Reklama

pátek 15. září 2017

Le Figaro: doba všemohoucnosti USA je u konce

15. 9. 2017    zdroj
V otázce sankcí proti Severní Koreji musely Spojené státy znovu dělat ústupky a zmírnit svůj postoj, aby Rusko a Čína nevetovaly jejich rezoluci. Jak píše novinář Le Figaro, svědčí to o tom, že USA již nejsou supervelmoc, která mohla oddělit Kosovo od Srbska obejítím OSN a diktovat světu svá pravidla. Po všechnna ta desetiletí, která následovala po pádu Berlínské zdi a rozpadu Sovětského svazu, byly Spojené státy tak silné z morálního, kulturního, diplomatického, finančního a vojenského hlediska, že mohly diktovat své zákony celému světu, píše Le Figaro. Nejostřeji se to projevilo během konfliktu v Kosovu v roce 1999, kdy bez schválení OSN byli Američané schopni oddělit od Srbska jeho provincii, která se brzy stala nezávislým státem, a nikdo se neodvážil otevřeně proti tomu vystoupit.


Ale taková situace již není, upozorňuje autor. K tomuto závěru dospěl na základě toho, že v otázce sankcí proti Severní Koreji se USA nepodařilo vnutit svou vůli. "Toto pondělí 11.září zůstane v análech dějin jako den, který charakterizuje naprostý pokles amerického vlivu na Dálném východě", píše autor článku.

Když se Donald Trump dostal k moci, tvrdil, že Amerika nepřipustí, aby si režim v Pchjongjangu pořídil mezikontinentální rakety s jadernými hlavicemi, schopné dosáhnout území USA. Ale Severní Korea i nadále jde svou vlastní cestou a stále provádí nové testy.

Jako odpověď na to chtěly USA předložit v Radě bezpečnosti návrh rezoluce s velmi tvrdými sankcemi vůči KLDR, ale kvůli hrozbě veta ze strany Ruska a Číny musely USA opatření výrazně zmírnit. Bylo nutno například odstranit bod o ropném embargu, jelikož Peking, přes nějž jdou dodávky energetických zdrojů do Severní Koreje, chce Pchjongjangu ukázat svůj nesouhlas, ale nezastavovat mu kyslík, vždyť jinak se právě do Číny nahrnou miliony uprchlíků.

"Neschopnost Spojených států přinutit severokorejský režim, aby se vzdal jaderných zbraní, není výjimečný případ. Zapadá do dlouhého seznamu geopolitických fiasek, která sesadila Ameriku z jejího piedestalu supervelmoci", píše autor článku. Naposledy se jí podařilo prosadit své podmínky v roce 2003, když silou svrhla režim Saddáma Husajna v Iráku. Podle autora to byla iracionální a neuvážená reakce Washingtonu na teroristické útoky 11. září, ale v geopolitice iracionalita zbavuje autority a, tudíž, možnosti zadržování.

Ba co víc, severokorejskému neúspěchu USA předcházely další tři nezdary: ve Střední Asii, kde USA podpořily Pákistán, což vedlo k posílení Tálibánu v Afghánistánu; u ruských hranic, kde Amerika podpořila revoluce v Gruzii a na Ukrajině a neodhadla reakci Moskvy; v Sýrii, kde Bašár Asad nalezl spojence a zůstal u moci, přestože Washington požadoval jeho rezignaci.

"V této vysoké hře, kde je psychologie nejdůležitější, není nic horšího než "zcestná tvrdost", chování četníka, který vyhrožuje důvodně i bezdůvodně, ale nikdy nepřejde k trestu, píše novinář Le Figaro. V geopolitice je lépe skrývat své záměry, málo mluvit, co možná nejméně slibovat, jednat rychle a stavět své protivníky tváří v tvář vykonané akce".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

30 komentářů :

 1. Už aby USA odešly konečně do pekel . . . . Ale než se tak stane, kolik nevinných lidí bude muset zemřít????

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pozor neboztika USA uz pohrbili mnohokrat a furt skodi. nepredbihejte udalostem...Radsi jdete delat neco uzitecnyho...

   Smazat
  2. Proc nejdou HnUsaci prikladem a nezrusi jako prvni sve obrovske sklady atomovych , chemickych a biologickych zbrani !!!

   Smazat
  3. 2:03 jak si muzes, cesky cerve, si dovolit mi davat naka ultimata
   Cesi vyzbrojili hitleruv wehrmach tanky, a celou valku poctive pracovali pro hitlera, takze neni divu ze americke ucebnice uvadeji cesko jako soucast osy s cechy jako kolaboratory s hitlerem
   Cesko muze byt rado ze Americane pouze a spravne vybombardovali Skodovku a jine hitlerovy tovarny na zbrane ktere VRAZDILY RUSY.
   Cesko muze dekovat ze nemelo ceska mesta Zdrazdanovana tedy srovnana ze zemi, za kolaboranstvi

   Smazat
  4. 5:24 ty jsi uplne blbej zdegenerovanej evropan co veri ze odzbrojeni nekam vede
   Evropa se umi odzbrojovat a pak vola a skemra o pomoc
   Ozbrojeni je dulezite
   Kriticky dulezite, jedine co zachranilo Anglii pred hitlerovym bombardovani plynem, bylo ze Churchill tez mel bojovy plyn a rekl hitlerovi ze teda Anglie vybombarduje nemce bojovymi plyny
   Kdyby Anglie nemela jedovate bojove plyny tak by ji hitler bombardoval jedovatymi plyny
   Mas jeste nake jine blbe otazky, evropsky vzdavaci?

   Smazat
  5. Na koho se tady vytahuješ ty americká kryso. Zalez někam než tě rozšlápne bota ruského bohatýra jak veš.

   Smazat
  6. Češi jsou vinní tím, že podořili banderovce na UKrajině, dodávali zbraně pčřes USA syrským teroristům, podporovali US koalici proti Asadovi, neprotestovali proti napadení Lybie, schvalovali bombardování Jugoslávie, uznali teroristický stát Kosovo... Stačí?

   Smazat
  7. 5:28 Ty americká špíno co urážíš Čechy ten tvůj nový národ nic takového nezažil.

   10:16 To se pleteš Český národ ne jen prozápadní poskoci.

   Smazat
 2. Ministr vnitra CR Chovanec se ve Washingtonu sesel s namestkem ministra vnitrni bezpecnosti USA Nealonem a u Lechovic na Znojemsku havarovalo auto s ministrem zahranici CR Zaoralkem. Ministr byl zranen a prepraven do nemocnice. Ma to snad neco spolecneho se Zastupcem vesmirnych civilizaci na Zemi, ktery zije v Cesku?

  OdpovědětSmazat
 3. Nedávno jsem se dočetl, že Kim má strach z vojenských cvičení USA a Jižní Koreje. A novináři usilovně psali že jde o paranoju. Jak by hodné státy jako USA byli schopné někoho takto zákeřně napadnout. Vždyť je to jenom neškodné cvičeníčko.
  A najednou udělá cvičení Rusko a Bělorusko. Polský ministr zahraničí s roztřeseným hlasem a vykulenýma židovskýma očima vykřikuje do světa že to cvičení je příprava Ruska na útok na západ. Novináři píší jak vzteklí, na US ambasádě jásají nad odhalením nebezpečí, které se z východu plíží. A mně tu něco nehraje. Ono je to stou propagandou přeci jenom trochu jinak.

  OdpovědětSmazat
 4. Le figaro? Frantici umi jen bombardovat Gibraltar

  OdpovědětSmazat
 5. Soudruzi,
  nechcete si sladit notičky? Nevadí vám, že tento blábol tvrdí přesný opak toho co předešlý blábol od Robertse?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen jestli ty nejseš trolík.

   Smazat
  2. Vážený soudruhu, soudruhu 0:04 Těžko lze rovnat si notičky, když například já a celá řada dalších nenáležíme do vaší ani jiné takříkajíc soudružské organizace. Z to potom nutně vyplývají rozmanité názory, které,jak to budí dojem, často přesahují tvoji schopnost chápání.
   Se soudružským pozdravem
   Nesoudruh

   Smazat
  3. 0:04 co nejdriv myslet a az pak psat? Nebo jit na pavlac?

   Smazat
  4. Nejsem tvůj soudruh, zmrde.

   Smazat
 6. Trolíku neblbni. Zas tak chytrej nejseš. Tuhle práci můžou dělat jen kolaborantský hovada.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Požádej toho komu to diktuješ, (protože jsi zřejmě tak blbej, že psát nemůžeš umět) ať ti ty 2 články z 22:23 a tento z 23:13 přečte a hlavně polopatě vysvětlí, blbe.

   Smazat
  2. Jdi už si lehnout a přestaň otravovat joudo přechytralej.

   Smazat
 7. Censorska hitleristicka svine me zase smazala ze francouzi zradne bombardovali Gibraltar
  Nevim jak se Dvorak vykrouti z obvineni z podpory hitlerismu?
  Bude predstirat silenstvi? Nebo spacha sebevrazdu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože uvádíte polopravdu, kerá dává lživou informaci. Francouzi bombardovali Gibraltar a britské cíle AŽ JAKO ODSVETU NA ODPORNOU BRITSKOU AKCI CATAPULT - PŘEPADENÍ A ZNIČENÍ ČÁSTO FRANCOUZSKÉHO LOĎSTVA V MERS EL KEBIR. BRITY BYLO ZAVRAŽDĚNO 1297 FRANCOUZŮ... Po takovém "přátelském gestu" bývalého úhlavního spojence A TISÍCILETÉHO NEPŘÍTELE, mají Francouzi důvod Britům důvěřovat jako dnes Češi Němcům, svým úhlavním přátelům a spojencům z EU a z NATO... zle matičko zle, Braniboři zde...

   Smazat
 8. Koho zajima le figaro? Zabozroutsky casopis zradnych a zbabelych francouzu, hajzlu co bombardovali Gibraltar
  Jestli to smazes havlovce hitlerovce Dvoraku, tak podavam trestnak na tebe za tvoji podporu hitlerismu, co ti pak udelaji nedokazu domyslet
  Pujde po tobe policie a obeti hitlerismu
  Smazes = chcipnes ve vezeni

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesmaže ale přepíše ti to že chceš zabít třeba, třeba, Kalouska. A budeš zatčen.
   On to umí. Zažil jsem to předevčírem.

   Smazat
 9. Anonymní16. září 2017 5:28
  2:03 jak si muzes, cesky cerve, si dovolit mi davat naka ultimata
  Cesi vyzbrojili hitleruv wehrmach tanky, a celou valku poctive pracovali pro hitlera, takze neni divu ze americke ucebnice uvadeji cesko jako soucast osy s cechy jako kolaboratory s hitlerem
  Cesko muze byt rado ze Americane pouze a spravne vybombardovali Skodovku a jine hitlerovy tovarny na zbrane ktere VRAZDILY RUSY.
  Cesko muze dekovat ze nemelo ceska mesta Zdrazdanovana tedy srovnana ze zemi, za kolaboranstvi

  Záměrně jsem zde zkopíroval příspěvek silně nedovzdělaného přispěvatele,který má už řádně "vypláchnutý" mozek propagandou a lá USA!
  Tak předně, Československo se dostalo do područí Hitlera Mnichovskou zradou, kdy západní "spojenci", Francie a GB předhodili ČSR Hitlerovi jako psovi kost! A tím pádem se Hitler zmocnil celé velmi mohutné a dobré výzbroje ČSR a také vyspělého zbrojního průmyslu, který zde byl tradiční, ještě z doby Rakouska a to všechno měli západní spojenci vědět,když přistoupili na Mnichovský diktát!
  Hitler se zmocnil mnoha tisíců aut, tanků,letadel,ale také lokomotiv a vagónů a obrovského množství další vojenské výstroje a výzbroje pro 42 divizí! Je jasné,že celý rozsáhlý průmysl ČSR byl "okupačně" převeden na válečnou výrobu a musel sloužit Hitlerovi!! A kdo by dobře nesloužil skončil v Kobylisích na střelnici! To se asi v blbých amerických učebnicích nepíše! Zrovna jako v té tvé tupé hlavě! Co se týče bombardování českého zbrojního průmyslu, tak ten byl zničen až cca 2 měsíce před koncem války, když USA vědělo, že připadne do sféry vlivu SSSR a proto byl zničen / Škoda, ČKD, Praga a další/! Na této ukázce vidíte jasně, jak jsou záměrně překrucovány dějiny a co blábolí za kraviny produkty "amerického školství"! Orwell by řičel blahem, když by si něco podobného přečetl!

  OdpovědětSmazat
 10. "Neschopnost Spojených států přinutit severokorejský režim, aby se vzdal jaderných zbraní, není výjimečný případ" - citát z článku. Mně se udá hrozné, jak NOVINÁŘ samozřejmě doteď předpokládal, že USA má PRÁVO a dokonce snad povinnost nutit suverénní stát (státy ) aby se vzdaly pod nátlakem,( nikoliv dobrovolně) čehokoliv, co činí na svém území.O všem se musí jednat a zachovat alespoň jakous takous výhodu pro obě jednající strany. Ne, že bych jásala z bomb kdekoliv, ale kdyby USA nepořádaly každoroční vojenská cvičení spolu s armádou Jižní Koreje, možná by i severokorejská vláda jednala jinak. A už se tady někdo ptal- byl by rozvrácen Irák, Libye atd., kdyby měly jaderné zbraně ? Jinak naprostý souhlas s 5:28.

  OdpovědětSmazat
 11. S tím bombardováním Gibraltaru Francouzi - je možné že mělo být jakousi zoufalou odplatou za napadení části francouzské flotily Brity, zrádně a bez varování, když Francouzští námořníci radostně mávali "spojencům" a ti spustili palbu. Jenže, myslící člověk pochopí, že Britové jednali v naprosto odůvodněné obavě, že francouzská válečná flotila poražené Francie bude podřízena německé Kriegsmarine, což by znamenalo naprostou námořní převahu Němců. Pokud místo blábolení a přihlouplých odsudků laskavě nahlédnete do historie 2 WW a zapojíte rozum, můžete úrovni zdejší diskuze jen prospět.

  OdpovědětSmazat
 12. Anonymní17. září 2017 8:25
  Proc cesi neznicili tisice tanku a bez boje a poslusne je predali hitlerovcum, aby je hitler mohl pouzit k vyzbrojeni 80 divizi, tretina tanku v utoku na Rusko byly ceske tanky
  Bojis se teto pravdy
  Cesi dali nemcum vyzbroj
  Francouzi dali nemcum lode, misto aby s nima odpluli coz by nebyl problem
  A pak francouzi bombardovali Gibraltar
  Cesi kolaborovali s hitlerovcema
  Vsimete si ze zde neni jedine sproste slovo, jen cista pravda
  Proto je Cesko v Americkych knihach uvadeno spolu s nemeckem jako zeme Osy.
  Dvorak presto toto smaze prestoze to co rikam je uplna pravda, Cesi az na par vyjimek kolaborovali s hitleristy, a byli povazovani za hitlerovce
  Cest pamatce tech par vyjimecnych cechu co bojovali s hitleristem. Ale vetsina cechu poslusne kolaborovala, vyrabela zbrane pro hitlera aby s nima hitlerovci vrazdili Rusy.
  Cesi odmitli znicit sve tanky a poslusne je predali hitlerovcum
  Pozor, Dvorak tuto nepohodlnou pravdu smaze
  Aby neurazila Cechy

  OdpovědětSmazat
 13. A proč Ford a Bush nejstarší ve 30letech podporovali finacně Hitlera ty megakokote s vrozenou hypospadií??!!!!!
  Usssacký uřvaný kolaborantský svině jako ty si s chutí pohozoeme na kandelábru!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 14. Kdyby tak někdo vnucoval své "představy a své hodnoty" strůjcům světového míru a demokracie USA, tak by řvali až by z toho byla válka. Nebude klid na zemi, dokud budou mít USA silné zbraně. To by ale muselo mít OSN nějakou úctu a funkci. V prvním kroku bych nařídil. aby si stáhli všechny vojska a zrušili základny mimo území USA. V druhém kroku, by USA měla odzbrojit a potom možná už nebude vyhrožovat a pod. Snad jen potom by byl na zemi klid.

  OdpovědětSmazat
 15. Mohl by mně někdo říci jeden jediný důvod k tomu, aby Rusko zahájilo válku proti Pobaltí či Polsku. Může mi někdo říci, co by třeba obsazením Polska a Pobaltí Rusko získalo? Jen těžké břemeno národů se zakodovaným nacismem a to muslimové by byli určitě lepší volbou. Není to spíše naopak, že Polsko a Pobaltí jsou naštvané, protože bělorusko-ruské cvičení jim ukazuje, že s 3. světovou válkou, kterou chce vyvolat NATO to nebude tak jednoduché.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.