Reklama

středa 13. září 2017

Právo na sebeurčení není demokratické?

Jar. Loudil
13. 9. 2017
Katalánská vláda naplánovala na 1.října referendum o nezávislosti na Španělsku. Španělský ústavní soud ihned vyloučil možnost, že by se nějaké území Španělska mohlo i demokratickým lidovým referendem odtrhnout. Probíhá zabavování volebních lístků, katalánským politikům je vyhrožováno soudním stíháním a vězením. Bude to ještě zajímavé ! Španělsko je přitom člen EU i NATO !! Prý - "demokratická země". My jsme se na ČR a SR rozdělit mohli ,ve Španělsku to nejde ??


Zvláště vynikne farizejský přístup Západu k požadavkům na osamostatnění Kosova, /tam pomohly americké bomby/ - Kosované prý měli na samostatnost - "právo". Rovněž prý : "Čína by měla udělit samostatnost Tibetu" a Rusko třeba Čečensku. atd, atd. Zajímavé ! Tibeťané, Kosované, Čečenci a další prý mají na svou samostatnost "právo". Katalánci ovšem nikoli .

Opravdu zvláštní, když se mají rozpadat takové země jako Čína, Rusko,... tak jejich regiony prý - "mají právo vystoupit ze svazku", ovšem : Katalánci ze Španělska už nikoli, občané Severního Irska z Británie nikoli, Kurdové z Turecka nikoli,...atd.

P.S. Státy NATO rozpad - "někomu přejí a doporučují", ovšem samy se tomu samému zuby nehty zoufale brání a aktivisty za udělení samostatnosti posílají do vězení. /Turecko, Španělsko,..../

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/449050-v-katalansku-naridili-zabavovani-volebnich-listku-proti-referendu-je-i-tenista-nadal.html

28 komentářů :

 1. Západ chudinu demokracii znásilňuje jak potřebuje.

  OdpovědětSmazat
 2. „My jsme se na ČR a SR rozdělit mohli,ve Španělsku to nejde ??“ – my jsme mohli, protože to těsně po převratu 89 nenarušovalo euroatlantické čarování k novému rozdělení vlivu a moci ve světě. Tam kde se má oslabit vliv Ruska, Číny nebo dalších kteří si neváží globálního dozoru USA, tam je boj za samostatnost opodstatněný. Ovšem, kde komplikuje mocenské postavení EU nebo USA, což je případ Španělska, Italie.., tam se musí zachovat demokrácie a svoboda všemi prostředky.Jednoduché a prosté.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naopak, my jsme tedy kvůli tomu "čarování" od sebe museli. Např. Mandlera - zapomenutý politik, který chtěl rozbít federaci - platili přímo ze Západního Německa (ještě před sjednocením(. Zájem němců je východní a jižní Evropu b a l k a n i z o v a t . Rozděl a panuj. Na malé si Němci vždycky troufali. A jak vidět podle odposlechů jalovice Merkelové, Němci dnes slouží globalizátorům z USA.

   Smazat
  2. Ad 15:59 - Nemyslím si, že byste byl obeznámený se situací na Slovensku a věděl o převažujících názorech slovenských občanů na ČSSR.

   Smazat
  3. Už se to rýsuje...Morava,Slovensko a Jižní Čechy bez Kalouska půjdou do Rakouska Uherska a Pražáci do Říše.....dojde konečně i na velkoknížete Černokněžníka s těmi asi 300 žalobami v Rakousku,jeho majetek může být jedině znárodněn a tak to začne......

   Smazat
 3. Otázky jsou to jen řečnické, o moc jde vždycky až v první řadě, jak by řekl náš žijící klasik. Ne o demokracii.

  Spíš si říkám, jestli to španělské elity právě úspěšně nehnojí tím svým, ostatně typicky hispánsko-habsburským, vrchnostenským přístupem. Stoupenci nezávislosti ani zdaleka nebyli tak moc na koni. Ovšem strčit do díry pár desítek starostů a k nim posadit jako třešničku na dortu předsedu autononmí vlády, to je kretenismus, s tím už se dá úspěšně zapracovat, když jste schopný populista a nepoděláte se. Uvidíme. Pokud Mas není poseröutka, tak tuhle rukavici zdvihne a obě strany se možná dostanou do nebezpečného stadia hry na kuře. Ale není právě tohle účel ??

  VR

  OdpovědětSmazat
 4. Pro to nevychované hovádko 15:05 - Uloupení Kosova pro narkomafii (UČK) nebyla blbost, ale rozhodnutí států NATO v čele s USA - tedy zločin proti mezinárodnímu právu. Blbost je říkat zločinu blbost, ty americký slouho.Tvoje přirovnání k "okresu Cheb" je další tvoje vlezdoprdelistická blbost. katalánci jsou samostatný národ, bydlící na jednom území a hovořící jedním jazykem dost odlišným od kastilštiny (čili spisovné španělštiny). Katalánci nechtějí krále, stejně jako nechtěli Franca. Katalánci chtějí svou samostatnost, čili svoji hvězdičku v EU. Stejně jako Slováci v roce 1992-3. Španělští roajalisté, ti velcí "demokraté", budou za organizování referenda o samostatnosti Katalánska trestat!!! Ale to se asi "našemu demokratovi" jinak americkému a NATOidnímu čípkovi, hodně líbí. Neníliž pravda?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omluva, idiot 15:05 na kterého reaguji, zmizel. Proč cenzurujete blba, když máme pro něj slušné odpovědi? Vždyť jen tak vynikne jeho notorická ubohost!

   Smazat
  2. Ad 15:52+16:01
   No co. Co tak asi ten 15:05 mohl napsat, vždyť si to dokážeme zcela živě představit. Protože vždycky je to stejně tak ubohé a jednoduché jako i trapné.
   Takže jestli tohle protentokrát zmizelo, neochudilo nás to o nic, jenom se to bohužel zase někde objeví ve velmi podobné variantě.

   A Váš příspěvek, 15:52+16:01, dává výborně smysl i sám o sobě, bez toho zbytečného kontrastu s ubohostí.

   Smazat
 5. PS

  Nejde jen o nějaký akademický verdikt španělského ÚS. Dnešní El País píše, že generální prokuratura dala závazný pokyn všem okresním prokuraturám v Katalánsku zahájit vyšetřování ohledně všech obcí, které vyslovily podporu referendu. Jejich starostové budou předvoláni k podání vysvětlení klasicky včetně toho, že mají právo na advokáta. Pokud odmítnou, mají být rovnou zatčeni.

  VR

  OdpovědětSmazat
 6. Je to hanba a ostuda!!!
  Jenže všichni dobře víme, že demokracie tu nikdy žádná nebxyla a není, je to jen hra na ni a vytáhne se pouze tehdy, když je to výhodné pro ty velké!!! Pokud někdo malý (stát, člověk, obec ...) toho chce využít, začne řev, výhrůžky a nakonec sankce a násilí.
  Nedělejte si nikdo iluze, že pokud by zájem o referendum projevilo např. město Brno nebo Ostrava a okolí, měli bychom to tu v bleděmodrém to samé!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pardon: v bleděoranžovém.

   Smazat
  2. Vcera vozralej zase Juncker blabolil verejne o tom , ze musi EU respektovat prani britaskeho lidu /Brexit/...A kde je respekt vod ty svine pro jiny lidi ??
   Porizuje dalsi dve prasaat ke zlabu /ve funkci ministru a dalsich asi 5 novych uradu aby se nasakli jeho milci /...

   Smazat
 7. Nepatlal bych se v tom, zda je právo na sebeurčení demokratické, nebo ne. Můj názor není důležitý. Důležité je v tuto dobu to, jak to vnímá západ. Tam, kde se jim to hodí do krámu, např. Kosovo, demokratické je. Tam, kde se to západu, resp. USA do krámu nehodí, tam to demokratické není. A v tom vidím problém. Já totiž k smrti nenávidím dvojí metr...

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Hricak mate pravdu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vladimír hricák To je jen hra kecy o demokracii která neexistuje.

   Smazat
  2. 22,20
   Stále častěji přemýšlím o tom, že demokracie je jenom fikce. Něco, jako paní Colombová. Nebo jako komunismus.
   Už jenom z principu, jak můžu poznat morální profil případných kandidátů ze strohých a často velmi účelově skreslených informací z médií? Nejblíž je demokracie v aglomeraci čítající plus mínus, sto lidí, kde se lidé navzájem znají. Vědí, kdo je notorický kleptoman, kdo dříč, nebo lenoch. Kdo je skutečně inteligentní, bez ohledu na akademický titul a kdo debil, chytrost pouze předstírající.
   I kdyby fungovala média tak, jak skutečně fungovat mají, stejně se nedosáhne maximální informovanosti voličů, aby se mohli kvalifikovaně rozhodnout. Nemluvě o tom, že spousta lidí volí účelově. Socky zvolí socany, kteří je zahrnou dávkami, ber kde ber. Živnostníci budou volit "pravici", která jim slíbí nulové odvody a daně, i když se později budou rozčilovat, že neberou žádné nemocenské, nebo důchody.
   Stále více jsem přesvědčený, že nejlepší způsob vlády je vláda osvíceného monarchy, nebo diktátora. Než k tomuto poznání dojde většina, uteče ještě hodně vody.

   Smazat
  3. Ano,demokracie je takový ten geniální fenomén typu Járy Cimrmana,všichni ho znají,všichni o něm mluví,ale nikdo ho nikdy neviděl...

   Smazat
  4. 10:19 Ano to je stejné jako s tím bohem.

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Myslím že dvě federace - ČSSR a SSSR měly v ústavě zmínku o právu na autonomii až do odtržení a na to ,,dojely". Ale to jsme ještě nevěděli, že je to jedno, když není zákon, pomohou bomby. Macht geht vor Recht. (moc jde před právem)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozdělení ČSFR bylo účelově vymyšleno jako zánik federace, nikoliv jako vystoupení jedné z republik (to by se podle ústavy muselo konat referendum - ústavní zákon o referendu byl od r.1991), byť fakticky přicházela aktivita k samostatnosti hlavně kroky slovenských politiků. Nemám nic proti slovenské emancipaci, ale jedině referendum na Slovensku by dalo skutečný mandát jeho politikům k úplnému osamostatnění Slovenska. Tzv. "rozdělení" ČSFR je příkladem zpupnosti politiků a jejich všeobecného odporu k referendu jako nástroji rozhodování občanů v závažných záležitostech, mezi které jistě patří vystoupení státu z federace.

   Smazat
 11. Prosím napište mi kde je na světě nějaká demokracie. Nikde, všude je to o diktatátu .

  OdpovědětSmazat
 12. Neznám přesně historii Španělska. Slovensko nikdy, až do r. 1918, nebylo součástí Českého státu. Morava a Slezsko byly součástí království českých zemí (nikoliv Čech!) - jako markrabství či knížectví téměř tisíc roků. Jistě Morava a Slezsko by měly mít právo referendem rozhodnout o své zemské samostatnosti, nikoliv státní. Jenže vpád kapitalismu potřebuje občany a země rozdělit, lépe se diktatuře kapitálu panuje. A tak byla provedena rozsáhlá anexe moravských území - Svitavsko a Moravskotřebovsko až po Jevíčko a Dačicko-Slavonicko - českými kraji. Jen nevím zda nyní Havlíčkův Brod je na Moravě, protože Jihlava, jako krajské město Vysočiny je moravské. Pak vznikají kuriozity, když se mluví o Jevíčku jako městě ve východních Čechách, byť leží skoro 100 km na východ od hranic Čech a Moravy nebo stejně o Slavonicích, jako městě jihočeském, když leží na jihozápadní Moravě.
  Jo, příliš jsme naletěli kapitálu, který, než se občané z převratu 1989 vzpamatovali, dokázal naverbovat politické loutky, za které nyní obratně tahají a vodí po české politické scéně. Občané si mohou volit koho chtějí, ale výsledek je vždycky prakticky stejný, ať to je Načas nebo Sobotka (ten už je nechutný, jak svá vystoupení v ČT v rámci své státní funkce prošpikovává volebními žvásty a lží na adresu ANO.
  Už proto bych vyzkoušel, co se změní, když si zvolíme ne loutky kapitálu, ale přímo oligarchu - Babiše - ANO! Určitě by to zprůhlednilo politickou scénu, kdyby loutky odpadly a tím i jejich loutkoherci, ostatní čeští a zahraniční oligarchové. A to je hned dvojí hrůza, jímající politické loutky, že by mohly přijít o korupné a oligarchů, že by jim politické loutky vypadly z rukou. PROTO VOLÍM NA ZKOUŠKU 4 ROKŮ ANO! TŘEBA PŘÍMÁ VLÁDA OLIGARCHY BUDE LEPŠÍ, NEŽ VLÁDA POLITICKÝCH PŘÍŠER, JAKÉ PO 25 ROKŮ NÁM SERVÍROVALA SOC. DEM, ODS. TOP 09 A LIDOVCI.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:18 Až jsem jeho euhujeři navozí černoušky a začlení naši zemi do 4 říše pak bude pozdě brečet.

   Smazat
 13. Jen na okraj předchozího: Mluví-li se o zeměpisných znalostech novinářů, tak stále zaznívá, že co je na východ od řeky Moravy je Slovensko. To je daleko mylnější, než tvrzení, že co je na západ od Vltavy je Německo. Snad by se mohli novináři mírně dovzdělat aspoň v zeměpise ČR.

  OdpovědětSmazat
 14. demokrat v krajoch zvaných Helada bol ten, ktorý musel postaviť za svoje peniaze dvoch vojakov v zbroji, tí čo na to nemali, napr. Sokrates, nemali právo hlasu na agore - a čo sa zmenilo ?

  OdpovědětSmazat
 15. Kapánek se to změnilo. Idioti se snadno dostali k moci. Dříve to pro ně byla mnohem větší dřina.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.