Reklama

středa 13. září 2017

Studium jako nástroj vzdělanosti, nebo ideologické manipulace?

Marek Řezanka
13.9.2017 Literárky

Zamýšlíme-li se nad stavem jakékoli společnosti, měli bychom brát v úvahu následující kritéria: 1) Jak vypadá vzdělanost místní populace? 2) Jaká je informovanost dané populace, respektive, do jaké míry jí média manipulují a 3) Jak se rozvíjí kultura sledované populace? (vlevo fotografie: Český model amerického kongresu)Pozastavil bych se u prvního bodu. 

Vzdělanost naší populace není objektivně nikterak dobrá – a to používám eufemismus. Ze základních a středních škol vycházejí lidé, kteří neznají základní data své historie (30. 9. 1938, 15. 3. 1939, 5., 8.–9. 5. 1945, 21. 8. 1968 ad.), natož aby je byli schopni dávat do souvislostí. Dochází nám, že národ tvoří kromě společně sdíleného jazyka ještě společné dějiny? Jak chceme existovat, neznáme-li ani vlastní historii?

Je zřejmé, že politické a ekonomické elity si snaží uzurpovat moc – a tak dělají vše proto, aby ke vzdělání měly přístup hlavně ony – a kromě nich ti, kteří budou ochotni podrobit se jejich ideologii. Běda však tomu, kdo by chtěl učit ideologii nepodléhající historii, politologii, sociologii a podobně.

Není náhodou, že v politických pořadech České televize vystupují ideologové jako například Marek Ženíšek, který navíc vyučuje politologii na ZČU v Plzni.


K čemu papír bez myšlení? 

Zcela postrádám debatu, která by se věnovala degradaci vysokoškolského studia, které, obávám se, neslouží rozvoji vzdělanosti a kritického myšlení lidí. Studium bylo bráno jako prostředek k dosažení „oprávnění“ pro lepší pozici na trhu práce – ale ani to již v případě řady oborů neplatí. Jistě, řekne se, že nezaměstnanost humanitně vzdělaných studentů je relativně nízká. Kdo ale otevře téma jejich podzaměstnanosti? Kolik humanitně vzdělaných studentů zastává práci, k jejímuž výkonu zkrátka vysokoškolské vzdělání nepotřebují?
Otto Daněk z Asociace exportérů aspoň upozornil na nedostatek techniků, což negativně ovlivňuje celý český průmysl. Poukázal na fakt, že intenzivně převažují studenti humanitních oborů. Aby tuto situaci změnil, přišel s návrhem na zpoplatnění humanitních oborů. Je to snad příliš drastické řešení?
Osobně jsem zastáncem neplaceného vzdělání s tím, že na kritické myšlení má právo každý, tedy i chudý a nemajetný. Současně si ale uvědomuji, že stávající poměry na vysokých školách nesvědčí onomu rozvoji kritického myšlení.
Slouží-li řada humanitních oborů jako líheň buď podzaměstnaných – nebo nových ideologů, myšlenku zpoplatnění těchto oborů bych nezavrhoval.
Prezident Miloš Zeman v minulosti několikrát vyjádřil názor, že je třeba podpořit především technické obory s tím, že je zde možnost zavedení poplatků za studium oborů humanitních (Viz).
Pokud neprojdou humanitní obory nějakou kvalitativně výraznou proměnou, nevidím jediný důvod, proč by neměly být zpoplatněny.


S vysokou za pult aneb Buď ideolog, nebo prostě cokoli

Bohumil Kartous ze společnosti EDUin, jeden z autorů Britských listů, se naopak stávajících humanitních oborů zastává. Tvrdí, že vliv humanitních oborů nelze přepočítávat na peníze, jejich absolventi jsou výrazně adaptabilnější, a snáz se tak uplatní na trhu práce(Viz). Nezabývá se tak okolností, kolik humanitně vzdělaných lidí nakonec někde prodává u kasy či dělá recepční(ho) apod. Stejně tak se nevěnuje problematice, z kolika humanitně vzdělaných lidí se stávají mainstreamoví ideologové, kteří usilují o to jít ve stopách s pány Ženíškem, Romancovem, Pehe apod. Respektive, kolik humanitně vzdělaných studentů skutečně aplikuje kritické myšlení a nemilosrdně konfrontuje fakta s nejrůznějšími veřejně sdílenými tvrzeními.


Když Janda učí…

Vizitkou svého druhu potom je, když na univerzitní půdě přednáší ideolog Jakub Janda (například přednáška Five visions for the EU, předmět v rámci magisterského programu Diplomatic Studies, Praha, Vysoká škola ekonomická, 11. 3. 2014 či přednáška a diskuze o české evropské politice, Studentské politologické fórum, Slezská univerzita v Opavě, 21. 10. 2014 - Viz).

Dne 6. 12. 2016 pořádala Fakulta sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně přednášku nazvanou: Role médií v ruské dezinformační kampani, opět s Jakubem Jandou v čele (Viz). Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek potom neskrývá otevřenou averzi vůči M. Zemanovi (Viz či Zde).

Pokud se ale univerzita chová stranicky a ideologicky, je otázkou, zvláště v případě humanitních oborů, k čemu vlastně své studenty (ne)vychovává a co v nich (ne)rozvíjí.

Lze se potom divit, že například student politologie na ZČU v Plzni Karel Kreml se stal mluvčím STAN a jiní studenti této univerzity ve volných chvílích mávají americkou vlajkou na podporu projíždějících amerických vojenských konvojů?


ZČU – TOP-politologie v praxi

Politik a politolog v jedné osobě, Marek Ženíšek, do éteru vyslal následující perlu: „Když jsem zaslechl většinou obyvatel ČR kvitovaný výrok o rozmístění 1 500 vojáků na našich hranicích, bylo mi jasné, že něco přijde. Pan prezident velmi dobře využívá scénáře z filmu Vrtěti psem. Škoda, že tohle není film. Prezident Zeman opakovaně dokazuje, že České republice škodí, a to systematicky a vědomě.“ (PL, 4. 8. 2015).

Ač jediným slovem nedoložil, čím že Zeman škodí, pronesl toto obvinění z opozice politologa i pedagoga. Může tak samozřejmě formovat názor laické veřejnosti, pokud ta by mu jako „odborníkovi“ důvěřovala.

Ano, zažíváme období devalvace takzvaných odborníků, tedy lidí, kteří by se měli v dané problematice vyznat a jimž by se mělo věřit.

„Jsme malý stát a jakýkoli český politik, který se domnívá, že s ním Moskva jedná jako rovný s rovným, je pouze užitečný idiot“, vyjádřil se na adresu prezidenta republiky politický geograf, Michal Romancov. A dodal: „Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman škodí zaprvé České republice, což by v kontextu války, která probíhá na Ukrajině, až tak zásadně nevadilo, ale ještě horší je, že škodí Evropské unii. Ze zpráv ruských médií nelze rozlišit, kdy se Rusové domnívají, že Zeman hovoří jako prezident České republiky a kdy hovoří jako evropský státník.“

Ladislav Cabada (další politolog z TOP 09) zase na svém facebookovém profilu 6. 9. 2014 zveřejnil následující povzdech: „Miloš Zeman na Ukrajině nevidí ruskou invazi, jen občanskou válku. Je strašné mít takového prezidenta. Jeho postoj je hloupý a trapný.“

Ani L. Cabada se zjevně neseznámil s Gomartovým zjištěním, že na Ukrajině zjevně probíhá právě občanská válka, kterou vyvolalo dosazení nikým nevolené vlády – po puči, jehož pozadí není uspokojivě vyšetřeno.

„Pro mě jsou nepochopitelné názory, které říkají, že Ukrajincům pošleme humanitární pomoc, ale zbraně ne. Když to přeložím do hořkého bonmotu, tak jim vzkazujeme, že jim dáme brýle, aby ostře viděli, jak se blíží nepřítel, ale nepošleme jim žádnou zbraň, aby ho mohli zastavit," nechal se slyšet Miroslav Kalousek“ (Deník.cz, 7. 4. 2015).

Také on nesleduje co nejrychlejší ukončení občanské války na Ukrajině. To by jinak musel požadovat především odzbrojení extremistických nacistických praporů typu Azov. Dále by nemohl tvrdit, že zbraně dodává pouze Rusko, ale musil by dodat i takovou drobnost, že na Ukrajinu již dávno proudí zbraně ze všech koutů světa včetně USA. 

„Washington dodal ukrajinské armádě těžké bojové zbraně na začátku konfliktu v dubnu, a možná ještě před vypuknutím války. Klíč k pochopení situace spočívá v tom, že USA vždy vyzbrojovaly Kyjev, a Obamovo prohlášení teprve o záměru dodávat zbraně je lež! NATO a ukrajinské vzdušné síly disponují stále vybavením dodávaném z iniciativy Bílého domu,“ upozornil americký politolog, Stephen Landman.


ČMAK má šmak? Jak pro koho…
Již od roku 2011 se v Plzni pořádá Český model amerického kongresu (ČMAK). Účastníci se např. naučí „tahat za nitky v zákulisí“ a vybraní zájemci si pak mohou vyzkoušet, co obnáší vyjednávání smlouvy TTIP. Záštitu nad jedním z minulých ročníků garantovali Karel Schwarzenberg a plzeňský primátor za ČSSD Martin Zrzavecký. Mezi hosty v minulosti byli Jiří Pospíšil, Roman Joch (ředitel Občanského institutu placeného z USA, stoupenec amerického radaru v Brdech), Jaroslav Lobkowicz (poslanec za TOP 09), Ladislav Cabada (kandidát TOP 09 do senátu, vyučující KAPu), Lenka Andrýsová (bývalá poslankyně za VV a LIDEM), David Šanc či Linda Piknerová.

Nevadí nám, že i státní peníze tečou na podporu modelů, které studenty učí konkrétním politikám, ale nevěnují se rozboru dokumentů a rozboru těch politik? Nevadí nám, že se místo kritického myšlení na vysokých školách rozvíjí nekritická ideologie, že by se možná i kovaní představitelé VUMLu zapýřili studem? 


Tento způsob studia…

Nezapomínejme ani na zcela nevhodné vměšování amerického exvelvyslance Shapira do svobodného rozhodnutí hlavy cizího státu podílet se na oslavách konce druhé světové války a uctění obětí v zemi, která sehrála v Hitlerově porážce zásadní úlohu. Tehdy samozřejmě stály jak TOP 09, tak STAN na straně pana Schapira. Studenti humanitních oborů, politologie dvojnásob, potom mají roli jakéhosi křoví, které má vybraným jedincům tleskat a blahořečit je – a jiným jedincům má hrozit a demonstrovat proti nim.

Takto si ale kritického ducha nepředstavuji. Takto vypadá totalitní myšlení: Místo analýz založených na faktech se píší pamflety a seznamy nepohodlných osob. Místo diskusí a debat se vedou monology, s nimiž je nutno souhlasit. Místo prohlubování znalostí dochází k vymývání mozků. Takovýto způsob studia pokládám – slovy klasika – za velmi nešťastný. Pokud by za něj studenti museli platit, aspoň by je to možná donutilo položit si otázku, za jakým účelem vlastně studují.
- - -

41 komentářů :

 1. Anonymní12. září 2017 21:57
  21:26 On to maže, protože se za to už čtvrt století stydí! Tady se o dob vašeho útěku nic nezměnilo, bez stranické průkazky v rodině anebo členství v církevní sektě se na vedoucí funkci ve veřejném sektoru a státem dotovaných organizacích nevydrápete. Tolik k těm dvoum cenzurním pracovníkům, co je jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo a ještě k těm nadávkám čtenářům NR a hanobení skupin obyvatel, zejména emigrantů a důchodců, jež zde dlouhodobě zůstávají bez povšimnutí, tomu se nedivte, když havlisté a členové polistopadové vládnoucí garnitury mají nyní co dělat, aby si cenzurou ohlídali především svůj zadek.

   Smazat
  2. 7,23
   Najednou umíš česky ty zhovnodolní recyklační přemřelo???!!!!!!
   Hanobit můžeš někoho,kdo si to zaslouží....takže pouze TEBE,HOVNOLULANA A OSTATNÍ USSÁCKÝ KUŘBUŘTY A KOLABORANTY!!!!!!!!

   Smazat
  3. 7,51
   Ty se můžeš pochlubit jen SVOJÍ VROZENOU DEBILITOU,ALKOHOLISMEM A VROZENOU HYPOSPADIÍ!!!!!!

   Smazat
  4. Ten tvůj Hovnolulan VEČEREK bez elektrické energie BLEJE NA HOVÍNKÁCH!!!!!!!!
   Nějak ti to zřejmě ty hovnodolní trotle zatajil,že???!!!!!!!

   Smazat
  5. Nechodím nakupovat do vietnamských VEČEREK.

   Smazat
  6. Ale tady se má na mysli Jiří Večerek, Florida, dlouholetý nadšený a pravidelný diskutér serveru Novinky.cz,( vždy se pošklebuje nebo nadává Čechům) který bývá často zablokován, a v té době denně navštěvuje diskuze NR, pak se zase odmlčí a diskutuje na Novinkách. Teď je asi na diskuzích Novinek zablokován trvale?

   Smazat
  7. O cesku rozhoduje az druhy sekretar velvyslanectvi Usaku...Vzdelani pak /autor se probudil prave ted ?/ pak bylo vzdy silne ovlivneno a zamereno na POMOC vladnouci ideologii....Vzdycky !!

   Smazat
 2. Není mi jasné, kdo vlastně financuje alternativní weby, když si každý může do prohlížeče nainstalovat doplněk Adblock filtrující reklamy, to už jsou dnes lidé ochotni platit za internetový obsah vlasteneckého původu anebo redaktoři žijí z vody a pracují na směny bez nároku na honorář?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudruh David spravuje tyto přihlouplé stránky v pracovní době z teploučkého místečka zcela zbytečného náměstka pro cosi na nějaké klinice s jistě velmi hezkým platem.
   Soudruh Dvořák je důchodce vlastnící podle vlastních slov 4 byty v Praze a vilu tamtéž. Jak k tomuto majetku přišel, jestli privatizací nebo zlodějinou, se ale tento kritik porevoluční doby nikdy nepochlubil.

   Smazat
  2. Platíš je ty, tím, že sem chodíš, opruzuješ a klikáš vesele. Pokračuj, jménem čtenářů ti děkuju za podporu. Ale asi to potřebuješ, tak to holt děláš a dělat budeš. Pak i NR bude vzkvétat a prosperovat.

   Smazat
  3. Aha, takže provoz Nové republiky přeneseně financují nájemníci adminovo bytů a z druhé strany politická trafika - na pokladnu hospitalizovaní pacienti bohnického areálu, no alespoň k něčemu je bezpracný zisk a zdravotní pojištění dobré, když už v zájmu farmakomafie a černých havranů nesmí sloužit k vyléčení pacientů. 8:14 - naznačujete, že za přečtení a kliknutí na stránku dostávají tito aktivisté zaplaceno ještě od někoho jiného, zdůrazňuji, že reklama se mi nezobrazuje!? 7:51 - proč Seznam samizdatu NR považujete za "přihlouplý" a z jakého důvodu používáte matoucí oslovení "soudruzi"?

   Smazat
  4. Je to je ušlápnutý malý človíček, který musí, ovšem pouze anonymně, škodit kde se dá. Nepostřehl, že reklam je na tomto webu pomálu, protože stejně malí lidé jako on se dohodli, že Češky a Češi nesmějí být informováni všestranně, ale pouze NATO a EU-propagandou. Ostatně co vím, dr. David je odborník, vyhledávaný lékař na kterého mohou být Bohnice hrdé. Ostatně, kontrolujete dr. Davidovi docházku? Asi ne, že?! Nenechte se mýlit hodinou a minutou zveřejnění článků. Pracuji také s bloggerem a vím, že systém dává možnost uveřejňovat články i o mnoho dní později, než jsou uloženy k uveřejnění, natož o pár hodin. Dvořák žádný soudruh není, pokud vím, byl šéfem vysílání Občanského fóra v tehdejší ČsT a pak rychle se od Havlovců odtrhl a šel do byznysu. Myslím, že si založil filmové studio. Výšplechty idiota 7:57 jsou jen nenávistné zvratky, hloupé pokusy o dehonestaci. MM

   Smazat
  5. 9:27

   Blbečku, sám soudruh Dvořák se tu ohledně Seznamu a od něho sem putujících reklam rozčiloval a sám tu psal že jim ta reklama hodí cca desítku měsíčně.
   Tak myslíš nebo víš? Jak se to jeho slavné studio jmenovalo a které filmy vyprodukovalo, krom té jeho jediné známé provařené kokotiny Kosovo? Hodilo to na 4 byty a vilu v Praze, tzn několik desítek milionů kterými se tu chlubil?
   Ty také pracuješ s "Bloggerem"? Službou nenáviděné megakorporace z nenáviděných zločinných USA? Tak pracuj, blbečku.

   Smazat
  6. 10,51
   Blbeček seš ty,Hovnedolní!!!!!!!
   Věřit trotlovi Večerníčkovi může jen vemeno z kachny....TÍM JSI PRAVĚ TY,HAVLOPABLBE!!!!!!

   Smazat
 3. Co je to tady dnes za příspěvky? Každý kdo má jenom trochu zájem o likvidaci současného zdegenerovaného systému u nás nebude reagovat na zhovadilosti Ho Do a podobných ale navrhovat jak pojistit volby těch co prosadí zákon o referendu. Nikdy jsem nebyl v žádné partaji, za komoušů jsem nechodil k volbám ale po převratě jsem věděl dík výchově od prarodičů co nás čeká a tak jsem od převratu dával hlas komoušům. Proto že jako jediní mají dost členů do volebních komisí, je žádám aby jejich zástupci v obvodech listinu se součty hlasů vyfotily mobilem a obeslaly na stanovenou adresu. Alternativy, kterým fandím na to nebudou mít sílu. Pokud to veřejně prohlásí dám jím opět hlas a přemluvím všechny své známé o kterých vím že to udělají také. POSPÍCHÁ TO!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někomu tady hodně záleží na tom mazat, když si lidé začnou mezi sebou spontánně povídat. A proč se NR rozhodla podpořit dotačního podvodníka, když jej naoko (pojistka volebního vítězství, vytvoření falešné modly mučedníka) honí útvar pro organizování odhalovaného zločinu, aby měl prezident parťáka do tandemu? P.S.: Prognostický ústav byl zřízen na příkaz KGB pro přípravu polistopadových kádrů, zatímco geneticky modifikovaní agenti Monsanto Burešové (v minulosti tahaní 40 let po poušti na cestě, která se urazit za měsíc) byli KGB (Sionem) přímo dosazováni k majetku.

   Smazat
  2. 9:28 - píšete dokonalé bláboly. O NR, o Babišovi, o Prognosťáku a KGB, o Sionu. Jste jen rasistický konspirátor, hlupák, nepovedenec.

   Smazat
  3. To je ale snůška nadávek, aniž by manipulátor 10:02 vysvětlil, v čem je můj příspěvek rasistický, že mi vadí vraždění lidí glyfosátem zamořujícím zdroje pitné vody a dokonce bezohledně stříkaným na dozrávající plodiny těsně před sklizní a jím nasáklé geneticky modifikované jedovaté potraviny? Prognostický ústav vznikl v roce 1984 na popud šéfa KGB Jurije Andropova a většina majetku v bývalém Sovětském svazu, potažmo východním bloku, přešla do rukou sionistů (židovských oligarchů), to asi těžko zpochybníte, když si tyhle skutečnosti může každý snadno ověřit v publikovaných dokumentech a miliardářských ročenkách. Že geneticky modifikovaný agent Monsanto Bureš distribuuje rakovinotvorný, střevní mikroflóru poškozující, životně důležité enzymy Cytochromu C450 blokující a endokrinní disruptor glyfosát a hodlá pěstovat Roundup ready geneticky modifikovanou řepku také není žádným tajemstvím.

   Smazat
  4. Ty jsi ale blb glyfosfáte -pořád bliješ jedno a totéž. Tak nic nežer, a máš vystaráno.Žer než ty svoje prášky, který z tebe dělají magora - tam glyfosfát není? Aby ses z toho nepřiposral ty agente monsanto nebo co to neustále bliješ za hovadiny.

   Smazat
  5. Ne, neustanu, dokud nebude ustanoven celoevropský zákaz používání smrtelného jedu glyfosát a ukončeno zrůdné používání tohoto herbicidu na vysoušení dozrávajících obilovin, luštěnin a olejnin (správně jsi pochopil, že se pak nachází ve většině kupovaných potravin, a proto například vzrůstá počet lidí, kteří nemohou pozřít už ani klasický chleba - to jsou i tví sousedé, kterým pak zkracují střeva nebo trpí lupenkou a dalšími záhadnými onemocněními, na to jsou vědecké důkazy, viz. odkaz v záhlaví) a zamořování zdrojů pitné vody. Smrťáčku 16:04, ty snad ani nejsi člověk, když si přiješ strádání, nemoc a smrt svých příbuzných a blízkých, kde se v tobě vzalo tolik nenávisti ke všemu živému a zdravému?

   Smazat
  6. A čím se teda krmíš,když je z tebe taková směšná glyfosfátová zrůda? Bliješ všude pořád totéž jak magor. Nikoho to nezajímá, neboť glyfosfát není na programu dne.Já jsem příklad kypícího zdraví, stejně tak moje rodina i prarodiče, praprarodiče - velmi vysoký věk při plném zdraví. Nikdy jsme nezkoumali co jíme, jíme to, co nám chutná a co nám nechutná nejíme. Máme odpor k práškům a lékům všeho druhu obecně. Můj děda ještě nikdy nebyl u lékaře, moje babička jen co se týče porodu. Tak drž svůj blbý zobák, nevím proč tady strašíš. Jsou lidi, kteří exnou hodně brzy, a žerou jen zeleninu a furt se nimrají v popisech co všechno obsahuje, a jsou lidi, kteří sežerou skoro všechno, stejně tak vychlastají, nikdy nečtou přiblblé popisky, a ještě kolem stovky jsou junáci. Ale když myslíš glyfosfáte, že psaním těch přiblblých diskuzí něco změníš, tak jo, piš si ty blbosti, když tě to uklidňuje -nejspíš si myslíš, že děláš záslužnou práci pro občany ( kteří na tebe serou) Měj se glyfosfáte, ty zkrácený střevo dohromady s lupenkou, a užívej si jedů v žrádle.

   Smazat
  7. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.14. září 2017 3:46

   A proč myslíš, že by mě měla zajímat rodina, která vychovala zlého, nenávistného a domýšlivého grafomana?

   Smazat
  8. Rodina, která selhala a vychovala zlého, nenávistného a ještě k tomu domýšlivého grafomana a bájného lháře, jež se vyjadřuje i k tématu, jemuž nerozumí a nahrazuje to svým egem a arogancí nebo za to nemohou a už ses jim jako asociální psychopat, který lidskost pouze předstírá a navíc není schopen si o tématu nic nastudovat, narodil? Viz. odkaz v záhlaví.

   Smazat
 4. Demokracie začíná tam, kde končí signál České televize. Komické vysílání ČT bylo možné vidět v době voleb v USA, kdy celá obrazovka s mapou států USA, svítila červeně, tedy těch států, kde vyhrál Trump a jenom několik pobřežních států v USA na východním a západním pobřežím USA a naše ČT neustále do éteru křičela, že jasně vítězí Clintonová. Reportéři ČT pod strachem vyhazovu z ČT a ztrátě lukrativního místa, odmítli komentovat to co již bylo všem jasné, že totiž vítězí Trump a neustále opakovali, že vítězí Clintonová. Je to křivení charakteru reportérů ČT a také lidí, kteří se na tuto televizí musí dívat. Výhodu mají ti, kteří na satelitu můžou sledovat jiné světové televizní stanice a srovnat tak množství nepravd, které ČT produkuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A dnes poránu věnovali mimořádné vysílání - samostatný blok hlasatelem teplých hvězd a rudohnědých pruhů uváděné prezentaci knihy vražedkyně Clingonové, tedy se jejich zámořský páníček instalující islamisty vč. umírněných uřezávačů hlav a banderovce vč.kyjevské bandy ostřelující nemocnice, porodnice, dětské školky, školy a sídliště, nezměnil.

   Smazat
  2. Vlastizrádcům ze Zpravodajství ČT vyšla nová Bible, notičky. Hitlery v ní fňuká, že kvůli pár jejím mailíkům vyhrál volby "nejhloupější prezident v dějinách USA". Studená občanská válka v USA pokračuje. Ještě mnohokrát se před obrazovkou ČT nařehtáme.

   Smazat
 5. Je významně příznačné, že většina komentářů se vůbec netýká obsahu článku „Studium nástroj manipulace…“. Článek je to důležitý, ukazuje, jak ideologická, informační válka „hoří“ na všech frontách, nejenom vojensko-demokratických (Ukrajina, Afganistan..), ale i na poli vzdělání, vědy a techniky i sportu. Článek ukazuje, jak „politickou i kulturní, náboženskou, ekologickou korektností..“ je závažně postižena oblast společenského života v naší zemi. Vlastně nedává skoro žádnou naději, že se lze z euroatlantického kulturního marasmu vůbec nějak dostat. Tento pocit ještě usilují mnozí zdejší komentátoři, kteří nejsou schopni do diskuze na NR kvalitním názorem přispět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vvenc - ale to co píšete, je typické pro všechna diskuzní fóra. Účastníci ( většinou notoričtí závisláci na internetu, denním čtení i psaní příspěvků) se jen potřebují vypsat, každý ze svých vlastních frustrací. Tak některý všude a vždy zařadí do diskuze migranty, a pak se diskuze plynule přesune na úplně jiné tema, dříve zařazovali velice pravidelně do diskuzí pod všechny články ( i k tragediím) "zločince Ratha" dnes stejně tak často zmiňují "zločince Babiše" - a přitom se domnívají, že oni a právě oni nepodléhají, a nikdy nepodlehnou mediálním manipulacím a vynulování vlastního myšlení z mozku, přitom právě oni jsou důkazem a produktem postupné výroby lidských duševních prefabrikátů, které se postupně staly na mediálních manipulacích zcela závislými. Diskuze tedy nejsou platformou, kde by lidé spolu slušně a věcně komunikovali nad daným problémem, nýbrž platformou pro různé verbální exhibice úplně od věci, kde se plká a plká, kde se házejí vzájemné urážky a nadávky, přičemž všichni vědí, že počet diskuzí vydělává provozovatelům serverů ( nejvíce Seznam.cz) velice slušné peníze, proto pokud počet diskuzí klesá, zařazují tyto provozovatelé internetové publicistiky ( dnešní pseudonym pro tvrdý bulvár) emocionální temata - nízké důchody, zadluženost, samozřejmě Babiš nebo prezident, dalším emočním kalibrem je KLDR a Rusko -a na svůj počet diskuzí se tak dostanou vždy. ČR je zvláštní země, zvláštní společnost, kde zmrzačení společnosti se projevuje tím, že se vydělává na chudobě, na dluzích, na nemocech, na žvanění, na manipulacích, a zejména na blbosti. Tím se zřejmě lišíme od řady jiných států, které neprošly demokratickou degenerací a mediální genocidou zdravého myšlení a (selského) rozumu.Konečně - i o tom je článek.

   Smazat
  2. Lze se dostat. Stačí když s těmi svými fantasmagoriemi vyhraješ volby.

   Smazat
  3. A ty už jsi se svými fantasmagoriemi něco vyhrál 10.53? Tak se tady pochlub a poděl se o způsob provedení a následné dojmy z úspěchu. Dík.

   Smazat
 6. Nebudu poslouchat lži fašounů z top09 a Zeman je náš president lidu.

  OdpovědětSmazat
 7. Vzdělanost u nás: bohužel se nahnaly davy "expertů", nových to Komenských, aby vylepšili naše školství: zmrvili vše už od jeslí. Vysoké školy? Všichni víme, jak vypadá úroveň soukromých vysokých škol, že je to čistý byznys a kdejaký blbec, jehož otec má plnou kapsu zlaťáků, si může pořídit titulu před i za jménem, kolik si jich koupí.
  Nemáme technický vzdělané: možná, že kámen úrazu začíná již na středních, kde nemáme učitele, kteří by uměli dobře naučit matematiku, fyziku, chemii. Příliš mnoho maturantů opouští školu s averzí k těmto předmětům. To je stará známá věc a naši komenští si neví rady, co s tím. Poplatky za studium na humanitních oborech: snad by stačil numerus clausus: škola dostane objem peněz na studium jen potřebného množství antropologů, historiků, egyptologů, archeologů. Stát by měl také studovat - co udělal špatně, když se mu polovina občanů zbláznila a potřebujeme násobky psychologů a psychiatrů ke zvládání depresí, sebevražd, drogistiky, životem neukojených a penězi podplatitelných atd. To USA heslo, že každý potřebuje svého psychiatra a fyziatra se dokonale uplatňuje u nás. Všechny nás bolí klouby, nemáme rovnou páteř, máme namožené svaly, pokleslé břicho i vnady, často se cítíme jako ochrnutí, vzdor s námi cvičícími stroji. Proč jsme najednou národem zhuncovaných mozků a těl??? V čem ta dramatická změna po r. 1989?
  Na Ukrajině je občanská válka, jaká jiná by to mohla být? Je to analogie španělské občanské války. Je to válka nacistů proti antinacistům, Porošenko, to je novodobý gen. Franco. Nutno ovšem přiznat, že ten nacismus na Ukrajině není nic nového a že se táhne od války, kdy se někteří Ukrajinci přiučili od německého nacismu, vřele ho obdivovali a jemu i sloužili (stejně jako občané pobaltských států). Ale také antinacismus není nic nového, je prostě hluboce zakořeněn zase u občanů východní části Ukrajiny. Tak se nedivme střetu. Nedivme se ani podpoře jedné nebo druhé strany. Ve Španělsku působili interbrigadisté z celé Evropy na straně lidové demokratické fronty a také Hitler a Německo a Musolini s fašistickou Itálií na strana fašisty Franca. A dnes na straně nacismu a Porošenka stojí USA a vazalové v NATO. Je to tedy prosté - a nelze se divit, že ta slušnější část evropské populace fandí antinacismu a ne nacismu, nejsou to jen Rusové, jak by nám chtěl někdo namlouvat.

  OdpovědětSmazat
 8. Největší manipulace jsou volby a tam to všechno začíná a končí. Proto simyslím že i můj výše uvedený příspěvek je k věci. Nejsem žádný vědátor ani umělec ale KGB jakož FBI a MOSAD si mezi sebe nebraly debily proto je to svým způsobem kladné hodnocení a je potřeba vědět KOMU SLOUŽÍ.

  OdpovědětSmazat
 9. Jsem velmi vděčná všem, kteří NR provozují. Každý den najdu článek, který mě zaujme a buď moje názory na věc potvrdí nebo jsou zdrojem pro zamyšlení na dané téma. S úrovní diskuzí je to horší, sprosťárny a osobní výpady prostě nečtu. Co se týče školství, je to obor, který přesně odpovídá všem ostatním ( zdravotnictví, zemědělství, spravedlnosti a dalším ministerstvům) - výuka a celkové vzdělání je až na místě posledním. Když jsem viděla dějepis maturitního ročníku gymnazia, šly na mne mdloby, ale co už naděláte - ČMAK a podobné akce to naprosto nahradí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad Nedvědilová: Bezvadný a věcný komentář! Souhlas.

   Smazat
  2. Děkujeme za vaše vyjádření, paní Nedvědilová.

   Smazat
 10. Je třeba si uvědomit, že dnešní studenti jsou potomci svazáků, kteří vyvolali převrat v roce 89.
  Ti byli potomci svazáků z roku 68.
  Svazáci jsou mladí aktivističtí pitomci, za všech režimů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 15:51 - Dnes to ovšem nevypadá jenom na potomky, jsou v tom určitě i jejich tatíci!

   Smazat
 11. Mám to "zapár", takže mně už to tak netrápí. Jen mě mrzí, že nebudu moci nakouknout do této společnosti doctorů humanitních věd, kdy zjistí že jsou všichni jen ti doctoři a nikdo jiný, kdo by jim zajistil svou prací vše potřebné pro život. Je to takový stav před potopou, myšleno spíš před válkou. Rychle užít v lelku života a po nás potopa.

  OdpovědětSmazat
 12. Když Janda učí, v kládě mu hučí. Kromě ČMAK byněla být ještě ŠPUK - Škola pro udržení koryta, která by produkovala další lemplmudrlanty v oboru Žvanistika a plkózní kydologie a Parazitní budižkničemismus.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.