Reklama

.

.

středa 6. září 2017

Pentagon se neobejde bez ruských raketových motorů do roku 2025

6. 9. 2017        zdroj
Výroba analogu ruských motorů v USA je komplikovanější, než se dříve myslelo. Z technických a finančních důvodů nebude Pentagon s to zříci se koupě ruských raketových motorů RD-180 minimálně do roku 2025, informuje deník The Wall Street Journal.


Podle informací listu je požadavek Kongresu USA, aby se upustilo od ruských raketových motorů RD-180, zatím nesplnitelný, protože nastavení výroby podobných motorů v USA "trvá mnohem déle a je komplikovanější".

Navíc noviny oznámily, že společnost United Launch Alliance (ULA), která je operátorem startů nosné rakety Atlas V, již naplánovala nákup více než 30 ruských motorů RD-180.

Společnost United Launch Alliance bude nucena používat u Atlasů V raketové motory ruské výroby do roku 2025, a možná až do roku 2028, sděluje list.

Připomeňme si, že dříve Kongres USA vyžadoval od Pentagonu, aby se zřekl ruských motorů nejpozději do roku 2019, což zdůvodnil politickým napětím ve vztazích USA s Ruskem.

Jak IA Regnum informovala, v květnu 2017 provedla americká společnost Blue Origin zkoušky startu raketového motoru BE-4, který měl nahradit ruský RD-180. Testy skončily naprostým nezdarem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

10 komentářů :

 1. To je divný furt se něco slintá o zaostalém Rusku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je složitější problém. Tehdy v 50. letech se v SSSR podařilo plně zvládnout metalurgii titanu, což nesouvisí pouze s výrobou raketových motorů, ale s leteckou vojenskou výrobou obecně. Všechny nadzvukové stroje potřebují podobné materiály na náběžné hrany křídel a směrové výtokové trysky proudových motorů a další komponenty. Stát, který ovládá technologie kosmických letů a stavby nadzvukových letadel musí bezpodmínečně také ovládat výrobu základních komponent, bez kterých se prostě nelétá! RD 180 jsou motory, které nejsou nijak převratné ani konstrukcí,ani kvalitou, ale cenou, která je asi tak poloviční, než kdyby musely USA používat vlastní raketové jednotky a protože jde o desítky milionů dolarů, tak tady končí legrace a politika jde stranou! Za celé období, co USA nakupují raketové motory RD 180 už ušetřily na svém raketovém programu civilním i vojenském řádově stovky milionů dolarů a to je jasně nepřekročitelný argument. Stát, který umí vyvíjet a vyrábět podobné špičkové technologie, nemůže být "zaostalý"! To je nesmyslné tvrzení!

   Vymazat
  2. Dobroděj Právě proto jsem to napsal.

   Vymazat
 2. Tady je pěkný článek koho určitě nevolit:

  http://svobodnenoviny.eu/euro-bude-se-nas-nekdo-vubec-ptat/

  OdpovědětVymazat
 3. Preco ich nedaju vyrobit Muskovi mudremu?

  OdpovědětVymazat
 4. Rusko by jim nemělo prodat už ani cihlu, jak pravil Bohuš.K...vy emerické.

  OdpovědětVymazat
 5. Tohle mě přijde nepochopitelný. USA taková velmoc široko-daleko a nemají svoje raketový motory. Vždyť se říká, že v tom vyspělém kapitalismu neexistuje nedostatek čehokoliv a navíc je všechno modernější a efektivnější, úspornější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No dyk nemaj nedostatek, blbe. Prostě si je koupí od Rusáků a hotovo.

   Vymazat
 6. 20:59 - neoslovuj mě "blbe", nejsem totiž tvůj bratr!

  -píšeš: "prostě si je koupí", ale ono to tak prosté není, když se snaží o to, aby si je v blízké nebo vzdálenější budoucnosti kupovat nemuseli.

  OdpovědětVymazat