Reklama

.

.

pátek 29. září 2017

Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony

Každým rokem se v oblasti veřejných zakázek utratí více jak 650 miliard Kč veřejných peněz. Povinnosti zadavatelů zakázek je ovšem uzavírat smlouvy pouze s transparentními společnostmi. Praxe je ovšem přesně opačná. 


Většina firem registrovaných v registru smluv totiž nezveřejňuje své finanční výkazy, ačkoliv jim to ukládá zákon. Navíc celá řada firem vznikla těsně před získáním zakázky. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci.
V internetovém registru smluv, ve kterém mají povinnost zveřejňovat smlouvy ministerstva, státní podniky či například města, bylo za dobu existence registru smluv evidováno necelých 32 tisíc firem. Za rok 2016 informační povinnost nesplnily dvě třetiny z nich. Téměř pětina dodavatelů zboží a služeb z registru smluv nesplnila informační povinnost ani jednou za poslední tři roky.

„Internetový registr smluv vznikl jako preventivní nástroj pro kontrolu hospodaření státu. Je zvláštní, když stát ale obchoduje s firmami, které se často záměrně vyhýbají zákonem stanovené informační povinnosti. Přitom neplnění informační povinnosti vytváří netransparentní podnikatelské prostředí, a navíc ještě vytváří prostor pro korupci,“ říká Petra Štěpánová z Bisnode.

„Tuto závažnou situaci lze jednoduše vyřešit zavedením pravidla, díky kterému společnosti, které nesplní informační povinnost, nebudou moci získat veřejnou zakázku či dotaci. Toto opatření uleví rejstříkovým soudům, které jsou administrativně zatížené, a hlavně bude možné včas odhalit mnohé závažné kauzy,“ dodává k tomu Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci (NFPK).

Tolerance současného stavu je velice závažná a nepochybně má neblahý dopad na veřejné rozpočty. Lze vyjmenovat celou řadu kauz, kdy odhalení podezřelých skutečností nastalo velice pozdě a značnou část prostředků se již nepodařilo zachránit. Řešení lze rovněž hledat v podstatném zvýšení vymahatelnosti práva.

Dřívější analýza NFPK doložila, že rejstříkové soudy často nedostatečně využívají sankční mechanismy. Bisnode dále vypočetl, že pokud by stát začal systematicky vymáhat pokuty za neplnění informační povinnosti, mohl by podle našich výpočtů získat nejméně 13,7 miliard korun, ale až 256,3 miliardy korun dodatečných příjmů do státního rozpočtu.

 

6 komentářů :

 1. .....mohl by stát podle výpočtů vymáhat pokuty a získat podle výpočtu nejméně 13,7 miliardy korun, ale až 256,3 miliardy..... No nedalo by se to hodit Babišovi jako přitěžující?? To je zase neprávem postihování podniků ( tedy podle českého kavárenského prááva)

  OdpovědětVymazat
 2. Bůh ví, jak to všechno opravdu je!

  OdpovědětVymazat
 3. Před zákonem jsou si všichni rovni!
  Pouze s tím rozdílem, že když občan, nebo živnostník poruší zákon, je sankcionován (a to někdy velmi citelně). Když to samé udělá firma (jak která), tak se jí sankce nedotknou tak dlouho, až je porušení zákona PROMLČENO!

  A ještě jedna maličkost:
  Od začátku revoluce bují korupce, od začátku revoluce se proti ní v parlamentu a ve vládě bojuje. Přitom od začátku revoluce ještě nebyl ani navržen takový zákon, který by ZAKAZOVAL přidělovat jakékoliv zakázky z veřejných peněz firmám s ANONYMNÍM VLASTNÍKEM!!!
  Toto selský rozum nebere.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak vážení voliči neposlouchejte žádné negativní kecy o SPD:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pepa-Nos-Nemci-rozpoutali-dve-svetove-valky-mozna-rozpoutaji-i-treti-Merkelova-je-reinkarnaci-Hitlera-Spolu-s-Francouzi-se-k-nam-chovaji-jako-za-Protektoratu-A-volby-muze-vyhrat-Okamura-505661

  OdpovědětVymazat
 5. Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony- vždyť je to jedna verbež.

  OdpovědětVymazat
 6. Máslo - Penny - cena 45 Kč - nápis Laktos, baleno v ČR. Takže vyrobeno kde? Čím starší, tím lepší? Stáří 2 roky?

  OdpovědětVymazat