Reklama

pátek 15. září 2017

Kurdům Kurdistan

Jar. Loudil
15. 9. 2017Izraelský premiér Netanjahu dnes podpořil myšlenku nezávislého Kurdistánu v severním Iráku. Kurdové o tom mají hlasovat 25 září. Málokomu bych tak ze srdce přál vlastní stát , jak Kurdům. V zemi NATO Turecku, jakou přívrženci samostatného Kurdistánu nazýváni teroristy a fanatiky , v lepším případě sedí ve vězení , v tom horším jsou už mrtví. V Iráku se na nich kdysi Saddám Husajn také "vyřádil" , ale ani dnes nemají na růžích zrovna ustláno. Kurdové jsou nuceni být v neustálé permanentní válce o své holé živobytí a přežití. Jejich statečnost v boji je obrovská , v boji proti IS stáli vždy v první linii a to je přitom ještě země NATO Turecko stihla bombardovat a ostřelovat jako nepřátele.


Kolonizátoři ze Západu kdysi na Blízkém Východě narýsovali nové státní hranice dle vlastní potřeby, nikoli dle historických, náboženských a národnostních regionů. To dnes nese obrovské problémy a vnitřní pnutí v řadě zemí. V Turecku, Iráku a Sýrii žije odhadem minimálně 20 milionů Kurdů . Proč můžou mít vlastní státy třeba : Slovinci, Estonci, Litevci ,Lotyši,... tedy národy s počtem členů 1 až 2 miliony a nemůže mít svůj stát národ se 20 miliony příslušníků ?? Kurdové jsou největší národ světa /až 30 milionů Kurdů na celém světě/ bez vlastního státu.

Pozice Kurdů po vítězné válce proti IS posílila . Jejich nový stát by se měl rozkládat na území : Iráku, Sýrie a Turecka. Věc je velmi komplikovaná, neboť i mezi Kurdy samými není jednotný pohled a existují různé názorové frakce. Snad bude v první fázi dosaženo alespoň silné autonomie v rámci Sýrie a Iráku.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-jak-je-to-vlastne-s-temi-kurdy-dtp-/p_zahranici.aspx?c=A151210_221051_p_zahranici_wag

https://svet.sme.sk/c/20648180/izrael-podporuje-snahy-kurdov-o-nezavisly-stat-vyhlasil-netanjahu.html

12 komentářů :

 1. To budou Turci skákat radostí.

  OdpovědětSmazat
 2. Proč nemají Kurdové svůj stát? Je jich 2 krát tolik co obyvatel v Česku a to nejsou zdaleka všichni ani Čechy. Neznám historii tohoto národa, je rozparcelován mezi řadu zemí a možná se mýlím, kdysi žili ve své autonomii v rámci SSSR. Nevím, na kolik je samotné hnutí za Kurdistan jednotné, zda tam není příliš mnoho ambiciózních politiků, ale málo vyvolených. Nevíme jak konsistentní je jejich osídlení v Turecku, nevíme, zda požadavek vše nebo nic je v současnosti reálný - když je nad Světem stále hrozba 3. světové války. Asi začátek samostatnosti na severu Iráku bude tou nejschůdnější cestou, i když je velmi podezřelé, že to podporuje Izrael. Kdyby se někdo obětoval a tuto otázku hlouběji objasnil na s. NR, bylo by to záslužné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kurdská automie v rámci SSSR? To jako, že Turecko, Sýrie nebo Irák byly součástí SSSR. Tak tohle by nevymysleli snad ani v ČT nebo v TV Nova.

   Smazat
 3. Ano, Kurdové si vlastní stát zasluhují.
  Jenže, jak to udělat, aby se tento stát zároveň nestal US nástrojem pro destabilizaci regionu?
  Vždyť kurdské minority jsou nejen v té Sýrii a Iráku, ale (hlavně!) v Turecku a Íránu.
  Vztahy USA k Íránu se Sýrií jsou dost jednoznačné, a kurdský faktor pro USA příliš lákavý!
  A ani dnešní alianční spojenec USA (Turecko) Kurdy jako národnost neuznává. Jsou tam nazýváni horskými turky. A za náznak touhy po kurdském sebeurčení je tam tvrdá persekuce nebo špagát! Deklarovaný úmysl USA napomoci vzniku Kurdistánu přivádí "spojence" Erdogana k zuřivosti ...
  Schůdnější volbou patrně bude postupně se vyvíjející autonomie (v rámci existujících států), která může přerůst ve federaci či osamostatnění .. nebo zůstat tak.
  Kurdská otázka bude muset být řešena. Jinak tu oblast čekají nekončící pokusy o sebeurčení Kurdů překrývané represemi ze strany majoritních vlád. Kurdové svou touhu neopustí, tu drží po staletí. A proto jsou i dobře zneužitelným klackem na ty, které mají kolem sebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, už Karel May napsal román s názvem "Divokým Kurdistanem" a tam je dobře popsal všechny ty zparchantělý šmejdy, trhovce a lháře, poťouchlíky, kmenové bzuky a násilníky. Samej pologramot. Ale už je to dávno,možná se změnili na ušlechtilý občany, ale já si pamatuju, že kde byli, všude byly problémy.Jen ti Němci co se s nimi natrápili. Jistě - dát jim nějaký území, obehnat ho vysokým plotem, a jak nějakej Kurd vystrčí palici, hned aby přes ní dostal. To by nebylo špatný, a našup by s nima byl pokoj.

   Smazat
  2. 21:12 Celou sérii knih mám o honbě za zlým Žutem.

   Smazat
  3. Pozor Loudil /autor/ je MiniMax TROLL a propaganduje zde US zajmy !!

   Smazat
 4. Kurdove vrazdili Armenske krestany pro Turky v roce 1915 (za ekonomicke vyhody) nevim jestli znicili 1000 ci 10.000 ci 100.000 zivotu . A tak mi neni jasne proc se Turci a Kurdove nemiluji. A pred tim Turkum pomahali znicit Bizancii , a vyvrazdit Bizanske krestany okolo roku 1500. Tak proc by se nyni meli zmenit na hodne usedle lidi. Jsou roztahani po cele Arabii 2000 let , od Egypt, pres Iraq, Syrii , Iran, Rusko a vzdycky v horach ??proc asi ?? a vsude problemy s usedliky. Pochopitelne Kurdum jde o lehke PENIZE , ne o vlast.

  OdpovědětSmazat
 5. Preco nespomenul,pan spravodlivi Palestinu

  OdpovědětSmazat
 6. Vůbec se nedivím, že Izrael je pro vznik Kurdistánu. Nikdy tomu tak ovšem nebylo, není a nebude z nějakých ušlechtilých důvodů, jakým je třeba právo národů na sebeurčení. Izraeli jde jen o to, že každá snaha o jeho vznik vyvolává v regionu konflikty, oslabení nejméně tří velkých států Turecka, Íránu, Iráku a možná i další problémy v Sýrii, což všechno prospívá mocenské pozici Izraele v oblasti. Navíc Izrael by mohl vzniklých lokálních konfliktů využít ke svým ziskům. V neposlední řadě by se při tom nějak zapomnělo, že Palestina vlastně je Izraelem okupovaná, protože historicky patří Palestincům a ne Židům.

  OdpovědětSmazat
 7. Určitě mají Kurdové daleko větší nárok na svůj stát, než třeba židi. Ti fakticky okupují arabská, resp. palestinská území a skrze rasistickou politiku si vytvořili etnicky čistý stát. Krom toho žádný židovský národ neexistuje! Je to jedna z největších lží moderní historie.

  OdpovědětSmazat
 8. S novým státem Kurdů souhlas. Bohužel, pod vlivem USA nyní zabírají nová a nová území v Sýrii a nevypadá to, že by je poté mínila vrátit syrskému státu. Navíc je pravda, že boj mezi SAA a Kurdy by byl velmi vražedný, zvlášť za působení leteckých podpor Ruska a USA, i když si to nedovedu pořádně představit bez použití prostředků PVO.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.