Reklama

středa 13. září 2017

Amerika proti Rusku: kdy změní hyperzvukové zbraně způsob vedení války?Napsal/přeložil: mbi
13.9. 2017   Eurasia24

Kromě prvků jaderné triády a protiraketové obrany existuje ještě další perspektivní technologie, která může v budoucnu ovlivnit rovnováhu sil Ruska a USA. Jsou to hypersonické zbraně.V podstatě jde o jakoukoli zbraň, která dosahuje rychlosti větší než 5M (tedy pětinásobné rychlosti zvuku – ta je při zemském povrchu a teplotě 20°C 1234 km/h). Vývojové práce probíhají v této oblasti jak v USA, tak v Rusku a připojila se i Čína.
Ruské hyperzvukové zbraně: od křídlatých raket po hypersonické manévrující prostředky

Z ruských hyperzvukových zbraní se k sériové výrobě dosud nejvíc přiblížily námořní protilodní rakety Zirkon a letecké křídlaté rakety Ch-32. Dostupných informací o Zirkonu je málo, navíc, pokud jde o testování střely, jsou protichůdné: podle jednoho zdroje byl letos proveden úspěšný test, během kterého dosáhla střela rychlosti 8M. Podle jiného zdroje ale testy ještě nezačaly.

Z otevřených zdrojů zatím víme, že Zirkon by měl dosahovat rychlosti 5-6M a zasahovat cíle na vzdálenost minimálně 400 km. Termín zařazení této zbraně do výzbroje není zatím znám. Podle dřívějších informací by se mělo jednat o léta 2019-2020. Ve skutečnosti se ovšem vývoj tak složité nové zbraně může protáhnout někam do poloviny 20. let.

Křídlatá raketa Ch-32, určená speciálně pro modernizovaný dálkový bombardér Tu-22M3M, je však již v závěrečném stadiu zkoušek a do výzbroje bude zařazena v nejbližší době. Jedná se o méně náročnou konstrukci (vycházející z osvědčené zbraně Ch-22) a létá pomaleji (cca 4-5M).

Specifická je však její dráha letu: většinu letu se pohybuje ve výši kolem 40 až 45 km a teprve na konci dráhy se střemhlav snáší na cíl, což je výhodné především z hlediska zmenšení odporu vzduchu a ohřevu povrchu rakety během letu. Díky tomu se minimalizují i dva hlavní problémy hyperzvukového letu, tedy přehřátí povrchu rakety a narušení činnosti elektronických systémů v důsledku vytvoření oblaku plasmy kolem jejího trupu. Rychlost letu rakety se pohybuje na hranici mezi rychlostí nadzvukovou a hyperzvukovou.

Třetím – a nejsložitějším projektem je projekt hypersonických manévrujících hlavic vyvíjených těžkých mezikontinentálních balistických raket typu RS-28 Sarmat. V médiích je tento projekt zpravidla nazýván jako „výrobek 4202“ nebo Ju-71.

Na rozdíl od „obyčejných“ hlavic, které také vstupují do atmosféry hyperzvukovou rychlostí, toto manévrující zařízení nebo lépe kluzák opouští kosmický prostor mnohem dříve a před dopadem prolétá ještě stovky i tisíce kilometrů atmosférou. Díky tomu může využívat svých aerodynamických vlastností a neletí po běžné balistické dráze „normálních“ raket. Útok kluzáku tak nelze prostředky protiraketové obrany prakticky odvrátit. Navíc lze kluzáky navést na cíl mnohem přesněji, což zase umožňuje i na mezikontinentální vzdálenosti používat v hlavicích nejaderné nálože.

Poslední testy Ju-71 byly označeny za úspěšné, to ovšem neznamená, že již má kluzák blízko k sériové výrobě. Ta bude zahájena až v okamžiku, kdy zbraň dosáhne požadovaných výkonů, například potřebné rychlosti. Ať již tak či onak, práce na projektu probíhají podle všeho úspěšně a vzhledem ke zpoždění ve vývoji Sarmatu je docela možné, že vývoj „Výrobku 4202“ bude dokončen do zahájení výroby RS-28. S největší pravděpodobností se tak stane počátkem či do poloviny 20. let.

Hyperzvukové projekty USA: nové křídlaté rakety a problémy s kluzáky

V USA se úvahy nad projekty hypersonických zbraní ubíraly přibližně stejným směrem jako v Rusku. Dlouhou dobu probíhaly práce na vývoji hyperzvukových kluzáků jako součást projektu Prompt Global Strike (Okamžitý globální úder).

V rámci každého ze dvou konkurenčních projektů Advanced Hypersonic Weapon (AHW) a Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2) byly uskutečněny dva testy.

Z nich byl úspěšný pouze jeden test (AHW – v roce 2011), ale konkrétní údaje o jeho výsledcích nebyly zveřejněny. Poslední (neúspěšný) pokusný start byl uskutečněn v roce 2014. Hlavním problémem, se kterým se konstruktéři setkali během letu, byla ztráta spojení s kluzákem. Také oba testy HTV-2 skončily neúspěchem. Je pravděpodobné, že problém vznikl tím, že kolem kluzáku se během letu vytvořil oblak plasmy a v jeho důsledku došlo k výpadku palubní elektroniky. Jde o problém, jehož vyřešení je hlavní podmínkou úspěchu celého projektu hypersonických technologií. Projekt DARPA (Agentury ministerstva obrany USA pro pokročilé výzkumné projekty – Defense Advanced Research Projects Agency) nazvaný Falcon (Sokol) byl ukončen a žádné další práce na HTV-2 se podle všeho neplánují. Co se týká AHW, žádné informace o jeho dalších zkouškách nebyly zveřejněny.

Mimo uvedené projekty USA aktivně spolupracují s Austrálií v rámci výzkumného projektu HIFiRE (Hypersonic International Flight Research Experimentation Program – Mezinárodní výzkumný a experimentální program hypersonických letů). V rámci programu bylo uskutečněno několik startů hypersonických létajících zařízení, přičemž poslední z nich, z 12. července letošního roku, byl úspěšný.

Během předchozího letového testu snad kluzák dosáhl rychlosti až 7,5 M (tedy cca 9 190 km/h), zatímco údaje o posledním letu zveřejněny nebyly.

Je známo, že cílem tohoto projektu je studium chování hypersonických kluzáků poté, co opustí svůj raketový nosič, vstoupí do atmosféry a zahájí manévrování.

Existuje ještě jeden projekt vývoje hypersonického kluzáku financovaný agenturou DARPA. Je jím projekt Tactical Boost Glide (TBG). Vývoj (opět kluzáku) v rámci tohoto projektu převzala firma Lockheed Martin, která již na tento účel obdržela 147 mil. dolarů. Při vývoji hodlá využít zkušenosti získané během prací na projektu HTV-2.

Pokud jde o vývoj hyperzvukových křídlatých raket, pak je nutno zmínit alespoň dva výzkumné projekty. Jde zaprvé o raketu X-43A, se kterou se podařilo dosáhnout rychlosti 9,65M (její motor přitom pracoval pouze 11 s), a zadruhé o vyspělejší X-51 WaveRider, která během svého posledního (úspěšného) šestiminutového testu v roce 2013 dosáhla ve výšce kolem 18 km rychlosti 5,1M (6 100 km/h) a uletěla 426 km.

Tento výsledek prokazuje, že USA mají minimálně pokusný funkční model hyperzvukového reaktivního motoru potřebného pro pohon raket této třídy a že mají vyřešen problém její tepelné odolnosti. Na X-51 se ale zatím nepředpokládá instalace naváděcího systému a bojové hlavice, když zajištění nepřetržité činnosti elektroniky hyperzvukové rakety je jedním z nejsložitějších úkolů.

Zdá se, že tento úkol bude řešen až v rámci následujících projektů, jako například projektu HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept – koncept hypersonické zbraně s náporovým motorem), financovaného agenturou DARPA.

Na projektu se podílejí také firmy Raytheon a Lockheed Martin. V případě, že se motor podaří vyvinout a sestrojit, může být v budoucnu použit v křídlaté raketě High Speed Strike Weapon (HSSW, vysokorychlostní útočná zbraň), kterou by měla být armáda USA postupně vyzbrojena uprostřed 20. let. Na vývoj HAWC již dostaly firmy Raytheon a Lockheed Martin 174,7 a 171,2 mil. dolarů.

A existuje ještě jeden výhledový projekt – projekt hyperzvukového bezpilotního průzkumného letounu SR-72. Pracuje na něm firma Lockheed Martin, která by ráda sestrojila letoun dosahující rychlosti 6M. Jeho zařazení do výzbroje je plánováno na počátek 30. let.

Čína: příliš mnoho neznámého pro objektivní analýzu


Také Čína se zabývá vývojem technologií potřebných pro sestrojení hyperzvukové zbraně. Jediným obecně známým projektem v této oblasti je hypersonické manévrující zařízení DF-ZF (dříve v médiích označované jako Wu-14). Jde také o kluzák. Proběhlo již sedm jeho pokusných testů, hodnotit jejich úspěšnost je ale velmi obtížné, protože všechny dostupné informace pocházejí pouze z údajů americké rozvědky.

Pokud lze věřit údajům ve sdělovacích prostředcích, pak DF-ZF dosahoval při testech rychlosti od 5 do 10M. Pokud zvážíme poměrně vysoký počet testů během krátké doby (první start proběhl v roce 2014), lze předpokládat, že práce pokračují úspěšně.

Kdy hyperzvukové zbraně změní svět?

Jasně se ukazuje, že k sestrojení sériových typů hypersonických zbraní bude zapotřebí ještě řada let úporné práce a také hodně peněz. Pokud přidáme k plánovaným termínům ještě několik let (protože obdobně složité projekty se jen zřídka podaří dokončit včas), pak lze vyvodit, že žádné zemi se nepodaří získat hypersonické kluzáky, křídlaté rakety nebo dokonce letadla dřív než v polovině 20. let. Podle dostupných informací má Rusko k získání takové zbraně o krok blíž než ostatní země, náskok před konkurenty je však minimální.

V okamžiku, kdy se hypersonické zbraně objeví ve výzbroji armád, se svět zcela určitě nestane bezpečnějším. Možnost provést vysoce přesné, velmi rychlé nejaderné údery kdekoli na naší planetě může vyvolat pokušení provést bleskový úder proti protivníkovi.

Skutečnost, že minimálně tři státy zúčastněné v závodech o získání takové zbraně mohou dosáhnout konkrétních výsledků současně, je proto pozitivním momentem. Pokud by totiž takovou zbraň sestrojila pouze jedna země, nevyhnutelně by to vedlo k porušení existující rovnováhy sil, která je dnes založena na jaderném zadržování.

Zdroj: diana-mihailova.livejournal.com

23 komentářů :

 1. Amerycká amrdá musy mit brzi takove zbranje by mohli Putlerovy branjit se aš ruski tanki pojetou na jů ňork

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čeština ti moc nejde, Bandero. Ale jinak's pobavil.

   Smazat
 2. Toz spojené state terosristické teho oz moc nesopersonizojó te dó do kopro...este se pamatojo na jekot ceskéch kokotskéch politikó, které sa bile v drobezí prsa, zenám spojenci dajó prístop k novém tecnhologiim toz dófejme, ze tito politické vizionári só oz zaslózene v prdeli.....je treba ten ceské audiásuf chlév vecistit vidlema a to tak zeporádne....slonce v srdci....howk

  OdpovědětSmazat
 3. Co obnášela tak zvaná "TOTALITA" ?, Všichni měli práci. • Zákony byly jednoduché, jasné a přísné, platily pro všechny. • Kdo pracoval, dostával pravidelně 2x do měsíce mzdu nebo plat. • Pojištění bylo skutečně pojištěním, smlouvy jednoduché, srozumitelné i laikovi. • Levné a všem dostupné úvěry. • Získání bytu s nízkým nájemným (v mnoha případech i získání podnikového bytu). • Všechny srážky šly automaticky ze mzdy nebo platu a byly vypočteny vždy tak, aby člověku zbylo na důstojné vyžití. • Skutečně bezplatná lékařská péče, značně preferovaná prevence a očkování. • Výdej léků a léčiv jen za symbolickou částku 1,- Kč. • Podpora mladých rodin, matek na mateřské, jakož i péče o zdravotně postižené,seniory a těžce nemocné. Nebyla taková zvěrstva jako dnes,kdy hodně lidí, a dokonce i dětí, umírá jen proto, že rodiče neměli na jejich léčbu, případně nepatřili k těm šťastným, kterým se včas podařilo peníze sehnat za pomocí ponižujících zdlouhavých sbírek mezi lidmi. • Bezplatné preventivní prohlídky a očkování dětí, mnohdy prováděné lékaři přímo ve školních zařízeních. • Rozsáhlá sociální síť se skutečnou pomocí, kde neexistovalo, že by někdo zůstal na ulici, bez domova, bez pomoci. • Byla přísně trestána šmelina a lichva, kupčení a spekulace. Tyto činy se vyskytovaly velmi vzácně, především ve velkých městech. • Bezplatné školství od jeslí, přes mateřské školky až po VŠ. Obrovská podpora učňovského školství, kdy již v průběhu učiliště učni získávali praxi a zkušenosti přímo v podnicích, do kterých pak po skončení učiliště a získání výučního listu nastupovali. • Lepší kulturní využití volného času, jak dětí, tak i dospělých. • Téměř neexistovaly drogy a narkomani a zcela žádné herny. • Učitelé ve školách, ale i mimo školy, měli přirozenou autoritu,respekt a úctu,měli větší možnosti v postihování přestupků žáků a rodiče s nimi skutečně spolupracovali. • Policisté (tehdy příslušníci veřejné bezpečnosti) byli respektováni,měli větší autoritu a velmi vysokou objasněnost trestných činů. • Soudy všech stupňů byly daleko pružnější a řešily každý případ kompletně,tj. pachatel byl odsouzen zcela automaticky k náhradě škody a ta mu byla ihned a samozřejmě srážena z platu kdekoliv, kam nastoupil do zaměstnání, dokud vše nezaplatil. • Velmi nízká kriminalita způsobená tím, že pachatel věděl dopředu, že bude dopaden a škodu bude muset splácet. Tehdejší věznice (-nápravné ústavy) nebyly jako dnes, kdy mnoho rodin nebydlí v takovém luxusu jako současní vězni v nich dnes. • Nízká kriminalita byla způsobená také tím, že v záznamech pachatelů jejich trestné činy byly uvedeny stále, a ačkoliv nebyly počítače a internet,přece jen o každém zločinci a jeho skutcích věděli všichni zainteresování ,a tudíž nebylo úniku do anonymity. • Existovaly funkční odbory, podnikové rekreace, dětské rekreační prázdninové tábory, zájezdy… • Mládež byla maximálně zapojována do mimoškolních aktivit. • Velmi nízké zatížení lidí státní byrokracií, většinu pracovních věcí řešila mzdová účtárna. • Relativně větší soukromí a svoboda (možná někdo namítne, že to není pravda, ale je třeba si , že díky dnešnímu zneužívání techniky např. mobilní telefony, kamerové systémy, internet, kreditní karty, účty v bankách,velké množství duplicitně vedených registrů, se kterými pracuje velké množství lidí, a děravým zákonům na ochranu osobních údajů, je sledovaní soukromí tehdy proti současnému sledování zanedbatelné). NEVÝHODY • Nebyly denně banány, mandarinky, pomeranče… • Dováželo se jen to, na co byly finance, tj. za peníze, které se utržily za vyvezené zboží. • Omezené cestování do zahraničí mimo tzv. NSZ, které bylo regulováno převážně z důvodu nedostatku zahraničních měn, kdy bylo preferováno dovážení zboží,které jsme neuměli vyrobit. • Strach z STB, z této složky bezpečnosti měli strach hlavně ti, kteří chtěli a nebo již škodili zájmu všech. Kdo pracoval a nekradl, ten většinou s nimi neměl problém.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toz je to enem idealismus bela studena válka a ceské trockisti nelítostné pane Kolben......slonce v srdci....howk

   Smazat
  2. Kdo to zazil, vi o cem pisete. Idioty, kteri tuto dobu znaji pouze ze soucasne propagandy, netreba ani komentovat.

   Smazat
  3. To je totiž ono. Všechno tohle totiž spousta těch našich nejlepších nepotřebuje. Kde by pak brali právníci, lichváři (pardon - podnikatelé s financemi, byty, a kšefty všeho druhu a t.d.) své horentní příjmy?

   Smazat
 4. 17:55 seš ubožák a vrať se do hrobu.Tyto hovadiny píšeš už snad po sté a nejsou do diskuze užitečné ale ty jseš užitečnej idiot.Starej estébáckej práskač se v tobě nezapře. Hlava je vpořádku? Uklidni se,vem si prášek a na kapitalistickém PC Yutube si pust Pláteníka strejdo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:52 - neměl byste chodit na do zdejší diskuze. Nejste na výši a jste nevychovaný. Pan pamětník, co tu píše v 17:55 a vy ho urážíte, má pravdu. Je to pravda zaměstnaného pracujícího člověka, kterých tu za minulého režimu byla většina. Slovo od slova to mohu podepsat, protože jsem také pamětník. Určitě mne podpoří i další čtenáři-pamětníci. Prostě s tím nic nenaděláte, bylo to tak. Nadáváním situaci nijak nezměníte, jen ukazujete svoji nedostatečnost, hloupost, nevychovanost a především - nemáte proti panu 17:55 pražádné argumenty! Jestliže dnešní režim není pro mnoho lidí lepší, než ten minulý, tak je něco v tom dnešním špatně. Nezdá se vám?

   Smazat
  2. 19:08

   Vy nejste žádní pamětníci, ale komunističtí totalitní zmrdi. I v Německu se najdou podobní zoufalci a idioti jako vy kteří podobně oslavují staré zlaté nacistické časy. Plná zaměstnanost, prosperita, všude pořádek...

   Dnešní režim je lepší pro drtivou většinu lidí, proto taky dostáváte ve volbách pouze 12% hlasů. Po vaší zoufalé, šedivé totalitě nikdo netouží. Vše je v nejlepším pořádku.

   Smazat
  3. Anonymní13. září 2017 19:51
   Trollovská filcka přisátá k americký prdeli tu opět perlí. Každému tu nadává, přitom blahem uchcává.
   Kdo ho platí toho čmouda, nebo je jen blbej jouda?

   Smazat
  4. Presne receno! Jen bych dodal, ze to sproste teleso ma takovou dusevni uroven, ze by si ji povrchni pozorovatel nemusel vsimnout.

   Smazat
  5. 19:51 Komu nadávaš do zmrdů jandův hulibrku. 17:55 Napsal naprostou pravdu a my pamětníci to můžeme potvrdit. A ty nenávistný šmejd z neziskovky tu furt lezeš a nadáváš protože argumenty nemáš.

   Smazat
  6. 19:51 Milej zlatej, při své blbosti si ani neuvědomuješ, že nacistické časy v Německu oslavují právě takoví fanatičtí antikomunisté, jako jsi ty.
   Na Primě opakují americký seriál MASH 4077. Tak se tam podívej na na svého dvojníka, majora Franka Burnse. Jsi stejně tupý, prorežimní idiot, jako je on. Nikdo tě nebere vážně, jsi jen k smíchu.

   Smazat
  7. 23:46
   Můžeš leda ronit slzy do polštáře, že tvoje staré zlaté totalitní časy jsou pryč a už se nikdy nevrátí. Smolík, rudý kokůtku. Snaž se ten tvůj zbytečný život frustráta už nějak doklepat do konce.

   Smazat
  8. 23:59 - nevychovaný idiot. Bez argumentů, jen opakuje mainstreamovou mantru o šílené "totalitě". Nic nezažil, jen kazí diskuzi. To je jeho hlavní cíl - kazit a přitom exhibovat. Ale to už jsem napsal - čistý idiot!

   Smazat
  9. Nektery ,nevydrzi ani den bez oslav zrani "vybrannych jidel" z vybrannych vyssich zadnich casti dulezitych Usaku..

   Smazat
  10. Je to tak komoušové jsou vodpískanní kreténi a pudou do hajzlu s celým "revolučním" proletariátem - dějiny vás posraly a pak za vámi spláchy! A to je fakt ...

   Smazat
 5. Dekuji sssr,ze na 27 let.oddalili chujovinu,zvanou demokracie,je to holyud!

  OdpovědětSmazat
 6. Jak víte, 19:51, že současný režim je lepší pro "drtivou" většinu lidí? Oněch ne 12, ale víc než 13 % získává KSČM, což neznamená nic jiného, než že větší část těch dalších marně doufá, že nápravu zajistí někdo jiný. Od ODA, TOP09, Věcí veřejných, ODS, KDU-ČSL, dokonce ani ČSSD to zřejmě moc voličů už nečeká, 50 % a víc jich zůstává doma a tak se naděje soustřeďuje na čerstvou stranu ANO, když se má věřit, že stačí vymýtit korupci a vybrat všechny daně. Jako by to vyřešilo bohatnutí bohatých a chudnutí chudých. Komunisté měli a skuteční mají i dnes jednoznačnou pravdu - velké výrobní prostředky a peněžnictví nezbývá než vyvlastnit, patří lidu, do správy demokratickým státem. To je podmínkou demokracie, protože kdo má moc hospodářskou, má i politickou. To mi laskavě vyvraťte!

  OdpovědětSmazat
 7. Taky jsem pamětník a musím naprosto souhlasit s příspěvkem pisatele v 17.55. Bylo to ještě o fous lepší. V práci jsme přemýšleli o tom co budeme dělat po práci a ne o tom jak si tu práci udržet.S dětma jsem už byl ve tři venku a užívali jsme si volnosti a radosti.Prášky na stres brali jen skutečně nemocní lidé a těch opravdu moc nebylo. Samozřejmě jsme na dávali na komouše ale to většinou byli jen neškodní prospěcháři na rozdíl proti těm dnešním mladejm ve vedení podniků. To jsou opravdoví psychouši a potřebují léčit stejně jako všichni ti, kteří již zmíněný příspěvek dehonestují.
  l

  OdpovědětSmazat
 8. Z článku plyne: kolik to tak asi bude stát? Dneska jsem sledoval na 24-ce v ČTV část pořadu o genetice - byla řeč o geneticky modifikovaných potravinách. Nějaký osvícenec říkal, že těm firmám produjícím GMO se jedná o prachy, na reklamu prý šlo 300 milionů dolarů a namítal, proč tyto peníze nebyly dány na nákup pozemku pro chudé lidi v Africe a jinde ve světě, kde by pěstovali potraviny - nemají dostatek peněz na koupi potravin, tak jejich děti z nedostatku vitaminu A slepnou a pak i zmírají /smrt z nedostaku živin, především bílkovin, kvašhiorkor../. Nějaký neosvícenec, zpátečník, profesor, říkal že to není pravda. Nikoho nenapadlo, aby řekl, že USSA z EU dávají na zbrojení bilion dolarů. Rusové - 120 miliard.
  Jinak všiml jsem si, že ti neslušní diskutující, kteří užívají slov - komunističtí zmrdi - hají kapitalismus. Žeby ten kapitalismus byl stejně špatný, jak jejich vyjadřování?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.