Reklama

.

.

pátek 22. září 2017

Mrzkost našich elit

Petar Volgin
22.9.2017  blog autora

"Je úplně jedno z jaké jsi strany, levé nebo pravé, jestli jsi sociáldemokrat nebo křesťanodemokrat, jestli jsi liberál nebo konzervativec. To jsou jen podrobnosti. Důležité je zřetelně demonstrovat poslušnost svým pánům. Pak si vyznávej ideje, jaký jen chceš", píše bulharský publicista Petar Volgin o dosazovaní společenských elit nejen v jeho zemi, ale obecně v celé postkomunistické Evropě. Jeho postřehy je nutné chápat v kontextu toho, co se nyní děje na Balkáně - konkrétně úsilí americké diplomacie v Makedonii nebo Černé hoře.


Mrzkost se stala normou, je naším beztrestným dědictvím. Dusí nás v makro i mikro světě. Podívejte se na těch skoro třicet let přechodu k demokracii. Jsou plné mrzkosti. Ohromný díl státního majteku byl prodán pod cenou, způsobem, který byl bez diskuze kriminálním. Co jiného je to, když ne mrzkost? A kdo jsou její autoři? Všichni ti, co se považují za elitu, všichni ti, kdo posledních skoro třicet let bydleli ve vládě a parlamentu.

Je to zvláštní elita, doopravdy. Tým sestavený z agresivních a nevzdělaných individuí. Jak je to možné? Je náš národ tak neschopný, aby vydělil moudré, kulturní nebo prostě jen obyčejné lidi? Je schopen, rozumí se. Jenomže elity nevybírá národ. Dnešní špičky - politické, ekonomické, analytické, mediální - jsou dosazovány zvenku. Rukou těch, kdo si myslí, že rozumí všemu a mohou určovat osud světa. Těch, kdož dosazují vlády, aby je zase svrhli, těch, co řídí zeměkouli, tak aby se jim snad postavilo nějaký Bulharsko!? Tak to je jasný, že se nepostaví.

U nás jde proces delegování elit zvenčí velice hladce. Stačí dostatečně okatě demonstrovat oddanost Velkému transatlantickému bratru, pochvalovat jeho propagandistické výkřiky a členství v elitním klubu máš garantované. A je úplně jedno z jaké jsi strany, levé nebo pravé, jestli jsi sociáldemokrat nebo křesťanodemokrat, jestli jsi liberál nebo konzervativec. To jsou jen podrobnosti. Důležité je zřetelně demonstrovat poslušnost svým pánům. Pak si vyznávej ideje, jaký jen chceš.

Přemýšleli jste někdy o tom, proč je tolik bývalých stranických a svazáckých kádrů, tolik profesorů marx-lenismu, dnes tak upřímnými antikomunisty a fanatickými liberály? Je to prosté, jsou stejně užiteční novým pánům. Před rokem 1989 tito lidé byli nejvěrnějšími zbrojnoši Moskvy. Dnes jsou oddanými sluhy Washingtonu. Ale to, co dělají, je pořád to samé. Slouží jako bezhlaví translátoři cizích myšlenek. Na tom je taky něco mrzkého. Ale mrzkost je jejich řemeslo. Ani jim to nevadí. Někdejší mladé naděje z partajních škol komunismu, kariéristi a práskači jsou dnes mastnými grantovými magnáty, liberály a demokraty. Pravda, po letech trochu pustili pupík, je jich trochu víc, což mimochodem vypovídá o míře hedonismu. Transatlantičtí páni krmí dobře. Někdy sice geneticky modifikovaným krmivem, které škodí tělu i duchu. Ale neutuchající chuť grantojedů obhajovat kauzy svých vládců nijak neochabla. Před rokem 1989 potírali svobodu slova, protože je tak učili ve stranických školách. Dnes potírají svobodu slova, protože takové jsou direktivy ze zahraničních fondů. O co usilovněji zahlušují nepohodlné hlasy, o to blíže mají k dalšímu grantu. Peníze jsou mocné, můžou nechat zapomenout na každou vykonanou mrzkost.

A ti, jež peníze dávají, nejsou žádní hlupáci. Když u nás vyzdvihli novou elitu, velice umně se orientovali na mladé naděje minulého režimu. Donátoři moc dobře věděli, že přesvědčené svazáky nejsnáze a nejrychleji předělají na přesvědčené euroatlanťany. Když jsi dělal mrzkosti před tím, budeš je dělat zase. Sponzoři naší transformace nešlápli vedle. Vsadili na ty pravé. Na ty, kteří dělali a i dnes dělat budou práci slouhů. Problém je v nás, obyčejných lidech. Problém je, že trpíme tyto umělé elity.


Překlad: Michail Stavrev


Petar Volgin (*1969) je spisovatel a novinář, vedoucí publicistického pořadu 12+3 na prvním programu Bulharského národního rozhlasu (BNR) - Horizont. Od roku 2009 byl zakladatelem a vedoucím publicistické relace Dekonstrukce, která byla v říjnu 2015 zakázána na základě nařízení Rady elektronických médií Bulharska. Na podporu pořadu i autora se pořádaly demonstrace a podepisovaly petice. Volgin je častým terčem kritiky masových médií, politiků i veřejných intelektuálů. Jeho fejeton vyšel v elektronickém vydání časopisu A-specto: http://a-specto.bg/merzostite-na-blgarskiya-elit/

25 komentářů :

 1. Pro mě to elity nejsou jen vychcaný hajzlíci.

  OdpovědětVymazat
 2. Nahraďte slovo Bulharsko
  Českou republikou a jste doma !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proto Nová republika tohoto výjimečného bulharského publicistu otiskuje. Na východ od bývalé "železné opony" to je stejné. Dnes jen hlupáci to nevidí. Díky za překlad.

   Vymazat
  2. Ad 10:43 & 10:48 - Naprostý souhlas! Funguje to stejným způsobem všude. Obecnému člověku "nedocvakne" jak sofistikovaně a komplexně je řízena politika spřátelených i vazalských států, jejími „vedoucícmi“ elitami, Ztroskotalo to na Putinovi, stejně, jako v minulosti na Stalinovi.

   Vymazat
 3. Velice výstižné. Ano, charakter současných politických loutek je shodný s charakterem těch za socíku. A není pochyb, že v době vlády německého nacismu by byli stejně kovanými Emanuely Moravci. Ale dá se to změnit, není to v povaze lidské, že někteří z nás mají zcela neukojitelnou touhu po moci, život pro ně nestojí za nic, pokud nemohou mlátit druhé po hlavách a nemohou si libovolně nakrást z veřejného majetku. Jsou nešťastní, pokud nemohou buzerovat druhé, povyšovat se nad ně a předváděšt to, co si nakradli. No a taková je většina těch, co kočírují vratký kočár Česka - politické loutky. Kéž by aspoň to byly Špejblové a Hurvínci. Ale oni jsou to sralbotkové, černoprdelníci, stopkaři klousci a vzteky fialovějící. Je lidstvo schopno se ale zbavit těch předvolebních tlučhubů a povolebních diktátorků? Peníze dělají divy, koupit se za ně dají právě ti se zmíněmými tužbami a charakterem všichni a ani ne moc draho. Poku volíte, tak tedy většinou právě ty politické loutky. Ale Babiš nebo Okamura patří k těm málo, co jsou nekorumpovatelní, neb těžko by si je někdo mohl koupit. Možná, že i soudruzi dnes, kdy jsou stále biti, nejsou prodejní - a tak to vidím, že jen tyto 2 partaje jsou volitelné. Ostatní sluhy v politice nutno poslat do důchodu. Budou ho mít vysoký, tak by mohli dát snad pokoj, aspoň na čas.

  OdpovědětVymazat
 4. Uvítala bych více různých překladů novinářů z různých zemí. Chybí mi informace např. co si o Evropanech myslí v zemích od nich utíkají mladí muži do Evropy. Nemám na mysli diplomatické kecy. Tuhle jsem např. narazila na obsah knihy jedné somálské spisovatelky, kde bylo psáno, že Afričané nestojí o evropský styl života - kde upadá rodina - a už vůbec nestojí o konvoje humanitárního odpadu.

  OdpovědětVymazat
 5. Včera jsem četla článek pana Křečka (nechápu jak může sedět u jednoho stolu s Šabatovou), kde popisuje podobné,
  především že nám chybí suverenita. Oprostění se od vlivu kohokoliv. No ale se stávajícími politiky to není možné. Jedině Zeman, částečně Babiš, který se před nikým nebude hrbit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten tvůj obdivovaný Křeček
   byl původně zuřivý obhájce regulovaných nájmů
   a "nebohých" nájemníků.
   Ale vývoj se nedal zastavit a kupodivu stovky ubytoven, jejichž majitelé využili impotence
   státní moci, mu už nevadí,
   tak přesídlil za tou šílenkou ombudsmankou a krafá teď z dlouhé chvíle o něčem jiném...

   Vymazat
  2. Ad 12:10,
   no a co? To je přece legitimní politikum.
   Jenomže teď jsou mnohem důležitější témata!

   Vymazat
  3. 11:13 no, pan Babiš se hrbit nebude? Stačí mi jeho záběr při setkání s madam Merkelovou. Poklona slouhy ... Ostatně, jakpak asi má obstát s podniky, které zřizuje v Německu?

   Vymazat
 6. podívejte se, jaká je dnešní situace. máme první volby, kdy se nezveřejňují žádné předvolební průzkumy, proč?
  protože vládnoucí mafie by musela přiznat, že je v ..deli

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 12:46 - Nemyslím, ona jenom horečně hledá způsob, jak se udržet na svých "zaběhnutých" příjmech a zdá se, že jí poněkud chybí obvyklý "support" z americké ambasády a ani z EU to není, jak bývalo.

   Vymazat
 7. "Elity" jsou mrzké vždy, odjakživa, za všech okolností, a ve všech zeměpisných polohách. Byly mrzké ve starověku, středověku, jsou mrzké i v novověku. Jsou to vždy jen psychopati, toužící po moci proto, aby mohli ovládat druhé, a rozhodovat, kolik ze společného krajíce sežere on sám, pak ti, na nichž mu záleží, a jak veliký zbytek hodí "lidu" -asi jako se hází žrádlo psům. Postupně, čím jsou odtrženější od normálního života řadových občanů, jsou zvrhlejší, bezcitnější, a křivější, ale tím více se všech bojí. Neustále žijí ve strachu, protože jediné, co vědí úplně přesně, je to, že je všichni normální lidé kolem nich nenávidí, asi jako by oni nenáviděli podobné elitářské zmetky. Staví si zdi, najímají ochranky, kupují psy a zbraně. Jediné, co by nikdy neudělali, aby se v zájmu svého duševního zdraví a pohody, zřekli svých mocenských pozic, svého majetku a peněz, a žili jako řadoví občané. Toho se bojí jako čert kříže, toho se bojí asi jako smrti, ba ještě víc než smrti. Už to je samo o sobě důkazem, že jsou to zvrhlí, nenormální psychopati, a mnohokrát se už stalo, že vlastní děti se jich zřekly, jak se jim život a názory elitářských rodičů zhnusily.

  OdpovědětVymazat
 8. Nejsem Babišovec ale připadá mi lepší než 90% všech tlučhubů z parlamentu a sněmovny. Lenoši jsou vždy paraziti a spojí se i z čertem, jen ne dělat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani já ne, ale souhlasím s vámi 14.28. Také - Babiš není elita, nechová se jako elita, nehraje si na elitu, nežvaní jalově blbě, a nerozmatlává po mediích kraviny, jako aby se někdo omluvil za své výroky, a podobné blbosti, jimiž se odvádí pozornost od vážných věcí. Ani nevypadá, že by se bál občanské nenávisti, protože dobře odhadl vstupné na to hnusné divadlo, které rozpoutali proti němu političtí nýmandi a šašci. Ono - získat majetek případně i využitím, případně i zneužitím stupidních zákonů, které si političtí šašci u moci vymýšlí pro své handle, a vždycky je v nich fůra mezer a bot, získat majetek vedle práce i diplomatickými a obchodními schopnostmi, je pořád, a vždycky drtivě víc, než si nahrabat politickým šmejděním, lezením po různých stranických uskupeních, ubohými intrikami, přisluhováním těm, kteří jsou považováni za potencionální hvězdy viz Bakala a další, již se pomohlo, a ubohým drancováním majetku státu, jeho ničením a prodáváním. Vstupovat ve známost jen mediálním žvaněním, tlacháním, a nadouváním se na srazech politických kravaťáků a podvraťáků. Kromě tohoto ale celá řada šmejdpolitiků vůbec nic jiného neumí, kromě vydrancovaného a rozkradeného majetku státu se ničeho nedomohli a nic nemají, a kdyby nebyli přicucnuti na státní cecek, do něhož přispívají povinně všichni makáči, kdy jeden každý má větší cenu pro společnost než tihle parazitičtí tvorové, neměli by nic, a nebyli by ničím lepším, než ošuntělí a páchnoucí obejdové pospávající na lavičkách. Oba druhy mají společného jmenovatele - štítí se pořádné, užitečné a poctivé práce, jen ti první neměli protekci a patřičné známosti. To je mezi nimi jediný rozdíl. Ano, vaše druhá věta je naprosto pravdivá - tlučhubové z parlamentu se spojí s čímkoliv a s kýmkoliv, a rozpoutají jakékoliv špinavé a uslintané divadlo, jen ne dělat. A právě v této době máme tu možnost to vidět na vlastní oči a bez příkras.

   Vymazat
  2. 15:39 ukázka, je napsat obsáhlý text a zůstat mimo problém.

   Vymazat
 9. U nás už probíhá ČTVRTÝ ODBOJ a sami budeme překvapeni kdo vyleze, že bojoval v tomto odboji a bude žádat metály a odškodnění za lítej boj proti nynějšímu režimu. V současné době jsou vyznamenáváni ti, co bojovali ve TŘETÍM DOBOJI. Že je nikdo nikdy neviděl. To nevadí. Oni bojovali. Jak ? Například jedna paní bojovala tak, že nebyla přijatá na střední školu v Mníšku, ale musela dojíždět do Příbrami a tím se hluboká totalita na ní podepsala a ona trpěla a proto zaslouží vyznamenání za Třetí odboj. Jeden pán z Domažlicka ukradl obilí a byl potrestán, jenže on bojoval proti komunismu a svým statečným činem rozvracel hnusnou totalitu a proto zaslouží vyznamenání za boj v Třetím odboji. Další převáděl utíkající Němce přes naše hranice a při kontrole byli zastřeleni celníci a také mu náleží vyznamenání za Třetí odboj a tučné odstupné. Jsme stát, kdy to so se jeví jako jasný zločin muže za několik let byt vykládáno jako jasný boj proti režimu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omyl - byli jsme kdysi stát - dnes jsme jen cosi jako cirkus. Změť různých jazyků, změť různých národností, vašnostové vedle žebráků, hvězdy, hudebníci, klauni, šašci......zastřešeno názvem ČR, pozlátko, a navoněná bída.

   Vymazat
 10. Jen žasnu, nad tím jak autor dokonale zná poměry v České republice, tleskám. Jednička s hvězdičkou. Jenže ti jichž se to týká a o nich ten článek pojednává to nikdy nepochopí,protože jejich jedinou vlastností je 100% mrzkost.

  OdpovědětVymazat
 11. To je sice pravda, ale deprese je nám v tuhle chvíli drek platná. Co je na pováženou, je obhajoba a omluvy pana Babiše, že je pořád lepší než politické elity, které od r. 89 přikládaly ruce k budování ČR, k obrazu svému.
  S tím nemohu souhlasit, Je mi jedno, když si někdo umí vydělat miliardy. Neřeším ani to, jak k nim přišel. Vadí mi ale naprosto zásadně, aby člověk, se zjevným nedostatkem mravnosti a slušnosti si chce tyto ověřené metody vyzkoušet na vedení naší země, na nás. Jasně, vybral 8 mld. na daních; ale zlomil tím vaz spoustě těch nejmenších řemeslníků a podnikatelů; pere do svých řepkových polí 5 x za sezonu vysoká kvanta hnojiv a pesticidů, které vyrábí, aby byly výnosy. To, co zbyde, jde do spodních vod,rok po roce; kontaminace vody přesahuje až o dva řády povolené limity. Na tzv. finančních pobídkách získal 3 mld.Jistě, není sám, ale dělá to. Prostě šulí a osírá tam, kde najde skulinu.
  Co víte o jeho vnitřních prioritách? Myslíte, že mezi ně patří obrana a bezpečí naší - ne jeho - České republiky? Pro boha a pro naše potomky, zamyslete se, než mu dáte ve volbách hlas.

  OdpovědětVymazat
 12. Tak pole kupuje či pronajímá si pan Babioš poslední roky, no a řepka se pěstuje již nějakou tu desítku let. Babiš také nepřišel na to a nenařídil to, že se má pěstovat u nás řepka a sajrajt z ní používat do motorů aut, to zde zavedli jiní. A pesticidy, prosím v které chemičce u nás se vyrábí, s jakým názvem a komu ty chemičky patří.
  Až příliš průhledná je ta protibabišovská propaganda vedená sborem našich politických loutek unisono, když jí jde o koryta. A až budete vymýšlet ty chemičky a názvy pesticidů, co vyrábí Babiš a prodávají a používají je jiní (a Babiš je nenutí), snažte se, aby to lhaní nebylo tak okaté.

  OdpovědětVymazat
 13. Trumpovi je vycitano ze pouzil slovo suverenita

  OdpovědětVymazat
 14. Dělení na pravici a levici je léta překonaná věc.
  Jsou to stejní zmrdi, když zmrdovitost jedněch, se projeví víc, jsou-li u moci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím že to vůbec není překonané, že nadále existují vrstvy lidí živící se vlastní prací, stejně jako vrstvy lidí pro něž pracující pracují. Dochází však ke snahám opticky rozmazávat tyto rozdíly, kamuflovat pravicové zájmy levicovým pláštěm(logicky, protože na počty je lidí dole nesrovnatelně víc než nahoře a ve hře na demokracii je třeba umět s nimi manipulovat). Už v Bibli je však psáno, že strom se pozná po ovoci. Pokud lidé zapnou mozek a budou se toho držet, snadno odhalí kdo kam patří a s kým mají společný zájem. To, že o sobě nějaký veřejný manipulátor(politik, novinář, aktivista,...) prohlašuje, že je levičák, vůbec neznamená, že prosazuje levicové zájmy. Stačí se ptát a umět si odpovědět, komu ta která činnost slouží a kdo z ní bude mít prospěch. Např. řízená imigrace z Afriky rozhodně evropským pracujícím neprospěje a není to cílem, přestože je proces maskován levicovými hesly o pomoci bližním.

   Vymazat
 15. Tento bystrý publicista, Petar Volgin, svým čtenářům ukazuje pravý stav věcí.
  K nerozeznání podobný je u nás a jistě i v dalších zemích. Zná jej většina jejich i našich slušných lidí, a ještě víc jich to alespoň tuší.
  Vkrádá se tak otázka, a sice: proč se tito všichni lidé nechávají donekonečna ohlupovat a manipulovat těmi mocichtivými darebáky?
  Těmi, pro které mají J. Drtilová a F. Koukolík pojmenování neúplní psychopati. A přitom tito jsou docela úplnými sociopaty.
  Ne takoví, jakými byli např. Stojanov, Parvanov a Plevneliev, měli být kdy bulharskými prezidenty.
  To naopak právě tento "hoch"!, který pobral více rozumu i citu než všichni jejich popřevratoví dohromady.

  OdpovědětVymazat