Reklama

neděle 24. září 2017

Odblokování Dajr az-Zauru nevyhání ze Sýrie jen Islámský stát. Prchají i vojáci NATO

Napsal/přeložil: Anastasija Voroncova
24.9. 2017   Eurasia24
Rychlé osvobození města Dajr az-Zaur, posledního „hlavního města“ Islámského státu (IS) v Sýrii, vyvolalo masový útěk ozbrojenců z bývalého území již prakticky poraženého chalifátu. Společně s nimi utíkají z pouště na jihovýchodě Sýrie také zahraniční instruktoři, kteří se snaží zamést stopy spolupráce s teroristy.

V panice – na útěku před útočící syrskou armádou a nálety ruského letectva – toto „vojenské tajemství“ vyzradili samotní prchající ozbrojenci.

V souvislosti s vítězným bojem vládních syrských vojsk u Dajr az-Zauru informovala nedávno agentura Reuters o žádosti CIA o ukončení odporu jí kontrolovaných povstaleckých skupin v jihovýchodní Sýrii. Přiznali to sami členové takzvané Svobodné syrské armády (FSA).

Ještě nedávno přitom kryli záda na jihu operujícím uskupením Islámského státu. Dnes ale velitelé skupin Usuda Jaish Al-Sharq a Shahid Ahmad Abdo oznámili, že na žádost svých západních a arabských chlebodárců „odcházejí“ do Jordánska.

Vysoce postavený činitel jedné ze skupin FSA Badreddin al-Salman uvedl, že jeho skupině bylo „oficiálně navrženo“, aby oblast opustili. Vzhledem k tomu, že toto rozhodnutí je v souladu s úmyslem prezidenta USA Donalda Trumpa omezit program CIA na podporu syrské ozbrojené opozice, rozhodli se povstalci tento oficiální požadavek dodržet.

Nezakrývají ani skutečnost, že pro jednotky dosud bojující se syrskou vládní armádou je připraven ústupový koridor i v sousedním Jordánsku.

Podle jordánského deníku Al-Ghad „Jordánsko má zájem na obnovení příměří mezi syrskou vládou a jejími ozbrojenými protivníky na syrsko-jordánských hranicích a na vytvoření zóny deeskalace, neboť tím zabezpečí i své vlastní zájmy“.

Návrh na vytvoření zóny deeskalace je v souladu s ruskou politikou směřující k utlumení konfliktu v Sýrii a byl zpracován s vědomím a účastí Ruska.

Spolu s informacemi o „stažení umírněných povstalců“ do Jordánska se ale objevily i úniky informací o tajných operacích členských států NATO zaměřených na vyvolání občanské války v Sýrii.

Najevo vyšla například informace o operačním centru Al-Muk umístěném v hlavním městě Jordánského hašimovského království (jde o oficiální plný název Jordánska; pozn. překl.) Ammánu. Velení centra postavilo povstalecké oddíly před volbu mezi dvěma možnostmi: buď se vrátit z pozic v syrské poušti do Jordánska, nebo vyrazit do útoku proti převaze armády Bašára Asada. Je zřejmě, že „poučeni“ masovým útěkem bojovníků IS si i „umírnění povstalci“ vybrali první možnost – a vlastní záchranu.

S tím ale vyšla najevo další skutečnost, kterou je široce vrstvená infrastruktura zemí NATO vytvořená na syrsko-jordánské hranici proti vládním jednotkám. Operační centrum či štáb Al-Muk byl vytvořen již v roce 2013 z důstojníků USA, Velké Británie, Francie a Jordánska.

Podle poznatků íránské rozvědky udržuje kontakty se všemi skupinami hlásícími se k FSA a působícími v jižních provinciích Dar'á a Kunejtra, na předměstích a v okolí Damašku a Aleppa.

Současně s odchodem oddílů FSA opustila Sýrii i jednotka britských speciálních sil dislokovaná na základnách At-Tanf a Al-Zakav ve strategické oblasti styku hranic tří států – Sýrie, Iráku a Jordánska. Novým působištěm Britů by měla být základna Al-Azrak v Jordánsku.

Historický význam tohoto přesunu lze spatřovat v tom, že v pevnosti Al-Azrak se během arabského povstání proti Osmanské říši (1916) nacházelo útočiště organizátora a jednoho z vůdců tohoto povstání Lawrence z Arábie (jde o přezdívku – Thomas Edward Lawrence byl britský voják a cestovatel; pozn. překl).

Jak přiznala britská tajná služba MI-6, byla to právě ona, kdo již v roce 2004, s využitím legendárních zkušeností z počátku 20. století, zpracoval projekt „arabského jara“.

Jakou roli sehraje nový britský opěrný bod za nové historické situace, to bude nyní záviset především na Rusku, které obnovilo a posílilo svoji přítomnost na Středním východě. Je zřejmé, že Britové chtějí pokračovat ve svých pokusech o změnu situace v regionu a že při tom hodlají využít spory Íránu se Saúdskou Arábií a se Spojenými státy.

Deblokace Dajr az-Zauru každopádně zabránila další přítomnosti misí NATO na jihu Sýrie a vnesla rozkol mezi (snad) bývalé spojence podílející se na okupaci Sýrie.

Anastasija Voroncova

Zdroj: EurAsia Daily

28 komentářů :

 1. https://dimpenews.com/2017/09/23/%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%87%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-meeting-%CF%84%CE%B6%CE%B9%CF%87%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ale dlouhá šifra, pamatujete si ji nazpaměť?

   Smazat
  2. Enigma se opět probudila a stvořila Makrelu-Makrelistán!!

   Smazat
  3. Neznajem azbuka tovarisc prosim o prelozeni

   Smazat
  4. 3:26 To jsi docela zabržděn, když neznáš tak jednoduchou věc.

   Smazat
  5. Je to v řečtině.
   Ruská letecká síla napadla setkání džihádistů v Idlibu a zabil a zranil 80 z nich, říká ruský syrský korespondent Murad Gazdiev.
   Současně ve videu, které je rozesíláno v sociálních médiích, ruští stíhači zaútočili na pozice a teroristé frakce FSA Faylaq al-Šamu v blízkosti města Saraqib v Id Idlib, kde zabili 10 rebelů a zranili 30 dalších.
   Džihádisté podporují v sociálních médiích, že více než 100 členů frakce FSA Faylaq Al Sham, které bylo podpořeno FSA, bylo zabito, zraněno ruským nájezdem.

   Vzdušný nálet se uskutečnil v sobotu odpoledne a zaměřil se na tábor Faylaq na okraji kraje Idleb.
   Nejméně 75 teroristů bylo označeno za mrtvé.

   Faylaq Al Sham je salafistická organizace založená v roce 2014, složená převážně z muslimských bratří.

   Organizace se shodovala s FSA proti Hay'at Tahrir Al Sham (Al Nusra), která vyhrál největší plochu v provincii Idleb.fort-russ

   dimpenews.com

   Smazat
 2. Jen ať zdrhaj a ať se svět doví pravdu kdo podporoval teroristy.

  OdpovědětSmazat
 3. Když si mohli spojenci splést za slunečného počasí Prahu s Drážďany, tak si Rusové mohou splést Ammán s Rakou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bohužel pro západ je dost nepravděpodobné. Rusy to ani ve snu nenapadne.
   A může každý vřeštět jak pominutý o srpnu 68, ve srovnáním s likvidací Jugoslávie trvala od 24. března do 10. června 1999, jednalo o největší vojenský střet na území Srbska a Černé Hory od dob druhé světové války. Celkové číslo obětí bombardování nebylo oficiálně oznámeno, jugoslávská strana uvádí odhady 1200 až 2500 mrtvých a kolem 5000 zraněných. O práci přišlo asi 700 tisíc obyvatel Jugoslávie, škody pocítily nepřímo i okolní státy. Ničení průmyslových podniků způsobilo vážné škody na životním prostředí. Předpokládaná výše škod na jugoslávské ekonomice se pohybuje kolem částky 30 miliard dolarů.

   Smazat
  2. Západ musí chcípnout a dozvíme se daleko horší, dnes utajované věci.

   Smazat
 4. Tohle řekl Anti Čech zadolárek:

  Není bez zajímavosti, že se k volbám vyjádřil volební lídr české sociání demokracie Lubomír Zaorálek, který ponechal stranou výsledky svých německých kolegů z SPD a pogratuloval kancléřce Angele Merkelové, které se podařilo vyhrát čtvrté volby po sobě.

  „Čtvrté volební vítězství A. Merkelové v řadě je důkaz, že v Německu vládne spokojenost. Blahopřeji A. Merkelové a těším se na další spolupráci mezi DE a ČR,“ napsal Zaorálek.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aspoň vidíte, co jsou socani zač - tupá verbež zavrtaná u Merkel u zadní části těla a čekající na rozkazy, kde kdy a jak škodit naší zemi.
   NEVOLITELNÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  2. Blbečk Zadolarek nevi,že koalice se socalisty se po vlebnim debaklu v Německu rozpadla!
   Vznikne možna tzv Jamaika koalice a ta bude na každodeni rozpad!

   Smazat
  3. Ten se může těšit tak maximálně do důchodu a na spolupráci se socanama v opozici, stejně jako němečtí socani.

   Smazat
 5. Tohle si poslechněte a popřemýšlejte o tom a o roli našich aktuálně vládnoucích politických stran a jejich podílu na zločinu,který je páchán na našem národě a státu:

  https://www.youtube.com/watch?v=N1j0WISM6vc

  https://www.youtube.com/watch?v=3fQZQKlzPJk&feature=youtu.be

  https://www.youtube.com/watch?v=PQxOuxED5jA

  OdpovědětSmazat
 6. Lid ČR si navolí úplně stejné multikulturní vítače sluníčkáře Makrely, kterou ti vlastizrádci poplácávají po multikulti-zádech a slouhy, typu válečného štváče Žilky a obdivovače vražedné politiky USSA.

  OdpovědětSmazat
 7. Rusko a zřejmě i Irán prokázaly, že smlouvy o vojenské pomoci jsou schopni naplnit bez ohledu na množství prostředků k tomu potřebných. Takové smlouvy by potřebovala i KLDR, aby odvála pochybnosti a obavy o jejich nepředvídatelném konání. Když se nestyděli někteří z EU skrytě podporovat fašisty při převratu na Ukrajině a USA tyto školit a finančně podporovat s vidinou vlastního zájmu, tak bez obav mohou, v zájmu míru v této oblasti, jaderné mocnosti Čína a Rusko takové smlouvy uzavřít.

  OdpovědětSmazat
 8. Honolulu a vubec vsichni
  Zvu vas na muj web, kde nedovolim cenzorum mazat
  Kde se da svobodne diskutovat
  Aby tu nemeli monopol
  svobodnarepublika.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:34
   Skvělá iniciativa: Bylo by fajn, kdyby honolulové a jemu podobní žvanilové (třeba takoví, kdo sem pod článek o Sýrii vnucují "diskusi" k německým volbám) SKUTEČNĚ táhli do prdele!
   Mimochodem: na té "svobodné republice" už administrátor pár věcí smazal.

   Smazat
 9. Pocetl jsem si zajimave zpravy na nove Republice svobodne velmi dobre Dekujeme

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:48
   2:08

   Přidávám se k těm, kdo chválí, že si konečně blbečkové půjdou hrát na vlastní pískoviště. - Dost bylo inkluze blbečků na NR!

   Smazat
  2. bohuzel jedine zajimave cteni tam je zivotopis naseho zvestovatele a pionyra v informovani lumpupu opic slavneho Hono lulaa ktery bohuzel je ted prave na porade s Trumpem ,no uvidime co nam tam in sam o tom povi

   Smazat
  3. Tak to je fajn, že ještě nikdo neodešel a už si 2:18 nadáváte do blbečků. Zdá se, stále stejná krevní skupina nevychovaných spratků.

   Smazat
  4. Zde na 2:06 a 2:28 je vidět, že Nová republika plní i roli sexuologické poradny pro oplzlé úchyly, tedy nejenom politická iniciativa.

   Smazat
  5. petatricet cisel
   to ja jako krisel
   negri jenom vrni ,kleci na kolenou
   kdyz jim Trump radi.
   Nastoupi vsak Honolulu
   a vsem splaskne dolu
   je to starej bejk .
   Po oprave garaze
   kontact zase navaze

   Smazat
 10. Osobně bych jim nedovolil odejít, ale zlikvidoval bych je. Tahle humanita se nevyplácí!!!!
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na vašem názoru něco je, rozhodně stojí za zamyšlení. Ono v případě těchto lidí totiž platí víc než u jiných - pro dobrotu na žebrotu.
   SSA nemá přátele, jen dočasné spojence a slouhy, kterým v případě potřeby vrazí bez zábran kudlu do zad, a humanitu bere jako drzost a rozhodně nezná žádnou vděčnost, právo ani morálku (pozor - netýká se obyčejných lidí, žijících na území SSA, týká se pouze elit a vojensko-průmyslového molochu + armády).

   Smazat
 11. 8:07 zlikvidovat ? to by si ze všeho nejvíce přály státy, které je doposud vyzbrojovaly a vyplácely jim žold. Naopak, čím více jich ze Sýrie odejde (nejenom do Jordánska), ale i do západní Evropy, tím více bude očitých svědků toho, co se ve skutečnosti v Sýrii odehrávalo a pod čí taktovkou. Západ jim bude muset vyplácet žold i nadále, což bude solidní zátěž, protože kdyby byli o hladu, mohli by vyvíjet nepřátelskou činnost proti svým chlebodárcům.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.