Reklama

.

.

neděle 17. září 2017

Kurdexit

Yekta Uzunoglu
17. 9. 2017
Dva imperialističtí diplomaté François- George Picot a Mark Sykes již od roku 1915, to jest rok po té, co začala I. světová válka, začali společně pracovat na poválečném plánu na pomoc na smrt "nemocnému muži na Bosporu". Toto bylo označení pro Osmanskou říši téměř celé jedno poslední století její existence. Tak dne 16. května 1916 podepsali dohodu se souhlasem carského Ruska, která vešla do dějin jako Sykes - Picotova dohoda. Byla to Dohoda, která navrhovala budoucí sféry vlivu těchto imperialistických mocností na Středním východě. K jejímu podpisu došlo, aniž se zvažovalo případné pověření ve formě mandátu od budoucí Společnosti národů.


Podle této dohody měl být Střední východ rozdělen mezi Francii a Velkou Británii, kde část Kurdistánu měla spadnout pod Rusko (část dnešního tureckého Kurdistánu), část Francii (syrský Kurdistán a část tureckého Kurdistánu) a část Velké Británii (dnešní irácký Kurdistán). Jedna část měla zůstat v dnešním Iránu a Rusové měli navíc dostat Konstantinopolis, před jehož branami již krátce předtím jednou byli a měli navíc získat Arménii.

Práva či spravedlnost při vytyčování hranic jednotlivých států v této oblasti byla národům žijícím v té oblasti ukradena.  To podle toho, komu se dostane jaké bohaté oblasti, jaké bohatství získají! Následně přibrali jako konzultanta, či jako osobu, která měla tento plán jménem islámu zastřešit. Integrovali šerifa z Mekky Hussajna bin Alí a tím chtěli obejít Chalífu a Osmanského sultána v jedné osobně.

Vše by bylo připraveno a promyšleno do nejmenších detailů, kdyby .....

Kdyby nepřišla Říjnová revoluce v Rusku v čele s V. I. Leninem a nebyl obsah dohody vyzrazen poté, co Lev Davidovič Trockij otiskl znění celé tajné dohody v ruských Izvěstijích a Pravdě 23. listopadu 1917 a tím byly zdiskreditovány signatářské země a celá dohoda...

Celá dohoda byla na světě a hlavně se provalila informace o tom, že "křesťanské mocnosti" chtějí zlikvidovat islámského Chalífu, což byl osmanský sultán. Tím by měli na věky všechny muslimy proti sobě, což si nemohli dovolit. Tak dle všeho korigovali postup, kdy odstranění Chalífy měl učinit islámský generál či jeho vlastní generál, nikoliv nějaký káfir a tak se v létě roku 1918 (ještě před koncem Války), objevil z čistého nebe v Karlových Varech budoucí zakladatel "moderního Turecka Mustafa Kemal paša, později alias Atatürk!

Po zveřejnění této dohody a všech tajných doprovodných dokumentů, se zintenzivnil masakr Arménů a kurdských Jezídů, kteří se dle těchto dokumentů tajně paktovali s Ruskem. Revolucí oslabené Rusko tu oblast Osmanské říše, kterou měla získat, nechalo, a v roce 1923 spadla pod nově vznikající Turecko. Jinak tato Sykes-Picotova dohoda byla aplikována dle představ dvou imperialistických mocností a v tom uspořádání nebylo žádné místo ani pro židovský stát!

Národy byly v tomto regionu rozděleny tak, aby nově objevená bohatství, která tvořila tehdy novou tepnu průmyslové revoluce, to jest ROPA, zůstala stálým konfliktním místem!

Realitu v této oblasti žijících národů nezměnila ani nově vznikající světová velmoc Sovětský svaz, ale ani II. světová válka. Změnil se jen status těchto subjektů, byly mandátní, pak třeba království a "republiky", ale změna právní subjektivity nezměnila hranice dle národů či náboženství.

Kurdové se od samého začátku postavili proti této imperialistické dohodě, která rozdělila jejich zemi mezi čtyři státy a každá jejich vzpoura skončila s podporou těchto mocností masakrem. Tři z nich dle této dohody vznikly, nepočítáme-li menšinu, která zůstala v Arménii.

V návalu revoluce byla sice dohoda zveřejněna a tím byli nepřímo autoři donuceni k jistým korekcím a modifikacím, ale ani nově vzniklý Sovětský svaz neučinil nic, aby tu dohodu znemožnil. Možná naivně i sám Lenin skočil na modifikovaného hráče Mustafu Kemala a poslal mu jako podporu sudy zlata jedním člunem a druhým člunem vedení turecké komunistické strany, oba čluny mířily do stejného přístavu a ten druhý, vezoucí šéfa TKS Mustafu Suphi a jeho 14 soudruhů, „záhadně“ skončil na dně Černého moře u tureckých břehů!

Ale ani Stalin nečinil nic, aby se s jeho Sovětským svazem v sousedících zemích vládnoucí tento zrůdný imperialistický řád vypařil. Stalin se naopak snažil vést introvertní politiku k upevnění svého státu. Zda kvůli odporu vůči teorii permanentní revoluce Lva Trockého? Tento proces upevnění státu pokračoval až do II. světové války, kdy dění Stalina přímo donutilo k rozšíření komunismu v Evropě a na Dálném východě. Šlo o ryze účelovou akci, nikoliv ideologickou, tak jako by byl marxismus-leninismus dopřál svobodu utlačeným národům svobodu od vlivu imperialismu.

Po II. světové válce, kdy se Kurdové mohli aspoň s pomocí Sovětského svazu dostat z područí, diskriminace, pronásledovaní, masakrů, aspoň v jedné části Kurdistánu, je Stalin prostě vyměnil v rámci obchodu s imperialisty. Díval se z dálky, jak Iránci s pomocí Velké Británie popravují a věší vůdce Kurdů na náměstí hlavního města iránského Kurdistánu v Mahabadu....

Pak přišla doba, kdy imperialisty nacionalizmem infikované arabské státy změnily svoje krále a vydali se na cestu národně socialistickou, to jest na cestu Hitlerovy ideologie. Není žádným tajemstvím, že užívaly širokou podporu socialistického bloku, kterému osud v těchto státech, co vymysleli dva imperialističtí diplomaté, byl lhostejný! Nebyla sebemenší snaha nějak změnit tam žijícím lidem vnucenou realitu. Nešlo jim o ideologii, se kterou se dostali k moci, ale snažili se vytěžit, co se jen dalo.

Víc než 100 let Kurdové bojují proti této zrůdnosti, která po jedno století odsoudila dnes 40 milionový národ do otroctví. Dnes, kdy mají možnost se osvobodit aspoň v jedné části a rozbít aspoň jeden článek této dohody zůstávají ve světě opuštěni, odsouzeni k samotě a k brutálním útokům Turecka a Iránu! Turecko a Irán útočí proto, že mají bytostný strach, že by se spravedlnost mohla v budoucnu týkat i jich!

Svět a hlavně Francie a Anglie, která způsobila touto dohodou národům v regionu nepopsatelné útrapy nejen Kurdům, po jednom století stále mlčí!

Kurdové, kteří už mají podrazu, zrady civilizovaného světa, nesnesitelně do krajnosti dost, říkají Kurdexit - a to za každou cenu!

6 komentářů :

 1. pane Yekto, opět manipulujete s informacemi, Lenin tuto část Arménii Ataturkovi věnoval, Kemal měl pořád plná ústa revoluce, ale on tím nemyslel socialistickou revoluci, jak si Lenin myslel. Pokud se nemýlím dobili Rusové až Erzurum. Z vás pane Yekto, číší ten antirusismus na sto honů, nemůžete se trošku ovládat? Já vám věřím, že vás štve, že Rusové napráskali Amíkům prdel v Syrii, ale kontrolujte se.

  OdpovědětVymazat
 2. Autor zcela ignoruje rozdíl, jaký představuje skutečnost, že svoje zájmy prosazovaly a prosazují Britanie a Francie vzdálené tisíce kilometrů a SSSR, nyní Ruská Federace, jako soused trvale zatlačovaný a ohrožovaný tím, co je nazýváno „vyspělým západem“. Autor, pokud už argumentuje morálkou by, když už, spíš měl srovnávat míru nemravnosti a míru škod, jaké diskutovanému regionu přinesla a přináší politika byvšího SSSR a dnešní RF vedle politiky „vyspělého západu“. Nejen Kurdům a nejen z pohledu, že ti se momentálně snaží spojit svoje zájmy s nijak mravnými zájmy desetitisíce kilometrů vzdálených USA. Pokud tedy moralizovat, pak měřit všem stejně a nenaříkat, že Lenin, Stalin, možná Brežněv a dnes i Putin měli pro Kurdy udělat víc, než udělali. Takové úvahy jsou nanic, pokud nejsou pouhou snaživou sebepropagandou.

  OdpovědětVymazat
 3. Nejvíce Kurdům pomohl americký agent sionista Bronštejn, alias Trocki. Je třeba pochopit, že ten problém nebude ležet mezi Rusy a Kurdy, ale mezi Kurdy a Armény. Kurdové neměli na východě Turecka nikdy svoji státnost, kdežto Arméni měli, a měli tu velkou říši, a regiony jako Kars, Ardahan, Van, Muš, atd. bývaly arménské. Arménské kostely (již bez Arménů) najdete i ve městě Sivrihisar, což je 130 km od Ankary na západ. To, že se podařilo v tomto teritoriu vybít původní obyvatelstvo, to neznamená, že na toto teritorium budou mít nárok Kurdové. Hlásit se o ně budou samozřejmě Arméni, kdyby se jednou dělilo Turecko, o čemž já silně pochybuji. Už naštěstí náš humanitární bombard´ák se smaží v pekle a brzy ho půjde zřejmě následovat i ten druhý spící poserplína, že by se ještě jednou zopakovalo Kosovo. Samozřejmě, hranice Turecka s Irákem, tam je všechno kurdské, to samé hranice s Iránem.

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Uzunoglu již jsem Vám psal jak dlouho je v platnosti usnesení OSN o Kurdistánu a už se na něj skoro zapomělo. Nejsem nijak extra vzdělaný ale asi se nenašel nikdo v Kurdském národě kdo by je sjednotil a po 2SV jednal. Tehdá byla příležitost to prosadit veliká. V současnosti hledají kdy nesjednocení Kurdové pomoc u BANDITŮ je špatná a může zapříčinit další neštěstí pro Kurdy.

  OdpovědětVymazat
 5. Není těžké pochopit a ztotožnit se s touhou Kurdů o vytvoření své státnosti.
  Je však daleko obtížnější pochopit, proč se Kurdové místo jednání o postupných krocích, které k ní mohou vést, raději uchylují k účasti na zločinné agresi proti legitimnímu režimu Sýrie a armádě té země (v sestavě podvratných jednotek tzv. osvobozenecké syrské armády, jinak to užitečných idiotů najatých USA). Jinými slovy, k prostituci ve prospěch USA a jejich mocenských zájmů.
  Musí jim být přece jasné, že tak i v očích těch tamních snižují svou důvěryhodnost, kteří by jinak mohli mít dost pochopení pro realizaci postupných kroků, které k jisté formě autonomnosti a kurdské samosprávy povedou. A bez jejichž shovívavého postoje k otázce "Kurdistánu" svých cílů nemohou dosáhnout. A to i kdyby se představitelé USA na uši stavěli.

  OdpovědětVymazat
 6. Yektovy mekty jsou účelový a navěrohodný!!! Z textu zcela vyškrtnul pana Sazonova a tím podkopal smysl celé věci a tak mu vyšel tento nesmysl - cituju: "Jinak tato Sykes-Picotova dohoda byla aplikována dle představ dvou imperialistických mocností a v tom uspořádání nebylo žádné místo ani pro židovský stát!"
  To byla pravda jen do té tzv. Velké říjnové! Páč již týden před ní Britové ústy lorda Balfoura Židákům stát v Palestýně slíbili! To kryptosiáč Yekta Mekta radši vypustilol! - https://cs.wikipedia.org/wiki/Balfourova_deklarace_(1917)
  - http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/balfourova-deklarace-2-11-1917/

  Takže to bylo naopak! Dokud existovalo Rusko (do března 1917), tak to platilo! Palestinu měli spravovat společně Britové a Rusové a konkrétně Jeruzalem s Božím hrobem byl jasně v ruský sféře! ! Svržením cara tato překážka zmizela a naopak se pro vznik Izraele otevřela a Balfourovou deklarací!! Ale v textu lháře a Yekty Mekty není vo tom ani slovo!! Naopak tam stojí, že "sykes-picotský pakt" (kampak se Sazonov poděl, že?) prý "nepočítal s židovským státem"! Jenže on vydáním oné Balfourovy deklarace týden před bolševickým pučem a půl roku po zániku Ruska s ním počítat začal!!!!

  OdpovědětVymazat