Reklama

čtvrtek 14. září 2017

Skutečně šokující zpráva skupiny BRICS...Nová triáda „ropa, jüan a zlato“je ve skutečnosti strategie „win-win-win“.Klíčovou zprávou je, že takto lze obejít americký dolar..

Pepe Escobar
14.9. 2017   Zvědavec
Putin odhalil koncept „férového multipolárního světa“, v němž by ropné smlouvy mohly obejít americký dolar, a mohly by být obchodovány za ropu, čínský jüan a zlato.Každoroční summit BRICS, který se letos konal v Xiamenu (kde byl kdysi čínský prezident Xi Jinping starostou), nemohl zasahovat do skvostnějšího geopolitického kontextu.

Znovu opakuji, že je důležité mít na paměti, že současné jádro skupiny BRICS je „RC“ - strategické partnerství mezi Ruskem a Čínou. Takže na šachovnici Korejského poloostrova je kontext RC (Rusko-Čína) - přičemž oba národy sdílí hranice s KLDR - elementární.

Peking uvalil na válku definitivní veto – a Pentagon si je toho velmi dobře vědom.

Šestý jaderný test Pchjongjangu, přestože plánovaný dlouho dopředu, byl proveden jen tři dny poté, co dva americké strategické bombardéry B-1B provedly svůj vlastní „test“ spolu se čtyřmi stíhačkami F-35B a několika japonskými F-15.


Každý, kdo je dobře obeznámený s šachovnicí Korejského poloostrova, věděl, že na tyto stěží maskované „dekapitační“ testy bude KLDR reagovat.

Takže nám na stole zůstala jen jedna rozumná propozice: „dvojí zmrazení“, navrhované Ruskem a Čínou. Zmrazit vojenská cvičení USA/Japonska/Jižní Koreje, a zmrazit severokorejský jaderný program; diplomacie musí převládnout.
Bílý dům místo toho hovoří o zlověstných „jaderných možnostech“ jako o nástroji pro řešení konfliktů.
Těžba zlata v Amazonii, přidá se někdo?

Alespoň, že se Nové Dillí a Peking po dvou napjatých měsících dohodly, že z Doklamské náhorní plošiny „rychle stáhnou“ své pohraniční jednotky. Toto rozhodnutí bylo přímo spojeno s blížícím se summitem BRICS - kde by jinak Indie i Čína ztratily prestiž.

Indický premiér Narendra Modi se již o podobný tah pokoušel minulý rok, před summitem BRICS ve městě Goa. Poté byl velmi neoblomný a chtěl, aby byl Pákistán prohlášen za „teroristický stát“. Rusko a Čína to dle očekávání vetovaly.

Modi rovněž ostentativně bojkotoval summit k iniciativě „Jedno pásmo, jedna cesta“ (BRI), který se konal vloni v květnu v Hangzhou, a to hlavně kvůli Čínsko-pákistánskému ekonomickému koridoru (CPEC).

Indie a Japonsko sní o tom, že BRI bude čelit konektivnímu projektu - Asijsko-africký růstový koridor (AAGC). Domnívat se, že AAGC - který má jen zlomek vlivu, rozsahu a finančních prostředků, které má k dispozici BRI - může snížit autoritu BRI, je jen zbožné přání.

Nicméně Modi vyslal v Xiamenu nějaká pozitivní znamení: „Jsme v misijním režimu, vedoucímu k vymýcení chudoby a k zajištění zdraví, hygieny, dovedností, dostatku potravin, rovnosti pohlaví, energetiky, vzdělání.“ Bez tohoto ohromného úsilí jsou vznešené geopolitické sny Indie mrtvé.

Brazílie je naopak ponořena do ohromné společensko-politické tragédie, kterou „řídí“ drákulovská, zkorumpovaná ne-entita - uzurpátor Temer. Brazilský prezident Michel Temer byl v Xiamenu celý nedočkavý, jen aby mohl prodat „svých“ 57 velkých, právě probíhajících privatizací čínským investorům - spolu s korporátní těžbou zlata v amazonské přírodní rezervaci o velikosti Dánska. Přidejte k tomu skromné sociální výdaje v masivním měřítku a tvrdou legislativu, zaměřenou proti pracovní síle, a získáte tak obraz Brazílie, kterou v současné době řídí Wall Street. Hra se jmenuje „zisk z kořisti - snadno a rychle“.

Novou rozvojovou banku BRICS (NDB), která je protějškem Světové banky, samozřejmě Washington, D.C. zesměšňuje. Xiamen ukázal, jak NDB teprve začíná financovat projekty BRICS. Je pomýlené porovnávat ji s Asijskou bankou pro investice do infrastruktury (AIIB). Banky budou investovat do různých typů projektů - AIIB se více zaměřuje na BRI. Jejich cíl je komplementární.
„BRICS Plus“

Na světové scéně je pro unipolární pořádek skupina BRICS velkou nepříjemností. Čínský prezident to v Xiamen vyjádřil takto: „My, pět zemí, bychom měly hrát aktivnější roli v celosvětovém řízení.“

A přímo na podnět Xiamenu zavedl „dialogy“ s Mexikem, Egyptem, Thajskem, Guineou a Tádžikistánem; jde o součást plánu pro „BRICS Plus“ - koncepce Pekingu o rozšíření partnerství/spolupráce, kterou vloni v březnu navrhl ministr zahraničí Wang Yi.

Další příklad „BRICS Plus“ budeme moci odhalit ještě do konce roku 2017, kdy možná dojde k zahájení Regionálního všeobecného ekonomického partnerství (RCEP) v důsledku zániku Transpacifické dohody (TPP).

Navzdory interpretacím Západu není RCEP „řízeno“ Čínou. Jeho součástí je Japonsko, stejně jako Indie, Austrálie a dalších deset členů ASEAN. Zásadní otázkou je, jakou hru asi bude hrát Indie, aby pozdržela RCEP a zároveň bojkotovala BRI.

Profesor Patrick Bond z Johannesburgu vytvořil důležité kritické zhodnocení, v němž tvrdí, že „odstředivé ekonomické síly“ ničí skupinu BRICS prostřednictvím nadprodukce, nadměrného zadlužení a deglobalizace. Profesor interpretuje tento proces jako „selhání vytouženého čínského dostředivého kapitalismu“.

Ale nemusí to tak být. Nikdy nepodceňujte moc čínského dostředivého kapitalismu - zvláště když BRI nabere na obrátkách.
Seznamte se s ropou/jüanem/zlatou triádou

BRICS odhalil skutečnou bombu teprve tehdy, když začal hovořit prezident Putin. V geopolitickém i geoekonomickém měřítku Putin kladl důraz na „férový multipolární svět“, který je „proti protekcionismu a novým bariérám v globálním obchodě“. Jeho prohlášení bylo přímo k věci.

Musela být také zmíněna Sýrie - která mění hru, a kde Peking tiše, ale rozhodně podporoval Moskvu: „Bylo to z velké části hlavně díky úsilí Ruska a dalších zainteresovaných zemí, že byly vytvořeny podmínky k tomu, aby se situace v Sýrii zlepšila.“

Pokud jde o Korejský poloostrov, je jasné, že Rusko a Čína se shodují: „Situace je na pokraji rozsáhlého konfliktu.“

Putinův úsudek byl sice ostře kritický, ale zároveň jde o možné řešení (navrhované Ruskem a Čínou), které se zdá rozumné: „Vyvíjení tlaku na Pchjongjang, aby zastavil svůj jaderný program, je zavádějící a marné. Problémy regionu by měly být řešeny pouze formou přímého dialogu mezi všemi zainteresovanými stranami, a to bez jakýchkoliv podmínek.“

Koncept ruského a čínského prezidenta o mnohostranném uspořádání je jasně vidět v rozsáhlé deklaraci z Xiamenu, která navrhuje „Afghánistánem řízený“ vlastní proces mírového a národního usmíření, „včetně moskevského formátu konzultací“ a „procesu Srdce Asie-Istanbul“.

To je kodex pro plně asijské (nikoliv západní) řešení situace v Afghánistánu, které by zprostředkovala Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO), řízená Ruskem a Čínou. Afghánistán je pozorovatelem a budoucím plnoprávným členem této organizace.

A poté Putin zabodoval: „Rusko sdílí obavy zemí BRICS ohledně nespravedlnosti globální finanční a ekonomické struktury, která nevěnuje náležitou pozornost rostoucí síle rozvíjejících se ekonomik. Jsme připraveni spolupracovat s našimi partnery, abychom prosazovali reformy mezinárodní finanční regulace a překonali nadměrnou dominanci omezeného počtu rezervních měn.“

Zmínka o překonání nadměrné dominanci omezeného počtu rezervních měn je ten nejzdvořilejší způsob, jak sdělit to, o čem skupina BRICS již celá léta diskutuje: Jak obejít americký dolar i petrodolar.

Peking je připraven přitvrdit ve hře. Čína brzy zavede futures smlouvy u surové ropy, které budou oceněné v jüanech a směnitelné za zlato.


To znamená, že Rusko - stejně jako Írán, další klíčový uzel integrace Eurasie - bude moci obejít americké sankce tím, že bude obchodovat energetické zdroje ve svých vlastních měnách, nebo v jüanech. V tomto kroku je zabudován skutečný čínský princip „win-win“ (tzn. strategie, kdy všichni účastníci profitují, pozn. překl.): Jüan bude plně směnitelný za zlato jak na šanghajské, tak hongkongské burze.

Nová triáda „ropa, jüan a zlato“ je ve skutečnosti strategie „win-win-win“. Nebude problém, když budou poskytovatelé energie upřednostňovat platby ve fyzickém zlatu místo jüanu. Klíčovou zprávou je, že takto lze obejít americký dolar.


Rusko a Čína - prostřednictvím ruské Centrální banky a Čínské lidové banky - již delší dobu rozvíjejí swapy rubl-jüan.

Jakmile se tyto postupy přesunou za hranice BRICS k ctižádostivým členům skupiny „BRICS Plus“, a potom se dále rozšíří po celém globálním Jihu, bude reakce Washingtonu zajisté jaderná (doufejme, že ne doslovně).

Washingtonská strategická doktrína určuje, že by Rusku a Číně nemělo být žádným způsobem povoleno, aby jejich vliv převládal podél euroasijské zemské masy. Avšak to, co má BRICS v plánu, se po geoekonomické stránce netýká pouze Eurasie - ale celého globálního Jihu.

Pro určité sekce „válečnické strany“ ve Washingtonu, které se snažily poštvat Indii proti Číně - nebo proti RC - to může být velký šok. I když BRICS zřejmě čelí v současné době různým vlnám ekonomických otřesů, odvážný dlouhodobý plán, který jde za rámec deklarace z Xiamenu, se již začíná uplatňovat.


The Real BRICS Bombshell

33 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Jak u koho.

   Smazat
  2. A co má Dvořák společného s tímto článkem, ty jedno vemeno?

   Smazat
  3. Dvorak je havlova onuce

   Smazat
  4. 22:16 - A proč Dvořák? Jak jsi naň přišel? Vždyť nemá s tímto článkem nic společného! Proto své tvrzení prokaž a dolož, blbe!

   Smazat
  5. Teď už vím, o kom pan prezident hovořil, když konstatoval, že na diskuzích je největší koncentrace blbů na světě.

   Smazat
 2. Už jenom obejít dolar je win - win

  OdpovědětSmazat
 3. To jsou skvělé zprávy jen tak dál.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak vidiš Ho Do, nejprve si budeš muset v Šanghaji směnit své dolárky za zlato a teprve poté si nakoupíš nějaký ten oil do rafinérií na gas, takže to bude pro tebe nakonec tak nevýhodné, že raději začneš jezdit na elektřinu v inteligentním autě Elon Musk bez volantu, ale s ukradeným českým lithiem v baterii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli!
   Zatim dolar posiluje

   Smazat
  2. to posilování si nech pro ovce dolar padá už asi rok vůči všem měnám navzdory tomu že v usa 3 x zvedli sazby.
   https://www.mql5.com/en/charts/7622373/usdx-d1-pepperstone-limited

   a bude hůř

   Smazat
 5. Pravdou je, že nejlepší by bylo rychlé ukončení souboje typem KO USA. Sice by nastal učitě chaos, ale ten by určitě byl lepší než neustálá nejistota.

  OdpovědětSmazat
 6. Trump se přijel podívat na zpustošenou Floridu14. září 2017 23:32

  Už je to skoro týden, co se Honolulu neozývá. Bez energie je stále více než 2,6 milionů obyvatel Floridy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejska se ti po nem, co?
   Me taky
   Bez Honolulu je tu pusto, neni tu nic

   Smazat
  2. Jasně, že stýská. Kousavé Čecháčky, kteří se požírají sami mezi sebou, nečtu.

   Smazat
  3. Honolulu , s kterym nesouhlasim neb jsem BroukPytlik je poraed nejlepsi expert na Floridu a Jizni Afriku , ktereho mame!!. A jeho prispevky na hurikan z Floridy by meli byt zakladem informaci z Floridy. Nova Republika by ho nemela nesmyslne !!!! SABOTAZOVAT a vyhazovat jeho prispevky (bez rozumu). Myslim , ze situace z Floridy z Honolulova pera by mohla prinest odlisne detaily od oficialnich!!! (vite co tim myslim)
   Ja jsem BroukPytlik

   Smazat
 7. Pořád ten samý ohraný, provařený, falešný flašinet kterým kroutíte už nejmíň 20 let.
  A za dalších 20 let tu budete mlít zas pořád to samé, jak už brzo krachne dolar, blbečci zoufalí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:28

   http://www.novarepublika.cz/2014/04/usa-vyhrozuji-rusku-kvuli-dohodam.html

   Třeba tohle je 3 a půlroku staré. Tyhle sračkostránky omílají to samé už od svého vzniku. A skutek utek. Ani náznak nějaké zpětné vazby, sebekritiky, zamyšlení se proč se ty jejich bláboly stále neplní.

   Nebo tohle od zdejšího prominentního debila:

   http://www.novarepublika.cz/2014/04/nadchazi-konec-sveta-nebo-konec-usa.html

   Stále málo? Zkuste tohle:

   http://www.novarepublika.cz/2014/04/proc-muze-padnout-dolar-jako-svetova.html

   Smazat
  2. Nedělej paniku,že se stále nic neděje. Dočkej času,pak se z toho posereš. R-U říši to taky trvalo astejně se nakonec rozpadla.

   Smazat
 8. Ještě ani po 30 letech se nejste schopni smířit s tím, že jste prohráli. Definitivně. Na celé čáře. A namlouváte si, že vás spasí nějaký BRICS. Prostě zoufalí lidé provádějí zoufalé věci. Chytáte se ve vaší zoufalosti každého hovna. Chudáci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bacha aby te nepovesili

   Smazat
  2. Tady je odpověď, proč "to tak dlouho trvá"...

   USA – Americké impérium

   Spojené státy americké vznikly ve druhé polovině 17. století odtržením zámořských území od již existujícího Britského impéria. Obyvatelé amerických kolonií si v letech 1775 – 1783 vybojovali samostatnost v přímé válce s Velkou Británií a vydali se na cestu za vlastním impériem. Necelých sto let po osamostatnění došlo pod záminkou boje za zrušení otroctví k občanské válce a následné vítězství Severu znamenalo sjednocení území obou znepřátelených stran, vznik silného státu a jeho další expanzi na území Severní Ameriky i jejího okolí. Posledními územími, která se stala oficiálními členy USA, jsou Aljaška a Havaj od r. 1959.

   Od samého počátku se u nového amerického státu projevovaly silné imperiální tendence a množství válek, převratů, „revolucí“, anexí cizích území a politických a ekonomických podmanění, které za dobu své krátké existence vedly a provedly, žádný jiný novodobý stát nepřekonal. Dnes je to politicky a vojensky nejsilnější impérium v dějinách.

   Jeho konec bude složitý a nebezpečný pro celý svět. Současná politická, ekonomická a sociální situace v USA , či spíše krize, je signálem, že zánik impéria se blíží. Válka s vnějším protivníkem by znamenala celosvětový jaderný konflikt a následné zničení planety Země. Jako možné vyústění krize se jeví spíše odtržení jednoho nebo několika států z Unie a následná dlouhotrvající občanská válka s více či méně zastřeným rasovým a náboženským podtextem.

   Úpadek a následný zánik amerického impéria nenastane ze dne na den, bude trvat několik desetiletí, ale nakonec k němu dojde a USA, pokud zůstanou existovat, budou zcela jiné. V prvé řadě v nich budou potomci původních evropských „bílých“ přistěhovalců ve výrazné menšině oproti obyvatelstvu černošského a latinoamerického původu. Tímto faktorem bude ovlivněna i vojenská a ekonomická síla, sociální podmínky a kultura nového státu.

   Změna USA se tak bude do jisté míry podobat zániku říše Římské (příliv imigrantů, vyčerpání zdrojů, zastaralá a strnulá sociálně-ekonomická struktura společnosti, vyvolávající opakované sociální nepokoje a vzpoury proti vládnoucí vrstvě), která bude mít dopad na celý svět; jen následná doba temna nebude, doufejme, trvat tři století jako kdysi v Evropě.
   Trocha dovzdělání jistě neuškodí...

   http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/4040-konec-dalsiho-imperia-se-blizi-cast-prvni
   http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/4048-konec-dalsiho-imperia-se-blizi-cast-druha

   Smazat
  3. S timto komentarem se da souhlasit. Rekl bych , ze destrukce USA byla planovana uz od pocatku !!! vzniku USA dovozem cernochu z Afriky do USA , kteri meli pred 200 lety ekonomickou hodnotu !! asi jako presun hnedych a Arabu do Nemecka v 21 stoleti to jest NULOVOU!!
   Proc tomu tak bude , stejne jako USA bude mit v 2050 50% barevnych tak Nemecko a Evropa i Israel budou mit pres 50 % barevnych. Neni nutne aby se USA polozily , protoze se zmeni struktura spolecnosti , stejne jako zeme v Evrope budou mene inteligentni ...tim lehceji ovladatelne!!!. Je to planovane zmeneni struktury sveta a je to planovane dlouhou dobu!!! mozna 100 let +. Escobar umyslne predstira a nepise pravdu!!, nepise o skutecnych silach co s tim pohybuji, kdyz to clovek pozoruje , je mu jasne ,ze USA , Cina ,Rusko jsou jen figurky ve hre , a vetsi sila s tim pohybuje. Coz Escobar nevysvetli. Pro mne co pise je povrchni!!! Pro mne Escobarovi clanky zastirani skutecnosti . Co pise Klaus ma pro mne vetsi smysl
   BroukPytlik

   Smazat
 9. S tím nic, drazí Euroameričané, nenaděláte. Můžete leda nadávat (viz 22:16), nebo poctivě přemýšlet, co je rozumná pozice pro ČR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cesko je odepsane nic plne sebevrahu
   Taky vic a vic sebevrazd

   Smazat
 10. Tak proc dolar sili a zlato slabne

  OdpovědětSmazat
 11. 6:22
  Dplar posiluje??"/!!!!!
  Od kdy ty magire vylízanej?!!!!!

  OdpovědětSmazat
 12. Pád dolaru by si určité kruhy přály už desítky let. Navzdory tomu se dolaru daří stále docela dobře.

  OdpovědětSmazat
 13. OPEC je disfunkční - finito, bez hlasu a řádu

  Rusko na nic nečeká jedná podle svého plánu - skupuje ropu od Venezueli, Iránu, Saudi .... a prodává je na trhu v Yuanu ...pak tento Yuan v Shanghai vymění za ZLATO ...
  Tak že tady máme Ropu za Zlato ....

  PETRODOLAR je finito - s tím je FED dolar finito -

  Další krok v očekávání - US musí vyrukovat s novou měnou .... Dolar Pokladnice Unie .... který bude devalvován a devalvován na uroveň skutečné ekonomiky ...

  Trump byl nasazen k tomu aby nedošlo k nukleární válce, otázkou je zda bude schopen vydržet a zabránit OBČANSKÉ VÁLCE v USA...

  OdpovědětSmazat
 14. Jedna strana mince je o tom, že treba odstrániť bankstrov od moci. Samozrejme a jednoznačne.

  Druhá strana je o tom, že BRICS nie je združenie ruského, brazílskeho, indického a čínskeho ľudu ale ruských, brazílskych, čínskych a indických multimiliardárov, parazitov, zlodejov, sprivatizérov, politických skorumpovaných smradov a podobnej svoloče.
  Myslíte si, že sa pre nás plebejcov niečo zmení?
  Teraz idú všetky zisky z českých výrobní patriacich nadnárodným koncernom z Čiech preč, do nenávratna, Čechy sú vysávané nadnárodnými koncernami patriacimi bankstrom.
  Potom budú Čechy naďalej vysávané, ale právo vysávať Čechy stratia bankstri, a získajú ho aj ruskí, čínski, brazílski a indickí vysávači.
  Parazit s miliardami ostane parazitom s miliardami, národnosť parazita je bezpredmetná.
  Neradujte sa, pre vás sa nič nezmení.
  Jediné čo a zmení je to, že ruskí, čínski, indickí multimiliardári dostanú podiel na vysávaní českých zdrojov preč z Čiech.

  OdpovědětSmazat
 15. blb nadává blbounu že je větší blboun,úrověň světového formátu v režiji USA blbounů a konfliktu s českým blbem.Jedno je jasné blb zůstane vždy blbem ale který z vás to vlastně blbouni je?????

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.