Reklama

úterý 26. září 2017

„Sovětská“ invaze v roce 1968 versus americké vražedné osvobozování v roce 1945

26.9.2017 Agentura EXANPRO
Specifické hodnocení (11053)

V souvislosti s 49. výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa (srpen 1968) byli diváci, čtenáři a posluchači na konci léta 2017 „zasypáváni“ sdělovacími prostředky informacemi o tehdejší okupaci vedenou Sovětským svazem. Vše by bylo v pořádku, pokud by zde nebyly dva závažné nedostatky, jež z tohoto mediálního přístupu činí čirou propagandu ve prospěch západního politického trendu.

Prvním vážným nedostatkem je značná nevyváženost v prezentování negativních skutečností, které se vztahují k činům, jež v minulosti zničily životy českých občanů nebo jinak poškodily Československo. Tak se na jedné straně každoročně zdůrazňují oběti sovětské invaze, ale na straně druhé se mlčí o vysokých a zbytečných lidských ztrátách způsobených činností Američanů v roce 1945. Zdůrazňuje se, že počet obětí v důsledku okupace Československa v roce 1968 dosáhl počtu 137 osob (počítáno do konce roku 1968, tedy za zhruba čtyři měsíce). Avšak mlčí se o tom, že Američané (případně s jejich dalšími spojenci) zabili více než 4 000 osob na území Československa v rozmezí od února do dubna 1945 (tedy během tří měsíců).

Srpen 1968 - okupace ČSSR pěti armádami Varšavské smlouvy

Pokud vojáci pěti členských zemí Varšavské smlouvy při invazi do Československa zabili 137 českých občanů, je podivné, že Američané při osvobozování Československa zabili více než 4 000 civilistů (vyšší ztráty se vždy očekávají při invazi, kdy čelíme nepřátelským silám, na rozdíl od osvobozování, kdy předpokládáme, že naši osvoboditelé budou maximálně chránit civilní obyvatelstvo). Přitom při osvobozování západní části Čech padlo méně než 200 Američanů, čímž připadá jeden padlý Američan na přibližně 20 zabitých civilistů. V tomto ohledu je správné ptát se na to, koho tady vlastně Američané osvobozovali. Z vojensko-politického hlediska se i ze strany USA a jejich spojenců jednalo o krátkodobou invazi s cílem napáchat co největší škody na průmyslové základně ČSR, neboť v té době si již Spojené státy a Sovětský svaz rozdělily své sféry vlivu, přičemž Československo představovalo nově sovětskou sféru vlivu. Američané tak využili příležitosti co nejvíce poničit území, jež mělo být ve správě jejich budoucího poválečného protivníka, a bombardovali průmyslové lokality ve více než deseti českých a slovenských městech (včetně Plzně a Prahy), přičemž některá města bombardovali dokonce opakovaně. Rovněž pozemní jednotky USA měly na území ČSR své úkoly k ničení techniky, různých zařízení a přístrojů, textilií a dalšího materiálu. Veškerá činnost amerických jednotek byla spojena s působením vojenských zpravodajských důstojníků, kteří se svými skupinami pátrali v českých továrnách po zájmové výrobní dokumentaci.

Čísla uvedená výše, až na číslo 137, nejsou zcela přesná, ale to je úkol historiků ve službách státu, kteří „kdo ví proč“ bádají a zveřejňují své poznatky jen směrem k jedné mocnosti.

Druhým vážným nedostatkem je neustálé srovnávání tehdejší sovětské okupace (provedené společně s dalšími čtyřmi státy) s činností současného vedení Ruské federace s poukazováním na stálou ruskou rozpínavost. Moderátor ČT Jiří Václavek se dokonce ptal svých hostů v pořadu „90' ČT24“ (vysíláno 21. srpna 2017) věnovanému právě 21. srpnu 1968, jak vnímají, že ne malá část české společnosti (podle určité ankety) projevuje sympatie k Rusku včetně prezidenta Vladimíra Putina. Tím se však moderátor snažil o umělé spojení dvou odlišných období. Z jeho otázky byla patrná snaha o vytvoření dojmu, že mít sympatie k Rusku a prezidentu Putinovi je negativní jev. To lze podpořit tím, že jeho hosty, na něž otázka směřovala, byly osoby s předpojatým protiruským smýšlením, čímž bylo zřejmé, jakých se mu dostane odpovědí. A první odpověď přirozeně byla, že se jedná o politickou omezenost těch, kteří na anketu odpovídali (odpověděl spisovatel Ivan Klíma). Odpověď druhého hosta podtrhla to, že popularita Ruska není v pořádku s poukázáním na to, k čemu spěje tato planeta a jakou roli v tom hrají Rusové (odpověděla hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková). Zvláštní byla také jiná otázka moderátora, jíž se ptal, do jaké míry je to historie (rok 1968), ale historie, která hrozí tím, že se zopakuje, a to jednoduše proto, že jsme se z ní nepoučili. Zajímavý to rozbor roku 1968 s jednostrannou extrapolací do současnosti.
Škodovy závody v Plzni - vybombradovány několik týdnů před koncem války

Pokud srovnáváme události v roce 1968 se současnými aktivitami Ruské federace, měli bychom potom také srovnávat například současnou německou vládu s nacistickým režimem v případě vyslání německých jednotek do Pobaltí (příkladů a zemí je více). Pro Západ je to situace o to horší, jelikož iniciátory zhoršení situace ve východní Evropě byly právě samy západní země v čele s USA (viz produkt 11010 „Analýza vzniku konfliktu na Ukrajině“ a produkt 11027 „Analýza změny politického režimu na Ukrajině“ s pokračováním v produktu 11028).

Nelze zpochybňovat události v roce 1968, ale také nelze zamlčovat jiné události, které se nás významně dotkly, přičemž je nutné je rozebírat stejnou měrou. V opačném případě se jedná o rys propagandistického způsobu vedení novinářské práce ve prospěch státního aparátu, jenž je poplatný jen těm hodnotám, které jsou stanoveny západními mocnostmi ve jménu boje proti jejich rivalovi. Pokud nechce Česká televize vypadat propagandisticky, měla by kromě dokumentu s názvem „Skryté zločiny osmašedesátého“ vysílat také dokument s titulkem „Skryté zločiny pětačtyřicátého“ ve spojení s americkým bombardováním.
Květen 1945 - Plzeň slaví s americkými vojáky konec války. Zároveň US army na území svého spojence - Československa - zavádí okupační správu stejnou jako v Německu a násilím ruší nově vznikající orgány osvobozeného státu.

Americká delegace již několik let uctívá v České republice památku padlých Američanů. Značná část českých politiků se klaní americkým osvoboditelům a mluví cosi o demokracii, kterou se nám pokoušeli přinést. Ale nikdo z nich již nemá odvahu a osobní čest jim sdělit, že by bylo mnohem vhodnější se nejprve poklonit (a snad i něco víc) obětem jejich agresivní a nemilosrdné činnosti, a teprve poté vlastním padlým vojákům. I tohle chování českých politiků, především těch, kteří před veřejností tvrdí, jak hájí české zájmy, je jedno z mnoha vodítek pro české voliče.

Čeští politici a vojenští hodnostáři se každoročně v několika městech zúčastňují pietních aktů k uctění památky lidí zavražděných během invaze vojsk Varšavské smlouvy, ale již neorganizují a neúčastní se žádných vzpomínkových aktů k uctění tisíců zavražděných občanů během nesmyslných vzdušných úderů západních „spojenců" na sklonku druhé světové války. Cožpak tohle není projev politické propagandy? Z odborného hlediska se jedná o nebezpečnou propagaci jednostranné (tendenční) minulosti, kdy se uctívají jen ty oběti, jež jsou v souladu s aktuálním politickým trendem a konkrétní podřízeností české vlády zájmům cizích mocností a organizací. Ostatní „nevyhovující" oběti jsou pak úmyslně zapomenuty. Tím se naplňuje definice propagandy*. Všichni tito funkcionáři často při svých různých politických vystoupeních vzpomínají na prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka. V tomto duchu by si ale měli nejvíce připomínat jeho slova: nebát se, nelhat a nekrást.

Pravidelně slýcháváme frázi „Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat“. Avšak my tu minulost, zejména její negativní část, potřebujeme znát ze všech stran a nikoli vyzdvihovat jen to, co se hodí vůči stanovenému protivníkovi. V tomto pojetí se osmašedesátý může v budoucnu skutečně opakovat, ale z jiné strany s cílem zachovat v české zemi určitý politický trend s potlačením vlastních nezávislých názorů.


* Definice termínů jsou objasněny v produktu „ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK - sjednocená verze“.


Zpravodajský produkt 11053
Specifické hodnocení
© 2017 Agentura EXANPRO

114 komentářů :

 1. Všechno má svůj čas

  Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas:

  Je čas rození i čas umírání,
  čas sázet i čas trhat;
  je čas zabíjet i čas léčit,
  čas bořit i čas budovat;
  je čas plakat i čas smát se,
  čas truchlit i čas poskakovat;
  je čas kameny rozhazovat i čas kameny sbírat,
  čas objímat i čas objímání zanechat;
  je čas hledat i čas ztrácet,
  čas opatrovat i čas odhazovat;
  je čas roztrhávat i čas sešívat,
  čas mlčet i čas mluvit;
  je čas milovat i čas nenávidět,
  čas boje i čas pokoje.

  (Bible, kniha Kazatel 3:1 – 8)

  OdpovědětVymazat
 2. Dobry clanek - bohuzel i smutny...Melo by se toto sirit jinak,kdyz to nejde pres zkorumpovanou televizi,kterou JESTE porad sleduje strasne moc lidi..Ale dnes jsou pocitace,proc se lide nezajimaji pres ne??? Protoze je to nezajima,hlavne tu mladez - dnes uz poradne vygumovanou rezimem...Ja o bombardovani nasi zeme temi darebaky nevedela taky a hodne dlouho..Ani rodice mi nic nerekli a to me moc mrzi...Myslim,ze by se to melo hodne rozmaznout,treba roznaset letaky do schranek s takovymi pravdami ( lespi,jak letaky kde je co levnejsi a jak ziskat " dobrou " ( znicujici ) pujcku..Co si o tom myslite? Vsechny pravdy,ktere nechce nikdo rikat a vysilat by se tak mohly roznaset..Ale jak dlouho,nez by jim " nekdo " prislapl tipec??!!! Cest pamatce tem,co tehdy zemreli tak podlym zpusobem, uplne zbytecne...Nemeli bychom nikdy na to zapominat a mozna v to vyroci jit sami do ulic a uctit a pripomenout jejich pamatku sami...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uvítal bych Vaše letáky na všech military akcích, kde vlají teplé hvězdy a rudohnědé pruhy.

   Vymazat
  2. 17:02 zjevně nepochopil.

   Vymazat
  3. 17:02
   Ty ussackej mamrde zdegenerovaný cikorky,tys tvoje hvězdy a phuhy jste jen banda nepotřebných utermendch idiotů z čokovopice tak zmlkia mazej zaJovouanem pro dýmku útěchy!!!!!!

   Vymazat
  4. Pro 17.10
   Náhodou, říkali na ČT 1, že atomové údery na Nagasaki a Hirošimu zlikvidovaly japonské válečné loďstvo v tamních přístavech a tím zásadním způsobem přispěly k ukončení války mezi USA a Japonskem.

   Vymazat
  5. 18.32 Haširské loďstvo v době jaderných bombardování už dávno odpočívalo rozeseto po mořských a oceánském dně. Lodi zbývající Japonsku byly poškozené a akce neschopné...

   Vymazat
  6. 18:32 Přečtěte jsi knihy od Hubáčka Válka v Pacifiku a budete vědět vše. Žumpa čt lže jako když tiskne. Ty knihy mám.

   Vymazat
 3. Vědělo se v roce 1945, zastaví-li se Rusko na demarkační linii? Bylo to pouhých 5 let od vpádu do Polska a Finska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:00 Vědělo se v roce 1945, že se západní "spojenci" nespojí s Němci a nezaútočí na Sověty ?

   Fakta : https://blisty.cz/art/72440.html

   Vymazat
  2. 17:00 - Ješkovi oči, to je dobrá propagandistická figura. Tak Škodovka byla bombardována a Češi masakrováni jen kvůli Finsku a Polsku. Fakt povedené. Stejný blábol jako že bomby na Hirošimu a Nagasaki ukončily válku s Japonskem.

   Vymazat
  3. Rusko je jeden ze dvou agresorů v Druhé světové válce, to jen pro pořádek, když se "hodnotí historie".

   Vymazat
  4. 17:12 -a kdo vám tohle řekl? Nebo jste to snad četl? o je přece výklad historie, jak ji razí polští katolíci. To přece nemůžete brát vážně? Dávat SSSR na roveň nacistů, to je opravdu povedené překrucování. Nejste náhodou Kučera, co si hraje na historika v ČT? Nebo že by vám to našeptal pan Herman, odborník na sudety. To by mohlo být z jejich mistrné dílny.

   Vymazat
  5. 17.09 Churchil si k tomu účelu vydržoval určitý čas i PANZERGRUPE WAFFEN SS S PANTERY A S TYGRY.

   Vymazat
  6. https://cs.wikipedia.org/wiki/Sovětská_invaze_do_Polska

   Německý a Ruský důstojník si po invazi potřásají rukou

   Vymazat
  7. https://blisty.cz/art/72440.html

   "Patton prohlásil, že se nehodlá zastavovat na demarkační linii podél Labe, ale že půjde dále na Polsko, odtud na Ukrajinu a Bílou Rus, až do Stalingradu. Rusy nenazýval jinak, než "potomci Džinghischána", které je nutno vyhnat z Evropy. "

   Vymazat
  8. Jsem přesvědčen, že kdyby se o to byl pokusil tak nezemřel při autonehodě, ale ležel by s celou svoji 5armádou na poli "slávy" něco jako G. Custer.

   Vymazat
  9. Pro 17.12 :Nóta vlády SSSR, předaná polskému velvyslanci v Moskvě ráno 17. září 1939
   17. září 1939
   Pane velvyslanče,
   polsko-německá válka odhalila vnitřní rozvrácenost polského státu. V průběhu deseti dnů válečných operací ztratilo Polsko veškeré své průmyslové oblasti a kulturní centra. Varšava, jako hlavní město Polska, již dále neexistuje. Polská vláda se rozpadla a neprojevuje příznaky životaschopnosti. To znamená, že polský stát a jeho vláda prakticky přestaly existovat. V této souvislosti přestaly platit dohody, uzavřené mezi SSSR a Polskem. Ponecháno samo sobě a bez vlády se Polsko stalo vhodným prostorem pro různé nepředvídatelné a překvapivé situace, které by mohly představovat hrozbu pro SSSR. Z tohoto důvodu, přes svoji dosavadní neutralitu, nemůže sovětská vláda nadále neutrálně pohlížet na tyto skutečnosti.
   Sovětská vláda také nemůže nečinně přihlížet, jak rodilí Ukrajinci a Bělorusové, žijící na území Polska, ponecháni napospas osudu, zůstali bez ochrany.
   Z tohoto důvodu vydala sovětská vláda nařízení Hlavnímu velení Rudé armády, aby to vydalo vojskům rozkaz překročit hranice a vzít pod svou ochranu životy a majetek obyvatelstva Západní Ukrajiny a Západního Běloruska.
   Současně je sovětská vláda připravena přijmout veškerá opatření k tomu, aby osvobodila polský národ od nešťastné války, do které byl tento vržen jejími nerozumnými vedoucími představiteli a dát polskému národu možnost žít v míru.
   Přijměte, pane velvyslanče, naše ujištění o naší naprosté úctě.
   Národní komisař pro zahraniční záležitosti SSSR V. Molotov.
   Zvláštnímu a zplnomocněnému velvyslanci Polska panu Grzybowskemu.
   Polské velvyslanectví.
   Moskva.


   Vymazat
  10. Tak jim třeba ! Po záboru sudet Poláci vtrhli do : Bohumína , Slezské Ostravy , Karviné , Českého Těšína a po Jablunkov . Takže né jen Rusové a Němci ale i Poláci a Maďaři rádi okupovali . Marcel

   Vymazat
  11. 26. září 2017 17:00
   22. května 1945 přišel Churchill s nápadem, který se jmenoval " Operace nemyslitelná "( Operation Unthinkable ). Jediným cílem této operace bylo, za využití cca 300.000 ustoupivších příslušníků Wehrmachtu, kteří byli dislokováni v "zajateckých" táborech na hranicích s Francií v plné zbroji a se svým velitelským sborem, přejít z celou silou Britských, Amerických jednotek a exilovou polskou armádou o síle téměř 100.000 mužů do protiútoku a zastavit se opět až v Moskvě. Tedy dva roky před vyhlášením studené války a pár měsíců po záchraně zbytků Německé armády. Jediným důvodem proč k akci nedošlo bylo předčasné stažení části Rudé armády z dálného východu a strach z odpovědi rozjetého vlaku v boji zocelených veteránů Rudé armády v Západní Evropě, kterému by západní aliance objektivně nedokázala čelit bez použití jaderné zbraně na území Západní Evropy. Pouze strach ze silného protivníka ty zmrdy udržel na uzdě! Churchill měl jediný zájem. Udržet Britské koloniální impérium i za cenu porušení Jaltské dohody, která jasně stanovila poválečné uspořádání světa.

   Vymazat
  12. Churchill byl zednar a zid po sve americke mamine kterou si vzal stary Churchill pro penize neb jako duk -vyberci dani pro krale mu po nakladenm zivote kdy tyto domy meli 50 sluzebnych na 1 clena rodiny A tak jako vsichni tito nadprirozeni-vyvoleni prahl po moci cely zivot a jako vsichni ti vymetenci maji touhu po valkach tak i on vynikal ve sve idiotske manii svou krutosti a nicenim za kazdou cenu . Odmitl Hitleruv (opakovany)navrh na mir a spolu s Grazlem Bombardakem Harrisem masakroval Drazdany napadl Berlin (az po tomto utoku letectvem Hitler dovolil nasazeni odvetnych utoku ) na Londyn Je to pravda tento silenec chtel za pomoci zajatych Nemcu a US army napadnout Rudou armadu jiz v r 1945 v lete . Je to v documentech odtajnenych po 70 letech Bohuzel nebyla odtajnena ta cast ktera documentuje spojeni kralovske rodiny a Deutchlandem -posunuto o dalsich 70 let Byl to pouzity grazl a take po valce jiz nebyl zvolen znovu na rime ministra

   Vymazat
 4. Ja porad nechapu proc tomu rikate "invaze"?
  Vase vedeni pozvalo nase vedeni na pomoc v ramci paktu.

  Co kdyby Vase vedeni Brezneva neoslovilo?
  Takto tady nikdo neuvazuje?
  Zacnete tim, ze se vasi papalasi, kteri jen tak mimochodem, patrili ke spicce komunistickych prasat. Jo, i u nas se rikalo, ze nejtvrdsi nejbrutalnejsi komousi jsou v CR.

  Takze ty vasi se bali se o koryta, ze?

  Jeste aby ne, kdyz jim tam amici zacaly rozmychavat majdan-68, jako v Pekingu.

  Vzdyt i dnes vidim jak ty prasata se boji o koryta, to myslite vazne, ze kdyby tady hrozil majdan (proplaceny Ruskem, coz nikdy nenastane, protoze to neni nas styl) tak ty vasi papalasi nepozvou hned EU armadu na pomoc? No to vite, zejo, dostanete hned plynem, vodometama a pak srande. "Tvrdy EU rezim".

  Ale jinak clanek by mohl uvest i vice detailu - nazvy obci a mest, ktere se dostaly pod americke bombradovani + pocet obeti. Kdyz vidis ten SEZNAM, pak kecy o tom, ze se spletli... PFFF. Na bliti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VĚTŠINA VAŠICH "PRASAT" BYLI NEČEŠI... máte osvědčený slovník Třetí říše.

   Bylo by ovšem přínosné, kdybyste trefně pojmenoval i dnešní "držitele" míst u koryt v EU a "eugeniky" dovážející africkou nákazu do Evropy.

   Vymazat
  2. Co prosím? Jaké nečeši?

   Byli to Češi jako poleno. Ty vaši komouši.

   Vy asi nechápete.
   Chcete-li se bavit s Rusem o 68, tak budete muset používat přesnější pojmy. Invaze to nebyla už jenom proto, že jste nás sami pozvali. Nazdar.

   Ale je pozoruhodné, že tento učebnicový příklad propagandy (jak z pomoci udělat invazi) vás doprovází do dnes...

   Vymazat
  3. Soudruhu Timure od Gajdara, Byli to "češi" jako Slovák, Ukrajinec, ...A PŘEDEVŠÍM TO BYLI VŠICHNI KATEHETY ŘÁDNĚ ZPRACOVANÍ ŘÍMŠTÍ KATOLÍCI, NEBO HEZKY OBŘEZANÍ ŽIDÉ... Asi nevíte, že blbé náboženství bylo na školách POVINNÝM PŘEDMĚTEM...

   Vymazat
  4. Já toho nevím určitě spoustu, tak však co po mě chcete? sedím tady piju vodku čekám na rozkaz kdy mám přijet s tankem na václavák.
   Ale neodbočujte k náboženství, je to samozřejmě smutné že se Češi nechali katolyzovat - Neměli na vybranou. Ale moje reakce byla primárně ke klíčovému slovu "invaze", protože to slyším neustále. Chci pouze soustředit vaši pozornost na tom jednom detailu, že byl požadavek vám pomoci, nebylo to samovolné rozhodnutí. Tento detail však vám nyní dává možnost pojmenovat to jako invaze, což dle mého skromného názoru, je blbost.


   Dále pojďme se podívat na definici.
   Invaze je vpád ozbrojených složek na nepřátelské cizí státní území, příp. na území neutrální nebo nepřítelem okupované.

   Bylo to území vůči nám v té době nepřátelské? ne. Bylo nepřítelem okupované? No přece taky ne. Měli jsme pakt? měli.

   Tak jako dnes by to pojmenovali ochrana demokracie, tak v té době to byla ochrana socíku. Nnnazdar

   Vymazat
  5. Timur Timur má pravdu, i když píše zvláštním stylem a obhrouble. Vojska Varšavské smlouvy (nejen sovětská!!!) sem pozvala naše vláda, takže o žádnou okupaci nešlo. POkud někdo, měli by se zodpovídat naši politici a ne už dál štěkat na Ruso, které za A) není SSSR a za B) nám nikdy nic neudělalo.
   Němčouři, kteří nás chtěli vyhladit, to jsou kámoši nejvěrnější, ale na Rusko se bude furt kydat!!! Nejsem rusofil, ale je potřeba být objektivní za všech okolností, i když se to třeba nehodí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  6. 18:06 Já Vám mockrát děkuji že jste se do toho vložil. Už jsem začal mít pocit že můj kritický pohled tu není k místu.

   Vymazat
  7. Všichni co reagujete na trolla Timura (Tamarlána) vězte, že žádná vláda ČSSR nai žádná jiná instituce (prezidenta, Parlament) vojska Varšavské smlouvy nepozvala!!! Byla to čistá agrese, nevyprovokovaný akt násilí a zároveň umíráček komunistickému hnutí v Evropě. Nenechte se "Timurem" ani jeho placenou partou idiotů vyprovokovat! Okupace to byla a dosadila normalizační fanatiky a pak mnoho kariéristů, kteří byli "u komunistů". Proti těm jsme v listopadu 89 cinkali klíči.

   Vymazat
  8. 18:21
   Jestli jsi ty a tobě podobný vycinkali ten MAXIBORDEL V REŽII UDAVAČE HAVLA,TAK BYSTE ZASLOUŽILI KOPAT DO ZADKU AŽ DO ČERNEJ PRI ČOPE!!!!!!!!

   Vymazat
  9. Ale hovno jste cinkaly

   Přece každýmu rozumímu člověku je jasné, že nebýt padu berlínské zdi ( Následně sjednocení Německa ). Tak cinkej necinkej - nedopadneš.

   V posledních stovkách let totiž Revoluce "zezdola" absolutně není možná, pokud není někde v Ugandě

   Vymazat
  10. 18,21 - vojska pozvala vláda ČSSR!
   Než něco budete psát, zjistěte si, která bije, ať si tu neděláte ostudu. Zaslepuje Vás nenávist a současná propaganda.
   A mimochodem - co vojska NATO u nás? Taky agrese, ne? Vždyť se tu nic neděje, žádné revoluce nehrozí, tak proč jsou tady??? Je to dohled, jako v base. Asi tak.

   Vymazat
  11. Vstup vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 68 vnímám jako vyvrcholení vnitrostranického boje o moc v KSČ, chcete-li puč, mezi zastánci uvolnění a konzervativci v Čele s Husákem a Biľakem. Dnešní optikou však nejsme schopni objektivně popsat a hlavně pochopit důvody a postoje jak konzervativců tak liberálů. A to z toho důvodu, že se vytratil duch doby, východní blok, idea socialismu, kolektivismus a nadšení jara 68, které to celé teprve postaví do správného světla. 27 let po plyšáku a 49 let po srpnu už vše vnímáme jinak a historie je už 27x překroucená ideologií nereálného sociálního kapitalismu. Šlo tehdy o vnitřní ohrožení státnosti a sociálního systému? Pohledem konzervativního křídla pravděpodobně ano. Vyhrálo silnější křídlo byť za pomoci z venčí. To, že na našem území probíhala ideologická diverze je zdokumentováno, byť se tomu dnes říká informační válka. Z pohledu tehdejších zákonů platných v ČSSR šlo o akt ohrožení sociálního zřízení a státnosti. Proto posuzovat tuto dobu optikou dnešního práva je nesmyslné. Pravděpodobně však bylo odročeno stupidní poskakování majdanutých až do 89.

   Vymazat
  12. Musím se smát, že i pan Starka je obětí informační války. Naše představa v 68mém byla podstatné zlepšení tehdejšího modelu socialismu, demokratizace a odstavení neschopných od rozhodování, otevření hranic pro cestování, svobodnější výměnu informací, pluralitu názorů.... atd atd. Viděli jsme vzor v Jugoslávii, kde to šlo. Komoušové-"konzervy" byli tehdy v menšině, a ne ve většině! Proto musely jiné konzervy zasáhnout zvenčí (Ulbircht, Živkov, Gomulka, Šelest, sand i Brežněv, který se stal jejich ikonou, ale při hlasování byl proti invazi). Místní zpátečníci neměli sílu dál pokračovat, blížil se termín sjezdu KSČ, který by je od vesla odstavil úplně. Agrese vojsk Varšavské smlouvy, která byla spáchána proti vůli tehdejší československé vlády, parlamentu, prezidenta a konečně i proti vůli tehdejšího vedení KSČ byl čistě zločinný akt a dosadil k moci konzervativní komouše, kteří chtěli opakovat 50tá léta. Vyházeli ze strany samostatně myslící členy při tzv. "prověrkách", pronásledovali i jejich rodiny včetně dětí, a pak tu vládli přes 20 let. Skončili neslavně zvoněním klíčů. Zrádná politika Havla a jeho kamarily je už další, ale trochu jiná kapitola.

   Vymazat
  13. Rok 1968 u nás byl po Maďarsku další pokus o barevnou revoluci. Kdyby Rusové nepřišli, tak bychom si nechali zničit hospodářství o 20 let dříve a začali budovat dnešní kapitalismus. Někdo lomí rukama nad nespravedlností k osmašedesátníkům. Slyšel jsem jejich rozčlenění do tří kategorií. První byli ti, co si mysleli, že mohou mluvit. Bylo to špatné, mluvit o některých věcech se nesmí mluvit ani teď. Řekněte kapitalistovi, že firmu vede špatně a poletíte. Druzí byli kur.y, kterých se ostatní rádi zbavili. Třetí byli zase ti, co někomu překáželi v kariéře a jen tak se jich pro jejich odbornou kvalifikaci zbavit nepodařilo. To jsem poznal i já za foristických čistek.

   To, že mám pravdu, to mohu lehce dokázat. Těšil jsem se, že po sametu začnu s kolegy budovat socialismus s lidskou tváři. Někteří si chtěli ještě před penzí užít postavení vedoucího čehokoliv a jiní okamžitě připravovali privatizaci podniku, aby se obohatili. Na lidskou tvář všichni zapomněli. Aby nezapomněl, lidskou tvář měli na kořalce zvané Praděd nebo Myslivecká. Bohužel mou zkušenost nepřevezme Ústav pro studium totalitních režimů, aby se jednou pro vždy vysvětlilo, o co tehdy šlo. Nejvíce mě štve, jak osmašedesátníci naříkají nad pronásledováním. V oddělení, které jsem vedl měl jeden osmašedesátník větší plat než jsem měl já. Po převratu jsem ho prosil, aby mne pronásledoval stejně, jako jsem pronásledoval já jeho.

   Vymazat
  14. Směj se 21:28 paňáco, ale nepřeháněj. Sám jsem se co pravicový oportunista a revizionista octnul "pod deklem" a zůstal v kontaktu se všemi těmi, co podporovali pražské jaro, přišli o funkce a svoje tehdejší zaměstnání. Ten skutečně silný tlak do dvou let povolil a zdaleka nebyl tak dramatický jak je dnes tvrzeno. Jinak je jasné, že o tehdejší "internacionální pomoc" ústavně oprávněně československý stát nepožádal, i když existovala skupina politiků (Bilak, Indra, Kolder ...), která o to usilovala a invazi chtěla poskytnout krytí, což se nezdařilo. Přes svůj tehdejší a donedávna trvající postoj ve prospěch Pražského jara musím dnes uznat, že nebýt té tzv. "internacionální pomoci", měli jsme současnou „demokracii“ o mnoho let dřív! Aby mi to došlo, musel jsem to celé, při dobré paměti, až po dnešek prožít. Lituji, ale grandiosní komunistický pokus o lepší svět zasluhuje víc uznání než odsudků. Bohužel, došlo k němu nejspíš na nepravém místě a v nepravý čas, když k neúspěchu nejvíc ze všeho přispěla lidská hloupost. Ostatně, patrná je i v mnoha zdejších komentech.

   Vymazat
  15. "...musím dnes uznat, že nebýt té tzv. "internacionální pomoci", měli jsme současnou „demokracii“ o mnoho let dřív!"

   Kdyby v historii neplatí. Nenechte se mýlit, kasárenský socialismus nemusí nutně při svém pádu vést ke kapitalizmu. Leo

   Vymazat
  16. Leo 2:04 nekasárenský socialismus - kde pobrat občany nezbytných vlastností? Není ten problém dost patrný třeba jen na této diskuzi? Nebo, možná, na případu Gorbačova perestrojky? Nekasárenský, i Vy optimisto. Jako bych si nepamatoval, co jsem jako postadolescent navyváděl. Tomu kasárenskému ...

   Vymazat
  17. 8:52- zřejmě nemáme politiky s "nezbytnými vlastnostmi", tudíž ani občany! Lidově, "jaký pán, taký kmán".

   Vymazat
 5. Jak by se zachovalo NATO v obráceném případě: my jsme byli členy NATO a chtěli se trhnout k Varšavské smlouvě? Přišlo by NATO nám na "pomoc", nebo by šlo o invazi a okupaci? Oč jde nyní, když se USA armáda prohání po naší zemi podle svých potřeb? O pomoc, okupaci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Malý detail- v 68mém se nikdo nechtěl trhnout k NATO. Dokonce ani KAN a podobné spolky o tom nemluvily.

   Vymazat
  2. No však ani dneska nikdo nechce euro, chceme si ponechat korunu. Avšak Brusel si tuto otázku pouze odložil na další generaci. Generace našich děti kteří už budou vyrůstat v trochu jiném modelu, těm to potom přijde jako velice zajímavé. Například, když přijde na řadu čipování lidi a bezhotovostní styk, Brusel bude tvrdit že to je možné pouze s eurama a tak bude i po koruně

   Vymazat
  3. 18:23 kolik ti je trhane, že tady kvákaš nesmysly.
   Samozřejmě že se o tom veřejně nemluvilo, protože něco takového by tehdy sovět nedopustil, stejně jako by nedopustil uvést v život prokomunistické nálady ve Francii či Italii.
   Proto ta blbost s jakýmsi socialismem s lidskou tváři (rozuměj kapitalismus), dosáhla akorát toho, že tady museli sověti zasáhnout. Maďarsko, postfašistický Hortyovský stát, bylo varujíci.

   Vymazat
  4. Timure, zdá se, že jste erudovaný, nejen vystudovaný politolog. Souhlasím s Vaší argumentací, jen nezapomeňte, že pro mou generaci bude 68. okupací proti vůli většiny zrovna tak, jako "podlé" zneužití nálad obyvatel k "sametovému" podvodu! Že obé bylo na pozvání "elit" a tz. elity nebyly a ani současné "elity" nebudou potrestány, nedává dobrou "známku" soudržnosti "národům Československa"!

   Vymazat
  5. Pane Povolný, i vy? Tzv.Timur píše nesmysly, informovaný není vůbec. Tvrdí nesmysly. Je to čistý provokatér nebo schizofrenik, ale spíš odrůda trolla. Jednou se staví jako by občan SSSR (vy jste nás pozvali), pak jako Čech (18:29 - ...nechceme euro...) Prosím vás lidi, o tom šedesátém osmém si konečně něco přečtěte! Invaze pěti armád do Československa v roce 1968 byla čistá agrese, která zahubila myšlenku socialismu na hodně dlouhou dobu. Rozhlédněte se jen kolem sebe. Komu by socialismus imponoval, když ho normalizační komouši tak dokonale zprcali?

   Vymazat
  6. 21:35-jsem teď manuální prací natolik vytížen, že nemám čas "brouzdat" na NR ale dávám Timurovi za pravdu, že "obrana socializmu" byla vyžádaná, jako bude vyžádaná "obrana demokracie" a vždy to bude "naší" elitou! To bylo "groo" mého komentu, na víc dnes nemám, ráno vstávám.

   Vymazat
  7. Pane Povolný, kdo tu "pomoc" v roce 1968 vyžádal? Vláda? Parlament? Vedení KSČ? Prezident? Napište kdo, ať se poučím. Moc mne to zajímá, tu dobu jsme jako dospělý zažil, rád bych byl tedy informován, jestli jsem náhodou něco nepřehlédl. Děkuji předem. MM

   Vymazat
  8. PS. osobně se těším, až mne naše "elity" vyzvou ne k "obraně ale k boji za něco, v co budu věřit i já"! Zatím si musím vystačit bez "elit".

   Vymazat
  9. 22:08- a spánek je v čudu. KSČ byla do 21.8. rozpolcena(nebyl jsem členem), až okupace docílila "Pyrhovo" vítězství, odložila změnu v 3. cestu, v té době by si "Západ" nedovolil změnu politické orientaci ČSSR a dala "legitimitu" budoucí "Chartě" a "nasranosti" lidí. Tomu KSČ již čelila bez "mas", které vyházela a zůstali ji převážně již jen oportunisti a pár komunistů bez "vojska", s mizerným(záměrně?) vedením. Tož tak.

   Vymazat
  10. Pane Povolný 22:46 - promiňte, ale všechno to, co tvrdíte ukazuje, že jste onu dobu v nejlepším případě prožil jako nepříliš pozorný a zcela nezkušený divák. Takové hodnocení si dovluji jako ten, kdo ta léta prožil v plné aktivitě a s normalizací nedopadnul nijak dobře. Musím Vám připomenout, že ne pouze rok 1968, ale vývoj nejméně od roku 1961. Hádejte proč?

   Vymazat
  11. 9:11-jistě, byl jsem mladý, nezkušený občan, nepolitik. To samé jsem byl v 89., byť ne již mladým. Teď jsem starý, stejně hloupý a bezradný proti "moci politiků", která je mi vnucena "technikou moci", kterou ovládají jiní "šíbři". A to je i má odpověď na Vaši otázku. Problémem 1961 bylo "nepřátelské převzetí značky", což je známější více v hospodářské sféře. Uhodl jsem?

   Vymazat
  12. PS.-přesto se nevzdávámn a dokud stojím, tak se peru!

   Vymazat
 6. My jsme při tom americkém osvobození dostali dost dárků z nebe, a to nejen v Praze a Plzni ale taky v Ostravě, kde po zbytečném bombardování na konci války zahynuly stovky českých lidí.
  Ale hůř na tom byli v západní Evropě, hlavně ve Francii, ještě před invazí. Bombardování naslepo způsobilo nejvíc ztrát civilnímu obyvatelstvu, už méně vojenským cílům.
  Naštěstí to nebyla Paříž, která unikla ničivému bombardování a tak se osvoboditelé aspoň tam dočkali slávy.

  OdpovědětVymazat
 7. Proč si ten Timur nedá správné jmémo, Adolf Adolf. Ale chápu, je to mladý kalousek a od takových se nedá toho moc čekat.

  OdpovědětVymazat
 8. SSSR nebyl jedním ze dvou agresorů Druhé války. Proč ? 15.3.39 Hitler okupoval ČSR a přijel do Prahy. Druhý den, 16.3.39 ministr zahraničí SSSR Litvinov v reakci na tuto okupaci požádal :Londýn, Paříž a Varšavu o uzavření protiněmeckého paktu vzájemné obrany. Bylo totiž zcela jasné, že Hitler se už ve své expanzi nezastaví a půjde dál. Cílem bylo dostat Hitlera od prvního okamžiku do války na dvou frontách , kterou by roku 1939 nezvládl. Návrh Moskvy byl Londýnem, Paříží i Varšavou odmítnut. Západ spoléhal na to ,že Hitler půjde s vojsky nejprve na Východ a tam se s SSSR navzájem zlikvidují. Poté Moskva zcela přirozeně přijala řešení co nejvýhodnější pro vlastní zemi = získat čas na budování armády a posunout své hranice dále od Moskvy a Leningradu , což se záborem Pobaltí a Ukrajici osídlené části východního Polska podařilo. Za 50 milionů mrtvých ve Druhé válce nesou vinu Londýn s Paříží. Kdyby 16.března 1939 přijali návrh SSSR na společnou obranu , byl by Hitler poražen téměř bez civilních obětí během jednoho roku. Díky Londýnu a Paříži válka trvala 6 let a bylo 50 milionů mrtvých, většinou civilistů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bravo priatelu,toto su historicke fakty co vsak trolovia absolutne nevedia

   Vymazat
  2. Ano, zní to velice přesně.
   "Pánové ze Švýcarska" poskytli Hitlerovi Československo(fabriky), Rakousko(zlato), obrovské lidské zdroje z různých zemí s jedním účelem - likvidace slovanu a kompletni a ovladnuti Eurasie. Jak si pamatujeme ze Švejka, bylo to velice podobné i za 1. světové.

   Dnešní doba je technologicky vyspělejší což, z mého pohledu, v případě přímého středu, přispívá k totalitní povaze vedení války. Obě strany se musí navzájem brzdit a to tak úspěšně činí do dnešního dne (z diplomatického pohledu). Přitom otázky, které se nakumulovaly během posledních desítek let, se nevyřešili. Rusko dlouhodobě nabízí společné možnosti řešení různých problémů ale setkává se s odmítnutím možnosti projednávat. Je zřejmá pouze jednostranná snaha nadiktovat, a tak mám proto dojem, že není možné předvídat jakýsi ulehčený kompromis. Rád bych změnu systému na bázi NWO+brics = green planet. Jenže jsou deep state ... tváří se že nejsou. No co to je? Kde to jsme? Vládne nám těchto 0,01%, proč jsi na ně Američané neposvítí ?

   Vymazat
  3. Timure,toto podepisuji.Karel

   Vymazat
  4. Timure, nauč se český pravopis, např shoda přísudku s podnětem. Za druhé, proč píšeš bláboly a dezinformace typu 17.20, 17.40 nebo 18.02. Nejsi ty opět provokující grafoman typu Hovnolulu či HorněDolní Pablb? Ale sranda, jakýsi Karel to podepisuje. Nejsi náhodou Timure i Karel? Kájo, nejsi náhodou schizoid Timur?

   Vymazat
  5. 21:43 Když žiješ v informační izolaci, má informace je pak pro Tebe dezinformace. To je normální, toho se neboj

   ale pamatuj,
   že to neznamená, že má informace jest nutně disinformací. To za předpokladu i kdybych já žil v informační izolaci.

   Pohledů může být několik ale událost byla jen 1.

   Vymazat
 9. Kolik zemřelo čechoslováků při osvobozování ČSR Rudou armádou? Teda civilistů,že. Ve městečku Krucemburk na Vysočině rusové taktěž kobercově bombardovali civilisty a tam nebyl žádný průmysl. Těžko dávat do příměru 2.světovou a invazi v 68,to dokáže jen cynik a chorá hlava.Panebože tolik kreténů najednom proruskym webu se jentak nenajde

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amíci zase bombardovali městečko Mirotice a ves Čimelice...

   Vymazat
  2. To byly vesnice za(!) demarkační čarou, za kterou nesměli ani letecky!!!

   Vymazat
  3. 18:59 Jasně protože tam byl zakopaný tvůj wehrmacht.

   Vymazat
  4. 9:11 víš vůbec ty experte co je kobercové bombardování? Víš ty vůbec, co jsou aktivity a prostředky frontového letectva, jaké jsou pak prostředky a aktivity strategického letectva, které SSSR na území ČSR vůbec nenasadil (ono totiž málem ani neexistovalo). A co je podstatné, kterému stupni velení frontové a strategické letectvo podléhají. On ten Krucemburk totiž mohl být bombardován na požadavek poručíka, který tvrdil, že tam je uzel nepřátelského odporu, když o věci rozhodnul major na nejbližším polním letišti. Máš vůbec tušení o řízení vojenských operací, o tom, co se odehrává na frontě, víš kolikrát si to odnesou i vlastní? Jsi neznalý, nemyslící hlupák.

   Vymazat
 10. Tak to je opravdu síla co je tohle je za rusácký kolaborantský blábol. Oslími můstky dát na roveň zcela nesrovnatelné. Nějaký smysl by možná mělo porovnat počet Čechů při osvobozování zabitých Rusy a Američany. Ale i to by bylo zcela zbytečné a trapné rýpání se v hovně.

  Nedivím se, že se pod takový prasecí blud neměli autoři odvahu ani podepsat a vystupují jako anonymní "agentura Exampo".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PS
   Šiřte to dál co nejvíce ať lidé vidí co jsou tzv "alternativní média" za žumpu.

   Vymazat
  2. Hele ty ussackej blábole,vysvětli tady,proč nejde v tvým případě tohle porovnat????
   To bys ty z """mosta do prosta"""" musel přiznat,že ussacký agresoři a okupanti vraždí ještě 72let po konci IIsvetové války!!!!!!!

   Vymazat
  3. 20:07 ano russácký agresoři a okupanti vraždí ještě 72 let po konci 2 světové válce na Ukrajině   Vymazat
  4. 20:27
   Ty havlobanderovskej odpade,ty upálený lidi má na svědomí Rusko?!!!!
   A podporovaní arabskejch teroristů,urezavačů hlav má na svědomí Rusko?!!!!
   Jsi ubohej bezmozek,zato urohovnotnej Jandohavlo hulibrk jak vyšitej!!!!!!
   Z tebe by měl Edgar Howner radost!!!!!:-))

   Vymazat
  5. 20:33 Edgar byl na rozdíl od tebe aspoň inteligentní.10000 mrtvých Ukrajinců je pro tebe asi hovno za 40 grázlů,co se upálilo ve své pasti kde se zabarikádovali

   Vymazat
  6. 20:27 - co to je za voli, co si hrajou na informované a vědí přitom prd (19:06 - 19:07).Fanatičtí jako komsomolci v padesátých letech. Bezmozci. Já jsme Čech, nefadím ani Rusům, ani Američanům. Jedni za 18 a druzí bez dvou za 20. Chci být objektivní a chci, aby česká média objektivní byla také. Bohužel nejsou. Je to jako za komoušů - lže se, překrucuje se pravda a zatajují skutečnosti. To, co napsali v EXANPRO je srovnání faktů. Negativní reakce na článek jsou jen povzdechy amerických čípků, kterými pohrdám stejně jako normalizačními koumouši. Stejná líheň omezených blbečků a prospěchářů. Redakci díky za článek, těch volů si nevšímejte.

   Vymazat
  7. Také mi přijde, že toto není úplně nejpříhodnější srovnání. Byly to značně odlišné podmínky. Spíše by se hodilo srovnání třeba s tím, když USA vtrhly dělat pořádek na "svůj zadní dvorek" do Panamy v roce 1989. Jen s tím rozdílem, že je o to nikdo nežádal.

   Vymazat
  8. Banderovské blábolidlo 20:27 mele neustále vyvracenou lež. Asi u toho mlsá Prasečkovu čekuládu. Za odměnu.

   Vymazat
  9. 20:27- a stále se jim nedaří dohnat a předehnat USA. Inu "holubičí" povaha Slovanů.

   Vymazat
  10. 20,27 se určitě spletl, chtěl napsat ussácký agresoři, všichni víme, kdo má Ukrajinu na svědomí, tak mu nenadávejte, připletlo se mu tam jen jedno písmenko ......

   Vymazat
  11. 21:09
   Ty grázlové byli obyčejný civilisti ty havlobanderovskej vohone!!!!!!
   A tu past jim.připravili tebou podporovaný zkurvenci z praporu Azov!!!!!!
   Howner byl stejnej buzerant a hulibrk jako ty,tranďáku eurohovnotnej,ale inteligenci u vás hledat je marnost nad marnost!!!!!!!
   Takže abys nebyl za hovno u cesty....drž hubu ty kolaborantská hnědá čáro v trenkách!!!!!!!!:-)))))

   Vymazat
  12. Nerada nadávám, ale jiné označení než zhovadilé prase si ten banderovský nácek (20:27 a 21:09) nezasluhuje. Tahle porodila dnešní Ukrajina za americké doláče. Fuj, hnus.

   Vymazat
  13. JK 21:12 - co to píšete za pitominu. Panama a ČSSR je zcela stejný případ - ani tam ani sem nikdo nikoho nezval. Agrese jako agrese, zločin jako zločin!!!

   Vymazat
  14. Anonymní 21:51
   Aha...

   Vymazat
  15. 21:51- malý rozdíl by tu byl, počet obětí a motivace "angažovanosti agresora"!

   Vymazat
  16. 19:06 Tady jsi fašoune špatně tady nejsou voliči top09.

   Vymazat
 11. 18:38 tento anonym je úplnej b l b e c. Timur se podepsal alespoň nějakým jménem, ale ty jsi anonym a to je rozhodně neslušnější- Alka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alko, Alko, nevšímej si formálních detailů, přemýšlej o podstatě! Proč je podle tebe 18:38 "úplej blbec"? Vždyť Timur ohýbá pravdu stejně jako zločinec Kalousek. Ventra Kalous, ventra Timur. Jaký rozdíl? Napiš, máš-li co.

   Vymazat
 12. Kto nepozna dejiny podla faktov nech tu zbytocne netrepe voloviny je to trapne a autora to totalne posuva na poziciu idiota

  OdpovědětVymazat
 13. Dávám za pravdu Timurovi. Nejen naši vládní komunisté se strachovali o svá koryta, ale i němečtí a polští a proto na schůzce představitelů Varšavského paktu hlasovali pro zásah v ČSSR. To současná propaganda svaluje vše jen na SSSR a potažmo i nesmyslně na Rusko. Dnešní propaganda je horší než předlistopadová, jak přeceňuje význam USA při porážce Německa na úkor SSSR. Když Británie,aby se zachránila, dělala vše možné, aby uspíšila napadení SSSR Německem. SSSR neslo hlavní tíhu porážky Německa a našeho osvobození a bylo to Německo, které rozpoutalo dvě světové války a vždy válku začalo agresí do jiného státu.
  bv

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas s vaším příspěvkem.

   Vymazat
  2. Timurovi za pravdu nelze dát. Překrucuje historickou pravdu. Je to lhář a asi, jak výše podotknuto, nový troll. Armády Varšavské smlouvy do ČSSR nikdo nepozval (mimo pár penzistů, co se podepsali jako "99 Pragováků").

   Vymazat
  3. 21:58
   Souhlasím, že je nikdo nepozval. Ale pravdou je že kdyby proti nám zakročili po vzoru USA
   tak by v prvních 24 hodinách bylo nějakých 300 mrtvých a v prním týdnu nějakých 5000 mrtvých. Podívejte se prosím na záběry kdy lidé lezou po tancích a jinak se snaží něco vysvětlovat vystresovaným vojákům. (musím se přiznat, že jsem byl také takový idiot.)
   Vůbec je s podivem, že došlo k dohodě s našimi vojáky kteří byli dislokováni ve výckvikových prostorech a nedošlo k žádným incidentům. Ano byla to neoprávněná agrese, ale s minimálními ztrátami na životech a zdraví občanů ČSSR.
   Václav

   Vymazat
 14. Američané vraždili v roce 1945 a byli připraveni vraždit i v dobách studené války. Proto si zaslouží "úctu". Bohužel ale jen od těch hloupých.

  OdpovědětVymazat
 15. Jiří Jírovec26. září 2017 21:00

  Článek srovnává jablka a hrušky. V roce 1945 končila válka a bombardování Čech patrně nemělo jiný smysl než rozbít část průmyslu.

  Srpen 68 se dá srovnávat s prosincem 89, kdy Američané bombardovali Panamu. Měli tam svoje geopolitické zájmy stejně jako SSSR v Československu.

  Rozdíl byl v tom, že to Američané vzali od podlahy, podle různých odhadů zabili během tří týdnů 2-6000 lidí a ustanovili tam proamerickou vládu. Presidentem se stal Noriegův (poražený) protikandidát z voleb. Slib složil na americké vojenské základně.

  Srpen 68 byl proti Panamě operetní záležitostí, kdy se s vojáky diskutovalo, otáčely se směrové tabule a před rozhlasem jim byl podpálen tank.

  Argument, že nám v té době Američané nepomohli, je směšný. Nepomohli s čím? S uhájením socialismu s lidskou tváří nebo se Šikovými ekonomickými reformami? To snad nemůže nikdo myslet vážně.

  Zastávám teorii, že Husákova normalizace byla svým způsobem mistrovkým politickým kouskem. Na jedné straně dal Moskvě najevo, že má situaci doma pod kontrolou a Západu, že u nás nebyl prostor pro ozbrojený odpor. Československo nebyla Sýrie, kde by se dala podporovat "umírněná" opozice.

  Je třeba vidět, že normalizace měla dvě části. V té první si to vyřizovali komunisti mezi sebou. Ta druhá se týkala nestraníků, ale vlastně končila tím, že většina lidí podepsala formální souhlas s "bratrskou pomocí".

  Byli lidé, kteří byli "odejiti" ale většiny obyvatel se to netýkalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Text člověka, který se domnívá, že si dodává zdání solidnosti a důležitosti tím, že se označuje jako "Agentura Exanpro" (symptom dnešní expertománie, jejíž žalostné příklady nám denně předvádí třeba ČT24) je snůška pitomostí.

   Normalizaci - to slovo má v sobě veškerou tíhu beznaděje! - vnímali (a zpětně hodnotili) lidé různě - veliký rozdíl byl už mezi těmi, komu bylo přes dvacet, a těmi, kdo normalizaci zažili ještě ve školních lavicích. Co si namlouvali o koryta nebo záchranu vlatních kariér bojující "komunisté" resp. z vyloučených se rekrutující zbytky "idealistů" (Pelikán, Hejzlar, Mlynář, Liehm, Kosík, Císař,...) není to nejpodstatnější.

   Daleko podstatnější byla skutečnost, že rozhodnutí o "vstupu vojsk" bylo patrně největší ranou, jakou mohlo sovětské vedení myšlence, kterou rádoby reprezentovalo, zasadit. Jenže tehdy nejpozději už muselo být každému myslícímu člověku jasné, že "moskevský komunismus" je něco jako "římský katolicismus" - tedy contradictio in adiecto.

   Největší dopad to mělo na tehdy ještě silné komunistické strany (zejména v Itálii a Francii), ale také na definitivní odklon sociální demokracie od zbytků socialismu a jejich příklon k liberalismu (ztělesněný např. přechodem od Willyho Brandta k Helmutu Schmidtovi).


   (Hádky ignorantů ve zdejší "diskusi" jsou, jako obvykle, trapné, směšné a ubohé - nestojí ani v nejmenším za pozornost.)

   Vymazat
  2. 21:42-pro tentokrát jsme "na stejné lodi", téměř.

   Vymazat
  3. 21:42 Ano. Československo, jako prostředník k likvidaci prokomunistických nálad na "západě".
   Také jeden z momentu jak použít "nesmrtelný" dolar. Podpořit československou "inteligenci" v činnosti proti režimu a také se vymezit proti "dělnickým kádrům", kteří se tak protivili prozápadní, prokapitalistické "inteligenci".
   A co skutečně byli, se ukázalo po hadráku.
   Chci jen dodat, že jsem nebyl nijaký straník a ta zkostnatělost režimu mi taky dělala potíže. Jenže i tady pracoval fyzikální zákon o akci a reakci.

   Vymazat
  4. p.Povolny - 23:21

   Obávám se, že pokud by k tomu došlo - raději skočím do vody a budu plavat.

   Vymazat
  5. 10:57- ten, kdo Vás donutí k dobrovolnému skoku ovšem nebudu Já ale Vaše EGO! Umíte vůbec plavat?

   Vymazat
 16. Vstup vojsk VS v roce 1968 nás na 21 let zachránil před reinkarnací zlodějského kapitalismu, ke které došlo po sametovém podvodu v důsledku činnosti kolaborantů a zrádců v čele s opilcem a degenerátem Havlem a celé bandy psychopatů a parazitů, kteří uchvátili moc, rozkradli věšjškerý národní majetek a udělali z nás protektorát kryptofašistické EU = IV. Reichu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšete blbost, a to už po několikáté. Asi jste normalizační funkcionář, co brečí nad koncem zatuchlého kariéristického režimu, v kterém jste se měl dobře. Mrzí mne, že zrovna tohle musím psát, protože většinou lidem, co tehdy funkcionařili až na výjimky odpouštím. Leo

   Vymazat
  2. To není blbost, ale pravda.
   Vám asi vyhovuje současný totalitní režim a tleskáte, ale je nutné přiznat každému právo na vlastní názor ... a ne vše, co se vám nelíbí a nevoní vám, je lež ... asi tak

   Vymazat
 17. Teď jsme v osvěžovně řešili, zda kdyby jsme měli demokracii o 20 let dříve, kolik bezdomovců by tady bylo, 200.000, nebo 500.000.

  OdpovědětVymazat
 18. Ano, vstup vojsk VS v roce 1968 byl mírovou misí proti tomu jak jednaly USA v zemích které "demokraticky" napadly. Je všeobecně známé, že USA od konce 2.SV rozvrátily do dnešních dnů 75 států. a také je známé, že USA téměř 400 let terorizují a masakrují svět.

  OdpovědětVymazat
 19. zatímco fotrové zdejších diskuzních zmrdů kolaborovali s nácky a ve velkém pro ně vyráběli zbrně v českých fabrikách, tak Američani, kterým mohla být teoreticky nějaká Evropa úplně u prdele, pokládali statisíce životů za její osvobození. Jediné na co se tihle kolaboranti zmohli bylo vraždění při odsunu a na posílání skutečných válečných hrdinů do lágrů.
  Navíc, Amíci Čechům ani náznakem na Rozdíl od Rusů NIKDY nic špatného neudělali.
  Z těch zvratků anonymních autorů a bolševických blbečků v diskusi je mi na blití.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. 15:51
   Ty hloupý nevzdělaný idiote Strako,
   padlých vojáku Československa bylo 25.000. Drtivá většina obětí Československa byli židovské oběti holokaustu, ne vojáci.

   Tady si počti o sovětských náletech na konci války, blbečku
   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1523762-ceskoslovenske-tabu-na-konci-valky-zabijely-bomby-s-rudou-hvezdou

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. 12:33 naivní, romantický, propagandou a komiksy zmanipulovaný, značně nedovzdělaný přispěvateli:
   Žádná mocnost v historii nevstupovala do válečného konflikt z nějakého altruismu, ale vždy a jedině proto, aby posílila nebo alespoň obhájila svoje mocenské postavení. Za kapitalismu pak, aby vlastníci, prostřednictvím státu a na jeho náklady, bez ohledu na lidské ztráty nezainteresovaných, rozšířili, nebo alespoň obhájili svoje vlastnické zájmy a záměry. Jestliže tedy USA, Britové i Francouzi věděli, že za určitou hranicí bude uplatnění jejich mocenských a podnikatelských zájmů omezeno, že se toto nově utvářené teritorium stane konkurenčním, dokonce prostorem mocenského protivníka, je jen a jen logické, že jejich válečné prostředky byly využity k devastaci tohoto prostoru.
   Stejně tak je logické, že odpovídajícím způsobem byla orientována i propaganda a čím potřebnější, tím propagandisticky nanejvýš účinná poválečná materiální i finanční pomoc, kde USA, se svými válečnými přebytky nemohly mít konkurenci a podle toho se také, nejméně ideologicky prosadily. Je mi, naivo, jasné, že tuto syrovou pravdu téměř jistě odmítneš pokřikem o komunistech, rusofilech atd. atd. K tomu jen tolik, co jsem napsal se stejnou měrou týká všech tehdejších válečných stran. Rozdíl je jediný, a to v prostředcích, kterými válčíci strany disponovaly a v tom, s jakým přesvědčením a sympatiemi vojáci jednotlivých stran k tomu kterému obyvatelstvu, třeba i vojákovi protivníka, přistupovali. Příliš složité?

   Vymazat
 20. "... tehdejší pokus byl reálný, protože nebyla jiná možná cesta z totalitního režimu než cesta reforem stávajícího systému. Podstatné je, že nešlo o nějaké kosmetické úpravy, nebo o boje dvou frakcí ve straně o moc, nebo rozdělení funkcí", jak se to dnes často pokoušejí někteří publicisté zkreslovat, ale o reformy, které byly podmíněny geopolitickou situaci země a které směřovaly - byť v nevykrystalizované podobě - k pluralitní demokracii, smíšené tržní ekonomice a k různým formám samosprávy.

  Tak z roku 1968 vyrostl zárodek nové občanské společnosti, jež se propojila v různých opozičních a občanských iniciativách. Jejich vrcholným výrazem se stala Charta 77, v níž došlo k upřímné spolupráci reformních komunistů, křesťanů, sociálních demokratů, liberálů a dalších skupin a jednotlivých osobností. Tím se také naplnil jeden z důležitých cílů jara 1968, který směřoval k odčinění tragického rozdělení české a slovenské společnosti únorem 1948 na "vítěze" a "poražené". Byla to idea národního smíření a porozumění, kterou v listopadu 1989 vyhlásil Václav Havel a Občanské fórum.

  Tato idea měla všechny šance být uskutečněna právě po pádu totalitního režimu v listopadu 1989, ale byla pak předčasně opuštěna a nahrazena politikou konfrontace, netolerance a černo-bílého vidění a vedla k opuštění takových morálních hodnot roku 1968, jako byla solidarita, sociální spravedlnost a tolerance".

  /Jiří Pelikán/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co z toho, pane Kopecký 0:28 plyne? Nějaké to "poučení" by nebylo?

   Vymazat
  2. 1:10

   1) Zkuste myslet vlastní hlavou -
   2) Naučte se podepisovat -

   Víc už Vám neporadím.

   Vymazat
  3. 1:15-To ovšem "vypadá" pane Kopecký na "knížecí rady"! Co když my, "nemyslíme, jsme anonymní massa? Co nám poradíte vlastní(myslící?) hlavou! Zatím většinou odkazujete! Vy nemyslíte!

   Vymazat
 21. Jak zhodnotit tento článek: zaprvé autor srovnává hrušky s jablky (něco jiného je osvobozování okupovaného státu /navíc Američané postupovali ze západu, tedy ze strany, kam se postupně seskupovali nacisté z celého českého území a věřili tomu, že se jim alespoň města jako např. Cheb podaří udržet - je tedy celkem jasné, že dobývat toto území nebylo nic lehkého, co by se obešlo bez obětí, navíc ani neuvádíte, kolik z počtu obětí byli sice bývalí občané ČSR, ale německé národnosti/ a něco jiného je invaze do suverénního státu proto, že se snažil zbavit totalitního režimu, resp. ho reformovat, čehož se SSSR obával, protože by zde mohl významně ztratit vliv), zadruhé pokud chcete hodnotit objektivně počet obětí z roku 1945, měl byste také započítat oběti na životech, ke kterým docházelo i z východu, kde osvobozovala Rudá armáda (+ navíc "budoucí oběti", tedy např. ty, koho odtáhli z českého území na Sibiř do gulagů apod.) Neohánějte se objektivitou, pokud sám úmyslně některá fakta zamlčujete a snažíte se zkreslit obraz dějin.
  Mgr. Pavlík, vystudovaný historik

  OdpovědětVymazat
 22. Jestli se autor podivuje nad tím, že Američané zde při osvobozování zabili 4000 lidí, pak by se měl doučit, že USA vstupovala do země přes Sudety, kde světe div se žili sudetští Němci toužící po návratu do Reichu, a proto i aktivně na straně hitlerovského Německa válčící. Veškerý odpor proti osvobozovací US-Army byl proto od těchto Němců, kteří v bojích padli. Co je na tom divného!!! a dokonce srovnatelného s invazí vojsk VS v roce 1968? Tahle minela je začátkem úžasné manipulace autora provázející pak celý text!

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.