Reklama

úterý 26. září 2017

Letiště Ruzyně

Stanislav Novotný
26. 9. 2017
5. října uplyne 5 let od úředního přejmenování mezinárodního letiště Praha-Ruzyně na Letiště Václava Havla Praha. Uplyne tedy 5 let od okamžiku, kdy bylo na základě rozhodnutí vlády vypuštěno z názvu naší brány do světa starodávné označení místa, na němž se letiště nachází. Název byl naopak ověnčen jménem aktuálního politika. Pominu-li, že pojmenování letiště nechali na pokoji i komunisté, a ti se opravdu s žádnými tradicemi nemazali, je tento způsob vnucování politických idolů k povinné adoraci natolik znechucující, že je nutné jej čas od času připomenout v souvislostech.


Letiště bylo za první republiky vybudováno v katastru obce Ruzyně, odtud tedy zpřesňující název Praha-Ruzyně. Jedná se o staré slovanské sídliště, jež je zmiňováno již v 10. století. Jméno obce prošlo cestu od slova Ruzen až k dnešní Ruzyni a dostalo se dokonce do vyňatých slov. Svůj tisíciletý život završilo tím, že se rozletělo do světa. Představuje tradiční slovanský místopis, bez módní a povrchní politické kontaminace. Je to slovo vžité a lidmi přijaté.

Název Praha-Ruzyně nikomu nevadil. Ale ten dnešní rozděluje veřejnost. Naprosto zbytečně, a to jenom proto, že nejrůznější kariéristé a neosobnosti se potřebují předvádět na jakési správné straně barikády, kterou pro ně personifikuje Havel.

Jména v názvech jsou vždy ošidná. Kolik jenom panovníků se chtělo zapsat na věky a tak se tesalo do sloupů a balzamovalo se a pak se zase odtesávalo a těla se pohazovala psům. Šetřeme, prosím, názvy po čerstvě zemřelých či dokonce žijících mediálních hvězdách. Odstup je vždy nutný. Historie mnohem lépe nasvítí jejich osobnost a posoudí z více úhlů příčiny i následky jejich konání.

Jenom někteří, jejichž činy prověřil běh času, vstupují do společné paměti tak nesporně, že by se málokomu mohla vkrást na mysl pochybnost o názvu pražského Karlova náměstí či hradu Karlštejn. Karel IV. totiž vzbuzuje i po staletích všeobecný národní respekt a navíc Karlovo náměstí skutečně založil a Karlštejn postavil.

59 komentářů :

 1. Pro mě je to neustále Ruzyně a tím to zvadlo.

  Tady další nýmand dreďácká smažka:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201709266038031-pitati-pisen-predvolebni-kampan-babis/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Je ovšem potřeba to dávat vždy najevo. A takových ať je víc. Jen tohle to může změnit zpátky.

   Smazat
  2. Doteraz neviem pochopiť ako ste vy Češi mohli dopustiť aby Východňársky (Rusnácky) blbec v podstate inicioval, bojoval a v podstate zariadil, že ste premenovali letisko s historickým a pekným názvom Ruzyně - to je doslova nepochopitelné( a ešte k tomu na Havlovo) ?!

   Smazat
  3. Promiňte/prepáčte, Fero F. je přece žid pocházející z východního Slovenska, byl komunistou, kterého se na FAMU spolužáci báli, protože točil kolaborantská normalizátorům vstřícná cvičení a navíc je homosexuál. Jak vidíte, tři internacionály mu pomáhaly v kariéře. Tak se nedivte, že je i havloid a pražská kavárna. Je to stále stejný okruh a typ lidí. Leo

   Smazat
  4. Leo 11:10

   Není nad to, mít pro všechno jednoduché a "správné" vysvětlení, že - "Leo?
   Škoda jen, že F.F. není ještě taky černoch - jako Sammy Davis Junior...
   Hovada jako Vy jsou opravdovým obohacením naší společnosti!

   Smazat
  5. 11.45 PODLE VÁS TEDY PRAVDU PŘIZNÁ JENOM GÓJ... Vychytralec ji zamlčí a těží z toho...

   Pamatuji dobu, kdy se místo MASARYKOVO NÁDRAŽÍ muselo psát Nádraží Praha-střed. A přesto to pro mě předky i pro mě a další Čechy bylo stále MASARYKOVO NÁDRAŽÍ! A PROTO TO JE ZASE I PÍSEMNĚ MASARYKOVO NÁDRAŽÍ.

   Pamatuji také dobu, kdy se místo STROSSMAYEROVO NÁMĚSTÍ muselo psát Náměstí Václava Kopeckého. A zase se to neujalo a tvrdošíjně jsme říkali STROSSMAYEROVO NÁMĚSTÍ... až jsme se zase Strossmayeráku znova dočkali, protože i když už nikdo neví kdo byl Strossmayer, je nám Kopecký šum a buřt.

   A tak to bude i s LETIŠTĚM PRAHA RUZYNĚ. nĚJAKÝ HAVEL, KTERÝ TO LETIŠTĚ ZASTŘÍZLIVA NIKDY NEVIDĚL, JE VĚTŠINĚ NÁRODA ŠUM A FUK.... Ruzyně tu byla před Havlem, bude i po nějakém Háchovi ééé, pardon, Havlovi.

   Je to jenom otázka času, kdy se LETIŠTĚ PRAHA RUZYNĚ BUDE ZASE POCTIVĚ JMENOVAT LETIŠTĚ PRAHA RUZYNĚ.

   A král opilců skončí ve skanzenní hospodě s Kopeckým, Háchou a Heydrichem - a mohou hrát třeba Skat. Ten Němci hrají rádi.

   Smazat
  6. 11:45 je mi celkem jedno, jestli je Fero Fenič gay nebo žid či Žid, není mi ovšem jedno, že je natolik praštěný, úplatný, vlezlý – dál dosaďte dle libosti, že podá návrh tohoto typu, který projde, když všechny ty „orgány“, které se k věci vyjadřují a nakonec ji i schválily, nenajdou odvahu k zamítnutí, nejméně proto, že už je jasné, jak USA stvořená ikona Havel, trapně dosluhuje.

   Smazat
  7. Zkusme se ptát, a pranýřovet, kdo byli spoluviníci Fera Feniče! Sám by návrh neprosadil, kde jsou jména "spoluviníků"?

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  9. Letiště Václava Havla je postel v ložnici Obemannové.

   Smazat
 2. Neustálá masáž, že Havel byl největší čech jediný který si zaslouží být ctěn a vážen, to je skutečně největší humus konce dvacátého stoleti. Ještě toho vola mohli prohlásit za světce. Stydím se za politiky a české osobnosti které toto ohlupování národa podporují.
  Václav
  Ps. ne dramaturg, ale podvodník a hlupák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Havla vylézají další a další průšvihy, které napáchal, a tak není špatné, že si to lidé připomínají, třeba tím podivným názvem letiště, které tam stejně dlouho nevydrží.

   Smazat
  2. Havel nebyl čech, byl to žid, čechama pohrdal.

   Smazat
  3. Ty jooo,to uz je pet let?A ja jeste dochlastavam z tech flasek co po Vencovi zbylo..a ja porad ze ten chlast uz je nakej zvetralej...

   Smazat
 3. Někde jsem čet: Je mi líto, že při změně názvu Českého největšího letiště nevzpoměli naši..moudří..na Českého průkopníka Jana Kašpara.
  A chtěl bych tedy tímto, v názvu požádat o drobnou korekci: letiště kašpara václava havla..:-))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jan Kašpar si opravdu zaslouží, aby letiště opravdu neslo jeho jméno. Toho druhého kašpara stejně již nikdo nebere.

   Smazat
 4. Přejmenování navrhl přivandrovalec Fero Fenič. Slováků si vážím a mám mezi nimi mnoho kamarádů. Toho Fera k nám pouštět však neměli. Měli si ho nechat na přejmenování Vysokých Tater na Tisovy kapesní Alpy.

  To jméno pražského letiště je mi tak nesympatické, že dávám přednost letišti ve Vídni a Krakově. Ostatně dostat se z hlavního nádraží do Ruzyně představuje velkou časovou ztrátu.

  Při příštím převratu bude co v Ruzyni osekávat.

  OdpovědětSmazat
 5. Ruzyně to znie i pre nás Slovákov prirodzene i velkolepo , letište Václava Havla znie odporne i absurdne. Keď mám ísť na letište Havla tak iba a s odporom. Havloidní politrukovia touto politickou modlou zošpatili celkový dojem letište Ruzyně. To znelo absolutne dobre a vystihovalo letisko v Prahe. Hlavne že niektorá spodina v Čechách premenovaním na letisko Václava Havla chcela byt pápežskejšia ako pápežž. Raz sa toto odporné meno odstráni a letište bude opät Ruzyne. Havel vraj významný svetový dramatik, výstižne pre neho je dramatická nula, svetový bombardák, vojnový štváč. Za posledné 2 zásluhy mu v USA v kongrese odhalili odpornú bustu, však si ju od USA zaslúžil.

  OdpovědětSmazat
 6. Bez ohledu na to, jaký je můj soukromý názor na Havla, nejsem zastáncem pojmenovávání čehokoliv po politicích. Existuje spousta možností, od světových stran, přes místní názvy až po prosté očíslování ulic, které by mohly přetrvat všemožné změny režimu, ale zejména idiocii právě vládnoucích komunálních politiků.
  A tak jsme se dočkali, tu přejmenování letiště, tu snah o odstranění pamětní desky Dr. E. Beneše jenom proto, že je připevněna na pomníku pro padlé Němce v I. a II. světové válce.
  Opravdu, lidská blbost dokáže být bezbřehá.

  OdpovědětSmazat
 7. Je to symbolické. Ti, co se ohánějí pravdou a láskou, ji nakonec jako menšina vnutili. Ještě trapnější ale bude, až se bude název letiště znova přejmenovávat. Objektivně řečeno, zdá se, že bude spíše letiště vybombardováno.

  OdpovědětSmazat
 8. Adorace kohokoliv je mi naprosto proti srsti. Havel nebyl nic jiného než užvaněný pseudointelektuál. Když zemřel kdosi napsal , že ,,odešel světový dramatik." Dal jsem si tu práci a na internetu projel programy všech známějších Evropských divadel. Dílo našeho ,,světového dramatika" se nehrálo ani v jednom. Takže Ruzyně bude vždy Ruzyní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Navíc mi to silně zavání budováním kultu osobnosti.

   Smazat
  2. 27. září 2017 6:00
   Prosím neurážejte intelektualy. Havel byl blb který snad nemně ani střední školu. Intlekt flašky zvětralého piva

   Smazat
 9. Víte kolik ta změna názvu stála?

  OdpovědětSmazat
 10. 7,51
  Snad to ani nepište!
  Toho kripla měli lidi hodit za živa do Vltavy a nenechat doplavat ke břehu!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Co se o Václavu Havlovi nesmí říkat a psát? Nesmí se říkat, že byl alkoholik, který se ze závislosti na alkoholu neléčil. Nesmí se pasát že byl silný kuřák, takže si zničil zdraví a musely mu být odňaty plíce, aby vůbec přežil. Nesmí se pasát, že byl bezcharakterní vůči své ženě Olze, když jí zahýbal s Dášou a kašlal na to, že Olga je vážně nemocná. Nesmí se psát, že byl kulisák, který psal úplné slátaniny, které se nedají vůbec číst, kdo by nesouhlasil, může si zkusit přečíst aspoň jednu stránku z jeho kterékoliv knížky, nebo scénáře a určitě nebude schopen ty slátaniny chorého mozku vůbec dočíst. Nesmí se psát, že jeho film Odcházení je největší tupost, kterou Václav Havel režisér vyprodukoval a navrhuji, aby byl povinně nejméně jednou týdně v pátek uváděn na ČT 1 ve 20.00 hodin, aby celé Čechy viděly tvůrčí stupidnost velikána Havla. Nesmí se psát, že byl válečný štváč a jeho výrok o humanitárním bombardování je největší stupidita všech stupidních výroku, které kdy, kdo na světě prones. Pojmenovat po takovém tu pci nejvýznamnější letiště České republiky, je největší urážka Českého národa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:03 Bod !

   Smazat
  2. 9:03 Minimálně ve dvou věcech se mýlíte. Havel si pokazil svoje zdraví pobytem v krutých komunistických žalářích. ( To jsem slyšel na vlastní uši, před lety na stanici Praha, od jednoho zapáleného moderátora ) A co se světového díla " Odcházení " týče, tak to je zase ( podle superherce S. Zindulky ) stvořeno pouze pro tu chytřejší a inteligentnější část národa. Tak teda nevím ???

   Smazat
  3. Jde-li o toto, ochotně budu patři k té "pitomé" části národa. Naštěstí "mimořádnou inteligencí" to u nás vyvažují trollové a několik amerických čípků.

   Smazat
  4. 11:27 Akorát že se v lochu flákal v knihovně.

   Smazat
  5. to 11:27
   Připadá mi divné, že jen Havel si pokazil svoje zdraví pobytem v krutých komunistických žalářích.Naštěstí ještě žije pár jeho spoluvězňu z Ostravy Heřmanic, ti by vám povykládali jak se tam cpal tuzexovou čokoládou ........

   Smazat
  6. pokud mě paměť neklame, tak nejvíce si zničil zdraví (plíce) tím, že vožralej ležel v potoce a hluboce prochladl.

   Smazat
 12. Dávat letištím jméno politiků si můžou dovolit země, kde je v hlavním městě těch letišť několik a ne my, kdy máme letiště jediné. Byl to prostě jenom projev triumfalismu, že jako si prosadí, co chtějí. Fenič je zákeřný vyčůránek, jinak to neumím říci. Ten se přiživí i na smrti kámoše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, byla to demonstrace síly.
   Abychom měli stále na očích, kdo nám tady vládne a viděli, kde je naše místo.

   Smazat
  2. k 11.41 - tak tohle je zatím nejvýstižnější postřeh k ikoně Havel. Když si člověk zrekapituluje co se kolem osoby Havel všechno dělo - lavičky, knihovna, množství lukrativních trafik,tučně státem dotovaná stupidní hra s obsazením opět jen jeho věrnými letiště a to vše jen pro jeho věrné přisluhovače, tak si kladu otázku, zda vůbec žijeme v demokracii, není to už diktatura privilegovaných?

   Smazat
 13. Přejmenování letiště rozděluje společnost. Ano, na normální a dementní. Už samo o sobě, že autorem tohoto paskvilu je buzík Fenič, mluví za vše. Normální člověk si utvoří zdravý názor sám.

  OdpovědětSmazat
 14. Nemám problém s přejmenováním tohoto letiště pouze v případě, že se tak přejmenují i ostatní významná místa v této lokalitě. Především Ruzyňská věznice.

  OdpovědětSmazat
 15. Mám dojem, že se Feničovi podařilo něco, co nedomyslel.
  Nevím, jak vám, ale mně současný název letiště vždy připomene "humanitární bombardování" Jugoslávie. A na tu zvrhlost nejen slovní, by se opravdu nemělo zapomenout.

  OdpovědětSmazat
 16. Ale přece to, zcela oprávněně autor požaduje, totiž aby se takové pojmenovávání dělalo až nám historie nasvítí tu kterou osobnost a posoudí ji z více úhlů, se přece stalo!
  O Havlovi a jeho skutečném charakteru, o pohnutkách i výsledcích jeho politické praxe .. je již dnes dost známo tolik, že přejmenovávání čehokoliv jeho jménem je nesmyslné a bezdůvodné. Sotva který normální člověk a vlastenec tímto způsobem adoruje ty, kteří svými skutky státu a lidu obecnému škodili, a nikoliv se o něco v jeho prospěch zasloužili.

  OdpovědětSmazat
 17. Po Havlovi měl být pojmenován jeho chcací a blicí kámen na rohu u kavárničky nebo na rohu Perlovky. Jinak je úplně jedno jestli někdo po tom zmetkovi pojmenuje letiště nebo náměstí. Většina národa dnes ví, že to byl ochlasta, kurevník, zrádce, lhář, kriminálník, pseudoumělec a naprosto obyčejný lidský odpad ze kterého byl udělán placenými médii novodobý hrdina a kult osobnosti. Budoucí generace vrátí místům důstojné názvy a to lidské bahno bude zapomenuto. Dnes už většina mladých ví jen, že byl nějaký Havel, ale nic víc jim to neříká. Jeho bláboly dnes nikoho nezajímají.

  OdpovědětSmazat
 18. a nebolo letisko premenovane po komediantovi aj preto aby Dasenka brala po nom nejake peniaze?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z Havla nežije dnes jenom Dášenka, ale celá kavárna a když jim budou scházet penízky, zase něco "uměleckého vymyslí", co zaplatíme my z daní.

   Smazat
 19. Kdo navrhne referendum na přejmenování letiště na původní název? Je to v gesci obce? Může to být při příležitosti dalších voleb. Stačí nyní dát hlas KSČM a podstatné nechutnosti se dozajista napraví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až je povede pan Skála, tak vás poslechnu. Tihle nemají s komunisty nic společného, bez mrknutí oka podpoří to, co je pro republiku nejhorší, vládu ČSSD s Kalouskem a KDU. Tyhle tzv. komunisty, ani omylem!

   Smazat
  2. 15:05 Přesně tak moje slova.

   Smazat
 20. Citace části článku na Leva-net: http://leva-net.webnode.cz/products/co-predchazelo-imigracni-invazi-novodobe-dejiny-v-souvislostech-krok-za-krokem/


  ... Je nutno zmínit, že zde jednu z nejvýznamnějších rolí sehrál náš Havel, který na základě "upřímných rad" svých dlouhodobých sponzorů, veškeré tyto kroky na mezinárodní scéně bývalých satelitů SSSR inicioval, ale zejména poskytl svým „rádcům“ neocenitelné mediálně-morální krytí. Svými mudrlantskými řečmi o svobodě, pravdě, lásce, demokracii a přátelích z USA, co mám se vším chtějí jen co nejupřímněji pomoci, abychom se měli stejně dobře jako oni. Takto se stal celosvětovou mediální celebritou. Ti kteří nás všechny z východu měli v plánu ve skutečnosti pouze vyloupit, začali z Havla dělat svou mašinérii, koupených médií, hérců a héreček, neziskovek a na grantech závislých profesůrků, celosvětově uznávaného svatého muže nejvyšších morálních kvalit.

  Ve skutečnosti to byl pouze velmi hloupý člověk, který uměl jen stále dokola omílat svá naučená moudra, který však o řízení státu, potažmo světové ekonomice a pozadí skutečné moci, neměl ani zdání. Pouze kdykoli jej jeho "rádci" poškrabali po zádech a naznačili, které to morální hodnoty je třeba v danou chvíli zazpívat, tak zpíval a zpíval a zpíval, třeba i o humanitárním bombardování, když bylo třeba. V současné době o něm jeho "upřímní rádci" již několik let tvoří nikdy nezapomenutelnou legendu největšího člověka všech dob. My v Čechách a na Slovensku, potažmo celém východním bloku, jej máme již prokouklého. Divili by jste se však milí čtenáři, jak zblblé názory na něj mají lidé od našich hranic na západ. Legenda svatosti již u nich zapustila kořeny, kdy však plody jeho práce neměli možnost nikdy na vlastní kůži pocítit. Dalším takovým je Dalajláma, kterého nejen Číňané, ale i prostí Tibeťani nemohou ani cítit, ale zbytek světa jej má za mučedníka nejvyšších kvalit lidství.

  Tento článek však není o Havlovi. Ten je o zločincích, kteří takové jako Havel pouze ke svým záměrům plně využili a nyní je svatořečí, ...

  OdpovědětSmazat
 21. Ještě by to chtělo přejmenovat Karlův most na Třískův most. Sice podepsal antichartu a byl standardním režimním hercem, ale to se dá přemalovat zrovna tak jako Havlovy kulisy, byl to přece jeho kamarád. Média pražské kavárny to jistě hbitě zařídí. No problém!

  OdpovědětSmazat
 22. ...Seděl jsem s Havlem na Borech, v I. oddělení politických vězňů. Zatímco my jsme na dvoře kovošrotu, ve sněhu, na páračkách párali elektrické kabely, třídili ocel a měděné dráty vázali do otepí, nad námi v I. patře kouřil v okně znuděný vězeňský knihovník V. Havel...
  Když jsem po návratu poslouchal ve zprávách na Hlasu Ameriky, jak disident Havel trpí na Borech, musel jsem se smát. Od té doby vím, jak se vyrábí ikona světce 20. století...
  Jan Schwarz, pastor církve československé husitské

  OdpovědětSmazat
 23. Letisku by se mel vratit puvodny nazev Letiste- Ruzyn !!!!! Je ostudou tohto naroda ze nejvetsi osobni letiste v zemi nese jmeno spinavyho vlastizradce Havla !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Letiste by se mohlo aspon trochu jinak prejmenovat, napriklad na Vaclava Lahva.

   Smazat
 24. Když lidé hovoří o letišti v Praze všichni používají slovo Ruzyně, to samo o sobě něco vypovídá a není to zapotřebí dále komentovat.

  OdpovědětSmazat
 25. Navrhoval bych název: Boženy Němcové. Lidi by si samozřejmě taky nezvykli, ale bylo by to přijatelnější.

  OdpovědětSmazat
 26. Změna na původní název by bylo především přání V.H., který rozhodně odsuzoval kult osobnosti. Je to vůči jeho památce nechutné a provokativní. Každý kdo může věc napravit, by to měl považovat za svoji povinnost.

  OdpovědětSmazat
 27. Sborník článků o Václavu Havlovi

  http://files.ers-blog.webnode.cz/200000259-1d12b1e0c7/HAVEL.pdf

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někdy na jaře roku 1989 jsem poslouchal vysílání BBC pro Československo. Mimo jiné řekli, že československý disent obdržel "finanční pomoc" ve výši deseti milionů marek. Západních marek, samozřejmě.To byly pro mne nepředstavitelné peníze. Vždyť tehdejší kurz byl 1:10 a to znamenalo 100 000 000,-Kčs.
   I když jsem byl mladý, věděl jsem o Chartě 77, o akci Několik vět, nebo 2 000 slov. Chtěl jsem vědět, co je v nich tak špatného, že komunistům tolik vadí. Nikdy jsem se s těmi texty nesetkal. I když peníze, jak vidno, nebyly tou hlavní překážkou jejich šíření. A na represi systému bych se také nevymlouval. Jak vyprávěli pamětníci, dokázal odboj šířit informace i za německé okupace a to byly represe nesrovnatelně horší, než panovaly za komunistů v osmdesátých letech.
   Nejsem bezvýhradným konzumentem všech informací, které se ke mě dostanou. Někdy na jejich objektivitě může zapracovat zub času, jindy osobní zaujatost, nebo nedostatek informací. Ale při porovnávání toho, co se ke mě časem z různých zdrojů o Havlovi dostalo, musím konstatovat, že jeho glorifikace opravdu není na místě. I v zájmu těch, kteří tak dnes činí, by mělo být to, aby se na Havla co nejdříve zapomnělo. Snaha o jeho "docenění" může totiž vést k tomu, že probudí další Wolfy - pamětníky z apatie a vlna odporu, kterou vyvolají může smést i Havlovo glorifikátory.

   Smazat
 28. Ze jména se udělá obchodní značka a kdo tu značku používá, musí cálovat jako mourovatý vlastníkovi značky. No neberte to?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.