Reklama

.

.

středa 20. září 2017

P.C.Roberts: Trumpova řeč v OSN


20. 9. 2017   PaulCraigRoberts
Včera dopoledne jsem poslouchal část projevu Trumpa v OSN, který mě uvedl do takových rozpaků nad ním i nad naší zemí, že jsem nemohl jinak a přístroj jsem vypnul.
Moc by mě zajímalo, zda záměrem toho, kdo tuto hanebnou řeč sepsal, bylo zostudit Trumpa a tím též Ameriku, anebo je její autor skutečně tak přeplněn neokonzervativní pýchou a arogancí, že už naprosto oslepl i ohluchl k rozporům, vyčuhujícím mu z textu projevu jak bolavé palce.
Jen pár příkladů:


Trump zeširoka líčil, jak moc Amerika respektuje suverenitu všech zemí i suverénní vůli jejich lidu, a jak se USA, bez ohledu na svou vojenskou sílu, nikdy nepokoušejí prosazovat proti jakékoli z těchto zemí vůli svoji. Co si to ta naše administrativa myslí – nebo co si to může myslet? Co Jugoslávie a Srbsko, co Afghánistán, Irák, Libye, Somálsko, Egypt, Sýrie, Jemen, Pakistán, Krym, Ukrajina, Venezuela, Honduras, Ekvádor, Bolivie, Brazilie, Argentina – a to zmiňuji pouze země, které se jen v tomto probíhajícím století staly cílem vojenských útoků, svržení vlád a odstranění těch politických vůdců, kteří se zájmům USA dostatečně nepřizpůsobili?

Arogance toho projevu byla skutečně bezprecedentní.

Po ujištění, že Amerika tedy respektuje každého, vytasil však Trump jeden požadavek za druhým i jednu hrozbu za druhou proti suverenitě Iránu a Severní Koreje, a požádal zbytek světa, aby jej v tomto útoku podporoval.

Přitom žádná z těch dvou zemí není pro USA hrozbou. Na rozdíl od USA a Izraele nevedla Severní Korea od roku 1953 válku s nikým a Irán válčil jen v osmdesátých letech minulého století, když jej napadl Irák. Nicméně jsou obě tyto země ze strany USA vystaveny neustávajícím útokům a přímo na půdě OSN jim Trump pohrozil totálním zničením.

Zde je pár vět někdejšího amerického ministra zahraničí Colina Powella k tomu, jak Washington vnímá jiné národy:

„Mysleli jsme si, že víme, co se bude dít v Libyi. Mysleli jsme si, že víme, co se bude dít v Egyptě. Mysleli jsme si, že víme, co se bude dít v Iráku – a v každé té zemi jsme se svým odhadem budoucího dění naprosto propadli. Věcí, kterou totiž musíme brát v úvahu je ta, že všude existuje nějaká struktura, která tu společnost drží pohromadě. A jak jsme se dověděli zvláště z Libye, když odstraníte vršek čili vedení, celá ta věc se rozpadne.... a dostanete chaos.“

A chaos je právě to, co Washington ve světě rozsévá. Přináší chaos desítkám milionů lidí, ničí jejich životy i budoucnost jejich zemí. To je tedy to, co Trump nazývá respektem k druhým i k suverenitě jejich zemí. Pod pláštíkem „války proti teroru“ zakrývá Washington své zločiny, a desítky milionů zabitých, zmrzačených a vyhnaných ze svých domovů označuje za pouhé „kolaterální (okrajové) škody“.

Mezinárodní ankety dokazují, že svět považuje USA za mnohem větší nebezpečí pro zachování míru než Severní Koreu či Irán. Avšak Trump označil USA za největšího světového ochránce míru

A přitom existoval kdy, či existuje dnes ve světě, jeho větší narušitel?

Člověk by se rád dověděl, zda zbytek světa, konkrétně pak Rusko a Čína, už z Washingtonu tu zprávu dostaly. Jde o washingtonský plán na „reformu“ OSN. Je to plán na přeměnu této organizace v další instrument americké zahraniční politiky, jakými už dnes jsou NATO a EU. Ta zpráva, se kterou Trumpa do OSN vyslali, aby ji zde přednesl, obsahuje očekávání Washingtonu, že OSN bude vždy stát za válečnou zahraniční politikou USA a všichni její oponenti budou izolování a poté i přiřazeni k tzv. „špatným zemím“ jak je Washington definuje.

Vyjádřeno jinak: Washington nepřijímá žádná omezení svého unilateralizmu (jednostranné vlády). Což znamená válku s tou zemí, která ji nepřijme.

Překlad: Lubomír Man

27 komentářů :

 1. Když už Trump lže v přímém přenosu a na půdě OSN,co si lze pomyslet o politicích USA.

  OdpovědětVymazat
 2. Trump. Bylo to opravdu odporné, jakoby mluvil samovládce světa a planety.Historie to již zažila, vymazání z mapy světa tu už bylo.Varování před zničením tu ji také bylo! Přítomná byla skoro plná hala OSN...

  OdpovědětVymazat
 3. „Člověk by se rád dověděl, zda zbytek světa, konkrétně pak Rusko a Čína, už z Washingtonu tu zprávu (o novém instrumentu americké zahraniční politiky) dostaly.“ - nevím, jestli si autor skutečně myslí, že se tak zásadní věci, jako stěhování OSN, jeho reforma, změna financování.. budou dojednávat tak, aby Rusko a Čína o tom nevěděly. „Clověk“, ten o tom samozřejmě bude těžko zpraven dřív, než Si Ťin-pching a Putin.

  OdpovědětVymazat
 4. Projev byl trochu drsnější, ale celkově v pohodě. Dost se tam opakovalo prosperity, peace a security, přehnaně se kritizoval socialismus, nakonec se to ale nerozpadlo a drželo to pohromadě. 40 minut mluvit zpatra, to vyžaduje vnitřní přesvědčení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...jak to asi bude vypadat až to v pohodě celkem nebude?

   Vymazat
  2. to záleží, jestli byste chtěl, aby to v pohodě nebylo

   Vymazat
  3. Pepa Vykváklo vydrží v knajpě mluvit i dýl. A taky drží pohromadě. Na okamžik ho vždy umlčí panák tuzemáku. To je pane rétor!

   Vymazat
  4. Západ má opět Vůdce, poprvé od dob Reagana a toho se rudí putlerořitníci bojej jak čert svěcený vody!

   Vymazat
  5. 10:39 - zvedl jsi pořádně pravé kopýtko k pozdravu Vůdci, ty kolaborantská ovce?

   Vymazat
 5. „A chaos je právě to, co Washington ve světě rozsévá. Přináší chaos desítkám milionů lidí, ničí jejich životy i budoucnost jejich zemí.“
  To je jistě pravda, ale řekl bych, že když bychom měli možnost sledovat tok peněz za zbraně, žoldáky a za suroviny těžené v rozpadlých státech, tak už to takový chaos nebude. P.K.

  OdpovědětVymazat
 6. Neuvěřitelná směs arogance, hlouposti a podlosti! To všechno přežvýkané vyblité světu do obličeje.

  OdpovědětVymazat
 7. Někdy přemýšlím, jestli je to jen hrané, nebo je tento národ tak arogantní a hloupí, že si myslí, že bude opravdu vládcem a všichni mu budou lapat po dechu, jen aby mohli přitakávat, takovým to kecům. Tak jestli toto má být ta amíkovská demokracie, tak proboha, braňme se včichni, jako před tifusem. Ani kouska cti k ostatním národům, tolerance. Jen sobecká sprostota,nadřazenopst, pohrdání, neúcta. A vůbec se nedivím, kdyby už žádná schůzka mezi našim představitelem a tím hovořícím nebyla. Tato osoba u mne klesla až na samé dno.

  OdpovědětVymazat
 8. Po takovém vystoupení které předvedl Tump by si mněl před ním každý slušný člověk odplivnout a ne se s ním fotit. Musím říci, že mne náš president zklamal.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (17:55):
   NA nejste sám!, ten názor sdílíme minimálně dva ...

   Vymazat
  2. Zeman stale keca o terorismu a nevidi, ze CZ jej podporuje: dodava naboje USA a IS i zbrane. To, ze nejvetsi terorista jsou USA, s 30 miliony mrtvych jen po 2.svetove valce, to nevidi. Idioti jsou oba, Trump i Zeman. Tragedie - nejsou sami. Uz by se s nimi melo zamest.

   Vymazat
  3. Pánové, kteří jste tak hluboce zklamaní z našeho pana prezidenta Zemana, copak měl podle vás udělat? To měl jako podle vás Trampovi vynadat? Nebo se s ním přestat bavit? Já jsem naopak velmi ráda, že pan prezident není na rozdíl od vás idiot a rozhodně nám neudělal svým proslovem proneseným spatra žádnou ostudu, naopak. Snad jste se aspoň jednou v životě setkali s pojmem diplomatické jednání...

   Vymazat
 9. Buď musel nebo chtěl - jako z deště pod okap. Snad nám to vysvětlí Honolulu -:).

  OdpovědětVymazat
 10. Zdá se, že lidí, kteří si zachovali zdravý rozum i ve vysoké politice je stále méně. Je to vážné a začínám mít pocit, že tyto podzimní volby budou skutečně důležité. Kéž by si to uvědomilo podstatné množství lidí. Zeman působí podobně samolibým dojmem jako Trump......

  OdpovědětVymazat
 11. P. C. Craig není zdaleka jediným, koho projev US prezidenta na VS OSN rozhořčil. Svou arogantní drzostí a pokryteckými bláboly.
  Je dobře, že nám tím i dává vědět, že podobně to vnímají i někteří lidé v USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:53 Projev Trumpa jsem neviděl. Ale vzhledem k tomu, jak zdrženlivě o něm v ČT mluvil i "expert" Romancev, tak to muselo být i něj moc. A to je co říct.

   Vymazat
 12. P. C. Roberts nezklamal, zas je úplně mimo.

  OdpovědětVymazat
 13. P.C.Roberts ani se mu nedivím že to vypnul to jsou strašné lži.

  OdpovědětVymazat
 14. Čínský ani ruský president necítili potřebu přijet a řeč toho nafoukaného primitivního hovada si poslechnout. Doma zůstali i Angela Merkel nebo saudský král. Vypadá to skoro, že se nikomu z nich nechtělo dělat magorovi stafáž.

  Íránský ministr zahraničí napsal, že takový nenávistný projev ignoranta nepatří do 21. století, ale do středověku a není hoden odpovědi. Je těžké v tom s ním nesouhlasit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Putin zůstal doma v souvislosti s děním kolem KLDR, asi tak, nechtěl být zaskočen.

   Vymazat
  2. OSN by musela sídlit na Měsíci, aby se tam uráčili všichni vznešení pánové.

   Vymazat
 15. A to Trump nerek co udela s Dvorakem za mazani exualantu a Davidovi za klecova luzka

  OdpovědětVymazat