Reklama

.

.

úterý 5. září 2017

Jaroslav Bašta: Jak (ne)překročit Rubicon

rp
3.září 2017

Příští týden budou poslanci hlasovat o zbavení imunity dvou svých kolegů – Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, shodou okolností předsedy a prvního místopředsedy druhé nejsilnější frakce v současné Poslanecké sněmovně.

Dle dlouhodobých výzkumů veřejného mínění je hnutí ANO (Akce nespokojených občanů) zatím téměř jistým vítězem voleb. Zdá se, že na tom nic nezměnila ani žádost policie o vydání výše uvedených členů Parlamentu k trestnímu stíhání. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Po pravdě řečeno, největší rozruch vzbudilo její načasování, protože v případě, kdy poslanci oba zákonodárce zbaví imunity, bude to jen na dobu šesti týdnů a po předpokládaném znovuzvolení pánů Babiše a Faltýnka, nezbyde orgánům činným v trestním řízení, než napsat žádost novou, o které rozhodne Poslanecká sněmovna v novém složení někdy na konci tohoto roku. O důvodech jejich značně nelogického kroku proto můžeme jen spekulovat.

"Všimněme si té žádosti o zbavení imunity poslanců Babiše a Faltýnka, vždyť je to úplná fraška, pan Faltýnek opakovaně říká, že nebyl v té funkci, kvůli které má být vystaven trestnímu stíhání a pak se dozvíme, že papír o předvolání před sněmovní imunitní výbor dostal jeden den před jednáním imunitního výboru a dále se dozvíme, že už 14 dní ho novináři oslovují a vyprávějí mu co v tom papíru je napsáno…,"připomněl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Podíváme-li se do minulosti na ony tři případy, kdy policie či ministerstvo vnitra ovlivnily volby (kauza Bartončík v roce 1990, uvěznění Miroslava Sládka v lednu 1998 a tzv. Kubiceho zpráva v roce 2006), zjistíme, že současnou situaci vzdáleně připomíná pouze druhý případ. Miroslav Sládek byl vydán k trestnímu stíhání v únoru 1997 (kvůli xenofobním vyjádřením) a v lednu následujícího roku byl na sedmnáct dnů uvězněn ve vyšetřovací vazbě, shodou okolností přes 15. 1. 1998, kdy se konala volba prezidenta, v níž kandidoval. V říjnu téhož roku jej soud zprostil viny.

Nelze totiž přehlédnout, že politické hnutí ANO se od většiny současných politických stran odlišuje tím, že má důsledně hierarchickou strukturu firmy, nesenou heslem „Kdo platí, ten rozhoduje“. Šéfa může zastoupit jen statutární místopředseda, kterým je Jaroslav Faltýnek. Za pouhých šest neděl toho vyšetřovatelé obvykle mnoho nestihnou, s výjimkou jediného kroku – tím je uvalení vyšetřovací vazby na oba obviněné. Kvůli možnému ovlivňování svědků a obavy z vyhýbání se trestnímu stíhání kvůli hrozícímu vysokému trestu.

Domnívám se, že toto je ten nejhorší možný scénář pro letošní volby do Poslanecké sněmovny. Samotné trestní stíhání nepohodlných kandidátů se již v rámci EU stalo stabilní součástí předvolební kampaně (naposledy Frauke Petry z AfD v Německu), ale uvalení vazby na předsedu a místopředsedu hnutí, které je zatím předpokládaným vítězem voleb, by znamenalo překročení pomyslného Rubiconu mezi demokracií a postdemokracií ukrajinského typu. Navíc by to potvrdilo podezření, že šlo o dlouhodobě připravovanou akci.

Ostatně, destrukční účinek na politickou kulturu v České republice to má už dnes. Není vyloučeno, že politické strany s nízkým koaličním potenciálem (alespoň dle tvrzení mediálního mainstreamu) – KSČM, SPD Tomia Okamury a ANO Andreje Babiše mohou získat nadpoloviční většinu v budoucí Sněmovně. Holt nás čekají zajímavé časy.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

27 komentářů :

 1. Jenom důsledná dehavelizace společnosti změní věci k lepšímu.
  Je třeba ze společnosti vyvrátit i s kořeny americkou zločineckou ideologii tzv. "lidských práv", která stála životy milionů lidí po celém světě. Samozřejmě s lidskými právy nemá tato ideologie nic společného, jedná se o fanatický amerikanismus. Fanatismus stoupenců této ideologie si v ničem nezadá s fanatismem stoupenců islámského státu.
  A teď k věci. Chapadla této zločinecké organizace jsou prorostlá celou společností. Působí zde např. CEELI institut, což je americké ideologické středisko pro výplach mozků českých soudců. Nebo agenta CIA Šafra, Goebbelse americké propagandy u nás, který v poslední době zahltil český internet nejméně desítkou propagandistických serverů a další a další.
  Kořeny brutálního lynče Babiše je třeba hledat v geopolitice. Temné struktury americké moci v něm nerozpoznaly svého člověka, nebo alespoň toho, koho můžou ovládat (viz. Sobotka).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oligarchové jako Babiš, nebo Berlusconi jsou pro americkou moc vždycky nebezpeční. Těžko se dají korumpovat, jsou poměrně schopní, chovají se suvereně a podle svého uvážení. Ideální jsou Sobotkové, Makronové, koloušci bez vlastní vůle a názoru. Dají se snadno ovládat proamerickými režimními médii, neziskovkami, prebendami.

   Vymazat
  2. Pane Bašta, při vší úctě, jaký destruktivní účinek na politickou kulturu v zemi má to, že policie a státní zastupitelství konají povinně podle trestního řádu, když se doví o podezření z trestného činu dvou poslanců, požádají o zbavení poslanecké imunity nesouvisející se skutky a předloží spis s důkazy? A to načasování už kdekdo vysvětlil. Kdyby to nebyli dotyční zdržovali, mohlo to být 6-8 měsíců před volbami.Nikdo se nesmí dopouštět dvou či tří závažných trestných činů se škodou značného rozsahu, ani poslanci, neboť jak praví již klasický výrok podezřelého Babiše, "poslanci nejsou nadlidi"

   Vymazat
  3. Načasování: kauza se odehrála před více než 9 lety! Co dělala policie a státní zastupitelství celou tu dobu? Takže se nedivte, že žádné vysvětlení prostě nejsme ochotni brát. Je to načasované těsně před volby. To je snad každému trochu myslícímu člověku jasné.

   Vymazat
 2. Pozor, Havlista Vaclav Dvorak je prorezimni agent, Nova Republika existuje s cilem pro sber ip adres lidi nespokojenych s rezimem. Vaclav Dvorak je havlista ktery pracoval pro Vaclava Havla, nez byl prevelen do role agenta provokatera. Pozor, sbira vase adresy stejne jako sebral moji. Jeho ukol je vas identifikovat pro internaci. Cesko zvysuje pocet bojovych letist z 4 na 16, stavi a dostavuje kryty pro vladu, pripravuje plan vcetne internace (koncentracni tabory) ktere stavi v Krusnych Horach, na Ostravsku a jinde. Nepiste sem primo, pouzivejte anonymni server kryjici vase ip. Zjistete si havlistickou minulost Vaclava Dvoraka. Me verit nemusite, overte si to.
  Budte opatrni a bdeli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak že je Dvořák „Havlista“, z toho se mohl probrat, posledně jste tuším ještě psal, že je i estébák. Když to ale půjde s republikou takhle dál, zvlášť za očekávatelné hospodářské krize, jen aby mu to nakonec nesloužilo ke cti. To si rozmyslete! Vaše „používejte anonymní server“ bude asi vedle, když každý slušnější blog je proti takovým zabezpečen. Dál, IP není průkazným údajem ke zjištění identity osoby, mimo to, s platností GDPR (pokud ráčíte vědět co to je) bude se sběrem IP adres a jejich sbírkou docela problém. S celou tou vaší střelbou vedle mi připomínáte jednoho, co psával se Horní Dolní. Taky neumí háčky a čárky, nezmůže se na českou intepunkci, zato je stejně jako vy, docela směšný.

   Vymazat
  2. Troll, který se dříve podepisoval Horni Dolni a nyní se raději nepodepisuje (viz 10:26), fňuká, že jeho nadávky a zcestné sprosťárny byly smazány. Tak se snaží hodit stín na redakci NR a píše rádobyhanobící nesmysly. Naštěstí každý trochu znalý problematiky IT vidí, že jsou to jen nepodložené hlouposti.

   Vymazat
 3. 10,26
  Ty ještě chlastáš alkoholixy???:-)))
  Ale čemu se divím,vy komedianti a podporovatelé ussáckejch vrahů jste opilci od přirození!!!!.-D

  OdpovědětVymazat
 4. Dojde k otevřenému střetu eurohujerů se zbytkem "lidu", jde o zásadní změnu české národní politiky. Závisí to na Trumpovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vvenc Tak to je a nás normálních občanů je většina doufám že to lidem dojde.

   Vymazat
 5. A to si myslím, že ještě nic není. Počkejme si na hon na Zemana před prezidentskými volbami. To bude mejdan.Osobně nemám Zemana rád, lidé ho urážejí už nyní, že mu posílají na volební konto dvacetihaléře. Abych zdůraznil svůj odpor vůči jeho osobě poslal jsem mu těch dvacetihaléřů 25.000!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A koho tam teda chceš. Kdo ti připadá z těch pokřivenců, darebáků a podvodníků, co se tam cpou, lepší?

   Vymazat
  2. 12:36 nepochopil.

   Vymazat
 6. I když já, moje rodina, moje okolí bude volit SPD, vůbec bych se nebránil výše uvedené koalici ANO-SPD-KSČM. Zejména, kdyby procentuální zastoupení posledních dvou stran bylo souměřitelné se zastoupením ANO v PS. Tím by byla nastavena dostatečná korekce vlivu Babiše v politice a zejména pak zajištěn konec tichých tanečků současné vlády kolem přijímání uprchlíků (invazních hord). Toto by vyřešilo největší nebezpečí současnosti, totiž indoktrinaci naší krásné země středověkou kulturou islámu spojenou zejména s uplatňováním barbarských zákonů. To i za cenu vystoupení z molochu EU, který se stejně na současných základech co nyní (ne)funguje stejně rozpadne. Přitom nejsem proti společenství evropských národů, ale založeném na úplně jiných principech.

  OdpovědětVymazat
 7. Pan Bašta má pravdu, je to zapeklitá situace.
  Stíhání AB může být vnímáno jako snaha ovlivňovat politiku, odložení stíhání na „po volbách“, je ještě větší politizace. Nestíhat, když je podezření, to už je porušení zákona.
  Pro mě z toho plyne poučení, že lidé typu AB (majitelé a manažeři firem, které žádají o dotace) by neměli být v politice. Z podstaty se nelze ubránit střetu zájmů. To nám také s upřímností sobě vlastní, sdělil sám AB, když prohlásil, že je ve střetu zájmů, jen vstane z postele.

  Anonymní5. září 2017 11:22
  Vámi teoreticky sestavená koalice, by nejspíš mohla fungovat. Z historicky-ideologického hlediska, je sice koalice komunistů s oligarchou nesmyslná, ale z pragmatického hlediska současnosti, to je jedna z mála možností, jak sestavit vládu, která by nehnala zemi do záhuby.
  Podle mého názoru, tuto úlohu by splnila tím pravděpodobněji, čím silnější v ní bude pozice SPD. Komunisté se s malými výhradami drží EU, ANO se dere do jádra EU. Pouze SPD se na EU dívá dostatečně kriticky. Takže budu následovat Vaši rodinu a také volit SPD. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omyl u komunistů. Přečti si jejich program a mají tam vystoupení z EU a NATO. Tato koalice se mi nelíbí(vadí ANO), ale mohla by fungovat, pokud bude zastoupení jednotlivých stran rovnocené.
   Ivana

   Vymazat
  2. Anonymní5. září 2017 21:02
   „Omyl u komunistů. Přečti si jejich program a mají tam vystoupení z EU a NATO.“
   Tak jsem si početl a ohledně EU tam mají toto:
   „Plné zajištění rovnoprávného postavení členských zemí v politických institucích EU. Cílevědomě odmítat rozsáhlou byrokratizaci a přetrvávající deficit demokracie v politickém rozhodování EU a odstranit je.“
   Takže na předchozím hodnocení, že „Komunisté se s malými výhradami drží EU“, nejspíš nic měnit nebudu. P.K.

   Vymazat
 8. HORNÍ DOLNÍ tohle jsi přečti:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201709055920067-putin-prace-usa-dialog-austria-australia/

  OdpovědětVymazat
 9. 10:21 !
  Mate to castecne spatne !
  V Americe existuji dva uplne odlisne politicke trendy. To je Sorosuv a Trumpuv !

  Trumpuv zahrnuje vetsinu naroda a Sorosuv ma v rukou media.
  Sorosovi patri ANTIFA, kterou terorizuje ulice a
  ted se pendulum obraci a Trumpovi patriote mlati pestmi ANTIFU , ktera je na ustupu.

  Dokud se nenaucite rozlisovat tyto dva tabory , tak nicemu nebudete rozumet. Zahrnovat tyto dva tabory dohromady je chybne - VELMI !
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 10. 12:34... sice jsem honolulu a ne Horni Dolni, ktery zije v jinem casovem pasmu , ale dovoluji si to objasnit.

  Amerika je velka - zemepisne krasna zeme, proto Americany nezajima 150 jinych zemi, ktere skemraji o pozornost. Evropane take nevi nic napr. o Argentine nebo JAR...

  Stejne bude vsechno smazano, tak bye bye.
  Vasi cenzori hrave zastini cenzory nacisticke .
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 11. 13,10
  Koho zajímají tyhle tupožvásty????

  OdpovědětVymazat
 12. 13:41 ... Nikdo te nenuti to cist..

  OdpovědětVymazat
 13. 13,52 13,54 13,57
  Nikdo tě tupožvásty nenutí psát....a už vůbec nikdo po tobě nechce,abys sem strkal ten svůj lžirypák!!!!!

  OdpovědětVymazat
 14. Ti co honí Babiše jsou za 18, Babiš je bez dvou za 20. Protože všichni zaprodali duše mamonu a prachům. Dilema ve volbách tady nezní koho z těchto dvou táborů volit. Tentokrát nepůjde o peníze a koryta až na prvním místě. Pokud nás do voleb nesežehne velké teplo, půjde o bezpečí nás, našich lesů, vod a strání. Přeprogramujte si prosím, volební priority, jestli máte mezi ušima rozum. Z bídy a všeho se lze vyhrabat; z hrobu ne.

  OdpovědětVymazat
 15. Škoda že se k tomuto článku nevyjádřil KR. Jinak nic nového HONO a HO DO nám zase vykládají jací jsme pitomci že jsme neutekly k řiti JUSEJ.

  OdpovědětVymazat
 16. Děkujeme za rekapitulaci "demokratických kroků" mocipánů proti nepohodlným kandidátům a stranám, jsem, nepochybně s dalšími statisíci Čechy přesvědčen, že šlo a i nyní jde o účelové jednání a že nebylo a ani dnes není zadarmo. Zadarmo ani blecha nekouše. CELÁ AKCE JE SMĚŘOVÁNA K POŠKOZENÍ ANO A JIŽ TO JE PÁDNÝ DŮVOD, ABY ČEŠI TUTO STRANU MAXIMÁLNĚ VE VOLBÁCH PODPOŘILI. TO TAKÉ JE JEDINÁ ŠANCE, ABY SE ZÁKULISÍ TOHOTO JEDNÁNÍ ODHALILO A JEDNOU PROVŽDY DALO NA PRANÝŘ. KUBICIÁDY BY NEMĚLY MÍT MÍSTO V POLITICKÉM SOUPEŘENÍ.
  POZORNĚ SLEDUJTE HLASOVÁNÍ SNĚMOVNY O VYDÁNÍ A POSLANCE, KTEŘÍ ZVEDNOU RUKU PRO VYDÁNÍ, DŮSLEDNĚ NA KANDIDÁTKÁCH ŠKRTEJTE!
  A PROČ NEVOLIT ŽÁDNOU ZE STRAN, KTERÉ BYLY U VLÁDNÍHO KORMIDLA 25 ROKŮ? CO UDĚLALI DOBRÉHO PRO OBČANY? BYLY SLUHY V RUKOU OLIGARCHŮ, VYROBILI NEZAMĚSTNANÉ, BEZDOMOVCE, ŽEBRÁKY, CHUDOBINCE, PĚTINA NÁRODA ŽIJE POD HRANICI CHUDOBY!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevolte slouhy v rukou oligarchů, zvolte oligarchu rovnou. Dobrá rada nade vše! :-D

   Vymazat