Reklama

pátek 29. září 2017

Ledoborec Sibiř: Rusko zvládlo unikátní technologii, která mu zajistí bezkonkurenční pozici (FOTO)

29.9. 2017   Eurasia24
  překlad: mbi
  Nedávné petrohradské spuštění na vodu atomového ledoborce Sibiř, druhého plavidla z plánované řady téhož projektu, definitivně potvrdilo vedoucí postavení Ruska v oblasti arktického loďstva. Loď určená k provozu na Severní mořské cestě urychlí nejkratší námořní cestu z Evropy do Asie, a zajistí tak Ruské federaci zvláštní postavení ve světovém námořním…
  V rámci projektu 22220 je plánováno v letech 2019–2020 postavit a uvést do provozu tři ledoborce: Arktiku, Sibiř a Ural. Budou to největší a nejsilnější arktická plavidla s jaderným pohonem na planetě. Při celkové délce 173,3 m budou schopny prolamovat i třímetrový arktický led.

  Ruské prvenství v oblasti výstavby atomových ledoborců je zajištěno díky zcela unikátním technologiím kombinujícím práci jaderného reaktoru s elektromotorickým systémem.

  Právě díky uvedené skutečnosti je možné konstatovat, že „ani jedna země nemůže Rusko v této oblasti v dohledné době předehnat“, jak uvedl expert Alexandr Mozgovoj.

  Zdůraznil, že jaderné reaktory původně spadaly do kategorie utajovaných vojenských projektů. Ani informací o projektu 22220 a činnosti ledoborců zatím není mnoho.

  Vynikající průchodnost tohoto typu ledoborců ledovými poli zajišťuje jaderný reaktor pracující současně jako motor i jako elektrárna; reaktor nejenže (teplem) vyrábí páru, která pak pohání turbíny roztáčející hřídel lodních šroubů, ale pracuje současně i jako elektrárna dodávající elektrickou energii všem spotřebičům na lodi včetně elektromotorů. Tato nezvyklá konstrukce podle Mozgového podstatně „zlevňuje provoz a usnadňuje práci posádky“.

  Rusko si tuto technologii osvojilo jako jediná země na světě, a tak se státy zainteresované na rozvoji námořního obchodu spoléhají na ruskou flotilu. Zpočátku měly být ledoborce tohoto typu využity při přepravě ropy a plynu z Jamalu, Gydanského poloostrova a z šelfu Karského moře do Asie. Dnes ale Severní mořská cesta velmi zajímá země Eurasie i Velkou Británii jako možnost přepravy běžných nákladů nejkratší a nejlevnější trasou.
 • Zdroj: Politikus.ru

29 komentářů :

 1. Nějak tomu nerozumím, atomové ponorky také vyrábějí elektřinu reaktorem. Co je na té technologii nového a převratného?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám podobný názor. Zřejmě jsme oba amatéři, ale článek napsal ještě větší amatér, než jsme my dva.

   Smazat
  2. typnul bych, že jde o vyřazení mezičlánku na výrobu el. energie - páry.

   Smazat
  3. Reaktor ohřeje tekuté médium (vodu, soli) v primárním okruhu, ten přes výměník ohřívá sekundární okruh (vodu), která se mění na páru, ta pohání turbínu a ta roztáčí v elektrárně dynamo a v plavidle hřídel lodního šroubu a dynamo. Technologie používaná 60 let, 50 od přistání Rusů na Slunci (přistáli v noci).

   Smazat
 2. Rusko má zkušenosti s Arktidou opět jsou lepší.

  OdpovědětSmazat
 3. Roztomile dětinský projev ruské novinařiny, který mi připomíná ty poklidné doby, kdy jsem se v pohodě sociálních a existenčních jistot poškleboval režimu a dělal si výhradně jen to, co jsem uznal za vhodné. Dnes takovou selanku nemáme, takže ten dětinský chvalozpěv mi to až dojemně připomenul. Jsou to taková zlatíčka, ti Rusové, ale nezlobte je!

  OdpovědětSmazat
 4. K tomu poslednímu příspěvku musím se smíchem dodat, že nejen rusové jsou šťastni, když se dostanou na viditelnou linni. Stačí si přečíst jakýkoliv slovenský deník, či slovenský web. Ono to taky jinak zní, když se člověk ztotožní s národem a kulturou, než když s úžasem kouká, že se ten, či onen národ se prodírá na výsluní. Například z emerických filmů a reklam jasně vyplývá, že USA jsou zcela super, že.

  OdpovědětSmazat
 5. tak konec debaty amatéři,auto také jede do leva a do prava.Otázka je, jak to,když nemá volant!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní30. září 2017 6:32
   Auto bez volantu? Ti Rusové jsou dál, než jsem si myslel. P.K.

   Smazat
 6. Jenom na okraj ,kolik ledoborcu má Rusko a kolik zbytek světa.Kolik lodí s atomovým pohonem má Rusko a kolik zbytek světe.Proberte se. O technologiich jaké jsou použity na této lodi nevíte zcela nic.Jenom pomlouvat to umíte.Co je dnes z České republiky? Jen jakási montovna otroku za evropské minimální žebračenky o kterých se ani nedají nazvat
  mzdy.Skoro žádné finální výrobky už nevyrábíme.Teda máte být na co hrdí ,já teda né.Zemědělství zlikvidované a jídlo daleko horši než za totality a navíc i to dovážené v porovnání s tím co je na západě je daleko horší a o to horší když je to pod stejnou značkou.Máte se čím chlubit kam to dopracoval tento stát a nadávate na Rusy,že nic neumí.To mY už nic neumíme.Nemáme už lidi co by postavili i obyčejnou zed -obrazně.Tak držte hubu a krok a nekomentujte věci na co nemáte právo vubec jakýmkoliv zpusobem co kritizovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přestaň pomlouvat naši krásnou zem, ty jeden rozežraný, drzý debile. Jsme 28. nejvyspělejší zem (podle HD indexu) ze 190 zemí celého světa. Rusko je až 49., přesně na úrovni Rumunska. Máme tady skoro dvojnásobné platy a důchody než v Rusku a to i bez obřích zásob ropy a plynu.
   V Rusku bys za takové zvracení na svou zem dostal pořádně přes držku.

   Smazat
  2. To je fakt i v tom chlastu jsme je předběhli.Cena benzínu v Rusku 17Kč.Tady je třeba posoudit jaké technologie zvládáme a co vyrobíme.Tady už hovno jen podřadné věci,které už vyrábí i Zimbabve.

   Smazat
  3. 9:41

   Haha, to je obvyklý trik, vybrat si jedinou položku která se vám zrovna hodí do krámu. Tady máte podrobně rozepsané všechny položky ve všech městech v Rusku. Výsledek je, že v Rusku je celkově jen o 8% levněji než u nás.

   Je mi úplně u zadku jaké technologie zvládají Rusové. Srovnávat počtem obyvatel 15x větší zemi s námi v čemkoli je samo osobě ostatně samo o sobě na hlavu. Zajímá mě jen životní úroveň a kvalita života obyvatel. Ostatně, to samé zajímá ve skutečnosti i vás. Ale vy prostě jen musíte pindat.
   Raději budu Rakušák nebo Švýcar a nezvládat žádné technologie, než chudý Rus s technologiemi.

   Smazat
  4. Zapomněl jsem na ten odkaz s cenami v Rusku.

   https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Russia&displayCurrency=CZK

   Smazat
  5. 13:23 - tahle tabulka sama o sobě nemá vůbec žádnou hodnotu.

   Smazat
  6. 13:42
   Rozhodně má 1000x vyšší hodnotu než když vy plácnete něco o benzínu.

   Smazat
  7. LadislaveOstráku - Kolik jaderných ledoborců má někdo jiný než Rusko? Zkuste vyjmenovat alespoň jeden ;)...

   Smazat
  8. 13:51 - já to o tom benzínu nepsal a poznámku o benzínu za v přepočtu 17Kč považuji i já za plácanec do vody. Proti tomu se dá říct, že v Norsku stojí kolem 50Kč, ale jak říkám, takováhle informace nemá žádnou hodnotu.

   Smazat
  9. Spíš si porovnejte státní dluh v ČR ( minulý týden už přes 4 biliony) a prakticky žádný státní dluh RF !

   Smazat
  10. 10:22 ty nejsi jen hlupák, ale člověk, který vyhlašuje nenávist a je lhostejné, ke kterému národu. Prober se. Jinak zůstává faktem, že jak Česká, tak Slovenská republika se ve vlastní vědě, vývoji, konstrukci, technologii i aplikovaných technologiích a kvalifikační struktuře obyvatel propadli hluboko pod úroveň dosahovanou za komunistů, mimo to, i když byl téměř celý národní majetek rozprodán do zahraničí, stát, obce a města i obyvatelstvo vězí v dluzích, které není z čeho hradit ani za hospodářské konjuktury. Viz deficitní státní rozpočet. Takže se hloupě srovnávat s Ruskou Federací, která jako celek byla ještě ve dvacátých letech min. století rozvojovou zemí, byla zničena Druhou svět. Válkou a existuje pod embargem „demokratického“ západu je nesmysl, hodný buď sprostého propagandisty nebo nevzdělaného blba. Pro Ruskou Federaci platí, že disponuje světově špičkovou vědou, vývojovými kapacitami i technologiemi na světové úrovni, postrádá ovšem potřebné výrobní kapacity a investiční prostředky k plné realizaci daných možností. Uvědom si, nevzdělanče 10:22, že Tebou opěvovaný západ měl, a to v důsledku pouze geografického zvýhodnění, téměř 200 letý předstih. Za svoji hloupost se můžeš jen stydět.

   Smazat
  11. 14:25 Tak kdo by taky Putleroj pučoval? To by musel ale bejt debil! :D:D:D - https://ekonomika.idnes.cz/rusko-investice-usa-vztahy-putin-trump-f0n-/eko-zahranicni.aspx?c=A170703_160408_eko-zahranicni_rts

   - https://byznys.ihned.cz/c1-65789740-z-ruska-prcha-kapital-miliardy-dolaru-investori-presouvaji-do-indie-nebo-brazilie

   Smazat
  12. 17,05 - jste chudák a hlupák, nerozumíte vůbec ničemu, jste nasáklý nenávistí a propagandou a v každé rozumné diskuzi jste k ničemu. Nedokážete ani argumentovat a uchylujete se k vulgárnímu komolení jména prezidenta RF, čímž hned v první větě ukazujete , jaký jste hulvát. Musíte být velmi smutný a osamělý člověk. Jsem pro každou diskuzi, ale musí být na úrovni, a ne hrubě nadávat a ostouzet někoho, o kom nic nevíte vyjma naší tupé propagandy. Lidé jako vy, nabubřelí primitivové, co chtějí jen nadávat a urážet, jsou ostudou každé diskuze a každé země.

   Smazat
 7. Více o atomových ledoborcích :

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%BD_ledoborec

  OdpovědětSmazat
 8. 10:22
  Ty seš ochuzen o jedno ty havlobuňko.....o mozek!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:19 - škoda, že nejsi schopen kolegovi argumentovat aspoň trošku věcně.

   Smazat
 9. A ten trotl má argumenty???!!!!
  Jako fór dobrý!!!:-)

  OdpovědětSmazat
 10. Atomové ledoborce 2. generace (první byl atomový ledoborec Lenin) staví Rusko kvůli obchodnímu spojení severních částí federace s okolním světem. Umožňuje to světové oteplování, které otevírá severní mořskou cestu pro celoroční provoz. Ostatně Rusové mají k oteplování velmi vřelý vztah. My, co chceme pořádné vinice i v Čechách máme ostatně stejný názor. Vinař

  OdpovědětSmazat
 11. Cenzor je hlupak a lidi co diskutuji na cenzorovane diskuzi take
  Pod dozorem cenzora muze diskutovat jen menecenny clovek
  Zvu vas na svobodnou duskuzi
  Horni Dolni
  svobodnarepublika.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
 12. 19:41 drahý Horní Dolní. Jestli je blog, na který zveš blízký Tvému intelektu, odvážím se tam, až zatoužím po hororu neuspořádaných myšlenek, neznalého radikalismu a až vrahounských řešení. Dík za pozvání i to, že tady už strašit nebudeš. Zdravím

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.