Reklama

.

.

úterý 19. září 2017

Jak funguje Systém Target2

Eugen Prinz a další,  (překlad a úprava MP)
19.9.2017  PI-News

"Kdyby lidé pochopili systém peněz, měli bychom zítra ráno revoluci." říkával Henry Ford. Německý autor Prinz a další čtenářům osvětlují, co to je systém Target 2.Jak ve skutečnosti funguje systém Target 2 (Trans-European Automated Real-time Gross Settlement Express Transfer System)?

TARGET2 je platební systém, který umožňuje bankám v EU provádět mezi sebou peněžní převody v reálném čase. Tento postup se označuje jako systém zúčtování plateb v reálném čase (real-time gross settlement – RTGS)
Webové stránky Evropské centrální banky uvádí, že Centrální banky v rámci EU a komerční banky, které jim v jednotlivých zemích podléhají využívají Systém TARGET2 pro účely transakcí v eurech – a to jak vlastních, tak transakcí prováděných pro klienty – jde o více než 1 700 bank. Pokud započteme pobočky a dceřiné banky, umožňuje systém TARGET2 spojení s více než 55 000 bankami (a všemi jejich zákazníky) po celém světě.

Německo-italský obchod v systému Target 2 probíhá stejně, jako se obchod německých firem se Španělskem.

Například španělský podnik v Německu nakoupí výrobní stroje za 1 mil euro. Německá firma stroje dodá, španělský podnik za to poukáže peníze španělské obchodní bance, ta je dále poukáže španělské centrální bance. Španělská centrální banka tyto peníze již nepoukáže dále Evropské centrální bance (ECB), ale upozorní ECB pouze na to, aby zaznamenala, že dluží 1 mil eur, nejsou tedy poukázány skutečné peníze. ECB dále informuje německou centrální banku o tom, že má pohledávku na španělskou centrální banku, zde také nejsou poukázány žádné skutečné peníze. Německá centrální banka návazně poukáže 1 mil euro na účet obchodní banky prodejce výrobních strojů v Německu a ani zde neputují žádné peníze. Obchodní banka převede tyto peníze na účet prodejce.
Tímto systémem však některé eurostáty systematicky vytvářejí dluhy vůči Německu, navíc neexistuje žádná horní hranice resp. časové vymezení docílení vyrovnaného salda. Vyúčtování systému Target2 mezi státy se provádí ročně. Jde o vyúčtování, nikoliv vyrovnání. Tento systém tak de fakto vede k tomu, že Německo si platí vlastní exporty zejména do států jižní Evropy. Do současné doby jde o částku cca 800 miliard euro.

Pokud jde o otázku, zda za tyto Target2 dluhy získává úroky, což by mohly být jisté příjmy německého státu, tak ano, jsou na to úroky. Úrokování těchto sald je počítáno vždy podle platných úrokových sazeb. Až na to, že současný úrok na půjčky činí „0“ procent. Německo tedy za to nic neobdrží.

Ve skutečnosti tak dochází k záchraně jihoevropských bank před bankrotem, který platí německý daňový poplatník. Bez tohoto systému by však německý export nemohl být tak výkonný. Nezaměstnanost by vzrůstala. Odhadem by bylo v Německu o více než 0,75 až 1 miliónu více nezaměstnaných.

Proto také možná stále mizí z českých obchodů domácí zemědělské produkty, aby se nakupovaly italské a španělské. Hledají všemožné způsoby, co importovat z těchto zemí, aby se to v rámci Target2 vyrovnávalo. Česká republika zatím není součástí Target2 systému do doby než přijme euro. Pracovní místa pak však budou mizet u nás.

- - -

14 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Toz CSSD potreboje enem jedno a to francozskó gilotino........slonce v srdci ....howk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:03 - Hele blbe, přestaň už konečně na tomto veřejném webu hanobit češtinu! Když na to nemáš, tak sem nelez, trapní exote!

   Vymazat
  2. Na nenávistného nou nejma propagujícího přistěhovalectví a homoagendu a popírajícího nou gou zóny neber ohledy a piš dál rodným nářečím Eskimo Welzla.

   Vymazat
  3. > 21:44
   Hele, nechte ho. Je to neco jako digitalni rukopis (aspon vime, ze to je zrovna tenhle "slonce v srdci howk"), a taky tim obchazi spehovani guglu a vyhledavani a casem i cenzurovani za klicova slova...

   Gugl dela AI (autonomni inteligenci), ktera se bude pouzivat (nekde uz se pouziva!) na oznacovani "toxickych" komentaru uzivatelu ve forech, aby mohly byt automaticky vymazavany a uzivatele zablokovani. (treba Disqus uz to pry zacina pouzivat) Jeji ""nestrannost"" (cti: zaujatost) je primo obludna.

   Jeste chvili, nez se to AI nauci prekladat i z cestiny (i kdyz prekladac miva problem se slovy bez diakritiky, protoze to vyzaduje urcitou inteligenci, kam kterou carku nebo hacek doplnit), ale s timhle "howk" bude mit automatizovany prekladac a umela inteligence jeste dlouho problem...

   A uplne na okraj: kdyz se na nekoho chcete vytahovat a farizejsky dbat na cistou cestinu, tak tam nesmite mit "trapní exote!" a nesmite cekat, ze kdyz napisete hnusnou myslenku ("Hele blbe" jen proto, ze sam nechapete) cistym jazykem, ze to bude mene hnusne...

   Vymazat
 3. Nemám zájem platit cizí dluhy CZEXIT.

  OdpovědětVymazat
 4. Ekonomika Evropy je fikce
  Treti Svetova neskoncila, jen bylo chvili primeri

  OdpovědětVymazat
 5. Systemu nerozumim, ale pachne podvodem
  A vysvetluje jedovate jidlo, cenu opravdoveho masla, montotroctvi...

  OdpovědětVymazat
 6. Není třeba v tom hledat žádnou vědu, 2.23. Stačí zaznamenat to podstatné: v nějakém bodě z celého obchodu a zúčtování mizí reálné peníze, to znamená to, co může jejich držitel kdykoli "vzít" a kdykoli si z nich zaplatit zmrzlinu, frézku, elektrárnu. V důsledku toho lze prodat (zafinancovat prodej) více zmrzlin, frézek a elektráren, než kdyby obíhaly, byť bezhotovostně, jen "peníze na dřevo". A je pak větší problém z takto profinancovaných německých zmrzlin, nebo německých elektráren?? (Správná odpověď zní, z německých ponorek, viz Řecko.)

  Aspoň dvě věci jsou ale nutné k doplnění: viz i někde zde na NR starší článek Kateřiny Pohlhammer-Lautebachové, o tom jak i "obyčejná" komerční banka vytváří při úvěrování peníze tlačítkem Enter, z ničeho (šlo o rakouskou banku a bylo to pěkně popsané).

  Za druhé, řeč byla v příkladu o "španělské"bance a španělském podniku. Ta banka tedy nemusí být španělská, ani když má sídlo v Madridu. Ale ten podnik ani není nutně vázaný na španělskou banku. Největší angažovanost v řeckých dluzích měly francouzské banky.

  VR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PS asi jsem měl říct v řeckých dluzích vzniklých převážně obchodem s "Německem". Ne s Francií. Přesto to nejvíc "Řecku" nejvíc profinancovaly a do srabu se dostaly francouzské banky, víc než německé.

   VR

   Vymazat
  2. Paní Laurterbachová se jmenuje Květa! Její články, i ty starší, můžete na Nové republice hledat full-textově )okénko vpravo nahoře vedle nápisu "Vyhledávání". Zadejte třeba slovo "Květa" nebo chcete-li konkrétní článek, zadejte "rakouské banky".

   Vymazat
  3. No, Květa, a ještě jsem, jak vidím, udělal já vůl v příjmení hned dva překlepy. Ale určitě jsem při tom nemyslel na jinou, Karle. Omlouvám se, v našem ústavu k tomu dochází max. dvakrát za deset let. VR.

   Vymazat
  4. Nejsem Karel, Jirko, jsem Běta.

   Vymazat