Reklama

.

.

čtvrtek 17. srpna 2017

Západ je ve slepé uličce: Jak elity USA a Evropy ztrácejí podporu veřejnosti

Rostislav Iščenko
17. 8. 2017     zdroj
Anthony Scaramucci, který pracoval pouze několik dnů na postu ředitele pro komunikace ve správě Bílého domu, řekl v rozhovoru s ABC, že ve Washingtonu a dokonce v samotné prezidentské administrativě existuje "spiknutí proti Trumpovi", který není podle názoru Scaramucciho "zástupcem tradičních politických elit", proto jej chtějí sesadit. Absence vnitřního řešení problémů vedla Západ vždy cestou vnější agrese a napětí se zavčas odstraňovalo. Dnes je tato možnost blokována ruskou a čínskou vojenskou silou, která rychle obrůstá dodatečnými aliancemi. Západ se ocitnul ve slepé uličce.

Je možné, že Scaramucci je jen pohoršen: tytéž politické elity v krátké době (méně než za dva týdny) podrazily i jeho samotného, když jej náhle odvolaly. Avšak vůbec nevěnovat pozornost jeho slovům není možné. Skutečnost, že proti Trumpovi je vedena aktivní cílená kampaň nejen za účasti v prezidentských volbách poražených demokratů, ale i jeho spolustraníků republikánů, je zřejmá. Skutečnost, že minimálním programem politických elit, které vystupují proti Trumpovi, je nepřipuštění jeho zvolení na druhé funkční období a blokování jím vytyčených změn v americké domácí a zahraniční politice, že maximálním programem je předčasné odvolání prezidenta, také není žádným tajemstvím.

A Scaramucci není ostatně jedinou obětí Trumpova týmu. V únoru byl propuštěn za pouhé setkání s velvyslancem Ruska poradce prezidenta pro národní bezpečnost Michael Flinn. Trump je cíleně připravován o ty členy administrativy, s jejichž osobní oddaností by mohl počítat a kteří sdílejí jeho názory na potřebu strategického politického manévrování.

Odpůrci Trumpa dosáhli hmatatelných úspěchů. 13.srpna se aktualizovalo minimum ratingu prezidenta dosažením 34%. Nepokoje v Charlottesville hrozí, že se přenesou na celý Jih a přinesou prezidentovi další citelný úder. Ale tentokrát Trump riskuje ztrátu podpory pravých konzervativních vrstev bílé populace, které tvoří jádro jeho voličů, ale nezískává nic na oplátku.

Nejen Trump však lavinovitě ztrácí rating. Podobná situace je u chráněnce globalistů - francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v úterý 15. srpna zaznamenal 100 dní na postu prezidenta. Rating Macrona klesl na 36% (níže, než měl za stejné období jeho předchůdce Francois Hollande - velmi nepopulární politik).

Z jeho kabinetu také odstupují ministři (Francois Bayrou, ministr spravedlnosti, působil ve funkci o něco více než jeden měsíc). Leví jsou nespokojeni s utlumováním sociálních programů, praví jsou pobouřeni rezignací šéfa generálního štábu, který protestuje proti snížení rozpočtu na obranu.

A před Trumpem a Makronem se stejně náhle a prudce sesunul rating britské premiérky Theresy Mayové. 11 měsíců po vítězství ve volbách přišla konzervativní strana podle výsledků v bezděčně vypsaných volbách Mayovou 9.června o většinu v parlamentu. Pozice premiérky se zakolísala a také jí hrozí odvolání.

Tři různí politici, kteří se různým způsobem dostali k moci (někoho navrhovaly aktuální politické elity, někoho alternativní). A všichni ve zrychleném tempu absolvovali přibližně stejnou cestu od vysoké popularity k vnitropolitické krizi, během níž se ukazuje, že spoléhání se na síly, které byly schopné přivést daného politika k moci, není dostačující pro jeho udržení se, že politika kompromisů jen oslabuje pozice a vede k marginalizace včerejší "naděje národa".

Pokud ve třech předních západních zemích probíhají totožné procesy, máme plné právo je rozšířit na celý západní politický model. Tím spíš, že v září jsou volby v Německu a u Merkelové také není vše v pořádku: je šance, že si zachová kancléřství, ale ne skutečnost, že autorita německé "matičky" bude stejně tak absolutní a že řešení budou přijímána společností a elitou stejně tak bez výhrad, jako tomu bylo v prvních třech obdobích.

Co spojuje všechny tyto případy?
I ve Velké Británii, i v USA, i ve Francii došlo k rozštěpení elit. Němci se zatím drží, ale jejich elity začínají rozbíjet rozpory. V některých případech (Francie) se elitním skupinám, které kontrolují moc, podařilo protlačit na prezidentský post svého člověka. V jiných případech (Trump) získal převahu představitel alternativních elitních skupin. A nakonec Theresa Mayová byla pokusem o kompromis mezi tradičními a alternativními elitami. Ale úkol dosáhnout kompromisu uvnitř země byl před každým z těchto politiků. A všichni propadli.

Západ ztratil politickou flexibilitu a možnost přizpůsobit politický systém novým podmínkám. Ti, kteří nechápou, jak a proč padla v roce 1917 monarchie Romanovců, následně i Rusko, jak se mohla tehdejší zcela kvalifikovaná ruská elita chovat tak sebevražedným způsobem, se mohou podívat na dnešní Západ. Krize starého systému na pozadí nedostatku zdrojů neponechává elitám prostor pro kompromisy. Probíhá boj za vzájemné zničení, přičemž se eskaluje, skupiny elit, které stojí proti sobě, postupně do něj začínají zapojovat lidové masy a ztrácejí kontrolu nad událostmi. Lidi je jednoduché dostat do ulic, ale je velmi obtížné je pak poslat domů.

Absence vnitřního řešení problémů vedla Západ vždy cestou vnější agrese a napětí se zavčas odstraňovalo. Dnes je tato možnost blokována ruskou a čínskou vojenskou silou, která rychle obrůstá dodatečnými aliancemi.

Západ se ocitnul ve slepé uličce.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

38 komentářů :

 1. Nesouhlasím s tím, že západ je ve slepé uličce. CELÝ SVÉT JE VE SLEPÉ ULIČCE.Je to problém celého světa, který nelze řešit žádným dílčím způsobem. Jiná věc je kdo to způsobil, ale řešit to musí chtít všichni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Západ je bohužel ve slepé uličce( a ČR s ním) a to naprosto. Příští století bude jednoznačně patřit Asii a to především Číně.

   Vymazat
  2. Kapitalismus (a imperialismus) je v posledním tažení na západě! Čeká ho jen rozpad. Hrobařem se zejména stala jeho vykořisťovatelská podstata, pseudodemokracie a absence dalšího vývoje! Již nemá lidem co nabídnout, jenom svůj zapšklý konec!

   Vymazat
  3. 19:50 jo stoleti, ty jsi optimista
   Behem dekady potecou potoky krve
   Marat

   Vymazat
  4. Rostislav Iščenko - ako vždy inteligentný a skvelý !

   Vymazat
  5. Ano již jsem to psal že od 2.8. se požíráme. Příroda se nestačí regenerovat a stoupající spotřeba to urychluje. Honolulu napsal že je stále pro všechny toho dost ale on je odborník na antiku, takže je to jinak. již od počátků svých příspěvků jsem psal MOUDRÝ ČLOVĚK HLEDÍ OMEZOVAT SVÉ POTŘEBY A HLUPÁK NEMÁ NIKDY DOST.

   Vymazat
  6. Od kdy končí slepá ulička ústy?
   KR

   Vymazat
 2. Západ se stará o homouše a lesby a pořádá pro ně velkolepé průvody které každým rokem bobtnají na síle a v letošním roce se v Praze zúčastnilo tohoto šílenství s holými zadky 80 tisícovek nenormálů. V Německu se starají o to, že ženy musí mít na záchodech pisoáry. Ze všech stran neustále slyšíme jak migranti nás obohacují a Evropa dělá vše pro to aby jich dostala na kontinent co nejvíc. Neustále nám říkají z Evropské unie, že si na teroristické útoky ze strany arabů a islamistů musíme zvyknout protože to je normální. Západ se rozkládá hlavně zevnitř a řídí to elity Evropské unie. Pokud se lidé Evropy nechají těmito elitami zblbnout a zničit je to jejich věc. Ale co je jisté, není proti tomu obrana. Proti blbosti nikdy není žádná obrana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podnětný návrh do prdlamentu evropské uhnije - ženy by měly mít na WC místo pisoáru žlábek.

   Vymazat
  2. Anonymní18. srpna 2017 0:23
   „ - ženy by měly mít na WC místo pisoáru žlábek.“
   A za ním poasfaltovanou zeď. S tím museli ve venkovských hospodách, muži vystačit hezkých pár desítek let. Tak ať si to také užijou, úchylačky.

   Vymazat
 3. nikdo už nechce ty šmuky ani vidět. ani u nás

  OdpovědětVymazat
 4. Neocon's & Globaliste & NWO se nikdy nesmirili s tim, ze Trump vyhral volby !
  Nikdy se nesmirili s tim, ze Trump chtel spolupracovat s Ruskem ekonomicky, ze nedemonizoval Rusko a chtel s Ruskem mir !

  A Trump ve sve snaze o sjednoceni zeme, rozestvane lidmi jako je Soros dela tu sjenou chybu, jako delali Romanovci 1917.
  Ustupuje , ustupuje a manevruje a stejne ho boj, ktery je denne intenzivnejsi nemine !

  INTRIKA a umele vyvolana rvacka v Charottesville byla namirena proti Trumpovi a neda se ji uprit rafinovana
  inteligence...

  Ted Amerika proziva to, co Rim v roce 410 A.D..
  Barbari nici pamatniky a sochy z dejin Ameriky.

  Autority se je snazi tajne odvest v noci na hrbitovy padlych ve valce 1861-1865 a zachranit je pred
  znicenim !
  A nenavist roste ! Stejne jako drzost barbaru.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Barcelona horsi nez Virzinia
   Horni Dolni

   Vymazat
 5. To 20:57:
  Trump je americkým prezidentem demokraticky a zákonně zvolený ve volebním klání. Je to váš prezident a pomyslný míč je na vašem americkém dvorku. Ukliďte si ten svůj sajrajt na svém dvorku i na úkor relativní ztráty důvěry ve váš propagovaný americký svobodný systém v demokracii! Který nikdy nebyl a ani nebude! Vždyť v důsledku vašeho nastaveného společenského a politického amerikanizmu trpí a umírá mnoho nevinných lidí ve světě!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moudry? Moudry by si vypadal kdybys mlcel. Pak bys byl pouze podezrely z hlouposti.
   Horni Dolni

   Vymazat
  2. Ty jsi se navzdy odepsal volenim Sanderse
   Zlodeji co okrad i Sekoru
   Horni Dolni

   Vymazat
 6. To se proradný západ nemůže divit rozeštvaly většinu muslimského světa válkami. A oni se teď mstí v Barceloně opět 13 lidí mrtvých a šílená makrela řekne že eu může vzít 40000 migrantů. Nechci aby tu zabíjely muslimští fanatici nechci válku s RF volím SPD. A také na dluh se nedá žit věčně jak to dělá západ včetně naší země.

  OdpovědětVymazat
 7. 21:21... to musis poslat na adresu NEOCONS ty ELASTICKY bezpatrni prostitute, Brouku Pytliku - rectalni alpimisto - vlez prdelko Berniho Sanderse !

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Vsichni moji kamosi jsou v New Yorku a ja se nemam koho zeptat co bude dal... Kdyz se podivate do dejin, tak radeni ANTIFI proti shromazdeni Nacionalistu je stejny boj, jako byl mezi levici a pravici v Nemecku ve 20-tych letech.

  Co se z toho vykristalizuje nevi nikdo ! Podle Americke konstituce NEJDE zabranovat lidem, aby se schazeli u nejakeho pamatniku.

  Nejde zabranovat lidem , aby rikali, ci poslouchali co se mluvi.

  Je trestne nicit pamatniky, ale "neni" to trestne, kdyz to symbolizuje boj proti "Nacismu" podle Sorose !

  Jenze ty pomniky nemaji nic spolecneho s Nacismem .

  Gen. Robert Lee zemrel 20 let, pred narozenim Hitlera.
  To co se deje, je diktat utocne kriminalni spodiny bez-respektu na zakony - (Antifi)
  kterou organizuje, plati a odmenuje Soros proti Trumpovi.

  VZDY jsem veril v silu, obratnost, v politickou prozretelnost presidenta Trumpa, ale jesti NEZAUTOCI a neda zatknou oganizatory toho vseho, tak oni ho znici !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aux armes
   Citoyes
   Je cas branit Ustavu a Presidenta
   Horni Dolni
   Mobilizovat gardy

   Vymazat
 8. Mám 56 rokov, takže 28 rokov života v jednom systéme a 28 rokov života v druhom systéme. Môj názor je, že sme sa dostali z falošného socializmu do mafianskej demokracie, čiže z dažďa pod odkvap :(

  OdpovědětVymazat
 9. 21:59....Jeste jste si toho nevsimnul, ze se vede tajna valka proti belochum na mnoha mistech sveta ?
  EXTEMINACNI valka s EXTERMINACNIM programem.

  To neni namireno proti Spanelum, ci Francouzum, nebo Nemcum !

  To je namireno proti Arijcum, Krestanum a Evropanum celkove.
  nick honolulu


  Merkerova je za vrazdeni Evropanu plne zodpoveda, ale kdyz si to Evropane nechaji libit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemci nemaji pravo vladnout
   A valka uz je
   Horni Dolni

   Vymazat
 10. 22:27 dokonceni.....Kdyz si to Evropane nechji libit, tak neni pomoci !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 11. Toz jaképak elity je to ksindl bozerantské.....a podó do astralné riti fseci jako jeden Gendera........slonce v srdci...a dej míro sanci mÍRO:::::::::HOWK

  OdpovědětVymazat
 12. 22:57
  Koukám,že ti tu trepanaci lebky zkurvily a ty meleš ty sračky jako gramodeska dál!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to Ostravák, který je blbej jako retardovaný kafemlýnek.

   Vymazat
 13. USA - jakékoliv přímé vystoupení Trumpa rozdělí lid USA na "podporovatele" a "odpůrce". Poměr bude asi vyrovnaný. Při postupném hrocení konfliktu nakonec dojde buď k velkému otřesu mezi vládnoucími elitami a nebo se začne postupně objevovat otázka osamostatnění některých států unie. V tom nejhorším případě dojde k občanské válce, která ke sjednocení rozhodně nepovede.
  USA jsou zářným příkladem, jak spojenectví menších států může skončit navýšením moci jednotlivců (skupin) a naprostého odříznutí vlivu voličů na budoucnost takového uskupení. Postupnými kroky politici, ze zákulisí řízení, přesunuli moc do soukromých rukou. Zákulisí se jen tak nevzdá ....
  Evropa - jen návrat ke svrchovanosti národních států povede k obnovení. I v případě nastolení světovlády, bude muset být vytvořena struktura řízení a rozdělení na oblasti a podoblasti. V podstatě struktura národních států, dále dělených na oblasti, oficiálně řízená z jednoho centra.
  V tomto čase víme, že národní zájmy nejsou na pořadu dne a již dnes je v zákonech patrný mocný vliv koncernů na vznik zákonů, omezujících osobní svobody občanů. Nejsou prozatím tvrdě vyžadovány, ale jsou. Pak stačí jen mít politickou moc a budeme se divit.
  To jsou pro nás důležití témata. Životně důležitá a vypovídající o našem směřování k totalitní moci.
  Jak se proti tomu postavit? Sjednocením. Sjednocením v myšlení. Ovšem projevem konstruktivního myšlení není nadávání, či věty plné nenávisti a sprostých slov.
  ABC

  OdpovědětVymazat
 14. K památníkům.
  Památníky = historie. Pokud budeme šlapat po historii namísto jejího pochopení, vysvětlení v souvislostech času a prostoru dané doby, budeme si přivírat vrátka do budoucnosti.
  Ničení památníků je projevem nekulturnosti a nepochopení odkazu dějin. Pokud už dojde k situaci, kdy památník, socha, deska ... něčemu či někomu vadí, měla by dostat místo někde v parku s vysvětlením, kde stála a proč a z jakého důvodu byla přesunuta.
  Dokud se lidé nenaučí myslet, namísto bezduchého vzhlížení k symbolům, budou jen lehounce ovladatelné stádo. V každé společnosti jsou "vzhlížeči" a také Ti, co mají zdravý rozum a na vyzdvihování přínosu vybraných jednotlivců reagují mávnutím ruky.
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z cele Jizni Eskadrony
   Nezbyl ani jeden muz
   V Montgomery bijou zvony

   Horni Dolni

   Vymazat
 15. ABC 23:51 & 23:39,
  velmi se mi libi vase myslenky ! Mel by jste psat vice !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za Vaše hodnocení. Psát více? Je spousta lidí, kteří mají podobný, možná stejný způsob uvažování a k tomu i dobrý písemný projev. Ti by měli psát více.
   Já se se rozhlížím a zkoumám, jaké jsou názory mezi lidmi.
   ABC

   Vymazat
 16. Darek Cechum
  Byla vojna vypsana
  Za cisare od pana
  A z nas kazdy rukoval
  Aby s Rusy bojoval

  Na tom nasem hrbitove
  Tam je mistecko pro me
  Rus tam stoji u dveri
  Ten me misto vymeri

  Az ja budu v hrobe spat
  Budes na me vzpominat
  Ze jsem mlady zivot muj
  Musel na ty vojne dat

  To si zpivejte, hloupi havlocesi co vlezli do prdele NATA

  OdpovědětVymazat
 17. Lidi se probouzejí,nejen u nás.Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 18. 20.59 Honolulu,ty trepes chujoviny od vymyslu sveta!Jebes,jebes a pol pice prazdnej!Tvoj Trumpeta,jiz nic nerozhodne,nanajvys ho dotlacia k rozputaniu dalsej vojny,k odvrateniu pozornosti
  obcanov juesej,ako to bolo 11.sept.Tentoraz,ale dostanete pres drzku!smrt obom kongresom usa,inak nas znicia!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zklamaná pražská vlaštovička18. srpna 2017 20:06

   15:33 - Máš recht, ten Honolulu mi toho nasliboval. Prý mi to udělá 7x za den po celý týden! A skutečnost: skutek - útek, jen samé kecožbrndy a slibotechny! Vždyť ke mně vůbec nepřišel, ač jsem ho tak čekala! Marné byly mé dívčí tužby po lásce a pohlazení! Honolulu, styď se na té Floridě, ať to každý ví!

   Vymazat