Reklama

úterý 5. září 2017

Řekne pan Drahoš ANO? aneb O politickém surrealismu v Česku

Marek Řezanka
5.9.2017 Literárky

Zdá se, že náš politický surrealismus nemá hranic. M. Kalousek půjde do voleb s O. Sommerovou, která se prý hodlá zaměřit hlavně na zákon ku pomoci ženám samoživitelkám. Malým problémem je, že tento zákon v minulosti pomohl „zabít“ právě pan Kalousek.


Starostové a nezávislí opustili TOP 09 s vidinou, že s lidovci dobudou politické nebe. Měla to být „síla, která spojuje“. Místo toho se tato síla rozložila dříve, než mohla působit. Billboardy s tvářemi pánů Gazdíka a Bělobrádka však stále visí. To, aby lidé zjistili, že ti dva jdou spolu, v okamžiku, kdy již dávno spolu nejsou – a kdy Starosty a nezávislé vede pan Farský.

Piráti si sice do programu dávají referendum a boj proti privatizaci důchodového systému – ale jakmile byli starostové volní (vlastně ještě ani nebyli, jen se mluvilo o tom, že budou), vzkazoval Ivan Bartoš panu Gazdíkovi, že by ho bral všema deseti – nejspíš proto, že pan Gazdík celostátní referenda nemusí a privatizaci důchodového systému pokládá za nezbytnou.
Ani to však ještě neměl být vrchol politického surrealismu.

Vlastně ANO, STAN…

 

Rohatý si jednou vymyslel přímo pekelný úkol pro Chytrou Horákyni: „Budeš za dobře s vládní stranou, tu podpoříš – a současně budeš kandidovat za stranu opoziční, která tuhle stranu nesnáší.“ Horákyně smutně sklopila hlavu: „To nesvedu“. „Baba jedna, tahle se vykrucovat," ulevil si Rohatý. „No nic, kde nestačí baba, pomůže Dědek." Asi tak nějak by mohla začínat nová surrealistická pohádka „O tom, jak Dědek ANO rozdával a za STAN kandidoval“ (Viz).

Pan Drahoš se nanejvýše trošičku spletl…

 

D. Dědek se nijak svými sympatiemi k ANO netají (Viz).
Dědek, který podle časopisu Forbes s majetkem téměř 5 miliard korun patří mezi čtyřicítku nejbohatších Čechů, říká, že Česko by mělo mít „důstojnou“ hlavu státu.
„V tuhle chvíli ale kromě Jiřího Drahoše nevidím nikoho, kdo by mi stál za to, takhle sáhnout do peněženky… Neumím si představit, že by pan Drahoš dělal ostudu, podněcoval hádky nebo pletichařil" (Viz).
J. Drahoš přitom veřejnost ubezpečuje, že:
„Peníze na kampaň pocházejí od lidí, kteří nedisponují miliony, ale chtějí, aby zvítězily hodnoty, které vyznávám, jako je demokracie, pravda, slušnost a úcta k lidem."
Kdyby podobný rozpor mezi prohlášením a realitou nastal v případě M. Zemana, jistě už bychom ze všech stran slyšeli jekot, jak lže, kudy chodí a jak nehorázně lživou kampaň vede. Slyšíme snad, že lže pan Drahoš? Nikoli – minimálně se maličko spletl.

Další mentor na scéně, aneb Dědek už starosty naučí…

 

Nepostřehl jsem, že by se pan Drahoš od D. Dědka distancoval. V tom případě si za chvíli bude moct nejspíš do kampaně přidat dalšího miliardáře – tentokrát pana Babiše. Pan Dědek totiž chce – v roli mentora (zjevně se zhlédl v Realistech v osobě pana Robejška), aby STAN byli pro ANO možným partnerem. Pravicoví jsou přece oba dost – tak co si nestřihnout roli spojovatele pravice, když se to v minulosti nepovedlo ani Klausovi, ani Kalouskovi, ani Gazdíkovi, natož Bělobrádkovi?

Zatímco lidovci jsou silou, která rozkládá, D. Dědek s panem Babišem by si mohli plácnout. A kandidát dvou miliardářů by pak jen za pomoci různých herců a médií společnost přesvědčoval, že potřebuje každou korunu od dědečka i od babičky.

D. Dědek se vyjádřil více než srozumitelně:
„Jsme občanská a pluralitní společnost, v níž se názory mohou lišit. Jan Farský (celostátní lídr STAN) si nedokáže spolupráci s Babišem představit. To vzhledem k jeho věku a ideálům chápu, ale já bych chtěl být v roli mentora, který ho naučí si možnost spolupráce s Babišem představit“ (Viz).

Do STANu se toho vejde hodně…

 

Vypadalo to, že pan Dědek bude kandidovat v Ústeckém kraji (Viz):
„Je mi velkou ctí, že se nám podařilo dát dohromady silný tým lídrů, mezi nimi pět žen, kteří v nelehké době tvoří pevný základ naší kandidatury ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jsou to lidé odvážní a ve svých profesích kompetentní, kteří jsou schopni a ochotni reprezentovat českou společnost v parlamentu. V jejich čele stojí Jan Farský, odvážný člověk, který prosadil registr smluv. Díky němu nezveřejněná smlouva neplatí“, dmul se pýchou pan Gazdík. 

Aby fraška byla dotažena do hořkého konce, D. Dědek oznámil, že poté, kdy veřejně avizoval, jak podpoří STAN tam, kde má být toto hnutí nejslabší, tedy v Ústeckém kraji, nikam kandidovat nebude.  
„V tom Ústí nad Labem se necítím úplně komfortně“, řekl doslova (Viz). 
Se Starosty a nezávislými ale Dědek hodlá nadále kooperovat a podporovat je. Jen jaksi kandidovat za ně nechce. Počkejme si, jak si povede v roli mentora, který má hnutí otevřít panu Babišovi.

Jenom na okraj pak zmiňme, že místo pana Dědka povede kandidátní listinu v Ústeckém kraji za STAN exposlanec za Věci veřejné, Milan Šťovíček. Do STANu se toho vejde evidentně hodně – názorově zde máme typický „stokrát dobrý dort“ z dílny pejska a kočičky, který je ovšem silně nepoživatelný.

Dědek vás přemluví aneb Jak pan Drahoš a pan Babiš ke štěstí přišli…

 

Co si nyní počnou všichni ti, kdo pana Drahoše podporují ze silně antibabišovských pozic? Uvidíme. Co ale už vidíme v tuto chvíli, je neskutečná promiskuita a neserióznost těch, kdo mají hájit naše zájmy. Kdokoli je ochoten jít s kýmkoli – a to ještě není ani po volbách. Pokrytectví mnohých politiků je v negližé a kdo nemá vyloženě silné ideologické klapky na očích, patrně ho vnímá. Nejhorší je, že řada voličů si uvědomuje, že jim skutečnost, že vnímají politické pokrytectví, není nic platná. Že kde zkrátka není, tam ani nejosvícenější volič nebere. A že to představení, jehož jsme nedobrovolnými diváky a jež si draze proti své vůli platíme, snad ani jinak, než že si do náruče padnou pánové Drahoš, Babiš, Kalousek a Gazdík, dopadnout nemůže. Jako reklamní spot bych doporučoval hlášku z filmu Limonádový Joe: „Padouch nebo hrdina – my jsme jedna rodina“.

- - -

9 komentářů :

 1. Jo, jo, Marek Řezanka...

  Na Vaše články si vždycky čas najdu a vždycky to za to stojí.

  OdpovědětSmazat
 2. Nadešla doba v politice -vysoké-,že potáhne každý s každým jen když to povede k vládnutí a korýtkům.Jedno jeto jestli levičák s pravičákem.A kde brát na to rozhazování.No přece zase okrademe okradené !

  OdpovědětSmazat
 3. Mně se všichni čeští milionáři a miliardáři jednoznačně hnusí! Kde se zde vzala tahle havěť? Do roku 1990 tady žádný prašivý bohatec nebyl - všechen majetek patříl státu, to jest všem občanům, všichni občané z něho mohli mít prospěch. Kde se tak najednou vzali tihle hnusní zmrdi? Kde si nakradli? Z čeho? Kde je za nimi poctivá dřina a práce? A jaká? A proč se před nimi mají skuteční makáči, dělníci, prodavačky, pošťáci, a další a další neustále hrbit a padat před touhle hnusnou havětí na zadek? V mediích se 40 let nikdy nepsalo a nemluvilo o miliardářích a milionářích, zato teď se o nich žvaní pořád - milionář tenhle chce tohle, miliardář ze Slovenska, miliardář tenhle a tamten - proč to máme poslouchat a číst my všichni, kteří dřeme déle než osm hodin denně a po úhradě nájmu máme tak zhruba na žrádlo, a nějaký ten hadr co my děláme špatně, že ještě nejsme milionáři? To by mně děsně zajímalo -co dělám špatně. Jak čtu někde "miliardář" nebo "nejbohatší Čech"-dělá se mi zle od žaludku. Ano,ať si tady ti odporní paraziti rochní, stejně jako ty hnusné a přiblblé "hvězdy" ale ať nás proboha media ušetří toho psaní o těchto hnusných a zbytečných tvorech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Začněte krást. Ale pozor, musíte krást ve velkém. Jinak vás zavřou.
   To platí i historicky. Viz. Sroussberg a jeho skvělý projekt na ocelárny na Zbirožsku ještě za ck. Když bublina praskla, nešel žebrat před kostel, ale byl mu ponechán zámeček. No a tak to platí pořád. Kde přišla šlechta k majetku, který často restituaovala zpět je zřejmé. Za robotu se neplatilo. Takže teď mnozí z nich ty postivě nabyté majetky zrestituovalo neboť od komunistů bylo velmi nefér jim zestátnit majetek vzešlý z práce nevolníků.

   Smazat
  2. super, všichni vše víííme a skoro o všem se časem také dozvíme,ale to je tak všechno, víc nesmíme, jinak čeká nastavená hlavounem civilní gestapo selekce.

   Smazat
 4. Padouch nebo hrdina – my jsme jedna rodina. Ano tak to je naprosto nevolitelný lidi pro obyčejný lidi.

  OdpovědětSmazat
 5. Pane Řezanko, při čtení vašeho článku se mi vybavil vhodný volební popěvěk pro Gazdíka & his boys:

  Mám malý STAN
  mně na nohy táhne
  snad ze všech stran.

  STAN malý mám
  a nohy tak dlouhé
  ach kam je dám.

  Tak se zmítám z rohu do rohu
  a hledám vhodnou polohu
  snad uznáte že nemohu
  mít nohu v batohu.

  Prochladlý jsem na kvadrát
  takhle už se nedá spát
  když se vkrádá na má záda
  mráz zima a chlad.

  A tak snívám často o chatě
  kde spal bych jako ve vatě
  kde neničí tě jehličí
  a kam vítr nefičí.

  OdpovědětSmazat
 6. Výborně, pane Řezanko, přesně jste popsal jeden z důvodů mého naprostého znechucení ze stavu (nejen) české politiky a zoufalství z nabízených volebních alternativ. Poprvé v životě jsem vážně uvažoval, že hodím flintu do žita a nepůjdu k volbám.Nakonec asi zvítězí zodpovědnost a někomu to hodím. Ale komu? Přiznám se, že já starý levičák koketuji s myšlenkou, že podpořím Realisty. Ze zoufalství...

  OdpovědětSmazat
 7. Pokud jde o pana Drahoše, ten určitě bude jen figurkou na Hradě, jakou potřebuje kapitál a české politické loutky. Víte proč, protože on bude pletichařit se svými molekulami a do zprivatizované ČR se nebude míchat a ani do defraudačního tažení soudobých majitelů státu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.