Reklama

pondělí 25. září 2017

USA chtějí přiškrtit Venezuelu s pomocí sousedních států Trump buduje alianci proti Venezuele

Sergej Latyshev
25.9. 2017   Zvědavec
V New Yorku se v pondělí setkali vedoucí představitelé Kolumbie, Argentiny, Brazílie a Panamy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Diskutovali o velmi důležité otázce: Co udělat s Venezuelou. Problém je totiž v tom, že režim prezidenta Nicoláse Madury, levicového populisty, který má výborné vztahy s Ruskem a Čínou, nezapadá do schématu služebních vztahů, jaké panují mezi většinou latinskoamerických zemí a Washingtonem.


Trump buduje alianci proti Venezuele

„Všichni jsme znepokojeni tím, co se děje ve Venezuele, chceme chránit venezuelský lid, aby byla opět obnovena demokracie. Diskutovali jsme o potřebě a podobě koordinace mezi zeměmi, abychom tak prosazovali mírový demokratický přechod (síly), přičemž by stabilita byla zachována,“ řekl kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Vzhledem k tomu, že je země považována za největšího výrobce kokainu na světě, a že jeho výroba a vývoz prudce vzrostly po nastolení míru mezi kolumbijskou vládou a levicovými povstalci, nebyla při rozhovorech s Trumpem „vypracována žádná konkrétní opatření“. Přijali však rámcové rozhodnutí „pracovat v týmu, a sdílet s ostatními zeměmi své názory“ ve jménu deklarovaného cíle.

Kolumbie má také ve srovnání s ostatními státy větší zájem na úspěšném vyřešení situace v sousední zemi. Prezident Santos zdůraznil, že „je velmi důležité, aby vše proběhlo mírovou a demokratickou cestou“. Řekl „znovu prezidentu Trumpovi, že Latinská Amerika nebude podporovat žádný vojenský zásah“. V tomto se kolumbijský prezident nepřetvařoval: Venezuela má velmi silnou armádu, která je v obtížné situaci, a mezi lidmi v obou zemích, kteří mluví stejným jazykem, jsou přátelské postoje.

Pokud by Američané ke svržení režimu v sousední zemi použili sílu a armádu, může to vyvolat negativní reakce obzvláště mezi lidem v Kolumbii. Spojené státy americké prozradily, že „americký řád“ již mnohokrát použil metodu státního převratu nebo dokonce výsadku námořní pěchoty v Latinské Americe, takže to ostatním zemím v regionu připadá jako něco zcela přirozeného.

Jednání se také zúčastnili prezidenti Argentiny (Mauricio Macri), Brazílie (Michel Temer) a Panamy (Juan Carlos Varela). To bude zřejmě jádro protivenezuelské aliance, kterou připravuje Washington. Panama je pro USA téměř jasná a Brazílie s Argentinou jsou ekonomicky nejdůležitější země v Jižní Americe. V současné době v těchto zemích vládnou představitelé proamerické elity. Pravděpodobně budou mít ve spolupráci se Spojenými státy klíčovou roli, kdy se budou snažit dohnat Venezuelu, která jen obtížně splácí své dluhy, k neplnění závazků. I když se Venezuela několik let potýká s nedostatkem potravin, základního zboží a léků, snaží se všem svým věřitelům splácet dluhy. V opačném případě by byla pozastavena aktiva této země, zejména zásoby ropy, která přináší zemi finanční prostředky. A to by byl konec.
Nový stupeň tlaku

Tudíž je zde nová úroveň tlaku. V srpnu se členové Jihoamerického společného trhu (Mercosur) rozhodli pozastavit Venezuele členství v organizaci kvůli konfliktu mezi čelními představiteli a opozicí. Mercosur spojuje 250 milionů lidí a přes 75% celkového HDP země. A dokonce ještě předtím byla Venezuela nucena opustit Organizaci amerických států (OAS), a to kvůli zásahům do svých vnitřních záležitostí. Jak vidíme, Caracas je ve velmi těžké situaci. Navíc kvůli sabotáži parlamentu musel vládnoucí režim uspořádat 30. července volby do Ústavního shromáždění, nicméně Mexiko, Peru a Kostarika volby neuznaly...

Dva hlavní spojenci Venezuely jsou Rusko a Čína, které se snaží pomoci prezidentu Madurovi, aniž by ho podporovaly k porušení ústavy, i kdyby to bylo v zájmu dobré věci. Kuba je také blízký soused, ale nemá žádné peníze navíc. Avšak nepřátelé Latinské Ameriky v čele s USA, kteří považují Latinskou Ameriku za své dědictví, utahují kolem země smyčku.
Washingtonský plán je jasný a přirozený

Zdá se, že odpůrci Caracasu nemusí svrhnout venezuelský režim pomocí ozbrojených sil. Je pouze třeba metodicky zvyšovat tlak a neustále vytvářet nové obtíže pro obyvatele Venezuely podle schématu, který byl použit v Chile ke svržení lidového prezidenta Salvadora Allendeho v roce 1973.

A to se právě nyní děje. Americké ministerstvo financí neustále rozšiřuje sankce proti venezuelským představitelům. Washington se snaží podkopat finanční a ekonomický systém země.

Trump z toho důvodu podepsal v srpnu vyhlášku o uvalení finančních sankcí na Venezuelu: Americké společnosti mají zakázáno obchodovat s novými dluhopisy a cennými papíry, které vydala vláda a ropný podnik Petroleos de Venezuela (PDVSA), se splatností delší než 30 dnů a 90 dnů. Vzhledem k tomu, že výnosy z ropy představují přibližně 95% finančních příjmů z celkového exportu Venezuely, je to velmi vážné. Je dokonce obtížné si představit, co by se stalo, kdyby Spojené státy, tradiční venezuelský zákazník v této sféře, odmítly nákup ropy. Zároveň se představitelé Venezuely domáhají toho, že v rámci vyhnutí se sankčním omezením nebudou produkovat ropu za dolary. Je nepravděpodobné, že Spojené státy budou i nadále dlouho kupovat venezuelskou ropu, když cena je již pár dnů stanovena v čínské měně (jüan).

Tak si to shrňme

Problémy Venezuely se tolik neliší od problémů jiných latinskoamerických zemí, jejichž ekonomiky jsou deformovány kvůli letité závislosti na Spojených státech. Ve většině latinskoamerických zemí jsou hlavními příjemci tohoto systému elitní skupiny, které jsou úzce spjaté s Amerikou, zatímco ve Venezuele lid začal využívat výhod přírodních zdrojů země již za doby režimu Huga Cháveze. Nicméně prudký pokles cen ropy a ekonomické a finanční intriky Washingtonu oslabily tento venezuelský unikátní systém přerozdělování veřejného majetku - výhody se výrazně snížily pro ty, kteří jsou zvyklí se na ně spoléhat. V důsledku toho nastala v zemi politická krize, došlo ke střetům mezi oponenty a přívrženci režimu, zvýšila se úroveň kriminality, posílila proamerická opozice, která je spojená s elitářskými a zprostředkovatelskými kruhy.

Nuže, tupci se nestarají o identitu toho, od koho budou chtít svůj příděl: Pokud režim prezidenta Madury zdroje vyčerpal, tak ho necháme ve štychu, a ať se k moci dostanou ti, kteří slibují, že dostanou Venezuelu z krize. Vzhledem k tomu, že se ceny ropy podle odborníků v dohledné době pravděpodobně nezmění, a Venezuela nemá žádné jiné příjmy, bude tak všechno záviset na míře odhodlání vnějších a vnitřních nepřátel, zda má vládnoucí režimu ukončit vládu.

Je zřejmé, že Washington a jeho spojenci v tom nenechají Venezuelu samotnou. Spojené státy na to vlastně po určitou dobu v Latinské Americe doplácely, neboť nikdy nepochybovaly o své schopnosti udělat „pořádek“ tam, kde je to zapotřebí.

Zdá se, že poté, co Washington úspěšně odstranil nezávislou prezidentku Dilmu Rousseffovou v Brazílii a nahradil ji pomocí intrik svým chráněncem, přišel čas na další zemi a dalšího prezidenta. Navzdory úzkým vazbám mezi Ruskem a Venezuelou v oblasti energetiky a vojenství bude pro Rusko hodně těžké této zemi pomoci.


US want to strangulate Venezuela with the help of neighbors

24 komentářů :

 1. Jo, emeričani chtějí každého jen přiškrcovat. Někdo by měl konečně jim krkem zakroutit.
  Sims.

  OdpovědětSmazat
 2. http://zpravy.idnes.cz/venezuela-krach-maduro-ropa-dp5-/zahranicni.aspx?c=A170516_115735_zahranicni_aba

  Nová republika nenechává nikoho na pochybách jak si tuto "Novou republiku" představuje, které země a kteří vůdci jsou jejich vzorem a kam by měla naše země směřovat. K úpadku, k chudobě, k diktatuře. Venezuela, KLDR, Kuba,... toď hlavní vzory Nové republiky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:43 Nová republika si představuje jak by to mělo u nás vypadat pro normální občany a ne pro smetánku parazitů.

   Smazat
  2. 16:02
   Jako "normální občan" ve Venezuele bych se mít věru nechtěl. Pokud vy ano tak zřejmě nejste úplně v pořádku.

   Smazat
 3. 16:06
  Ti tvoji ussacký agresoři a okupanti mají ve zlatejch rezervách LEDA ZLATÝ KULOVÝ,TAKŽE VYHROŽOVAT,KRÁST CIZÍ MAJETEK,PODPIROVAT NARKOBARONY A ARABSKÝ UŘEZAČE HLAV se jim v rámci odpoutaní problémů s jejich BILIARDOVEJMA DLUHAMA NÁRAMNĚ HODÍ DO KRÁMU!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Proti Venezuele je třeba změnit taktiku. Když ji Trump vyhrožoval, že tam zasáhne vojensky, opozice upozornila, že se proti vojenskému zásahu USA ve své zemi také(!)postaví. Co s tím. Nezbývá,neŽ proti ni poštvat okolní země.

  OdpovědětSmazat
 5. Američani by udělali nejlépe, kdyby se nestarali o druhé státy, ale udělali si pořádek doma. Extrémní kriminalita, nezaměstnanost, drogy, devastace přírody, nedostatečná zdravotní a sociální starostlivost pro většinu obyvatel, rozlezlá armáda téměř po celém světě, extrémní zadluženost jak u Číny,tak u Arabů; to jsou květy zla
  kterými USA obdarovává svět.
  Opravdu, máme kamarády jak sviňa.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně že se do těch hrozných USA cpe celá jižní a střední Amerika, blbečku.Čím to asi bude? Že by jsi kecal nesmysly?

   Smazat
  2. 18:02 Zřejmě mají představu, že budou v USA přivítáni s "otevřenou náručí". Podobně jako migranti z Afriky a Asie v Evropě ...

   Smazat
  3. 18:10
   Je vidět, že jsi úplně mimo, volku. Oni chodí do USA makat a na základě toho mít daleko lepší život než ve svých původních zemích. nějaké vítání je jim u prdele.

   Smazat
  4. 18.02

   O Vasi "inteligenci" vypovida styl Vaseho "prispevku" HODNE!!! NEJEN, ze je v nem hodne vulgarit!!! Napsat: "Ze by JSI kecal nesmysly", je des!!! Muj obor je M+F, "strojarina" a ekonomie. Pisi jen o vysokych skolach, maturity NEPOCITAM!!! Lec, vyse zminene, jsem se ucil na ZAKLADNI SKOLE!!!

   Smazat
  5. 18:21
   O vaší prudké inteligenci zase svědčí záplava vykřičníků a psaní velkými písmeny.
   K vašemu údajnému vzdělání bych napsal "Devět řemesel, desátá bída."

   Smazat
  6. Kdyby se do USSA cpala půlka kontinentu,tak vy ti chudáci zkrachovali úplně!!!!!!:-)

   Smazat
 6. SS válčí nebo jinak terorizují všechny země světa, které jim nejdou na ruku. Je až na podiv, kolik času a energie defakto každý den SS spotřebují na udržování či obnovování svých zájmů ve světě. Kolik vojáků a tajných agentů tato země potřebuje, člověk by řekl, že všechen zisk z těchto misí, pak musejí rozpustit pro tyto svoje útočné síly a výboje. A čím více ataků (výbojů) mají a míti ještě budou, tím dříve se však přiblíží jejich konec, jak je z historie všeobecně známé, tak vždy dopadnuly všechny supervelmoci světa. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší 3. světová válka by byla Severu proti Jihu, zbytek světa by měl navždy pokoj.

   Smazat
  2. 0:53
   No mohla by to vysílat ČT konečně dobrý seriál v přímém přenosu. reporteři Drtinová, Kubal, Tvarůžková a spol. Moravec by mněl novou živnost.

   Smazat
  3. Akorát by se zavřely U.S. prdele, takže by neměli kam lézt, ale oni by si už něco našli.

   Smazat
 7. Rybářské škunery, podobné "Gepardům" to zřejmě mají, při lovu sardinek v Karibském moři do USA a ostatním státům vznikající koalice, co by kamenem dohodil.

  https://cz.sputniknews.com/svet/201701254598447-proc-rusti-nepratele-raketa-kalibr/

  OdpovědětSmazat
 8. Úplně normální postup usa poštvat na ně nastrčené figurky.

  OdpovědětSmazat
 9. Jeden z hlavnich problemu Venezuely je jen-polo-socialismus.

  Vlada centralne stanovila ceny potravin, ale producenti (zemedelci) to za tuhle cenu odmitli pestovat, a v zemi je hlad, nedostatek potravin, prazdne obchody.
  Dalsi problem je otevrena sabotaz na zahranici napojenych firem.

  Co z toho plyne?
  Kdyz centralne planovane hospodarstvi, tak dusledne. Pokud stat urci ceny produktu, musi zaroven zajistit a pripadne donutit, aby to zemedelci i za tyhle ceny produkovaly.

  Delat jen-polo-socialismus, a jeste pod tlakem ekonomicke valky ze strany USA, je zhoubne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Centrálně plánované hospodářství je jen kasárenský model vhodný do války, ale ne do míru. V míru naopak musí být tvořivost, inteligence, nezaujatost, odmítání ideologické zabedněnosti apod. V kasárnách se plní rozkazy a plány, mimo kasárna se soutěží, tvoří, podniká. Ale bohužel Chaves byl parašutista, voják. Maduro je myslím původním povoláním řidič. To přece nemohlo a nemůže dopadnout dobře. Spíš se podívejte na chudou Nikaraguu, kde vládnou dál sandinisti, Ortega je tam zvoleným prezidentem. Jak to, že tam tolik chyb neudělali? Leo

   Smazat
  2. > 22:16
   Ne, centralne a transparentne planovane hospodarstvi, delane odborniky, vybranymi a odvolatelnymi demokratickou vladou, tedy zodpovednymi, je vzdy lepsi pro spolecnost,
   nez kdyz ekonomiku ridi akcionari, sledujici pouze vlastni profit.

   Dnes se jiz davno nesoutezi spravedlive, zamorske (off-shore) nad-narodni spolecnosti, sidlici v regionech, kde neplati dane, ktere vice vykoristuji delniky v prekerni situaci, jsou pak zakonite levnejsi, nez zdejsi poctivi podnikatele. Soutez jiz davno neni ferova.

   V demokracii - i socialisticke, se plni transparentni prikazy zvolene vlady, ale v kapitalismu se plni netransparentni prikazy autokratickeho vedeni firmy.

   Kapitalismus je tak temer opakem demokracie.

   Neplnilo-li by se zadne zadani, byl by pouze chaos.
   Sotva muze jedna osamocena firma mit dobry prehled o tom, co a kdy spolecnost potrebuje a co ji naopak skodi, a mit zajem pracovat ve prospech vsech.

   Ideologicka "zabedněnost"? Ta je dnes obzvlast, ale pro-kapitalisticka a imperialisticka, spolu s propagandou kulturniho marxismu (Frankfurtska skola, Cricial theory, se vsemi jeho projevy: feminismus, genderismus, globalismus misto vlastenectvi, zvrhlictvi lgbt az i rasova valka), koupeneho a misto proti Oligarchii obraceneho proti Lidu.

   I to, ze "Centrálně plánované hospodářství je jen kasárenský model vhodný do války" je vyraz ideologicke zabedněnosti a indoktrinovanosti...

   Smazat
  3. A jeste abych to rozvedl:

   V zajmu kapitalisty je samozrejme co nejvic zbozi prodat, a mit co nejmene zarucnich reklamaci. Takze je cele odvetvi "Materialove inzenyrstvi", zabyvajici se tim, jak udelat zbozi poruchove, ale az po urcite dobe. (Lidove recena "Kurvitka"). Jak treba vyloucit olovo z cinu, kterym se letuji plosne spoje, aby byl spoj krehci. Nebo kondenzatory, aby vcas vyschly. atd. Kapitalista nepotrebuje, abyste si koupil jeden vyrobek na cely zivot, ale abyste si jeho vyrobek kupoval stale znovu...
   Pri centralnim planovani tohle samozrejme neni zadouci, delaly se driv mnohem trvanlivejsi vyrobky...

   A jeden drastictejsi priklad:
   V zajmu nad-narodnich farmaceutickych firem neni zdrava populace, ale primerene nemocna, odebirajici jejich leciva, ktera se ale nemuze soudit za zpusobene skody. Tyto firmy nejen dodavaji leky, ale take vyvyji vakciny. A ackoliv driv v 70-tych letech byly vakciny celkem prospesne, dnes zpusobuji alergie a autismus a nici imunitni system, zejmena ty nove zavadene v USA, kde drasticky a planovane(!) stoupl pocet autistickych deti se znicenym mozkem na 1 ze 60. Kvuli vakcinam, od 90-tych let pestovanych v bunkach z potracenych deti, ktere nelze zcela odfiltrovat, takze se muze stat a stava, ze vlastni imunitni system se s vakcinou nauci, ze vlastni mozek je infekce, a znici jej.
   Nebo prenatalni ockovani (ockovani tehotnych zen je vlastne prenatalni ockovani ditete), zpusobujici Mikrocefalii, nesmyslne svedenou na neskodny virus Zika, rozsirenou 9 mesicu po zavedeni toho ockovani, presne na hranicich administrativy ktera to rozkazala, a na uzemi mnohem vetsim, nez mohou komari preletet... Ta take ukazala, ze kdyz se neco nepovede, vsichni a WHO predevsim to zalzou do autu...
   Nebo naramne rozsireni alergii. Alergie je porucha imunitniho systemu, ockovani je programovani imunitniho systemu, a nevidet spojitost, obzvlast kdyz narustaji zaroven se zavadenim urcitych vakcin, vyzaduje notnou davku zaslepenosti... Pak vam jeste radi prodaji leky na tlumeni priznaku alergii.

   Nebo glyphosat. Firma, dodavajici GMO semena, nejvice profituje na Round-up glyphosatu na hubeni plevele. Ten ve zbytkovych koncentracich nici strevni mikrofloru a zpusobuje diabetes, ktery je take na masivnim vzestupu, opet profit pro tutez skupinu "investoru" skrz farmaceuticky prumysl.
   Jenze dochazi take k masivnimu ubytku planktonu v oceanech, nejvetsim producentu kysliku na planete. Rostlinny plankton je take plevel, a glyphosat, vyplaveny z poli, ma asi trojnasobny polocas rozpadu, nez trva doteceni reky do oceanu, ve sladke vode. Ovsem ve slane vode se pak uz glyphosat nerozklada vubec...

   Nebo vojensko-prumyslovy komplex. Tahle skupina vydelava na tom, ze USA vedou valky, protoze odebiraji jejich vyrobky, zbrane. Maji "koupene" senatory a think-tanky, kteri svymi doktrinami valky zpusobuji. Zaroven v podstate ta sama skupina vydela jeste jednou, kdyz se znicene uzemi ma rekonstruovat z dotaci, vlastni i stavebni firmy, ktere take dostanou dobre zakazky.

   Nebo CO2 podvod. CO2 rozhodne nijak nezpusobuje oteplovani (treba v 1950-1970 se ochlazovalo, ackoliv koncentrace CO2 stoupala), naopak je velmi prospesne veskere zemedelske produkci, CO2 je potrava pro rostliny a treba do skleniku se nekde pumpuje zamerne. Ovsem Oligarchove investovali a budou profitovat ze solarnich technologii, a jakou rizenou hysterii kolem CO2 oteplovani (dnes uz radsi rikaji "Climate change", kdyz se zjistilo, ze zadne zvlastni oteplovani neni) vyvolali, jiste nelze prehlednout... Dva metry snehu v Australii (nyni je tam jaro), nebo snih (pulmetrove zaveje krup) nyni ve Spanelsku jaksi nejdou dohromady s jejich propagandou. Nebo umele nafukovani sily Hurricanes, aby to podporilo agendu. Nekdo bude naramne profitovat na $100 mld rocne klimaticke dane...

   Nekolik evidentnich pripadu, kdy a jak je kapitalismus extremne skodliva ideologie...

   Smazat
  4. ... a nakonec se vyskytnou i takove extremy, ze vedkyne v oblasti infekcnich nemoci, pracujici na vyvoji vakcin, vcetne tech prenatalnich, rekne, ze problem "odmítačů vakcín" by bylo nejlepe vyresit kompletnim vyhlazenim vsech "Bílých" lidi.

   Problem v tom je, ze tihle ne-lidi maji moznost to ucinit, uz i pripravuji populaci na to, ze antibiotika prestavaji ucinkovat, brzy dovezou nejakou "exotickou" nemoc treba z Afriky...?

   https://www.infowars.com/professor-well-just-get-rid-of-all-the-whites-in-the-united-states/

   “We’re talking about the minority [of vaccine refusers], and strategies against the minority,” said Baker. “So I have the solution: Every study published in the last five years, you look at vaccine refusers, I’m not talking about people we can talk them into coming to terms, but refusers. Let’s just get rid of all the whites in the United States, because Houston is the most diverse city in the entire United States.”
   ... protoze:
   "... guess, who gets vaccinated to most? Immigrants."
   viz youtube sttSh4FDgB0

   Takovy dvojty zkrat v retorice a uvazovani uz snad nemuze byt horsi, zvlaste od odbornice na infekcni choroby...

   A na okraj viz take toto:
   http://82.221.129.208/maliciousintent.html

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.