Reklama

pondělí 25. září 2017

Německo po volbách, kdo po Merkel?

25. 9. 2017      RadimValenčíkPíše
Podle očekávání utrpěla Merkel vítězství. Ztráta téměř devíti procent oproti minulým volbám (a necelých pěti oproti prognózovanému, resp. prefabrikovanému výsledku) není tím nejhorším. Mnohem horší je to, co by se dalo nazvat vyčichlostí merkelovské politiky, to, co z ní již dříve udělalo politickou mrtvolu (udržovanou uměle při životě jen hrou na dvě varianty – špatnou a ještě horší), to, co znamená politiku udržování neudržitelného.
Pro první otázkou, kterou si dnes ti, co umí aspoň trochu přemýšlet, kladou, je kdo po Merkel?
 

Nejen v CDU, ale i v těch strukturách, kde se ovlivňuje politika ze zákulisí.
Merkel toho asi má už dost a patrně i ona sama je uvažování o výměně (kdo, kdy a jak) nakloněna.
Problém je v tom, že "nejsou lidi". Od Kohla se toho moc Merkel nenaučila, ale jedno zvládla dokonale: Vyčistit kolem sebe politické pole od konkurentů dokonaleji, než Viktor "Čistič".
Další problém je, že dříve, než se vytipuje nějaký německý "Macron", tak se ukáže, že macronovská politika se už přežila a neumožňuje zvládat situaci.

V neposlední řadě je problémem i to, že si v oblasti odpovědi na otázku "kdo, kdy a jak" začnou konkurovat nejrůznější skupiny a první nadějné kandidáty v logice antireformní pasti, která se v Německu vytvořila, začnou potenciální kandidáty konkurentů likvidovat. Následně pak budou utvrzovat Merkel v její nenahraditelnosti.

Sociální demokraté jsou na tom ještě hůř. Schulz je natolik omezený, že si neuvědomí reálný stav věci a bude se cítit jako korunní princ. Nejrychlejší cesta do pekel.

Moc v Německu tak doslova leží na ulici. Už proto, že ani tam k pozitivní změně nemůže (bohužel) dojít jinak, než pod tlakem zdola. Až tak daleko (znovu říkám, bohužel) došla degenerace moci.
Ovšem zvednout tuto moc nemůže jen tak nějaký křikloun. Tam sice o zájemce není nouze, ale tuposti a omezenosti už bylo dost. Tlak zdola se o ni nemůže opřít. Zvlášť v podmínkách země, kde je politika zpravodajsky hodně prosycena a natrávena. 

Moc v Německu může ze země, z ulice, na které leží, zvednout jen ten, kdo přijde s kvalifikovanou reflexí toho, o co jde, co se stalo a proč se tak stalo, jak dál a jaká je celková vize v kontextu lidských dějin. S vizí, která vychází z nejlepších tradic německého myšlení, kterou kdysi založil Imanuel Kant. Nevím, zda v Německu někdo takový je, ale doufám, že ano. Je to velká země.
K výše uvedenému ještě připojuji několik poznámek, které jsem na Facebook napsal včera pozdě večer v přímé reakci na volby, jejich komentování z různých zdrojů a návazné diskuse. Psal jsem je sice pod vlivem dobrého portského, protože jsme byli na výletě v Portu a navštívili jeden ze sklípků, ale myslím, že jsou k věci:

První poznámka:
Zajímavé je, že v komentářích k vítězství, které utrpěla Frau Merkel, si nikdo nepovšimnul následujícího:
1. V poslední době nedokázala vyřešit ani jeden problém.
2. Její politika vyčichla a zachránilo ji jen to, že proti ní podstrčili úplnou obludu.
3. Je úplně mimo a nedokáže se zorientovat (čeká někdo na zázrak).
4. Na rozdíl od Kohla, který sice likvidoval své odpůrce, ale ...
Jo. Takto se to přece dalo čekat. Platí, že Merkel teď rozloží nejen EU, ale i Bundes. To je důsledek hry omezených manipulátorů. Teď už lze udržet Bundes jen "katlánskou cestou". S vyčichlou programově, ale praktikami zapáchající Merkel? To už ani zastupující říšský nepomůže z Hokenheimu, Heidelbegu, Windsbachu apod. Prý Merkel teď přitvrdí. To by bylo sice na jedné straně přiznání naprosté vyčpělosti.

Druhá poznámka:
Předevčírem jsem napsal a nemýlil se:
MERKEL UTRPĚLA VÍTĚZSTVÍ. A teď to bude hodně a hodně zajímavé. Zejména vzhledem k rozdílu westů a ostů:
http://radimvalencik.pise.cz/5011-nemeckou-uz-zitra-jake-vitezstvi-utrpi-merkel.html
Zítra napíšu podrobný komentář. Uvidíme, kdo se bude mýlit.

Třetí poznámka:
Prý řešením je "rychlejší integrace EU" – reakce na výsledek německých voleb. Hra vabank. Ale ono to nejde.

Čtvrtá poznámka:
Nelze brát vážně komentáře, které opomíjejí otázku: Co dál a jak řešit problémy? Pokud si někdo myslí, že absence ducha, absence vize, absence rozumu, absence slušnosti, absence výsledů... (na hodně jsem zapomněl) legitimuje pozici: "A TEĎ JIM ZAKROUTÍME KRKEM", tak je to goebelsovské vyhlášení totální války. V pravém (v "pravém") smyslu tohoto slova. To je výzva k "většímu sjednocení EU", k "větší federalizaci EU" - zkrátka výzva k tomu, aby si silnější řešily problémy na úkor slabších. Taková MERKELPERVERZE. Merkel teď bude chtít zastavit "katalánštění" Bundes a současně likvidovat středounijní prostor? To ale opravdu nejde...
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5015-nemecko-po-volbach-kdo-po-merkel.html

14 komentářů :

 1. Setrvačnost myšlení občanů je obrovská a změna myšlení se promítá do voleb zoufale pomalu. Přesto protiunijní Afd sílí. Zvláště v bývalé NDR, kde získala přes dvacet procent. Občané starých EU německých zemí, si jsou nejspíš vědomi, nebo se domnívají, že EU jim umožňuje žít na úkor zbytku Evropy. Jistý „nekomfort“ způsobený migrací a terorismem a s tím souvisejícím postupným omezováním svobod, zatím podceňují.
  To by nás mělo varovat. „Výhody“ našeho členství v EU, například ty dotace, které jsou všemi sdělovacími prostředky stále omílány, ani náhodou nemůžou vyvážit nevýhody a rizika, které pro nás ze členství plynou (odliv zisků zahr. firem ze země, privatizace strategických odvětví do zahraničí, rizika placení dluhů, za jiné vysoce zadlužené státy, atd., atd.). A to jsem nezmínil migraci, která nám bude po volbách nucena na mnoho způsobů.
  Naštěstí u nás máme také protiunijní a protiimigrační stranu, která je navíc, oproti Afd, sociálnější a demokratičtější. Ne, není to KSČM, ta není protiunijní, je to SPD – Tomio Okamura. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy jste ale vůl. Nemáte potuchy o čem píšete. Odliv zisků zahraničních firem, privatizace do zahraničí atd naprosto nijak nesouvisí s naším členstvím v EU a pokračovaly by samozřejmě i po našem případném vystoupení.

   Vymazat
  2. Anonymní25. září 2017 14:19
   Samozřejmě nevím všechno, ale tyto záležitosti by závisely na tom, jaké výstupní podmínky bychom si ujednali. Jako třeba státy EFTA, které také spolupracují s EU, ale mají své zdroje pod vlastní kontrolou, energetiku a ochranu hranic také pod vlastní kontrolou. Též je možno upravit podmínky pro odliv kapitálu, např. povinnost částečného reinvestování zde, atd. P.K.

   Vymazat
  3. 13:35 Otázkou je, kdo je v tomto případě "naivní". V lepším případě Vy, že jste uvěřil "pohádce" SPD o všemocnosti referenda a přímé demokracie při řízení společnosti a státu, v horším případě SPD - Tomio Okamura, která buď "neví, co činí .." nebo "ví, jak se dostat k moci a ke korytům ..".
   L.S.

   Vymazat
  4. Anonymní25. září 2017 16:24
   „Otázkou je, kdo je v tomto případě "naivní".“
   Podle mého názoru je naivní ten, kdo očekává, že strany které nás léta systematicky vedou krok za krokem, ke ztrátě národní svéprávnosti a ke ztrátě bezpečnosti, nyní pochopí svůj „omyl“ a začnou se starat o naši bezpečnost a svéprávnost.
   Politici těchto stran jsou nedůvěryhodní, ať už hlásají cokoliv. Proto mi přijde jediná logická volba, SPD. P.K.

   Vymazat
  5. Máte pravdu, do vlády by se neměly dostat strany, které nás dovedly k tomuto stavu.My také volíme SPD.

   Vymazat
  6. Tady čtěte vy se hádáte volme SPD kuli referendu nebo dopadneme špatně:

   https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/trest-za-uspech-afd-dopadne-i-na-cesko-merkelova-pritvrdi-ohledne-uprchliku-rika-berlinsky-expert-37551?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

   Vymazat
  7. Anonymní25. září 2017 22:51
   Makrela nijak neprozřela, že by dělala chybu a už se poučila. Prostě realizovala (společně s dalšími EU politiky) plán rozvratu evropských států, a když to dospělo do stadia, že už se lidé konečně proti tomu postaví (posilování národoveckých stran, požadavky výstupů států z EU), tak to dočasně utlumí.
   V následující fázi bude úkol udržet v Evropě ty navezené muslimáky a poskytovat jim různá privilegia (bydlení, finance, vzdělání, politická práva, slučování rodin, atd., atd.). Pro společnost bude přínosné jejich politické zastoupení, neboť budou nepostradatelní v boji proti rostoucímu terorismu a banditismu (pomůžou vytipovat někoho, kdo bude za ten čin zastřelen) a budou ventilovat práva a potřeby jejich komunity (samozřejmě, že nikoliv povinnosti).
   Je jasné, že ty státy, které se nyní ubrání jejich návalu, budou mít v další fázi život snazší. Proto je už nyní nutno volit někoho, kdo budí důvěru, že sem nepustí žádného nelegálního migranta. P.K.

   Vymazat
  8. Milý PK 13:35 jsi tady vytrvalým a věrným propagátorem líbivě a radikálně řečnícího Tomia Okamury. Ty řeči jsou ovšem taky všechno, program, který de facto nic negarantuje, politická strana, která s věrohodným zázemím vlastně ani neexistuje. To je všechno, co vytrvale propaguješ, aniž bys‘ připustil, že např. KSČM zcela soustavně, na základě věcných analýz a argumentů vede politiku reálné revize našeho členství v EU a zcela jednoznačně, od počátku, odmítá členství v NATO. Je SPD Tomia Okamury, krom jeho aktivistického vystupování, ve své činnosti natolik soustavná, jedná promyšleně, a dost věrohodné? Je možné to od SPD očekávat? Na to bych ani pětku nesázel.

   Vymazat
  9. Anonymní26. září 2017 12:35
   Propagátora SPD – Tomio Okamura, ze mě udělalo naprosté zklamání z ostatních stran. Možná se ženu za dalším zklamáním, ale nechci dělat dvakrát stejnou chybu a volit ty, kteří nás vědomě a již celkem prokazatelně poškozují.
   Tvrdíte, že program nic negarantuje, vidím to podobně. Důležitá je osobnost garanta toho programu. T.O. je garantem směru, který vyhlašuje již mnoho let i přes odpor celé oficiální politické scény. Až nyní, začínají některé strany přebírat některé jeho teze. Avšak pozdě, již ztratily důvěryhodnost.

   Docela mě zaujal Váš argument: „KSČM zcela soustavně, na základě věcných analýz a argumentů vede politiku reálné revize našeho členství v EU ..“
   Nevím, jak jste se k této formulaci dopracoval, ale když se podíváte do jejich programu, je tam něco jiného:
   „Postupné snižování ročního pracovního fondu a zvyšování mezd. Obojí na úroveň průměru EU!“
   „Jednání s EU o zavedení nulové sazby DPH na léky.“
   „Zrušení osvobození mezinárodní nákladní dopravy od daní (jednáním v EU i WTO) ..“
   „Podporu veřejné diskuse o evropské iniciativě za tzv. bezpodmínečný základní příjem ..“
   „Plné zajištění rovnoprávného postavení členských zemí v politických institucích EU. Cílevědomě odmítat rozsáhlou byrokratizaci a přetrvávající deficit demokracie v politickém rozhodování EU a odstranit je.“

   Kdežto v programu SPD naleznete:
   „10. Nechceme být provincií EU, chceme rozvíjet a bránit suverénní Českou republiku.
   Budeme požadovat referendum o každém předání státní suverenity na orgány EU a referendum o vystoupení z EU. Chceme Evropu jako volný trh zboží, služeb a práce. Evropu spolupracujících svobodných a suverénních národních států. Nechceme Evropu nesystémových dotací, dávek a úředníků. Chceme přísné podmínky imigrační politiky České republiky. ..“

   Z výše uvedeného, si již můžete sám odpovědět na Vaše závěrečné otázky dvakrát ano. P.K.

   Vymazat
 2. Do r. 1989 jsme byli středně rozvinutou průmyslovou zemí, která exportovala své strojírenské výrobky a zemědělské přebytky do více než 100 zemí celého světa. Dnes máme místo toho montovny, kde naši lidé pracují formou práce ve mzdě, zisk zůstává venku. Za otrockých podmínek a trapných mezd. Totéž platí v případě dodávek součástí k investičním celkům. Kompletují vše zahr. firmy, ty prodávají finální výrobky, venku zůstává celý zisk. Máme zákaz produkovat některé zemědělské výrobky (cukrovka), dostáváme dotace (z peněz, které předtím pošleme do Bruselu), abychom neosívali pole, abychom nepěstovali dobytek atd.). To vše jsou vymoženosti, jež k nám přišly z EU. Na zisku a dividendách od nás ročně odchází nevratně do zahraničí částka na úrovni 1/3 státního rozpočtu. Do r. 1989 jsme vystavěli v zahraničí 99 elektráren. A po r. 1989? Ani jedinou. Toto jsou ty naše úspěchy. Do EU jde od nás zhruba pětinásobek toho, co můžeme čerpat v dotacích, a to ještě často na nesmyslné projekty, které musíme doma ještě dofinancovat. Ale s tou SPD to nebude tak žhavé. Kromě problematiky migrantů a přímé demokracie, kterou by léčila i kuří oka, další program nemá, ač teď začala snaživě opisovat některá ekonomická témata od Aliance národních sil. Skutečnost, že o ekonomice nemá SPD ani potuchy, že se vůbec nezabývá důsledky přicházející 4. průmyslové revoluce, že ji nechávají v klidu zásadní témata, jako je vzrůstající nebezpečí zatažení naší země ze strany NATO do válečného konfliktu s Ruskem, snaha o rozbití našeho státu (viz útoky na Benešovy dekrety, viz snaha o rozdělení naší země do 3 různých evropských regionů později do evropského islámského chálifátu, je skutečností. Potřeba přejít na nový ekonomický model s vlastní výrobou výrobků s vyšší přidanou hodnotou, které si budeme zase sami prodávat. A tak lze pokračovat. Jenže to vše jsou vesměs témata, která je třeba lidem vysvětlovat (kdo by to ovšem v SPD byl schopen dělat?)a ne o některých z nich jen pokřikovat hesla po náměstích. Takže nic není jenom bílé ani jen černé.

  OdpovědětVymazat
 3. Zbavme se eu a makrely nebo naši zem zničí.

  OdpovědětVymazat
 4. Nechápu Němce. Nechápu jak mohli znovu zvolit tu starou, tlustou, škaredou a úplně blbou krávu a dát jí zelenou v pokračování likvidace Německa a celé Evropy. Ta smrdutá, prolhaná čubka již dávno měla hořet na hranici jako čarodejnice. Nic jiného neni a nic jiného si nezaslouží. Jediné vysvětlení proč tu čůzu znovu zvolili je to, že frickové prostě vždy svorně mašírovali za svým vůdcem až do pekel a nejsou schopni se jejich píšťalce vzepřít. Germánská slepá poslušnost. V tom jsme my Češi díky Bohu jiní. Je vidět, že víchodní Němci by se rádi vzepřeli, ale západní jsou naprosto, ale naprosto již vygumovaní a zdegenerovaní hamburgerovou US politikou. No čeká nás neblahá budoucnost.

  OdpovědětVymazat
 5. 8,55
  Ta doba nejen,že nás čeká,ona už nastala!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.