Reklama

pátek 1. září 2017

NZZ: Epocha globalizace pod vedením USA se chýlí ke konci

- kou -
1.9.2017 PrvníZprávy

V současné době proces globalizace, který začal na Západě, ustupuje a na jeho místo přichází multipolární model za účasti Ruska a Číny, napsal Neue Zürcher Zeitung.


Globalizace se objevila v anglosaském světě, a tam také může začít svůj konec, napsal v materiálu Neue Zürcher Zeitung Heinz Theisen, profesor Katolické vysoké školy v Kolíně. Namísto mnohostranných dohod o volném obchodu v USA, Evropě a Asii všichni nyní projevují zájem o dvoustranné dohody.

Globální hráči profitovali všude z otevřených trhů s produkty a lidmi, přičemž zisky jsou již dlouho formou samoobslužné oligarchie, tak označil systém profesor a uvádí příklad na samotné Evropě, kde již „otevřené hranice“ neposkytují obyvatelům pocit bezpečí. Kromě migrace profesor poukázal na údaje německého ministerstva pro hospodářskou spolupráci, podle nichž proudí ročně z Afriky nelegálních 40 miliard dolarů, kdy se korporace agresivně vyhýbají daňovým povinnostem.

Namísto mnohostranných dohod o volném obchodu, ať již v rámci Evropy nebo mezi USA a asijskými zeměmi, je nyní zájem o dvoustranné dohody,vedení poznamenal.

Nový světový řád nemůže vzniknout navzdory Rusku a Číně, ale pouze s nimi, zdůrazňuje autor tohoto článku. "Čína a USA, Rusko a EU se dříve nebo později stanou „polovičními přáteli, a napůl nepřáteli", kteří sdílejí společné ekonomické zájmy, navzdory politickým rozporům," uvedl Theisen.

Válka v Sýrii nemůže být dokončena bez spolupráce Ruska a Spojených států. „Islamismus nemůže být potlačen bez menšího zla - autoritářského Ruska," tvrdí autor. Západ naopak potřebuje Rusko, aby brzdil „čínskou expanzi".

A zatímco Spojené státy investovaly stovky miliard dolarů do konfliktů na Středním východě, pasivně se chovají k tomu, co se děje na jejich vlastních hranicích.vedení

Pokud by Spojené státy neinvestovaly svou energii a peníze do Afghánistánu a Iráku, ale do rozvoje Mexika, nemusely by budovat „stěnu".„Velká šance na spolupráci velmocí spočívá v nebezpečí, jimž čelí. Oni čelí nejen nevedenípřátelským státům, ale také globálnímu kapitálu, teroristům, pašerákům, obchodníkům s drogami a otroky," shrnuje autor Neue Zürcher Zeitung s tím, že perspektivy určí pouze „otevřený diskurs“.


Související článek:
Bašta: Kdy lidem dojde, že slova o vykořisťování zase popisují realitu 

5 komentářů :

 1. Jo tak to je pravda kdy to těm na západě dojde?

  OdpovědětSmazat
 2. Těm na západě to nedošlo po čtyřech stoletích. Proto se nedá počítat s tím, že by jim to došlo dnes. Jim se to musí vysvětlit pořádným klackem. Ničemu jinému nerozumí.

  OdpovědětSmazat
 3. Západ je zlo.
  Rozpoutal dvě světové války a desítky lokálních.
  Kolonizoval po celém světě, zničil desítky civilizací.
  Nechci, aby kdejaký pražáčkovský zmrd vykládal, že jsme nějaký západ.
  Jestli někoho z nich potkám, rozbiju mu rypák. Od Gabala, po Pitharta.

  OdpovědětSmazat
 4. Globalizace jen tak neskončí,USA se to snaží zachránit třeba i terorismem.Podobně se chová i Německo jako kolonizátor,kolonie dělají výrobky,ale Německo obchoduje a trží zisky.Takže to držení mezd nad úrovni přežívání,je záměr kolonizátorů.

  OdpovědětSmazat
 5. Zločinecké USA!1. září 2017 23:31

  USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváči, mezinárodní teroristy, kurvitka a lháři v dějinách lidstva. Vyzbrojená vláda USA činí násilí a je nejzločinnější institucí, která kdy vládla na Zemi. Potlačuje svobodu a demokracii, kde se jen dá. USA stvořily erorismus požírající svět. USA nepřinášejí světu nic kromě zkázy. Američané nemají tušení, co válka je. Občanská válka let 1861-1865 byla na jejich pevnině poslední. Válka je však to, co USA dopřávají jiným. Jsou jedinou zemí, která použila jaderné zbraně proti lidským bytostem, a poté zničily bezpočet vlád, z nichž mnoho byly demokraciemi, a zničily celé společnosti – milion mrtvých v Iráku je jen zlomkem v porovnání s masakrem v Indočíně, který prezident Reagan nazval „vznešenou věcí“ a prezident Obama jej zhodnotil jako tragédii „vyjímečných“. A nemluvil o Vietnamcích.
  Evropa se nechala vtáhnout do amerického protiruského tažení a nyní sklízí shnilé ovoce. „Humanitární intervence“ a „barevné revoluce“, sankce EU, vojenské provokace NATO, transatlantický „Drang nach Osten“, a nyní neví, jak z toho. Evropa se pod praporem EU stala nástupním územím Spojených států, které se podle potřeby – ekonomicky a v krajním případě i vojensky – obětuje na oltář americké hegemonie.
  Čtvrtou světovou válku rozpoutali západní vládci na jaře 1999 útokem na zbytek Jugoslávie. To byla první operace této války. Byla užita taktika i strategie tajné informační války při destrukci Sovětského svazu s použitím prvků tradiční války. Okupace Kosova umožnila vytvoření mohutné základny NATO a USA na Balkáně. S její pomocí je možno destabilizovat celý Balkán a celou Jižní Evropu.
  Ruský medvěd + Čínský drak:
  Když USA a Evropa zaútočí na Rusko (nebo Čínu), bude to útok sebevražedný, až se nám panenky přetočí. A my budeme na straně poražených!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.