Reklama

.

.

úterý 19. září 2017

Situace v Kyrgyzstánu se vyhrocuje. Prezident Atambajev naléhavě požádal o setkání s Putinem


Aleksandr Severskij 
19.9. 2017       Eurasia24
Středoasijský Kyrgyzstán jen pro Rusko mimořádně významnou zemí. Je členem obranné Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti i Eurasijské hospodářské unie (EAHU), Rusko má v kyrgyzském Kantu strategicky významnou leteckou základnu. Situace v zemi před říjnovými prezidentskými volbami je ale velmi najatá.

Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev požádal 14. září o naléhavé setkání s Vladimirem Putinem, přestože se s ním oficiálně rozloučil již v létě během státní návštěvy.

Potřeba neplánovaného střetnutí vznikla v důsledku narůstající intenzity předvolebního boje v Kyrgyzstánu. Napětí už dosáhlo takového stupně, že k vyřešení vzniklých těžkostí bude zapotřebí i rozhodné slovo Ruska.

Volby, vyhlášené na 15. října, byly zpočátku považovány za formální záležitost s předem známými výsledky. V posledním období však jejich blížící se termín vyvolal v řadách kyrgyzské společnosti řadu vážných rozporů. Jako nešťastný se pro současné vedení ukázal výběr technokratického premiéra Sooronbai Jeenbekova za Atambajevova nástupce – jeho oblíbenost byla v okamžiku ohlášení kandidatury nižší než 5 %.

„Navíc se v Kyrgyzstánu hodně mluví o tom, že rodina budoucího možného prezidenta (konkrétně i obecně pojato) toho na sebe bere příliš – ať již co se týká finančních toků, nebo vedoucích pozic pro sebe a své přátele.“

To vše dokonce vyvolalo otřes na letním sjezdu vládnoucí SDPK (Sociálně demokratické strany Kyrgyzstánu): člen vedení strany a mluvčí parlamentu Chinibaj Tursunbekov odmítl premiéra v kandidatuře podpořit a sám ohlásil svou kandidaturu na prezidenta. Přestože se jeho vystoupení nakonec podařilo „ututlat“, pachuť ve vzduchu zůstala.

Souběžně s těmito událostmi sílí pozice opozičního kandidáta Omurbeka Babanova, představitele jedné z parlamentních frakcí. Jeho oblíbenost hned zpočátku přesahovala 30 % a nyní, po zahájení agitace, vkládá do volební kampaně obrovské prostředky a snaží se dostat na svoji stranu další opoziční kandidáty, kteří nemají šanci na zvolení. Je zřejmé, že i s využitím administrativních možností bude boj vládnoucí strany proti němu obtížný.

Zemí přitom kolují zvěsti, že Moskva ne tak docela zachovává neutralitu. Vypadá to, jakoby se nahromadily rozpory spojené s odmítavým postojem Biškeku k rozšíření základny ruského vojenského letectva v Kantu a s nejednoznačnou rétorikou Atambajeva o ruské operaci v Sýrii. Nespokojenost Moskvy mohly vyvolat i příliš těsné vztahy Jeenbekova se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty, kde prý jeho rodina výhodně podniká ve stavebnictví.

S ohledem na všechny tyto skutečnosti se zdá, že kyrgyzská opozice se snaží maximálně využít momentálně existující rozpory mezi Kyrgyzstánem a Ruskem. Aktuálně opoziční kandidát Babanov ve svých předvolebních vystoupeních prioritně využívá téma korupce na celním úřadě, díky které se prý do oblasti EAHU každoročně nelegálně dostává zboží v hodnotě 3 mld. dolarů.

V „černých kronikách“ místního tisku je navíc z této korupce obviňován zástupce náčelníka celní správy Raimbek Matriamov (alias „Milionář“), který je blízkým přítelem Jeenbekova a patří k jeho hlavním sponzorům.

Co se děje za kulisami rozehraného představení, není zcela zřejmé. V srpnu se v tisku objevil „únik informace“, že Babanov tajně navštívil Moskvu a setkal se tam se zástupci Putinovy administrativy a představiteli ministerstva zahraničí. A teď přijíždí do Moskvy i Atambajev, aby tam řešil „neodkladné otázky“.

„Experti naznačují, že pro udržení moci bude muset Atambajevův tým republice ‚pořádně utáhnout šrouby'. Zrušit řadu sdělovacích prostředků, posílit informační kampaň a represívní akce vůči opozici – a odstranit z politického boje prvky soutěživosti, protože jinak se mu náladu voličů v průběhu měsíce, který zbývá do voleb, změnit nepodaří.“

Taková varianta vývoje je při srovnání se státy v okolí – Uzbekistánem nebo Turkmenistánem, kde panují naprosto autoritativní režimy a kde politická opozice vlastně neexistuje –, zcela reálná. Není vyloučeno, že kyrgyzské vedení má v plánu představit takové „reformy“ Putinovi a slíbit současně různé ústupky za jejich podporu.

Pravděpodobná je však i druhá varianta, tedy že Atambajev vůbec nechce zachraňovat systém vytvořený za jeho vlády a sleduje zcela jiný cíl – dohodnout se v Moskvě na bezpečnosti svých lidí po porážce Jeenbekova. Tu by měla garantovat Moskva.

Ať již to bude tak, či onak, je zřejmé, že setkání Atambajeva s Putinem může výrazně ovlivnit vývoj situace v Kyrgyzstánu i v Rusku. Je možné dokonce i to, že se stane prologem změny ruské politiky od podpory „rovnováhy zájmů“ k jasnějším, srozumitelnějším a aktivnějším krokům.
Zdroj: rusvesna.su

19 komentářů :

 1. Smrdí to dolarem až tady.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lubomír Zadolárek čouhající natistům z Brusele kyrgyzským Saakašvilim požírajícím kravaty?

   Vymazat
 2. Doufám že se to Rusku povede.

  OdpovědětVymazat
 3. Kyrgyzstán? To je ta země kde provařený Zemanův chráněnec bez prověrky Mynář a i sám Zeman udělali tu obří ostudu domlouváním mnohamiliardové zakázky pro své kamarádíčky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšete nesmysly ... Firma byla doporučena Ministerstvem průmyslu ČR, vedeném představitelem ČSSD.

   Vymazat
  2. 13:24 Ne, to je ta země, kde ČESKÁ firma přišla o mnohamiliardovou zakázku. Díky kavárně a blbům, kteří jim věří. Můžete hádat dvakrát, kdo jí místo naší země dostane. Nebo-li v čím zájmu se tyto kecy vymyslely a šířily.

   Vymazat
  3. 13:24 Kyrgyzstán jo to je ta země,která po zahájeni cvičení Západ 2017 poslala svoji armádu k hranicím RF,žeby na na žádost CIA?Kyrgyzstan je země,která chce vrátit od RF oblasti Orenurg a Omsk a vznáší územní požadavky i na oblasti v okolních postsovětských státech vč.Číny.Ukrajina i Kyrgyzstan je suvereni stát a že Kyrgyzové dopadnou jak Ukrajinci je zcela reálná.

   Vymazat
  4. Je tam Usa zakladna a chteji se tam Usaci udrzet za kazdou cenu i kdyz slibili Putinovi ,ze odtahnou uz v 2002...

   Vymazat
  5. 5:33 mylná informace.Po výhrůžkách použití raket od sousedních států v r.2014 Atambajev vypověděl,ač nemá vlastní letectvo,po 14 letech amiky ze základny v Mansu.V"zájmu ekonomické spolupráce a bezpečnosti"nyní mají Kyrgizané ruskou leteckou základnu v Kantu a RF uvažuje ó druhé základně na jihu země.Důvodem je KGZ nemá vlastní letectvo a Afghánistán je blízko.

   Vymazat
 4. CIA pracuje 24 hodin denně a na celém světě rozsévá americkou demokracii všude, ke jenom může.

  OdpovědětVymazat
 5. 13,30
  Jsou horší než morová rána,celá USSA!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechci te urazit ze si te nevsimam, co znamenaji dve s?

   Vymazat
  2. Dvě s - jsou jako SS. Chápete?
   I když současné usa je asi horší než jednotky SS.

   Vymazat
 6. Byla v minulosti taková zpráva, že na velvyslanectví USA v jedné z bývalých středoasijských republik byla doručována ohromné váhové zásilky...bylo to do Kyrgyzstánu?Mohlo by to o něčem vypovídat. Je třeba destabilizovat nejbližší spojence Ruska- a už máme tanky v Litvě, Gruzii, nepřátelsky naladěnou Ukrajinu, Japonce s jejich požadavky na Kurily, Podněstří resp. Moldávii, možná bude válka na korejském poloostrově...zkrátka je třeba dělat bordel na soupeřově straně hřiště.

  OdpovědětVymazat
 7. 14,41
  SS-tak se chovali Hitlerovský hajzli od roku 1938-1945
  USSA-tak se chová tahle verbež v rámci operace Trvalá okupace od svýho vzniku!!!!
  Souhlas není podmínkou....je to můj osobní názor.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak by řekl Stanada,je to tak křišťálově čistý, už to čistší nemůže být.

  OdpovědětVymazat
 9. Nechoď, politikou otrávený Stando, s pány na led, mnohý příklad známe, že americký páníček sklouzne a bývalý mašinfíra si za něj nohu zláme.

  OdpovědětVymazat
 10. Kam přijdou (USSA), tam se roztahují, až se začnou chovat jako okupanti:
  "Kyrgyzský soud odsoudil jednoho amerického servisního manažera ke čtyřem letům odnětí svobody za to, že se na jedné domorodce snažil za úplatu vynutit sexuální služby. Když se ho policisté snažili uklidnit, byl na ně údajně sprostý a choval se násilnicky.
  Zmíněný rozsudek byl ale výjimkou, třebaže na americké vojáky byla podána řada trestních oznámení. Ti ale nespadali pod kyrgyzskou jurisdikci, chránila je diplomatická imunita. Místní média opakovaně informovala o aliančních důstojnících a vojácích zapletených do kriminality spojené s drogami.

  Podle tamního tisku je také ve hvězdách, zda USA zaplatí škody napáchané na životním prostředí. Podle jeho ochránců vypouštěla alianční letadla nad oblastí kolem Manasu značné množství kerosinu."
  Někteří místní aktivisté hovoří o zvýšeném počtu onemocnění rakovinou či potratech. Údajně rovněž klesly zemědělské výnosy.
  J.C.

  OdpovědětVymazat
 11. Zase nám Hexagon a Černý dům připravuje barevnou revoluci, nebo Majdan nebo podzim? Zase ta kapitalistickomilitaristická demokracie se dala na pochod? Tak uvidíme, jak velké to bude sousto pro ty nejcivilizovanější soudruhy na Západě, aby se nám nezakuckali.

  OdpovědětVymazat