Reklama

pátek 1. září 2017

Genocida Arménů a Kurdové

Yekta Uzunoglu
1. 9. 2017
Kurdové, národ nejméně 40 milionů lidí. Větší část Kurdů žije v členské zemi NATO, v Turecku, kde nesměli ani mluvit svým jazykem a jejich hudba, ano, i ta kurdská hudba, ta lidská duševní tvorba, byla zakázána a pronásledována. Kurdové jsou národ, který o svoji holou existenci bojuje ve čtyřech zemích už víc než 100 let! V těch nejmocnějších zemích regionu nesměli mít Kurdové ani svůj jazyk a zkoumat své dějiny nebo pečovat o svoje duševní bohatství bylo nepředstavitelné, že aby se ještě mohli vědecky zabývat tím, jak a zda byli Kurdové použiti v jednom období dějin Středního východu proti svému příbuzenskému národu a sousedovi, se kterými bratrsky žili tisíce let vedle sebe ve stejných vesnicích, na horách či v nížinách.


V českém prostředí se stále snažím ozřejmit Čechům Kurdy a jejich boj, jejich bohatství, jejich život a historii, obeznámit obyvatele svého druhého domova se vším, co se týká Kurdů prostřednictvím svých článků. Pak se z ničeho nic ozve nějaký "intelektuál" či chytrák hybridní „Švejkovsko - kapitalistické "subkultury a hází kde jaké "svinstvo" na Kurdy! Snaží se špinit Kurdy, bezbranný národ, kteří se s holýma rukama snaží zachránit před ISIS zrůdami naše společné lidské hodnoty!

Mezi různými "komentáři" i na internetovém portálu Nová Republika jsem našel komentář, že údajně to byli právě Kurdové, kteří společně s Turky provedli genocidu Arménů, a sice jako příslušnici Hamidových Kavalierů. Jako vždy aniž by byl k tomu tvrzení uveden jakýkoliv historický podklad.

Kurdové jako desítky dalších národů (Osmanů, Turků, Arabů, Arménů, Židů, Řeků, Asyřanů, Bulharů, Rumunů atd.) byli občany Osmanské říše, tak jako Češi a Slováci či ostatní národy byli začleněni do Rakousko - Uherské říše.

Jednoho dne vydal osmanský sultán a chalífa v jedné osobě Sultán Abdul Hamid II.(1891) příkaz k vytvoření speciálního útvaru Kavalierů, který měl přímo podléhat jemu a měl se jmenovat po něm, to jest Hamidova Kavaliera. Nařídil, aby do té jeho Kavaliery byli zařazeni příslušnici tureckých kmenů (Osmanové nejsou a nikdy nebyli Turci), turkmenské kmeny (Turek není Turkmen!), kmeny Yörüků (příbuzní Turkmenů, pochází tak jako Turci, Turkmeni ze Střední Asie) , arabské kmeny a kurdské kmeny.

Proč Sultán Abudl Hamid chtěl vytvořit tak speciální jednotku z těchto národů či kmenů a velet jí sám osobně?

Dle mého posouzení nejerudovanější sovětský historik Lazarev (kterého jsem měl to štěstí poznat osobně) v této otázce k důvodům vytvoření Kavaliery uvádí ve své knize "Borba za Kurdistán" na straně 151:“ S přijetím Kurdů do Hamidovy Kavaliery chtěl Sultán s pomoci Kurdů (obyvatelů regionu) vytvářet na ruské hranici silnou zeď, na iránské hranici útočnou jednotku a naučit Kurdy bojovat s pomocí vojenských škol připravujících je ke službě řadové armádě. V případě Hamidových Kavalierů byli vycvičeni k pokoře a poslušnosti a měl je v úmyslu použít i proti obrozenému hnutí Arménů! To jsou hlavní důvody přijímání Kurdů do Hamidových Kavalierů!"

A tak tisíce dětí kurdských rodových vůdců byli na pokyn sultána odtrženi od svých rodin a posláni do Istanbulu do vojenských škol, tak jako křesťanské děti z Evropy. Osmanská říše z evropských děti stovky let vytvářela tu nejbrutálnější armádu, to jest armádu Janičárů, to jest armádu poturčenců!

Co asi jako občané Osmanské říše mohli dělat rodiče těchto kurdských dětí, než poslouchat pokyn či rozkaz sultána!

Copak se mohli Češi bránit, když císař vydal pokyn, že Češi mají jít bojovat do armády! Ano, mohli dělat leda totéž stejně jako Švejk u piva, udělat z toho třeba grotesku, ale na vojnu i tak jít museli.

Tato skutečnost je nám Kurdům vyčítána! Je nám vyčítána skutečnost, že nám byly naše děti násilím vyrvány z našich domovů a vyškoleni v sultánských vojenských školách někde v Istanbulu a poslány zpátky jako jedna část Hamidovy Kavaliery.

Tato Kavaliera Hamida byla po jeho sesazení tureckými vojáky v roce 1909 zrušena, a jak je známo, vlastní genocida Arménů byla provedena v letech 1915-1918! To znamená, genocida Arménů se udála dávno po té, co tato Hamidova Kavaliera neexistovala, a nesmělo se vyslovit ani jméno Hamida, kterého poslali do Selanouki do vyhnanství!

Určitě v té fázi, kdy ještě tato Kavaliera existovala, došlo k vraždění Arménů, i když vlastní genocida začala 5 let po jejím rozpuštění. Určitě tam u těch akcí byli jako vojáci říše i Kudrové, ale obvinit z toho celý kurdský národ? 

 Nevím, zda člověk může mít z nějakých atributů války radost, ale jestli ano, tak to je ta skutečnost, že mnoho z kurdských dětí vyrvaných z Kurdistánu do Istanbulu, do vojenských škol Hamidových Kavalierů, se následně staví do čela kurdského obrození a již v roce 1919, to jest rok po I. světové válce, organizovali povstání pro svobodný Kurdistán! Toto povstání bylo po třech letech potlačeno s pomocí Angličanů a skončilo masakrem Kurdů v oblasti Kocgiri, ale o dva roky později, to jest v roce 1925, se o totéž pokoušeli v jiné části Kurdistánu, to jest v mém rodném městě Diyarbakır, ale tato snaha Kurdů o svobodném Kurdistánu skončilo masakrem Kurdů v tomto regionu.

A když už jsem u té genocidy, nikdo z těch chytrých či vychytralých kritiků – útočících na bezbranné Kurdy, nepíše ve světě psaného, kolik Arménů bylo zachráněno jen a jen díky Kurdům! Nepíše, že třeba dodnes v kurdském hlavním městě syrských Kurdů Qamushlu tyto dva národy žijí vedle sebe jako bratři, že právě jeden z těch Arménů zachráněných Kurdy, je významnou postavou kurdské hudby Aram Tigran, jehož pozůstatky nedovolil turecký stát pohřbít v jeho i mém rodném městě a byl KURDY pohřben v Belgii! Jeho arménské jméno ARAM dal svému synovi kurdský skladatel kurdské hymny Pražák Qader Dilan svému stále v Česku žijícímu synovi Aram Dilanovi (viz FB)! Nejvýznamnější kurdský skladatel dává v Praze svému napůl (druhá polovina genů je česká) kurdskému dítěti arménské jméno!

My Kurdové jsme s Armény byli a stále jsme bratři, sousedé, mučednici svobodného, tolerantního myšlení v oceánu barbarských řádů!

Fotografie :
Krvavý Sultán Abdul Hamit ve francouzském tisku
New York Times Hamidova Kavaliera - Kurdové - na ruské hranici
Hamidova Kavaliera - turci - vražednici arménu
Hamidova Kavaliere - arabove- po honu na armény

13 komentářů :

 1. Pane Uzunoglu, já před Vámi smekám. Ne osobně před Vámi, ale Kurdy jako takovými. Do Evropy se valí deseti tisíce mladých chlapů z ,,válečných" oblastí. Kožené bundy, nejmodernější mobily... Co si budeme psát. A Kurdové mají ženskou bojovou jednotku a ty ženy bojují. Naši tátové odcházeli před Hitlerem na Západ, či Východ, ale aby se se zbraní vrátili a osvobodili svoji zemi. Tady utíká před válkou dvacetiletý Syřan, nebo Afghánec, či Iráčan a Kurdská žena, žena, která má rodit děti, stát u plotny, tak místo vařečky či dítěte drží v ruce samopal. Protože ví za co bojuje.
  Omlouvám se za poněkud ,,emotivní" reakci na Váš článek, ale jsem bývalý důstojník CIMIC.

  Pepo Milan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s Vámi téměř ve všem. A děkuji panu Uzungolu za objasnění"střípku"historie kurdského národa... Jsem žena, učila jsem na základní škole i něco málo z historie našich národů- Čechů, Moravanů, Slezanůi Slováků v hodinách vlastivědy, tedy mladší žáky. Jen si myslím, že většině žen dnes k životu nestačí to, co jste uvedl"stát u plotny", ikdyž jste to myslel obrazně. Soucítím nesmírně s kurdskými STATEČNÝMI děvčaty a ženami. Jak říkají naši slovanští ruští bratři a sestry: Nízkyj=hluboký poklon jim!

   Smazat
  2. Prober se !!!!,bojují za američany....to ti ukáží dny příští......je to stejná americká praktika,jako za II.světové války,jenže tentokrát američané ze Sýrie vypadnou...a to dobrovolně nebo v rakvi....

   Smazat
 2. Na webe je kniha z roku 1925 od Rudolfa Vrby s nazvom Skaza Slovanu ve světove valce kde autor velmi kriticky spomina i genocidu Armenov a pripisuje i židom. Menuje tam dokonca mena nemeckych dôstojnikov ktory velili tymto jednotkam. Odporučam naštudovať.

  OdpovědětSmazat
 3. Omlouvám se a moc. Správně ...děkuji p. Uzunoglu...

  OdpovědětSmazat
 4. Narad to říkám, ale pan Uzunoglu je trošku mimo pravdu. Kurdové se neprovinili tím, že se účastnili v rámci vojenské tažení vraždění Arménů (to bylo zase v Bulharsku v 19. stol. při potlačování povstání bulharského lidu), ono to bylo trošku jinak, Kurdové jen využili toho, když bezbrané kolony Arménů táhly jejich krajem, viz film (ale nejen ten) v muzeu genocidy v Jerevanu. Já jsem čekal tak nějak trošku pokory od pana Uzunoglu, ale spletl jsem se. Já neříkám, že Kurdové jsou špatný národ, každý národ měl ve své historii i špatné momenty, ale když tu někdo neustále dělá z Turků d´ábly a z Kurdů bíle holubice, tak k tomu musím přece dodat, že občas (ale ne moc často) měli Turci i Kurdové "společné zájmy". Takže, pane Uzunoglu, nic ve zlém, vy tu pějete chválu o Němcích, tedy nároku, který nás chtěl vyhubit, takže já jsem taky trošku jedovatý. Jinak já jsem měl vždy ke Kurdům velké sympatie. ale to, když jsem si přečetl, že vytvoření samostatného Kurdistanu v Iráku podporují USA a Izrael, tak to jsem tedy pořádně ochladnul.

  OdpovědětSmazat
 5. Hmm. Pořád stejné. Místo toho aby člověk člověku byl bratrem a sestrou, tak je člověk člověku vlkem a hyenou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to ještě horší" člověk je člověku člověkem...

   Smazat
 6. No vidiš,...a teď se nechají,po těch zkušenostech,zneužívat dokonce američany,to už rozum nebere vůbec......

  OdpovědětSmazat
 7. Tak, jak nikdy Turek nepřízná, že se jednalo o genocidu arménského národa z jejich strany, tak pan Yekta se chová stejně k podílu Kurdů na genocidě Kurdů vůči Arménům. Já nechci dávat rovnítko mezi Turky a Kurdy v této věci, ta idea "vypořádat" se s Armény byl turecká, a kurdský podíl byl jen úplně minoritní, tedy jen si uštípnout arménský majetek, odnést si (dnes se tomu říká sexuální otrokyni) z kolony apod. O co se jednalo genocidou Arménů? O mstu tzv. Mladoturků za vojenskou katastrofu turecké armády u města Sarikamiš, kde umrzlo a poté zemřelo na tyfus asi tak 90 tis. tureckých vojáků brilantní obranou Rusů této pevnosi, a Turkové potom činili zodpovědnými za tuto katastrofu Armény-že pro Rusy prováděli špionáž. Je však nutno také dodat, že i když byl po 1.svět. válce již znám rozsah genocidy Arménů ze strany Turků, tak západní státy poskytly politický azyl pro osnovatele této genocidy v jejich zemích, ale Arméni si je potom v Londýně a v Itálii atd. tyto hlavní osnovatele genocidy našli a zlikvidovali je. Z nich si měli vzít příklad Židé, jak se vypořádat s fašisty po 2. světové válce. Pane Yekto, nic ve zlém, my máme zase opačný případ. Jistý Václav Havel, zvaný Vašek Flaška, bral z Mnichova během socialismu na podporu rozvratu socialismu myslím že 1.700 DM měsíčně,a poté, co ho mezinárodní židovská lobby donesla na posici českého presidenta, tak se těmto svým dřívějším chlebodárcům odvděčil tím, že se omluvil za celý český národ jako by za téměř genocidu spáchanou Čechy na Sudetácích v době jejich odsunu, to zase leží nám u srdce, že se někdo může nechat takto koupit. Takže jiný kraj, jiný mrav.

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Uzunoglu, staré přísloví říká "Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění". Mám pocit, že se situace bude opakovat se spolupráce s Američanama. Kterém národu ve své historii pomohly?

  OdpovědětSmazat
 9. Co pan Y.Uzunoglu říká na politické dělení Kurdů. YPG a PKK.

  OdpovědětSmazat
 10. Netušil jsem,že Kurdové byli také pod devširmou, to je povinný odvod mladých chlapců do tureckých vojenských škol. Já myslel, že Janičáři, to byli především slovanští chlapci, a to zejména z těch poislamizovaných zemí, jako byla Bosna, Kosovo, Albánie atd., kteří se potom vyznačovali tou největší krutostí ke Slovanům. Bylo to zkrátka nařízení, podle kterého nějaká vesnice měla ročně odvést do vojenských škol třeba 2 hochy z vesnice. Nicméně, Kurdové si svou brutalitou v Bulharsku vysloužili, že se dostali do světových dějepisů. Sezbírali holky z bulharské vesnice a vzali si je jako sexuální otrokyně do ležení, ale potom je stejně zabili ty holky, takhle se to tam píše. Turci dneska paradoxně říkají, naše armády, to byly humání armády, to jenom ti Kurdové svou brutalitou nám kazili pověst. Člověk dokáže pochopit, že si národy ze své historie dokáží vymazat to, co se jim nehodí. O to více šokuje, když Vašek Flaška se přihlásil ke skorogenocidě na Sudětácích, která se nikdy nestala. Jenže Havel byl Žid, on má k historii této země jiný přístup, jako mám my Slované. Já neříkám, že se Sudet´ákům neskřivil ani vlas na hlavě, odsrali to někteří, ale dívíte se, když už byli zpátky třeba vězni z koncentráků a ted´ si to mohli vyřídit se Sudet´áky, kteří vlastně tuto válku iniciovali. To si jako mysleli Sudet´áci, že si sundají ze zdí Hitlery, a spálí průkazku do Henlainovy strany a pojede se dále, jako by se nic nestalo? To je trošku naivní. Myslím si, že z toho ještě Němci vyšli hodně dobře z Druhé světové války. Ze 17.000 válečných zločinců jich bylo potrestáno jen asi 1.700,ti ostatní dožili spokojeně v USA, V.B., Kanadě, Jižní Americe a v Západním Německu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.