Reklama

pátek 1. září 2017

Rozhlas vydal článek o údajných dezinformačních webech. Nedodržel přitom jedno ze základních novinářských přístupů, rozhodla jeho rada

1. 9. 2017     Parlamentní listy   (kráceno)
Na internetovém serveru iRozhlas.cz vyšel v květnu článek s názvem „Nad Evropou se valí radioaktivní mrak. Přinášíme žebříček falešných zpráv pro rok 2017. Letošní vymyšlené zprávy mají i desetitisíce sdílení – a svým autorům přinášejí nezanedbatelný zisk.“ Redaktor Zlatkovský ve svém textu píše o údajných dezinformačních webech, mezi které podle něj patří i ParlamentníListy.cz. Zřejmě ale zapomněl na základní novinářské pravidlo, a to dát prostor k vyjádření všem zúčastněným stranám v článku.


Pod článkem se sice později objevil dovětek: „Dezinformační weby požádal server iROZHLAS.cz o vyjádření, na základě jejich reakcí připraví pokračování.“ Proč ale redaktor neoslovil údajné „dezinformační weby“ ještě předtím, než ho vydal? A proč do původního textu nepřidal odkaz na materiál, kde údajně dezinformační weby dostaly prostor?

Z profilu Michala Zlatkovského, bývalého zaměstnance Bakalových HN a také Respektu, na stránkách iRozhlas.cz vyplývá, že jde o dlouholetého žurnalistu, který by postupy novinářské práce měl dokonale znát. Lze se tedy oprávněně domnívat, že v tomto případě postupoval zcela záměrně, jednostranně a se snahou očernit konkrétní část mediálního spektra.

Pokud se podíváme na Kodex Českého rozhlasu, tak například hned preambule v bodě d) říká, že Český rozhlas představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možné vyjadřovat široké spektrum názorů a hledisek. Dále pak bod l) uvádí, že pracovníci rozhlasu, kteří se podílejí na vysílání služby veřejnosti, musejí splňovat kromě odborných požadavků také požadavky mravní. V kodexu nalezneme také bod 6.6, který říká, že ve zpravodajských a publicistických pořadech Český rozhlas dbá na přesnost a nestrannost, spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti. Proč se těmito body neřídí i zkušený redaktor Českého rozhlasu?

„Text kolegy Zlatkovského je analýzou, nikoliv prostým článkem. Při jeho přípravě jsme detailně pilovali řadu dalších obsahových a formálních věcí a oslovit zástupce citovaných dezinformačních médií jsme neúmyslně opomněli. Ostatně to v případě analýz a komentářů nebývá zvykem. Nicméně v dostatečné reakční době jsme o tento prvek analýzu rozšířili a vyjádření uveřejnili,“ hájí svého kolegu ředitel zpravodajství Čro Jan Pokorný.

Případem, zda šlo opravdu o porušení kodexu, se zabývala také Rada Českého rozhlasu, která dala za pravdu stěžovatelům a potvrdila, že o porušení opravdu jde.

„Autor článku týkajícího se údajných dezinformačních webů opomněl dát prostor k vyjádření jejich zástupcům. Jedná se přitom o nedodržení jednoho ze základních novinářských přístupů při tvorbě zpravodajského textu. Rada Českého rozhlasu se domnívá, že tímto došlo k porušení písmena d) Preambule Kodexu Českého rozhlasu (Český rozhlas představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možné vyjadřovat široké spektrum názorů a hledisek). Došlo i k porušení odstavce 6.6 kodexu, že ve zpravodajských a publicistických pořadech Český rozhlas dbá na přesnost a nestrannost, spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti,“ uvedla za Radu Českého rozhlasu její předsedkyně Hana Dohnálková.

43 komentářů :

 1. JSEM
  pouze překvapen,
  on ještě někdo Český rozhlas poslouchá ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČR-nějak není rozumět jejich řeči.Takže neposlouchám.

   Smazat
  2. Jak je zřejmé z článku, tak jde o internetový server a nikoliv radio ☺ - viz "https://www.irozhlas.cz". O úrovni zpráv (nejen na tomto serveru - obdobně seznam, novinky atd.)svědčí to, že v řadě případů nadpis článku buď odporuje nebo "jen silně přehání" tomu, o čem se v článku píše. Počítá se s tím, že řada čtenářů čte jen nadpisy a pak si vybírá. Jen malá propagandistická lest.

   Smazat
  3. Jdu kolem Lojzo.Mám dost kamarádů a známých a webárnu Nová Respublika nikdo nezná,to tě bude sr@t

   Smazat
  4. 18:39-hlavně, že NR znáte Vy, máte to ale negramoty za kamarády!

   Smazat
  5. VIDEO Francouzská historička znovu zvedne tlak všem odpůrcům komunismu: V Československu žádný teror nebyl. A podle mě to nebyla ani totalita...

   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Francouzska-historicka-znovu-zvedne-tlak-vsem-odpurcum-komunismu-V-Ceskoslovensku-zadny-teror-nebyl-A-podle-me-to-nebyla-ani-totalita-502397

   Smazat
 2. Nebyl jsem čtyřicet let v kómatu a teď se neprobudil? ,,Oficiální" rádio byla stanice Vltava. Jen ta podávala ty správné informace. Rušená a chrchlající Svobodná Evropa, Rádio Vatikán, Londýn... ,,Laxík", ale ten byl spíš kvůli hudbě. Dozvěděli jsme se zprávy i z ,,druhé" strany. Máme demokraturu, řada lidí cinkala klíčemi na náměstích. Změnilo se něco? ČT, ČR, gay pornoherec Janda... Opět nám bude někdo tlouct do hlavy ten ,,správný" názor? Čtu Aeronet, ale Britské listy. O zahraničních webech z jedné i druhé strany nemluvě. Ale udělám si na základě toho svůj názor, který nezmění nějaký Klvaňa, Mitrofanov, Pehe a jim podobní. Blbce z Čechů , tedy Čechoslováků dělal režim před listopadem, a přesto jsme si zachovali svůj rozum.
  PS: Anonym 17:32- Já jsem pochopil, že jde o irozhlas.cz, ale to nic nemění na manipulaci s fakty, ani na tom co vysílá ČT, nebo ČR. Demagogie pokračuje.

  Pepo Milan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pepo naprosty souhlas lepe bych to nenapsal! jen bych dodal ze i jine zeme brainwashuji sve ovecky!! zejmena v usa Cnn Fox Wpost NYtimes abc nbc cbs atd atd
   aby ne kdyz 96% medii vlastni 6 zidovskych podniku

   Smazat
  2. Pepo Milane 18:36 ty "štvavé vysílače" jsem sledoval natolik soustavně, že mi neuniklo vypnutí rušiček tak nějak roku 1975 nebo od kdy platily zásady "Helsinského koše". Asi jste ty "štvavé vysílače“ natolik soustavně nemohl, nebo nesledoval. Taková Svobodná Evropa naplácala taky hafo nesmyslů. Tehdejší místní mainstream ani bůhvíjak nelhal, přednostně zamlčoval a mlžil. Ostatně, kdo věděl, byly dostupné např. "Zprávy ze zahraničí" a "Moderní řízení", kde byly nezkreslené, ovšem už nepříliš aktuální informace.

   Smazat
  3. Ano, pro ziskani plastickeho obrazu je potreba sledovat zpravodajstvi z obou stran, z obou uhlu pohledu.
   Tehdy to bylo k nasemu zpravodajstvi jeste hlas Ameriky (a myslim, ze v pohranici to trochu rusili jeste v 80-tych letech),

   a dnes je zase celkem vhodne obraz z nasi televize a medii doplnovat vyvazujicim zpravodajstvim, nejlepe (a vedle dalsich) stanice RT ...

   Mimoradne objektivni zdroj, ktery casto dava prostor obema stranam (mozna ne zcela vyvazene? ale aspon neco!), a zejmena ktery povi to, co by Zapadni media nejradsi zamlcela - prave proto ho tolik nesnasi,
   a na druhou stranu zase nesiri neoverene zpravy, jako lecktere weby, ktere je nekdy vhodne brat s rezervou...
   (I kdyz ti se nasi malou republikou zabyvaji jen vyjimecne)

   (A ovsem nezkousejte jako leckdo tvrdit, ze to je Ruska propaganda jen proto, ze to vlastni Ruska vlada, nebo bychom mohli rozebirat, ci je propaganda veskery "Zapadni" Mainstream, presne ze stejneho duvodu - a nejsou to Zapadni vlady, jak se ukazalo, kdyz do WH usedl kandidat, ktereho si neprali...)

   [(A ovsem opet priznakem anti-pravdive "doby", ze se clovek musi naucit cist a psat mezi radky, jako za toho minuleho "rezimu"...)]

   Smazat
 3. Co to je, ten "český rozhlas"?
  To je nějaká "absugdně dgamatická stanice",
  podle Václava Letiště Veškrny?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsou NATISTÉ, kteří přičinlivě HAVLUJÍ...

   Smazat
 4. Český rozhlas? Neznám, ale jistě za něj platím každý měsíc. A ČT, tak tam je to podobné, ale občas se ze záznamu podívám na ty redaktorské loutky s fanatickým výrazem v očích, přestože inteligenci by měli závidět i T.Rexovi a souhlasím s Petrem Ž. o návrhu názvu jednotky blbosti... Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejvíce do podvědomí se mi vryla Lída Hari Österreicherová - dnes po boku natistického válečného štváče a rusofoba Hrabici, bývalé komunistické stříbrnné pily Perknerové a hromady stohoven policejních informátorů a sluníčkových udavačů Fendrycha a Kundy.

   Smazat
 5. Nikomu nic nevnucuji, ale pod každým příspěvkem na sociálních sítích, ale i specializovaném diskuzním fóru šířím odkazy na alternativu. Přizdisráče, které z důvodu pohodlnosti nezajímá, že jim média hlavního proudu lžou, nemá smysl přesvědčovat, jsou to ovce, které nedokáží ochránit ani svou rodinu a bez nás aktivních půjdou na porážku.

  OdpovědětSmazat
 6. Ředitel zpravodajství Čro Jan Pokorný to je svazák z TV klubu mladých co se vysílal v osmdesátých letech. V 90roce s ní zametli a začal po uklidnění v ČR Radiožurnál jako hlasatel. A protože začal mít ty správné názory (příkladem je obhajoba toho redaktora) tak se asi před 5ti lety (pokud se nemýlím) vypracoval na ředitele zpravodajství a i do té TV ho zase pustili s vlastím programem. Jo, bejt křivej a vychcanej se vyplácí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presstituty jedné z natistických organizací ČTK, ČT, ČRo soudit jako Streichera!

   Smazat
  2. Tkm take si pamatuji. I na pokorneho

   Smazat
 7. Toz je to skopina lidí, které mosijó nekomu stále lest do riti toz potrebojó panicka a cim je ten panicek horsí tim lépe......toz nechajó si s rozkosó curat na prsa a srát na hlavo a jeste houst......slonce ´v srdci....howk

  OdpovědětSmazat
 8. Cesky rozhlas - a jeste k tomu po DRATE - poslouchate vy Hurvinci a zapectnici
  ???
  Kazdy INTELIKENT vsak vi , že nejlepsi Radio , je Radio Hlas Ameriky ! ! ! !
  ____________________________________________________________
  ____________________________________________________________

  Kdyby jste ho poslouchali Hurvinci , nemusil bych vam ted rozbijet vase natvrdle
  zaby leby zapectnici a mohli bychom si podiskutovat , proc prave ja
  nick HOLONULU previsuji vas i vase kamarady s
  Honi Dolni
  minimalne o pet inchu ???
  Nasel jsem ATLANTIS , objavil Plejady a utekl Breznevovi !
  nick HOLONULU - Svetlonos & Katulik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty mě ale už vážně irituješ, Hovnolulu. Plácáš tady o prkotinách, ale aby jsi nás jako světák informoval co se děje za vašimi humny, v Kanadě, to né. Že si tam už může kdejakej "homo idiotikus", když neví jestli ho ovládá vulva, nebo falus dát do dokladů
   "X", že prostě neví, tak to se od tebe nedovíme. Jen mě vadí, že jsi těm klukům Kanadskejm neřekl, že to je gramaticky špatně. Buď tam má být "H", jako Hemafrodit, A nebo, když už opravdu neví, tak "D", jako správnej Debil. Mezi námi, Hovnolulu, nejsi náhodou Debil, tedy promiň, Hemafrodit?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 9. Ja cr posloucham ale jenom proto abych nepropasl okamzik kdy zacnou mluvit pravdu

  OdpovědětSmazat
 10. Před chvíli jsem četl rozhovor s europoslancem Niedermayerem. Nechápu kde se v těch lidech bere ta troufalost až drzost obviňovat Babiše z kde čeho. Pan poslanec sice říká, že kolem toho moc neví ale odsuzuje, obviňuje, moralizuje. Další perlou jsou doslova sugestivní a návodné otázky redaktora, který vede rozhovor tak aby byl Babiš dehonestován.Někdo v pozadí tady vede naprosto štvavou kampaň před volbami a je mu úplně jedno, že ještě nikdo nebyl z ničeho obviněn, že nebyla prokázána nikomu žádná vina. Ono svoji podstatou to připomíná padesátá léta a řekl bych, že se jedná o podobnou motivaci.

  OdpovědětSmazat
 11. Ať jsi tihle sedmilháři trhnou protézou. Jestli jsou na západě blbý tak mi v Čechách ne.

  OdpovědětSmazat
 12. Souhlas s 16:46. Poslouchat chudáky, kteří budoucí čas umí uvést jedině slovesem budeme, poslouchat nelze. Patvar "budeme uviďovat" nevysloví ani cizinec po měsíčním kurzu češtiny. Zato "žurnalisté" vracející se ze zahraničních stáží, po dvou měsících, už obykle češtinu nebývale przní.

  OdpovědětSmazat
 13. Lidičky čtěte:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Jste-odporni-Proti-zpusobu-tohoto-mysleni-budu-bojovat-do-posledniho-dechu-Lidl-umazal-v-ramci-nabozenske-neutrality-krize-kostelu-na-letaku-a-je-moc-a-moc-zle-502327

  OdpovědětSmazat
 14. R.I.P. Vladimír Brabec . Čest jeho památce .

  OdpovědětSmazat
 15. Ja jsem nenapsal prispevek 20:23 ! Jak to, ze nepoznate nicka Brouka Pytlika ? To primitivni prase si mysli, ze je vtipne, kdyz krade identitu. (I kdyz je to proti zakonu.)
  nick honolulu

  23:02 - pane vy jste opravdu hlupak a to neni urazka !
  nick brouk Pytlik to dela uz dva roky.
  nick HONOLULU
  Zjistite si I.P. adresu ! Moje je na jihozapade Floridy.
  nick HONOLULU - vubec jsem na tomto clanku nebyl.
  jsem ted mene doma. (Moc povinnosti.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 16. Tam začína pravda kde končí signál Čt a RTVS.

  OdpovědětSmazat
 17. from nick HONOLULU - to nick BROUK PYTLIK ! (20:53)

  Pytliku ty smaradochu ! Nikdy jsem se nesetkal s tak podradnym lidskym hnojem, jako jsi ty !

  Primitivni intrikan se srdcem HADA a s ziravou ambicioznosti flustrata, touziciho po zviditelneni a ignoravaneho vsemi.

  At cokoliv budes delat tak me nezastavis a nezastinis v nicem. Snaha marne vykale !
  Velmi dobre rozumim proc to delas a kdo jsi.

  Slibuji ti ty dobytku, ze hned , jak se casove uvolnim, tak tebe a tu tvoji partu budu nasirat kazdy volny den.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 19. Kdyz vy pisete takove prispevky jako 20:53 , tak to neni prinosem pro nikoho ! Snizuje to uroven a je to ztrata casu. A potom to jeste to PRASE podepise mojim nickem. To je zoufaly pokus o dehonestaci a touha po zviditelneni - protoze byl prohlasen za vola uz nekolikrat a nikdo ho necte - nema co nabidnout tak saskuje jako 9-lety blbecek z pomocne skoly..
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 21. No,to by ta Česko-americká televize s rozhlasem museli být kompletně pozavíraní na deset tisíc let......

  OdpovědětSmazat
 22. Dvoraku udelejte s tim prasetem Broukem Pytlikem neco, nebo vam znici diskuze na NR. Podivejte se kolik prispevku bylo k vuli nemu vymazano. T.j. katalizator blbosti a intrik. Ja jsem nenapsal 20:53 !
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zachovej klid Honolulu, roztleskávačky a nasírači - cholesteroloví a adrenalinoví vrazi jsou zde pod krytím svobody slova a se souhlasem UV NR. Hulvátská Hate free nenávist zdarma je tolerována, diskuze o politických tématech je cenzurována. Nevíš proč p. Dvořák odmítá zveřejnit Dolečkův seznam srebrenických duchů, kteří byli místo na hřbitově spatřeni u voleb? Na četnickou duši, na psí uši, na kočičí svědomí!

   Smazat
 23. je heske že o etebakovi už vime teměř všechno ale i soudruzi redaktoři akulturni fronta jak z čete tak čro by měli na uvod sveho vystoupeni před narodem nejprve prohlasit třeba takto jsem byvala komunisticka kadrova reserva či pomateny svazak nebo odborař a žiju z vašich poplatku v blahobytu už padesat let vis major marcelka vlaštovka či synaček šelesny třeba by zase stoupla procenta komunistum ze všech stran i staletym komunistum ve statni spravě vis špička ledovce soudruch vovar a spol

  OdpovědětSmazat
 24. 6:59
  Ty neumíš česky napsat větu,která by dávala smysl ty ussackej mamrde!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tobě vyhovuje používat nenávistnou rétoriku amerických černochů, máš s nimi něco společného?

   Smazat
 25. Mám takhle po ruce malý tranďák. Občas zapnu, zní americká odrhovačka opakovaná stokrát denně, pak nějaká řeč a zase odrhovačka. Pak zase řeč či zprávy. Po pár větách vždy něco nega o rusku či komunistech. Tak zase vypnu a nejmíň týden nezapínám, nepřepínám, nemám kam.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.