Reklama

pátek 29. září 2017

Petr Brandtner: Bordel podle Karla Sýse


29. 9. 2017
Básník Karel Sýs nedávno oslavil sedmdesátiny. Patří k literární generaci, která vstupovala před čtenáře na sklonku 60. a počátku 70.let. Vydal dlouhou řadu básnických sbírek, některé z nich se vryly do paměti i tím, že byly zarámovány půvabnými ilustracemi básníkova přítele Kamila Lhotáka. Sýs je ale také novinář, publicista a sžíravý kritik špatností ve světě kolem nás.


Dnes obdobné periodikum (za vedení Karla Sýse) vychází v podobě týdeníku Literatura-Umění-Kultura. Sýs se tu profiluje mj. jako glosátor veřejného dění, který užívá často nevybíravých obratů, ale v působivé metaforické zkratce. Řadu jeho krátkých fejetonů v poslední době zveřejnily také Parlamentní listy. Tyto drobné útvary na pomezí publicistiky a literatury vycházejí Sýsovi na pokračování i knižně. V řadě po sobě (s různě dlouhými odstupy) vyšly knihy Bordel v Čechách, Bordel na druhou, Bordel do třetice, Vymknuta z kloubů). Tuto řadu nejnověji následuje právě vydaná knížka Sýsovy publicistiky Bordel na kvadrát.


Navzdory názvu se však zde nejedná o popis zařízení, známého za starých časů jako "nevěstinec", "vykřičený" či prostě "veřejný dům". I když, pravda, věcí veřejných se Sýsovy postřehy týkají vždy a bez výjimky. Proč k jejich charakteristice používá právě ono expresivní slovo, poznáte hned, jakmile se do jeho knihy začtete. Dodejme jen, že vychází v nakladatelství Futura.


Foto: Petr Brandtner
Popisek: Přebal knihy Bordel na kvadrát, autor Karel Sýs

8 komentářů :

 1. Stojí za přečtení !

  OdpovědětSmazat
 2. To je reklama jako z TV NOVA.

  OdpovědětSmazat
 3. Slovo bordel rovněž označuje míru uspořádání a hlukové emise jednotlivce anebo častěji skupiny osob.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Něco jako "hluk, bordel, rámus, jako v židovské škole? Škola to asi nebude ale nepořádek ve státní správě země české!

   Smazat
 4. Možná, že má nějakou spojitost s anglickým ordeal. A stejně tak být v ráži, s anglickým rage. Ale to už je jen taková lingvistická ryzí samomluva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. obá je z francouzštiny, ostatně jako velká část "odborné" angličtiny, a tím pádem z latiny.

   Smazat
 5. Je znakem entropie, že vzniklé nesměřuje nikdy ke kvalitativně lepšímu, ale vždy k dokonalému bordelu, kdy se to nakonec rozpadne...

  OdpovědětSmazat
 6. Ať nám VLK sdělí něco k jeho milované ČSSD. Komentuje rozsáhle kde co ,ale o soc.dem.ani slůvko.A to už hodně dlouho,všimli jste si ? Na Zemanovi a Babišovi nenechá nit suchou,ale o katastrofě v ČSSD nic,nic,nic. Doufá v zázrak?Nechce vnímat realitu,že můžou skončit na 3%?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.