Reklama

.

.

pondělí 4. září 2017

Polské tažení

Polské tanky v Č. Těšíně (1938)
Jiří Pondělíček
4.9.2017  ČeskéNárodníListy

Pro nás, Čechy a Slováky, začala II. světová válka v září 1938 nepokoji a povstáním henleinovců v pohraničních oblastech (ne, výraz Sudety, který je v této souvislosti nesmyslný, opravdu nehodlám používat). Během podzimu probíhaly na našem území skutečné bojové akce a šlo fakticky o válečnou situaci. Pro ostatní svět ale začala II. světová válka až napadením Polska 1. září 1939.


Polsko nebylo na takovou válku připraveno a vůbec už ne na válku s Německem. Měli přece s Říší dohodu! Německý militarismus, pangermanismus a v posledních letech i nacismus byl pro mnohé polské státníky a generály vzorem a inspirací a nepřítel byl pro ně především na východě. Ať už to bylo carské Rusko nebo Sovětský svaz. Snili o velkém Polsku v hranicích ze 17. století. A pak tu byly pochybné nároky na některá československá území. Těšínsko, Orava. I tam pošilhával pohled polských generálů a plukovníků. Proto se neváhali na podzim 1938 připojit k agresivnímu nátlaku na Československo a loupeži československého území. Po boku nacistů.

Hitler ale s polským spojenectvím dále nepočítal. I Poláci byli pro nacisty příslušníky méněcenné rasy. Už v dubnu 1939 Němci vypověděli smlouvu o neútočení s Polskem, když nepřistoupilo na nestoudné a nepřijatelné návrhy na úpravu hranic ve prospěch Německa. A Hitler měl schopné, všeho schopné lidi, kteří dostali na starost vyvolání konfliktu tak, aby vina padla na Poláky.

Došlo k několika drobným incidentům, dokonce k předčasnému útoku v okolí Jablunkova, který byl v zápětí odvolán. Pak přišla noc na 31. srpna.

Rozhlasový vysílač v Glivicích ve Slezsku, na území Německa, byl přepaden skupinou osob v polských uniformách , které obsadili technické zázemí a za použití nouzového mikrofonu odvysílali výzvu k odporu proti nacistům. Do éteru šla ovšem jen první věta, oznamující, že vysílač je v polských rukou. Další text už pro poruchu vysílače slyšet nebyl. Následovala přestřelka, po níž zůstalo několik mrtvých v polských stejnokrojích.

V tu chvíli jen několik zasvěcených vědělo, že tito polští útočníci jsou ve skutečnosti příslušníci SS v polských uniformách a mrtví byli už přivezeni předem. Šlo o zavražděné vězně z koncentračního tábora Dachau, navlečené do uniforem polské armády. Celou akci připravil šéf SD R. Heydrich a realizoval specialista na vyprovokované incidenty H. Naujoks . Německu to stačilo k označení Polska za útočníka a tak 1.9., daleko od Glivice zahřměly salvy z děl německého křižníku Schleswig – Holstein na polskou námořní základnu Westerplatte. Válka začala. Nyní už II. světová válka. Nelze zamlčet i trapnou skutečnost, že tažení se zúčastnila, z vůle zrádcovského tisovského vedení Slovenské republiky, i slovenská armáda.

Polští obránci Varšavy (1939)

Poláci bojovali statečně. To se nedá popřít. Polská armáda podnikla několik protiútoků a tvrdě byla bráněna Varšava. Stojí za připomenutí, že na polském území v té době už existoval zárodek Československé zahraniční armády v podobě Legionu Čechů a Slováků pod velením pplk. Ludvíka Svobody. V polském letectvu bojovalo i několik československých pilotů.

Lépe vyzbrojené a organizované přesile muselo osamocené Polsko dříve či později podlehnout. Pro rychlost, s jakou nacistické síly postupovaly se nepodařilo do boje plně zapojit československou jednotku a tak se jen zúčastnila protiletecké obrany Tarnopolu. Pod údery wehrmachtu a SS se hroutila nejen polská armáda ale i veškerá polská státní správa.

V této situaci, kdy polský stát byl prakticky zničen, obsadil Sovětský svaz území, ležící na východ od Curzonovy linie, anektovaná Polskem během let 1919 - 1920. Při tom došlo ke střetům s některými polskými jednotkami což se promítlo do už tak dost komplikovaných vztahů mezi Polskem a SSSR. Mnoho polských vojáků se dostalo do sovětské internace. Většina z nich se později zařadila do zahraničních polských jednotek polských generálů Anderse a Berlinga. Bylo ale také mnoho těch, kteří se stali obětí katyňského masakru. Tragédie, kolem které je dodnes mnoho nevyjasněných otázek a která byla dokonale využita goebbelsovskou propagandou. Vztahy mezi Polskem a SSSR se tím pochopitelně zkomplikovaly ještě více.

Polsko bylo poražené a opět rozdělené. Část byla připojena přímo k Německé říši, z části byl vytvořen tzv. generální gouvernement, východní oblasti obsadila Rudá armáda a byly připojeny k Běloruské a Ukrajinské svazové republice. Ve Varšavě bylo nacisty zřízeno smutně proslulé židovské ghetto a polské obyvatelstvo čekalo dlouhých šest let okupace a bezohledné genocidy. Také však domácího a zahraničního odboje plného skutečného hrdinství a vlastenectví. Také však vnitřních rozporů a konfliktů. Druhá světová válka se stala realitou a Polsko, které z této války vzešlo, bylo poničené, postižené těžkými válečnými ztrátami na životech, odhadovanými na cca 6 000 000 osob.

Mladí varšavští povstalci (1944)
Polsko jiné než to předválečné v dobrém i v tom horším slova smyslu ale bylo to Polsko vítězné. Polsko, které přišlo o východní území. Území chudé a s obyvatelstvem většinou ukrajinské a běloruské národnosti a ne zrovna přátelsky nakloněné polskému státu. Získalo ale území nové, které bylo kdysi ve středověku také součástí polského státu. Průmyslové Slezsko i s jeho nerostným bohatstvím, významný přístav Gdaňsk a Pomořany s baltským pobřežím. Hranice na Odře a Nise se staly spolu s Curzonovou liní pevnou hranicí Polska schopného obstát i ve výzvách současného světa. Mnohé tomu nasvědčuje.

Polská "východní armáda" se podílela na konečné fázi osvobozování Československa - Pražské operaci. Padlo při ní 66 Poláků. Na snímku přehlídka oddílů 2. polské armády na náměstí v Mělníku - květen 1945.


- - -
 

22 komentářů :

 1. Je zajímavé, že se nikdo nezmiňuje o tom, že nás vlastně Poláci v předvečer II.světové přepadli a okupovali. Stejné to bylo i v roce 1968. Zajímavé je,že území připadla hlavně Ukrajinské republice. Takže tam žili hlavně Ukrajinci a rodiče či prarodiče nynějších Ukrajinců... Polští militanti jsou určitě velcí kamarádi banderovců. Tak si vzájemně odpustili.. Proč do toho tahají Rusy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte mylné informace! :-) Jak pravila Jana Peroutková z "OBJEKTIVNÍ A VEŘEJNOPRÁVNÍ TELEVIZE", Druhá světová válka začala tím, že RUSKO přepadlo Polsko, 15. září!!! :-) Já jí psal, že je poněkud "tupější", stěžoval si na ni. Dozvěděl jsem se, že ona si zprávy nepřipravuje. Tomu bych i věřil! Že nezná fakta, která se učí na prvním stupni Z.Š., to je zarážející!!! Může být "duševně slabší", asi je. Ale to, že tehdy nebylo RUSKO, nýbrž SOVĚTSKÝ SVAZ, by vědět mohla!!! Kdybych předvedl takovou neschopnost v zaměstnání, druhý den už nebudu muset dojít!! Byla "na mateřské", už je v televizi opět. Opět jsem si stěžoval, přímo "RADĚ"!!! Dostal jsem odpověď, že to není v jejich kompetenci!!!

   Tedy volám: "Sláva idiotům a lhářům, sláva Sluníčkářům"!!!

   CHCE SE MI ZVRACET!!!

   Vymazat
 2. Polská historie, nejen posledního století, je plná rozporů. Žel, její součástí je také panské smýšlení nejen bohatců a intelektuálů v Polsku a nacionalismus zůstává hnacím motorem. Velkopolsko - to je sen nejen polských politiků! Coursonova linie, vytyčující 1919 východní hranici Polska, byla dílem západních diplomatů a nikoliv SSSR. Válka Polska proti SSSR v návaznosti na 1. světovou válku vedla k okupaci rozsáhlých území Ukrajiny a Běloruska Polskem - až do r. 1939. Polsko, které "na oplátku" získalo rozsáhlá území Slezska po 2. světové válce, se se ztrátou jim okupovaných území nehodlá smířit a z toho pramení ta velkohubost a soudobý polský nacismus. Ani bychom neměli zapomenout, že byl v Polsku tradiční důrazný antisemitismus, který se pak rozhořel po 1. světové válce naplno. I proto Osvětim a Březinka vznikly na území Polska.

  OdpovědětVymazat
 3. Tyto události mají rovněž jistou spojitost s Katyni. Oficeři Polski patřili k "elitě" tohoto nešťastného národa. Byli to většinou příslušníci polské šlechty, vysoké buržoasie, a katolického kléru. Tudíž žádná spojitost s prostými poláky, snad jen přes ten fanaticky katolicismus. Tato "elita" měla na svědomí masakry na lidech z ukrajiny a Běloruska, které se jen těžko zapomínaly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Take masakry 1.5 milionu zajatych rusu v 1921 , kdy polaci prepadli Rusko. Polaci neprepadli jen ty narody s kterymi nemaji hranice..

   Vymazat
  2. To číslo "1,5 milionu" je zjevně nepravdivé. Zacházíte se zdroji velmi svérázně. Vždyť přece stačí 70 000 ubitých sovětských válečných zajatců. I to je přece strašné číslo!

   Vymazat
 4. Nedávno Evropsky soudní dvůr ve Štrasburku vydal usnesení , že s událostmi v Katyni nemá SSSR nic společného , protože na podzim 1941 , kdy k zabití polských vojáků došlo , tam už dávno žádná sovětská vojska nebyla !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím o zdroj

   Vymazat
  2. Ve skutecnosti ten rozsudek znel tak, ze soudni dvur ve Strassburku odmitl uznat nejaka prava na odskodneni, s oduvodnenim, ze nejsou dukazy, kdo v Katyni doopravdy vrazdil. Coz je v dnesni multi-kulti-terorizovane Evrope, neskutecne hrdinstvi.

   Nezpochybnitelnym faktem ale je, ze si nepripominame datum, kdy byli ti Polaci zavrazdeni, ale datum, kdy byl tento masakr medializova nacistickou propagandou. Uz tenhle fakt svedci o tom, ze se tam stalo neco uplne jineho, nez se o tom rika. Nacisticka propaganda pracovala totiz se lzivymi konstrukcemi naprosto programove. S idioty, kteri si tento jediny a zcela nezpochybnitelny fakt nejsou ochotni pripustit, nema snad ani cenu diskutovat.

   Vymazat
 5. rád by som poznamenal, že Poliaci ani Curzonovu líniu nepovažovali za potrebné uznať, a šli ďalej, po útoku nemecka sa pripojil aj CCCP a vzal si toto územie späť - a aj mu patrilo, k tomu je zapotreby spomenúť "zmiznutie" cca 200 000 červenoarmejcov zajatých po bitky na Visle -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... A v souvislosti s osudem těchto zajatců je třeba posuzovat i tragédii zajatců války následující, Zbytečně rozpláclý Tu 154 M to vše korunuje.

   Vymazat
  2. Jedine, co korunuje ten kraxnutej Tupolev, je arogantni zvule papalasu, kteri chteji poroucet vetru a desti!

   Vymazat
 6. Vojenské konflikty mezi ČSR a Polskem o Těšínsko začaly již v lednu 1919 (tzv. sedmidenní válka), další následovaly v roce 1938 a 1945. Doporučuji knihu "Kyselá těšínská jablíčka" autora J.Bílka. Obě země uzavřely spojeneckou smlouvu až v roce 1947.

  OdpovědětVymazat
 7. Nejlepší na tom je že bohaté území získaly za pomoci Ruska které teď nenávidí.

  OdpovědětVymazat
 8. Alfred Helmut NAUJOCKS, prosím...

  OdpovědětVymazat
 9. Dobra a kvalitni diskuze ..mad...

  OdpovědětVymazat
 10. Od Pšonka vždycky co nejdál. Nebo naopak co nejblíže, ale obrácen k němu čelem, nikoli chrbátem :o))

  OdpovědětVymazat
 11. Pokud jde o zmizení rudoarmějců, tak co jsem se setkal s počtem obětí, tak údajně zmizelo 30 až 100 tisíc vojáků Rudé armády. Různé zdroje uvádí různé čísla. "Zázrak na Visle" nemusel být, kdyby Stalin, který velel armádě u Lvova a byl polskou armádou tísněn, proti vůli velitele (pozdějšího maršála SSSR) M.Tuchačevského, který obléhal úspěšně Varšavu, odebral Tuchačevskému část vojáků, což vyvolalo onen "Zázrak na Visle".
  Jelikož se Stalin zúčastnil na velitelském postu v oné válce, tak nemohl nevědět o zmizení tak obrovského množství vojáků. Zde, jak se domnívám,
  je klíč ke Katyni, Stalin je vykreslován jako osoba s vynikající pamětí, která nezapomíná.
  Takže ono zmiznutí mělo pravděpodobně přesah do budoucnosti. Morave

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stalin přece nikdy nevelel, ani v Polsku. Byl tam jako politruk, čili zástupce velitele (Tuchačevského) pro věci politické.

   Vymazat
 12. Je třeba si uvědomit, že SSSR upozornil Poláky, že jejich případným zabráním Těšínska, se nebude cítit vázán dohodami s Poláky. Je třeba si také připomenout, že Poláci, jak bylo pěkně napsáno výše, nechali zmrznout vojáky Rudé armády, po tzv. "zázraku na Visle".
  Poláci si s Rusy nemají co vyčítat. Oni zkurvili Ukrajinu, vyvolali povstání Chmelnického, který se poddal Moskvě, aby zachránil, co se dalo.
  Poláci se cpali na východ po staletí.
  Nám bych vyčetl neochotu Beneše, uzavřít s Poláky protiněmecký spojenecký pakt.
  Poláci pak doplatili na spojenectví ze západem, na které jsme doplatili i my.
  Západ není Střední Evropa, nepovažujme se za západ nebo se bude historie opakovat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko se mohl Beneš kamarádit s Poláky, když vůči nám měli územní požadavky.

   Poláci také znemožnili protihitlerovskou koalici Francie-ČSR-SSSR, odmítnutím možnosti průchodu sovětských vojsk. (Francie a Britanie se na to alespoň vymlouvaly, protože samy nechtěly bránit Německu v útoku na východ a tu koalici se SSSR ve skutečnosti ani nechtěli. Viděli jsme, jak ostudně předstíraly pomoc Polsku a nakonec vzdali i Francii.)

   Polsko samo se ucházelo o spolupráci s Německem proti SSSR.
   Do jisté míry to člověk chápe. Poláci zápasili odedávna s Ruskem o dominanci nad východní Evropou. Byli pod papežským patronátem, spolu s Němci byli nástrojem západoevropské inklinace „Drang nach Osten“ a dopláceli na to. Rusové jim nakonec natrhli prdel (i Švédům), a obsadili Finsko a Pobaltí.

   Poláci se ale cítí se být panskou rasou a od toho se neosvobodíš (P.Bezruč: ... stotisíc nás popolštili ...).
   PB

   Vymazat