Reklama

úterý 12. září 2017

Prohlubující se nespolehlivost České televize v mediálním zpravodajství (případ 3)

12.9.2017 Agentura EXANPRO
Specifická analýza – seriál ČT (13026)

Úvod do seriálu o nespolehlivosti České televize je uveden v prvním dílu seriálu (viz produkt 13024), kde je rovněž rozebrán první případ, jenž se vztahoval k dezinterpretaci. Druhý případ se vztahoval k dezinformaci a účelové manipulaci (viz produkt 13025). Následující případ z produkce České televize se týká zamlčování základních faktů.


PŘÍPAD 3 (zamlčování základních faktů)

Zamlčování základních faktů se dopustil moderátor České televize (ČT) David Borek v pořadu „Události, komentáře“ vysílaného 9. prosince 2016. Jmenovaný moderátor totiž nepoložil svému hostovi stěžejní otázku v rozebírané tematice. Hostem pořadu byl ředitel organizace „Člověk v tísni“ Šimon Pánek a rozebíranou tematikou bylo odebrání akreditace zmíněné organizaci úřady v Doněcku, jež nevládní organizaci obvinily ze špionáže, obchodu s humanitární pomocí, provokativního chování a pohrdavého přístupu k lidu Doněcké lidové republiky při činnosti jejích pracovníků na východě Ukrajiny.

Rozhovor mezi moderátorem pořadu a ředitelem nevládní organizace se točil kolem toho, zda jsou pro ta obvinění nějaké důkazy a proč tak vlastně doněcké úřady jednaly. Šimon Pánek uvedl, že těmto argumentům nerozumí a odmítl je jako snahu o diskreditační kampaň.

Moderátor pořadu položil k tématu všehovšudy tři otázky:

 • 1) Zajímal se, zdali má obvinění nějakou oporu v realitě.
 • 2) Dotazoval se, zda byla organizace ve spojení s českými zpravodajskými službami.
 • 3) Ptal se, zda s nimi nespolupracovali lidé, kteří byli kritičtí k místním úřadům.

Všechny tři otázky byly v pořádku, avšak závažný nedostatek byl v tom, že moderátor nepoložil právě tu stěžejní otázku, která pokrývá celý problém a která se nabízí z informací přímo na webu společnosti Člověk v tísni. Ta základní otázka měla mít zhruba tuto podobu:

„Nemyslíte si, že celá záležitost souvisí s vaším vzdělávacím programem, kde žákům a studentům na základních a středních školách přednášíte o ruské propagandě?“

A měla následovat další otázka na to, zda se humanitární charakter organizace slučuje s politickým aktivismem, jenž je u organizace naprosto zřejmý. Společnost Člověk v tísni totiž vytvořila vzdělávací program s názvem Jeden svět na školách, v rámci něhož představila vlastní koncept mediálního vzdělávání s těmito tematickými okruhy: Média a mladí lidé, Nová média, Zpravodajství, Mediální aktivismus, Nacistická propaganda, Komunistická propaganda a Současná ruská propaganda.

Ohledně novodobé propagandy je v konceptu jmenována jen jedna země, a to Ruská federace. Tím tedy nevládní organizace tvrdí, že existuje jen propaganda ruská. Avšak zároveň tím prozrazuje, že jedná ve jménu ideologie Západu, neboť ve světě existuje také propaganda americká a propagandy dalších mocností (to jsou lehce prokazatelná fakta, jež nelze zastřít). Pokud by tedy kromě tematického okruhu s názvem Současná ruská propaganda byl uveden také okruh Současná americká propaganda, bylo by vše v rámci nestrannosti v pořádku. Jenže vzhledem k tomu, odkud plynou finanční příjmy (viz výroční zpráva organizace), není pro nevládní organizaci možné řešit jakýkoli západní subjekt, ať už by se jednalo o sebenegativnější jev. Naproti tomu je vzhledem k finančním sponzorům žádoucí svou činností postihovat jejich politické rivaly.

Tady byl prostor pro další otázku spojenou s reakcí Šimona Pánka na odebrání akreditace. Reakce byla uveřejněna 6. prosince 2016 (tři dny před pořadem ČT) na webu společnosti Člověk v tísni. Ředitel Pánek reagoval takto:

"Důrazně odmítáme všechna obvinění. Člověk v tísni je transparentní a nestranná organizace, která se nepodílí na žádných nelegálních aktivitách. Reportáž a způsob, jakým byla připravena, jsou typickou ukázkou propagandy."

Otázka tedy měla směřovat na to, jak je to s tou vyřčenou nestranností, když se zaměřují na ruskou propagandu a pouze na ruskou propagandu!

Od výše zmíněné stěžejní otázky na vzdělávací program o ruské propagandě se měla odvíjet veškerá debata ohledně obvinění organizace Člověk v tísni. Je přirozené, že obvinění bylo jen záminkou, jak vypudit z území separatistů organizaci, která otevřeně vystupuje proti režimu Ruské federace. Avšak na druhou stranu je naprosto nepřirozené, aby se moderátor vyhýbal stěžejním otázkám na skutečné příčiny vzniklé situace. Moderátor záměrně zamlčel fakta a vyhnul se tím polemice o jednostranném politickém aktivismu společnosti Člověk v tísni (mohl to být i pokyn z vedení redakce). Je to ukázka toho, jak pracovníci ČT poskytují divákům v případě „citlivých“ záležitostí jen část informací a nesnaží se vyplnit obraz dané situace jako celek. I toto je metoda propaganda. Je zajímavé, že jindy se moderátoři skrze svůj podpůrný tým připraví dokonale nejenom na dané téma, nýbrž také na minulost pozvaných hostů tak, aby je s ohledem na vývoj diskuse mohli s jejich minulostí konfrontovat.

A jsme opět u Kodexu ČT, Rady ČT jako odpovědného orgánu a Poslanecké sněmovny, jež členy Rady volí a odvolává. Kodex ČT byl ve svém článku 5 porušen minimálně v následujících ustanoveních:

5.3 Aktuálně publicistické pořady České televize nabízejí především kritickou reflexi reality, musí jít do hloubky věcí, zjišťovat pravé příčiny jevů a popsat rozsah následků…“

5.6 Ve zpravodajství a aktuální publicistice Česká televize dbá na přesnost a nestrannost spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti.“

5.8 Zpráva musí být založena na zjištěných a ověřených údajích. Česká televize je při získávání a zpracovávání informací plně podřízena imperativu zjistit a divákům zprostředkovat pravdivý obraz skutečnosti…“

Předchozí díly seriálu o nespolehlivosti České televize:

Zpravodajský produkt 13026
Specifická analýza – seriál ČT
© 2017 Agentura EXANPRO

16 komentářů :

 1. Ano, žijeme ve zdegenerované době. Vedle televize a tištěných novin se těší největší oblibě internetová publicistika - a jak ta si počíná směrem o občanům? Před chvílí jsem se dočetl, že Seznam je jeden z nejhorších bulvárních medií v ČR, a své výsadní postavení na internetu hrubě zneužívá. O jakési "publicistice" zde vůbec nemůže být řeč, ani jediný článek není pozitivní, jen negativní a zásadně nasrávací - už v nadpisech. Každá kauza, kde někdo něco provedl, ale nebyl potrestán je účelově zveřejňována, protože to lidi nasírá nejvíc, pak jsou stokrát upravované politické šaškárny ( stále stejné články denně) dále jsou tragedie, a co se k sebevraždám píše na diskuzích, je už úchylný hnus.Následují migranti a diskutující už za každým prdem vidí migranta. Vůbec neberou na vědomí, že náš svět je plný zfetovaných magorů, ale vše se svádí na "islám". Dnes cokoliv si můžete vymyslet, když z toho obviníte migranta, bulvár to zveřejní, a pět set žvatlů bude na diskuzi střílet, věšet, a uřezávat přirození. Tak kvalitní zde máme občany. Pak následuje KLDR a "prase" Kim.Seznam nahrazuje publicistiku tou nejprimitivnější vulgaritou, veškerá prezentace postrádá logiku, slušnost, vkus, nebo lidství. Slušnost se u těchto medií nenosí vůbec, a zdá se, že účastníkům diskuzí to přesně tak vyhovuje - tak hluboko jsme klesli. Server Super cz. je do detailu odporný, Stream jakbysmet. Škoda papíru a času. Proč tihle "novináři" nejdou dělat pořádnou práci? Protože už léta vydělávají miliony na těchto serverech, kde se prezentuje spousta reklam, a diskuzemi k tomu se účtuje "čtenost". Všichni snad už to vědí, přesto píší příspěvky k úplně každé hovadině, pořád stejné, krátké i delší výštěky - důkaz, jak na lidské zkaženosti, blbosti, a závislosti (asi i zoufalství a nudě) se dobře vydělává. TV zprávy nejsou o mnoho lepší, rozhodně nejsou vyvážené a objektivní, aby podávaly události tak, jak se dějí, bez manipulativních komentů a postojů. Ten, kdo dopustil vulgární internetovou publicistiku, a tím páchání genocidy slušnosti,vkusu, a zdravého rozumu, je těžký zločinec. V ČR se zneužívá všechno, a všechno se vždycky zvrhne.

  OdpovědětSmazat
 2. Proč ten cudný nadpis "nespolehlivost ČT"? ČT je výlučným a čistokrevným propagandistickým mediem, spíše hlásnou troubou kapitálu, pracující jen pro jeho zájmy a v jeho nadžoldu - ale i tak z nadstandardních povinných a tučných plateb občanů ČR. Je to výlučně kolaborantský podnik, slouha militaristů, žoldnéřů, i on jede podle hesla "čím více mrtvých civilistů, tím lépe pro nás". Na všem se dá vydělat, ale na válkách nejvíce - platí pro byznys i zpravodajce. Takové heslo by si měli dát na obrazovku, jako kdysi Právo mělo "Proletáři všech zemí, spojte se".

  OdpovědětSmazat
 3. O tom, jak ČT nesplňuje ve svých pořadech vyváženost a objektivitu, svědčí již dříve podaná stížnost Radě ČT, od pana PP, který se velmi podrobně a konkrétně zabýval informacemi o událostech na Ukrajině a Krymu.
  Na mnoha příkladech dokazuje neobjektivitu a nevyváženost zpráv ČT o těchto stěžejních záležitostech. O oné stížnosti se v několika pokračováních dozvíte na blogu - Kosa zostra. Část Ukrajina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cesko je nesvepravny protektorat, pokud nedefenestruje vladu a kolaboranty typu Vaclav Dvorak tak bude hur a hodne hur

   Smazat
 4. Hnusové v plísni jsou z části financováni CIA... takže asi to bude ten důvod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proc si to cesi nechavaji libit
   Mimochodem to same facebook

   Smazat
 5. Asi se na vas vyseru, bez primych zprav od Honolulu je zde pusto, jen ukradene, spatne prelozene zpravy a Loudeni
  Bez Honolulu a me tu zhnijete v ceskych dlouhych prazdnych dlouhych odstavcich

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu byl evidentne evakuovan z Floridy nekam do hotelu, a pokud doma zustal, tak mu nejde elektrika...

   Tentokrat to je zrejme "Vis Mayor", tak nebrecte, on zas treba prijde...

   Smazat
  2. Proboha, jenom to ne. Honolulu - zkáza každé smysluplné diskuze. Vždyť je to obyčejný sebevzhlíživý psychouš, milovník blba Trumpety, člověk, který si nevidí ani na špičku bradavice, co má na nose.

   Smazat
  3. Blb ses ty a ne "Trumpeta".

   A Honolulu je US-insider, prosty clovek ktery to vidi jinou perspektivou, nez co nam prinasi Mainstream i Alternativni media...
   Je sice nekdy treba ho brat s rezervou, ale nektere "drby" jsou zajimave a jinak se sem tezko dostavaji.

   Pokud si z Nicka Honolulu neumite vybrat uzitecne informace a oddelit je od obrany proti vsem nadavacum a sprostym trollum, kteri na nej zde utoci, nemate zrejme dost inteligence...

   Smazat
 6. Co chtít po hlásné troubě kraďouska a eu.

  OdpovědětSmazat
 7. Je to pekne, ze to nekdo aspon zmini, ale je to dost malo prikladu...

  Nedavno (9.7.2017 23:13) treba koncili povidani o Ukrajine evidentne lzivou vetou:
  "Valka na vychode Ukrajiny zacala na jare 2014 Ruskou anexi Krymu ... (Milada Megratova, Ceska Televize)"
  Jako kdyby zadny Majdan nebyl ?
  Zadne zakony proti etnickym Rusum, tedy vetsine domaciho obyvatelstva vychodni Ukrajiny, ktere byly skutecnou puvodni pricinou jejich "separace" ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:04 výborně, na takové momenty je nutné upozorňovat, evidovat je a periodicky zasílat přísl. Radě nejlépe zveřejněným podáním k vyjádření ... ona ta madam klidně může být tak hloupá. Jistý moderátor dokázal náčelníka generálního štábu AČR označit za jejího vrchního velitele ... jiná, moderátorka zas, že do největší ukrajinské koksárny musí být uhlí dováženo až z Ameriky, protože doly jsou na Donbasu - madam pominula, kdo a jak a jakým násilím zavedl blokádu. Nejen že jsou jednostranné, neumí česky, ale zhusta jsou i nevzdělané (nehledě na tituly) a hloupé, ty mluvící hlavy v ČT.

   Smazat
 8. I Never Believed in Chester Brian Loan Company Until now.....(Brianloancompany@yahoo.com)
  Hello All, I was really so downcast after losing so much and facing financial difficulties, no one to help me and all i could do was to just seat and watch my business going down and almost losing my son to an illness. But never the less i meet an old college mate who told me about the loan he got from Chester Brian Loan Company and until now the company have assisted so many of his friends seeking a loan. So i told him that getting a loan any more is not my style because of the disappointment from my bank and other loan company i trusted but he insisted i apply for it and now i can now boost of restoring my company back to its full glory. i will keep on testifying on behalf of Chester Brain Loan because they have made me to be a man again. So if interested in acquiring a loan of any kind email them today via: {Brianloancompany@yahoo.com } OR text (803) 373-2162 .Am Harvey Lee from United States of America.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Who is Harvey Lee? Writte by Czech - we are not people using English there! No interest about You English message!!

   Smazat
 9. 0,45
  Hovnolulu Večerek bleje na Novinkách ty mamrde......zřejmě ti to bez připojení na net a mobilní satelitní data zapomněl oznámit!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.