Reklama

.

.

pondělí 4. září 2017

Kalkulujeme s OKD

4. 9. 2017         EB
Spočítejme si to. Pokud použijeme Babišova čísla, Zdeněk Bakala si na privatizaci OKD vydělal krásných 110 miliard Kč. Ale nevěřme Babišovi. Zkusme použít čísla Lubomíra Zaorálka, který mluví o 50-60 miliardách Kč v dividendách. Jde o konzervativní odhad toho, kolik Bakala vytáhl z těžební společnosti, který nezahrnuje byty v Kladně a Ostravě a další majetkové prodeje.


Pokud Bakala za společnost zaplatil zhruba 10 miliard, zůstalo mu podle Zaorálkových propočtů 40-50 miliard Kč zisku. To z OKD dělá kauzu 800-1000krát větší než Babišův dotační podvod s Čapím hnízdem. Premiér Bohuslav Sobotka ale v pátek soudkyni řekl, že Evropská komise potvrdila, že akcie OKD byly prodány za tržní cenu. Počkat. Stát prodal blokační menšinový podíl v OKD za 4,1 miliardy Kč, Bakala ale jen na dividendách vydělal 40-50 miliard? A Evropská komise dala prodeji štempl, čímž Bakalovi umetla cestičku? Někomu to nevychází. Babišovi, Zaorálkovi nebo Evropské komisi.

12 komentářů :

 1. Sorry jako. Všeci kradnú, iba ja podnikám.
  Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.

  OdpovědětVymazat
 2. To, že EK potvrdila okolnost, že odprodej stát. podílu nebyl proveden "pod rukou" však ještě neznamená, že byl uskutečněn s vědomím řádného hospodáře.
  Za hubičku se dá prodávat i v tzv. transparentním režimu. Problémem ale není jen skandálně nízká cena za stát. podíl v OKD, ale i nepromyšlené podmínky prodeje podnikového bytového fondu i podmínky úhrad nákladů na konečnou ekologickou úpravu těžebního areálu po ukončení jeho funkce atd.
  Na to vše zřejmě tehdejší (nekompetentní) min. financí Sobotka buď nepomyslel nebo? ...
  I tak doufám, že to voliči zohlední. Nejen na Ostravsku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Allahoslav" je čistý jako křišťál, jako byl Gross. Pokud se nepletu, když dělal ministra financí, předseda Rozpočtového výboru, byl jistý pán z Bechyně, se silným sklonem ke konzumaci alkoholu. Někdy si role i prohodili. :-) Prostě "kámoši". :-)

   Nevím, co si myslet o Babišovi. O čem jsem PŘESVĚDČEN, je to, že těmto dvěma "ČESTNÝM" jaksi "viděl do karet", MUSEL BÝT odstraněn!!

   Vymazat
 3. Pakliže se tak rád zabývá Eric Best OKD, proč si dosud nikdy nepoložil otázku "Jak je možné, že někdo ukradl 52% akcií OKD, ale dosud to nikdo nevyšetřoval?" Je snad majorita v akciovce méně než minorita?

  OdpovědětVymazat
 4. Tržní cena akcí není totéž co cena firmy. Jiná je cena a natož širší ekonomická hodnota jedné či pár akcií, které si zájemce kupuje kvůli dividendám, za jinou cenu koupíte balík akcií, který majitele oprávňuje třeba ke svolání valné hromady či jiným právům už nikoli drobného akcionáře, a jiná bude cena majoritního balíku, kdy už dosazujete šéfy, resp. většinu členů řídících orgánů, managment firmy a řídíte nakládání s majetkem, šíbujete s lidmi atd.
  To vše přitom nemusí nijak těsně souviset s hodnotou fyzického a duchovního majetku firmy. Cena na burze či při vyjednávání dvou stran o velkém balíku se pohybuje v mezích nabídky a poptávky, je ve vleku momentálních zájmů stran, aktuální situace firmy, přesněji představ o situaci firmy apod. Neměl by se tím ale řídit stát při prodeji svého majetku, protože v případě tak velké firmy již nejde jen o úzké účetní výsledky firmy, aktuální míru výnosnosti kapitálu v oboru a ve státě, ale může rozvažovat více možností využití majetku a měl by zvažovat širší ekonomické a sociální souvislosti, náklady a přínosy. To, že si není stát s to ocenit svůj majetek vlastními silami a dá na externí odborníky, je selhání ministerstva, resp. ministra. To, že ministerstvo není schopno firmu řídit, ač to desítky let dokázaly předchozí ministerské garnitury a na Západě je dost příkladů úspěšných velkých firem ve vlastnictví veřejné správy, je opět dokladem neschopnosti daného ministra, vlády a politické garnitury. To, že odborníkům, ministerským úředníkům připravujícím podklady a ministrovi unikla "drobnost" v podobě desítek tisíc bytů je opět důkaz nekompetentnosti ministra. Je jedno, zda to přehlédli, či "přehlédli".
  A tato kreatura je premiérem a řídí nejvlivnější stranu s levicovou rétorikou? To je tragédie. Zodpovědnost ovšem nesou voliči, ale podstatně vyšší zodpovědnost mají členové ČSSD, že tohoto ťuťmáka či vykutálence opakovaně nominovali do čelních funkcí ve straně a ve státě.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Tržní cena akcí není totéž co cena firmy..." Anonym (17:05) v prvním odstavci článku budí dojem, že se v problematice akciového galimatyáše orientuje. Zlatý voči! Právě proto
   byla takhle celá privatizace vymyšlena (akcie jako číslíčka na monitorech počítačů- to se to manipuluje), aby se takoví ťuťmáci, jako 17:05 dali lehce oklamat. A to víš, ťuťo, že privat. projekt OKD ("lepil" DLOUHÝ? sck

   Vymazat
 5. Babiš? Ten, kdyby nešel do politiky, tak bychom o něm slyšeli daleko méně než o panu Bakalovi. Jenže Babiš na rozdíl od pana Bakaly se rozhodl, že nebude ze zákulisí tahat za politické loutky - tedy vládu, poslance a senátory, ale že půjde s otevřeným hledím - vlastními názory - na politický trh. A to byla - podle těch politických loutek, jeho hrubá chyba, za kterou ho loutky (vycvičené oligarchy) nyní honí k soudům. Vždyť je připravuje o korupné a to se trestá. A TO JE TEDY DŮVOD, PROČ VOLIT BABIŠE A ANO. RADĚJI OLIGARCHU NA OČÍCH VEŘEJNOSTI, NEŽ ZKORUMPOVANÉ LOUTKY OLIGARCHŮ V POLITICE!!!

  OdpovědětVymazat
 6. 1. Babisovy podvody nejsou zdaleka jenom "Capi hnizdo".
  10 miliard ulitych ze Synbiolu, pul miliardy dluh za nakup LOVOCHEMIE, ostatne i ten Agrofert v pocatcich vyfouknul slovenskym vlastnikum podvodem... (a do politiky sel zrejme proto, aby si pohlidal 20-lete promlceni tehle kauzy...)

  2. OKD zvoralo zastupitelstvo kraje a mest, ktere prodaly vetsinovy podil v roce 1996. Kdyz k tomu prisla CSSD po roce 2000, bylo pozde cokoliv zachranovat. Jejich mensinovy podil nebyl "blokační"...

  Ovsem velmi mnoho zvanilu se to snazi dat za vinu Sobotkovi, jako by privatizace a cachry v 90-tych letech predtim neexistovaly...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani Babiš, ani Sobotka nejsou jedinými gaunery či mamlasy v české politice. To z příspěvků nikde výše nevyplývá. To je jen dojem, který vzniká z toho, že ten který článek válcuje zrovna nějaký konkrétní případ a pokud by se nějaký text týkal obecného trendu, tak bychom v diskusi vypočítali třeba desítku exemplárních darebáků a troubů, samozřejmě s tím, že zdaleka to nejsou všichni.
   To, že se Sobotka dostal jako exekutivní politik až ke zbytku OKD, je fakt. Nic to ale nemění na "opomenutí" 40 000 bytů. Jejich cenu si spočítáte během 15 sekund. Každopádně má zodpovědnost za nízkou cenu zbytku OKD, ať již nevědomostí o bytech či šéfováním úředníkům, kteří na byty, řekněme, zapomněli. Jen na OKD připravil stát o desítky miliard korun a 40 000 domácností přivodil na desítky let těžké spaní.
   Při odprodeji první části OKD byl poslancem, takže se mohl zajímat, co se s vedoucím podnikem těžebního průmyslu děje.
   Sobotky se může týkat vysvětlení, že je třeba 55. privatizačním gaunerem či troubou v řadě, což ho ovšem neomlouvá. Totéž platí pro Babiše, že je letitým hrabivým vykutálencem ne s máslem, ale celou mlékárnou na hlavě. Opět ale platí, že pokud nyní někdy vyznívají některé texty o něm jako jeho podpora, je to vesměs jen proto, že ho chtějí sestřelit gauneři stejného ranku jako je on, kteří rozhodně nemají morální právo mu držet nějaké kázání o morálce, podvodech ap.
   Tudíž je pozitivní, když se tato sebranka začne vzájemně topit. Na občanech je, aby se postupně vzájemně odrovnali všichni "do posledního kmotra" a ne, že jedna banda total padne a druhá bude nerušeným pánem.
   KR

   Vymazat
 7. To by chtělo sobotku a bakalu do tepláků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V prvé řadě by to chtělo pozavírat ty, kteří umožnili rozkrást 54% akcií většinového podílu. Tedy soudruhy z ODS (v čele s Tošenovským) a židobolševiky z ODA.

   Vymazat
  2. Ono by už to mohlo od Klause seniora.
   lada

   Vymazat