede, jsi jenom trapnej ty blbej politickej výkale. Proto taky ti nikdo neodpovídá, všichni na tebe kašlou. Než takový kokotiny, nepiš raději nic. Howgh!

   Vymazat
 6. 20:17
  A čím,když máš v palici hovno jako ten zkurvenej Kraďouskek????
  Pochlub ty ty finančníku!!!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Zaměstnanec Goldman Sachs soudruh obřezanec Dlouhý z těch +1200,-Kč dostal břišní bolení a sračku:Úkol zní jasně:český otrok musí zůstat otrokem až do úplného vyhubení nejen Čechů,ale všech Slovanů!A vše se obřezanci jistí kurzem Kč!

  Pavel Beran

  OdpovědětVymazat
 8. S článkem souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 9. Tady nepomůžou žádné rozbory, výška HDP ani žádné trendy. Chce to pořádně vyčistit ty žvanírny, na základě promyšlených zákonů snížit stav státních úředníků a zakázat všechny parazity na státním rozpočtu. Stanovit minimální mzdu ze které se dá normálně žít bez rizika totálního rozvratu rodiny. Pořádně zdanit všechny ty manipulační převody peněz do rukou soukromých osob. Vývoz zisku do zahraničí minimálně 60% daň. PRADĚDA.

  OdpovědětVymazat
 10. Tahle „úžasná společnost“ musí být dovlečena k tomu, aby začala myslit na společné dobro.
  Kdykoli se někdo zmíní o společném nebo kolektivním dobru, všichni začnou křičet „komunismus“ !
  Jestliže poskytování služeb pro dobro většiny nevede k ohromným ziskům nějakého
  jedince, pak je dobro většiny obvykle ignorováno.

  OdpovědětVymazat
 11. Stanovení minimální mzdy nemá v kapitalizmu žádné opodstatnění, je to jenom sociální šidítko. Důvodem je to, že jednoduše diskriminuje občany ochotné dělat nenáročné práce, jejichž cena je nižší. Limit minimální mzdy působí, že se tyto práce buď nedělají, nebo je musí dělat kvalifikovaný pracovník, kdy hodnota jeho odbornosti je špatně využívaná. Méně kvalifikovaní pracovníci jsou na „pracáku“, klimbají nohama nebo shání příhodné státní zaměstnání.
  Snaha Česka se dostat na úroveň západních mezd je a vždy bude západními státy programově blokovaná. České, maďarské… mzdy zajišťují západním občanům jejich vyšší životní standard. Bez nich by se tyto státu dostaly do sociálních bouří, což je stejně, s ohledem na zadlužení, nemine.

  OdpovědětVymazat
 12. Zisk je kapitalistům jenom svěřen
  je napsáno tady
  http://outsidermedia.cz/retro-zisk-je-kapitalistum-jenom-sveren/
  To by mohlo znamenat, že by občané mohli část zisku kapitalistům vzít. Jsem zvědav, jestli si to kapitalisté nechají líbit?

  OdpovědětVymazat
 13. Není nijak potěšující, jak pan Fiala zůstává na povrchu problému také, že v diskuzi o podstatu otázky letmo zavadil v podstatě jen komentující vvenc ve 22:34. Celý ten manévr s minimální mzdou je jistou, okamžitě možnou křečí, která může jen do jisté míry a dočasně korigovat nepříznivý poměr výdělků v ČR vůči výdělkům v tradičně technicky a technologicky vyspělých státech „západu“. Mělo by být snadno pochopitelné, že výrobce dřevěných europodlážek, byť by byly exportovány na „vyspělý“ západ, těžko nabídne výdělek na úrovni většiny kmenových zaměstnanců firmy Porsche v SRN. Jestliže jsme si nechali zlikvidovat vyspělé výroby, výzkumné ústavy, nedivme se, že zbylé, technologicky jednoduché výroby polotovarů neumožňují ani skutečné investice, ani podstatné inovace, ani výdělky srovnatelné s těmi, které mohou a musí nabídnout vyspělí, zejména finalizující výrobci. Čína se samozřejmě může orientovat racionálně jednak proto, že df. má politické prostředky centrálního řízení ekonomiky i finanční prostředky. V takové situaci ČR není. Zbývá připomenout, že vedlejším a ne zanedbatelným důsledkem zvýšení minimální mzdy je inflační tlak i často likvidační tlak na podnikající s několika málo zaměstnanci v technicky nenáročných oborech, ve službách a podobně, zejména na venkově. Tato skutečnost by zasloužila kvalifikovanou a nepolitizující analýzu, když nejde jen a pouze o minimální mzdu, ale o daleko víc do značné míry zničujících tlaků na ty nejdrobnější podnikající. Konjuktura nebude trvat věčně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Jestliže jsme si nechali zlikvidovat vyspělé výroby, výzkumné ústavy, nedivme se, že zbylé, technologicky jednoduché výroby polotovarů neumožňují ani skutečné investice, ani podstatné inovace,..."
   =====================
   Takový stupidní rudý bláboly. Které konkrétně byly ty "vyspělé výroby"? Které konkrétně výzkumné ústavy zanikly?

   Vymazat
  2. Blbečku 9:12 - oděvní závody v Prostějově - odstřeleno, budovy srovnány se zemí, turbiny ČKD - zlikvidováno, na místě je tržiště na kradené věci, výroba tramvají na Zličíně, speciální oceli Kladno, cukrovary včetně nejmodernějších - zničeny a zařízení rozšrotováno, aby nemohlo být prodáno jinam. Letecká výroba v Letňanech - dnes jen opravna. To jen v mém okolí na první pohled, ale samozřejmě toho bude víc. Likvidovali modernizované či nové provozy. Jistě p.t. čtenáři doplní o další podniky ve svém okolí. Ty jsi prostě jen "velmi vyspělý" idiot, co nic jiného neví a neumí, jen nadávat!

   Vymazat
  3. Joo, tak šití hadrů které ušije i cvičená opice v Bangladéši za suché z nosu je podle idiotů tvého kalibru "velmi vyspělá výroba". Cukrovary podobně. Nějaká letecká výroba v Letňanech snad má být konkurence Boeingu nebo Airbusu? Ano, jsi idiot.
   Po revoluci tady byly jen socialistické, zcela zaostalé a nekonkurenceschopné podniky, mnohde ještě s předválečnými soustruhy, zoufale potřebující obří investice a know how ze západu a jejich trhy. Jediné co tu mělo hodnotu byla relativně kvalifikovaná a hlavně levná pracovní síla.

   Tak se běž s těmi fantasmagorickými bláboly vysrat, rudý blbe.

   Vymazat
  4. 12,33
   Ty kreténe,tak proč ten zaostalej stát tak mermocí ty zdegerovaný hovnodráti z ciziny tak potřebovali???!!!!
   Všude na světě si stát nechává v podnicích většinu,tady nám """demokraticky vnutili"""" menší procenta.
   Seš kokot jehož debilita se Mléčný dráhy dotýká,hovnohrodou ussácká!!!!!

   Vymazat
  5. Pro 9:12 jsi zřejmě to stejné ideologické zblblo bez sebemenší technické erudice, kterému to tady už bylo vysvětleno tuším od Rakouska Uherska přes První republiku, Protektorát Böhmen und Mähren, po rok 1989, od kolébky průmyslové revoluce až po postup industrializace na východ a za Atlantik. Marně. Takže otázka - kde je výrobce pasivního lokátoru Tamara, kde jsou výzkumné, vývojové, konstruktérské, zkušebnické a výrobní kapacity, které takovou produkci umožňovaly? Kam se poděla obdobná kapacita malotonážních speciálních ocelí, třeba pro jadernou energetiku? Proč se z klinické smrti přivozené americkým managementem probírají obdobné kapacity firmy Tatra nebo Zetoru Brno? Jak na tom je LET Kunovice? Vykecej se, ignorante 9:12

   Vymazat
  6. 12:47

   Vidím sice, že jsi evidentně těžce retardovaný, ale přesto se smiluji a dám ti ještě jednu šanci i když předem vím, že marně.

   Před revolucí jsme naše zastaralé, nespolehlivé a nekonkurenceschopné výrobky byli schopni dodávat, až na pár malých vyjímek, jen na trhy zemí RVHP a rozvojové spřátelené země.
   Po kolapsu socialistických režimů se zcela zřítily i tyto jediné odbytiště na západě o naše výrobky věru nikdo nestál.
   Nikdo v Německu nestál o naše přiblblé, zastaralé a po Škodovky, Tatrovky, Eta spotřebiče, nějaká letadla odněkud z Kunovic atd. Pokud si myslíš něco jiného, jsi idiot.

   Američani žádnou klinickou smrt Tatrovky a Zetoru nepřivodili, blbe. Ty v ní byly hned po revoluci. Pouze je z ní nedokázali vyvést.

   Vymazat
  7. 1309
   A to máš zase ze který půčovny ptáků,tyhle semena emerickoeurohovnotných ptakopysků????
   No,pochlub se zdrápanino:-)))

   Vymazat
  8. Jistěže jsem idiot, který si dokáže najít, že ERA, Eldis a někteří další pokračují v produkci radiolokační techniky, že obdobně firmy Tatra i Zetor vycházejí z „totalitní“ neprodejné, zaostalé a nespolehlivé úrovně techniky, že stále je úspěšná produkce elektronových mikroskopů a dýchá výrobce vyhlášeného Semtexu i severočeská velkotonážní chemie. Bohužel, už bez kdysi robustního zázemí výzkumu a vývoje, když makroekonom Klaus usoudil, že budoucnost mají pouze malé, pružné podniky. Jak ovšem ty uživí výzkum a vývoj, to mu nedošlo. Zároveň ti nedochází, že zájmem západních firem i strategickým zájmem mocnosí je, potlačovat konkurenční schopnost jiných států zejména ve strategických oborech. Propagandou zaslepený dětino, který soudíš techniku pohledem na masově produkovanou spotřebku.

   Vymazat
  9. 13:09 ona ta zaostalá Tatrovka ještě v devadesátých letech na Dakaru porážela světovou konkurenci. Dnes to dovede Kamaz ze zaostalé Ruské federace.

   Vymazat
  10. 14:18

   A viděl jsi už někdy kdekoliv na silnici u nás či po Evropě ten slavný Kamaz? Já jsem něco takového v životě nepotkal. zato potkávám spousty Mercedesů, MANů, DAFů, Volv, Scanií....
   Proč je o ty slavné vítězné zázraky techniky z Ruska nulový zájem? Dokážeš odpovědět?

   Vymazat
  11. 14:07

   Ta jasně. A dnešní Mercedesy vycházejí z tohoto, už 130 let starého vozu:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Benz_Patent_Motorwagen_%C4%8D%C3%ADslo_1
   Mají totiž také spalovací motor, volant, podvozek...

   Vymazat
  12. 14:18 nikdo neříká, že Kamaz je slavný, pouze to, že má úspěchy na Dakaru a podobných akcích, což nasvědčuje vysoké technické úrovni a může znamenat, že výrobní kapacity firmy sotva zásobí vnitřní trh, zejména armádu, která, jak je známo, po letech přezbrojuje. Pak musím připomenout, že československému exportu na západ bránily nerovné obchodní podmínky - limity a cla i omezené kapacity širokého sortimentu výrob, které dost nepokrývaly potřeby rostoucího vlastního hospodářství ani politicky upřednostňovanou potřebu v rámci RVHP, zejména tehdejšího SSSR. To především z oboru těžkého i lehkého strojírenství. O investičních celcích by měli a mohli informovat lidé z oboru, ostatně, najdi si, co tradičního nabízí dnešní Omnipol. Připomenu, že problémem tehdejších výrobních kapacit bylo "nejsou lidi", když dnes máme nezaměstnanost. Pravda je, že intenzita práce v oněch časech, krom textilek, pasových výrob, dolú a hutí, nebyla nijak imponující. Dělník byl pán, nedělník předem podezřelý. 14:18 produkuješ tady pohledy naprosto nemyslícího laika s nulovými technickými znalostmi. Dovzdělej se a potom se k náročným otázkám vyjadřuj. Vlastně ne, nejdříve se pokus chápat psaný text.

   Vymazat
  13. 16:47

   Nemyslící jsi ty. Vyzobáváš si z toho socialistického marasmu nějaké tehdy režimem preferované rozinky kterých bylo naprosté minimum a naprosto nejsi schopen akceptovat celkový obraz socialistického hospodářství který byl tristní. Nejde to oddělit a vyzobat, jen brát jako celek.

   Pomíjíš, že socialismus zcela objektivně a jednoznačně zkrachoval, zhroutil se. A to nejen u nás, všude. Polsko, SSSR, Maďarsko NDR, Bulharsko, Rumunsko... Byl celkově zcela nekonkurenceschopný se západem, lidi už ho nechtěli, chtěli západ.
   Nikdo nechtěl socialistické šedivé, zastaralé, poruchové šmejdy, každý toužil po výrobcích ze západu. Od aut přes elektroniku až po oblečení. A zápaďáci o socialistické šmejdy nestáli už vůbec.
   Pokud tenhle fakt nejsi schopen přiznat a operuješ tu jakousi Tamarou. tak už ti vážně není pomoci.

   Vymazat
  14. 18:02 mi připomíná léta 1986-89, kdy k nám do ČKD jezdili němečtí technici instalovat stroje. Vozili si s sebou svoje poreaviny, protože podlehli propagandě, že naše jsou přinejmenším otrávené. Pak jsme šli do EU, naše potravinové normy změkly a dnes se divíme, co to žereme za západní sajrajt. Prostě blba nepřesvědčíš, on si bude mlýt pořád tu svou. Nekrachoval socialismus (v Jugošce ho museli rozbombardovat), v Číně docela kvete. U nás zkrachoval normalizační kasárenský pokus o socializmus. Byl to pokus vést stát jako firmu. Dnes to slibuje Babiš. Hahahaha. Ale debil bude stále mlít svou. Kdyby nenadával, ani by, jako ostatní klauni, moc nevadil.

   Vymazat
  15. 9:12 atd.atd. si neuvědomli, že jsme si všechno financovali sami ze svých zdrojů. Západ do té doby žil na dluh, což si socialismus nemohl dovolit. Jsme zvědavá, co bude pištět qa komu bude nadávat, až se dluhy budou muset splatit.

   Vymazat
  16. V Číně, ty blbe panuje, ten nejtvrdší kapitalismus, paradoxně pod autoritativním vedením jedné strany která si, nevím proč, říká komunistická.
   U nás probíhal pokus řídit stát jako firmu? Už to raději nehul ty blbe.

   Vymazat
  17. Je signifikantní (příznačné), že autor 19:59 a předchozího v diskuzi vulgarizuje a není schopen věcně argumentovat. Ano, „socialistické“ hospodářství bylo nedostatkovým hospodářstvím v politicko-mocenském bloku méně rozvinuté části východní Evropy, asijské a kavkazské části SSSR. Tato skutečnost je dána historicky, chcete li, cestami civilizačního vývoje závislého na míře lidského poznání, geografických podmínkách, existenčních nezbytnostech, potřebách a možnostech i mocenských eventualitách. Pro 19:57 zřejmě zcela nepochopitelné. Tento „východní“ blok byl „západem“, který měl nezpochybnitelnou technologickou, hospodářskou i vojenskou převahu všemožně zatlačován, obchodně diskriminován cly, limity, cenami i tempem zbrojení a propagandou. K jádru diskutovaného sporu – sám jsem netušil do jaké míry čs. průmysl, možná i zemědělství limitovaly západní embargo na vyspělejší technologie, technické informace, obchodní bariéry ve clech a limitech atd. atd. Důsledkem bylo, že čs. hospodářství produkovalo nějakých 70 až 90 % produktů jak pro „investice“ tak pro spotřebu obyvatelstvem, když „východní“ trh nic z toho v množství a často ani kvalitě nenabízel. Důsledkem musela nutně být nízká efektivnost a v řadě oborů i zaostávání inovací, na druhé straně až extrémní růst poznání a dovedností, včetně existence produktů na a nad světovou úrovní, což namnoze umožňovaly robustně státem i blokem dotované, pohříchu utajované zbrojní výroby a sovětské bezúplatné zbrojní licence. Neštěstím vývoje po roce 1989 je, že tyto znalostní předpoklady a technologická připravenost byly znehodnoceny jednak zcela úmyslným zájmovým tlakem „západu“, ale především převážně hloupě ideoligisovanou politikou státně stranického vedení ať už to nazveme Havlismem nebo Klausismem. A jestli 19:59 není schopen technologickou, výrobní a znalostní schopnost tehdejšího hospodářství hodnotit jinak než podle toho co vidí na silnici a v obchodech, tak se sám jako diskutér pro každého jen běžně znalého, myslícího člověka diskvalifikuje. Tak jsem nucen uvažovat, když nehodlám být zajatcem ani ideologií, ani propagandy s reklamou, ať panuje tento, nebo jiný režim. K té Číně - většina čínského hospodářství a bankovní systém jsou státní. Nejméně potud je ten režim komunistický. Sám jsem byl zaměstnancem čínská firmy v ČR na manažerskou smlouvu. Nic lidsky, při nějaké osobní hrdosti, příjemného. Superslušné chování, trvalý úsměv, dobrý výdělek není, v roli kulturně méněcenného, zdaleka všechno. O USA metodách řízení se mohu zmínit jindy, německých také. Nenarodil jsem se ani včera, ani v květináči. Zdravím.

   Vymazat
 14. Jenže každá mince má dvě strany. Se zvýšením základní nebo nejnižší mzdy rostou i sociální a zdravotní platby. A lidé, kteří jsou bez práce a neevidovaní na úřadech práce tím dostávají nový dárek od státu. Větší dluh. Týká se to žen v domácnosti a bezdomovců, ale i podnikatelů, kteří zkrachovali. Sám jsem to zažil. Platil jsem sociální i zdravotní mojí paní, ale pak jsem zkrachoval. Na úřadech mi odmítli pomoct, s tím, že mám prodat byt a jít do pronájmu. Že jsem platil daně a vysoké poplatky na sociálním, to je nezajímalo. Rázem jsme měli se ženou dluh za zdravotní ve výši přes 100tis.

  OdpovědětVymazat
 15. Zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč je předvolební šaškárna*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, je to tlak na obecné zvýšení mezd, které jsou u nás velmi nízké! Vyšší mzdy a odvody sanují rozpočet i sociální systém a znamenají lepší financování zdravotnictví. To snad pochopí každý, i ti prostodušší. Leo

   Vymazat
  2. Leo 11:34 nevidět negativní stránky prostoduchost není?

   Vymazat
 16. a zaujímavé je, asi je to tak aj u vás - že dane a odvody v plnej výške platí len zamestnanec, živnostník nie .... ale je to inak ? - a preto si minimálnou mzdou prilepší viac štát ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stát jsme my! Kdy to konečně pochopíš?!

   Vymazat
 17. Panstvo, diskuze je snad vedena o tom, jaké pozitivní a jaké negativní efekty přináší zvyšování minimální mzdy. Já zastávám stanovisko, že jde o vyrážení klínu klínem s především volebním efektem bez dlouhodobějšího přínosu, na který doplatí ti nejdrobnější z podnikajících a celý efekt nakonec vymaže inflace právě zvýšením mzdového minima podpořená. Tudy cesta nevede!

  OdpovědětVymazat
 18. 13:08 výstižnější by bylo napsat "Tudy cesta ke zvýšení reálných mezd nevede"

  OdpovědětVymazat