Reklama

.

.

sobota 23. září 2017

Proč Rusko pouští Kalibry "zbytečně do větru"


Igor Serebrjanyj
23. 9. 2017      zdroj
Rusko znovu vypálilo řízené střely na objekty v Sýrii, které stojí méně než každý z Kalibrů. Znamená to, že Ministerstvo obrany RF nemá kam dávat peníze? Ponorka Černomořské flotily Velikij Novgorod uskutečnila ve Středomoří z polohy pod vodou starty řízených střel Kalibr na cíle teroristů v Sýrii, všechny cíle byly zničeny, informovalo v pátek Ministerstvo obrany Ruska. Jedná se o další "ostré střelby" drahými raketami na nepřátelské cíle, které rozhodně nejsou v té "lize", pro kterou jsou Kalibry vyvinuty.


Zdá se, že na Ministerstvu obrany Ruska se řídí známým mudroslovím, že "kdyby byla vodka, důvod se najde", které by v tomto případě mělo znít: "Jen kdyby byla zbraň, už se najde, proti komu ji použít".

Střely Kalibr jsou schopny ničit cíle ve vzdálenosti 2600 kilometrů a mohou překonat jakoukoli leteckou a protiraketovou obranu; v letu neustále mění výšku a směr, což činí jejich detekci velmi obtížnou. Přičemž islamističtí teroristé v Sýrii nemají jak řízené střely zjistit, nemluvě o nějaké protiraketové obraně.

Vojenští experti jsou přesvědčeni, že zadané úkoly by mohly být vyřešeny i s použitím konvenčních a poměrně levných leteckých bomb. Ale přesto, Ministerstvo obrany RF opět používá Kalibry, u nichž jsou náklady na start každého z nich srovnatelné s náklady na stavbu obytného domu; podle neoficiálních údajů to je 20 až 60 milionů dolarů.

Rozhodnutí o použití Kalibrů v Sýrii Ministerstvo obrany Ruska přijímá ani ne tak z vojenských jako z technologických důvodů, říká šéfredaktor časopisu Arsenal otěčestva (Arzenál vlasti) Viktor Murachovský.

"Ministerstvo obrany Ruska se netají skutečností, že používají Sýrii jako zkušební terén pro nové prototypy zbraní. K dnešku tam Rusko už vyzkoušelo asi 160 takových prototypů. Je to užitečné i z hlediska výcviku posádek v reálných bojových podmínkách, a je to i racionálnější: než pálit naprázdno do terčů, je možné jednou střelou zabít dvě mouchy a způsobit škodu skutečnému nepříteli", říká Murachovský.

Dříve ruské námořnictvo zasadilo údery na objekty terorisů v květnu a červnu letošního roku a v říjnu, listopadu a prosinci roku 2015.

"Zasadit takový úder leteckými bombami volného pádu mohou naši piloti naprosto bez problémů, tyto dovednosti mají přesně propracovány, a SU shazují bomby z takových výšek, kde jsou mimo dosah pro systémy PVO, které mají islámští teroristé. Ale, opakuji, Ministerstvo obrany RF má zájem plně využít válku v Sýrii pro řešení různých úkolů paralelně, včetně výcviku posádek pro využití v boji nových typů vysoce přesných zbraní", zdůrazňuje Murachovský.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

11 komentářů :

 1. Start Kalibru není v desítkách milionů dolarů, to je špatný překlad.

  OdpovědětVymazat
 2. Postavit moderní nemocnici a vybavit ji stojí 60 mil USD. Oproti tomu na stavbu dost dobrého obytného domu stačí 3 miliony Kč. To je dost velkej rozdíl.

  OdpovědětVymazat
 3. Je třeba ukázat Erdoganovi že se kalibry vyplatí koupit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Erdogan nekupuje Kalibry ale S-400 - to je protiletadlový a protiraketový systém. Chápete?

   Vymazat
 4. Já bych si s tím nelámal hlavu,podstatné je,zasadit tvrdý úder IS.Určitě jejich zpravodajci ví o oblastech,kde je výhodnější poslat kalibr,je to účinnější a rychlejší zásah.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem vševěd, ale RF ví kde jsou ukryty krysy co škodí.S tím už se ušáci nepochlubí.

   Vymazat
 5. Určitě je to vhodnější než zkoušky na polygonu. Nakonec to přijde i mnohem levněji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:53 Přesně tak, vypustili by je stejně, jenom "pánubohu do oken". Jestli jsou navíc vybaveny bojovou hlavicí jejich cenu nijak podstatně neovlivní. A ten údaj o desítkách miliónů dolarů je nesmysl. Tolik nestojí ani Tomahawky a že ty jsou pořádně předražené.

   Vymazat
  2. Vidíme to stejně, jen hlupáci se diví.

   Vymazat
 6. Je to dobrý test jak zbraň funguje a jak je spolehlivá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. funguje to na stejnem principu:poridil jsem si levnou ruskou Mosinku za par supu,trochu ji vytunil a tahal do lesa.Moji pratele z toho byli na vetvi a furt se do ne srali,-proc ty takovej zbrojir mas takovou skaredu? Tak jsem je vyprovodil z omylu:kdyz se strefim i s Mosinkou tak nac mi je lepsi flinta? A kdyz jsem se minul,tak jsem to okomentoval-nac mi je lepsi flinta kdyz se neumim trefit ani s Mosinkou?
   Tak to asi funguje i s Kalibrama ale tech 5 metru co udavaji Rusove je ve skutecnosti asi o hooooodne mene!
   A takova rachejtle by se musela stejne znicit na polygonu protoze ma take svou bezoecnou dobu zivotnosti. Tak se tam pouzivaji ty starsi rocniky -mene dokonale.
   Apropo: prvni strely s plochou drahou letu meli Rusove. Kdyz otec raket Ciolkovskij referoval vrchnimu komandirovi jak pokrocil vyskum a vyvoj tak mu rekl ze letaji "ocen plocho"...:-)

   Vymazat