Reklama

pondělí 4. září 2017

USA a Rusko v „paritní válce“: Jako malí kluci na hřišti

Tereza Spencerová
4.9.2017 Literárky

Spojené státy o víkendu zavřely ruský konzulát v San Francisku a další dvě budovy, v nichž sídlila ruská obchodní zastoupení ve Washingtonu DC a New Yorku.


Ruskému ministerstvu zahraničí bylo v týdnu sděleno, že je to odvetné opatření za červencové rozhodnutí Moskvy snížit americké diplomatické a technické zastoupení v Rusku na úroveň ruského zastoupení v USA, což v praxi činí 455 duší, aniž by se vůbec někdo zajímal, proč měly USA v Rusku do té doby skoro dvojnásobně početnější zastoupení.

Mediální mainstream tuto konstrukci zopakoval, byť ve skutečnosti Moskva v červenci reagovala na prosincové, tedy ještě „Obamovo“ vyhoštění 35 ruských diplomatů a zabavení dvou ruských diplomatických objektů v USA. Tehdy Washington podle všeho počítal s tím, že Rusko zareaguje recipročně a hned na počátku tak zhorší vztahy s nastupujícím Donaldem Trumpem, kterého američtí demokraté už více než rok označují za „ruskou loutku“, aniž by to uměli nějak dokázat. V každém případě Rusko právě v červenci vypálilo první salvu v jakési „paritní válce“, v níž nyní svou salvu odpálily USA, stále hluboce ponořené do marného hledání ruských agentů v Trumpově okolí… a dovedly tak celý konflikt na hranici absurdna.

Nejnovější americký krok se totiž týká pouze vyklizení tří objektů a nenutí ruský diplomatický a jiný personál k odjezdu z USA. Čili, na pořadu dne je nejspíš jejich přestěhování do jiných ruských objektů po Spojených státech… Je až neuvěřitelné, že ministerstvo zahraničí USA vysvětlilo své rozhodnutí nezbytností dosáhnout parity nejen v počtu lidí, ale i využívaných budov. A ještě podivnější je konstatování, že diplomaté nejsou vypovězeni „ve snaze zastavit padají spirálu rusko-amerických vztahů“. Jinými slovy, nabízí se pohled na „realitní studenou válku“, kterou je prý třeba vnímat jako příležitost ke zlepšení vztahů.

Jednotka amerických tajných služeb prohledává zabavenou budovu ruského konzulátu v San Francisku. Na horní fotografii je zachycen dým nad ruským konzulátem, kdy ruští diplomaté pálili osobní údaje žadatelů o víza.

S další „paritní“ salvou, která by samozřejmě především měla zlepšit vzájemné vztahy, je nyní na řadě Rusko. Co se asi tak nabízí? Pokud by třeba byli mezi ruskými diplomaty a personálem v USA nějací jednonozí, jednorucí nebo třeba bez oka, mohla by Moskva požadovat paritu v handicapovaných. Americký diplomatický personál v Rusku by tak čekaly krušné chvíle – vybrat někoho a obětovat ho kvůli „paritě končetin“ nemusí být nic příjemného, nicméně alespoň by to vysvětlovalo slib ruského ministra zahraničí Lavrova, že odpověď bude „tvrdá“. A až se příslušně paritně dokaličí, bude moci Washington vytáhnout třeba velký trumf v podobě parity gay diplomatů, který Moskva nejspíš jen tak nepřebije…

(celý text zde)

7 komentářů :

 1. Vídeňská úmluva o diplomatických stycích, čl.22: 1. "Místnosti mise jsou nedotknutelné. Orgány přijímajícího státu nesmějí do nich vstoupit, leč se svolením vedoucího mise.
  3
  Místnosti mise, jejich zařízení a jiné předměty v nich se nalézající, jakož i dopravní prostředky mise nemohou být předmětem prohlídky, rekvizice, zabavení nebo exekuce".
  Čl.11: "není-li zvláštní dohody o počtu členů personálu mise, může přijímající stát požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které sám považuje za rozumné a obvyklé se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímacím státě a k potřebám příslušné mise".

  OdpovědětSmazat
 2. Kdepak "malí kluci". Přepadení cizího diplomatického majetku je ve skutečnosti vyhlášením války. Kdyby Rusko jednalo přiměřeně, už nám padají na hlavu atomové bomby. Naštěstí jsou Rusové normální a jsou si vědomi, že proti nim povstal nebezpečný, ozbrojený šílenec, který nemá žádné obvylké zábrany.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
 3. Buzidiplomati z USA být v Moskvě nemůžou.
  V Rusku je zákaz propagace buzerantismu.
  V Čečně nejsou dokonce žádní buzeranti.
  Jak pokrokové země. Kdy něco takového konečně
  nastane i u nás?
  Vždyť ta pakáž už vyzývá k přizpůsobení se společnosti jí, tedy deviantům!
  Devianti chtějí měnit společnost, ne se jí přizpůsobit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA může do Moskvy, v rámci rotace, dosadit polovinu černých diplomatů a požadovat, aby Rusové paritně nasadili polovinu barevných do zastoupení v USA.

   Smazat
 4. Vládní činitelé USA, respektive takzvané elity v pozadí, mají jedinou představu. Aby byl celý svět na USA závislý a jim vděčný. Jejich mentalita je už taková. Za jejich poukazováním na lidská práva a demokracii se vždy skrývá nějaký podraz, agrese a chamtivost. Žádná válka nebude, dokonce ani s KLDR, pokud ji nespustí USA. A to je největší otazník nad budoucností světa.

  OdpovědětSmazat
 5. Rusové naštěstí vědí co dělat tak usa může jen kopat nožičkama. A Kim schválně ukázal že má vodíkovou bombu takže jsi nedovolí napadnout KLDR.

  OdpovědětSmazat
 6. Je potřeba počkat na Komentář HONOLULA a HO DO, všechno je jinak a vysvětlení se blíží. Tramp nápřed vysuší bazinu a pak bud obchodovat se zbraněmi s celým světem.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.