Reklama

středa 13. září 2017

Nový ukrajinský zákon o vzdělávání likviduje menšiny na Ukrajině

Krzysztof Janiga, zpracoval rp
13.9.2017 kresy, překlad PrvníZprávy

Nejenom Rusko, ale i další země, jejichž občané žijí na Ukrajině protestují proti novému školskému zákonu, který určuje ukrajinštinu jako jediný vyučovací jazyk.


Rusko se domnívá, že nový ukrajinský zákon o vzdělávání je zaměřen především na rusky mluvící obyvatelstvo.

Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že poslední novelizace ukrajinského školského zákona je „přísné omezení“ používání jazyků národnostních menšin „s vyhlídkou na jejich úplnou likvidaci“ ve vzdělávacím systému na Ukrajině do roku 2020.

I když zákon nezmiňuje výslovně ruský jazyk, je zřejmé, že hlavním cílem současných ukrajinských zákonodárců je maximální porušení zájmů miliónů rusky mluvících občanů Ukrajiny, vytvoření mono-etnického státu díky jazykovému režimu.

Podle ruských úřadů je změna ukrajinského zákona o vzdělávání pokusem ukrajinizovat ukrajinský vzdělávací systém.

„Domníváme se, že tento krok je pokus „majdanovské vlády“ k úplné ukrajinizaci vzdělávacího systému země, což je v přímém rozporu s Ústavou a mezinárodními závazky, které Kyjev odsouhlasil,“ píše ruské ministerstvo zahraničí.

Ruská diplomacie ve svém komuniké konstatuje, že i další země protestují proti novému ukrajinskému právu. Podle ministerstva jsou to Maďarsko, Polsko, Rumunsko a také prezident Moldavska. Ruská diplomacie vyzývá ke „společnému úsilí“ oslovit mezinárodní organizace s cílem zastavit ukrajinské orgány v prosazení vzdělávací novely, která „porušuje všeobecně uznávané normy v oblasti lidských práv.“

Připomeňme si, že nový ukrajinský zákon stanoví, že „jazykem vyučovacím (ve vzdělávacím procesu) ve vzdělávacích institucích je státní jazyk,“ neboli ukrajinský jazyk. Podle v úterý přijatého zákona od příštího školního roku, děti budou mít možnost učit se ve svém mateřském jazyce jen ve státních mateřských školách a základních školách do 4.třídy. Od 5.třídy by se všechny předměty vyučovaly v ukrajinštině. Školy národnostních menšin, kde se nyní nejvíce předmětů vyučuje v mateřském jazyce, budou muset postupně přejít na ukrajinštinu. To se týká středních a vyšších škol.

Maďarsko dosud protestovalo proti školskému zákonu, který brání maďarským občanům v ukrajinském Zakarpatsku vyučování v maďarštině. V pondělí pět maďarských parlamentních stran vyzvalo ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby nepodepisoval změnu školského zákona. Šéf maďarské diplomacie Peter Szjjarto zákon popsal jako ránu do zad Maďarska. Maďarsko také oznámilo, že bude v reakci na přijatý zákon blokovat ukrajinské iniciativy na mezinárodní scéně.

Také Rumunsko vyjádřilo své znepokojení a oznámilo, že chce jednat o této otázce. Vzhledem k aktivitě Maďarska a Rumunska, vyniká pasivita Polska, kde polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nevidí žádný důvod k obavám, ale oznámilo, že „bude pozorně sledovat proces realizace zákona v praxi a přijme veškerá nezbytná opatření k zajištění toho, aby Polákům na Ukrajině zůstala možnost vzdělávání v polštině“.Související články:

Jaroslav Bašta: Ukrajinská diktatura menšiny  

Maďarská menšina na Ukrajině nechce omezení práv 

77 komentářů :

 1. Ukrajinci po celou dobu své nezávislosti vůbec neuznávali Rusíny jako národnostní menšinu!!! Všechny okolní státy samozřejmě Rusíny jako menšinu uznávají. Ukrajinci jsou bohužel primitivní nacionalsti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poláci si nestěžujou,protože nesměj. Kdyby to udělali, ambasador USA by toho nedorostlého vytahal za ucho. Ukrajinu je nutné nejdříve vyrabovat.

   Smazat
  2. Ukrajinci vždy bojovali za nezávislost vyhlazováním ostatních národů. Ukrop = euromajdánský sodomita = ukrajinský nácek z UKROPPEN RAICH. Spolupracovník a spolupachatel natistického režimu v Kyjevě. Havloid = islámský a pravicový klerofašista a sexuální deviant = europrotektorátní kolaborant z protičesky laděné pražské lumpenkavárny a ponovu Žít fašistické Brno hnusící si vlastní slovanský národ.

   Smazat
  3. Teď už nic nebrání tomu,aby se Ukrajina rozdělila,je třeba postupovat svižně !!!!!,ať si s těmi Porošenky dělají sami pořádky.....

   Smazat
  4. Prasečenka stáhnou z kůže jako natistickou vzteklinou nakaženého divočáka.

   Smazat
  5. Poláci nejsou o moc lepší, jenom Slováci je uznávají a dokonce i podporují, kodifikovali Rusínštinu, existují učebnice, na Prešovské Univerzitě funguje Ústav rusínskeho jazyka a kultúry.
   Ale proces Rusínského národního probuzení je po všech peripetiích znovu teprve na začátku.
   A na Podkarpatské Rusi (pro Ukrajinu je to zakarptská Ukrajina) to mají ještě mnohem těžší, protože na severu sousedí se snad nejnacionalističtějším a nejšovinističtějším etnikem v Evropě, s Haličany.

   Smazat
  6. Podáváte neúplné informace, ještě v srbské autonomní oblasti Vojvodina je rusínština od roku 1974 jedním ze šesti úředních jazyků, takže tam také pouštívají rusínské nápisy, řeč a svou azbuku.

   Smazat
 2. Jestli se někdo chce učit v Maďarštině, tak ať se odstěhuje do Maďarska, ne? Jestli se někdo chce učit v Ruštině, ať se odstěhuje do Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jestli je někdo blbý jako vy at se odstěhuje do Blbákova

   Smazat
  2. mohl byste mi to přeložit z blbštiny do češtiny?

   Smazat
  3. No jasně. Jsi debil.

   Smazat
  4. Na Krimu to udělali a vzali si sebou svoji zemi. A už se učej v Ruštině. A kolik blbu to najednou sere.

   Smazat
  5. Mírová anexe ve třech krocích

   1. Usadit se
   2. Prosadit svoji řeč do škol
   2a. Opatřit si zbraně
   3. Prohlásit zem za svoje území

   Smazat
  6. Váš požadavek na připojení Kyjeva a pravděpodobně celé levobřežní Ukrajiny a bývalých sovětských republik Oděské a Doněcko-krivorožské po vzoru Tauridy zpět do mateřské Ruské federace by znamenal rozpad této ruské pohraniční oblasti zvané U_krajina(hranice). Co by tam proboha z těch carských gubernií zbylo, když bychom odečetli 80% obyvatel hovořících rusky a suržikem? Vždyť i ta Podkarpatská Rus (Rusíni) se cítí být součástí velkého ruského národa. A co na západě země, tam chcete katolickou církevní zlodějinou obnovit polsko-litevskou unii, rozparcelovat na Rakousko-Uhersko a zřídit německý protektorát, kde budete ve Lvově (Haliči) cvičit ve zbrani a vzdělávat ve spisovné ukrajinštině banderovské vrahy nejen českého národa?

   Smazat
  7. Proč by se stěhoval?...prostě se jinojazyčné území oddělí a je klid !!!!!!

   Smazat
  8. Ad 0:50
   To, že "Podkarpatská Rus (Rusíni) se cítí být součástí velkého ruského národa" jste si vycucal z prstu, nic takového není pravda.
   Rusofilové by rádi Rusíny za Rusy a Ukrajici za Ukrajince. Rusíni jsou Rusíni.
   Tak jako si snad nepletete Slováky, Slovany a Slovince, tak si prosím nepleťe ani tohle.

   Rusínština je samostatný jazyk, dostatečně vzdálený od Ukrajinštiny, než aby to bylo jenom její nářečí. Díky přírodním podmínkám má samotná Rusínština/Rusnačtina spoustu nářečí, ale nepochybně je to jeden jazyk. Obecně vzato, když odhlédnu od nářečí, tak jde spíš o východoslovanský jazyk s mnoha prvky západoslovanských jazyků.
   Opakuji, v žádném případě to není nářečí Ukrajinštiny a Ruštiny už vůbec ne.
   Co se národnostního sebeuvědomění týče, příklon k Ruštině a Rusku byl kdysi uměle vyvolávaný a dnes už je to naprosto pasé.

   Smazat
  9. Vláďo z Brna, můžeš si tady ukrajinizovat jak chceš, ale pokud si za společný název svých 5 kmenů Rusíni vybrali Русины, tak to znamená, že se cítili jako součást velkého ruského národa, stejně jako jsou Slováci a Slovenci bratříčci a dodnes používají stejná slovíčka, i když časem již významově posunutá. A máš pravdu, Češi nejsou Čečenci, ale Slované. https://cs.wikipedia.org/wiki/Karantánci

   Smazat
  10. Ad 15:34
   K tomu nelze jinak:
   Vy jste ale ukázkový blb.

   Vláďa z Brna

   Smazat
  11. 16:05 Zato vy jste ukázkový vzdělanec hovořící zde o RUSYN problematice a přitom nemluvíte pravdu, když 10:36 tvrdíte, že Rusíny uznávají a podporují jenom Slováci, a přitom v srbské autonomní oblasti Vojvodina je rusínština již od roku 1974 jedním ze šesti úředních jazyků!!! Takových "odborníků" na Rusíny jako Vláďa z Brna sedí v každé brněnské hospodě hafo. https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusínština

   Smazat
  12. Je skutečně úsměvné, když si takový pivní odborník na RUSYN problematiku, kterého usvědčují ze lži už i data a fotografie v encyklopedii, cucá z prstu a šermuje ukázkovými blby. v srbské autonomní oblasti Vojvodina je rusínština již od roku 1974 jedním ze šesti úředních jazyků!!!
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusínština

   Smazat
  13. Odkdy je Srbská Vojvodina okolní stát? Reagoval jsem na 20:01, že "Všechny okolní státy samozřejmě Rusíny jako menšinu uznávají."

   Ale je dobře, že už umíte číst a dokonce i googlit. Teď ještě vylepšit porozumění psanému textu a nějak zázračně zvýšit IQ a všechno se rozsvítí.

   Všechno co jsem napsal je 100%. Na rozdíl od Vás Rusínsky, Ukrajinsky a Rusky čtu, nejen "o nich" čtu. I minulý týden jsem s Rusnaky v Sobrancích mluvil. Google je hezká věc, ale knížky a realita jsou lepší.

   Vláďa z Brna

   Smazat
  14. Copak, nějak nahněvaný, že jste byl nachytán na švestkách? Příště buďte tak laskav a nepište, že "jenom Slováci uznávají a podporují" národnostní menšinu Rusínů, když Srbové ve Vojvodině uznávají rusínštinu dokonce za úřední jazyk. No vidíte a já jsem zase reagoval na Váš příspěvek, ve kterém nezmiňujete státy, ale národnosti. To jste si tam holt měl dát odkaz na 20:01, že se budete specializovat jenom na okolní státy.

   Smazat
 3. 20:35
  Ve Fuckingtownu tě ty transko přijmou havlobanderovský zmetci s otevřenou náručí!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se raději začni učit arabsky a čínsky, aby ses tu domluvil.

   Smazat
  2. 22,33
   Se raději začni učit zavazovat si tkaničky u bot,bude se ti to hodit:-)

   Smazat
 4. Šílené. ČR se stane pro migranty zemí zaslíbenou. Budou dostávat víc peněz na dávkách než pracující Češi mzdu. Z Německa přišel další návrh:

  Německý model je smrtící nejen pro Německo, ale pro celou Evropu . Zvrhlost. Opusťme EU

  „My v SPD od počátku jako jediní prosazujeme nulovou toleranci přijímání těchto nezákonných migrantů a zákaz islámu jako nenávistné a nadřazenecké ideologie. Návrh německého ministra je skutecně jedno ze dvou řešení, jak by se Německo mohlo zbavit přívalu migrantů – tedy nalákat je na stejné socialní dávky do zemí, kde dostanou stejné peníze, ale víc si za ně koupí. Tím druhým řešením jsou tvrdé deportace nezákonných migrantů a tvrdé imigrační zákony tak, jak to dělají v demokratickém Izraeli. Pro nás v ČR znamená německý návrh jediné – nepřipustit ani na okamžik takovou zvrhlost a opustit EU ovládanou takovými lidmi,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

  OdpovědětSmazat
 5. Proč se nestaráte vo svý? Jste snad rusáci?
  Kdyby se tady na školách začalo vyučovat v cikánštině, vietnamštině, ve slovenštině,.. tak vy byste byli první kdo by tu kvičel jak podřízlá podsvinčanta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi ano, ale když lidé to možná vnímají tak, jako že za tím stojí stejná pakáž, která tahá do Evropy umírněné sebevrahy a snaží se rozložit státy.

   Smazat
  2. Civilisty vraždící organizace EU/NATO14. září 2017 1:06

   Nikdy bych si nepomyslel, že na stránkách Nové republiky potkám natistickou zrůdu, která by v době dělení společného státu posílala armádu a záložáky vraždit své příbuzné a sousedy na Slovensko, kvůli tomu, že chtějí mluvit slovensky. Přesně takoví europrotektorátní kolaboranté hovoří o dovezených černoších jako o Švédech a mohamedánech jako o Němcích a místní obyvatelstvo vyhlazují.

   Smazat
 6. Co na takové porušování lidských práv Ukrajinou říkají naši podporovatelé Majdanu, kteří jsou čirou náhodou také halasnými bojovníky za lidská práva? Že se tak hloupě ptám. Oni přece bojují za lidská práva jen těch "našich" a jen tehdy, když se to hodí jejich páníčkům. "Přátelé" mohou pošlapávat lidská práva jak jen libo.

  OdpovědětSmazat
 7. Řeč v důsledku určuje hranice států. Pochopil to Beneš a pochopil to i Porošenko. ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě že Porošenko nic nepochopil.

   Smazat
  2. Válečný zločinec Valtzman/Porošenko nic nepochopil, plní příkazy z Fashingtonu, kde se od Rakušáků poučili s banderovci a ukrajinským nářečím, té jeho loutkové kyjevské bandě zvoní umíráček. Nástupcem Ukrajiny je Malorusko, kde se bude každý svobodně vzdělávat a hovořit svým rodným jazykem. Československý prezident nenařizoval Slovákům mluvit česky, ale naopak posílal české učitele učit na Slovensko spisovnou slovenštinu. Když už jste se rozhodl porovnávat natistu s představitelem vítězné země.

   Smazat
  3. Možná, že pochopil, až když bylo pozdě.

   Smazat
  4. 1:21 Proč tedy nemá problémy Švýcarsko, kde jsou úředními jazyky němčina, francouština, italština a rétorománština? A co na rozhodnutí Porošenka říkají krymští Tataři, jeho podporovatelé a boříči elektrického vedení na Krym? Dopadli mnohem hůř než ti, kteří zůstali na Krymu. Ti mají krymskotatarský jazyk jako úřední. Spolu s ukrajinským a ruským, což nikdy nebylo.

   Smazat
  5. Protože se všichni považují za Švýcary, troubo. Na Ukrajině to je pozitivně jinak, jestli jste si nestačil všimnout.

   Smazat
  6. Za co se považují obyvatelé Maloruska, když většina denně používá ruštinu nebo suržik? Mluví tam vůbec někdo ukrajinským nářečím bez donucení, kromě putlerovo homoputěk s 4% pravicově klerofašistickou deviací známých též jako Ukrop/havloid europrotektorátní kolaborant?

   Smazat
  7. 5:20 Jak to souvisí v původním tvrzením v 1:21, že "Řeč v důsledku určuje hranice států"? To jste tak rychle změnil názor na pravý opak nebo jen neslušně skáčete do řeči s úplnou pitomostí?

   Smazat
  8. 5:20 Všichni se považují za Švýcary a milují svou zem, protože jim nikdo nebere jejich rodný jazyk a nenutí je učit se ve školách jen "švýcarsky". Na Ukrajině je tomu opravdu jinak, protože si do vedení vyskákali šovinistické idioty. Jestli to nazýváte pozitivním jevem, tak jste stejný idiot.

   Smazat
 8. Takhle pod záminkou pokřesťanštění vybíjeli a skrze převýchovu dětí germanizovali Slovany od Baltu až po Jadran.

  OdpovědětSmazat
 9. Zaorálek by měl kámošovi Pjotrovi domluvit, ale asi nemá čas, zajišťuje lidem 40.000Kč měsíčně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zadolárek je nyní zcela ponořen do análu tetky Makrely a loví do pytle Ojra pro naplnění svých socanských slibů.Poté bude lovit i u žabožrouta-milovníka starých babiček.Fuj tajbl, je nutné odstavit tyto zločince od moci a s nimi i všechny ostatní vlastizrádné, protistátní zločinecké partaje!!!Plán socanů, potažmo EU je vytvoření SSE-Spojených států evropských s jedinou evropskou vládou a likvidací národních států!

   Smazat
 10. Další z marných snah udržet celistvost Ukrajiny, s takovým sousedem, obdivuhodná odvaha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty seš holt demo k r a d každým coulem. Jedina Ukrajina se zdiskreditovala Majdanem, Oděsou, Mariupolem a Simferopolem a pak pokusy o likvidaci donbaského ghetta, nástupnickým státem se proto stala federace Malorusko. Zkus to u nás, sáhnout lidem na prezidenta, kterého si zvolili v přímé volbě a uvidíš brajgl jaký tato země nepamatuje od dob třecetileté války.

   Lež má krátké nohy a opět se ukázalo, že jediný kdo rozbíjí Sýrii a Ukrajiny jsou natisté a jejich západní hodnoty vraždit ženy s dětmi a starci, ostřelovat nemocnice, porodnice, dětské školky, školy a sídliště, už i na Donbasu v Evropě.

   Proskribce a křišťálové dny na západní Ukrajině, pogromy a vyhlazování rusky hovořícího obyvatelstva na východní Ukrajině.

   Smazat
  2. Měli byste děkovat Hitlerovi za druhou světovou válku, protože jinak by se vám tu Sudety osamostatnily a vy byste jim je ještě tleskali.

   Smazat
  3. Manipuluješ, Slovákům ani Sudeťákům v Československu nikdo nezakazoval mluvit rodným jazykem. Hitlerčíky a banderovské vrahy českého národa ti tady nikdo podporovat nebude, na to musíš jít za sudetoněmeckými Sobotky, Bělobrádky a Chovanci do dezinformačního CTTH na totalitním ministerstvu vnitra.

   Smazat
  4. Nemanipuluju, říkám věci tak, jak jsou. Sudety by vypsaly referendum a prohlásily by se samostatnou zemí, během další generace by se připojily ke Spolkové republice Německo. A vy byste utřeli nudli, protože byste mohli akorát tak střílet rakety na paneláky a školky.

   Smazat
  5. S manipulujícím blbečkem 8:21 se nemá cenu bavit. Je to omezená kreatura, mele pořád tu svou nesmyslnou...

   Smazat
  6. K těmto otázkám už se dávno odpovědně vyjádřil TGM, který už před vznikem Československa prosazoval koncepci státu v historických hranicích: „…o hranicích českých zemí nemůže být sporu, protože tyto země jsou, jak vždy byly, svou historickou individualitou,…”; a později podobně: „Stát je… náš, je náš podle historického práva”.

   Tak jako Krym historicky náleží Rusku, tak Kosovo historicky náleží Srbsku a Sudety historicky náleží Českým zemím.

   Proto například obsazení Porýní přes čáru nebylo, ale obsazení Sudet (bez ohledu na Mnichovský komplot) přes čáru bylo.

   Smazat
  7. To bychom nemohli 8:21 manipulující natisto a 13:40 banderovská kreaturo, protože nejsme jako ty a tvá civilisty vraždící organizace EU/NATO. Že se nestydíš obhajovat násilnou germanizaci a ukrajinizaci a propagovat západní hodnoty vraždit ženy s dětmi a starce, ostřelovat nemocnice porodnice dětské školky, školy a sídliště, už i na Donbasu v Evropě. Proskripce a křišťálové dny na západní Ukrajině, pogromy a vyhlazování ruskojazyčného obyvatelstva na východní Ukrajině.

   Smazat
  8. A naše vláda vyzbrojuje benděry . Co na to Pražští kavárenští kokotci :-)

   Smazat
 11. 8:21
  Když si pleteš HISTORII a HYSTERII tak to neříkej nehlas,ať není vidět,že TU MÁME NÁVRAT IDIOTA!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Napříště se nestyď podepsat pod svou sprostotu, ty jeden chovanče, tvá hysterická reakce grafomana usvědčeného z demagogie, jemuž se sesypala bábovička CTTH manipulací a lží má pro rozbíjení jinak věcné diskuze obrovský význam.

   Smazat
  2. 15:46
   Hlavně že tvůj podpis a postoj kecala je všeříkající,ty modifikovaná ussacká kukuřice!!!!!:-)

   Smazat
 12. Ukrajinská junta jen potvrzuje, že je nacistická a že občanská válka je střetem nacistů a antinacistů. To, že fandíme společně s USA a vazaly z NATO nacismu, není ovšem náhodou, protože USA nadlidé, či jejich politická reprezentace/ loutky generují rovněž, svým nadřazováním nad ostatní, nacismus svého druhu.

  OdpovědětSmazat
 13. Ukrajina má velmi špatné zkušenosti s ruskou menšinou, která za podpory z Ruska si osnovuje práva na území Ukrajiny si dělat nějakou vlastní politiku.
  Proto se ani nedivím, že Ukrajina do budoucnosti chce s menšinami udělat pořádek.
  Anexe Krymu a zbytečně vyprovokovaný konflikt na Donbase jn podnítil tyto kroky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Krymu teklo hodně Ruské krve . Ukrajinec Chruščov daroval Krym Ukrajině . Putin ví jaký ma strategický význam . Základna v Srbském Kosovu by mohla vykládat .

   Smazat
  2. Pro 18:51
   1/ Konflikt na východě Ukrajiny vyprovokovalal kyjevská chunta.
   2/ Krym se v referendu pod dohledem zahraničních pozorovatelů, rozhodl jako autonomní státní útvar zrušit své vztahy jako samostatná ukrajinská entita s Ukrajinou a přešel jako tatáž samostatná státní entita do Ruské federace.
   3/ jak nečesky píšete (asi jste cizinec s né valnou znalostí české stylistiky) "dělat pořádek s menšinami" je barbarství typické pro ukrajinské banderovce, kteří vyvražďovali Poláky, Rusy, Židy i Čechy.

   Styďte se, fandíte nacizmu!!!

   Smazat
  3. Asi 'dělal pořádek' i na Kulikovu poli v Oděse. Co se to s těmi Ukrajinci stalo, že propadli nacizmu? Co na to ÚSTR? Zkoumají jeho odborníci tenhle "ukrajinský fenomén"?

   Smazat
  4. 18:51 Termín kauzalita vám určitě nic neříká. Jinak byste dokázal rozpoznat posloupnost jevů a rozlišit příčinu a následek. Bez této schopnosti, která souvisí s úrovní myšlení a spolu s logikou umožňuje provádět analýzu událostí, budete stále činit jen chybné závěry. Lidově řečeno, budete pořád jen za vola.

   Smazat
 14. 18:51
  Krym nikdy Banderovskejm fašistům nepatřil ty vysokoškoláku z pomocný!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 15. Děkuji Česku a Slovensku . Rusíni a ostatní menšiny zde žijí v pohodě od dob Masaryka . Masarykovou rakev nešli občané šesti národností . Marcel

  OdpovědětSmazat
 16. Proč sem vlastně lumpenkavárnický Vláďo z Brna lezeš, nadávat čtenářům do rusofilních blbů, že si cucají ze zde zveřejňovaného ruského tisku a slovanské historie? Projevil jste se jako ubožák. Svá diskuzní tvrzení si dokážu doložit, takže se začněte omlouvat.

  Эндоэтноним «русин» как наименование жителя Древней Руси[3] встречается в «Повести временных лет» наряду с прилагательным «русьскыи»[4].http://jdem.cz/deyfg3

  Некоторые особо рьяные патриоты русинского народа называют себя прямыми потомками древнерусской нации, сформировавшей Киевскую Русь, а уж русские, украинцы и белорусы вышли из русин, смешавшись с другими народами и исказив первоначальный русинский язык. Язык русинов, «руська мова», действительно довольно архаичен и богат старославянскими и церковнославянскими словами, но есть одна загвоздка — территория расселения русинов никогда не входила в состав собственно Киевского княжества. Здесь сформировалось самое западное и дольше всех сохранявшее независимость, так и не подчинившееся Золотой Орде Галицко-Волынское княжество. Будучи максимально из всех древнерусских князей вовлеченными в западноевропейскую жизнь, галицко-волынские князья приняли королевский титул и именовали себя «королями руськими». Основываясь на этом факте, некоторые русинские историки ведут свой род от тех самых княжеских времен. С одной стороны, не заметить связи между древнерусским понятием «русин», тождественным современному «россиянин», то есть, житель русской земли, Руси, и терминами вроде «король руський» и «руська мова» трудно, с другой стороны, русины веками жили в близости и под влиянием поляков, венгров и украинцев, заимствуя у них и язык, и обычаи (в частности, одно из наименований русин — руснак — это антоним слова «поляк»), что говорить о какой-то изначальности русинов довольно странно. В дореволюционной России, скажем, юридически вообще признавался единый русский народ, подразделявшийся на великороссов, малороссов и белорусов.
  Источник: Кто такие русины и чем они отличаются от украинцев http://russian7.ru/post/kto-takie-rusiny-i-chem-oni-otlichayutsya-o/


  A tady o sobě Rusín hned v úvodu hovoří jako o součásti Rusi (jednoho velkého ruského národa nebo šířeji světa sdílejícího společné hodnoty, historii, jazyk a kulturu https://cs.wikipedia.org/wiki/Staroruština) složené z Velkorusů, Bělorusů, Ukrajinců a Karpatorusů: https://www.youtube.com/watch?v=2vVT0Mbg8os  OdpovědětSmazat
 17. Nikoho jsem nenazýval rusofilním blbem. A být opravdovým rusofilem určitě neznamená posilovat rusofobii tím, že budete tvrdit, že rusnaci jsou vlastně rusové. To v žádném případě nejsou. Ani lingvisticky, ani historicky, ani sebeuvědoměním.

  Kdoví jestli to není Váš záměr, vzbuzovat strach z Rusů takovými přeháněními, jakože vlastně všechno je ruské.
  Jestli to není vychcané, tak je to od Vás hloupé.
  Ale spíš nepředpokládám, že placení trollové používají až tak promyšlenou taktiku.
  Takže asi opravdu jste "rusofil", nějakým svým totálně zvráceným způsobem.
  Vláďa z Brna

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rus (ve smyslu území, východoslovanské pravlasti) není Rusko.

   Smazat
  2. 20:48 Zřejmě je vám sympatičtější pohled Ukropa/havloida hnusícího si vlastní slovanský národ a popírajícího historii. Tož s tím se nedá nic dělat, pane Žít fašistické Brno.

   20:52 Ano, ten základ je Rus (to by chtěl banderovský projekt, kterému jde Vláďa z Brna na ruku, vymazat) ve smyslu ruského světa sdílejícího společné hodnoty, historii, podobný jazyk a kulturu a dříve i jeden národ. I pro toho Rusína na videu jsou to stále Velkorusové, Bělorusové, Malorusové a Karpatorusové.

   Smazat
  3. Kdyby to nebylo k pláči, tak by to bylo směšné a dochází až k takovým paradoxům, že natistickou propagandou zmasírovaný ukrajinsky, rusky, suržikem hovořící Ukrajinec (žoldák pro peníze, záložák z donucení) jde střílet své příbuzné a sousedy na Donbasu.

   Smazat
  4. Ad 21:30
   K 1.odstavci: a tohle si myslíte proč?
   K 2.odstavci: čím jdu na ruku banderovskému projektu?

   Jenom dokazujete, co jsem už jednou napsal: Vy jste ale ukázkový blb.

   Vláďa z Brna

   Smazat
  5. Prdlý Ládíku, do blbů si nadávej sobě a svým sousedům z Žít ponovu fašistické Brno. Hmm, ty si čteš v rusínštině, ukrajinštině a ruštině a ještě jsi nepřišel na to, co mají tyto jazyky společného? To dá asi hodně přemáhání pro takového supermana s vyhoněným egem na nic nepřijít. A proč si myslíš, že bych na tebe měl ještě smysluplně reagovat, v hospodě bys už dávno dostal přes držku, ale na diskuzích se holt takovým hulvátům a bláznům musí ustupovat a nechat je, ať si dál povídají sami se sebou.

   Smazat
 18. Jak je vidět z diskuze, tak banderovský projekt je stále aktuální a neštítí se na něm podílet i místní kolaboranté, pokračuje snaha dostat z východních Slovanů Rusa, což začalo už přejmenováním Malorusů na Ukrajince (původně hanlivé označení) a Rusínů na Ruteny (neujalo se).


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 0:46 a 2:19
   Co mají "rusínština, ukrajinštině a ruština společného"? Hodně. Jsou to východoslovanské jazyky. Ale rozhodně to neznamená, že "Rusíni se cítí být součástí velkého ruského národa", jak si vymýšlíte.
   To podstatné je, že identifikace s národem vzniká zdola, rozhodně ne shora.
   Ano, "banderovský projekt je stále aktuální", a bohužel, jen tak být aktuální nepřestane, především právě díky Vám a Vám podobným. V podstatě všechno to nejhorší, co Banderovci jako všichni nacisti ztělesňují, se týká i Vás, nelišíte se ničím, jenom Vaše šovinistické ideje jsou jiné.
   Ale nechce se mi věřit, že byste tohle nevěděl, takže pořád počítám spíš s tím, že jste placený provokatér.
   Jestli, jak píšete, "promýšlíte, že byste na mne měl ještě smysluplně reagovat", tak v tohle moc nedoufám, protože jestli jste to neudělal doteď, nejspíš už s tím nezačnete.
   Ano, možná bych "v hospodě už dávno dostal přes držku", ale jedině asi od Vás, s normálními lidmi vycházím velmi dobře.

   Smazat
  2. СКАЖЕМ ВСЕ ДРУЖНО - НЕТ ГАЛИЦКОМУ ФАШИЗМУ, В ЛЮБЫХ ПРОЯВЛЕНИЯХ, В ЛЮБОМ МЕСТЕ! ГАЛИЦКИЕ БАНДЫ - ВОН ИЗ НЕГАЛИЦКИХ РЕГИОНОВ!15. září 2017 10:53

   Brněnská lumpenkavárna mi ukázala, jak to chodí na dnešní Ukrajině, resp. Malorusku, když někdo v diskuzi připomene, že do 17. století žádný Ukrajinec neexistoval a dodnes se tam mnozí cítí být součástí ruského světa, ne-li přímo Rusem. Na takové cílí nový ukrajinský zákon o vzdělávání. Je vidět, že Láďa z Brna je načichlý svidomismem a stýká se s těmi pravými Ukropy, proto běž na východ latinizovat a mazat učebnice dějepisu, tady je tě škoda.

   Smazat
  3. Až na ty Vaše naprosto stupidní kydy o Brněnské lumpenkavárně, svidomismu, Ukropech, latinizování a mazání učebnic, se dvěma věcmi souhlasím, že "do 17. století žádný Ukrajinec neexistoval" a že "dodnes se tam mnozí cítí být součástí ruského světa, ne-li přímo Rusem" (já dodávám - především ve východní části Ukrajiny).

   Jenomže všechno to, co jste napsal, je zcela mimo jakoukoliv souvislost se vším dříve napsaným. Evidentně proto, že jste neschopen argumentovat, takže nezbývá než zopakovat: blbečku.

   Smazat
  4. Jsou to ruské kmeny žijící na území Karpatoruska, Maloruska, Běloruska a na Velké Rusi, ostatně tak to chápe i kdejaký Rusín (doloženo jak videm, tak rusínskou výzvou níže) a měly by se na to co nejdříve upamatovat a ne se nechat ponoukat ze zámoří k vyhlašování sankcí a posílání na sebe vojska. Příště si rozmyslíš, hulváte, někoho napadat anebo nelez na diskuze, když o jiný názor než svůj (rusofobní) nestojíš.

   Smazat
 19. Koupím slovník Švýcarštiny.

  OdpovědětSmazat
 20. СКАЖЕМ ВСЕ ДРУЖНО - НЕТ ГАЛИЦКОМУ ФАШИЗМУ, В ЛЮБЫХ ПРОЯВЛЕНИЯХ, В ЛЮБОМ МЕСТЕ! ГАЛИЦКИЕ БАНДЫ - ВОН ИЗ НЕГАЛИЦКИХ РЕГИОНОВ!15. září 2017 11:09

  Сетевое Русинское Движение обращается ко всем Русским и прорусским объединениям и организациям Украины - давайте подниматься, иначе распоясавшиеся фашисты всех поодиночке задавят. Надо начинать, в любой форме, создавать нетерпимость к любому проявлению галицкого фашизма, физического, информационного, на уровне семьи, коллектива по месту работы, соседей по лестничной площадке, по подъезду. Все время постороннего наблюдателя проходит, настало время активных участников.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.