Reklama

.

.

neděle 17. září 2017

Neokolonialismus - Nový model EU

Radim Valenčík
17. 9. 2017       RadimValenčíkPíše
Pokud budeme sledovat dlouhodobější tendenci vývoje vztahů mezi státy EU, nemůžeme přehlédnout, že stále více a stále zřetelněji se prosazuje snaha silnějších zemí (které samy sebe nazývají těmi "rychlejšími" v kontextu pojmu "vícerychlostní" EU) řešit své problémy na úkor zemí slabších. V některých případech jde dokonce přímo snahu o exportování problémů vygenerovaných přímo silnějšími zeměmi do zemí slabších.

Proces došel tak daleko, že nabývá řady parametrů neokolonialismu, dokonce v některých směrech má ještě horší důsledky než neokolonialismus. K tomu viz pár definic neokolonialismus:
Neokolonialismus je prostředek politické a ekonomické kontroly, kdy mocné vyspělé země (především USA, EU a Rusko) kontrolují prostřednictvím své politické moci a kapitálu některé rozvojové země.
Termín popisuje stav, kdy je původně kolonizovaná země sice formálně nezávislá, ale její vládnoucí elity se podřizují rozhodnutí bývalé mateřské země, protože to považují za výhodné pro sebe a někdy i pro stát.
Je to určitá politická a ekonomická kontrola (forma nadvlády) vyspělých států uplatňovaná na některé rozvojové země, ale na rozdíl od kolonialismu jsou tyto státy formálně nezávislé, ačkoli fungování státu je ovlivňováno zvenčí... Nástrojem kontroly se nejčastěji rozumí investice ze zahraničí, které ovlivňují ekonomickou i sociální strukturu země. Investoři využívají například levné pracovní síly, což má vliv na míru nezaměstnanosti v zemi. Pokud by se investor rozhodl odstoupit, nezaměstnanost by v tom případě vzrostla. Jiným nástrojem může být loutková vláda, kdy je v zemi formální státní nezávislost, ve skutečnosti je správa země podřízena svému "neokolonizátorovi".
Důležitá je zejména tendence, tj. zda se silnější a slabší země postupně přibližují, pokud jde o ekonomickou úroveň, a zda dochází k postupnému omezování jednání z pozice silnějšího, nebo zda je tomu naopak, jak můžeme několik posledních let sledovat u nás v EU.
Pokud by stávající tendence pokračovala, nemůže si EU uchovat integritu. A pokud zajde ještě o něco dál, může dojít k nevratným procesům rozpadu EU.
Mnohem horší však je to, že řešení problémů silnějších na úkor slabších či exportování problémů, které způsobili silnější, do zemí slabších, vede k prohlubování neřešených problémů přímo ve "skalním jádru" EU. Vede ke komplexní degeneraci mocenských elit, které si z pozice silnějšího vynucují řešení, která jsou na úkor slabších.
Dnes obdobu neokoloniální politiky v tom nejhorším provedení můžeme sledovat v následujících oblastech:
- Při řešení (či spíše neřešení a vyhrocování) problémů spjatých s nelegální migrací. Zde je selhání mocenských elit natolik zřejmé a známé, že nemá smysl se o něm ani rozepisovat. V této oblasti je exportování zaviněného s následným dopadem na další vyhrocování problému přímo ukázkové.
- Neméně dramatickým problémem je nezvládnuté zadlužení některých zemí, nejen Řecka, ale i Belgie, Itálie. I v tomto případě se problém exportuje do zemí slabších. Centrální banky i mimo eurozónu jsou nuceny nakupovat toxická či zčásti toxická aktiva (přímo, nebo skrytá v různých derivátech) a vnucovat je finančním institucím slabších zemí, které je přesouvají do různých investičních fondů a poškozují občany, kteří mají touto formou uloženy peníze. Snaha doslova "dotlačit" země s relativně zdravou měnou ke vstupu do eurozóny má za cíl otevřít dosud jen pootevřené dveře pro transfery toxicity a současně zvýšit jejich vydíratelnost v oblasti finančního systému.
- Méně viditelné, o to však nebezpečnější a svými důsledky související bezprostředně s otázkou přežití, je exportování politiky slouhovství jádru současné globální moci. Kaceřování politiků, kteří se více či méně snaží realizovat politiku odmítnutí globálního slouhovství a politiku rezignace na importování problémů, je stále zřetelnější i čitelnější. Přitom je to jen viditelná podoba ovlivňování tvorby mocenských elit v zemích slabších.
Ekonomické vysávání slabších zemí přes vlastnické podíly klíčových bank a firem, přes vynucené reexporty a kooperace je sice vykořisťováním a výrazně snižuje úroveň života lidí ve slabších zemích, ale z hlediska důsledků tím nejméně nebezpečným. Kompenzace formou eurodotací jsou jen zlomkem toho, co se ze slabších zemí vysává, a přispívá spíše k vytvoření ekonomické základny korupce, korupčního prostředí, než k reálnému zlepšení infrastruktury či života lidí ve slabších zemích.
- Mnohem nebezpečnější je politika vrážení klínů mezi země, které pojí společná historická zkušenost a sousedské vztahy. Je sice jen "vedlejším produktem" politiky řešení problémů (či oddalování faktického neřešení problémů) jejich přenesením či importem do zemí slabších, ale vede k velmi výraznému zvyšování rizik budoucího vývoje.
- Velmi nebezpečný je i export stále zřetelnějších prvků omezování demokracie ze zemí silnějších do zemí slabších, jehož cílem je omezit možnost obrany občanů slabších zemí vůči politice, která tak jak tak vede do slepé uličky. Tady si dovolím uvést konkrétní příklad – vystoupení maďarského premiéra Orbána, který o tomto problému hovoří zcela otevřeně (chce to vidět a slyšet):
Situace došla tak daleko, že se slabším zemím otevřeně vyhrožuje:
Když se nebudete bezvýhradně podřizovat našim rozhodnutím, ocitne se na periférii a nebudete moci rozhodovat o ničem. Alternativa, se kterou může přijít jen ten, kdo je chorý mocí, a kterou může přijmout jen ten, kdo je chorý bezmocí.
Nepříznivé tendence se samy od sebe nezvrátí. A čekat na zlepšení "shora" (z pozice politické reprezentace silnějších) asi také nelze. Oni nevidí a nechtějí vidět, kam vedou EU. Nepřipouštějí si svoje selhání, tak jako si ho nepřipouštěla minulá vládnoucí garnitura. Kvalifikovaný a účinný tlak zdola povede k tomu, že se začnou objevovat a vzájemně spojovat skuteční reformátoři. Bude totiž nad slunce jasné, že jedině reset či restart procesu integrace, kritika excesů, ke kterým došlo, jasná vize založená na pochopení toho, o co jde, ale i toho, kdo a proč selhal, je cestou vpřed. Nebude to jednoduché. Tentokrát nebudeme mít vnější oporu, jako v odporu proti minulému režimu. O to zdravější základ pro další vývoj však může vzniknout.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4989-novy-model-eu-neokolonialismus.html

9 komentářů :

 1. Skvělý článek jestli pro naše papaláše jsme lůza. Tak pro panáky z eu jsme třikrát méně než migrant. Řekl to německý starosta radši by vzal 3 migranty než jednoho Čecha. Proto také volme SPD a zbavme se šílených nevolených rádoby elit z eu. Nevolme žádnou jinou malou stranu to je cíl globalistů rozkouskovat sílu lidu.

  OdpovědětVymazat
 2. Omlouvam se, ze pisi sem, ale je to potreba. Zastupce vesmirnych civilizaci na Zemi si jeste neobnovil sve internetove oripojeni, protoze vesmirne civilizace, ktere on na Zemi uz vice nez dvacet let nepretrzite zastupuje, nejsou stale jeste spokojeny s vasi pozici vuci nemu a mysli tim predevsim vas USA a i Cesko. Proto jeste stale, tedy, musi pokracovat ve svych akcich, po nicivych hurikanech Harvey a Irma, po utoku na vaseho ministra zahranici, nejhorsim pocasim Dnu NATO a Dnu Vzdusnych sil Armady CR v Mosnove u Ostravy v cele jejich historii, takze jste tam museli zrusit temer vsechny letecke ukazky. Vesmirne civilizace proste ovladat pocasi umi. Snazte se vyresit tento problem rozumne, protoze kdo napadne jejich Zastupce na Zemi, napadne tim primo je. Nejste silnejsi nez vesmir. Myslete. Pozaduji pro neho, ty vesmirne civilizace, ktere nyni na vas utoci, plnou diplomatickou imunitu a obecne absolutni respekt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dotaz 22:27, ony ty Vesmírné civilizace, které zastupuješ, nemají vlastní prostředky k obnově totální konektivity na pozemský internet?

   Vymazat
 3. Výborně- a upozorňuji na Radimův odkaz
  https://www.youtube.com/embed/cQf9U4TQa4c
  Orbánova řeč je geniální.

  OdpovědětVymazat
 4. Nová evropská šlechta18. září 2017 1:50

  Nová evropská šlechta (europapaláši)!
  • https://zpravy.tiscali.cz/diplomate-z-bruselu-nic-nevyjednaji-ale-platy-maji-kralovske-302779?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  • www.novarepublika.cz/2017/08/p-margin-bottom-0.html#more
  • www.novarepublika.cz/2017/08/humanitarni-otrokarstvi-1-cast.html
  • www.svobodny-svet.cz/2280/top-informace-pro-celou-evropu-a-okolni-svet.html
  • www.pravyprostor.cz/euroslechta-si-potichu-zvysila-mzdy-vite-kolik-vydelava-tusk-nebo-juncker
  • http://echo24.cz/a/wiaAi/chudi-dotuji-bohate-agrofert-neni-jediny-nejvic-dotaci-konci-u-velkych-firem?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  Kdo řídí Evropu? - vyňatek:
  Hloupá otázka. Je to přece Evropská komise, jejímž předsedou je od roku 2014 Jean Claud Juncker. Ten řídí kolegium komisařů, což jsou de facto resortní superministři. „Pod sebou“ má de facto rovněž Evropský parlament, který má za úkol schválit to, co vymyslí EK. Podle sociologických teorii každou společnost /tedy i EU/ řídí elity. Elity se dělí podle moderní sociologické teorie na dvě skupiny: 1/ Servisní pomocnou, obslužnou elitu, kterou tvoří řídící špičkoví politici, úředníci, novináři, právníci, drobní podnikatelé. Do této skupiny patří tedy politici Evropské komise apod. 2/ Elita skrytá je tvořená lidmi ovládajícími síť globálního kapitálu. To jsou ti mocní, kteří mají peníze a bohatství. To jsou ti, kteří rozhodují, i když je nikdo nevolil. Ti řídí pomocnou elitu, kterou uplácejí zlomkem svého bohatství. Pomocná obslužná elita by měla sloužit lidu, ale bohužel má jiné vlivnější pány.
  Kdo jsou představitelé skryté elity? Jestliže z USA například pár nejbohatších jmen z této sítě známe /Rockefeller, Rotchild apod./, ale o těch evropských toho mnoho nevíme. Ale jsou to představitelé finančních kruhů, bank, fondů, většinoví akcionáři významných podniků apod.
  • www.novarepublika.cz/2017/08/humanitarni-otrokarstvi-1-cast.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1:50 Takto popsal elity už někdy před osmi lety prof. Keller, který čerpal z francouzských pramenů. Paradoxně se nakonec stal členem obslužných elit v Bruselu. Až teď se pomalu ukazuje, že realitu popsal už tehdy velmi přesně.
   Jirka

   Vymazat
  2. 3:22 "Paradoxně se nakonec stal členem obslužných elit... " míněn profesor Keller. Zasloužilo by vysvětlit, zda je to jen překvapivé, dobře nabo špatně a když, tak pro koho a pro co. Takhle to zní tak nějak uštěpačně.

   Vymazat
  3. To co zapadna europa nedosiahla v 2.svetovej vojne,dosiahla sofistikovane dnes...totalnu podriadenost prvorychlostnej eu,s upozornenim,
   ak sa nepodriadite nasim zaujmom,nasledovat budu sankcie!Zda sa,ze sankcie sa stali oficialnou zbranou,ako prinutit neposlusnich,k
   poslusnosti.Cisty,holy ud!

   Vymazat
 5. Pane Valenčík, neokolonialismus je již překonaný teď nastupuje BANDITIZMUS neboli co je Vaše je moje a co je moje do toho vám nic není a jestli se Vám to nelíbí tak dostanete pořádný výprask. Už i Obamovo kroucení rukou je málo. OSN a další instituce jsou tu od toho aby Vám klidnou cestou vysvětlily že máme držet hubu a poslouchat. Ty zástupce z vesmíru, to co předvádíte je slabota,stejně to zaplatí moderní otroci, takže jestli nějaké výstrahy tak hromy a blesky na ta správná místa.

  OdpovědětVymazat