Reklama

.

.

neděle 24. září 2017

Proč divadelní manýry v Laver Cupu?


Lubomír Man
24. 9. 2017
Nápad srovnat výkonnost tenistů Evropy s tenisty zbytku světa V Laver Cupu, čili v čemsi jako mezikontinentálním utkání nejlepších hráčů světa, má jistě cosi do sebe a turnaj by měl nesporně předpoklady získat tradici i do budoucna, kdyby:
Za prvé: Kdyby do obou těchto celků byli nominování skutečně nejlepší tenisté jak z Evropy, tak zbytku světa, a utkání se tak stalo skutečně reprezentativní. To se vzdor faktu, že s ohledem na Lavera podpořil turnaj australský tenisový svaz a podporu finanční do něj z protější strany glóbu vhodil bývalý tenista a dnes nejbohatší muž Brazilie Paulo Lemann, nestalo. A nestalo se to proto, že turnaj neorganizuje Mezinárodní tenisova federace (ITF), která by ze své autority povolat do turnaje nejlepší tenisty možnost měla, ale soukromá společnost Team88, která tu možnost nemá. A nemá ji navzdory skutečnosti, že na jejím čele nestojí spolu se svým dlouholetým agentem Tony Dodsickem nikdo menší než švýcarský tenisový fenomém a motor i inspirátor akce Roger Federer. A nemá ji proto, že Team88 není v oboru pořádání sportovních akcí na světě sama. Konkurují jí totiž jiné soukromé společnosti tohoto oboru, nejcitelněji pak IMG ( International Management Group), sdružující jiný okruh světových tenistů než Team88, např. Srba Džokoviče. Nu a tyto společnosti, včetně IMG, se ke spolupráci Na Laver Cupu nepřipojily - a tenisté s nimi spojeni se tudíž na turnaji neobjevili.

Což by ještě pořád tolik nevadilo, kdyby se pořadatelé Laveru Cupu nedomluvili na tom, že to, co jim chybí na hráčské účasti, nahradí prostředky z oboru komerční zábavy. A tak divák zvyklý na podívanou sportovní, hledí celý zkoprnělý, jak tenisový tým Evropy snaživě a o to šmíračtěji „hraje“ svou radost válením se na přistavené pohovce, jak násilně a po divadelnicku jásá či se naopak zlobí tým zbytku světa, jak svou roli kapitána hráčů Evropy bez chuti a nejspíš i s pocitem trapnosti odehrává někdejší hvězda Björn Borg, a při pohledu na to vše (ještě že tenisté, zdá se, hrají opravdově), jej jímá starost, jestli právě i tohle není - vedle sedmimístných částek v dolarech za start na dotyčném turnaji - též budoucí podoba sportu, jestli i tohle nás v něm nečeká spolu s komercionalizací všeho kolem nás, umění, divadla, filmu, literatury a vůbec čehokoliv, nač se ve volném čase díváme či posloucháme.

Snažíme se věřit, že ne, že aspoň sport se téhle rakovinné chorobě ubrání, ale v hloubi duše cítíme opak. Že totiž pražské provedení Laver Cupu nejspíš jen ukazuje cestu. A bouření diváctva v hale jí poskytuje souhlas nejspontánnější.

40 komentářů :

 1. Je to profesionální sport,hráči tenis hrát umí,ale jsou to jenom hráči(lidé,zaměstnanci,podnikatelé...).

  OdpovědětVymazat
 2. Man má zase obrovské "starosti".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to provokace, v článku se několikrát vyskytuje neonacistická šifra. Buďte opatrný.

   Vymazat
  2. Ukradli převlečeným skinům symboliku, i když je jim od policejního koncertu v Thunnově ulici poskytováno na natáčecích dnech ČT zázemí budovy MV, tedy jakýsi nadstandard oproti stanovému městečku chuligánů na Majdanu.

   Vymazat
 3. Tým 88 bych tady vůbec nerozebíral, 88 je neonacistická symbolika označující abecední pořadí počátečních písmen pozdravu III. Říše. Mohli bychom se dostat do hledáčku cenzora a být smazáni.

  OdpovědětVymazat
 4. Řekl bych, že jde o návrat gladiátorských her otroků pro boháče. Stačí se jen podívat na ceny vstupného. Naštěstí nebyli poražení předhozeni lvům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Naštěstí nebyli poražení předhozeni lvům." - Naštěstí? Naneštěstí! - No tak dobrá. Předhoďte je Manovi! VŠECHNY!!! To si budou pamatovat! sck

   Vymazat
 5. Nejvíc musí Mana srát vlastenecký "Rus" Zverev který hraje za Německo a žije na Floridě :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "... vlastenecký "Rus" Zverev který hraje za Německo a žije na Floridě." - Ten mě taky nairitoval. Až po okraj. Ale už jsem to rozdejchal. Ale kam zmizela čárka za slovem Zverev?! Piš pořádně a neser mě! Teď dva dny neusnu kvůli takovýmu šlendryjánu. sck

   Vymazat
  2. Nechci se hádat, ale mám takový pocit, že Zverevové se už v Německu narodili a nemají ani ruský pas.
   Ale možná se pletu.
   p

   Vymazat
 6. Ten dnešní tenis nestojí za moc, byť je velmi drahý. Servis a nic. Servis a nic. Servis a nic. Servis a game.
  Časy Borga jsou pryč a ti noví si myslí, že jen servis je tenis. Když se občas povede jedna či dvě výměny, tak z toho maj svátek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poradím zdarma, stačí omezit maximální rychlost podání, když už se z tenisových raket staly smrtící děla. Bude to bezpečnější i pro sběrače míčků. Měřáky jsou vidět všude.

   Vymazat
  2. 22:51 - Tenis se vyvíjí stejně jako jiné sporty. Fotbal Tondy Panenky, stejně jako hokej Vladimíra Martince jsou prostě pryč.
   Pokrok nezastavíš, nad tím nemá smysl brečet. Petr

   Vymazat
 7. Jiří Jírovec24. září 2017 22:58

  Laver Cup je obdoba soutěže golfistů Ryder Cup. Pokud přežije několik let, může jít o zajímavou soutěž. Potenciálně jde o velké peníze. Je to konkurenční podnik proti různým ligám, které se hrají v Asii.

  Může jít o model, který nahradí Davis Cup v jeho současné podobě. DC je pro hráče příliš rozvleklý, hraje se na tři vítězné sety a startovné je pro špičkové hráče nezajímavé. Čeští hráči, kteří žijí a neplatící dně v Monaku jsou sice srdcaři, ale v poslední době dávají přednost lukrativním exhibicí.

  ITF nemůže hráče nominovat. Ti nejlepší mají povinnost zúčastnit se 4 grandslamů a několika dalších turnajů úrovně 1000 a 500 (to je počet bodů, které dostane vítěz do žebříčku).

  Laver Cup nekoliduje s žádnými turnaji zmíněné kategorie. Podle komentátorů nepustila ITF na Laver Cup rozhodčí, protože je má smluvně vázané.

  V evropském týmu byli Nadal (1), Federer (2), Zverev (4), Čilič (5), Thiem (7) a Berdych (14), který nepochybně dostal pozvání, aby mělo Česko svého hráče.

  Ze špičky chyběli Murray (3), Djokovič (6) a Wawrinka (8). Všichni již ukončili sezónu.

  Za svět hráli Querrey(16), Isner (17) Sock (21), Kyrgios (20), Shapovalov (51) a Tiafoe (72).

  Chyběli Raonič (11), Nišikori (14) a del Potro (24), kteří jsou zraněni.
  Lze tedy říct, že v Praze byla celá tenisová špička, která byla k dispozici.

  Shapovalov a Tiafoe jsou hvězdy, které letos zazářily.

  S Lubomírem Manem souhlasím, že podpůrné tanečky, které předváděli hráči Světa, byly pitomé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za objektivní hodnocení. Laver Cup je cosi mimo běžné soutěže a za sebe mohu říct jen to, že se mi líbil. Hráči obou stran CHTĚLI vyhrát, nebylo to jen divadlo nebo exhibice, o tom svědčilo i nefalšované smutnění Kirgiose, který byl překvapivě asi největší hvězdou týmu Světa. Bylo to pěkné tenisové představení a pokud se bude za rok opakovat, budu ho opět sledovat. Pro mne to byla velká tenisová podívaná a potěšila mne.

   Vymazat
 8. Tak Praha a ČR měly možnost vidět v akci ty nejlepší tenisové osobnosti světa kteří předvedli jak špičkové sportovní výkony tak dobrou šou a zábavu a tento komunististický věčný škarohlíd a negativista Man zase kritizuje, zase mu to není dost dobré, zase vymýšlí jakési nesmysly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní25. září 2017 3:20
   A co máte radši, talk show nebo reality show a šmíráctví? Nědělejte, že jste si toho nevšiml, za peníze jsou Vaši kapitalističtí pobratimové ochotni dělat ksichty a grimasy jako cvičené opice.

   Vymazat
 9. Autor, který se pozastavuje nad spojením sportu a komerce, musel nejpíš právě spadnout z Měsíce!
  A vadí-li mu, že se někteří z těch astronomicky placených gladiátorů chovají hloupě, nikdo ho přece nenutí se na to dívat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mu nikdo na alternativě nebrání o tom psát a je dost takových, kteří si články pana Mana rádi přečtou a poděkují.

   Vymazat
  2. A co máte radši, talk show nebo reality show a šmíráctví? Nědělejte, že jste si toho nevšiml, za peníze jsou Vaši kapitalističtí pobratimové ochotni dělat ksichty a grimasy jako cvičené opice.

   Vymazat
  3. Proboha, co to žvaníš?! ČT si platíme ze zákona a ona nám cpe takovýhle brak!!

   Vymazat
 10. Proč? Pro ponížení lidské důstojnosti a ukázku toho, co jsou gojímové ochotni udělat pro peníze, aby se ten pravý mezinárodní oligarcha mohl za břicho popadat.

  OdpovědětVymazat
 11. Zlí jazykové tvrdí, že když např. Federer na nějakém významnějším turnaji vypadne v I. kole, vydělá víc než kdyby vyhrál celý turnaj. Dnes ovládají všechny významné světové sportovní akce sázkové kanceláře, zejména asijské. Doporučuji se příliš nevzrušovat a jen se bavit. Nakonec hráči(podnikatelé) se taky jen bavili a ještě za to byli dobře ohodnoceni. Oni dnes hrají víceméně sami na sebe na svou firmu a o nějaké reprezentaci nemůže být ani řeč. Snad ještě reprezentují své sponzory. Když chci reprezentovat, např. svoji vlast, musím potit krev a ne se omluvit, že právě hraji důležitý turnaj v Abu Simbelu.Ale to už jsem jinde. M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sám jste "zlý jazyk", který šíří bláboly, nesmysly a pomluvy.

   Co vy víte o reprezentaci své země a o pocení krve, žvanile?

   Vymazat
  2. Závidím vám vaši čistou duši. Motám se kolem sportu přes 40 let, tak vám řeknu na tvrdo, že co se dnes kolem sportu děje, je hrozné.Ono se dělo i za komunistů, ale to byl odvar. Žijte ve svém blaženém přesvědčení. A jinak, svou vlast jsem reprezentoval(do 21 let Lvíčata) pro zranění jsem musel skončit. Tam to ještě jakš takš šlo. M.R.

   Vymazat
  3. 10:53
   Nejste nic jiného než špinič a pomlouvač. Osočovat zrovna pravého a všeobecně uznávaného gentlemana Federera, který vyhrál už skoro 20 Grand Slamů a který navíc vydělal na prize money a reklamách za svou kariéru už skoro miliardu dolarů z toho, že prodává zápasy, vyžaduje už extrémní dávku buranství, sprostoty a blbství.
   Jestli člověk jako vy naši zem někdy v něčem reprezentoval tak potěš koště.

   Vymazat
  4. Jak dlouho budou muset čtenáři Nové republiky snášet napadání nenávistným pisatelem 10:38, 11:06, 11:19 a být od něj vystaveni nadávkám a urážkám, pomluvám, zastrašování a vyhrožování - souhrnně hanobení skupin obyvatel emigrantů a důchodců?

   Vymazat
  5. 11:39
   Tak vy tu natvrdo obviňujete sprostě Federera a pod. z podvodů bez byť jen náznaku jakýchkoli důkazů a když vám na to někdo poví, že jste sprostí lháři tak se cítíte hrozně dotčení a dožadujete se cenzury. Jděte víte kam.

   Vymazat
  6. Proboha píšu např.(!) Federer, mohl bych napsat např. Berdych vždyť je to jedno udávám to jako příklad, nevím zda Federer něco prodal. Ale nevěřím těmto podnikatelům ani ň. A že sázkařská lobby ovládá světový sport, za tím si stojím. Takový Armstrong, to byl příklad pro mládež a vzor všech ctností! No i já mu tenkrát fandil.Ikdyž tu šlo o doping.

   Vymazat
  7. ...16.33 a samozřejmě o peníze...

   Vymazat
 12. Zbytečná komerční exhibice, jež nemá se sportem mnoho společného. Šaškárna pro peníze, v níž hraje smutnou roli taková obrovská legenda jakou je Borg. Smutné...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo rozhoduje o tom, že je zbytečná a byla to šaškárna? Vy? Děláte jak kdybyste to platil ze svého.
   Své spokojené diváky si tato velká událost našla, tak o co vám jde?
   Musíte za každou cenu pořád jen pindat? Jak se vám s touto úchylkou žije? Asi moc dobře ne, viďte? Právě to je smutné.

   Vymazat
  2. Jediné, co je na tom zbytečné, je to, že to komentuje někdo, jako je pan Man.
   Ale ten ten už jiný nebude.

   Vymazat
  3. 10:38, 11:06, 11:19
   Takto si redakce představuje slušnou diskuzi - napadání a urážky?

   Vymazat
 13. Byla to šou, to je bez debaty, za Evropu byl nejhorší hráč v žebříčku 14, za Svět byl nejlepší hráč až 16. Šou to byla pěkná, scénář k ní byl celkem přesvědčivý - pro ty, co tenisu rozumí méně než málo. Tenisté a odborníci se zajisté pobavili - fanděním diváků, prostředím i Prahou. Za kolik byla prosím vstupenka?

  OdpovědětVymazat
 14. O kolik cm byla níž síť, než je obvyklé, aby se lidé mohli těšit z "es" a nic?

  OdpovědětVymazat
 15. nejlevnejsi ticket cca 3000 kacek na pulden -2 zapasy odpoledne a pak 3000 2 zapasy vecer! pekna zlodejna
  a propo berdych dobra bilance 3 zapasy - 3 prohry!!! ikdyz hral dobre!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To na NY Open byla vstupenka mezi100--6000 $$$

   Vymazat
 16. Ad Anonymní25. září 2017 11:19 - ČT si platíme ze zákona a ona nám cpe takovýhle brak!! Protože i ČT Sport si musíme platit! Takže, soudruhu natvrdlý, já to platím ze svého!!

  OdpovědětVymazat