Reklama

středa 30. srpna 2017

Za sedmi divy ruské techniky, aneb dobré ráno, pane Teffte! Řekněte nám o válce s Ruskem

Vladimír Franta
30.8.2017  Literárky


Jestliže Barack Obama před časem vylučoval útok USA na Rusko, současný US vyslanec v Rusku John Tefft na stanici „Echo Moskvy“ řekl, že nebýt západních sankcí, vstoupily by USA do války s Ruskem. 
Rusko je však země velkých kontrastů, nelze nic paušalizovat či si myslet, že Rusové jsou všehovšudy mužici z 19. století s vodkou v ruce. Abychom citovali spisovatele Ťutčeva: „Rozumem Rusko nepochopíte, metrem nezměříte. Rusko má zvláštní ráz, pochopíte, až v něj uvěříte.“ Uvěřit by měl pan Tefft, zejména, až se obeznámí se sedmi zázraky ruské techniky, které pro vás letem světem přinášíme.


1/ Vertikálně vzlétající „bezletištní“ nafukovací obojživelník Bartini VVA 14
 

Konstruktér Roberto Bartini. Kanál Rusko 24 tvrdí, že Bulgakovův Voland, profesor černé magie, byl inspirován psychofyzickým prototypem Bartiniho: hladce oholený, s jedním obočím povytaženým – prostě cizinec. Italský majetný šlechtic Bartini se zhlédl v SSSR, kam přesídlil roku 1923.

V SSSR působil jako letecký konstruktér, později málem podlehl stalinským čistkám. Měl však štěstí, byl internován na břehu říčky Jauzy v tzv. tupolevské „šarašce“, tajné Ústřední konstrukční kanceláři NKVD číslo 29. Propuštěn byl po válce a rehabilitován roku 1956. Za dobu své činnosti navrhl řadu neotřelých koncepčních řešení problémů, s nimiž se dobové letectví potýkalo. Projektoval dopravní, transportní i vojenská letadla, ať už šlo o hydroplány či tzv. ekranoplány.

Na počátku 70. let, ke konci kariéry, projektuje Bartini torpéda nesoucí stroj. Šlo o vojenskou zakázku letadla, majícího vyhledávat nepřátelské ponorky. Další vývoj zastavila až smrt konstruktéra v roce 1974. Jeho projekty si mezi sebe rozdělily konstrukční kanceláře, jak už to v životě bývá.

Nápady vizionáře Bartiniho se proto uplatnily v konstrukcích letadel typu Antonov, Tupolev, Berijev. Vertikálně vzlétající stíhač se v sovětské armádě objevil až díky OKB Jakovleva v zastoupení typu Jak-38 nebo Jak-141. VVA 14 vzlétal a přistával přece jen klasicky. Dodnes se mnozí obyvatelé Taganrogu mohou upamatovat na podivné letadlo, které bylo nad jejich městem kdysi zkoušeno.2/ Z titanu vyrobená rekordně rychlá atomová ponorka K-222 (K-162)Atomová ponorka druhé generace o dvou reaktorech měla označení „Ančar“ („Papa“ v kódu NATO) a byla určena ke stíhání a ničení úderných svazů těžkých letadlových lodí. Vývoj započal počátkem 60. let v CKB-16. Nyní je zařízení známé jako „Malachit“.

V roce 1969 už byl podvodní aparát v provozu: při váze 6 000 tun byla ponorka schopna vyvinout neuvěřitelných 44,7 uzlu, čili „létala“ oceánem rychlostí přes 80 km/h (dodnes rekordní rychlost). Byla fakticky rychlejší než všechna dobová torpéda, jimž by dokázala bezpečně uniknout. Představovala extrémně drahý projekt, proto byla neoficiálně nazývána „Zlatou rybkou“. Byla vyzbrojena desítkou křídlatých raket konstrukce Vladimíra Čeloměje P 70 „Ametist”. Ametisty bylo lze odpálit z pozice při plném ponoření, což bylo na svou dobu samo o sobě unikátní.

Svým zaobleným designem inspirovala pozdější projekty ponorek Sovětského svazu a Ruska. Plavidlo bylo celé postaveno z titanu svařeného v ochranné atmosféře argonu. Při rychlostech nad 35 uzlů námořníci slýchávali hluk, vyvolávaný silným hydrodynamickým proudem, resp. vodní turbulencí při obtékání ponorky. Z logických důvodů se nesahalo po krajní rychlosti. K-222 se potápěla do čtyřsetmetrové hloubky.

Plavidlo bylo postaveno s ohledem na ergonomiku užívání, disponovalo i saunou a titanovými záchody! Při rychlostech kolem 80 km/h se ve vodním prostředí ponorka chovala podobně jako letadlo za letu, na což se musel brát zřetel při jejím řízení.3/ Tupolev Tu-155 létající na kryogenní palivo – úspěch ruské aviatiky


Nápad postavit letadlo na plyn souvisel s ropnou krizí, která zachvátila svět v sedmdesátých letech. Dodávky benzínu či kerosinu byly ohroženy. Sovětská věda proto vsadila na implementaci tzv. vodíkové energetiky s uplatněním kryogenních technologií; vodík i zemní plyn se v nádržích stroje uchovávaly při extrémně nízkých teplotách. Navzdory sovětskému experimentu zůstává doposud letectví na zkapalněný plyn hudbou budoucnosti.

Letadlo OKB Tupoleva TU-155 vzniklo z modifikace TU-154 B. Vývoj „Tůčka“ na plyn umožnilo zejména nalezení perspektivního způsobu, jak vyrobit kapalný vodík. Východiskem se stala fotoelektrolýza vody, která učinila projekt jednak ekonomickým, zároveň se z cyklu výroby vodíku vyloučila fosilní paliva. Proces zaručoval ekologickou čistotu. Od věci není ani fakt, že Rusko disponuje větší zásobou plynu než ropy. Vodíková energetika se jevila jako významná alternativa k tehdejšímu stavu.

Tu-155 bylo poprvé testováno v dubnu roku 1988. Letoun se experimentálně využíval hlavně do rozpadu SSSR v roce 1991. Bylo na něm dosáhnuto 14 světových rekordů. Letadlo zvládlo i mezinárodní přelet Moskva – Bratislava – Nice – Moskva – Hannover, to znamená, že stroj bylo možné provozovat z běžných letišť. Tupolev se divákům připomněl na výstavě MAKS 2015.4/ Torpédo „Škval“ poráží zákony hydrodynamiky, využívaje k tomu principu kavitace
Superrychlé Torpédo (100 m/s) bylo vyvíjeno v letech šedesátých Oddělením hydrodynamiky CAGI – Centrálním aerodynamickým institutem. CAGI zjistil, že při rychlém pohybu tělesa ve vodě, je to voda, která nestačí obtékat pohybující se aparát. Kolem torpéda se vytváří jakási kaverna, resp. plynový obal. Díky tomuto efektu se výrazně snižuje odpor a tření. Rychlost takového torpéda předčí vše ostatní, co se pohybuje pod hladinou.

V SSSR studovali princip kavitace už ve 30. letech. Vědci se primárně snažili o zlepšení konstrukce listů lodních šroubů. Strategicky bylo důležité snížit jejich hlučnost. Výsledky studií posloužily Torpédu „Škval“. Tato „podvodní raketa“ je v přední části vybavena speciálním kavitátorem.

Kavitátor představuje jediné místo, kde dochází ke kontaktu torpéda s vodou. Třecí plocha je tak minimální. Zrodilo se bezprecedentně rychlé 2 700 kg vážící osmimetrové torpédo, které mohlo nést buď konvenční, nebo jadernou nálož. Námořnictvo Ruska (VMF) nasadilo „Škval“ do regulérní výzbroje v roce 1977. Akční rádius torpéda činí deset kilometrů. Kavitátory jsou od té doby vybaveny některé balistické rakety vystřelované z ruských ponorek.5/ Těžký Ekranoplán KM: stometrové pětisettunové monstrum nad vlnami Kaspického moře


Gigantický létající aparát poháněný tandemy proudových motorů, prototyp dalších rozličných modifikací zejména velkých ekranoplánů, procházel ostrými zkouškami v šedesátých letech. Hybridní plavidlo označované jako KM, bylo jakýmsi „mezičlánkem“ mezi lodí a obřím letadlem. Dokázalo se pohybovat rychlostí až 500 km/h. Význam daného konstrukčního řešení tkvěl v tom, že umožňoval promptní transport většího počtu personálu, vojáků, technik atd., aniž by byl zpozorován radary té doby. Těleso vyvíjelo nezvykle velkou rychlost pro lodě, díky vytrvalosti překonávalo slušné vzdálenosti do půldruhého tisíce kilometrů. Pro tento účel dopravy nebylo třeba žádných letišť ani specifického pozemního vybavení. V roli transportně-výsadkového typu se zaskvěl středně těžký ekranoplán A-90 „Orljonok“ jenž přestal být používán teprve roku 1993. Menší bratříček „Kaspického monstra“ uměl na podvozku vyjíždět na souš, jakož i překonávat minová pole.

Ekranoplán A-90 Orljonok

Ekranoplány byly výslednicí práce konstrukčního byra Rostislava Aleksejeva (ruský pravopis); měly využívat zvláštního přízemního efektu a pohybovat se velkou rychlostí jak nad vodou, tak nad pevným povrchem. Pro start a přistání sloužila vodní hladina, pro samotný let specifický „vzduchový polštář“.

Cože je to onen přízemní efekt (“ekran”)? Možná jste se jako děti bavili tím, že jste foukli pod list papíru spočívající na hladkém stole. Pokud byl váš pokus úspěšný, papír se nadnesl a klouzavým pohybem povrch stolu hravě přeletěl. Efektu využil Aleksejev; své první ekranoplány testoval v Čkalovsku poblíž Nižního Novgorodu, výrobcem byl závod „Volga“. Některé modifikace byly vybaveny protilodními reaktivními střelami, viz raketový koráb-ekranoplán „Luň“. Nebo odkazujeme na práci Borise Jurjeva a jeho práci z roku 1923: „Vliv povrchu země na vztlak křídla“. Dodáme, že konstrukce některých ekranoplánů umožňuje nejen glisádu nad povrchem moře, ale i let na způsob letadla. Těmto ekranoplánům se říká „ekranolety“. V současném Rusku se vyvíjejí ekranoplány pro komerční využití a jedná se o nízkokapacitní stroje.6/ Vojevoda R-36M2 „Vojevoda“ (SS – 18 „Satan“) – mezikontinentální apokalyptický posel zkázy konstruktéra Michaila Jangela

Start "Vojevody"

Dle Guinessovy knihy rekordů – doposud historicky největší a nejtěžší strategická mezikontinentální nukleární dvojstupňová balistická raketa na světě, odpalovaná minometným způsobem ze statických pozemních sil v okamžiku startu (vlastní motory se spouští ve výšce 20 metrů nad zemí). Dosah R šestatřicítky činí až 16 000 km. Raketa může být vybavena kazetovou hlavicí o deseti blocích (MIRV) a dalšími lehkými i těžkými klamnými cíli. Její termojaderná síla v případě použití jaderného monobloku dosahuje síly až 25 megatun; „Vojevoda“ je 1 660krát silnější nežli americká bomba z Hirošimy, jejíž síla byla 0,015 megatuny.

Dvousettunová machina váží tolik, kolik americká socha svobody. Je to zbraň „zúčtování“, jež byla vyvíjena a vzata do výzbroje armády v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století v odpověď na dislokaci Západem raket Titan 2, Minuteman 3 či Polaris. Politikus.ru, stejně jako noviny „Vzgljad“ tvrdí, že pokud by se provedl útok na nepřítele hromadnou salvou jediné divize těchto raket „Vojevoda“, celkový destruktivní účinek by předčil apokalypsu z Hirošimy přibližně 13 000krát. To znamená, že úspěšná ostrá střelba 8 -10 raketami „Vojevoda“ vyřadí 80 % průmyslu USA. Jediná raketa je v zásadě schopna vymazat 3 americké státy o rozloze Marylandu, Rhode Islandu nebo Vermontu. Je schopna ničit i dobře opevněná operační centra nepřátelských armád hluboko pod zemí.

Rozhodnutí o vývoji padlo na zasedání Rady ministrů SSSR roku 1962, v té době Sovětský svaz šestinásobně zaostával za USA v počtu balistických raket. Disponoval 17krát menším počtem nukleárních hlavic. Unikátnost rakety „Vojevoda“ tkví ve faktu, že je natankována agresivním kapalným palivem, a přesto je její čas operační služby počítán na celá desetiletí!

„Vojevoda“ je schopen startu i za situace propuknuvšího jaderného konfliktu, autonomní systémy mají vysoký práh tolerance k (neutronovému) záření. TV Zvezda informuje, že Rusko je vybaveno 74 takovými raketami, jiné zdroje uvádějí 46 střel – takový má být stav k roku 2016. Rakety „Vojevodova“, které byly vyřazeny z aktivní služby, prošly konverzí pro civilní účely: upravené raketové nosiče vynáší na orbitu komerční satelity a jsou známy pod označením „Dněpr“. V souvislosti se zostřující se situací ve světě, ruská armáda hodlá v roce 2018 začít nahrazovat „Vojevodu“ nástupnickou raketu se zdokonalenými charakteristikami.


7/ Křídlaté rakety Kalibr – „ruský Tomahawk“


Ruská federace v poslední době demonstrovala schopnost odpalovat křídlaté rakety jak ze svých strategických bombardérů, tak ze šachet tichých ponorek, jako je Rostov na Donu. Tyto křídlaté rakety Kalibr byly úspěšně bojově nasazeny proti teroristickému Islámskému státu.

Kalibry jsou vybaveny umělou inteligencí. Dokážou kopírovat terén, komunikovat mezi sebou navzájem a střídat se ve vedení celé skupiny vypálených střel proti nepříteli. Přitom výška jejich letu je až o deset metrů níže než hladina, v níž létají americké Tomahawky. To činí z Kalibrů jen velmi těžko zachytitelné cíle nepřátelskými radarovými stanicemi. Vysoce přesné Kalibry lze odpalovat i z menších lodí, přesto s přesností snajpra na vzdálenost až 3 000 kilometrů.

Jenom z Kaspického moře jsou Rusové schopni ostřelovat objekty v Asii, severní Africe i Evropě. Kalibry lze vystřelovat z kontejnerů nákladních vlaků, z palub nákladních lodí… Po introdukci raket Kalibr začalo být více jasné v praxi, co znamená plán Kremlu, reagovat na americké zbrojení „asymetricky“. Není důležité mít více zbraní, než kolik mají Američané. Pro současnou Ruskou federaci je klíčovým slovem „high-tech“: preciznost, účinnost, efektivita při rozumných investicích do vojensko-průmyslového komplexu.

Další typ Kalibru

Moderní ruské systémy typu Kalibr v kombinaci se sofistikovanými prostředky PVO S-400 (500), moderními systémy radioelektronického boje (např. Krasucha 4) a dalšími zbraněmi, jejichž výčet uzavírají strategické jaderné zbraně, činí z Ruska stát, proti němuž nelze vést dosavadní typy válek. To by si měl uvědomit John Tefft, americký vyslanec v Rusku, který nedávno otevřeně řekl, že nebýt západních sankcí, musely by USA vstoupit do války s Ruskou federací.

- - -

45 komentářů :

 1. Úžasné zázraky.
  A přitom průměrná mzda Rusů je 39355 (14.600Kč)
  https://tradingeconomics.com/russia/wages

  minimální mzda 7.500 rubů (2800_Kč)
  https://tradingeconomics.com/russia/minimum-wages

  Průměrný důchod cca 13.000 rublů (4800Kč)

  A to maj obří příjmy z ropy, plynu a dalších surovin.
  Něco tady nehraje, někdo nás tahá za nos.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty si nedáš chvilku pokoj, ty starý nenávistný, žlučovitý, nemocný přemřelo?

   Smazat
  2. Víte, člověče z 18,39 - ona výše mzdy není všechno, důležité je, co si za to koupí, a navíc - on ten konzum a touha hrabat víc a víc a víc je pro lidi devastující, ono ke štěstí a spokojenému životu stačí málo. A svoboda a mít rád svou zem - to jsou hodnoty, které žádnými prachy nelze vyvážit. Ty plné krámy západního humusu, co by tam nežral ani pes - to vás jako uchvacuje? Já tedy radši budu mít menší platy, ale svobodu, potravinovou soběstačnost a zpátky suverenitu naší země. ono totiž, chytráku, pod diktátem EU tu brzy budou platy v podobných číslech - jenže v korunách, protože my jsme přeci kolonie, montovna, blbí Slované nemající na nic nárok ... tak to je a bude s EU. Proto je třeba u tohoto spolku ven a už dnes bylo pozdě!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  3. 19,02 - s fakty problém nemám, ale s hulváty jako vy v diskuzích tedy ano, a veliký.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Teba tahaju za nos, to mas pravdu tchore...

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. K 18.39, nezlobte se, ale toto je jen jednoduchá a zbytečná glosa žáka 1.třídy ZŠ, který již umí trochu "surfovat", avšak jenom tak cyk a maximálně ještě cak,tudíž pouze vbrané a jednostraně zaměřené pasáže o někom,něčem. Karel z Plzně

   Smazat
  8. Přepočet, je přepočet, kurz je smyšlený, jde o to co si za ty peníze koupí:)

   Smazat
  9. Pro 18:39: Vubec nezalezi na tom kolik penez, popripade jinych pozitku Rus dostane. Bude za kazdych okolnosti branit sebe, svou cest a svou vlast (cili sve deti) at to stoji co to stoji, a klidne polozi treba i vlastni zivot. V tom je rozdil mezi nami a Ruskem. A proto jsou taky vsechny sankce jenom tradicne pitoma show tzv. "Zapadu".

   Smazat
  10. Promiňte přátelé, ale urážejícího anonyma jsem vymazal.

   Smazat
  11. Můžete mi prosím vysvětlit, co má průměrná mzda občanů kapitalistického Ruska v roce 2017 co dělat s technologiemi socialistického SSSR mezi lety 1960-1980? Vyvrací to snad v článku uvedené skutečnosti? Nebo co jste vlastně zatoužil světu sdělit? Děkuji za vysvětlení.
   Jinak vám samozřejmě věřím vaši upřímnou starost o blahobyt Rusů a nijak mě nepřekvapí, pokud jim, jak jen to jde, osobně přispíváte ze svého kapesného od tatínka a maminky. Také přeji Rusům jen to nejlepší, i když tak jako vy bych za ně asi nedýchal. Je to však na dobré cestě, jak vyplývá mimo jiné z toho, když si rozklikneme třeba zmiňovaný vývoj průměrných mezd. Od ukončení Jelcinovského trdlování podle not Západu se průměrné mzdy více než zdvacetinásobily a stejně tak výrazně vzrostly i ostatní ukazatele. Myslím si, že můžeme být oba klidní.

   Smazat
  12. To 18:39:
   • www.epshark.cz/clanek/114/rozpada-se-amerika
   • www.novarepublika.cz/2017/03/politicke-skoleni-muzstva-ve-finsku-jak.html#more
   • www.novarepublika.cz/2017/03/michael-snyder-11-otresnych-skutecnosti.html#more
   • www.skrytapravda.cz/zahranicni/546-amerika-v-plamenech-provalcila-bohatsvi-a-stal-se-z-ni-zebrak-trump-je-posledni-nadeje
   • USA mají 18 spravodajských agentur
   • USA jsou v počtu dětí žijících v nouzi hned třetí v pořadí ve vyspělých státech (Mexiko, Turecko, USA). Každé páté dítě v USA žije v chudobě
   • V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku
   • 40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč)
   • 28% Amíků nemá žádné úspory
   • V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance
   • 22,5% Amíků je negramotných
   • Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%
   • Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů
   • Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč)
   • 62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost
   • 85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety
   • V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě
   • Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší
   • V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá
   • 20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001
   • Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x
   • Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace
   • V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje jen na 55,1%
   • Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace
   • Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců
   • Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety
   • Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%
   • Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč)
   • Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty
   • Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou
   • 25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů
   • Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků
   • V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční
   • Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudé“
   • V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“
   • 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách

   Smazat
  13. Jasně ty Dvořákova píčo. Hlavně že jsi svýho stejně debilního kámoše 18:51, který s urážením začal, nesmazal.

   Smazat
  14. JK

   Tak mzdy se zdvacetinásobily od dob Jelcina? No taky cena ropy, hlavní příjem ruského rozpočtu, se zdesetinásobila, na čemž má Putin zásluhu NULA a maj tam inflaci cca 10% ročně, hlupáku.

   A co má dělat průměrná mzda se sovětskými technologiemi? Toužil jsem sdělit, že buď má průměrný Rus z těch technologiií velké hovno, nebo ty technologie stojí za hovno. Jiné vysvětlení není.

   Smazat
  15. Ad 23:47 - Vysvětlil jste to tak razantně, že panu JK je zcela zřejmé, že nevíte, jaké plkáte nesmysly.

   Smazat
  16. Tak nám tady ještě napiš, za kolik se dá v Rusku koupit máslo a kolik lidí přežívá na potravinových lístkách :-)))...vzpamatuj se blbíku..porovnáváš neporovnatelný!

   Smazat
  17. Anonymní 23:47
   Vypadá to, že se mýlíte, vy náš malý mudrlante. Jste si jist, že ropa se někdy, dokonce snad v uplynulých 17 letech, prodávala za 400 USD/barel, a nebo vám moc nejde malá násobilka? Podle mně dostupných informací(http://www.macrotrends.net/1369/crude-oil-price-history-chart) se cena ropy vyšplhala poměrně krátce nad 100 USD, přičemž od roku 2014 spadla na současných necelých 50 USD. To mi věru nepřijde jako desetinásobek čtyřiceti... Když si otevřete ostatní hospodářské ukazatele(malý znak "+"), tak tam je uvedena po krátkém zvýšení současná inflace 3,9%, nikoli 10%. A to navzdory enormním snahám USA a jejich poskoků škodit jak jen to jde.
   Na cenu ropy asi Putin valný vliv mít nebude, ale je skutečností a opravdu není za co se stydět, že Rusko ropu a prakticky veškeré surovinové zdroje má v míře vrchovaté a zcela logicky je využívá. Chtěl byste jim to zakázat a po vzoru naší milé Balkánské řeznice Albrightové je o ně připravit? Nebo jim nařídit zplundrovat je za 2 generace a pak čumět do vyhaslých kamen a prázdných talířů, nebo se rozhlížet kdo ještě má a jak mu je ukrást? Takových je hodně, zvláště tam, kde už prožrali své zdroje na staletí dopředu. Ale vzhledem k uvedeným a zvláště neuvedeným prostředkům Rusů k eliminaci loupeživých nájezdníků to asi nebudete mít zrovna lehké.
   Jak se vám podařilo utrpět dojem, že zrovna výše uvedené technologie "hloupých ruských mužiků" jsou určeny k růstu blahobytu Rusů? To by snad ani blbého nenapadlo. Že by mezikontinentální raketa Satan měla sloužit k přepravě banánů z Jižní Ameriky na Sibiř, nebo torpédo k individuální přepravě 360km rychlostí mezi městy na březích Bajkalu? No, nevím, nevím... Každopádně přijde mi to jako velice svérázná představa. Já si však myslím, že pokud už to mermomocí chcete vztahovat k životu obyčejných Rusů, na nichž vám tak moc zcela uvěřitelně záleží(pochlubte se, kolik jim z kapesného posíláte), asi přispěly k zamezení snah loupeživých států na ukrácení jejich životů a vyrabování jejich země. Na tom se můžeme shodnout.

   Smazat
  18. Díky JK za kultivovanou a slušnou odpověď. NA blbce se musí s vtipem a fakty. Ještě jendou díky. Leo

   Smazat
  19. JK:

   Ropa byla při bankrotu Ruska v roce 1998 (před Putinem) za 10 dolarů za barel. V roce 2008 už přes 140, do roku 2014 za průměrně 110. tak kdo tu neumí počítat?
   Ano, poslední 3 roky je ropa za cca 50 a Rusko má také velké problémy.

   https://tradingeconomics.com/commodity/crude-oil
   (potřeba kliknout na "all")

   Putin je asi takový ekonomický génius a udělal takový ekonomický zázrak asi jako přiblblí princové v Saudské arábii.

   Inflace v Rusku? Za celou dobu vlády Putina se pohybovala v rozmezí 5 až 20%. Tady máte srovnání s ČR.
   https://goo.gl/PLUHcJ

   A ano, nic moc život průměrných rusů je mi úplně u prdele. Vadí mi však neustálé adorování ruského režimu lidmi jako vy, hanění naší země a dávání nám Ruska za příklad hodný následování.

   Smazat
  20. 9:21 - jaký je veřejný dluh Ruska? jak jsou v Rusku zadluženy rodiny? Jaké byly dluhy za minulého režimu? Není náhodou rozdíl, mezi naší "krásnou, demokratickou, svobodnou a bohatou" zemí a Ruskem právě jen v dluhu,který je jen převlečenou státní a individuální nesvobodou? Byť krásnou. Leo

   Smazat
  21. Anonymní 9:21
   Vidím že máte problémy vedle počtů i s orientací v čase. Bavíme se o prudkém růstu mezd od převzetí prezidenství Vladimírem Putinem, nikoli o časech předvádění teatrálních čísel "velkého demokrata" a oblíbence USA Borise Jelcina. Nicméně i bez toho vám to kulhá na všechny zbývající končetiny. Zjevně vycházíte z odlišných dat, což v dnešní době kamuflování není až tak neobvyklé, ale ač se o spekulativní trhy s ropou nezajímám, už tuším proč. Vaše údaje se netýkají středních světových cen, ale cen americké ropy USOIL. Což sice má vliv na světové ceny, ale není určující, že? Nicméně ani několikaměsíční období roku 1998, i kdyby spadla cena celosvětově na vašich 10 USD, nelze jistě brát za období definující vývoj hospodářství. Nemluvě o tom, že zřejmě jako u plynu(jenž je stejně významným vývozním artiklem Ruska), se dodávky ropy řídí smlouvami uzavíranými na roky dopředu. Totéž platí i o dalších vašich stébel, jichž se snažíte chytat, různé špičky jako to TŘÍMĚSÍČNÍ období cen ropy kolem 140 USD, následované prudkým propadem na 50 USD atd. Takže nemůžete se divit, že mi vaše zvláštní počty nevycházejí.
   Ale to není vše. Jsem velice zvědav jakým krkolomným způsobem se zase pokusíte přemalovat kruh na krychli v kognitivní disonanci, kdy ceny ropy se pohybují nahoru a dolu, od roku 2014 dokonce setrvale významně klesají, ale ruské mzdy NEUSTÁLE rostou. To přeci není ve vašich myšlenkových schématech možné. Co s tím?

   Opravdu se projevují velké ruské problémy tím, že stabilně rostou mzdy, snižuje se inflace, skupují zlato, zvyšují jeho zásoby a představte si, před pár dny dokonce splatili poslední regulovaný dluh z dob SSSR. No není vám to všechno aspoň trošičku divné, když už to nemůže rozbourat bublinu vašeho mediálně prefabrikovaného světa?

   Vidíte, já jsem opravdu z vaší až dojemné starostlivosti o život obyčejných Rusů logicky nabyl dojem, že byste za ně doslova dýchal. To jste mě překvapil a už vůbec nerozumím vaší nutkavé potřebě starat se o život Rusů.
   Nevím kde spatřujete jaké mé adorování Ruska, pouze uvádím fakta která jsou v rozporu s vašimi názory, potažmo režimní propagandou. Ostatně Rusko je dnes kapitalistický stát, jenž má význam zejména v tom, že Ruská oligarchie si nesedla se Západní oligarchií, oproti té západní jí byl zkrácen řetěz a vymezeny mantinely a USA přitom nemají na to ovládnout Rusko silou. Možná Západ i dotlačí Rusko až k příklonu k socialismu, z jehož éry ostatně Rusko technologicky dosud čerpá, což by byl příjemný vedlejší efekt, že? Tak třeba se dočkáme obnovení cesty k evoluci lidstva.
   Každopádně kdo nemá narušené smysly nemůže nevidět ty rozpory mezi ověřitelnými fakty a vaší virtuální realitou převzatou z masmédií a vyfutrovanou emocemi na úkor rozumu.

   P.S. Vidím a přijímám s povděkem, že se umíte vyjadřovat i poměrně kultivovaně. Tak ať vám to vydrží, ty vulgarity a osobní útoky vašemu už tak slabému argumentačnímu výkonu opravdu moc nepřidají.

   Smazat
 2. John Tefft, tak to je teda skutečný diplomat, jak vyšije. Je evidentní, že drzost velké části amerikánů je opravdu pověstná, ato jak díky velikosti země, tak také díky jejich veliké "skromnosti" a naopak zbabělosti zemí ostatních.Tyto země buď USA přímo drží tašky nebo alespoň huby.
  A teď tento "diplomat" takto mluví i s druhou největší jadernou mocností světa,buď je duševně mimo anebo jako obvykle,dle většiny nejvyšších evropských dekadentních elit, nemá děti! Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Má megaego a byl od narození vychováván v tom, že SSA (pro neznalé jde o USA, neb ta jejich mezinárodní zkratka už mi taky pije krev) jsou nadlidi, vyvolení vládnout a poroučet světu, že jsou nelepší, nejkrásnější, nejsilnější a nejdokonalejší a ostatní jen nuly a póvl a podle toho se také chová. Diplomat jak vyšitý!!! Je to humus a ostuda SSA!!!

   Smazat
 3. Ak sa RF da na cestu kapitalismu,skoncili!Bud budu zit slobodni,nezavisli,alebo porobeni, so stratou ruskeho srdca a stanu sa handrou sveta...
  Inak,takto premyslaju v juesej-ak by neboli sankcie,musela.by byt vojna.Treba znicit kongres,
  lebo znicia nas!

  OdpovědětSmazat
 4. Kdyby těchto zbraní nebylo, válka v Evropě by byla už dávno . .

  OdpovědětSmazat
 5. Rus není žádný hlupák. Dokáže na rozdíl od Germánů a Anglů a dalších národů při práci přemýšlet a improvizovat, tak jako všichni Slované. Neexistuje překážka, aby se nedala překonat. Ruské zbraňové systémy jsou jednoduché na ovládání a taky jednoduché konstrukce. Proto jsou podstatně levnější než "Západní" zbraňové systémy a navíc jsou dnes již i přesnější. Toto všechno "Západní státy " dobře vědí a proto žádnou válku proti Rusku nezačnou, protože také vědí, že by dostali na prdel. Co se týká vyslance Johna Teffta, tak ten měl být již buď odvolán, nebo zavřený. Na takové výroky si nesmí dovolit ani pomyslet, natož je vyslovit.

  OdpovědětSmazat
 6. Odlehčím diskusi. Kdysi se ptali Einsteina jakými zbraněmi se povede třetí světová válka. Odpověděl, že neví, ale že ví. jakými zbraněmi se povede ta čtvrtá. Budou to kyje, oštěpy, luky a šípy.

  OdpovědětSmazat
 7. Rusové taky pošilhávali po západních pozládcích. Díky játrům Jelcina včas prohlédli.Kožený i v Rusku chtěl pokrást tak jako v Čechách,ale se mu nevedlo, Rusko včas podniky kde se to trochu dalo, stáhli zpět a Koženého věřitelé sami nakopali do prdele. U nás žid zvaný venca flaška ale tudo dobu překonal.Proto je rozkradeno daleko víc. A krade se ve stejných intencí, jenom Babiš se ujal zakroutit kohoutkama toku peněz do kapes Kalousků no a je tady válka.Krabici s vínem se mu nepodařilo doručit tak následuje zprofanovaná policie.
  lada

  OdpovědětSmazat
 8. Rusko mělo vždy skvělé zbraně jak na ně fašouni zaútočily tak se pak moc divily z nasazení tanků T34 a Kv1. V dnešní době mají určitě ničivější zbraně o kterých se nic neví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano mame, muzete zatocit s pocasim tak, ze se zmeni invertnost Zemekoule. Bohuzel je to tak silna zbran, ze to postihne vsechny.

   Smazat
 9. Strčte si své zbraně do prdele, rusáci. Kde máte léky, osobní auta, procesory, notebooky, smartphony,...?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oslíku, který svět vyrábí všechno? Mimochodem, léky vyrábí.

   Smazat
  2. No vida, nenávistný Jamboree 23:35 se nám pokusil vyjmenovat technologie, kterými protiprávně odposlouchává občany této země a ani se nedivím tomu, že těmi "léky" vyráběnými potomky IG Farben ročně otráví stovky tisíc Američanů.

   Smazat
  3. V Rusku je víc montoven aut než u nás, mám na mysli typů či značek. Procesory vyrábí sami svoje, především pro armádu a státní správu, aby měli jistotu, že jim tam "západní partneři" nestrkají nějaké štěnice. Příště si to líp nastuduj, Smartfoune.

   Smazat
  4. Mame vlastni mobil - Yotaphone 2

   auta GAZ, VAZ, MAZ, KRAZ, PAZ a dalsi

   Ve vojenske technice mame vlastni chipy, vlastni GPS (glonass)

   Lekum preferujeme narodni metody leceni (aniz bychom rovnou brali antibiotika, jako tad v CR pri prvnim nachlazeni doktor da rovnou antibiotika).

   Notebook ale asi nemame, no vidite, diky za tip!

   Smazat
 10. Nepíšu nic o výrobě a montovnách, blbečci. Píšu o vývoji celosvětově konkurenceschopných výrobků.

  A ty, ty hňupe 2:36, na to že jsi odposlouchávaný, se tu dost rozkřikuješ. Buď nemáš pud sebezáchovy, nebo jsi hrdina a nebo nejpravděpodobněji si pitomeček který těm svým blábolům sám nevěří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové, ty nadávající nedovzdělané hovado, vyrábí investiční celky (to co západní konkurance u nás zničila jako první), vyrábí nákladní auta, vagony i lokomotivy, jejich těžký průmysl má své pevné místo ve světě. kamazy vyhrávají rallye nákladních vozů, mají špičkové zbraně, kterými se vyzbrojuje nejen Indie, ale i mnoho arabských a latinskoamerických zemí ... prostě je toho až až, ty idiotský Smartphone!

   Smazat
  2. Měli by toho blba 9:50 vrátit do montovny a trochu mu opravit hlavu a vložit nový SW s vychováním. Jinak je napřesdržku, Smartfóóón.

   Smazat
  3. Ale i ten smartphone mame, akorat ten havloid o tom nevi - Yotaphone 2. Kdyz date do google, hned prvni video a komentar: "The Yotaphone 2 is one of the most unique smartphones ever made, and features a rear E-Ink display! Check ..."

   Smazat
 11. 10,07
  Tomu jelitu eurohovnotnýmu nepomůže ani svěcená voda!!!!!
  Je blbej od výskytu:-)

  OdpovědětSmazat
 12. Celý svět by měl postupovat takto. Ať kdekoliv na světě USA vyvolají válku, měla by být přenesena na území USA. Ať obyvatelé Ameriky poznají válku zblízka, když tak rádi válčí. A roztřískat jim co nejvíce měst a továren, tak jako to dělají oni už od doby 2. sv. války.

  OdpovědětSmazat
 13. Můj kamarád byl letos v Rusku... Před lety tam pracoval. Znal to tam dobře. Vrátil se s očima navrch hlavy! Pokroky jak hrom! Mají lepší zboží než u nás... od lidí pro lidi... žádný šmejd nablýskaný... lidi se prý mají dobře, mají rádi Putina, mají rádi svoji zem.
  ----------------------
  A: Zrychtovali asijské nájezdníky.
  Zrychtovali Poláky, vytřeli podlahu se Švédy, Turky.
  Na hlavu porazili Napoleona.
  Zadnici si vytřeli s celou Třetí říší.
  I s Američany vyběhnou!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.