Reklama

neděle 24. září 2017

Tillersonova slova o podplukovníkovi Petrovovi jsou signálem pro Moskvu

Petr Akopov
24. 9. 2017    zdroj
Ministr zahraničí USA během projevu v Radě bezpečnosti OSN udělal neočekávaný tah, týkající se přímo Ruska. Zmínil nedávno zesnulého podplukovníka Petrova, "člověka, který zachránil svět". Není pochyb o tom, že taková rétorika Tillersona se postaví do řady dalších podobných symbolických gest, která si vyměňují Moskva a Washington. Co to znamená?
Všichni si již zvykli, že vztahy Ruska a USA prožívají nejen složité, ale také zvláštní období. Poprvé v novodobé historii jsou lídři americké administrativy zbaveni možnosti vykonávat samostatnou politiku směrem k Rusku. Vzpoura amerických elit proti Donaldu Trumpovi přivedla k tomu, že on i jeho ministr zahraničí Rex Tillerson jsou nuceni pracovat v atmosféře nekonečného vyšetřování "ruských vztahů" a, v důsledku toho, přitvrzovat veřejnou rétoriku vůči Rusku. A tak už obě země krátily své diplomatické mise, vyměňují si výtky, vznášejí požadavky.

Ale v kterýchkoliv dvoustranných vztazích, včetně mezinárodních, jsou důležité detaily, nuance. Přičemž veřejné i ty neveřejné. O tajných kontaktech Bílého domu a Kremlu nic nevíme, a díky bohu, ale ne příliš zveřejňovaná spolupráce probíhá. Například ohledně Sýrie, kde, navzdory všem incidentům a rozporům, byly tyto dvě země schopny dosáhnout v tomto roce značného pokroku. Což by, jak každý ví, nebylo možné bez politické vůle hlav států.

Ve veřejné sféře se všechno omezuje na kontakty ministrů zahraničí Tillersona a Lavrova.

Oba prezidenti se setkali jen jednou, v červenci, na summitu "velké dvacítky" v Německu, nyní se setkají v listopadu na summitu ASEAN ve Vietnamu. Lavrov a Tillerson se pravidelně setkávají na různých mezinárodních fórech.

Oficiální informace po setkáních se zveřejňují málo, Tillerson i tak nemá tisk v oblibě, a ještě k tomu zde máme i toxický ruský směr. Nicméně jsou důvody se domnívat, že partneři si nenadávají, ale hledají způsoby, jak obnovit normální vztahy mezi oběma zeměmi. To, mimochodem, říkají i veřejně. Pokaždé i americká strana i ruské ministerstvo zahraničí zdůrazňují snahu o vytváření vztahů.

Kromě toho se oba prezidenti demonstrativně zříkají nejen vzájemné kritiky, ale po každé zdůrazňují respekt a pozitivní přístup. Totéž dělají i jejich ministři zahraničních věcí. Dokonce i tehdy, když se hovoří o rozporech a stížnostech, nacházejí prostor, aby zdůraznili shodu názorů. A není to pouhá formalita, zdvořilostní povinnost. Například ve svém včerejším projevu v OSN Sergej Lavrov pochválil vystoupení Donalda Trumpa, které tam zaznělo v úterý, za výroky o důležitosti dodržování zásad svrchovanosti v mezinárodních záležitostech. Ano, Lavrov upřesnil: "Zvlášť když bude americká zahraniční politika prováděna na tomto základě", a sarkasmus nepopírá snahu budovat mosty s těmi, kteří jsou v mnoha ohledech opravdu stejně smýšlející.

Později ve čtvrtek již Rex Tillerson při vystoupení na zasedání Rady bezpečnosti OSN udělal své gesto. Ano, začal výčitkami, že "v posledních letech akce Moskvy často napomáhaly oslabování mezinárodních norem a podkopávaly úsilí povolat státy, aby se zodpovídaly", pak vyzval Rusko, aby "účinněji podporovalo mezinárodní úsilí o nešíření zbraní hromadného ničení"... Ale pak si náhle vzpomněl na to, co se stalo téměř přesně před 34 roky, 26. září 1983:

"Tento týden se svět dozvěděl, že odešel ne příliš známý, ale v historii studené války velmi důležitý člověk. Jmenoval se Stanislav Petrov a někdy je nazýván "člověkem, který zachránil svět". Počítač na vojenském stanovišti, kde měl Petrov službu, signalizoval, že byla vypuštěna jaderná raketa z USA, měl zatelefonovat velení a oznámit to, ale Petrov předpokládal, že systém udělal chybu, a, naštěstí, měl pravdu, byl to planý poplach.

Místo aby informoval velitele o přípravě okamžitého jaderného protiútoku, zatelefonoval do štábu armády a ohlásil závadu systému. Tato epizoda ukazuje, jak vysoký je rizikový faktor, pokud jde o jaderné zbraně, a to zejména v případech, kdy se rozhodnutí o jejich použití mnohdy svěřuje nespolehlivým technologiím nebo chybnému lidskému úsudku. Státy, které chtějí získat jaderné zbraně, by si měly položit otázku, zda jsou připraveny k podobnému scénáři ve své vlastní zemi?"

O smrti podplukovníka Stanislava Petrova se světová veřejnost dozvěděla před několika dny. I když zemřel v květnu a psalo se o tom v sociálních sítích, pak i v ruských médiích. Příhoda o tom, co udělal Petrov, který byl ve službě v noci na 26. září 1983 na velitelském stanovišti Serpuchov-15, vešla v Rusku ve známost v roce 1991. Od konce 90. let se podplukovník ve výslužbě stal známý i na Západě, obdržel několik mezinárodních ocenění a v roce 2006 mu bylo v sídle OSN v New Yorku předáno veřejné ocenění "Člověku, který odvrátil jadernou válku". Zpráva o smrti Petrova vyvolala vlnu publikací ve světových médiích a americký ministr zahraničí považoval připomínku o jeho činu za adekvátní v kontextu svého projevu o nešíření.

Bez ohledu na to, jak důležitý byl pro Tillersona propagandistický aspekt tohoto příkladu, není pochyb o tom, že jeho gesto nezůstane v Moskvě bez povšimnutí. V Rusku umí ocenit respekt, který je nám projeven, tím spíš když jej prezentuje nositel Řádu přátelství. O jehož rozvážném přístupu se v Rusku nepochybuje, dokonce ani když se, jak nedávno zažertoval Vladimír Putin, "dostal do špatné společnosti a odbočuje trochu jiným směrem". Všechno se nakonec vyvine tím správným směrem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

35 komentářů :

 1. Bohužel(Bohudík) je jediným státníkem ve světě náš prezident Zeman, který nemá problém komunikovat s čínským, americkým ani ruským prezidentem, který ho před nedávnem pozval do Ruska. Náš prezident, přítel Izraele by mohl být jazýčkem vah a koordinátorem a sjednotitelem celého světa. Já vím Štěpánová a Kavárna budou proti, i já vím, že má slova jsou poněkud nadnesená, ale je fakt, že Zeman se ve světě neztratil a díky němu se ve světě ví, že někde ve středu Evropy je nějaké Česko. Zemana nemusím ale každému co jeho jest. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12,22- pane, vy jste sebestředný hlupák a navíc jste neskutečný hulvát, což z vás činí entitu nehodnou žádné diskuze i v případě, že by na vašem příspěvku bylo zrnko pravdy, což není - je to jen hulákání zakomplexovaného ubožáka, který si nezaslouží nic jiného, než lítost a opovržení

   Smazat
  2. 12:22 Pěkně jsi se nám tady představil zfetovaný americký magore.

   Smazat
  3. 11:33 Kavárnické uřvance vykopem u voleb. A Zeman bude opět president.

   Smazat
  4. 12:27 Ty havoidní ubožáku,narozen těsně před r.89,nebo po tomto roce,placený neziskovkou,zmlkni!Kam asi tvá inteligence sahá?Zemanovi ani nad jeho palec.Kavárna se nějak stahuje ze scén,nebudou peníze,viď?

   Smazat
 2. A dopr*ele, to bylo o fous, eště že tam nebyl ve službě u toho systému nějaký západní mírotvůrce, plný ideálů pravdy a lásky, co se nejlépe šíří humanitárním nákladem pum, nebo něco podobného Trumanovi, ten přítel mírového využití jádra.

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12,22- pane, podruhé opakuji u vašeho dalšího neskutečně hloupého příspěvku, který vám musel dát neskutečně moc práce - vydávit takovou masu tuposti, nenávisti, ubohosti a špíny není jen tak - vy jste NESMÍRNĚ TUPÝ sebestředný hlupák a navíc jste neskutečný hulvát, což z vás činí entitu nehodnou žádné diskuze i v případě, že by na vašem příspěvku bylo zrnko pravdy, což není - je to jen hulákání zakomplexovaného ubožáka, který si nezaslouží nic jiného, než lítost a opovržení.
   Uvědomte si laskavě, že lidé chtějí číst podnětnou diskuzi a i v případě opačných názorů není nikdo zvědavý na blábolení choromyslných nul. Nikoho nezajímáte a vaše kydy rovněž ne, i pokud byste pravdu měl, způsob, kterým ji ze sebe vyzvracíte, vás totálně likviduje jako člověka i jako oponenta.
   Zamyslete se nad sebou, jestli jste skutečně takový hnůj, a něco se sebou udělejte.

   Smazat
  2. 12,42 - pro pravdu se každý nejvíc zlobí - viz vy, jste vážně ubožák a nemá smysl reagovat na nic, co z vás kde vypadne.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 12:22 Tak jsi vyblil z tvé mozkovny všechnu neuvěřitelnou ideologickou špínu,za kterou ti dobře zaplati.Tak si jdi užívat,ty ubožácká špíno.

   Smazat
 4. 11:54
  Trotla Trumana odsadili do Bílé chatrče"""demokraticky"""""CIA a FBI,to jelito by si jinak ani neškrtlo!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Koncentrovaně, patologicky nenávistné zvratky nedovzdělance 12:22, 12:22 by bylo skutečnou škodou vymazat jako příklad, co všechno lze najít v současné společnosti, před čím se varovat a čeho se obávat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 6. 12:22 Jasně fašistický ubožáku jsi též Slovan a Čech nikdy tě tvoji páníčci nevezmou za svého. Ubohá západní podržtaško.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12,49 - neuvěřitelné kecy!!!!!!!!! tvářící se jako historie. Klobouk dolů, Göbels by zezelenal.

   Smazat
  2. 12:49, 12:51 tapetujete to tady nudně tím stejným a nic na realitě, že Ruská Federace se nehodlá nechat pacifikovat USA, nic nezměníte. Ani USA se svým desetkrát větším zbrojním rozpočtem a nikdy nesplatitelným dluhem ať už si dolarů nechají tisknout libovolně. Horší je, že Evropa si nehledí Ruska co spojence a raději ho vidí na straně Číny. Před Čínskou dominancí samotné USA Evropu ovšem neuchrání. Natož Evropa sebe sama, když si neví rady ani s migrací. Tak si trollové, tak si šaškujte.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 7. Přestaňte být sentimentální, plukovník Petrov ohrozil bezpečnost Sovětského svazu, co kdyby ty signály byly pravé?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:09 Je zřejmé, že ta historka o "člověku, který zachránil svět" je zřejmě pouhou "propagandou".

   Smazat
  2. Lížete atomové koule.

   Smazat
  3. Signály pravé nebyly, příčinó bela vadná elektrónka EC 84 z národního podniku Katoda Olomóc, což potvrdil ředitel Tonek Trósil.

   Smazat
 8. 14:09
  .....dva metry dřeva by bylo prospěšnější......

  OdpovědětSmazat
 9. Paranoidní magoři, kteří bez atomovky pod prdelí neusnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě horší jsou havlobanderovskej hovada,který by do Čech tvali okupanty a masový vrahy z USSA!!!!!!!

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 16,53 - fajn, už vím, jak vypadáte

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Dnešní komentáře nesou podtitul Nedělní chvilka nenávisti na Nové republice.

   Smazat
 10. Stejně tak důležité bylo rozhodnutí důstojníka Archipova během "Kubánské krize". Tato rozhodnutí nabývají na váze zvláště dnes, kdy mají všichni plné huby "Průmyslu 4.0" a okouzlení z výpočetních technologií. Stroj bude vždy stroj a jeho výkon bude vždy odpovídat pouze omezeným algoritmům zadaným omylným člověkem, bez možnosti korekce svobodnou vůlí...

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. Děkuji admínům za vymazání toho trolla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:21 je natolik zvláštní, že bych docela rád věděl, co ti snad i trollové produkují? Ona je to také informace.

   Smazat
 13. Jsem zcela fascinován naivitou lidstva. Jak může někdo uvěřit takové propagandistické hovadině? To je prostě za hranicí mého chápání. Když v letadle praskne hadička tak letadlo nespadne. Když se v reaktoru zasekne palivová tyč tak reaktor nevybuchne. Když v muniční fabrice vybuchne roznětka tak to taky nevyhodí celou fabriku do luftu. Ale přesto spousta jedinců co se považují za inteligentní bytosti je schopna uvěřit bajce o tom, že při chybě jednoho satelitu zabránila třetí světové jen to, že někdo nezmáčknul tlačítko. Co by jste vy blbci dělali, kdyby nachytal ženu při nevěře a zmáčknul by to tlačítko jen tak z nasranosti? No nic by se nestalo. Kolik z vás je svéprávnejch?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.