Reklama

.

.

pátek 22. září 2017

Samotné navýšení vojenských výdajů schválené Senátem by postačovalo na bezplatné vysoké školy

Alex Emmons
22.9.2017 ICH, překlad Zvědavec

Jedním z nejkontroverznějších návrhů předložených senátorem Bernie Sandersem během jeho prezidentské kampaně v roce 2016 byl příslib bezplatné výuky na veřejných vysokých školách a univerzitách. Kritikové z obou hlavních stran svorně naříkali, že uskutečnění takovýchto vzdušných zámků by přivedlo zemi k bankrotu. A kde by se vůbec na to vzaly peníze?


Otazníky ohledně potřebných zdrojů vzaly za své v pondělí večer, když Senát s velkou většinou schválil roční nárůst vojenských výdajů o 80 miliard dolarů, což by plně dostačovalo na realizaci příslibu Sandersovy kampaně. Místo toho Senát odsouhlasil prezidentu Donaldu Trumpovi daleko více než jen 54 miliard dolarů, které původně požadoval. Tento první krok k velkorysému rozhazování znamená pro Trumpa zásadní vítězství, které mu umožní, aby se s fanfárami vzal za plnění svého slibu „zásadní přestavby ozbrojených sil“.

Návrh zákona stanovuje roční vojenský rozpočet USA na zhruba 700 miliard dolarů, což zhruba odpovídá úrovni, kdy vrcholily válečné konflikty v Afghánistánu a v Iráku.

Přeloženo do reality: pokud se legislativní záměr promění v zákon, vojenské výdaje USA překročí celkové společné výdaje na obranu dalších deseti amerických rivalů, tak to vychází z odhadu vojenských výdajů Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) na rok 2016.

Anebo: vojenský rozpočet ve výši 700 miliard dolarů znamená trojnásobně vyšší vojenské výdaje než má Čína nebo desetkrát vyšší než Rusko. Podle SIPRI vojenské výdaje USA již dnes představují více než třetinu celosvětových vojenských rozpočtů.

Anebo jiné srovnání: s 80 miliardami dolarů ročně byste mohli provozovat veřejné vysoké školy a univerzity v USA zcela bezplatně. Sandersův návrh ve skutečnosti vycházel z odhadu, že by náklady federální vlády na bezplatné provozování těchto škol činily 47 miliard dolarů ročně.

Kdyby byly dodatečné vojenské rozpočtové výdaje za období deseti let vynaloženy na pokrytí celkového zadlužení studentů za výuku, tak by tento dluh prakticky zmizel.

Podobné návrhy jsou ovšem považovány dokonce i demokraty za předem ztracený případ. Hillary Clintonová ve své nové knize shazuje Sandersovu myšlenku nesmyslným srovnáním, že každý Američan by měl dostat poníka. A zatímco se zeširoka přetřásá, kde by se vzaly peníze na poníky, jen nemnozí demokraté vznášejí podobné obavy, pokud jde o navýšení vojenských výdajů, i když se to týká nejvyššího velitele, kterého považují za bezohledného a nestabilního.

Senát navýšení výdajů schválil v poměru 89 ku 8, přičemž tři senátoři nehlasovali. Spolu s marnotratníkem Sandersem hlasovali proti návrhu další čtyři senátoři demokraté: Kirsten Gillibrand z New Yorku, Patrick Leahy z Vermontu, Jeff Merkley a Ron Wyden z Oregonu. Republikáni Bob Corker z Tennessee, Rand Paul z Kentucky a Mike Lee z Utahu také hlasovali proti návrhu.

Když Trump v březnu předložil návrh rozpočtu, který s cílem zvýšit výdaje na obranu o 54 miliard dolarů předpokládal dramatické snížení sociálních výdajů, demokrati ho kritizovali jako zcela neprůchodný. Lídr senátní menšiny Chuck Schumer tehdy prohlásil, že návrh „důrazně odmítá“, zatímco vůdkyně menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová hovořila o „vyhazování miliard dolarů na obranu obrany a drancování“ zdravotnictví a vzdělávání.

Předtím, než se návrh zákona zákonem stane, musí být uveden do souladu s návrhem Sněmovny reprezentantů, který předpokládá obdobné zvýšení výdajů o 77 miliard dolarů. Zákonem se tak pravděpodobně stane do konce roku.


The Senate’s Military Spending Increase Alone Is Enough to Make Public College Free vyšel 19. září 2017 na ICH. Překlad v ceně 213 Kč Zvědavec.

11 komentářů :

 1. Bezplatné VŠ ano, ale pod podmínkou, že absolvent alespoň 5 let bude odvádět daně v ČR. Nemluví se o tom, protože se to nemalou měrou týká politiků a jejich rodin, ale je všeobecně známo, že u nás se levně vystuduje, ale už na VŠ ti nejlepší studenti dostávají nabídky ze Západních zemí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:17 Zřejmě jste nepochopil, že ten článek je od amerického autora a mluví o možnosti bez platného školství v USA.

   Obecně platí, že příčinou úniku mozků do zahraničí nejsou lákavější nabídky práce v cizině, ale neschopnost politiků ve státech, odkud tyto mozky pocházejí, vytvořit odpovídající podmínky pro uplatnění a život mladých lidí.
   A nemusí se zrovna jednat jen o absolventy VŠ ! L.S.

   Vymazat
 2. ...asi tak:

  https://www.ulozto.cz/hledej?q=koho+napadneme+příště

  J.C.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak dlouho budou napadat cizí země až dostanou pořádně po hubě.

  OdpovědětVymazat
 4. USA by peníze raději spálily, než by je daly na bezplatné školství. Je to v rozporu se základy jejich víry v antisocialismus. Bezplatné školství je socialismus, a USA nechtějí být socialistické. Socialismus přináší zkázu a zánik. Pro USA je socialismus sworn enemy.

  OdpovědětVymazat
 5. Proč by platily školy? Vzdělané a osvědčené odborníky přetáhnou z celého světa a doma potřebují jen hambáčo žroury aby se náhodou nevzbouřily. Zbraně na to aby přinutily všechny státy platit tribut přes dolar.

  OdpovědětVymazat
 6. Zbrojní výroba je jediné průmyslové odvětví, které nebylo z USA masivně outsourcováno do Asie, Mexika a jinam. Tudíž přes toto odvětví a žádné jiné se může Trump rychle ukázat jako frajer na poli ekonomiky. To bych řekl, že je ten hlavní důvod, ani ne snaha za každou cenu rychle připravit a začít válku. Blbé je ale už to, že když už se to jednou vyrobí a dodá, je potřeba to taky potom obměnit, to znamená spotřebovat. Jenom na údržbě a výměně šroubečků nebo upgradu SW se v tom kšeftu pokračovat nedá, ve velkém. Ostatně o Hitlerovi si dlouho na západ o Rýna vykládali něco podobného - že to je všechno jenom pro domácí publikum a tak. Zbraně, které objedná a nechá vyrobit Trump, může použít už někdo úplně jiný.
  VR

  OdpovědětVymazat
 7. Po projevu Trumpa,je jasny,ze je to nemocnej,dementnej clovek.Neokoni mu ukazali tu spravnou cestu.Je absolutne scestni,jeho pojeti
  demokracie a ohrozeni sveta,Koreji.Je to skratka,idiot!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sebevědomý uspět nemusí, nesebevědomý uspět nemůže.

   Vymazat
 8. Pokud jde o státní vysoké školy u nás, tak ty jsou bezplatné. A to je chyba. Skutečně nejlepší studenti pak jdou po promoci pracovat do zahraničí, ročně je to např. asi 350 lékařů. Myslím, že by se mělo vzdělávání platit s tím, že za každý rok po promoci v zaměstnání v ČR bude vráceno absolventovi 10 % ze zaplaceného. Tedy jakási hypotéka na studium placená státem, pokud vysokoškolák nebude emigrovat a bude pracovat v ČR. Emigrací stát přichází jednak o miliardy, které investoval do studia (viz požadavky vysokých škol na státní rozpočet) a také emigrace mozků snižuje IQ a urychluje vymírání českého národa, většinou emigrují posléze celé rodiny. Nutno se ovšem také podívat, jaké jsou podmínky postgraduálního vzdělávání u nás, zda není jejich hlavní náplní "byrokratická buzerace".
  Pokud jde o soukromé vysoké školy, tak o jejich absolventy nemusíme mít strach, neb tam vystuduje každý blbec, přece si to zaplatil a takové škole jde jen o byznys a přijme všechny, komu se pro neschopnost studia veřejné vysoké školy zavřely.

  OdpovědětVymazat
 9. No, co vím, v důsledku "Helsinského koše" měl za komunistů každý právo na vystěhovalecký pas, ovšem za podmínky, že má odpracováno penzum za absolvované vzdělání, muži absolvovanou základní vojenskou službu. Každý měl nárok na cestovní pas, vycestování na "západ" bylo podmíněno devizovým příslibem. Na ten byl nárok jednou za dva, možná tři roky, nevím přesně. Emigrovat bylo snadné, kdo se probíjel, nebo plazil přes hranice, byl blbec. Stačilo si u CKM zaplatit víkendový výjezd do Vídně autobusem a tam se odevzdat do péče k tomu existující instituce... Samozřejmě, že ti s vystěhovaleckým pasem takovou péči neměli, leda by byli "zájmovou osobou". Tolik k tomu komunistickému žaláři. Nějaké námitky?

  OdpovědětVymazat