Reklama

.

.

pátek 22. září 2017

Akce Fénix: Všichni jsou zproštěni obžaloby,
Po dvou a půl letech padly rozsudky v kauze údajných „levicových teroristů“. Nikdo nebyl odsouzen.


Případ pěti lidí, kteří se dlouhodobě pohybovali v anarchopacifistickém hnutí, dnes dospěl k svému prvnímu závěru. Ani jeden z obžalovaných nebyl shledán vinným, podle Městského soudu v Praze se skutek nedá považovat za trestný čin. 


Rozsudek je nepravomocný. Soudkyně řekla, že před povolením agentů byla celá řada úkonů trestního řízení, ze kterých není dispozici výstup. Jedná se především o odposlechy a sledování osob (obžalovaných), které jak obhajoba, tak soud vyžadovaly. Na základě toho tedy nebylo možné vyvrátit obhajobu obžalovaných, že šlo ze strany agentů o policejní provokaci. Byly také zrušeny záruky a dohled nad Martinem Ignačákem, který se už nemusí hlásit probačnímu pracovníkovi. Státní zástupce Vladimír Pazourek se odvolal do protokolu

Tři z obžalovaných se dle Vladimíra Pazourka měli jako skupina podílet na přípravě teroristického útoku na vlak, jedna obžalovaná útoku údajně nezabránila a poslední měla připravovat trestný čin násilí proti úřední osobě. Za „hlavní strůjce“ celé akce byli obžalobou považováni dva muži – Petr Sova a Martin Ignačák, pro které státní zástupce Pazourek navrhoval trest ve výši dvanácti let odnětí svobody. Alexandra Ščambová, která s muži tvořila domnělou teroristickou buňku, měla dle Pazourka také zůstat ve vězení, stejně jako Kateřina Zezulová. Ta čelila obžalobě z přípravy trestného činu násilí proti úřední osobě během vyklízení squatu Cibulka. Soudkyně ale dnes uvedla, že ze všech dostupných informací je zřejmé, že Zezulová neměla v nejmenším úmyslu kohokoliv zranit, a že to jasně vyplývá i z odposlechů. Podmínku trvající tři roky navrhoval Pazourek pouze pro poslední obžalovanou, Radku Pavlovskou, u které se celá skupina doplněná o dva tajné agenty z řad policie scházela.

Podle obžaloby plánovali obvinění svůj čin uskutečnit v říjnu až listopadu 2014 na tranzitním železničním koridoru Praha – Plzeň v úseku Radotín – Beroun, posléze měli podle obžaloby termín posunout na březen až duben 2015 z důvodu nepříznivého počasí. Všichni obžalovaní byli zadrženi spolu s dalšími lidmi v rámci velké policejní operace Fénix 28. dubna 2015. Ve vazbě však setrvávaly pouze hlavní postavy procesu, tady Sova s Ignačákem. První z nich byl propuštěn kvůli procesní chybě, druhý se na svobodu dostal na základě nálezu Ústavního soudu, který tvrdil, že byl Ignačák ve vazbě neoprávněně. Ústavní soud tehdy také problematizoval roli policejních agentů v celé akci.

Hlavní líčení probíhalo u Městského soudu v Praze. Zpočátku se mluvilo o trestní sazbě až ve výši doživotí. Akci Fénix kritizovala celá řada osobností veřejného života, pochybnosti budili především policejní agenti. Otázky, nakolik agent Petr s agentem Robertem sami iniciovali celou akci, a jestli mezi nimi a Sovou s Ignačákem neprobíhala imaginární přetahovaná o to, kdo koho rychleji vypeče, se vznášely nad celým procesem. Všichni obžalovaní totiž tvrdili, že o agentech věděli a že je svým akceptováním jejich pravidel hry chtěli pouze nachytat při nezákonné činnosti.

- - -

Související článek ZDE.

36 komentářů :

 1. Když to tak je, tak je s podivem proč státní zástupce vůbec šel s něčím takovým k soudu. Jedno je však jisté, že přípravu atentátu na osobní vlak na hlavní trati, není možné ospravedlnit, že někdo věděl o agentech a že to dělal jenom na oko. Není to taky první případ, kdy se soudci postavili na stranu zločinců a za zločince jsou policisté. Divím se vůbec, že u policie za ty peníze ( nástupní plat 14 tisíc a po 24 letech 23 tisíc a to včetně nočních, sobot a nedělí a svátku, které se u policie neplatí ) ještě někdo pracuje a nechává se vláčet po soudech, kde z něho dělají, s prominutím, vola.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jste přehlédl skutečnosti, že k žádnému neštěstí v souvislosti se zamýšleným "útokem" nedošlo, a že ty mladé pitomce od začátku kočírovali provokatéři, nasazeni právě z řad policie, a jak se ukazuje, už půl roku před tím, než byli "provokatéři" jako instituce oficiálně povoleni. Za úplatu provokující, aby hloupé mušky sedly "na lep" a přikročili k aktivitám, za které potom, už ve stadiu pokusu, budou slavnostně zabásnuti, a chrabří policisté si připíchnou medaili.Něco jako byl za c.k. Rakouska-Uherska policejní komisař Bretschneider, který svými cílenými provokacemi po hospodách "odhaloval" utajené zločince, schvalující Sarajevský atentát. A ty potom chabrá tehdejší justice zavřela. Tak se vyrábí, později loví a ještě později zavírají "zločinci". Nikdo nedomyslel, co bude z lidí, takto podlým způsobem nachytaných a zavřených, kterým tím bude zmařen prakticky celý další život -to má být smysl čeho? Aby až vylezou z lochu, závislí na práškách, jako každý dnešní mukl, se teprve mstili i bez provokatérů? Aby pocity křivdy přerostly v absolutní nenávist vůči ostatní společnosti, která se jich neuměla zastat? A pak to odnesou lidé anonymní, kteří budou v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Už se to stalo vícekráte. Provokovat nezkušené, facebookem a dalšími mediálními "guru" zfanatizované mladé trotly k nějakému činu, a pak vystupovat jako "utajení" svědkové a nechat je zavřít, je to nejodpornější, a nejpodlejší zvěrstvo, které může být.Ještě že v tomto případě měl soud zdravý rozum, a nenechal tuhle zhovadilost dojít do krajnosti. A jako memento -snad to odradí další provokatérské hajzly a zmrdy. Kolik se asi platí za takové provokatérské aktivity? Stejně jako třeba nájemným vrahům? Protože to je principielně stejný kalibr. Provokatéra Bretschneidera nakonec roztrhali a sežrali jeho vlastní psi - slastný konec vymyslel pan Hašek pro takovou lidskou potvoru.

   Vymazat
  2. Anonymní 22. září 2017 22:23 - když jsi tak chytrý, tak by jsi měl vědět, že k trestnosrti činu stačí pouze pokus tento čin provést a tento pokus je trestný jako čin samotný. Co se týká policejních provokatérů, tak to nejsou provokatéři, ale operativní pracovníci kriminální policie, kteří byli mezi ty "pitomce" nasazení aby je sledovali.

   Vymazat
  3. Ne - 22.49- nemáš pravdu!!! Nic o tom nevíš, anebo lžeš, protože ti to právě tak vyhovuje, lžeš si do vlastní kapsy. Nemusíš mně poučovat, o právu a zákonech toho vím dost, a právě proto soud dospěl k názoru, k jakému dospěl. Já bych těm šmejdům dal "operativních pracovníků!!!"Provokatéři byli u soudu v pozici utajených svědků, a ukázalo se, že provokovali ty pitomce už dlouho před tím,než na to dostali regulérní gebíry. Byla to čistě jejich soukromá iniciativa, a ve věci se objevilo tolik rozporů a pochybností, a protože i v našem právu platí in dubio pro reo, byli ožalovaní zproštěni viny. Tak přestaň žvatlat. Ona je diskuzní škvára vůbec chorá - tyhle pitomce by věšeli, přestože neprovedli vůbec nic, zato tý odporný stvůry Kramnýho se škvára všude zastává - ten dostal trest, ale škvára v něm vidí světce, přestože je to odpornej hajzl, a zůstaly za ním mrtvá holka a dítě. Dementi - jeden jak druhej.

   Vymazat
  4. K trrestnému činu stačí pouze pokus.... No, právě že tam žádný pokus nebyl, byly jenom řeči.

   Vymazat
  5. Už jenom pomyšlení na to, že bys nejraději někoho zabil je trestný čin. Kdo ví nejlépe, žes na něco takového pomyslel? No, přece státní zástupce!

   Vymazat
  6. 23:27
   Nemáš pro to skutečné důkazy a to tvoje hloupé napadání těch kteří nevěří důkazům předloženým proti p. Kramnému tě usvětčuje , že jsi jen hloupý zastátnce našich účelových soudních kauz.
   Václav

   Vymazat
  7. Pro 22:23 (ale i pro ostatní) - soud, u kterého jsem měl možnost dva dny být, byl veden rozumě a spravedlivě. Policisté, co svědčili, nejen že osobně za "své" peníze (nechtěli říct, zda to byly peníz jejich osobní či erární, a protože jde o možnost prozrazení "taktiky" policie, soud z nich tuto informaci vytáhnout nemohl) nakoupili všechny ingredicence k smíchání zápalné směsi, kterou se údajně mělo někdy v budoucnu zaútočit na vlak, policisté také nabádali při "zkoušce" zápalné směsi k použité účinnější receptury (napalm z polystyránu), policisté se osobně účastnili zakopávání směsi blízko železnice, policisté podle ostatních vypovídajících také hned od začátku hecovali právě k útoku na vlak s vojenským materiálem. Ale především, policisté si na některé okolnosti ne a ne vzpomenout. Např. na čí straně byla iniciativa. Před soudem tvrdili, že vše jen ústně sdělili řídícímu orgánu a že žádné protokoly nevedli, nic nepodepisovali, prostě že se se nevedla žádná písemná dokumentace k případu, kterou by oni verifikovali a podepisovali. Tomu se ani nechce věřit, zvláště v době, kdy se každý na policii alibisticky sichruje. Buďto se tak na útvaru pod vedením traktoristy generála Šlachty (pardon Kombajnéra) "pracovalo", nebo lhali.

   --- Soudkyně rozhodla spravedlivě podle zákona, což mne v dnešní době docela mile překvapilo. Ostatně na stránkách Nové republiky se tomuto procesu věnovalo několik článků, zvláště ten Hykův je velmi zajímavý -

   http://www.novarepublika.cz/2017/02/strategie-napeti-sit-revolucnich-bunek.html.

   Ostatní najdete při "Vyhledávání" po uvedení slova "anarchisté".

   Vymazat
  8. Spíš zaráží práce státního zastupitelství, které takové policejní provokace podporuje. Aktivita policie je jasná - přece nikdo nechce, aby jeho odbor byl zrušen pro nečinnost, že! Ale proč státní zástupce? Copak není fůra případů, kterých by si měl všímat víc: např. projevy nastupující totality různých Jandů a podobných "neziskovek", které útočí na svobodu slova a otevřeně hecují do války. Copak to nejsou závažné trestné činy?

   Vymazat
  9. No vidíš. A já si zas myslím, že agenti (volové) si na voly (agenty) hrají dobrovolně za mizerné peníze. Prostě slouhové, jakých má dnešní poklitická mafie dost a dost. Celé to mělo sloužit jako odstrašovací příklad pro všechny, kterým se dnešní mafiánský režim řízený Bruselem řízeným CIA řízenou atd...
   Dost mi to připomíná kauzu Čapí hnízdo a související anoymní udání.

   Vymazat
 2. Totální komedie, dost jsem se zasmál:

  Všichni obžalovaní totiž tvrdili, že o agentech věděli a že je svým akceptováním jejich pravidel hry chtěli pouze nachytat při nezákonné činnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně to moc k smíchu nepřijde 22.19 Jestli by to bylo tak, a tím se dokazuje, že u mladší generace nemá ani vláda, ani policie, ani justice žádnou vážnost, před ničím nemají respekt, a to je naopak hodně moc špatné. Ti, kteří dospějí za dalších sedm let, budou ještě o moc horší než tito. Mladým lidem neprospívá, jestli sledují internetovou publicistiku, další mediální a televizní zpravodajskou masturbaci, protože celá byrokratická státní garnitura, a to jak státní moc i státní správa, ztrácí glanc svými uslintanými divadélky a šaškárnami - jak lze potom soudit lidi, kteří mají svým způsobem pravdu? Setrvat v pokrytectví? Nebo si s ním nezadat a řídit se rozumem a smyslem pro spravedlnost? Já bych měl velký problém s tím, být v dnešní době soudcem -nebral bych to za žádné peníze!

   Vymazat
  2. Tito tzv. anarchisté by potřebovali napráskat 3x denně místo jídla, aby neměli čas na ptákoviny a museli pořádně makat, aby nezdechli hlady. Z takových chytrolínů nám pak vyrůstá naše národní elita a podle toho to v tomto státě taky vypadá.

   Vymazat
  3. 22:55 Jo souhlas ti pitomci nevědí co je bezvládí tuhle organizaci bych zrušil.

   Vymazat
  4. S tím, že by anarchisté, a spousta dalších mladejch trubců potřebovala pořádně napráskat, kluci na vojnu, a pak pořádně makat, aby z nich něco bylo, beze zbytku souhlasím. Bude z nich hovno. Potetovaní blbci s mozkem v tabletu, věčně na facebooku ( atlas hub) - však taky z toho, z těch tabletů a podobných kokoťáren pochází všechno to zlo, a kdo ty mediální kokotiny, tu mozkovou masturbaci řídí? Ti mlaďáci? Zdaleka ne - řídí to staří kokoti, kteří už by měli mít rozum a zodpovědnost, ale ti za dobrý prachy páchají záměrně zlo, a ty mladý trubce kazí - a tak pořád dokola. Takže - koho ještě zpráskáme?

   Vymazat
  5. Nesvepravnej a nemocnej soud a zakony , chteji udelat Monstrprocesy jako komunisti na surove zastraseni a Legalni Nasili na nevinnych , kteri se nemohou branit...Zlo.

   Vymazat
  6. 3:27 - ne soud ale policie - v honbě na levicové extremisty si potřebuje zapsat čárku za aktivitu. A pak to skončí před soudem ostudou. Ostatně, jsem zvědav, jestli vyšší instance, ke které se státní zástupce odvolal, bude tak spravedlivá jako soud, který právě skočil.

   Vymazat
 3. Podobné scénáře se pravidelně objevují v případě "odhalených spiknutí" v zahraničí. Agenti to celé vymyslí, obstarají zbraně atd. Veřejnosti se to pak prodá pomalu jako zabránění teroristického útoku v poslední chvíli. Ani se raději neptám na útoky, které proběhnou...

  OdpovědětVymazat
 4. JUSTIČNÍ MAFIE soudí na objednávku.
  terorizuje jen řádné občany

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A soudci budou mít tak dlouho pochopení pro "mladickou nerozvážnost" anarchistů a podobných týpků, dokud jim pod zadkem nebouchne bomba. Pak se jim snad rozsvítí...

   Vymazat
  2. A až bude tvůj mlaďoch 23.14 někde s partou na technu hulákat, chlastat a mlsat drogy, a pak ve stavu zlitej jak doga žvanit něco, z čeho se dnes účelově vytváří "extrémizmus a podněcování k terorizmu", a nějaká čmuchalská svině, co budou na technu slídit, to pak někde proti nim použije ( přesně jako to dělala StB) a tvýho mlaďocha budou vláčet po soudech v železech jako medvěda, posereš se smutkem dědku zlej, zkaženej a závistivej. Ano, správně. Kdo už by pro mladé pitomce, které kazí kde co, a kde kdo, včetně jejich nenávistných a zapšklých dědků doma,kteří je otravujou vzpomnínkama, než justice, a rozumnej soudce, pokud k nějakej kravině, ze který je hovno, dojde? Kdo jinej ty trapáku? Opakuju - tady byste za hovno věšeli, a zrůdu a vraha Kramnýho oplakáváte jako světce - fakt demence jak vyšitá!

   Vymazat
  3. 23:37 nejlepší je spravedlivý hněv nad událostmi, ke kterým nemám žádná, skutečně prokázaná a nezpochybnitelná fakta. Jak víte, 23:37, že Kramný je vrahem? Jak víte, že nemohlo to být jinak? Nevíte, pouze věříte. Když nevím, prostě držím zobák.

   Vymazat
 5. Smrdí to agenty ze zahraničí. Naši debilové to nemohou nikdy vymyslet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne ne, naši debilové byli za jakéhokoli režimu velmi učenliví a samostatně šplhaví!

   Vymazat
 6. další ukázkový příklad jak ovládat lidi. Na tisícero prkotinách je rozdělit v názorech, rozhádat mezi sebou tak, aby věrchuška měla klid a pokoj na svoji "práci pro vlastní blahobyt". Divím se diskutéři že jim stále zas a znova sedáte na lep.

  Slávek

  OdpovědětVymazat
 7. Už se ani nedivím tomu co se v západní Evropě pořád děje za teroristické činy. Policie teroristy (potencionální) monitoruje, ale nesmí konat a když, tak je sluníčko soudce pustí na svobodu, holt ať je legrace. Je na čase si uvědomovat, že jakýkoliv anarchismus nebo hra na něj v dnešní době, ato ani od zhulených sluníčkářů s dredy, by se neměl jen lehce přecházet. Nevím co soud ještě potřebuje, realizovanou akci až do zabitých a zraněných snad? Tyto nebezpečné "hry" je třeba vždy odsoudit a nehazardovat s bezpečností občanů nebo jen nečekat až se něco skutečně stane. Dnes na to rozhodně není doba a obávám se, že již nikdy nebude. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O bezpečnost občanů v tomto případě vůbec nešlo. i mladíci od samého začátku tvrdili, a oba tajní policisté to i potvrdili, že se dbalo na to, aby nikdo ve vlaku nebyl zraněn. Byl vybrán nákladní vlak s vojenskou technikou. Mělo jít o spektakulární protest proti připravované válce a proti zbrojení a válečné propagandě. Forma byla vybrána blbá, ale myšlenka je dobrá. Nebo snad chcete zbrojit na Rusa a jít do války s pomocí myšlenkového zmasírování obyvatelstva, jak se dnes dennodenně děje? Soud byl spravedlivý. Měli byste si o tom procesu přečíst víc.

   Vymazat
 8. Ze 6 osob celé teroristické skupiny byli 2 tajní policajti - už toto je komedie. Ti policajti tam jen vysedávali??? Ty 4 si ty policajti do své skupiny asi pozvali, ne?
  Byla zorganizovaná supr akce Fénix na zatčení 4 ZNÁMÝCH lidí - komedie.
  Vám to připadá asi OK, co?
  Vůbec vám nepřipadá nic divného?

  Asi rád čtete Orwela.. Nu já osobně nejsem příznivcem policejního státu.
  O řízení davu asi taky víte kulový.

  Bože, a pak se máme divit, že ve volbách jsou voleni stále dokola stejní zloději. Když voliči mají úroveň chápání co vy.

  Six

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sixi, naprostý souhlas s tvým názorem. Anarchizmus je nedospělý výraz protestu proti nespravedlivému systému, ve kterém žijeme. Snaha změnit tento systém je ale správná a jednou k němu dojde. To by si měli lidé také uvědomit. Zdravím tě. Leo

   Vymazat
 9. Ignačáci jsou zkrátka JEJICH.
  Stejně tak jako 100 hoven, Klinika etc.
  Zkuste si představit, že by se nejednalo o hodné anarchisty, ale zlé xenofobní rasísty.
  Kolikpak by jim titíž soudci se stejnými důkazy naložili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby neplatí ani v historii ani u soudu. Soud byl spravedlivý stejně jako tehdy, když maldou holku soudili za to, že má někde ve vlasech vytatovaný symbol Dělnické strany. Tehdy to měla být podle policie (stejný odbor - kombajnér Šlachta) pro změnu nacistka. Prostě někteří soudci jsou stále ještě dobří a spravedliví lidí.

   Ale uvidíme, jak to bude pokračovat!

   Vymazat
 10. Je mi přece jen divné, že členové anarchopacifistického hnutí se dají zlákat k přípravě teroristického činu provokatéry. Kolik těm lidem bylo roků? Měli nějaké vzdělání? Neprokazují dobrou službu lidem, kteří skutečně bojují za mír! Myslím si, že k míru nelze ani terorismem dospět. Terorismus ovšem nezaměňuji za partyzánský boj těch, co nemají letadla s bombami a rakety, kterými z dálky a bezpečí po světě rozsévají smrt milionů lidí a v odvetu za tyto zločiny páchají s obětmi z jim nepřátelských zemí sebevraždu.

  OdpovědětVymazat
 11. Doufám, že nepojedete ve vlaku, který narazí do toho vykolejeného nákladního na tak zajímavé trati, která má mnoho oblouků a z jedné starny svah a z druhé Berounka. Pan soudce určitě nejezdí vlakem. To nechává sockám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Pavelko, velmi přeháníte. Nešlo o žádné vykolejení, ale o zapálení vojenské obrněné techniky vezoucí se na nákladním vlaku. Jeden z obžalovaných byl mistr posunovač na této trati, takže nějaké záměny či ohrožení předem vyloučili. Šlo o symboliku, vlka měl jet jako každoročně s tou technikou na ukázky "Bahna", určené pro civilní diváky. A anarchistickými kousky nesouhlasím, ale nezlobte se, až soudkyně měla rozum, na rozdíl od státních zástupců a tajných (politických) policistů.

   Vymazat
 12. Ono se to tu od doby socialismu moc nezměnilo.Na propagovanou svobodu tu vidíme fakta jako je nastrkávání agentů mezi nepohodlné organizace a propaganda v televizi.Nakonec až Ústavní soud,který tu působí jako takový zmírňovač bolesti zasáhl celkem spravedlivě.To mi připomnělo tu akci s údajnou neonacistickou buňkou White Justice,kteří údajně chtěli vyhodit do vzduchu elektrárny.Asi to bude stejný případ lží a nastrčených lidí a to ne že by mi tihle neoliberální pseudoanarchisti nějak voněli,ale princip viny je vážná věc a nikdo by neměl být obviněn z propagandistických důvodů,to už tu bylo za studené války.

  OdpovědětVymazat
 13. A nakonec začínám mít dojem, že se útvar pana, tuším že plukovníka Šlachty, spolu s ním a pod jeho vedením shlédnul v hollyvoodských filmech. Vzpomínám na ty scény, ostří to byly hoši. Třeba když se dobývali na a zatýkali onu věru plnoštíhlou madam, madam Janu Nagyovou. Ani vystřelit nestačila!

  OdpovědětVymazat