Reklama

úterý 26. září 2017

Snahy překazit slevy při nákupech nemocnic

Josef Mrázek
26. 9. 2017
Nejen nervozitu hospodářských pracovníků a vedení nemocnic, ale také ohrožení zájmů pacientů, způsobilo tažení státního zástupce Matuly proti bonusům v podobě dodatečných množstevních slev z plateb za dodávky léků a zdravotnického materiálu do nemocnic. O tomto problému bylo uveřejněno dost komentářů, ale úvahy v nich obsažené vynechávají to nejpodstatnější.


Přesvědčivě je ve Zdravotnickém deníku popsána škodlivost činnosti pana Matuly, snad postiženého syndromem Beavernet, a JUDr. Dostála, podezřelého, že pana Matulu podporuje v důsledku svých vazeb na farmaceutické firmy. Podrobně je zdůvodněna nesmyslnost výtek, že se nemocnice bezdůvodně obohacují.

V úvahách však chybí zahrnutí důvodů, které vedou firmy k poskytování bonusů, do úvah. Když se to udělá,vyplyne, že odváděním bonusů na účet pojišťovny by tyto důvody zanikly. Bonus má motivovat nemocnici, aby se opět obrátila na firmu, která ho poskytuje. Požadavek, aby sleva směřovala do pojišťovny je stejně hloupý, jako požadavek jednotných doplatků na léky. Obojí vede k zániku slev a zvýšení nákladů na zdravotní péči, které postihne občany jako celek. V případě bonusů pro nemocnice je to ještě horší, protože navíc mají být postiženi ti, kteří pro pacienty pracují. Postiženi za to, co dělají dobře a jen proto, že některé státní zastupitelství, i když zrovna neudělá rozhodnutí vyvolávající pochybnosti o jeho nezávislosti, vyvíjí činnost naznačující psychiatrickou diagnosu.

Z celé aféry se dají vytěžit hlavně personální poznatky. Hospodářský aparát veřejných nemocnic v tomto směru pracuje dobře. O soukromých nemocnicích i zde platí, že utajování všeho je v rozporu s poskytováním služeb pro veřejné zdravotnictví.

Státní zastupitelství jako prosazovatel správnosti a zákonnosti selhává i v této věci nejen jako instituce, ale také v důsledku špatného výběru jednotlivců a nesledování jejich duševního zdraví.

Určitým přínosem tohoto případu je, že JUDr. Dostál, který je často prezentován jako práva znalý zastánce pacientů, zde se projevil ve své skutečné podstatě.

4 komentáře :

 1. V okamziku , kdy banky budou vlastnit :vodu, nemocnice , prumysl budou prakticky diktovat statu danovy(berni) system a soudnictvi : a lidi se stanou otroky banek. Coz ostatne Cechum tak dalece nevadi ,neb Blanicti Rytiri je prijedou zachranit .
  Jak budete moci zamezit aby se smrtelne dulezite leky s rozumnou vyrobni cenou se neprodavali za cenu 500% drazsi. Soukrome nemocnice a banky si protlaci takove zakony , ze omezi nezavisle prodeje leciv , stejne jako fungovani nezavislych doktoru!! A jste na kolenou a otroci bez nadeje a na hodne dlouho.

  OdpovědětSmazat
 2. Možná nastal čas pochopit, proč po roce 1945 došlo ke znárodnění bank a klíčových podniků, za komunstů potom celého hospodářství. Možná je čas pochopit, že připustit velké majetky znamená chudnutí chudých a bohatnutí stále menšího počtu bohatých. Domníváte se, že existence takových, jako je například Paris Hilton, je pro spravedlivý svět normální? A budou volby!

  OdpovědětSmazat
 3. Anonymní27. září 2017 7:47
  Na tom něco je. P.K.

  OdpovědětSmazat
 4. JA CHCI SI KOUPIT SOUKROMOU PROTIALKOHOLNI LECEBNU!!!!!! Aspon budu pod odbornym dohledem....protoze tady je HANBA VYSTRIZLIVET!!!! Zdr.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.